LEIDSCH DAGBLAD Export wordt kind van de (gas)rekening Patriot" slaat Tako premier Japanse Miki neer vandaag Gevaarlijke brug Voorhout Directeur- eigenaar mag zijn bedrijf niet in TOPMAN AMROBANK: WEER BOETE GEEIST TEGEN BROMFIETSER ZONDER HELM Israëliërs wreken Palestijnse gijzeling LEIDSCH CS DAGBLAD Onderzoek naar zeevis gevraagd EVINRUDE BUITENBOCRDMOTOREN MAANDAG 16 JUNI 1975 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEEUWARDEN ("ANP) Het per soneel van Casolith te Leeuwarden heeft vanmorgen directeur-eigenaar J. Talsma de toegang tot zijn bedrijf onmogelijk gemaakt. Een actiecomi té stelde zich op bij de poort van het terrein van de fabriek en de kantoor ruimte van de directeur in het hoofd kantoor werd dichtgespijkerd. "Deze vent moet van het terrein af en heel Nederland moet weten dat wij voor een goede zaak strij den", aldus taris van de ondernemingsraad Koel Wisselend bewolkt niet plaatselijk enkele buien. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Minimum tem peraturen omstreeks 7 graden, maxi ma morgen van 15 tot 19 graden (Opgemaakt om 11.15 uur). TOKIO (REUTER) De Ja panse premier, Tako Miki. is van morgen door een uiterst rechtse De dader, de 34-jarige Hirojosji hetgeen hy op het gebied demonstrant neergeslagen, toen werd overmeesterd door i hij aankwam bij het gebouw wacht. Hij was al 5 keer binnenlandse en de buitenlandse politiek heeft gedaan op basis van de beginselen van vrijheid en vrede. Volgens de regerings- nationade rouwdienst gehouden. Volgens de politie had leider heeft Sato tijdens zijn pre mierschap van bijna acht jaar de internationale positie van Ja pan verbeterd en bijgedragen tot verhoging van de levensstandaard van het Japanse volk. Vorig jaar ontving Sato samen met de Ier- nationale begrafenis kreeg. In se oud-minister van Buitenlandse Zaken Sean McBride de Nobel prijs voor de vrede. werd gehouden voor oud-premier Eisakoe Sato. De eerste-minister kreeg een zo hevige kaakstoot dat hij neerstort te. Daarbij werd zijn bril ver nield. Hij liep echter geen ver wondingen op en kon de plech- soort oproep bij zich, de inhoud niet werd be kendgemaakt. Oud-premier Sato, die op 3 ju ni aan een hersenbloeding over leed, was de eerste Japanner die tot het verzamelde personeel. De actie bii Casolith is een gevolg van moei lijkheden die al geruime tijd be staan. Het is een controverse tussen direc teur Talsma en het personeel inclu sief directeur H. J. J. Hofman. De heer Talsma wordt verweten dat hij in toenemende mate liquiditeitsmid delen onttrekt aan het bedrijf en daardoor zou schade berokkend wor den aan het bedrijf en bovendien wordt de werkgelegenheid van 170 man in gevaar gebracht. Vorige week weigerde de heer Tals ma een rekening voor grondstoffen te voldoen en dat heeft de c}£ur dicht- Directeur Hofman die zitter van de ondernemingsraad is, stelt dat het een principiële kwestie is: "Mag in Nederland het kapitaal in casu de aandeelhouders risicoloos geld onttrekken aan het bedrijf zon der voldoende inspraak". Casolith, dat de laatste vijf jaar goede winsten maakte en de produk- tie vervijfvoudigde, zit thans in moei lijkheden door het gedrag van de enige aandeelhouder, aldus de heer Hofman. Volgens de ondernemings raad heeft de heer Talsma zich nooit aan afspraken gehouden met de on dernemingsraad en vakbonden. De districtsbesturen van de In dustriebonden NVV, NKV en CNV staan achter de actie van het perso neel van het bedrijf voor kunststof- produkten Casolith. Dit heeft de heer D. Schinkel, dictriotsbestuurder van de Industriebond NVV desgevraagd meegedeeld. "We hebben geen bevoegdheden om de actie financieel te steunen, maar onze sympathie gaat uit naar de ac tie. waarbij leden van onze bonden ziin betrokken", aldus de heer Schin kel. Tijdens de actie draait het be drijf overigens gewoon door. Behalve "van Casolith is de heer Talsma directeur van nog vier bv's: Ei'bal, Gastgoedimaatschappij Fries land, Lowo en Kuma. Alle vijf on dernemingen zijn op één adres onder gebracht. Volgens de heer Schinkel zijn de drie commissarissen onder het bewind van directeur Tailsma weggelopen. AMSTERDAM (ANP) De exportindustrie moet compen satie krijgen voor het nadeel, dat zij in de vorm van de "dure" gulden ondervindt van het aardgas. Het is redelijk, dat daartoe de opbrengsten van het aardgas mede worden gebruikt. In het bijzonder moet worden gedacht aan tijdelijke rentesubsidies. Aldus mr. O Vogelenzang, lid van geen ruimte was voor een reële loon de raad van bestuur van de Amro- stijging, stegen de reële lonen vorig bank en president-commissaris van jaar met 4,5 pet. De conclusie is, de Nederlandsche Credietverzekering dat het bedrijfsleven in eerste in- Maatschappij, bij de viering van stantie de olierekening heeft betaald, het 50 jarige bestaan van de NCM. Als onze concurrenten deze kasten wel sneller hebben kunnen doorbe- Mr. Vogelenzang wilde voorlopig rekenen, dan zal onze externe posi- uit de fraaie betalingsbalanscijfers tie daar dit jaar de gevolgen van nog niet concluderen, dat onze ex- ondervinden. De investeringen als terne positie fundamenteel eh op percentage van het nationaal inko- langere termijn sterk is. Ondanks men vertonen een daling evenals het de sterke ruilvoetverslechtering door aandeel van de overheidsinvesterin- de energieprijsverhoging, waardoor gen. De met investeringen gepaard gaan- De Italiaanse -president Leone gooit zijn stembiljet in de bus. Gisteren en vandaag zijn in Italië over het hele land regionale verkiezingen gehouden. De uitslag zou in de loop van de dag bekend kunnen zijn. Naast de presi dent zijn zonen Paolo (21 jaar, links) en Giancarlo (19), die voor het eerst moch ten stemmen. Het Italiaanse parlement heeft onlangs de kiesgerechtigde leeftijd ver laagd tot 18 jaar. Van de bijna 39,6 miljoen stemmers in deze regionale verkiezin gen zullen ongeveer 2,3 mil joen kiezers tussen de 18 en 21 jaar voor het eerst hun stem uitbrengen. Er wordt een stevige ruk naar links verwacht. DEN BOSCH (ANP) In hoger beroep is weer f 45 boete geëist te gen de bromfietser die 23 mei door de kantonrechter in Den Bosch was Vrijgesproken van overtreding van ae Wegenverkeerswet. De man had zon der helm op een bromfiets gereden. De kantonrechter was het eens met het standpunt van de bromfietser: een helm dragen is beknotting van de menselijke vrijheid. Men moet zelf kunnen beslissen of men een helm wil dragen of niet. Omdat men er minder door ziet en hoort. De officier van Justitie bjj het kan tongerecht was het hiermee niet eens en was in hoger beroep gegaan. Vandaag heeft de rechtbank de zaak tegen de 21-jarige amanuensis Th. van der C. uit Megen behandeld. De officier van Justitie mr. P. Duyx, achtte de bromfietser wel schuldig en eiste f 45 boete. De officier wees op het relatiebe- lang van de Wegenverkeerswet. De beveiliging door een helm is er wel in de eerste plaats om de bromfietser zelf te beveiligen, maar hjj hechtte ook belang aan de gevolgen van hoofd letsel voor de omgeving van het slachtoffer. Als er meer uitleg van de wet mogelijk is, dan dient te wor den gekozen voor deze ruimere inter pretatie, aldus mr. Duyx. Wel drong de officier van Justitie aan op voor zichtigheid bij het gebruik van man- daatwetten (zoals de onderhavige Een Arrestaties De Zuidafrikaanse politie heeft in Windhoek, de hoofd stad van Zuidwest-Afrika, achttien zwarte nationalisten gearresteerd Zij hadden tegenover het postkan toor in het centrum van de stad een aanplakbiljet aangebracht dat een protest bevatte tegen een manifes tatieverbod. Een Israëlische soldaat ver zorgt twee meisjes, die een actie van Palestijnse comman do's overleefdendoch nog he lemaal overstuur zijn. Pales tijnse commando's bezetten gisteren een huis in het Israë lische grensdorp Yuval. De vier commando's werden door Is raëlische militairen gedood. Ook kwamen drie gijzelaars om het leven en werden enkelen gewond. De Israëlische artillerie heeft vannacht de plaatseri Naba- tiyen en Arqoub in Zuid-Lïba- non beschoten. Ook gisteren roas deze streek het doel van vijf Israëlische luchtaanvallen als vergeldingsactie voor de aanslag van de Palestijnen. De Israëlische luchtaanvallen op het gebied kostten gisteren aan een vrouw het leven. legericoordvoerder in Tel Aviv heeft bekendgemaakt dat een Israëlische patrouille van morgen vroeg gedurende korte tijd Libanees grondgebied bin nendrong nadat ze door Pa lestijnse commando's tuas be schoten. De patrouille bevond zich in het gebied van Kfar Yuval, het toneel van de Pa lestijnse aanslag van gisteren. Het ivas het vierde incident in nauwelijks 24 uur PAGINA 7 Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 1 juli 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken Het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214A Leiden, importen vervallen. De produktie- groei neemt op korte termijn echter nog niet af. Hierdoor ontstaat een geflatteerd beeld van de betalings balans. Maar ook op bedrijfseconomische gronden is er reden tot twijfel. De inflatie heeft een bijzonder ongun stige invloed op de bedrijven. Al leen ondernemingen met een zeer hoog rendement kunnen de bestaan- vermogensverhoudingen handhaven. Zelfs de schaarse ondernemingen met een rendement op het eigen ver mogen van 15 pet na belastingen zul len bij een inflatie van 10 pet- dit slechts met moeite kunnen doen. Nagoya, het nijlpaard uit de Ueno dierentuin in Tokio, opent zijn grote bek om zijn tanden te laten poetsen met een reuzentan- denborstel, onderdeel van een massale gebitsverzorging van alle dieren. 16 PAGINA'S Frank Nusse en Jos Hermens heb ben tydens de voorronde van het toernooi om de Europese atletiek- beker voor prestaties van wereld formaat gezorgd. Nusse's elektro nische 49.82 seconden op de 400 m horden betekende de tweede Euro pese seizoenprestatie achter de Europese en Britse gemenebest kampioen Alan Paseoe, die vorige week in Londen In een confron tatie met wereldrecordhouder John Akii Bua tot 49,1 sec. kwam. Jos Hermens won de tienduizend meter in 28.28.8. Het wegblijven van Miel Puttemans ontnam Hermens de kans om iets aan zijn nationale record van 28.15.6 te doen. Ondanks deze overwinningen is Nederland er in Lissabon niet in geslaagd zich te plaatsen voor de halve finales. Nederland eindigde met 88 punten op de vierde plaats achter Spanje (114), Zwitserland (110) en België (93). Met een tiende positie moesten de basketballers genoegen nemen tij dens het Europees kampioenschap in Belgrado, dat ook nu een over winning opleverde voor Joego- DEN HAAG (SP) De in de om geving van Calais in de Noordzee ge vangen vis is voor menselijke con sumptie afgekeurd omdat deze ern stige ziekteverschijnselen vertoonde. Twee socialistische tweedekamerle den hebben daarom de ministers VOORHOUT Het kruispunt Na- terdag op zondag zijn twee perso- worden opgenomen in het urgentie- gelbrug in Voorhout moet nodig be- nenwagens op de brug geslipt en ln schema voor tertiaire wegen. Dan zou 75 procent van de kasten door de provincie worden betaald. Wan- De auto, waarin twee mensen zaten, neer Gedeputeerde Staten dit keer kwam ondersteboven in het water wel toestemming verlenen voor de de inzittenden reconstructie, zal het project zo snel - kon dankzij mogelijk worden uitgevoerd. veiligd worden. Het gemeentebestuur het water gereden. Het eerste wilde anderhalf Jaar geleden al be- geluk gebeurde omstreeks één ginnen met de reconstructie, maar toen werd het plain wegens geldge brek door Gedeputeerde Staten af gewezen. Deze week komt het voor- Voor een grote verrassing zorgde wielrenner Bert Pronk. In de vier de etappe van de ronde van Zwit serland versloeg de Nederlander de rappe Roger de Vlaeminck in de eindsprint, waardoor Pronk de zwaarste rit op zjjn naam bracht. Hoewel de zomersporten ln onze rubriek Vrü Spel centraal staan, toch nog aandacht voor voetbal. Spükenisse zorgde er eergisteren voor dat het algemeen kampioen schap van de amateurs voor de vijfde maal b(J een zaterdagclub terecht kwam. Spijkenisse, dat vo rige week al met 42 won ver sloeg zondagkampioen Emmen za terdag met 1—0 PAGINA'S 9—13 Partijraad van P.v.d.A. keurt aan schaffing van P-16 af. maar ris keert geen kabinetscrisis PAGINA 5 Boeken en platen PAGINA 14 l half miljoen gul- gebeurde zondagmorgen om half zes. De bestuurder kon op eigen kracht de kant bereiken. Het gemeentebestuur wil het kruis- Visserij Milieuhygiëne ge- punt in elk geval voorzien van stop- In elk geval is vraagd of die ziekte ook is waarge- lichten. Dat deze niet overbodig zul- worden dat de reconstructie nomen by vis, die voor de Nederland- Se Kust is gevangen. .icuvcii. uai/ uvoo mei, uveiuuuig zui- wuiucu uat uc reuuuaui uubie van uc r I I i HnwwiwpfL 1(14 I^irlrn len zijn, is het afgelopen weekeinde brug geen overbodige luxe is. De Hoofddealer: Bloem Watersport, TeJj Q71 wel gebleken. In de nacht van gemeente hoopt dat het plan kan

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1