Linkse rebellie bedreigt Wilson 'ZORG OVER SPUITBUSSEN TERECHT' korea voor ziet oorlog Grote ravage bij ontsporing D- trein in Belgie Stille penetratie van de Sowjets in Mozambique Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over onze prijzen Praagse lente was een gemiste kans Beweging in zaak ontvoering Tanzania BSm noord- Impasse in Rhodesie over plaats gesprek VRIJDAG 13 JUNI 1975 BUITENLAND PAGINA J WASHINGTON (UPI) Een eerst Amerikaans rapport over eventuele aantasting van de ozonlaag in de at mosfeer, dat gisteren is gepubli ceerd, zegt dat er "gerechtvaardig de reden voor ernstige bezorgdheid" ls dat de drijfgassen in spuitbussen de ozonlaag van de aarde aantasten waardoor mogelijk gevaren ontstaan voor het optreden van huidkanker. De voornaamste milieudeskundigen en raadgevers van president Ford hebben op een persconferentie ver klaard zelf voorlopig geen spuitbus sen met fluorkoolstofgassen te gebrui ken, Het rapport geeft de raad met een definitief verbod van dergelijke gassen te wachten op een tweede rap port, dat begin volgend jaar zal wor den uitgegeven. Tenzij de nationale Akademie van Wetenschappen met bewijzen van het tegendeel komt moeten spuitbus sen met fluorkoolstofgassen begin 1978 verboden zijn, aldus het rap port. Industriële groepen hebben het on derzoek aangevallen. Du Pont heeft in een verklaring gezegd het er vol strekt oneens mee te zijn en meer onderzoek geëist. De Nederlandse aerosolvereniging heeft geen commentaar willen leve ren op de opmerkingen uit het Ame rikaanse rapport. Desgevraagd zei een vertegenwoordiger van deze ver eniging, waarin een 50 fabrikanten van en betrokkenen bij spuitbussen zijn verenigd dat men nog over on voldoende gegevens over dit rapport beschikt om te kunnen reageren. Vo rige maand heeft de vereniging ge zegd dat men bereid is de produktie van drijfgassen voor spuitbussen te staken als uit gedegen onderzoek zou worden aangetoond dat dit gas de laag ozon, die in de stratosfeer als een schil om de aarde zit en het leven op aarde beschermt tegen al te intense ultra-violette stralen van de zon aan tast. Voor zover men bij de vereniging weet, zou in Juli van dit jaar een in terim-rapport aan de Amerikaanse regering worden aangeboden over de ze problematiek. Ook zou dan een in opdracht van de Amerikaanse drijf- gasfabrikanten uitgevoerd onderzoek rapport worden aangeboden. De ongerustheid over de mogelijke schadelijke werking van het drijf- gas, vooral bekend onder de handels naam "freon", is ontstaan op basis van computerberekeningen waaruit de mogelijkheid is gebleken dat een component van dit gas, chloor in een chemisch zeer agressieve vorm, in de hogere luchtlagen het ozongas zou kunnen afbreken. Dit kwam als een verrassing, want het drijfgas is che misch verder nauwelijks gevaarlijk. Het gaat onder aardse omstandighe den vrijwel geen verbinden met an dere stoffen aan en 't is ook niet gif tig of op andere manier schadelijk voor mens, dier of plant. WENEN i AP) De vooraanstaande Oostduitse dissident pro fessor Robert Havemann, heeft verklaard dat de .Praagse lente", de communistische hervormingsbeweging van 1968, een gemiste „unieke kans" is geweest het communisme aantrekkelijker te maken dan het kapitalistische westen. In een opmerkelijk vraaggesprek met de Oostenrijkse televisie, dat in het geheim werd opgenomen in zijn woning in Oost- Berlijn, verklaarde Havemann, voormalig lid van de Oostduitse Akademie van Wetenschappen: „Indien wij (de communisten) de Praagse lente niet hadden ver nietigd, indien zij zich had kunnen uitbreiden en tot bloei had kunnen komen tot in de Sovjet-Unie toe, dan zou intussen het communisme zo aantrekkelijk zijn geworden dat het kapitalisme gemakkelijk in een dodelijke crisis zou kunnen geraken zonder dat de gevaren daarvan zo groot zouden zijn voor ons als nu het geval is". LONDEN (SP) Het voortbestaan van de socialistische rege ring van Harold Wilson lijkt gevaar te lopen door een revolutie van de linkervleugel van de Labour-partij. De tribune-groep, waarin de meest linkse Labour-afgevaardigden zijn verenigd, heeft premier Wilson schriftelijk laten weten dat hij niet meer op steun van die vleugel in het Lagerhuis hoeft te rekenen als hij zich niet opstelt als een "links socialist bij de uitvoering van het verkiezingsmanifest van de partij". NAIROBI (UPI) Volgens de Amerikaanse econoom pro fessor Peter Steiner zou er in de komende dagen beweging kun nen komen in de sinds enkele weken in een impasse geraakte ontvoeringszaak in Tanzania. „Er is sdhot in de zaak ge komen en zij bevindt zich op dit ogenblik in een delicaat sta dium. Ik wil er daarom niet te veel over zeggen", aldus de hoogleraar aan de Stanford- universiteit, die optreedt als vertegenwoordiger van de ouders van de gijzelaars in de affaire en de universiteit. Steiner keerde gisteren voor korte tijd terug in Nairobi, na bijna twee weken lang te heb ben geprobeerd in contact te komen met de linkse guerrille- ros uit Zaïre, die in mei twee Amerikaanse studenten en de Nederlandse studente Emily van Zinnicq Bergmann ontvoerden uit een kampement van antro pologen op de Tanzaniaanse oever van het Tangenjikameer. Tanzania heeft de eisen van de ontvoerders een half mil joen dollar, honderden wapens en de vrijlating van enkele po litieke gevangenen afgewezen. Sindsdien proberen de Ameri kaanse regering en Steiner in contact te komen met de on grijpbare ontvoerders om een compromis uit te werken. Steiner, die momenteel in de Keniase hoofdstad werkzaam is, zei terug te gaan naar of Boe- roendi dat grenst aan Zaïre, of West-Tanzania, om zijn in spanningen voor de vrijlating van de studenten voort te zet ten. Directe aanleiding tot de moeilijk heden binnen de Britse regerings partij is de kabinetswijziging eerder deze week, waarbij minister Antho ny Wedgwood Benn van industrie, de grote kampioen van de linker vleugel, werd overgeplaatst naar het departement Van energie. De linkervleugel ziet hierin een poging van Wilson om het geschokte vertrouwen van de Britse industrie wat op te vijzelen en een toenadering tot de eisen van de Conservatieve oppositie, die een drastische besnoeiing wil op de overheidsuitgaven. De overplaatsing van Benn is voor de meeste werkgevers een opluch ting. Het Britse verbond van werkgevers heeft daar meermalen bij premier Wilson op aangedron gen. Zijn opvolger, Eric Varley, een persoonlijk vriend van premier Wilson, wordt beschouwd als een gematigd politicus. De linkervleugel ziet Varley echter meer als een vertegenwoordiger van de werkge vers dan van de werknemers. De verhouding tussen de linkervleu gel en de Britse premier heeft altijd yergelaten. In die verhouding is nu een dieptepunt gekomen. De Tribune-groep verwijt Wilson verraad te plegen aan de socialistische beginselen, alsmede aan de beloftes in het verkiezings manifest. De groep vreest in het bijzonder dat Wilson terug zal komen op een aantal punten van de controversiële Wet op de Industrie, waarbij werknemers meer zeggen schap zullen krijgen en bedrijven gedwongen zullen worden hun boeken openbaar te maken. Deze v/et is het geesteskind van minister Benn. Wilson zit in een lastig parket. Het vertrouwen van de Britse industrie in zijn regering is vrijwel verdwe nen. Uit een recent rapport van het ministerie van industrie is gebleken dat de bedrijfsinvesteringen dit jaar maar liefst 15 procent minder zullen zijn dan vorig jaar, wat de scherpste daling is sinds de Tweede Wereldoorlog. Het Britse pond sterling heeft tot overmaat van ramp, gisteren zijn laagste koers bereikt sinds 1971, ondanks wanho pige pogingen van de Engelse Bank om deze koersval tegen te gaan. Politiek kan Wilson, als hij dat wil, lijnrecht tegen de opstandige parlementariërs ingaan en regeren met de steun van de gematigden ln de Labour-partij, de Conservatieve oppositie en de Liberalen. Het ls namelijk niet waarschijnlijk dat de Tories de rebellie van de Labour- par lementariers zullen uitbuiten om de socialistische regering keer op keer te laten struikelen en Wilson zodoende te dwingen op te stappen. Gistermiddag is bij Ghlin in België de sneltrein Am sterdamParijs ontspoord. Van de dertien rijtuigen zijn er zes van een vijf meter hoge helling gerold. In deze rijtui gen, die in Amsterdam al waren aangekoppeld, zaten voornamelijk Nederlandse passagiers. Niemand iverd echter ernstig gewond. tot een constitutionele regeling tus sen de zwarte meerderheid en het blanke minderheidsbewind onder pre mier Ian Smith zijn gisteren in een impasse geraakt over de vraag, waar de conferentie moet worden gehou den. De delegatie van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) onder leiding van bisschop Abel Moezorewa deed een nieuwe, verrassende suggestie om bijeen te komen in het aangren zende Zuid-Afrika. Terwijl de af vaardiging van de ANC en premier Smith het er over eens waren dat er een constitutionele conferentie moet worden gehouden, stelde de eerste-minister dat men in Khodesië zou moeten samenkomen. Bisschop Moezorewa en de zijnen verklaarden daarentegen dat zij bereid waren overal heen te gaan, maar beslist niet in Rhodesië wilden vergaderen. De ANC wil dat de besprekingen Smith zal sturen. elders plaatsvinden omdat een aan tal Afrikaanse leiders, die thans in het buitenland verblijven, anders niet kunnen deelnemen. Dominee Ndaba- ningi Sithole, leider van de mili tante Afrikaanse Nationale Unie voor Zimbabwe (ZANU) zou bijvoorbeeld niet naar Rhodesië kunnen komen omdat hij kans loopt te worden ge arresteerd. Waarnemers achten de suggestie van de naionalisten een schrandere zet. Wanneer de conferentie inder daad op Zuidafrikaanse bodem wordt gehouden, betekent dit een verster king van de positie van premier John Vorster, die sterke druk op de rege ring in Salisbury heeft uitgeoefend om aan de conferentietafel te gaan zitten. Zijn streven naar ontspan ning met de zwarte staten van Afri ka kan er alleen maar voordeel van hebben. In Salisbury acht men het mogelijk dat Vorster zijn minister van Buitenandse Zaken, Hilgard Mul Ier, of een andere afgezant naar Bonn vreest links en rechts terrorisme BONN (AP) Twee hooggeplaat ste regeringsfunctionarissen, de fe derale Minister van Binnenlandse Zaken Werner Maihofer en zijn ambtgenoot van de deelstaat Rijn- land-Westfalen Heinz Schwartz, hebben gisteren gewaarschuwd te gen het steeds dreigender wordende terrorisme zowel van extreem links als van neo-nazi zijde. Maihofer, die aan het hoofd van West Duitsland inlichtingendienst staat, zei dat de politie zoekt naar 24 linkse terroristen die zich schuilhou den en de steun krijgen van "min der dan 100 potentieel gevaarlijke medeplichtigen". Hij zei dat er tussen de 200 en 300 "actieve sympathisanten" en tussen de 2000 en 3000 "potentiële sympa thisanten" van gewelddadige anar chistische groeperingen in West- Duitsland zijn die de regering om ver willen werpen. Schwarz waarschuwde tegen splin tergroepen van de neo-nazi's die be zig zijn een wapenarsenaal aan te leggen en die contact zouden heb ben gemaakt met andere extreem rechtse sympathisanten in België Noord-Italië en de Verenigde Staten Inmiddels is Klaus Groenewold, een van Baader's oorspronkelijke verdedigers, gisteravond door de Westduitse orde van advocaten ge royeerd. Het wordt bewezen geacht dat Groenewold boodschappen uit Baader's cel heeft gesmokkeld en zich derhalve heeft schuldig ge maakt aan het helpen van een cri minele samenzwering. BRUSSEL (SP) Het versprin gen van een wissel terwijl de trein al half gepasseerd was. Dat is ver moedelijk de oorzaak van het ver ongelukken van de D-trein Am sterdam-Parijs. Een treinongeluk dat meer spectaculair was dan ern stig. De ravage was enorm. Van de dertien wagons bleven er slechts twee bij de locomotief in de rails. Zes wagons kantelden de spoorbaan af. Er waren 76 gewonden, het aantal dat nog in ziekenhuizen verblijft bedraagt 19. Van hen zijn 2 zwaar gewond. Onder de gewonden bevin den zich veel jeugdige Nederlanders, die Parijs als vakantiebestemming hadden uitverkoren. Het ongeluk gebeurde omstreeks half drie toen de D-trein met grote snelheid langs het kleine stationne tje ging van Ghlin, bij het Belgische Bergen. Volgens een woordvoerder van de Belgische spoorwegen heeft de machinist geen fout gemaakt op het traject mag 140 km per uur worden gereden, de snelheid van de trein was 117 kilometer per uur. Na de ontsporing ontstond enige pa niek. Veel passagiers klommen na dat ze ijlings uit de ontspoorde wa gons waren gevlucht weer naar binnen om hun bagage te zoeken. De rijkswacht kwam per helikopter naar de plaats van het ongeluk. De hulpverlening kwam snel op gang. De gewonden werden, voor zover nodig, naar zes ziekenhuizen in de omgeving gebracht. Een woordvoer der van de Belgische spoorwegen verklaarde het een wonder te vin den dat er bij het ongeluk geen do den zijn gevallen. Het was het derde ernstige treinon geluk in België binnen een jaar. In augustus ontspoorde ook in de buurt van Bergen een lokale trein. Er waren toen 17 doden en 38 ge wonden. In dezelfde omgeving ont spoorde op 27 februari opnieuw een lokale trein. Toen vonden drie men sen de dood en werden twintig rei zigers gewond. Auto ontploft In de binnenstad van Belfast is gisteravond een rij dende auto door ontploffing uiteenge reten. De twee inzittenden waren op slag dood. Later vond de politie bij de wrakstukken nog een derde lijk. Zij kon nog niet uitmaken of dit van een derde inzittende, dan wel van een voorbijganger was. De politie acht 't waarschijnlijk dat de inzittenden van de auto op weg waren naar het doel van een beraamde terreurdaad. Mo gelijk heeft een van hen de tijdont- steker tijdens de rit verkeerd afge steld, of is de bom door trillingen op het wegdek voortijdig ontploft. Agenten vermoord Drie politie mannen zijn gisteren in een buiten wijk van Cordoba in Argentinië ver moord. Volgens de politie waren zij door terroristen in de val gelokt. De moordenaars zijn ontkomen. Te gelijkertijd begonnen enkele duizen den metaalarbeiders gisteren aan een 48-urige staking uit protest tegen de hoge prijzen en het falen van de re gering bij het snel optrekken van de lonen. TOKIO (UPI) Noord-Korea heeft gisteren de Amerikaanse aanwezig heid in Z.-Korea veroordeeld en ge zegd dat „elk moment een oorlog kan uitbreken". In een commentaar op de verkla ring van president Ford van maan dag dat de Amerikaanse strijdkrach ten in Zuid-Korea een belangrijke rol spelen bij de handhaving van de vrede in Korea, zei het Noordko- reaanse persbureau dat dit "niets anders is dan onzin ter rechtvaardi ging van de criminele machinaties van de Amerikaanse imperialisten om voor altijd greep op Zuid Korea te houden en een nieuwe oorlog in Korea te doen ontbranden Deze machinaties "hebben een ge- /aarlijke situatie geschapen in ons land waarin elk moment een oorlog zou kunnen uitbreken", aldus het Noordkoreaanse persbureau. Zuid-Korea zal zijn eigen kernwa pens maken als de Amerikaanse a- toomparaplu boven 't land zou dicht klappen", verklaarde gisteren presi dent Park Tsjoeng-Hie in een inter - vieuw met de Washington Post. Volgens Park zijn veel Zuid-Korea- r,en gaan twijfelen aan de bereidheid van de Ver. Staten om hun land te verdedigen na de ineenstoi-ting van Zuid-Vietnam. Latende doorschemeren dat hij ge looft dat Amerika zijn beloften wel zal nakomen, verklaarde Park: 'Wij zijn in staat kernmogendheid te worden". Het bewind van president Park Tsjoeng-Hie van Zuid-Korea is het meest ondemocratische dat in Seoel heeft gezeteld sinds de bevrijding van Japan en er zullen moeilijkhe den komen tenzij in de situatie ver andering wordt aangebracht". Dit verklaarde Donald L. Ranard, een vorig jaar als hoofd Koreaanse Zaken afgetreden ambtenaar van de Amerikaanse buitenlandse dienst ten overstaan van de commissie van buitenlandse zaken van het Huis van Afvaardigden. Ranard drong aan op terugtrekking van de Amerikaanse militairen ln Zuid-Korea, 'omdat ze niet langer nodig zijn'. Volgens hem verslechtert de toe stand in Zuid-Korea sinds vier Jaar en zijn de banden tussen regering en volk aangevreten. 'Als er één les te trekken valt uit Korea', aldus Ranard, 'dan is het die dat het Zuid-Koreaanse volk niet voor altijd een regering zal dulden die het alle medezeggenschap ontzegt. Tenzij de huidige koers wordt omge bogen of afgeremd, zullen er moei lijkheden komen in Korea'. Anti-Kenjatta Met de bomaan slag op een hotel in het centrum van Nairobi is de stedelijke terreurcam- pagne tegen het bewind van presi dent Jomo Kenjatta vanochtend an dermaal opgelaaid. Kort na midder nacht ontplofte er buiten het Pan- africa hotel een springlading. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor en volgens de politie was de materiële schade gering. Alfa Romeo Alfetta v.a 16.990,- B.V. Autom. Imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17 - Valkenburg - Tel. 0171813900/16275 WASHINGTON (AP) De Sow- jet-Unie is bezig op stille wijze mi litaire en economische banden te vestigen met de voormalige Portu gese kolonie die op 25 juni onafhan kelijk wordt: Mozambique. De ligging van dit land dat grenst aan de Indische Oceaan kan stra tegisch worden genoemd. In Washington is in kringen van de inlichtingendienst vernomen dat de Sowjets pogen een Mozambiquese haven te gebruiken als basis voor haar marine en dus, als het zover komt, de zeeroutes "bestrijken" via welke de tankers uit het Midden- Oosten varen naar de V.S. en West- Europa. Volgens mededelingen van het Mi nisterie van Defensie, die prompt werden tegengesproken door de re gering van Somalië, beschikken de Sowjets al over vloot-faciliteiten in dat land hetgeen dan betekent dat zij het oog kunnen houden op onder meer de toegang tot de Perzische Golf. Het Suezkanaal is wel geopend maar het is te ondiep voor de su pertankers die dus, op weg naar West-Europa of terug, om Afrika heen moeten blijven varen. In mei, aldus werd in Washing ton vernomen, zou een sowjet- dele gatie samengesteld uit hoge functio narissen gedurende 10 dagen Mo zambique hebben bezocht om be sprekingen te voeren over de voor naamste havenstad van dat land, Lourenco Marques. Ook is vernomen dat er al op kleine schaal wapenzendingen uit de Sowjet-Unie in Mozambique zijn aangekomen. Militaire steun aan dat land zou ook zijn aangeboden door Polen en de D.D.R. Voorts weet men te Washinton dat in de afgelopen weken delega ties uit de Sowjet-Unie en de D D.R. naar Mozambique waren gegaan om daar de eventuele ontwikkeline van "projecten" op economisch gebied te bestuderen. Volgens de Amerikanen zouden de Sowjets de haven Van Berbera in Somalië al sinds 1969 gebruiken. Door minister van Defensie James Schlesinger is recentpïilk op een en ander gewezen terwijl hy een lans brak voor het uitbreiden van e faciliteiten van de Amerikaanse vloot en de luchtmacht op het in de In dische Oceaan gelegen eiland Dleeo Garcia. Hij had daartoe van het Congres extra gelden gevraagd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9