aitokeuring is van e baan ABN EIS 18 JAAR EN TBR Stichting heeft te weinig tijd gekregen^ edeiiaag voor Westerterp ZETTING SOLITH URT VOORT Meer geld voor al gespreide ambtenaren Beheer uw geld goed, zorg dat u de hoogste rente maakt. De spaarvormenvande ABN maken't u gemakkelijk. 2NSDAG 18 JUNI 1975 HAAG (SP) De verplichte periodieke autokeuring de baan. Een meningsverschil tussen minister drs. T. rterp van Verkeer en Waterstaat en een meerderheid van reede Kamer maakt een wettelijke regeling vooralsnog [elijk. Minister Westerterp zei gisteren in de Tweede Ka- Een zwarte dag voor de verkeersveiligheid, voor de mo- e verbetering in het onderhoud van ons wagenpark en :en belangrijk stuk werkgelegenheid". ADVERTENTIE ïinister herhaalde wat hij n de debatten had betoogd: igeling die de automobilist dwingt voor een keuring zon- ,ar een garage te gaan ipieel verwerpelijk en prac- ïuitvoerbaar. Ik zal de mi- verantwoordelijkheid voor gelijke regeling niet kunnen den". rterp vroeg schorsing van ndeling van het wetsontwerp, dt in, dat over enkele dagen ^ontwerp wordt ingetrokken, op van het debat zei hij wei- JWARDEN (ANP) De on- ingsraad van de door het el bezette Casolith-fabriek te rden heeft het voorstel van ,r J. Talsma om het aande- :et van de besloten vennoot- over te nemen, voor ken- ng aangenomen. Volgens on- ïingsraadsecretaris A. J. winkel is de brief van de Talsma gisteren een van ten van gesprek geweest op rgadering met de industrie - In het belang van het be de actie, die door het perso- voerd wordt om de toestand •or 1 februari jl, waarbij de 'alsma via de beheersmaat- ij Lowo b.v. geen directieze- zette, terug te krijgeq, wilde n mededelingen doen. De be- van het bedrijf duurt nog 4 NVV-districtsbestuurder G. J ïhenkel uit Leeuwarden wilde et gesprek van gistermiddag ■lededelingen doen. anen De bevolking van de lijke Marianen, een eiland- In de Stille Oceaan, heeft gis- net overgrote meerderheid ge- _voor de status van een geme- onder Amerikaanse vlag. De >t van de kiezers bij het refe- was 85 procent. Nu moet 't :aanse Congres nog beslissen voorstel van de Noordelijke ïen wordt goedgekeurd. In- it gebeurt krijgt de eilanden dezelfde sta/tus als Puerto Ri- eilanden liggen verspreid over bied dat ongeveer zo groot als zelf is. De overige Marianen landelen momenteel over een band met de Verenigde Sta- e eilanden vormen thans een nig heil te zien in verder overleg met de Kamer over periodieke auto keuringen. De minister bestreed, dat hij een slecht verliezer is, zoals het VVD- Kamerlid L.M. de Beer had gezegd. Hij zei: "Bij een wet is de minis ter verantwoordelijk voor de uitvoe ring. Voor mij is het voorstel van de meerderheid van de Kamer prin cipieel onaanvaardbaar''. Westerterp zei ook niet van plan te zijn na deze nederlaag af te tre den. "Dan had ik niet om schorsing gevraagd..." Een meerderheid van de Kamer wilde het accent bij de verplichte keuring leggen bij erkende en door de overheid gecontroleerde garage bedrijven. De minister huldigde het standpunt, dat "de slager zijn ei gen vlees niet keurt" en dat daar om een keten van ongeveer zeven tig aparte keuringsstations opge bouwd moest worden. Een eerste aanzet was hiermee al gemaakt. Er was een Stichting Periodieke Veiligheidskeuringen Mo torrijtuigen opgericht en voor de bouw van keuringsstations was al bijna zeven miljoen gulden uitgege ven. Woedend hield de minister de Ka mer voor: "Ruim tien jaar is ge werkt aan de invoering van de ver plichte autokeuring in Nederland. Sedert meer dan vijf jaren stond de grondslag van het wetsontwerp vast: vrijheid voor de automobilist een keuze te makten tussen keuring in een onafhankelijk keuringssta tion en vrijstelling van keuring in het kadér van een grote onderhouds beurt in een garage voor auto's van een bepaalde leeftijdsklasse." De kamermeerderheid vond dat keuringen zonder grote onderhouds beurt ook gewone garagebedrijven zouden moeten kunnen. De meer derheid werd gevormd door PvdA, VVD, CHU, D'66, PPR, CPN, Boe renpartij en Verwoert van DS'70. Een van de belangrijkste tegen spelers van minister Westerterp, het PvdA-kamerlid J. C. van der Doef, kondigde aan, dat de fracties van PvdA, D'66 en PPR nu zeer snel ko men met een initiatief wetsontwerp. Het WD-kamerlid De Beer zei. dat hij daar cok graag aan meedoet. Maar Westerterp zei, dat hij te zijner tijd als dit initiatiefvoorstel is aangenomen door Tweede en Eer ste Kamer zijn handtekening zal weigeren, zodat het voorstel geen wet kan worden. De Beer vond: "Dan moet de mi nister-president een andere minis ter van Verkeer en Waterstaat zoe ken, die wel wil tekenen." Het is niet uitgesloten, dat het tot het einde van de zittingsperiode van het kabinet-Den Uyl duurt, voordat de parlementaire behandeling van het initiatiefwetsvoorstel is afgerond. Minister Westerterp sprak gisteren van "een zwarte dag voor de verkeersveiligheid, voor de mogelijke verbetering in het onderhoud van ons wagenpark en voor een belangrijk stuk werkgelegenheid". DEN HAAG (SP) Een meer derheid van de Tweede Kamer wil dat ambtenaren die al gespreid zijn naar het noorden en Zuid-Limburg ten aanvullende vergoeding krijgen. Daarover moet overleg met de vak bonden worden geopend. Het initiatief voor deze uitspraak van de Kamer was genomen door het KVP-kamerldd W. G. Bremen. Hij had erop gewezen, dat de amb tenaren die betrokken raken bij de jongste spreidingsplannen van de regering een verplaatsingsvergoe ding krijgen van negenduizend gul den, met een uitloopmogelijkheid naar vijftienduizend gulden via huurtoeslagen of financiële hulp bij de aankoop van een huis. De ambtenaren van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, waarvan de laatsten van de driehonderd twee- eneenhalf jaar geleden overgingen naar Heerlen, hebben 2750 gulden gekregen. De ambtenaren van de stichting Administratie Indonesische Pensioenen die één jaar later gin gen kregen 6700 gulden. Het verschil tussen de toelage vroeger en straks vond Bremen on rechtvaardig. Vrijwel de hele Ka mer deelde zijn mening. Alleen de 8% Spaardeposito met vaste looptij d 7 jaar 854 Spaardeposito met vaste looptijd 5 jaar 8% Spaardeposito met vaste looptijd 4 jaar 7% Spaardeposito met vaste looptijd 3 jaar 654% Spaardeposito met vaste looptijd 2 jaar 654% Spaardeposito met 24 maanden opzegging 554% Spaardeposito met 12 maanden opzegging 554% Spaardeposito met 6 maanden opzegging 5% Spaardeposito met 3 maanden opzegging 454% Spaarrekening/Spaarboekje 7% Spaar-Extra-Rekening/Boekje Algemene Bank Nederland fracties van D'66 en PPR stemden tegen, vanwege de niet overzienba re financiële gevolgen. Volgens Bremen zou er een bedrag van vier miljoen gulden mee zijn ge moeid. Staatssecretaris W. Polak had becijferd, dat het minstens tien miljoen gulden kost. Een CPN-motie waarin de van de regering werd verlangd de plannen inzake de spreiding van rijksdien sten in te trekken kreeg alleen de stemmen van de fracties van CPN. Boerenpartij en rooms-katholieke partij Nederland. De Kamer verwierp ook een VVD- motie. Daarin werd geconstateerd dat er een onvoldoende vertrou wensbasis is tussen regering en de personeelsverteeenwoordigers van de te spreiden rijksdiensten. De motie vroeg de regering de nodige stappen te ondernemen om te komen tot een herstel van de overlegsituatie en het wederzijds vertrouwen. Meteen na de stemming werd op de gereserveerde tribune in de Ver gaderzaal een meters breed span doek ontrold: "PTT'ers blijven HIER, praten helpt geen zier". Na enkele ogenblikken was het ook weer verwijderd. DEN HAAG De ernst van de misdrijven, de walging die zij bij het publiek hebben opgewekt en vooral de beveiliging van de maatschappij tegen deze zeer gevaarlijke delin quent, maken het onontkoombaar dat aan deze man naast tbr ook een langdurige gevangenisstraf wordt opgelegd. Dit zei de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof mr. P.A.H. Bos gisteren in zijn requisitoir tijdens de behandeling in hoger beroep van de strafzaak tegen de 32-jarige hooibergbouwer Willem van E. uit Ter Aar, die wegens doodslag op Cora Mantel en op de verpleegster A. van der Plaat door de Haagse rechtbank is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf en ter beschikking stelling van de regering. Om juridisch-technische redenenen (de man is sinds het plegen van de doodslag op Cora Mantel nog voor een ander vergrijp veroordeeld geweest, een feit waarmee de rechtbank vergeten had rekening te houden) moest de procureur-gene raal nu iets minder eisen. Formeel had hij kunnen volstaan met het in mindering brengen van de laatst opgelegde straf (zes dagen), maar om'datt hij drtb „belachelijk" vond stelde hij zijn eis op achttien jaar en tibr. „Gekke Willem", zoals hij door de bevolking van Ter Aar was bijgenaamd, werd eind vorige jaar na intensief speurwerk van de rijkspolitie en het recherche-bij stands-team gearresteerd kort nadat hij in de buurt van zijn woonboot te Ter Aar de verpleegster mej. A. van der Plaat had verkracht en met een mes had afgeslacht. Tijdens intensieve verhoren bekende hij ook de sinds juni 1971 onopgehelderde moord op het 15-jarige meisje Cora Mantel, die destijds verkracht en gewurgd was gevonden in een sloot in Uithoorn De dader werd door een onderzoek team in de psychiatrische observa tiekliniek te Utrecht nauwelijks toerekeningsvatbaar gevonden. Advocaat mr. K. R. van d? Graaf had gisteren POK-psychiater dr. L.J.E. Adriaens als getuige-deskun dige k decharge gedagvaard. Op desbetreffende vragen van de verdediger antwoordde de psychiater dat an de tbr e?n psyoho-tncr - peutische behandeling aan de verdachte kans op volledig herstel biedt, maar dat een bijkomende straf van twintig jaar zowel i e pogingen van de psychiaters als de animo om mee te werken van de verdachte zou frustreren. Procureur-generaal mr. Bos stelde hier tegenover dat uit het vonnis ook de ernst van de feiten moet blijken, en de walging die deze feiten in de samenleving hebben opgewekt. „Een zware straf is onontkoombaar omdat anders de buitenwereld er niets van beerii aldus mr. Bos, die tenslotte een langdurige vrijheidsstraf aanbeval als de beste veiligheidsgarantie tegen deze zeer gevaarlijke gestoorde delinquent. Verdediger mr. Van de Graaf benadrukte dat Willem van E. voor zijn daden nauwelijks toerekenings vatbaar is. De door hem gepleegde ernstige aantasting van de rechtsor de mag niet tot de maximum straf leiden nu de verwijtbaarheid zo uiterst gering is, tenzij belangrijke redenen hiertoe nopen. HAAG Na 8 jaar geharre- :eft het parlement toch nog en dat de periodieke autokeu- i voorlopig niet doorgaan. Dit pe teleurstelling van mr. Pie- a Vollenhoven (36),sinds 18 1974 directeur van de stich- eriodieke Veiligheidskeuringen rijtuigen, die - zo bleek giste- roor de Kamer geen reden ,'staan meer heeft, to gewoon te weinig tijd gekre- eegt hij op zijn in sereen rwit uitgevoerd kantoor in Den 'of liever, de stichting heeft te estaan". van Vollenhoven werd voor aan gevraagd door het be- HlooirLng en i Overhoff van de stichting PVM, waar lister van Verkeer en Water- Westerterp, en het kabinet stonden. Allen waren ervan ïigd dat het wetsvoorstel, zij isschien met enige problemen, le Kamer zou komen. "Boven- eek deze baan mij interessant, t ik altijd in het vervoerswezen iresseerd ben geweest", aldus (ollenhoven, "ik heb bij de nacht geleerd hoe belangrijk heid is en ik ben er nog altijd vertuigd dat een autokeuring Ijdrage aan een veiliger ver- s". rsverse directeur van de stich- legon met niets. "Eerst een kan- uimte zoeken", herinnert Van nhoven zich, "de gedachten gin- it naar het midden van het gezien het landelijk karakter e stichting, maar omdat de e Kamer nog moest passeren, 7e voorlopig in Den Haag te- gekomen". rerden een paar kamers op de en tweede etage aan de se Parkstraat. "Alles was nog zegt Pieter van Vollenhoven, "geen medewerkers, geen meubels en geen bloemen. De inrichting van het kantoor en het aantrekken van mensen, dat was mijn eerste zorg. Om aan de slag te kunnen zijn we met uitzendkrachten begonnen". Niet snel genoeg echter om een panklaar wetsvoorstel nog te kunnen begeleiden: mr. Van Vollenhoven begon 1 mei 1974 zijn eigenlijke werkzaamheden en in de loop van dezelfde maand lag het wetsvoorstel voor de verplichte periodieke auto keuring al in de Kamer. Niet zozeer het wetsontwerp zelf verontruste het parlement, maar veel meer de me- - morie van toelichting, waarin de uitvoering van de autokeuring werd omschreven. Buitenland Het moet de meester in de rechten in die periode bitter zijn tegengeval len, dat hij niet meer in de gelegen heid was te waarschuwen voor de mogelijke gevolgen. Het is bekend dat in Zweden dezelfde discussies hebben plaatsgevonden als nu in Nederland. Volgens jonkheer mr. J. G. Reuch- lin, Van Vollenhovens naaste mede werker, hoefde wat dat betreft het wiel in Nederland niet meer te wor den uitgevonden. Pieter van Vollenhoven informeerde zich achtereenvolgens bij West- Duitsland, Belgie, Engeland, Oosten rijk en Zweden. De ervaringen zijn neergelegd in een rapport dat aan het ministerie, alsmede aan de vaste commissie voor verkeer en Water staat in de Tweede Kamer is aange boden. Het zal niet de enige tegenvaller voor mr. Pieter van Vollenhoven zijn geweest. Het moet niet gemak kelijk zijn om te werken in een stichting, waarin verschillende in zichten en tegenstrijdige economi sche belangen speelden. Bovendien kan men zich niet aan de indruk onttrekken, dat een groot deel van die strijd buiten de stichting werd uitgevochten. Dat was de periode, waarin het regende van perscommu niqués en open brieven aan kamer leden. Van belangengroepen, al dan niet in de PVM vertegenwoordigd. Zo waren bijvoorbeeld de ANWB en de BOVAG, al voordat dat Pieter van Vollenhoven de Parkstraat be trad, met de minister tot een geza menlijk uitgangspunt gekomen. Dit ondanks het motto van de ANWB de slager keurt zijn eigen vlees niet. Hoe deze leus te rijmen valt met een bestuurszetel van de ANWB blijft een open vraag. Het ging toen nog goed in de gara gewereld. De oliecrisis bracht echter onrust onder veel BOVAG-leden, die bang waren hun greep op de auto keuring te verliezen. Meningen en standpunten werden herzien, maar de BOVAG en de ANWB wisten el kaar toch steeds weer te vinden. Buiten de PVM om. Er was in feite nog maar een duidelijk meningsver schil: keuren alleen in onafhankelij ke stations of de keus aan de auto mobilist tussen de garage en het keuringsstation. "Niemand binnen de PVM heeft ooit getwijfeld aan de noodzakelijkheid van keuringsstations", aldus van Vol lenhoven. "De stichting had twee duidelijke taken: het opstellen van een erkenningsbeleid voor de keu rende garages en het afsluiten van een waterdicht contract met de ANWB, die de keuringsstations zou moeten beheren". Inschakeling van de ANWB en de BOVAG bracht echter ook de struc tuur van de stichting PVM in dis cussie. Er waren afspraken gemaakt over mogelijke wijzigingen in de op zet van de stichting, maar het leek iedereen vroeg genoeg om dat pas te doen nadat het wetsontwerp was aanvaard. Dan immers is er pas ze kerheid wat precies de taak van de PVM zou zijn. Er waren twee moge lijkheden: een adviescollege of een stichting, belast met de uitvoering van de autokeuring. Dagen geteld Als adviescollege, zo meent mr. Pie ter van Vollenhoven, zouden zijn dagen op den duur zijn geteld. Als stichting, belast met de uitvoering, zou het accent in de toekomst meer op de techniek dan op het juridi sche vlak komen te liggen. "Dat betekent echter niet dat ik op korte termijn zal vertrekken", zegt de directeur, "het zou wenselijk zijn om eerst een goed erkenningenbeleid op te stellen, niet binnen drie maan den, zoals wordt gesuggereerd, maar dat neemt zeker anderhalf Jaar in beslag. Deze tijd is noodzakelijk voor de (af) bouw van de keurings stations, die er moeten komen. In dezelfde tijd moet het contract met de ANWB zijn opgesteld". Coca Cola De bouw van keuringsstations is nog zo'n punt van verwarring. Er is nooit vastgesteld dat het beheer van de keuringsstations exclusief een zaak voor de ANWB zou zijn. Ook andere instanties kunnen voor deze taak in aanmerking komen. De Bijenkorf of Coca-Cola bij wijze van spreken. Bovendien staat in het PVM-rap- port dat de kwestie van de techno- keuringen (nu een service van de ANWB aan haar leden) later onder zocht moet worden. Het is zelfs ae vraag of die service in keuringssta tions mag worden gegeven. "Als ju rist vind ik dat de voorwaarden voor het beheer van de keuringssta tions in e/n eerder stadium en dui delijker zwart op wit hadden moe ten staan", aldus Van Vollenhoven. De verwarring had zich inmiddels ook van het publiek meester ge maakt. De autokeuring in het alge meen en de functie van mr. Pieter van Vollenhoven leken een schim mig karakter te krijgen. Er werd op het Binnenhof driftig aan de ka merleden getrokken, maar vrijwel niemand wist kennelijk de weg naar de Parkstraat te vinden. Daar zat mr. Van Vollenhoven, de directeur van een stichting, die zich niet kon mengen in het touwtrekken tussen ministerie, Kamer en belan gengroepen. Een weinig benijdens waardige positie zo op het oog. 'Toch ben ik redelijk tevreden" vindt Pieter van Vollenhoven, „de rapporten die wij hebben uitgebracht zijn goed ontvangen. Een aantal kamerleden was dank baar dat de stichting de zaken zo netjes op een rijtje had gezet". Na deze rapporten is de stichting PVM niet werkeloos blijven toezien. Zonder enige zekerheid over de uit slag van de stemming in de Kamer werd, op verzoek van de minister van Verkeer en Waterstaat, al druk gewerkt aan het erkenningenbeleid voor autobedrijven. "Kijk, de keus is altijd geweest: keüringsstations al leen voor de oudere jaargangen au to's en daarnaast een erkenningen beleid voor de jongere jaargangen", weet mr. Van Vollenhoven. Doorbouwen "Het bestuur heeft zich op het standpunt gesteld: keuringsstations moeten er toch komen. Dus bouw maar door om geen tijd te verliezen en zorg in die tijd voor een erken ningenbeleid voor garages, die auto's van jongere of alle jaargangen kun nen keuren. De kamerkritiek leidde echter tot stopzetting van de bouw in afwachting van een erkenningen beleid en dat laatste wordt nog een moeilijke zaak". Er zijn ongeveer 7000 garagebedrij ven in Nederland, rekent de meester in de rechten voor. "Volgens de BO- VAG-enquete heeft ruim de helft daarvan zich in principe opgegeven als keuringsgarage", zegt hij, "en dat is nog maar een enquete. "Het kern probleem is hoe een eventuele selec tie van alle autobedrijven kan wor den verwezenlijkt en op welke wijze een adequate controle kan worden uitgeoefend. Indien men rekent met een controleur per 40,50 bedrijven, dan komt men volgens de gegevens van de BOVAG-enquete reeds op een controle-apparaat van ongeveer 100 mensen, inclusief de administra tieve medewerkers, waarvan de kos ten zullen komen te drukken op de erkende autobedrijven. Indien men de keuringen op een verantwoorde wijze wil laten uitvoeren, dan valt op het controle-apparaat niet te be zuinigen". 'Trouwens, de stichting acht een weigering van een erkenning of de intrekking van een erkenning als sanctie een ingrijpende maatregel, die meer maatschappelijke conse quenties voor de betrokkene kan in houden dan nu wordt onderkend. Ik vind, dat over het erkenningenbeleid door velen te licht wordt gedacht en ik geloof dat het wenselijk is ook nu zo spoedig mogelijk een erkennin genbeleid op schrift te stellen, om dat het de discussie ten goede zal komen voor wat betreft de helder heid ervan. Om deze reden heeft de stichting geadviseerd voor het doorbouwen van de onafhankelijke keuringssta tions". De Kamer huldigt het standpunt van het "doorbouwen" niet. Er is al 6,9 miljoen gulden uitgegeven aan keuringsstations, wat in het huidige stadium weggegooid geld lijkt indien de keuringen niet door zouden gaan. Geld, dat dan door de belastingbe taler moet worden opgebracht. De huidige keuringsstations berusten op een in 1967 gesloten overeenkomst tussen de minister en de ANWB en vallen niet onder de verantwoording van de stichting PVM. Toch heeft, zo blijkt uit het rapport van de stichting, ook de PVM zich wel degelijk beziggehouden met de financiële gevolgen voor de autobe zitter. "Right sir", zegt mr. van Vol lenhoven, "maar niet over de later gerezen tegenstellingen". In het mon sterverbond van PvdA en VVD is immers nauwelijks nog ruimte voor keuringsstations. Een strijd, die nu in het voordeel van de Kamer is beslist. Een ge vecht ook. waarin de stichting PVM nauwelijks een rol heeft kunnen spelen. "Nogmaals, de stichting heeft niet genoeg tijd gehad", treurt Pieter van Vollenhoven, "anders hadden we meer zwart op wit kunnen zetten. Anders hadden we ook met duidelij ke antwoorden kunnen komen op al Pieter van Vollenhoven die onzekerheden, die nu de discus sie rond de autokeuring hebben ver troebeld". Werken voor later Toch zal mr. Van Vollenhoven zeer waarschijnlijk niet onmiddellijk ver trekken. "In de eerste plaats kan dat niet omdat de lopende zaken moeten worden afgehandeld. Ik vind dat mijn werk nog niet af is, zolang ook niet voor mijn overige medewerkers een oplossing is gevonden. Ik hoop nog in de gelegenheid gesteld te worden om een erkenningenbeleid op te stellen, opdat we later verder zijn dan nu". Een lichtelijk teleurgestelde mr. Pie ter van Vollenhoven is in ieder ge val al een stuk verder. Een jaar lang moeizaam laveren tussen de te genstrijdige belangen van zovele groeperingen in de woelige autowe reld, dat moet een hele ervaring zijn geweest.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7