'Niet om aftreden van Luns vragen' Regering wijzigt spreidingsbeleid niet Lubbers beeld in gaf onjuist oliecrisis NORIT 'Wij willen ons leven geven voor ons ideaal' Van der Stoel: WD-KRITIEK OP MINISTER PRONK 't Karrewiel Uit in de Randstad Minister Vorrink wil systeem niet herzien DONDERDAG 12 JUNI 1975 DEN HAAG (ANP) De regering Iblijft bij de plannen tot spreiding van rijksdiensten. Minister Gruij- ters (Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening), coördinerend be windsman, zei gisteravond in zijn antwoord op vragen en opmerkingen van tweede kamerleden dat de rege ring er niet aan denkt de plannen uit te stellen of langzaam aan te be- Iginnen met groeidiensten. "De kernvraag bestaat nog steeds: hoe doen we iets aan de verstopping van de randstad, vooral het gebied rond Den Haag en hoe doen we zo Isnel mogelijk iets aan de slechte so ciaal -economische omstandigheden in noorden en zuiden des lands", zo zei Gruijters. Zijn langdurig betoog werd vaak en vinnig onderbroken door tal van kamerleden. Gruijters kon er begrip voor op brengen dat men nog steeds pro beert de zaak op te schorten, maar hij herhaalde het standpunt van de regering: in de eerste fase 6500 arbeidsplaatsen spreiden, 4500 naar het noorden, 2000 naar het zuiden. De beslissing van de regering tot die eerste fase was door gebrek aan gegevens beperkt tot enkele rijks diensten en alleen noorden en zui den van Nederland. De tweede fase, waarin nog enkele duizenden ar beidsplaatsen van ambtenaren zul len worden gespreid, zal stoelen op een zeer grondig onderzoek naar wenselijkheden en mogelijkheden. Gruijters gaf toe dat een dergelijk onderzoek bij de eerste fase had ont broken. Maar gezien de noden van randstad en noorden en zuiden had de regering de knoop maar doorge hakt. Gruijters bestreed de opvatting dat de regering bezig is Den Haag af te breken. "Den Haag blijft rege ringscentrum. we Ijouwen veel nieu we ministeries en we pompen mil joenen in de herstructurering van Den Haag", zo zei de bewindsman. Hij was het ook niet eens met de stelling dat vestiging van dienstver lenende instellingen in probleemge bieden weinig of niets doet om het algehele niveau van de werkgelegen heid op te vijzelen. Hij wees op eer-» dere overplaatsingen, onder andere van een onderdeel van zijn eigen de partement naar Zwolle, die wel de gelijk effect zouden hebben gehad. Gruijters werd hierin gesteund door zijn collega Lubbers (Economi sche Zaken), die wees op de over plaatsing enige jaren geleden van 'n gedeelte van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar Heerlen. "Ik ben nog steeds erg blij dat we des tijds die knoop hebben doorgehakt. En wij zijn daarbij erg zorgvuldig te werk gegaan", aldus Lubbers. Evenals Gruijters is hij van me ning dat Den Haag de te spreiden arbeidsplaatsen heel wel kan missen. Ook de met de diensten samenhan gende industriële en dienstverlenen de sector zou daar geen onoverko melijke problemen door ondervin den, zo meende Lubbers. DEN HAAG (SP) Minister Van der Stoel van Buitenlandse I Zaken is niet van plan om de NAVO-raad voor te stellen de ambtstermijn van secretaris-generaal Luns te beperken. Van der Stoel zei gisteren in de Eerste Kamer dat hij er wél voor is dat er een vaste ambtstermijn komt voor deze functie, omdat praktisch alle internationale functies termijngebonden zijn. Hij 1 wil echter dat dit pas na Luns in gaat. Prinses Beatrix heeft gistermorgen het nieuwe Bijbels museum in Amsterdam geopend. De prin ses deed dit door vragenlijsten over het museum aan een aantal kinderen te overhandigen, die aan het einde van haar bezoek weer werden ingeleverd. Het museum is gevestigd aan de Herengracht. het bondgenootschap Hij antwoordde dit op vragen van Luns PvdA-senator Nederhorst die tijdens spreekt, het beleidsdebat over Buitenlandse Over Zuid-Afrika deelde Van der Zaken verklaarde dat hij vond dat Stoel mee dat er principieel nog Luns niet meer was te handhaven, steeds niets is veranderd Nederhorst had - voorgesteld van vier jaar en Luns krachtig blijven verzetten tegen el- DEN HAAG (ANP) De WD- fractie in de Eerste Kamer heeft gistermiddag voorgesteld de natio nale commissie voorlichting en be wustwording Ontwikkelingssamen werking niet de 6 miljoen gulden te geven die minister Pronk op zijn begroting heeft uitgetrokken "De gelden die worden uitgetrok ken voor Ontwikkelingssamenwer- DEN HAAG (ANP) Minister king moeten uitsluitend worden ge- Pronk van Ontwikkelingssamenwer- bruikt voor die samenwerking zelf, ADVERTENTIE Geen subsidie Palestina-film e nananaven. sieeos king heelt een subsidie-aanvraag en de voorlichting oi ambtstermijn apartheidsbeleid. Nederland zal zich vmr cen fUm over de problematiek ten", aldus de motie. lands Pal^Una Comltó afgewezen- stemd de resulta- vol- het Neder- gende week dinsdag zal worden ge- is in 1971 gekozen, zodat hij dan ke nu aan aftreden toe zou zijn. Van de NAVO en Zuid-Afrika. Hij onder- minister heeft dit eedaan xx» der Stoel, verklaarde dat ook hij streepte hiermee uitspraken van De- J*amïc££m£ 06 VO°,rhchtmg niet gelukkig was met de uitspra- fensieminister Vredeling tijdens de baar worden *emaakt ken van mr. Luns. De bewindsman NAVO-conferentie in Brussel. "Hij maakte echter wel verschil tussen' heeft volkomen mijn standpunt de privégesprekken en de keren dat tolkt, elk vogeltje zingt. zoals ffnj^ken het gebekt is", aldus Van der Stoel. sie. Minister Pronk wil wel in leg met het comité naar mogelijkhe- De voorlichting mag niet dienst- "het pro pageren van een grondige omvor- de structuren van de Ne- zijn medewerking te derlandse samenleving, noch [Volgens PvdA-fractie het propageren van gewelddadige omverwerping van buitenlandse re geringen". Met ontwikkelingsgelden worden, aldus de motie, allerlei groe pen gesteund die de Nederlandse maatschappijvorm afwijzen of ge- weldadige omverwerping van bui tenlandse regeringen steunen. Minister Pronk merkte aan het adres van het WD-kamerlid ir. Lou- wes op, dat het niet meer dan de plicht van de overheid is maatschap pelijke groepen (55) de middelen ter beschikking te stellen bij te dragen tot bewustwording van de Nederland se bevolking. De motie is 'een blaam' op de toegewijde pogingen van vele Neder- DEN HAAG (ANP) Minister Lub- Ook de Kamer blijkt niet goed geïn- bodcrisis in de meeste EG-landen, bers heeft gedurende de oliecrisis formeerd te kunnen worden op pu- zeker ook niet in Nederland. Wel v van eind 1973 een onjuist en onvol- bliekelijk controleerbare wijze over er sprake van een scherpe daling ledig beeld gegeven van de situatie het beleid van de oliemaatschap- de afzet in Nederland van oliepro- met betrekking tot de olievoorzie- pijen. De Kamer zal dan ook, aldus dukten, die geen verklaring vindt iin ontwikkelingssamenwerking aan Dro ning. Deze conclusie staat te lezen het rapport, moeten worden voorzien de ontwikkeling van het aanbod dat tfon Arvrinh+a lion 1Q70"79 aan pagaxxua. vormingswerk, aldus minister Pronk. Zij bevat 'onaanvaardbare genera liseringen' zoals bijvoorbeeld de zin- de PvdA-twee- i spelregels en mogelijkheden Door Sybe Stainm rapport de-kamerfractie over het door de zgn. op moderne olieclub uit die fractie verrichte on- informatie in te winnen en te derzoek naar de rol van de oliemaat- werken. Tenslotte concludeert schappijen in de oliecrisis van 1973 fractie dat —1974. Teneinde voldoende informa- geen sprake is geweest tie te verkrijgen werd in de loop van dit jaar, op voorstel van de fractie, een aantal hoorzittingen gehouden door de vaste kamercommissie voor Economische Zaken, tijdens welke de oliemaatschappijen werden onder vraagd. Geconstateerd wordt dat de minis ter van Economische Zaken niet over voldoende informatie met betrekking tot de olievoorziening beschikt. De informatie waarover hij al kan be schikken heeft hij achteraf: uit de vakliteratuur of van de in Nederland gevestigde dochters van oliemaat schappijen of uit de in- en uitvoer- statistieken. De informatie waarover hij kan beschikken wordt niet door- lópend vergaard en geanalyseerd. Minister Lubbers beschikt niet over de organisatie en de mankracht die redelijkerwijs nodig is om zich zelfstandig te informeren over alle factoren van de olievoorziening. Hij heeft nog geen maatregelen genomen om in dit tekort te voorzien. Naar het oordeel van ,de PvdA- fractie zal de aangekondigde wetge ving op dit gebied een informatiever plichting moeten bevatten voor olie industrie en -handel. Deze zal o.a. betrekking dienen te hebben op: juridische en organisatorische structuren; de financiële structuur; regelingen en overeenkomsten in zake de toegang tot de ruwe olie voorraden; kosten van de ruwe olie en olie- produkten. ten opzichte van 1972—73 een verde- jze re, zij het geringere, groei onderging. »r- Gedurende de crisis is er sprake ge- de weest van groeiende in plaats van tijdens de oliecrisis afnemende voorraden olieprodukten Nederland. steun voor andere maat schappij-structuren het enthousias me van "de Nederlandse bevolking" voor "de ontwikkelingssamenwer king" en de bereidheid tot het daar voor brengen van offers worden ge schaad. STEENSTRAAT 55 LEIOEN 22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's Bioscoopbond: grens 14 jaar AMSTERDAM (ANP) De Ne derlandse bioscoopbond heeft zich tot de leden van de Tweede Kamer gewend met het dringende verzoek om een leeftijdsgrens van 14 jaar in de nieuwe bioscoopwet op te nemen of, indien gekozen wordt voor de grens van 16 Jaar, een tweede grens van 12 jaar toe te voegen. Een initiatiefvoorstel voor een nieuwe bioscoopwet van de heer Voogd en mevrouw Haas-Berger (beiden PvdA) wil de filmkeuring afschaffen voor personen van 14 jaar en ouder. Alleen voor de Jeugd onder 14 jaar zou een filmkeuring moeten blijven. Op dit voorstel is 'n amendement ingediend door de heer Wiegel (WD), die deze grens wil leggen bij 16 jaar, de heer De Boer (ARP) wil een grens van 18 jaar. De bioscoopbond heeft bezwaar te gen een grens die ligt bij 16 jaar, of zelfs 18 Jaar. Dit zou volgens de bond betekenen dat jeugdigen van 14 en 15 jaar slechts films mogen zien die zijn toegelaten voor de leeftijdsklas se van leerlingen van lagere scho len. AMSTERDAM Westerkerk: 16 Juni, 20.15 uur Orgelconcert m.m.v. Ewald Kool- Stadsschouwburg: 13 en 19 jimfl The Manhattan project. Endgame; 14 en 15 Juni 20.15 uur Wajang Wong; 15 juni 14.00 uur Lax Lu- bovitch Dance Company; 16 Juni 19.30 uur Scapino Ballet halve symfonie. .«Assortiment»"18 Juni Het Nat. Ballet „Agon". Carré: t.e.m. 23 Juni 20.15 uur (beh. 18. 20 en 21 Juni) Ned. Opera stichting met Offenbach's „Orpheus in de onderwereld"; 18 Juni The Philip Glass ensemble; Brakke Grond: t.e.m 21 Junii „ZU zed", een programma in het kader van het jaar vam de vrouw. Concertgebouw: 13 Juni Radio Phil. Qfk. o.l.v. Michel Tabachnik; 15 Juni The Philip Glass Ensemble; 16 Juni Amsterdam Sinfo- nietta; 17 juni St. John College Choir. Nieuwe de la Mar: 16 en 17 Juni Bernard Haller „Et aJars"; 18 tc.m. 22 Juni Int. Folkloristisch Danstheater. Shaffy Theater: 13 juni 22.00 uur Old Buck; 24 00 uur Vuile Mong en zün vieze gasten; 14. 17, 18 en 19 Juni 20.30 uur Friends Musi cal, Driewerfschande. chaos; 14 juni 22.00 uur Sedalia Flower, ragtime muziek; 24.00 uur Slumberland Band: 17 Juni 22.00 uur Volks-, 6alon- amusementsork.18 juni 22.00 uur Joop Scholten. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 13 Juni 20.15 uur Stary Teafcr met „No vembernacht"; 15 Juni 20.15 uur The Manhattan Project uit New York met „Endgame"; 16 Juni 20.15 uur Ballet Independiente de Mexico; 19 juni 19.30 uur Familievoorstelling door het Sca pino-ballet. De Lantaren: 13 Juni 10.00, 17.00 en 20.30 uur Cockpit Music Work shop uit Londen; 16, 17 en 18 Juni 20.30 uur The Manhattan Pro ject mei „De Meeuw"; 19 Juni 20.30 uur Popocanoert door Woods Band. De Doelen: 13 en 14 Juni 20.15 uur Poetry International; 14 Juni 15.00 uur Orgelconcert door Arie J. Keijzer; 19 Juni 20.15 uur Muziek aam het hof van Elisabeth door St. John's Choir Cam bridge. DEN HAAG Sportpaleis Ahoy': 18 Juni 20.30 uur Concert door Eagles en Joe Walsh. HOT Theater: 13, 16 en 17 juni 20.30 uur Poëzie Hardop. Congresgebouw: 13 Juni 20.30 uur Residentie-Orkest oi.v Jean Mariinan. Circustheater: 13 Juni 20.15 uur Wajang Wong; 14 Juni 20.15 uur uur Ballet Indepediente de Mexcio; 18 juni 19.30 uur Uitvoering door het Scaplmo Ballet; 19 juni 20.15 uur Elly Ameling en Irwin Gage, liederen van Schubert. Theater Aan de Haven: 14 juni 20.30 uur The Manhattan project, met Zeemeeuw van Tsjechow. Kurzaal15 juni 11.30 uur Montserrat Savall en Jordi Savall; 18 juni 20.15 uur St. John's Choir; 19 Juni 20.15 uur The Philip Glass Ensemble. Diligentia: 15 Juni 20.15 uur Oustav Leonhardt, clavecimbeL Heffingen afvalstoffen DEN HAAG (ANP) Ook dere gedachtenwisseling zijn minis ter Vorrink en een deel van de Twee de Kamer niet nader tot elkaar ge komen in hun opvattingen over het heffingenbeleid in de wet chemische afvalstoffen. Dit nadere beraad werd gehouden nadat minister Vorrink de Kamer had laten weten schorsing van de beraadslagingen te zullen vra gen als een amendement-Van Hou- welingen (ARP) zou worden aange nomen. In dit amendement stellen de christendemocratische fracties voo voor het heffingensysteem te beper ken. Van de zijde van verschillende fracties werd in het beraad tussen de vaste kamercommissie voor Mi lieuhygiëne en de minister een sa menvatting gegeven van de bezwa ren tegen het voorgestelde heffingen beleid. Deze betreffen in hoofdzaak de omstandigheid dat alleen de cate gorie van bedrijven die chemisch af val door derden laten verwerken on der het heffingensysteem zal vallen en daarnaast het feit dat de heffin gen in belangrijke mate dienen ter bekostiging van het controle-appa raat van de rijksoverheid. Minister Vorrink deelde mee dat het in het wetsontwerp voorgestelde Medewerkervoor elk kamerlid DEN HAAG (SP) De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer wil een administratieve kracht voor elk kamerlid. Op het ogenblik kun nen drie kamerleden gezamenlijk over één medewerker beschikken. Zij willen de extra hulp op kosten van het rijk in volledige dienst aan stellen. heffingensysteem naar haar mening onlosmakelijk verbonden is met de structuur van het voorstel, dat zich nu juist richt op bedrijven die che mische afvalstoffen afstoten. AL MEER DAN HONDERD AANGIFTEN AMSTERDAM (ANP) Sedert vorige week vrijdag heeft de politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam al meer dan 100 aangif ten genoteerd van gedupeerde fami lies. die met grote korting een vlieg biljet meenden te kunnen kopen bij het reisbureau Dito 7, op de Nieu- wendijk. Hoeveel geld er in totaal is ver duisterd is op het ogenblik nog niet met enige zekerheid te schatten: er zijn waarschijnlijk nog veel meer gedupeerden, die zich nog niet heb ben gemeld. De ruim 100 aangiften van particuliere gedupeerde families belopen tezamen een bedrag van ruim drie ton. Daar komt nog ander halve ton bU, die directeur H. Schul dig is aan reisbureaus voor hem ge leverde vliegbiljetten. Bij de recherche heeft de direc teur gezegd, dat hij van zijn mani pulaties zelf niets over heeft gehou den. Hij verklaarde dat hij de vlieg biljetten tegen afbraakprijze, aan zijn klanten verkocht en zelf veel geld moest byieggen om ze tegen veel hogere kosten bij de luchtvaart maatschappijen en andere reisbureau m te slaan. Hoeveel riezigers hij in de afgelopen zes maanden op die manier inderdaad 'n goedkope vlucht heeft bezorgd, staat nog niet vast ADVERTENTIE Tweede dag proces tegen Zuidmolukkers Arnhem SP - August P., 'n 22-jarige kantoorbediende uit Eist, ontlokt een klein en angstig applausje aan het handjevol Zuidmolukkers die zich op de publieke tribune plaatsen hebben verworven, als hij voor de rechtbank uitroept: „Wij willen ons leven geven voor ons ideaal, de vrijheid van de republiek der Zuid-Molukken Deze uitlating is typerend voor de sfeer op de tweede dag van het proces tegen de 18 Zuidmolukkers die bij een gewapende aanslag op Soestdijk koningin Juliana en prins Bernhard hadden willen gijzelen om aan de Nederlandse regering een officiële erkenning van de republiek der Zuid-Molukken af te dwingen en om de wereldopinie te mobilise ren voor de onderdrukking van hun volk door Indonesië. Na een dag lang van ontwijkende en draaierige verklaringen der oudere initiatiefnemers, die elkaar allemaal de schuld in de schoenen proberen te schuiven, wordt thans duidelijkheid in de zaak gebracht door de veelbetekenende strijdkreten van de jongens die geprobeerd hebben het even dolzinnige als gevaorlijke plan uit te voeren. Maar met alle begrip dat recht bankpresident mr. Wytema voor de achtergrondproblematiek in deze zaak lijkt te willen opbrengen, kan hij er niet omheen alle verdachten telkens opnieuw te wijzen op de misdadigheid van de door hen gebruikte middelen. Roofovervallen Tot die middelen horen een serie van vier gewapende roofovervallen waaraan door totaal vijf verdachten in verschillende combinaties is deelgenomen. Met het geld moesten wapens worden gekocht voor de actie-Soestdijk en Wassenaar, omdat financier Max. R. hen in de steek liet. Een roofoverval op een postagent schap te Opheusden leverde niets op, omdat de kluis dichtzat met een tijdslot dat ook niet door de beheerder kon worden geopend. Maar in Eist werden in februari achtereenvolgens het gemeentehuis en het postkantoor beroofd door pistoolzwaaiende Ambonezen, die al het aanwezige publiek en het personeel dwongen op de grond te gaan liggen, terwijl zij de kassa's leeghaalden. August P. kende de situatie in het gemeentehuis, want hij kwam hier elke week zijn uitkering halen. Om geen verdenking op zich te laden meldde hij zich twee uur na de overval alweer aan het loket, vraar de nog natrillende bediende hem prompt uitbetaalde zonder hem te herkennen Angstwekkend Uit de verklaringen van de meeste Jeugdige verdachten blijkt dat zij zichzelf beschouwen als vrijheids strijders voor Ambon. „Mijn leven betekent niets in deze strijd", zegt Guus T. (20) uit Assen. En Willem T. (24) uit Moordrecht laat weten: „Het was voor de republiek der Zuid-Molukken en dan zeg Je blindelings ja 1". Angstwekkend klinken de verklarin gen van de jongens die nog steeds vastbesloten zijn door te gaan. Als de president weer eens benadrukt dat bij de actie-Soestdijk, als die was doorgegaan, zeker doden zouden zijn gevallen, antwoordt de 20-jarige metaalbewerker Domingoes A.: „Dacht u dan dat ik nog eens 25 jaar met zo'n nutteloos spandoek zou gaan lopen President: „Moet ik daaruit afleiden dat u ook in de toekomst het spandoek denkt te vervangen door deze methoden Zo ja, dan weten we precies wat we aan u hebben". Domingoes: „Ik ga door met vechten voor een vrij Ambon". En hij distantieert zich nadrukkelijk van een spijtbetuiging die namens een aantal samenzweerders is gepubli ceerd in de kranten. Ook kantoorbediende Joyce M. (22) uit Arnhem verklaart dat hij nog niet tot andere inzichten omtrent de gevolgde methoden is gekomen en Jonas L. (21), chemigraaf uit Eist, zegt glashard: „Dat het levens zou kosten is nu eenmaal het risico, he". Tenslotte ontstaan de eerste inci denten in dit proces als de Haagse advocaat mr. H. Droesen een getuige-deskundige ondervraagt over de achtergronden en de beweegrede nen der daders. Deze zeer strijd vaardige advocaat, die vijf Jaar geleden ook de Ambonese overvallers van de Indonesische ambassade verdedigde voor de Haagse recht bank, wordt door de president herhaaldelijk tot de orde geroepen maar hfj wenst zich de mond niet te laten snoeren en tot twee keer tot begeeft de rechtbank zich in de raad kamer om te beslissen dat bepaalde politieke vragen van mr Droesen niet toelaatbaar zijn, omdat zij onvol doende ter zake worden gedacht. De getuige-deskundige is Louis Mantouw (47), medewerker van het interkerkelijk contactcomite Ambon- Nederland, dat alom in den lande is belast met hulpverlening aan Zuid-Molukkers. Mr. Droesen ontlokt hem vergaande verklaringen, die erop neerkomen dat voor de Molukkers in Indonesië en Nederland de RMS een volkomen reeel en zelfs „haalbaar" Ideaal is, waarvoor elke Molukker verplicht is te strijden. De onderlinge band tussen de Molukkers is zo hecht en de traditionele plichten zijn zo onont koombaar, dat geen rechtgeaarde Molukker zich aan deze verplichting kan onttrekken. Dat geldt ook voor 18-jarige Jongens die Ambon nog nooit hebben gezien. Zij voeren hun strijd met dezelfde bereidheid waarmee christenen bereid waren de leeuwenarena's binnen te gaan. En

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7