LEIDSCH DAGBLAD Kinderen niet meer voorin in auto's miinders Sanering bakkerij is rond Premier Indira Ghandi schuldig aan corruptie Sociaal zwakke gemeenten: extra bijdrage van rijk EIS 7 JAAR IN GIJZELINGSZAAK vandaag Chocolade melk Minister Westerterp wil: VS tegen opheffing boycot van Cuba LUNS BOOS TOCH PER 1 JULI A.S. rr. nu DONDERDAG 12 JUNI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34650 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NEW DELHI (Reuter) Premier Indira Gandhi is vandaag schuldig bevonden aan corruptie tijdens ver kiezingscampagnes. Rechter Jagmo- han Lal Sinha legde haar een ver bod op van 6 jaar om het premier schap uit te oefenen, maar schort te de uitvoering van het vonnis op hangende een hoger beroep van me vrouw Gandhi bij het opperste ge rechtshof. De premier werd op twee punten schuldig bevonden aan het gebruik van regeringsfunctionarissen voor haar campagne. Zij werd niet schul dig verklaard aan een aantal ande re tenlasteleggingen zoals het ge bruik van vliegtuigen van de India se luchtmacht en het accepteren van de heilige koe en een kalf, een reli gieus symbool, als teken van haar Congres-partij. Het vonnis werd vanaf de publie ke tribune luid toegejuicht. Mevrouw Gandhi was aangeklaagd door Na- rain, leider van de Indiase socialis tische partij. Mevrouw Gandhi parlementszetel voc Allahabad door Narain te verslaan. Zij behaalde 183.000 tegen Narain 71.000 stemmen. Narain had deze overwinning aangevochten. Mevrouw Gandhi is meteen na de uitspraak met haar advocaten Zwijgen HEERLEN (SP) Minister Westerterp wil het vervoer van kleine kinderen op de voorste plaatsen in auto's ver bieden. Hij zal daar waarschijnlijk volgende week al over spreken met andere Europese ministers van Verkeer. In een rede bij de opening van de dienst Verkeersongevallen registratie in Heerlen zei de minister dat hij ,,over niet al te lange tijd" een voorstel tot verbod zal indienen. De Leidse wethouder Van Aken h"-*t gisteren de merken door elkaar gehaald, een meer voor komende fout bij gezagsdragers. In een onbekookte aanval op de pers verwart hij oorzaak en ge volg. De kranten zouden een negatief beeld van Leiden op hangen en daardoor de werving van bedrijven van buitenaf ern stig bemoeilijken. De kranten dus als grote schuldigen aan de Leidse malaise. Dat is een grove aantijging die niet onweersproken mag blij ven. Niet de publiciteitsmedia bepalen het negatieve beeld maar de si tuaties of incidenten waarover zij rapporteren. Wellicht vindt de heer Van Aken dat de kran ten alle negatieve zaken met de wollige deken der liefde moeten bedekken. Het is een opvatting ofschoon vrij zeldzaam on der sociaal-democraten maar in elk geval niet de onze. Het is in een democratische samenle ving de plicht van de krant om open en kritisch over de gang van zaken in de stad te berich ten. - meerdere malen heeft gesteld: "Een De heer Van Aken vindt kenne lijk van niet. Dus zou de krant moeten zwijgen over de maal stroom van incidenten in Lei den, moeten zwijgen over het De minister wijdde niet uit dere details van de te nemen maat- kind kan beter met een heupgordel regel, die min of meer strijdig lijkt op de voorbank zitten, dan zonder te zijn met bevindingen van de Stich- gordel achter. Een woordvoerder van ting Wetenschappelijk Onderzoek het ministerie van Verkeer Verkeersveiligheid (SWOV) die Eer> felle, uitslaande brand heeft vanochtend de aluminium- in in 1971 de pasta-afdeling van de Neder- haar district landse Aluminium fabriek Mij Ne- dal in Utrecht stilgelegd. Het pro- dukt is een halffabrikaat voor de verfindustrie. vergadering gegaan In de loop van de komende weken slaan ons tweehonderd duizend feestjes te wachten.Zo'tl tweehonderdduizend jonge mensen krijgen te horen dat ze geslaagd zijn. Reden voor vreugde. Want dat is een goed geluid. Voor iedereen. Ook voor de naaste huren. Zolang de hoerastemming de geluidsbarrière maar niet door breekt De politie. heeft haar steerd door de bedrijfsbrandweer, had het vuur rond half negen be dwongen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Over de oorzaak is nog niets be kend. De directe schade loopt in de honderdduizenden guldens, maar de bedrijfsschade is veel ho ger, daar de produktie zeker drie maanden zal stilliggen. Inwendig is het gebouw namelijk volledig uitgebrand. DEN HAAG/LEIDEN Nog dit dien op dat - al ARNHEM (ANP) Tegen drie daaruit zou men naar Soest- hoofdverdachten in de zaak van de dijk gaan. Zijn rol is in verband met Zuidmolukkers die een gijzelingsac- zijn positie en zijn leeftijd van be- tie hebben beraamd op 4 maart slissende aard geweest, meende de Jl. op paleis Soestdijk, is een gevan- officier van justitie en hij meende genisstraf van zeven jaar met af- hem dan ook te beschouwen als een trek geeist. Dat is tegen de 64-jari- van de hoofdverdachten in deze zaak. ge Jered M. uit Delfzijl, tegen de De tweede hoofdverdachte, de pre- 52-jarige predikant Prederik D. uit dikant D. uit Eist, zou onder mo'"' jaar zal de regering nogmaals bedrag van 150 miljoen beschikbaar het inwonertal stellen voor de bevordering van de gulden zal werkgelegenheid. Van dit bedrag is vijftien miljoen bestemd voor de pro vincies; de resterende 135 miljoen wordt uitgekeerd aan de gemeenten door middel van een extra verho ging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds. De 150 miljoen is een onderdeel van het miljard, dat eerder dit jaar (in april) door het kabinet ter stimulering van de werkgelegenheid ter beschikking werd gesteld. Staatssecretaris Polak (Binnen landse Zaken) heeft dit mede na- zijn collega De Goede (Fi nanciën) aan de provinciale- en ge meentebesturen laten weten. Bij de verdeling van de 135 miljoen zal re kening worden gehouden met de po sitie van gemeenten met een zwak ke sociale structuur (veel langdurig werklozen en bijstandstrekkers). Voor dergelijke gemeenten wordt een ver fijningsregeling in het leven ge roepen, waarmee een bedrag van vijftig miljoen gemoeid is. In hoe verre Leiden, dat duidelijk de ken merken van een gemeente met een zwakke sociale structuur draagt, van deze regeling zal profiteren, staat nog niet vast. Wethouder Van Dam (Financiën) verklaarde vanochtend desgevraagd te verwachten, dat voor al het noorden en de grote steden hun deel zullen krijgen van deze vijf tig miljoen. "Het zou kunnen zijn, dat Leiden dan niet meer dan de normale portie extra krijgt", aldus de wethouder. Enige zekerheid daar omtrent bestaat nog niet; pas in september, zo wordt verwacht, zal de verdeelsleutel bekend zijn. In elk geval zullen alle gemeen ten profiteren van een verhoging van het zg. uitkeringspercentage over 1975. Gemeenten met minder dan vijfduizend inwoners kunnen boven- Amerikaanse regering heeft zich verzet tegen opheffing van het 15 jaar geleden ingestelde verbod op de handel met Cuba. De onderminister van Buitenland se Zaken William Rogers, die spe ciaal belast is met inter-Amerikaan- se aangelegenheden, drong er bij 't Congres op aan de Amerikaanse po sitie bij toekomstige onderhandelin gen met Cuba niet te verzwakken door nu al het handelsverbod op te heffen. Rogers zei te verwachten Een bedrag dat andere landen van het westelijk vijftien miljoen zal worden be- halfrond volgende maand op een bij - steed aan de zg. "verfijning riole— eenkomst te San Jose in Costa Rica ring", wat inhoudt dat gemeenten zullen besluiten, dat elk lid die een bestaande woning of gebouw riolering aansluiten terstaat zei hierover vanmorgen dat de minister met "kleine kinderen" be doeld kinderen tot ongeveer zes jaar en meende dat de SWOV-aanbeveling slechts geldt voor kinderen vanaf een jaar of tien. Terwijl in de brochure "Autogordels vast en zeker", met subsidie van het ministerie uitgegeven door de SWOV en Veilig Verkeer Nederland, heup gordels al worden aanbevolen voor kinderen vanaf circa 9 maanden. Deskundigen menen dat de door Westerterp aangekondigde maatre gel is ingegeven door een lacune in de gordelwet. Onder de uitzondering van draagplicht van gordels voor per sonen korter dan 1,50 m. vallen na melijk ook kinderen. Het is dus wet telijk mogelijk kinderen zonder gor del op de voorbank te vervoeren. De uitzonderingsmaatregel is genomen uitgaande van de driepuntsgordel, met voorbijgaan aan de SWOV- WASHINGTON (Reuter) De bevindingen dat een heupgordel niet aanzienlijk minder veiligheid biedt. weifelend, soms zelfs onbehol pen beleid van een aantal op eenvolgende colleges van b en w., zwijgen over de zaak-Daev Ouwens. de zwembadaffaire de politiebewaking bij de sociale dienst, zwijgen over de grote werkloosheid, de lage vormings graad van de bevolking, zwiigen over de kaalslag, de verkrotting, de autowrakken langs de open bare weg. Het liefst zou de wethouder waar schijnlijk zien dat de krant als een soort public relations-or- gaan van de stad zou dienen en niet als hinderlijke criticus op de publieke tribune. En als de heer Van Aken dat niet vindt, dan kiest hij in elk geval wél de gemakkelijkste weg. Het negatieve beeld van Leiden in spireert hem niet tot zelfon derzoek. Integendeel, hij schuift de verantwoordelijkheid voor dat imago door naar de pers. Hij pakt een hamer en slaat op de traditionele kop van jut. extra bedrag rekenen, gelang de grootte van 40.000 tot 104.000 Amerikaanse staten (OAS) vrij moet zijn in zijn relaties tot Cuba. Hij gaf echter te kennen dat Washington dan nog niet snel zal overgaan tot herstel van de di plomatieke en handelsbetrekkingen met Havanna. Hij voorspelde dat hier langdurige en moeilijke onder handelingen aan vooraf zullen gaan. In dit verband merkte de onder tra bedrag ontvangen. Bij de opening van het nieuwe gebouw van de gemeentelijke sociale dienst in Helmond kondigde staats secretaris Mertens (Sociale Zaken) gistermiddag aan, dat de regering streeft naar een uitbreiding van de uitkering in wwv-verband aan ou dere werknemers. Daarnaast zal het minister op, dat de VS zich betrok - aldus de staatsecretaris voortaan de noodzakelijke kosten van onderzoek uit hoofde van de wwv volledig aan de gemeente vergoe den (tot nu toe betaalde het rijk de helft). ken voelen bij kwesties als de geva genen in Cubaanse gevangenissen, compensatie voor onteigend Ameri kaans bezit en het teruggeven van in Cuba terechtgekomen losgeld bij vliegtuigkapingen. i Secretaris-generaal Luns van de NAVO is boos over de kritiek, die de socialist Ncderhorst in de Eerste Kamer op hem heeft gele verd. Nederhorst vindt, dat Luns zich als secretaris-generaal on mogelijk heeft gemaakt en dient af te treden. Luns heeft vanmorgen gereageerd Hij las in Brussel een verklaring voor: „Sinds vele jaren kan ik de tegen mij gerichte kritiek van deze heer niet serieus nemen. Ook niet na deze nieuwe aanval. Ik heb vele malen zijn patholo gische afkeer jegens my onder- 24 PAGINA'S vonden, ook al is die van elke grond ontbloot, zoals zijn kwaad sappig verhaal in de Eerste Ka- Deze senator heeft zich vyftien jaar geleden al belachelijk ge maakt door tegenover partijgeno ten de monarchie te verdedigen door mij als eventueel toekomstig president van de Nederlandse re publiek ten tonele te voeren. In dien de heer Nederhorst de waar heid wil weten over mün doen en laten moet hy zich laten voor lichten door competente leden van de huidige regering". Inmiddels heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken Nederhorst al geantwoord. Hij zal niet aandringen op ontslag van secretaris-generaal Luns. PAGINA 7 Super-persoonlijk vliegen voor de camera's van de TROS-televisie. PAGINA 5 Er worden nog steeds kapitalen aan bewapening besteed. Dat de bewapeningswedloop iets zou af nemen wordt nergens door de cü- fers bevestigd. PAGINA 9 PAGINA 13 in gedeeltelijk Eist (Gelderland) en tegen de 46-Ja- rige bedrijfseconoom Max. R. uit Den Haag. De officier van justitie, H. R. Lau- waars zei ten aanzien van M. dat hij leerd. andere verdachten instructies noemde hij heeft gegeven en situatietekeningen rijkste wapenleveranties zorgen reisde ook naar Moordrecht om daar jongeren te mobiliseren. Hij heeft de samenspanning ook zeer gestimu- Lagere temperaturen de belang- die de leiding heb- heeft vervaardigd. Vanaf zijn huis ^en gehad, °°K °P politiek gebied, in Delfzijl werd vertrokken naar Hij zette de actie Soestdijk in breder Lunteren, de verzamelplaats. Van perspectief. Hij heeft gedetailleerd over wapenaankopen gesproken en heeft veel bijgedragen tot de sa menspanning, aldus de officier. Drie jaar met aftrek eiste de offi cier tegen de 46-jarige rijksambte naar Domingus L. uit Krimpen a.d. IJssel en de 60-jarige kantoorbe- diende Elizer K. uit Haarlem. L. had aan veel besprekingen deelgenomen. In Zuidmolukse kring is hij een van de meest op de voorgrond tredende figuren. K. was ook een gezaghebbende fi guur, aldus de officier. Hij was eni ge tijd premier in het kabinet van de groep Tamaela. Zonnig, nel i plaat het land ook In het noorden van wolkenvelden en op de >en droog Vannacht wei- minima van ongeveer 11 zuidoosten. omstreeks 24 graden laag water te 1.18 magere, fles1000 gram zóóó'n idee^ DEN HAAG (ANP) De sane- i sociale paragraaf, die i de Nederlandse broodbak- al betrekking heeft op herplaatsing kerij gaait toch met ingang prijs met zes cent omhoog. Deze mi- De saneringsplannen hebben be t-prijs gaat in het hele land trekking op ongeveer 4500 bakkers- het personeel. Bovendien zijn gelden zonder ontheffingsmogelijk- bedrijven, 110 op lndus- juli door. Het bestuur van het Pro- voorzieningen getroffen voor perso- heid. Verdere prijsverhogingen zullen triële basis brood produceren, duktschap voor Granen, Zaden en neelsleden, die ontslagen zullen Peulvruchten heeft vanmorgen het den. saneringsplan aanvaard. komen per 1 oktober en zonodig per 1 januari van het volgend Jaar. De broodbezorging wordt zo veel De kosten van de sanering zullen per week. Hiervan verzorgen de tn- mogelijk in stand gehouden, zowel worden betaald uit eeu heffing die dustriële bakkerijen 45 procent of r.e- Zoals bekend, is de sanering no- ten behoeve van de broodbezorgers pas op 1 Juli 1976 ingaat. Hoe hoog gen en een half miljoen broden De die heffing wordt staat nog niet capaciteit van deze industriële bak- dig omdat de industriële bakkerijen als van de consument. moordende concurrentiestrijd met elkaar en met de "warme" bak kers een te grote produktiecapaciteit hebben opgebouwd. Nieuwe vestigingen of toekomstige vast Gedacht wordt aan ongeveer kerijen bedraagt op het ogenblik Tussen werkgevers en Voedings- vinden. uitbreidingen van industriële bakke rijen zullen slechts met toestem mlng gulden per honderd kilo tarwe, echter twaalf De heffing, die ook gaat gelden de overheid mogen plaats- de "warme"bakkers, zal gedurende maximaal vier Jaar opgelegd wor- half miljoen. bonden is overeenstemming bereikt Per 1 Juli gaat de minimum-brood- den. dat is 25 procent r In totaal werken er bij de Neder landse bakkeryen 30.000 mensen waarvan 4000 in de broodbezorging.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1