Merckx: 'Men moet kunnen verliezen../ Leidsenhage met smaakvol werk naar Gymnaestrada Dat is wat een echt goede renner maakt Profronde Sleutels gaat plannen voor Leids sportfonds uitwerken Leeds uitgesloten van EC-toernooien TRAINER ZATERDAG 14 JUNI 1975 SPORT PAGINA 11 i ra GRENOBLE De „animateur" van de wielerkoers zweept de dolle Franse menigte, die straks de aankomst van Bernard Thevenet tot een mooi chauvinistisch feest zal verheffen, nog verder op: „Ik hoor zojuist, dat Eddy Merckx op de top van de berg een achterstand had vanhij pauzeert even vak kundig „...elf minuten!" Een enorm gejuich stijgt op, en als de man in de trui van de wereldkampioen zo ongeveer een kwartier later binnenkomt wacht hem een hels fluitconcert. Merckx glimlacht, als hij de streep overschrijdt en staat de ver slaggever vriendelijk te woord. Vroeger, twee jaar geleden nog, zou hij woedend zijn weggereden na zo'n nederlaag, snel naar het hotel, en met wat vertrouwelingen daarna een plan bera men om wraak te nemen. Maar Eddy Merckx is veranderd Door Fred Racké Als ik hem 's avonds in het hotel in de bergen opzoek, staat hij vriende lijk koutend met Freddy Maertens, aan zijn fiets te sleutelen. En als hij het zadel weer eens enige millimeters heeft verplaatst vraagt hij me: „heb je mij nodig? Laten we dan op het terras gaan zitten". Ja, Eddy Merckx is veranderd. Vrolijker geworden, zo lijkt het. Minder achterdochtig ten opzichte van onbekende gesprekspartners, en dat zijn er veel, want slechts bijzonder weinigen mogen zich tot de intimi van het wielerwonder rekenen. Of is dat joviale een pose? Er zijn er, die dat zeker weten: „als Merckx slecht rijdt is hij altijd vriendelijk. En gemakkelijk te benaderen. Dat is al meer vertoond". Het kan zijn, maar zij, die de wonderlijke wieleratleet jaren van dichtbij volgden bespeuren toch een veran dering in zijn gedrag. En een zinsnede die heel vaak in het gesprek terug komt: „Ik word ouder". Klinkt vreemd, voor iemand van dertig. Maar de maestro legt er bij voortduring de nadruk op. Als hij bijvoorbeeld uitlegt, waarom hij in de Dauphine Libere met een vriendelijke glimlach zijn afslach ting onderging: - „ik ben veertien dagen ziek geweest. Normaal is men dan snel terug in vorm. Maar voor iemand van dertig gaat dat langzamer". En Raymond Poulidör dan, die is toch al 38? „Jawel maar hij richtte zijn seizoen heel anders in. Hij meed de klassiekers, koerste op 't gemak naar de de Tour toe. Hij heeft niet geleden. Ik wel. Ik rijd altijd alle koersen, dat moet ik wel, dat ben ik aan mijn stand verplicht. En als ik aan de start verschijn let het hele peloton op mij. Ze kijken naar wat ik ga doen. Ze wachten af hoe ik de koers regel en stellen zich daarop in. Ik heb het altijd zwaarder dan de anderen, in zo'n seizoen". Hij haast zich daarna met de verzekering dat dit geen klaagzang wil zijn. Want tenslotte is hij met „dit hard labeur" miljonair geworden. Vervolgens: „dat men mij in Frankrijk hoont, dat ben ik gewend. Ik ben niet populair in Frankrijk, al begrijp ik niet goed waarom niet. Wel, als ik dan naar hier kom om mij in vorm te rijden voor de Tour, om hier terrein terug te winnen op de anderen, die wel in vol bedrijf bleven, dat weet ik, dat ik een nederlaag ga lijden. En daar kan ik dan om lachen. Als ik maar voel, dat het niet voor niets is. En er zit vooruitgang in. Iedere keer weer als ik mij forceer, echt heel zwaar werk doe en dat is het, als men zonder de gewenste vorm de cols beklimt dan merk ik, dat het weer al beter gaat. Ik verwacht er met de Tour weer helemaal te zijn. Vandaar, dat ik i<j niet boos maak als men mij uitfluit. Ja, vroeger misschien nog wel. Maar ik word ouder". Records Records Hji poseert gewillig als een familie hem met alle gezinsleden op de foto wil hebben. En vertelt dan: „men zegt zo vaak, dat ik op records jaag. Dat ik alle koersen in mijn carrière gewonnen wil hebben en dat dan vaker dan anderen dat ooit hebben gedaan. Dat is niet waar. Ik kom niet voor de zesde maal naar de Tour om het record van Anquetil te breken. Ik rijd de ronde, omdat ik dat aan mijn baas verplicht ben nu ik Italië heb moeten missen. Men verwacht van mij tenminste een grote ronde per jaar. Welnu, dat is dan deze, ditmaal. Maar ik moet wel zeggen, dat ik nooit op de fiets stap om zo maar een koers te rijden. Zonder te willen winnen. Vandaar waarschijnlijk dat men zegt, dat ik een recordjager ben." Dit is een onderwerp waarover hij graag praatde inzet van een betaalde sportman, de verantwoordelijkheid, die hij heeft ten opzichte van het publiek. „Ik vraag een hoge prijs, maar de mensen hbeben er dan ook recht op om mij te zien. Men kan zich niet in het peloton verschuilen als men voor veel geld is geënga geerd. Ieder, die een vak beoefent moet dat altijd zo goed mogelijk doen, ook een wielrenner". En dan maakt Merckx de cirkel weer rond: „dus moet ik mij veel inspanningen getroosten. Een paar jaar geleden kon dat nog straffeloos, nu moet ik er hoe langer hoe meer voor doen. Harder en langer trainen. Wie tien jaar lang op de kop van het peloton rijdt heeft veel van zichzelf geeist. En dan wordt dertig jaar een hoge leeftijd". Het moment van stoppen komt ter sprake. „Ik heb indertijd gezegd, dat ik rond mijn dertigste jaar zou afstappen. En vorig jaar heb ik mezelf nog twee seizoenen geven. Ik ben het nog steeds van plaa Het is niet zo, dat ik genoeg van fietsen heb gekregen, ik doe het nog met plezier. Maar ik wil ook niet als een afgeleefde ma n in mijn gezin terugkeren als mijn sportcarrière erop zit. Ik heb nog een volgend leven voor de boeg en dat moet ik ook intensief kunnen leven. Op de lauweren rusten is zo gemakkelijk. Nee, ik weet nog niet precies wat ik ga doen als ik niet meer koers. Maar ik weet wel, dat bij alles wat nog komt mijn gezin voorop staat". Collega „Ik vraag een hoge prijs, maar de mensen hebben er dan ook recht op mij te zien. Men kan zich niet in het peloton ver schuilen als men voor veel geld is geëngageerd. LEIDEN De afvaardiging van de Turnkring Leidsenhage. die begin juli deelneemt aan de zesde Gymnaestrada in West- Berlijn, zal daar vrijwel zeker een goede indruk achterlaten. De 130 personen tellende ploeg «meisjes, jongens, dames, heren), die een onderdeel vormt van de 1500 man sterke équipe van het Kon. Nederlands Gymnastiek Verbond, toonde gisteravond haar boeiende Gymnaestrada-pro gramma tijdens een „Grand Gala de Gymnastique" in de eivolle Vijf Mei-hal. Vooral het slot nummer, het tonnenspringen, oogstte bij de toeschouwers stor men van applaus. Het grand gala was een dankbetuiging van Leid senhage aan de gemeente Lei den voor het feit dat zij zo vaak trainingsaccommodatie gratis ter beschikking heeft gesteld. Voor wie een vreemd2ling is in deze tak van sport: de Gymna estrada is het grootste evenement in de gymnastiekwereld. Elk land geeft er 'n aantal demonstraties; het wedstrijdelement ontbreekt. De Gymnaestrada is te beschou wen als een soort beurs op het gebied van de lichamelijke oefe ning. De Turnkring Leidsenhage (met daarin de verenigingen VDO-Leimuiden, Avanti-Voor- schoten, Jahn-Hillegom, Sparta- Leiderdorp, WIK-Wassenaar, DOS-Noordwijk, DOS-Leiden, Brunhilde en Excelsior) gaat in Berlijn meedoen aan de zg. Ne derlandse avond. Bovendien ver zorgt de turnkring zelf nog een speciaal half uur op een andere dag, met lint- en jazzgymnastiek, lange mat en springnummers. Dat programma is men 14 jaar geleden organisatorisch gaan voorbereiden; daadwerkelijk ge traind wordt er sinds een maand of negen, drie uur per week. Bij de demonstraties van gis teren bleek dat de vele arbeid bepaald niet vruchteloos is ge weest. Er werd met heilig vuur gewerkt, de prestaties hadden niveau en de presentatie was uiterst smaakvol. De ontwerpers van het programma, de dames Zwaai, Metz, Verzaal, Ranner en de heren Bakker en Sieval (de tableaux van Excelsior mogen ze ker niet over het hoofd worden gezien) komt een apart woord van lof toe. Er viel op deze avond nog aan zienlijk meer t? zien wat straks op de Gymnaestrada zal worden getoond. Bijvoorbeeld de huis- vrouwengymnastiek, waarin de Leidsenhage-ploeg met daarin dames van Nieuw-Brunhilde) deel uitmaakt van een Nederlands contingent van 450 dames. De „huisvrouwen uit Leidsenhage" lieten een goed stukje werk zien, een afgepaste oefening zonder complicaties. Voorts was er een voortreffelijke jazz-oefening van een KNGV-demonstratieploeg op muziek van „Aldus sprak Zara- thoestra". RUUD PAAUW. LEIDEN Het is nu zeker dat de profronde van Leiden op maan dag 23 juni verreden zal worden: or ganisator Joop Riethoven heeft de gemeentelijke toestemming inmid dels binnen. Dat betekent dat op die maandag renners als o.a. Joop Zoe temelk en Gerben Karstens in actie zullen komen op het traject Konin- ginnelaan-Lammenschansweg - Zoe- terwoudise Sjn-gel - Herenstraat - Ko- ninginnelaan. De start van de ron de over zo'n 55 km is om 19.00 uur de toegang is gratis. Tijdens de ron de zal worden gecollecteerd ten ba te van het geestelijk gehandicapte schoolkind. Piet Biegstraten overhandigt het geschenk van de sportstich ting leen maagdelijkebalaan Sleutels-voorzitter Jaap Schinkel. bs- LEIDEN Piet Biegstraaten lan- bij de aanwezigen en met name ceerde het plan gisteravond tijdens die Sleutels-leden die vorige week de kampioensreceptie van Sleutels. Krefeld door de Oberburgemeister toog; Frans van der Berg (^revoor- De voorzitter van de Leidse sport- werden ontvangen. De sperkers wens- zitter) en Teun Vonk. stichting, pas terug van vakantie, ten de kersverse vierde klasser al len veel succes in de KNVB. Jan Persoon, die namens de afdeling 't woord voerde, zei het jammer te vin den dat "Sleutels" weggaat. Piet Biegstraaten overhandigde de gebruikelijke voetbal, ditmaal een Bieg- -maagdelijke" witte zoals hij zei. Biegstraaten werd gevolgd door hebben gegeten of een raadselachti ge virusziekte hebben opgelopen, daar rijdt Eddy Merckx door. Dan maar als tweede. Eddy Merckx, het wielerwonder, dat in de laatste jaren van zijn sportloopbaan verkeert. E nin het peloton eindelijk de erkenning heeft gevonden die hij heeft verdiend. Er rijden vrijwel geen vijanden meer van hem in de grote groep. Merckx is een collega geworden. Een man] die toevallig heel goed kan wat die anderen ook kunnen. De tijd is voorbij, dat hem voor de voeten werd geworpen, dat hij te veel wilde winnen, dat hij de „markt" bedierf, anderen geen kans gaf. Zijn verhouding met de rest van het rennersveld is uitstekend geworden, ook met die renners, die door de media achitereeowolgens tot „kroon prins" en evenknie werden gebombar deerd: Roger de Vlaeniinck, Freddy Maertens. Merckx bekeek ze met argwaan, liet zich door hen prikkelen tot het levenren van nog grotere prestaties. Maar het zijn wel goede collega's geworden omdat ze deden, wat ze in de ogen van Merckx moesten doen: durven te rijden, durven aanvallen, initia tieven nemen. „En dat", zegt hij. ,.is wat een coureur tekent. Wat hem tot een echt goede renner maakt; niet alleen hard kunnen fietsen, dat ook nog doen. Het risici een nederlaag durven nemen. Ik ben nog nooit afgestapt, als ik in een verloren positie terecht kwam. Waarom? Men moet kunnen verlie- een. De mensen moeten ook in de verliezer een goede sportman kunnen herkennen". Hij heeft dat allmiaa'l al eens geleden met feiten gestaafd. Zijn wanhopige gevecht met Luis Ocana, een paar jaar geleden in de Tour is er het mooiste voorbeeld van. Waar anderen ploseling iets verkeerds blijken te Joop Hij aarzelt om de naam Joop Zoetemelk te laten vallen. Maar het komt er tenslotte toch van. „Die Joop", zegt hij, „rijdt toch nog maar altijd aan het wiel. En dat moet niet, als je zo goed rijdt als hij. Als je in vorm bent, als je het kunt, dan moet je dat ook etaleren. Trouwens, het is onmogelijk om een ronde te winnen als je niet de koers naar je eigen hand zet. Wie uitsluitend op iemand anders let, die loopt de kans, dat een derde er met de prijs vandoor gaa't. En als je door defensief rijden en uitsluitend slimmigheidjes toch wint, dat ben je geen echte, goede winnaar. Dan is de prijs met profiteren van het werk anderen verdiend. Je kunt het je een keer permitteren, maar je krijgt er vijanden door. En dan ben je niet te best af". Verwacht hij voor deze Tour eenzelfde houding van Zoetemelk. Merckx haalt de schouders op. „We zullen wel zien", zegt hij ploseling weer voorzichtig. „Hij is niet de enige favoriet voor de ronde. Hij zal er te veeï werk aan hebben om ze allemaal achterna te gaan. Dat geldt voor iedereen. Dus je moet zelf heit initiatief wel nemen. Als iedereen er zo over denkt kan het een mooie ronde worden. Of ik favoriet ben? Dat moet nog maar worden afgewacht. In de ronde van Zwitserland moet ik mijn conditie op punt zetten. Als dat lukt, dan hoor ik ook bij voornaamste kanshebbers. Maar men kan nooit van te voren zeggen, diat men een koers gaat winnen". Zijn enige ontwijkende antwoord in het gesprek. Eddy Merckx Is veranderd. opperde de idee een fonds in het le ven te roepen waaruit de bij 'n "veldenruil" gedupeerde clubs (door verlies aan gebouw e.d.) schade loos gesteld kunnen worden. Sleutels voorzitter Jaap Schinkel haakte middellijk op het voorstel straaten in en kondigde overleg met de (aanstaande) kandi- sprekers namens de Centrale daat-notaris Bart van Leeuwen een tactcommissie van Leidse voetbal plan zal worden uitgewerkt om te verenigingen en de scheidsrechters- komen tot een soort Leids sportfonds, commissie. Ook zij overhandigden ge- Daarmee kwam dan het einde van een geanimeerde receptie in het stampvolle clubgebouw van Sleutels. Een receptie voor de buitenwacht, want spelers leden en donateurs hadden al eerder het kampioenschap van de afdelings-eerste klasse ge vierd. En dat was maar goed ook want vandaag moet de formatie van trainer Mattie Keereweer in Zeist spelen om het Nederlands kam pioenschap voor afdelingsploegen. De titel van "Sleutels" heeft ken nelijk in voetbalminnend Leiden heel wat los gemaakt. Een groot aantal voetbalverenigingen, (met voorop Hazerswoudse Boys dat één punt achter De Sleutels eindigde) uit de regio en de stad gaven acte de présence. Niet echter wethouder Tesselaar, die het bestuur schrifte lijk zijn gelukwensen aanbood en zich verontschuldigde voor zijn af wezigheid. De aankondiging bracht wat onverholen glimlachjes teweeg Vrij spel Roeien Twee herenploegen met Leidse vertegenwoordigers zijn aan gewezen voor de drielandenroeiwed- strijd NederlandWest Duitsland Frankrijk die op zaterdag 28 juni op de Bosbaan wordt gehouden. Het zijn de dubbel twee van Asopos De Vliet, Hollandia RC (Maan en Punt) en de dubbel vier van Die Leythe/ De Hoop/Asopos De Vliet/Hades met Robbers, Michels, Steigenga en Brouwer. ZURICH Leeds United is gisteren door de strafcommissie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) van de eerstvolgende Europese beker toernooien uitgesloten. De strafmaatregel geldt tot aan het einde van het seizoen 1978/1979. De vernielingen, die de supporters van Leeds United tijdens het duel tegen Bayern Miinchen in de finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen in het Pare des Princes in Parijs aanrichtten, zijn voor de strafcommissie aanleiding geweest de Engelse club voorlopig van Europa cupvoetbal uit te sluiten. De UEFA liet nogmaals met nadruk weten, dat de clubs voor de gedra gingen van de supporters verantwoordelijk zijn. Het is niet zeker of Leeds protest zal aantekenen. Het bestuur zal zich daarover zaterdag met manager Armfield, die in Zürich verbleef, beraden. Zaterdagvoetbalvereniging Leiden zoekt voor haar senioren Sollicitaties en inlichtingen: Brederode 18, Leiderdorp, Telefoon 07190794.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11