Shell voorspelt grote toekomst voor steenkool Zigeuners raakten bekneld tussen twee gemeenten in Buitenom Binnendoor LEZERS SCHRIJVEN 'n gokje maken? 't wordt geweldig Boer Koekoek spookt om huiskort geding ZATERDAG 14 JUNI 1975 ROTTERDAM (ANP) Als alle problemen voor onderzoek, investeringen, protec tionisme en transport in korte tijd kunnen worden opgelost, verwacht Shell dat de in ternationale steenkoolhandel naar West-Europa en Japan tegen 1980 zal uitgroeien tot een niveau van 200 a 250 miljoen ton per jaar. In de Verenigde Staten, zuidelijk Afrika zuid-oost-Azië, Australië, Oost-Europa en de Sowjet-Unie zal de steenkoolproduktie voor binnenlands gebruik belangrijk stijgen. De Shell zal de komende jaren actief deel gaan nemen in de produktie en het vervoer van steenkool. ADVERTENTIE Ondanks de hoge kosten, die aan het concurrerend geworden met olie. De vervoer van steenkool zijn verbon- gunstige geografische spreiding en den, is deze delfstof nu economisch de veel grotere omvang van de steen- Oplossing voor ziekteverzuim niet zo simpel Bij deze een reactie op het schrijven van de heer Dekker uit Leiderdorp in de rubriek „lezers schrijven" van 5 juni, hetgeen naar mijn mening om enige kritiek vraagt. In de eerste plaats schrijft hij de meningen van de heer Doelemans wel wat erg gemakkelijk aan de kant en spreekt zich dan gelijkertijd tegen door te zeggen dat de heer Doele mans een deskundige is (of vindt hij zichzelf nóg deskundiger?). Voorts beweert hij dat er overal aan dacht besteed wordt aan „werk- en leefklimaat bevorderende omstandig heden", hoe weet hij dat, komt de heer Dekker soms in alle bedrijven? Zo niet, dan beweert hij zo maar wat, zo Ja wat voor beroep heeft hij dan wel, of is het zo dat hy van het hele bedrijfsleven helemaal geen no tie heeft. Verder stelt de heer Dekker dat er op grote schaal misbruik wordt ge maakt, doch even verder spreekt hy eich alweer tegen door te beweren dat controle onmogelijk is. Van iets PvdA en PPR moeten hun krachten bundelen OLDENZAAL (ANP) Het tweede-kamerlid Coppes (PPR) vindt dat PvdA en PPR samen de kans moeten grijpen om te komen tot een grote bundeling van progressieve stemmers. „De christen-democraten moet wor den duidelijk gemaakt dat het voorgoed uit is met de positie van afwachten en links en rechts laveren naar gelang het uitkomt. Niet na deverkiezingen, maar er vóór moeten zij tot hun keu ze gedwongen worden". ,,'n Sterke combinatie socialis ten en radicalen moet het CDA door een consequente uitdaging dwingen tot kleur bekennen: conservatief, middenpositie of progressief". Als de PvdA niet voor de ver kiezingen de eis tot samengaan stelt, zal de PPR in de oppo sitie moeten, aldus het kamer lid. dat niet te controleren is kan hij niet met reden beweren dat het be staat, doch hoogstens vermoeden. Verder maakt hij het wel erg bont als hy beweert dat als gevolg van de reeds eerder genoemde maatregelen die volgens hem overal worden ge nomen het ziekteverzuim stygt, waar haalt hy deze informatie dan wel vandaan? Overigens zou de oplossing volgens deze, naar mijn mening simpele zienswijze wel heel erg eenvoudig zyn, nl.: schaf die maatregelen dan af, want dan zou het omgekeerde moeten gebeuren, nl. daling van het ziekteverzuim. Maar gezien het feit dat die maat regelen niet altyd bestaan hebben en ze genomen zouden zyn naar aanlei ding van het stygende ziekteverzuim van toen, schynt het dus niet zo simpel te zyn. Dan komen we aan zijn „oplossing": beloon aanwezig heid. Dit zou hy willen door het ge ven van byvoorbeeld vyf extra vrye dagen voor constante aanwezigheid. Stel dan we 5 procent onwettig ver zuim hebben (dat is veel) en dat 50 procent van de werknemers hieraan schuldig zou zyn (alweer veel) dan denk ik aan „op grote schaal". Dan betekent dat voor deze mensen volgens de cyfers van de heer Dek ker 25 dagen extra vry. Verwacht hy dan van deze „misbruikers" dat ze niet kunnen rekenen? Als het dus echte misbruikers zyn gaan ze echt geen 25 dagen werken om er vyf te verdienen en geeft him dus geen prikkel om gezonder te worden, rekenen kan praktisch ieder een, om nog maar niet te spreken van de schade die berokkend kan worden aan hen die echt ziek zyn en toch die vyf dagen willen verdie nen (iemand die koorts heeft en ach ter een draaibank staat of als bus chauffeur dienst doet) Nee heer Dekker beloning zit ge woon in een loonzakje. De bewering aan het eind dat wer ken gezond is, is ook niet helemaal Juist. Werken kan gezond zyn, maar is het niet altyd, werken met chroom zuur, of boven tri- of per- chloor dampen is niet zo gezond by voorbeeld. Zelft met de opmerking willen is kunnen ben ik het niet altyd eens. Meneer Dekker byvoorbeeld wil dit probleem wel even oplossen, maar hy kan het niet. Beter is dat het toch maar door deskundigen gedaan wordt meneer Doelemans onder an deren. Tot slot nog iets waarin ik niet met de heer Dekker van mening verschil, wie kan werken behóórt te werken, tenzy hy/zy werkloos is. L. H. v. d. Voet, Koraalstraat 4, Ledden. koolreserve maken dit produkt nog aantrekkelyker als alternatieve energiebron, zo schrijft de maat schappij in de bedryfskrant „Onder de vlam". Shell verwacht, dat de traditionele olieproduktie zich tegen 1980 zal gaan stabiliseren. Daarna zal de sty gende behoefte aan energie zyn aan gewezen op steenkool en kernener gie. Dan zal een sterk ontwikkelde, internationale kolenindustrie nodig zyn voor het leveren van brandstof aan elektrische centrales en fabrie ken voor de omzetting van steenkool in gas en vloeibare synthetische koolwaterstoffen. De winnings- en transporttechnieken zullen drastisch moeten worden ge wijzigd. De huidige dlepbouwmetho-. den zijn arbeidsintensief en kostbaar. Hetzelfde geldt voor het transport. Shell denkt onder andere aan het gebruik van pypleidlngen voor het vervoer van steenkool, dat fyn ver pulverd met grote snelheden door een leiding getransporteerd kan wor den, en de Inzet van zogenaamde „unit trains". Hierby wordt gebruik gemaakt van lange, speciaal aange paste treinstellen met een capaciteit van ongeveer 10.000 ton, die conti nu geladen en gelost en niet gesplist worden. Deze rationalisatie heeft in Amerika al geleid tot vermindering van transportkosten. De onzekerheden, die de oliemaat- schappyen met de winning en het transport, als gevolg van politieke maatregelen hebben ondervonden, kan by steenkool worden ondervan gen door in de keuze van de produ cerende landen zoveel mogelijk geo grafische spreiding toe te passen. Dit is by steenkool gemakkelyker dan by olie. Voorts kan men volgens Shell het beste bilaterale handelsak koorden afsluiten. dressuuroefeningen bewakingshonden interessante expositie 1940-1945 t I entreeprijzen volw. f 5.- kinderen f 1.- t Grens Wassenaar/DenHaag.Vtoatedorperiaan 29a tel 070-262311 zondag 29 juni GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN Entreeprijs heer f 8.-/dame f 5.-/klnderen tot 12 jr. 11.- Tijdelijke oplossing gevonden AMSTERDAM (ANP) Zigeu nerkoning Petaio is gisteren met zijn volgelingen in 25 caravans in de knel geraakt tussen de plaatselijke politie- ARNHEM (APA) Boerenlei der Hendrik Koekoek uit Benne- kom pleegt by nacht en anty rond een door hem aan Wageningse studenten verhuurd herenhuis te spoken. Hy rammelt met de lui ken en roept boe. En alsof diat nog niet alles is zet hy zyn huurders beurtelings in de kou door 's winters de ver warming stop te zetten en in de hitte, door 's zomers een stuk uit de waterleiding te zagen. Dit allies hangt d'e mytenver de keel uit. Ze hebben daarom een kort geding tegen boer Koekoek aangespannen, waarin ze de president van de Arnhemse rechtbank vragen hun plaaggeest te gelasten nooit meer kapotte flessen en prikkeldraad op het garagepad te gooien, nooit meer 's nachts ineens de stoppen van het licht weg te moffelen, de waterleiding weer te laten aan sluiten, en geen herrie meer te maken. Student Ralph Gromloh die Koekoek al eens eerder in kort ge ding op de knieën kreeg toen het om de verwarming ging zal het dinsdag moeten opnemen tegen de advokaten van de boeren voor man. Hy wil dat de president Koekoek duizend gulden boe be oplegt als hy weer spookt, aan de waterleiding morrelt, en wat dies meer zy. Zigeuner koning Petaio argumenteert met een politieman. Hij raakte gisteren met zijn volgelingen in de knel tussen de po litiekorpsen van Amsterdam en Amstelveen. Amsterdam en Amstel- zijn stoet over de Amstelveenseweg veen. Door B. en W. van de hoofd- langs het Olympisch stadion naar stad gedwongen om Amsterdams Amstelveen. Bij de grens van deze grondgebied te verlaten, trok hij met gemeente stond de politie de groep op te wachten. Men liet weten op de aanwezigheid van de zigeuners geen prijs te stellen. De karavaan bevond zich precies op de vitale kruising Amstelveenseweg- Van Nijenrodeweg. De eerste cara vans waren op het grondgebied van Amstelveen, de rest nog in Amster dam. Petaio wond zich over de situatie hevig op. Uit protest plaatste hij twee caravans dwars over de Amstelveen seweg, zodat het verkeer in beide rich tingen volledig werd versperd. Na langdurig overleg en veel geduldige rverreding slaagde de politie er in althans de helft van de weg vrij te maken, zodat het verkeer de fles- sehals kon passeren, zij het lang zaam en onder voortdurende regeling van verkeersagenten. In een poging een einde te maken aan de pat-stelling riepen de beide politiekorpsen de hulp in van hogere gemeentefunctionarissen. De zigeunerkoning verzocht met na druk een schriftelijke verklaring van burgemeester Samkalden, waarin hem 't recht ontzegt wordt op 'n ver blijf op Amsterdams grondgebied. Met die verklaring zou hij zich dan tot Provinciale Staten kunnen wenden. Zonder enige schriftelijke afwijzing neemt volgens hem geen enkele In stantie zijn problemen in behande ling. Kort na twaalf uur werd een wa penstilstand bereikt. De twee cara vans, die het verkeer belemmerden, werden met toestemming van Petaio op het trottoir gereden, waarbij de verkeerspolitie een oogje dichtkneep. Mr. Leewis en commissaris van Steenbergen repten zich naar het Amsterdamse stadhuis om daar de kwestie hoogstpersoonlijk te gaan be spreken met burgemeester Samkal den. Kort na twee uur kwam de kwestie tot een tijdelijke oplossing. Medege deeld werd, dat de gemeente het ver blijf van de zigeuners alsnog enkele Jaren zou gedogen en dat zij terug mochten keren naar het terrein aan de Spaarnedammerdijk, waar ze zich enkele dagen geleden ook bevonden. In de tussentijd zal het gemeente bestuur zich beraden over 'n verzoek schrift, dat Petaio vorige week in diende en dat volgens geruchten de burgemeester zelf niet zou hebben bereikt. Inventief (1) Dat programma van Mies Bouwman wordt na een kort stondig bestaan afgevoerd, omdat ze zich verslikt heeft in de inven tiviteit en creativiteit van het Nederlandse volk. Eerste kant tekening: als een volk behalve de regering ook de televisie en t.v.- makers krygt die het verdient, is voor Mies zelf het grote ogen blik van zelfonderzoek aangebro ken. Wat de AVRO zo'n Jaar terug voor ogen stond, komt hier op neer: laten wy de moerasdelta vol torenflats, caravans en spuit bussen eens afgrazen, misschien komt er wel het GROTE IDEE uit. In Amerika bestaan er men sen die van het bedenken van ideëen hun hamburger maken en soms is die hamburger dik belegd. Voor iets nieuws worden grif tienduizenden guldens betaald. Wellicht dacht de AVRO voor een koopje klaar te komen. Wat een naïviteit. En wat een onaar dige trap na tegen een kykers- schare met een indigestie van het jarenlang nuttigen van de tee- vee-pulp, geestelyk in ademnood bekneld tussen de losse groeven, platgewalst onder het geweld van het kloeke benenwerk van steeds weer nieuwe dansgroepjes en maf van het luisteren naar het gekok- hals uit de bio-industrie van de platenmakers. Inventief (2) De mensen kwamen niet met ideëen, maar met verzoeken. Be kende Nederlanders, die moesten er komen; er was immers al ge noeg ellende. Daarom: André van Duin, Pieter van Vollenhoven, Johnny Jordaan, Pim Sierks. De punten die de proovinciale Jury's moesten verdelen, kwamen te recht by optredens, waarmee een BEKENDE NEDERLANDER was gemoeid. Zo kan ik my herinne ren dat het aardige idee van een bejaarde man die op de toppen van zyn vingers een heer op een stoel over een afstand verplaatste hooguit drie punten vergaarde. De toch ietwat minder verras sende vondst van vliegenier Sierks die een meneer en een mevrouw vierhandig en landurig op een piano liet tobben stootte gemakkeiyk door tot de hoogste regionen van jury-byval. Mies zelf leek zich er uitstekend mee te amuseren, want van haar kan ik my in alle toonaarden de kreet herinneren: „Het is leuk en het is aardig". Welaan, maar dan toch blykbaar niet leuk ea aardig genoeg. Er zat misschien toch nog te weinig Albert Mol, Ted de Braak, Guus Oster, Wil lem van Hanegem, Willy Dobbe, Albert Mol, Ted de Braak, Guus Oster, Willem van Hanegem, Wil ly Dobbe in. Inventief (3) Dat brengt my op het idee voor het komend seizoen. Een programma gebouwd rond Albert Mol, Ted de Braak, Guus Ooster, Willem van Hanegem, Willy Dob be, Albert Mol, Ted de Braak, Guus Ooster, Willem van Hane gem en Willy Dobbe. En dat moet dan afwisselend gepresenteerd worden door Mies en Willem (die andere). Met elke week een speciale attractie. Een BEKENDE NEDERLANDER. Ik noem maar wat: Martine Byl, Tanja Koen, Willy Alberti, Wil- leke Alberti, Henri Knap. de heer Luns, Liesbeth List. Jules de Korte, dokter van Swol Mocht ik in die opsomming een enkeling zyn vergeten, dan brengen wy hem wel onder als attractie by de TROS-quiz van Pim Jacobs (..^a met Pim") de rugnummerquiz voor echtelieden by de NCRV („Parend bii Ba rend") of de huisvrouwenquiz by de KRO (.Sjans met Hans"). En Gerard Cox, och jee die Gerard, die geven we dan maar een eigen showtje. Gifkikker Neerlandicus dr. Riemer Reins- ma maakt helemaal de blits met zijn „Signalement van nieuwe woorden", (uitgeverij Elsevier, f 17.50)2000 woorden, waarvan we twintig jaar terug zouden heb ben gezegd, waar heeft die freak Een kiene vogel, deze Riensma. Steekt z'n nek uit, want ieder een bladert van voor naar achter om te zien, waar hy in de fout gaat. Of hy toch iets vergeet. Maar bijna alles wat lk zocht, stond erin. Een dyk van een boek, geen flop. Ausputzer, flip-side, omhooggevallen, clash, het zit al lemaal gebeiteld. Na lang pezen op onvolledig heid, hierby de schrale oogst van wat ik niet tegen kwam: „een misser", „aan de bak komen" „hard cover" (het boekje zelf is een hard cover) „een ééntweetje", „gifkikker", Reinsma moet maar niet te veel aanhikken tsgen de opmerkingen van deze square. Het is meer bedoeld voor de tweede druk. En die komt er vast en zeker. Dat zit geramd. Wulps De Moeder van de parlemen ten wordt op haar oude dag dan toch nog wulps. Deze week werd voor het eerst In de geschiedenis radio toegela ten tot het Britse Lagerhuis. Waar moet dat heen. Als de microfoon over de hoge drempel is, hobbelt de camera er doorgaans spoedig achteraan en vele leden van het eerbiedwaardige huis liggen nu al wakker by de gedachte dat ooit nog eens de televisie verschynt. Voor de liefhebbers van drama breken gouden tyden aan. Voor lopig met alleen de radio wordt in Westminster voor het eerst een hoorspel opgevoerd, waarnaar 't ook nog goed luisteren is. Britten zyn enorme acteurs. Hun parle mentariërs behoren tot de abso lute top (je zou in Nederland bU wijze van spreken te weinig quiz zen hebben om ze allemaal mee onder de pannen te brengen). Ze spreken goed en lezen niet van een papiertje. Het spektakel balanceert dikwijls op de smalle marge tussen overeind biyven en In de afgrond vallen. De wyze Speaker (de voorzitter van het Huis) moet meermalen leden tot de orde roepen, dfe termen naar de geachte gentlemen op de an der zUde van het middenpad wer pen, die zelf dr. Riemer Reinsma zouden doen blozen. By het Britse Lagerhuis verge leken is de Nederlandse Tweede Kamer een tempel van wellevend, heid (en van verveling, hetgeen vaak samengaat met wellevend heid) Voorlopig duurt dat radio-expe riment een maandje. De kans ïykt groot dat 't daarna wordt gecon tinueerd. Maar zelfs als de right honourable members toch beslui ten om de draden- en kabeltroep weer Parliament Square op te smyten, dan is er voorgoed Iets veranderd, wy gewone stervelin gen hebben zo maar luistervink mogen spelen in de 'meeste exclu sieve club te wereld' (woorden van Churchill) en hebben gemerkt dat honourable gentlemen driftige baasjes kunnen zyn. Voor hoe lang?? Het medium zal deze bob bels eraf poetsen tot het ln het Lagerhuis net zo toegaat als over- Portret Hierby een reproduktie van een schilderij gemaakt door goede vriendin Willeke van Tyn. Het komt voor ln het boek "8 Realis ten" (uitgave De Toorts, galerie Siou). Dat is een mooi platen boek met pittige karakteristieken van een aantal hedendaagse schil lers <o.w. één van Willink over zichzelf). Ik wil hier best eens reclame voor maken, want de basketballers doen het tenslotte voor frisdranken (het is met dit warme weer jammer voor de fa brikanten dat de competitie al was afgelopen; moet u toch iets aan doen). Daarom is het plaatje echter aiet afgedrukt. Het is om de schok der herkenning. Dit beeld van een vrouw aan detobbe is binnen een generatie zeldzaam geworden. Nog een generatie ver der en niemand zal meer weten wat op de afbeelding precies ge beurt. Omdat vrouw en kind mongoloïde trekken vertonen zal men aannemen dat het Iets heel vreemds moet zyn. Zoals zwem men in de Noordzee die dan ge heel met een oliefolie zal zyn be dekt of konynenhouden op een schimmig balkon. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7