Katwijkse spaarbank wordt 100 Klaar voor de start... Orgelconcert in Katwijk Spaarbank: sociale instelling voor arme mensen Dure duik van de meester.. PUZZELRIT MOET OVER GS zijn voor Hans Wertheym, trainer van Alphense zwemclub: KVTerAar wordt toch opgeheven Boerderij afgebrand openheid Kamer wil koopavond houden op donderdag PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 12 JUNI 1975 De gemeentelijke spaarbank bestaat deze maand honderd jaar. Een eeuw lang bevordering van de spaarzin omwille van de maatschappelijke vooruitgang van de mensen met weinig centen. Daar is het om begonnen. Hieronder een vluch tig overzicht van de geschiedenis van de oudste bank van Katwijk. De instelling van een spaarbank in bewaring bij de instelling, maar was honderd jaar geleden een maat- meer bij de man achter het bureau, regel met een sociale inslag. In een Als je het daar nou een beetje mee tijd van armoede en ellende was er trof dan was er een belangrijke voor voor de meerderheid van de werken- waarde vervuld om te komen tot de mensen geen mogelijkheid iets verdere groei. In Katwijk heeft de aan bezitsvorming te doen. De lom- heer Chris Minnee deze functie ver- merd was het enige instituut waar vuld. Hij was van 1927 tot 1957 se- geld te verkrijgen was. Bij de toen- cretaris- boekhouder van de spaar - malige bestuurders waren er kenne- bank. "Als je geld wilt hebben, moet leid gevoerd, en dat was iets dat -lijk redenen aanwezig om te voor- je naar Minnee gaan", zeiden ze met instemming geconstateerd werd komen dat deze situatie zou blijven hier in die tijd. Hij was ook degene door het gemeentebestuur. Er kwa Na de oorlog zijn de zaken spoedg gegaian. voortbestaan en verder zou verslech- die de huiselijke slogan "Voor de teren. In de zomer van 1875 gaf de Katwijkers, door de Katwijker" lan- gemeenteraad zijn fiat aan de instel ling van een spaarbank. Verwijt Vooruitgang Opvallend was echter de geringe Ondanks de weinig florissante e- belangstelling die er bij de bevol- conomische omstandigheden ging de king voor deze instantie bestond. In zaak namelijk gaandeweg vooruit. 1881 waren er nog maar 148 mensen die hun geld wensten over te dra gen. Men vertrouwde het niet zo erg, dat geld in een ander zijn kas en bovendien wilde men in dit dorp voor een ander niet weten wat men be zat. Burgemeester en wethouders vaardigden een boze circulaire uit, waarin de Katwijkse bevolking ver weten werd dat er veel te weinig ge spaard werd. Populair gezegd kwam die waarschuwing hier op neer: "Wij kunnen het ook niet helpen als Jul lie 's winters in de narigheid zitten. Dan moeten jullie 's zomers maar een beetje meer geld op zij leggen". weinig klachten. "Als de gen goed loopt, piept hij niet", ze een vooroorlogse burgemeester ervan De spaarbank gedijde in stilte er rolde ook de oorlog door. Opmer- Er kelijk is nog dat er in 1940 aanmer kelijk minder spaargelden opgenomen je werden dan bij het uitbreken van de oorlog in 1914. da Het meer vertelde verhaal van de vooruitgang: grotere bedragen, an dere huisvesting, meer personeel etc. En een meer vanzelfsprekend plaats- de samenleving. En vooral KATWIJK Morgenavond zal in het oude postkantoor aan de Voor straat - zoals bekend het tijdelijk onderdak vormend voor de Stichting "Open Jongerenwerk Katwijk" - door deze stichting een open avond wor den gehouden, waarop de ontwikke lingen tot nu toe zulllen worden "doorgenomen". Op deze avond, die om acht uur zal beginnen, zijn be- lanstellenden als vanouds weer wel kom. NIEUW-VENNEP Onder grote hilariteit dook die onder wijzer Hesssl Schaap (22 jaar) giisiteren tijdens het speelkwar tier van de Johannes West- steijmsohool aan de Hoofdweg in Niieuw-Venniep, de modderige Hoofdvaart in. De hele school jeugd genoot van dat moment, maar meester Schaap zelf kon het achteraf toch niet zo waar deren. Het waiter veranderde na zijn duik in een modderpoel. Hij deed het dan ook niet voor de lol. „Wij houden op school een aktie om een stencilapparaat te kunnen kopen. Ik liet destijds weten dat ik in de Hoofdvaart zou springen voor honderd gul den, die ik dan weer beschikbaar zou stellen", aldus Hessel Schaap, die vandaag overigens in het huwelijk treedt. Het geld kwam er gisteren en dus zat er voor de meester niets anders op dan met kleren en al in die blubberige Hoofdvaart te duiken. Hij deed het en kreeg een ferm applaus en werd door „zijn" kinderen als 'n held toe gejuicht. Radio Van Hulzen, die aan de overkant van de school is gevestigd, zag het gebeuren. De heer Van Hulzen vond het zo geweldig goed van de meester, dat de firma Van Hulzen ter stond aanbood gratis een ge luidswagen door het dorp te Laten rijden om de aandacht op de rommelmarkt te vestigen. Het hoeft geen betoog dat de stmcilmachine ex komt. LISSE De VVV van Lisse heeft dit jaar niet veel geluk. De autopuz- zelrit. die vorige week met negentig deelnemers werd gehouden, moet overgereden worden. In de route zat een fout. In het opdrachtformulier werd gezegd dat de deelnemers bij gele vlaggen moesten stoppen voor de controleposten. Er waren nergens gele vlaggen te zien, omdat de pos ten oranje vlaggen hadden gebruikt. Veel van de deelnemers zijn daar om nergens gestopt. Terecht natuur lijk, want geel is geel en geen oran je. Maar ja, de rit kon onmogelijk goed uitgereden worden zonder de gegevens die bij de controleposten verstrekt werden. Zodat men nu van voren af aan begint. De deelnemers van vrijdag mogen dan voor mets meedoen. De tweede rit wordt als er nu niets meer fout gaat gere den op 10 oktober. Van dit jaar. Tobben Het haalde niet zo gek veel uit. deza reprimande. Er werd bitter wei nig gespaard. De mensen van de bank zochten de oorzaak daarvan vooralsnog in externe omstandighe den. Op een bepaald moment dacht men zelfs dat de bank te ver buiten het dorp gevestigd was. Voor een goed begrip: men kon terecht in de openbare Lagere Scholen aan de Voorstraat en de Noordwij kerweg. Vandaag de dag zou je je moei lijke een meer centrale ligging kun nen voorstellen. Het bleef een tik keltje tobben met het bankwezen in Katwijk, hoewel er langzamerhand toch wel enige vooruitgang geboekt werd. Gezicht Maar dat kwam meer omdat de bank een gezicht begon te krijgen. Dat was in die dagen knap belang rijk. Men gaf zijn geld niet zozeer TER AAR Tijdens een gister avond in Ter Aar gehouden algeme ne ledenvergadering van de Kulture- le Vereniging, heeft een der leden, de heer Wijfjes, een door alle aanwe zigen aangenomen motie ingediend waarin hij pleit voor ontbinding van de KV. Dit naar aanleiding van de te geringe belangstelling, die er in de gemeente Ter Aar en onder de leden bestaat voor de activiteiten van de ze vereniging. Voor ontbinding is een meerderheid van driekwart van alle stemgerech tigde leden nodig. Aangezien er van de 500 leden maar 19 aanwezig waren op de algemene vergadering, heeft de Kulturele Vereniging voor woens dag 27 augustus een tweede vergade ring uitgeschreven. Dan is driekwart van de stemgerechtigde aanwezige leden genoeg om tot ontbinding over te gaan. BENTHUIZEN Door een gis tingsproces. da)t werd aangemoedigd door het warme weer. is gistermiddag een silo van een boerderij aan de Hoogeveenseweg in Benthuizen afge brand. Overslaande vonken zorgden ervoor dat een houten schuur, waar kleine landbouwwerktuigen en hou ten kisten lagen opgestapeld, even eens afbrandde. Onder de vloer van de schuur lag een olietank met 2300 liter olie opgeslagen. Gelukkig werd door de brandweer van Benthuizen voorkomen dat ook de tank een prooi werd van de vlammen. De totale schade bedraagt ongeveer f. 50.000,-. De eigenaar van de boer- aterü is verzekerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Druppelsgewijs plukt Hans Wertheym de allengs rijper wordende vruchten van zijn in bijna vijf volle levensjaren gegroeide trainingsaanpak. Geen glorie zonder arbeid, zo ongeveer moet de Alphense zwemtrai- ner het in zijn hoofd hebben geprent toen hij in januari van het jaar 1971 bij AZC in 'dienst' kwam. Iedere werkweek op nieuw is hij voor dag en dauw in de weer om zijn adspirantjes van de A-categorie een koude douche te bezorgen. Voor wie de trainer ruim een uur nauwlettend bezig hoort is AZC als een keurig in bloei staand boompje, met kleur en geur, ten teken van de gezonde scholing die de zwemjeugd in Alphen krijgt gedoceerd. Met minzame voldoening levert Wertheym zijn produkten af, klaar voor de start van een naar hij vurig hoopt sprankelende carrière. Door Gijsbert Spierenburg Het kam haaist met aandans of ook voor AZC's zwemjeugd moeit Wert heym een moordkerel zijn. Wert heym: „In dóe vijf jaar dat wij nu alweer intensief bezig zijn zijn er maar weinigen geweest, die tussen- tij'ds zijn afgeknapt. Ondanks het Ie», dat de stadie te allen t«de moet MaOT daaamee is AZC er nog niet. prevaleren. Bovendien zijn er maar' Ook voor het Nederlands kampioen- Heel weinig Blijven zitten. Voorzover heeft Alphense vereniging terdag te bezien in Hilegom, volgende week dinsdag in Alphen (De Hoorn), die woensdag daarop in Katwijk (De Mieremwedde), dan donderdag in Leiden (De Vliet) en tenslotte za terdag 21 juni in Oegstgeest (De Poelmeer). Het is dan tegelijkertijd de afsluiting van een seizoen, dat in totaal 24 wedstrijden lang was. Kampioenschap ik kan nagaan zijn dat er tot nog maar Wertheym, die bij de gemeente Al phen aan den Rijn werkzaam groot aantal troeven in handen. Twaalf leden van de in totaal 200 die Wertheym samen met Jos Hey wekelijks onder handen zowel het binnen- ails buitenbad, nog neemt, zijn inmiddels al zeker van wel uren kunnen doorgaan. Want afvaardiging naar De Fluit in Ledd- zwemmen is namelijk zijn lust ven. En eenmaal op zijn geliefkoosd onderwerp aangeland valt het moei lijk er de bekende punt aan te zui gen. Wertheym zit schendam. In het AZC-kamp acht met het bovendien niet uitgesloten daar in de komende weken nog verandering in komt. Zij, die in Leidschendam gewis zullen opduiken, traind. Dat betekent vijf ochtenden om kwart over vijf uit die veren. De ning, de BI 4x en de B 2x hij weet verdraaid goed wat hij zegt. ziJn: Helma van Brakel, Karin Dijk, „Negen maal in de week wordt er ge- Kitty van Es, Margit Noll. Herma van Leeuwen, Marie Louise van Schalk en Yvonne van Wijk bij die dames, en Gerard Bosman. Erwin de c Lassooy, peter Nagorka, Erik Rieken en Robert Verheul bij de Jongens. Wertheym over zijn selectie: „Het mooie is dat er limieten zijn bereikt, die wij nog noodt hebben gehaald, het Zoals bijvoorbeeld de estafetteploeg sedert die be- bij de meisjes onder de 16, zoals Ge- wuste januari heel wat werk uit zijn rard Bosman op de 4 x 100 meter wis- Hiillego Hans WertheymAZC heeft er een goede aan handen is gekomen. Aanstaande terdag komt er wellicht nog meer. Dan start in Hillegom de eerste van vijf wedstrijddagen, KATWIJK De Sassenheim- studeerde Nieuwkoop geeft Amsterdam en deed c orgelconcert in de zowel orgel als piano. in Voorhout geboren bespeelt studeren in Utrecht. Daarin zal o'n vijftien jaar verschillen de kerkorgels in deze streek. Hij begon in Sassenheim, op zijn twaalfde jaar, met de begeleiding drie maanden zijn docto raal doen. Op het ogenblik is Hans van Nieuwkoop de vaste organist- van de Hervormde kerk in Sas- de zang in de Sassenheimse senheim. het pas gerestau- de muziek. Hij want een beter en mooier orgel i in de verre omtrek niet te vinden. Het liefste speelt hij muziek van Bach en Alain, maar verder heeft hij geen uitgesproken voor keur. "Ik speel alles graag", zegt hij. "hoewel ik me aan de meest avant-gardistische componisten nog nooit gewaagd heb. Daar zie ik een beetje tegen op". Het programma van vrijdag vermeldt uiteraard werken van Bach en Alain, terwijl als derde componist is toegevoegd Distier. Het concert begint om acht uur. selslag pensoonlijk en zoalls Helma un Brakel zowel op de 100 als op de ►0 mieter wisselslag persoonlijk!" En dan ietwat verontschuldigend de zwemkampioeinschappen met een blrik naar die helderblauwe de kring Gouwe-Rijnstreek op avondhemel: „Wij hebben in dilt sei- dan gewone zoen eigenlijk te lang aan duurtral- niing moeten doen. Door de rotte tiingen van de jongens en meisjes weersomstandigheden konden wij ge worden geklokt, omdat er nog limie ten te verdienen zijn voor de natio nale titelstrijd, die in de week van 12 tot en met 18 Juli in Leidschen dam wordt gehouden. Ook AZC staat op de kandidaten- doorgaan, lijst hoog genoteerd. Maar dat is iets einde van wait niet anders. Maar dat geldt natuurlijk voor alle verenigingen. Pas sinds het een beetje weer is zijn wtf aan de tempotraining begonnen!" hij nog uren kunnen vervolgens tegen het gesprek langs zijn neus de Alphense Zwemclub weg op te merken: „Met enkele aan wel gewend zijn. Niet bruikbare krachten hebben wij ze alle de .kring" hebben de Al- 200 onder de duim. En wat de me- gemaakt, dische kant van de zaak betreft, elk jaar worden zij opnieuw gekeurd!" Het is Hans Wertheym. in zijn be- afleen phenaren zich aardig maar ook daarbuiten op nationaal niveau spreekt de jeugdige ploeg van AZC bij de meisjes het grootste i tal kampioenen levert. Het Leidse De Zijl/LGB doet dat bij de Jongens. met een pinnige blik beurtelings zijn pupil en de onafscheideliike stop watch afdwaalt. Wertheym, AZC Of hierin verarndenimg komt valt za- heeft er een goede aan. SASSENHEIM "De openbaar heid van de provinciale stukken die wij uit laten gaan, zien wij als één van de middelen om ons streven naar een zo open mogelijke samen werking met de gemeentebesturen te verwezenlijken". Dit schrijven Gedeputeerde Staten aan de colleges van burgemeester en wethouders in heel Zuid-Holland. Zij vinden dat alle stukken die van het provinciaal bestuur aan de gemeen tebesturen worden gestuurd, ook in de gemeenteraad besproken moeten worden of bekend moeten worden gemaakt. Dat dit tot nu toe niet altijd het ge val was, blijkt uit de brief die de par tij Progressief Sassenheim enige tijd geleden aan GS stuurde. Progressief Sassenheim klaagde erover dat er weieens stukken ongezien in de bu reaus van burgemeester en wethou ders verdwijnen. Niet alleen in Sas senheim, maar ook in andere gemeen ten. De partij vindt dat dergelijke dingen niet mogen voorkomen. Gedeputeerde Staten zijn het daar in helemaal eens met de Sassen heimse progressieven. In de brie? die 't provinciale bestuursorgaan aan de colleges heeft geschreven, wordt met nadruk gezegd dat alle stukken van de provincie, tenzij an ders vermeld, aan de gemeenteraad moeten worden voorgelegd. LISSE De heer D. Bakker, hoofd van de hervormde school in Lisse, houdt op dinsdag 17 juni zijn afscheidsreceptie. Bakker vertrekt naar Apeldoorn, waar hfj een soort gelijke functie krijgt. De receptie wordt 's avonds vanaf acht uur gehouden in de kleuterschool Christina aan de Kanaalstraat. Men zal dan ook al vast kennis kunnen maken met het nieuwe hoofd van de school, de heer M. van der Berg, die daar nu onder wijzer is. Sassenheim SASSENHEIM De Ondernemers vereniging van Sassenheim heeft in februari van dit jaar gevraagd of de wekelijkse koopavond in plaats van op donderdag, op vrijdag ge houden kon worden. De gemeente raad heeft zich toen, in afwachting van een advies van de Kamer van Koophandel, op de vlakte gehouden. Dat advies van de Kamer is nu bin nen en op dinsdag 17 juni komt het verzoek opnieuw in de gemeenteraad ter discussie. Het advies van de Kamer van Koop handel is trouwens negatief. Zij heeft een onderzoek ingesteld en daaruit bleek dat de meerderheid van de plaatselijke ondernemers de verplaatsing van de koopavond naar vrijdag niet wenst. Daarom adviseert de Kamer de koopavond gewoon op donderdag te houden, tot de wijzi ging van de Winkelsluitingswet in werking treedt. Dan mag de onder nemer namelijk zelf uitmaken op welke avond hij geopend is. Burgemeester en wethouders van Sassenheim stellen de raad vooi het advies van de Kamer op te volgen. Verder zal de raad op 17 juni o.m. vergaderen over de kleuterscholen Huppelhof en Hummeloord waai het een en ander moet gebeuren, over de zekerheidsstelling ingevolge de wet bezitsvormingsfonds, verbouwing van de woning Charbonlaan 24, be roepsschrift tegen weigering bouw vergunning, aankoop ten behoeve van reconstructie Zuiderstraat en de onderhandse besteding van de bouw van de sporthal. De raadsvergadering vindt plaats in het gemeentehuis en begint om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4