NEDERLAND DOET HET TE MOEILIJK 'Dibbs-saus' over open F ranse kampioenschappen Proloog voor De Vlaeminck aSSS Weer verlies basketbalteam Holland-meisjes snel bij instuif in Alphen Handel in voetbalvlees in DONDERDAG 12 JUNI 1975 SPORT PAGINA 13 BELGRADO Woedend smeten de Nederlandse basketballers hun trainingsjacks tegen de vloer van het schitterende sportpaleis in Belgrado, waar gistermiddag de finales van het Euro pees kampioenschap begonnen. Woedend om het verlies tegen Israël met 81—80, woedend omdat ze dit resultaat weer min of meer zelf veroorzaakten. In de allerlaatste seconden schoot John van Vliet mis en dat kostte Nederland de zege. De overwinning die zo verschrikkelijk hard no dig was om het moreel van de Nederlandse ploeg weer wat op te krikken. Door Ria Schuurhuizen maar het duurde tot de 16e minuut voordat Nederland voor het eerst voor kwam. Danny Cramer was de ma ker van de twee punten (7374). Akerboom, die van de Israëlische coach Hemo geen speciale bewaking had gekregen, zorgde zelfs voor 73 Dinsdagavond had de Nederland se ploeg een fikse teambespreking gehad. Een uur lang zeiden spelers en coach onomwonden tegen elkaar wat ze er van vonden en dat had de u stemming aardig doen opklaren. Het a]iekei wedstrijd willen gaan Nederlands team zou in ieder proberen er nog wat van te maken. Naarmate de wedstrijd tegen Israel vorderde ging het daar inderdaad op lijken. De rebound werd sterker en daardoor ging ook de aanval beter lopen. De Nederlandse ploeg begon eindelijk weer acceptabel basketbal te spelen en kon toen de kleinere Is raëlische ploeg, waarin Barry Leibo- witz excelleerde, onder druk gaan zet ten. Na acht minuten naderde Neder land tot op twee punten (5957), Joego Slavië op weg naar prolongatie beslissen en gaan scoren. Dat moest ik niet hebben. We moesten snel pro beren de bal te pakken". Dat lukte de Israëliërs. Ze kregen weer kansen en het werd 7776. Nu kwamen de beide Israëlische guards terug want e BELGRADO Het Nederlands team heeft een uitnodiging ontvan gen voor een vierlandentoernooi eind maart in Tel Aviv met Israël, Frank rijk en Griekenland. Nederland heeft de uitnodiging in principe aanvaard als voorbereiding op het pré-Olym pisch toernooi dat begin mei volgend jaar in Edinburgh wordt gehouden. vaak uit de meest onmogelijke hoe ken? Nu gaf hij een vrij moeilijke pass aan John van Vliet, die in het wilde weg schoot. Mis. Wat de vier de nederlaag in successie betekende, De Amerikaanse honkbalcoach Erny Meyers, gistermorgen in Nederland gearriveerd, heeft er geen gras over laten groeien en is onmiddellijk begonnen met de training voor de EK'75 in Barce lona. Op de foto overlegt hij met de Nederlandse trainer Hammy Richardson. i nog r het veld om de wedstrijd te troleren. Met nog 43 seconden te spe len en een voorsprong van Neder land met 7980 maakte het Neder lands team een zelden voorkomen de fout. In het nauw gebracht dooi de press van de Israëliërs den zij de bal binnen de tien den van het verdedigingsvak n; aanvalsvak te brengen. Daardoor eenvoudige spelletje kreeg Israël de bal en uit die aan- sol tegen Macoabi val scoorde de talentvolle Janai, den te spelen. Daarmee zijn eigenlijk deze Euro pese kampioenschappen voor Ne derland voorbij. Er resten nu nog slechts wedstrijden die niets meer voorstellen. Het Nederlands team is hier in Joego-Slavië eigenlijk voor namelijk door zichzelf verslagen. Want waarom speelde men niet het Tran- had? Het toch zo eenvoudig geweest want knap trouwens, want hij werd door Akerboom kwam steeds vrij drie lange Nederlandse spelers dedigd. Wéér een punt achter, r Nederland had nog de tijd om te hij Al een paar maal was het gelukt de BELGRADO Joego-Slavië heeft laatste aanval helemaal volgens het i eenmaal de beste schutter. Toch werden dan eerst weer ingewikkel de spelletjes opgezet, men maakte het zichzelf moeilijk en daarom verloor het Nederlands team op- te schieten? Hij doet het gisteravond duidelijk' gemaakt dat boekje te spelen en daaruit te het hard van plan is de Europese ren- De mogelijkheid basketbaltitel te prolongeren. Spanje, dat twee jaar geleden beslag legde op de tweede plaats werd vernietigend Danny Cramer niet de beslissing verslagen: 76-98. Al vrij snel na de Kof rust in deze bikkelharde wedstrijd was het verschil zo'n 20 punten en dat betekende dat de strijd gestre den was. Hoewel Spanje met nauwe lijks minder punten werd verslagen dan Nederland is de afstand met de ze toplanden toch wel erg groot. Vooral fysiek gezien. Het is duidelijk dat deze spelers aan gewichttraining doen en dat is voor het Nederlandse basketbal een nog totaal onbekende zaak. De eerste avondwedstrijd van de finalepoule leverde trouwens een verrassende uitslag op. Bulgarije versloeg Tsje- choslowakije met 8670, nadat de Topcorers: Nederland: Dekker 10, Boot 4, Sikking 2, Ombre 4, Van niet helemaal der- Vliet 8, Akerboom 28, Cramer 16, Van Helfteren 8. Israël: Janai 21, Brody 14, Leibo- witz 10, Avissar 10 en Eisner 8. VOETBAL Hector Yazalde, de Argentijnse topscorer van de Portu gese eerste divisieclub Sporting Lis sabon, heeft een drie-jarig contract bij Olympique Marseille getekend. Yazalda, die vorig jaar Europa's bes te schutter was, volgt de weer naar zijn land teruggekeerde Braziliaan Paulo Cesar op. Zege Bulgarije SOFIA Bulgarije heeft gisteren in Sofia met 5—0 gewonnen van Mal ta. Het was een wedstrijd in groep 8 van de voorronde van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenploegen. Bij de rust had den de Bulgaren al een voorsprong van 3—0. De Bulgaarse doelpunten kwamen op naam van Dimitrov (2e minuut), Denev (22e), Panov (25e), Bonev (68e, strafschop) en Milanov (70e). De stand in groep 8 is Griekenland 5 2 2 1 6 118; West- Duitsland 3 1 2 0 4 43; Bulgarije 4 12 14 10—6; Malta 4 1 0 3 2 2— 10. BALDEGG Roger de Vlaeminck heeft zich gisteren in de proloog van de Ronde van Zwitserland ge distantieerd van zijn rivaal en land genoot Eddy Merckx. Op het slechts 3.7 kilometer lange maar wel berg achtige parcours, toonde hij zich ver uit de sterkste tijdrijder. Merckx raakte al direct 24 seconden achter op. Bert Pronk, van Petor Posts Ti- Raleigh-ploeg, reed verrassend sterk, maar hij moest De Vlaeminck toch nog veertien seconden laten gaan. Genoeg echter voor de tweede plaats. Roy Schuiten, toch aanzienlijk ge specialiseerder in tijdritten dan Bert Pronk, had achttien seconden meer nodig dan de Belg, hetgeen hem een vierde positie opleverde, nog royaal vóór de tegenvallende Merckx, die als zesde eindigde. De Oostenrijker Alfred Sitzwohl werd gisteren in de zesde étappe van de Ronde van Oostenrijk eerste. maar later na protest terug gezet naar de tweede plaats. Zijn landgenoot Herbert Spindler werd daardoor étappewinnaar. Tak was met een vijfde plaats zelfde tijd als de winnaar de beste Nederlan der. De Rus Lichatsjow blijft leider In de algemene rangschikking met 32 seconden voorsprong op onze landge noot Van Helvoirt. De Franse wielrenner Gilbert Du- clos heeft gisteren tijdens de tweede dag van de wielerweek op het eiland Man een criterium om de Grote Prijs van de stad Dublin gewonnen. Hij maakte over de 92 kilometer een tijd van 2 uur. 12 minuten en 8 seconden. De uitslag is: 1. Duclos (Fra.) 92 kilometer in 2 uur. 12 minuten en 8 seconden. 2. De Wolf (Belg), 3. Pi- neau (Fra.). 5>. Hutfzen (Ned). 6. Spijker (Ned.). 8. Verboom (Ned.), 12. Jonker (Ned.) allen z.t. als de Zweden (v illen andere opzet titelstrijd sprinters MÜNCHEN De Zweedse de legatie heeft gisteren tijdens het congres van de Internationale Schaatsunie (ISU) te Mlinchen een voorstel ingediend om de opzet van het wereldkampioen schap sprint te veranderen. De Zweden willen het gebruikelijke programma van twee keer 500 en twee keer 1000 meter vervan gen door de afstanden 300. 500. 700 en 1000 meter, om het spe cifieke snelheidskarakter te be nadrukken. Aangenomen werd het voorstel echter niet. Zweden en ook de andere landen - zal met de nieuwe afstanden experimenteren en over twee jaar terug komen met definitie ve plannen. Woensdag werd ook het voor- rangs-reglement bij de kruising behandeld. Na lange discussies werd besloten het toch wel grote voordeel van de uit de buiten- bocht komende rijder (die voor rang heeft om „naai; binnen" te gaan) enigszins in te dammen De reglementswijziging komt hierop neer dat de uit de bui tenbocht komende schaatser niet mag versnellen en om ten koste van alles zijn voordeel uit te buiten. Als zijn achterstand op de naar de buitenbaan uit wijkende rijder een meter of meer bedraagt wordt hij geacht deze niet lastig te vallen. In de sector van het kunstrij den werd de ingrijpende beslis sing genomen de verplichte fi guren weer lager aan te slaan. De paragraaf-drieën, achten, enz. zullen voortaan nog maar voor dertig procent deel uitma ken van de totaal-waardering De korte kür blijft staan od twintig procent, het vrije rijden komt op vijftig procent. De ou de percentages waren 40-20-40. Nederland was tegen deze re- glements-wijziging. Apollo en HVL nu weer samen LEIDEN De hand bal verenigin gen Apollo en HVL-Samocel hebben besloten samen te gaan. De leden vergaderingen van bedde verenigin gen hebben zich akkoord verklaard met de fusie, waarmee de toestand van enige jaren geleden is hersteld. Een aainioal leden van HVL-Sanocel richtte toen een eigen club (Apollo) op, maar gisteren werd besloten het samen weer te gaan proberen. ALPHEN AAN DEN RIJN De eerste avondwedstrijd die de Alphen- se atletiekvereniging AAV'36 op de Tsjechen bijna de gehele wedstrijd nieuwe accommodatie heeft georga- hadden voorgestaan. Turkije zorgde niseerd, is een groot succes gewor- HEERENVEEN De eerste-divisieclub Heerenveen vraagt voor spitsspeler Johan Toonstra nu 150.000 gulden. Dit na de bekendma king van de 24-jarige voetballer dat hij in hoger beroep zal gaan tegen de beslissing van de president van de rechtbank te Leeuwar den, de dinsdag Toonstra's eis dat hij voor 25.000 gulden zou mogen ivorden getransfereerd, onontvankelijk verklaarde. Indien Toonstra van het aantekenen van hoger beroep afziet, vraagt Heerenveen, dat over de spits onderhandelt met Roda JC. 100.000 gulden, aldus een mededeling van penningmeester Karei Haverman van Heerenveen. Het tegenbod van Roda bedraagt momenteel 50.000 gulden. De heer Haverman verklaarde verder dat Heerenveen, mocht Toon stra zijn zaak ook in hoger beroep verliezen, de vraagprijs wederom zal opschroeven tot 250.000 gulden. aantal deelnemers aan de instuif- wedstrijd (waarvoor op de wedstrijd dag kon worden ingeschreven) en er werden een aantal goede prestaties geleverd. De 100 meter jongens B werd gewonnen door Scherrenberg van Avanti in 12.1 sec., tweede werd Martin Wijsman van AAV'36 in 12.3 sec. De 100 meter voor meisjes B leverde een zege op voor de Leidse Barry van Haarlem (AV Holland) die de snelle tijd van 13 sec. rond liet noteren, voor Muriël Koopman van AAV'36, die 13.3 sec. nodig had. Van de Kamp van Ilion zegevierde op de 100 meter van de jongens C. Zijn tijd was 12.1 seconden. Erik Neerings van AAV'36 kwam tot 12.2 sec. De 80 meter meisjes C werd ge wonnen door José van Sonsbeek (AV Holland) in 10.8 sec. voor de Alphense Jolanda Hakkenbroek in 11 sec. Op de 60 meter meisjes D liep het AAV'36-lid Jeannette Gelder blom naar een winnende tijd van 8.7 sec. Alphense zeges waren er ook voor Erik Neerings (800 meter in 2.10.1) en Marian Goedhart (600 meter meisjes C: 1.47.2). Op de technische nummers was een groot aantal overwinningen voor Alphense atleten. Jan Hoving won 't kogelstoten jongens B met 11.34 m., voor Peter van Nierop (AAV'36) met 10.8 m Jeanet Gelderblom won het hoogspringen meisjes D met 1.42 m. terwijl bij de C-jongens Charles den Uyl met 1.70 m. zegevierde. Het kogelstoten meisjes C werd een over winning voor Annelies Deutekom met 8.08 m., Muriël Koopman won het verspringen bij de B-meisjes met 4.81 m., voor Marjan Goedhart (AAV'36) met 4.69 m. De andere overwinningen op de technische nummers waren voor J. Pieters (Parthenon)11.78 m. kogel, meisjes B., R. de Graaf (Ilion), ver springen jongens D. 4.83 m., Dennie Band (Ilion) discus jongens C 37.36 m., C. Lavooy (Sliédrecht Sp.) 28.18 m. diskus meisjes C. PARIJS De open Franse tenniskampioenschappen zijn gis teren vorzien van een 'Dibbs-saus'. Eddie Dibbs, een van uit schieters levende Amerikaanse tennisprof, rekende in de kwart finales van het toernooi op Roland Garros in Parijs sensatio neel af met de winnaar van Rome, Raul Ramirez. De als vijf tiende geplaatste Dibbs won het in alle opzichten hete duel in vijf sets: 4-6, 7-6, 6-1, 5-7, 6-4. De strijd op het centre-court (8000 tieschouwers) duurde vier uur. Ra mirez werkte in de vierde set twee matchpoints weg, kwam in de vijf de met 40 voor, had een break point voor 5—0, maar ging toch nog ten onder. Nadat Dibbs op 41 was gekomen maakte zich een opzienba rende inspiratie van hem meester en als in een roes drukte hij in een keer door naar 64. Eerder op de dag had de Ameri- verliezende) finalist Ken Rosewall. won Wimbledon als amateur in 1967 en later toen zowel profs als ama teurs deelnamen in 1970 en 1971. Het Wimbledon Toernooi wordt dit jaar van 23 juni tot en met 5 juli gehouden. Chili wel Chili zal uitkomen tegen Zuid-Afri- i in de finale van de Amerikaanse me van het toernooi om de Davis- 47 John Andrews beker. De Chileense tennisbond heeft verrassing gezorgd door deze beslissing gisteren bekend ge- zijn hoger ge- maakt. De wedstrijd Chili-Zuid-Afri- ka zal op 18. 19 en 20 juli worden gespeeld in Santiago. Eerder dit jaar weigerde zowel Mexico als Colum- in de vijfde bia tegen Zuid-Afrika (de houder van die daarmee de de Davisbeker) te spelen. Beide lan den hadden in de VN gestemd voor de resolutie tot het boycotten van Zuid-Afrika op sportief gebied, we- Eddie Dibbs, levendvan uitschieters. de ban van Bella Belly LAMÖE- OaM- MET- D£- PET TïJDEtfS ZJM SNOEK- TXJiK EEN KAPI TALE R?OT: HU S/urr P/ZoT£$- alsnog te winnen kwalificeerde landgenoot Erik Dillen. De dinsdag bij 2—2 afgebro ken partij (62, 75, 06, 26 ging via een 63 i set naar Andrews, kwartfinales haalde. Ook de Argentijn Guillermo Vilas plaatste zich voor de halve finales. De 22-jarige revelatie van het sei- gens de apartheidspolitiek, zoen 1974 ontdeed zich in straight sets van de Nieuwzeelander Onny Parun: 62, 62, 76. In de halve finales van het dames- enkelspel komt het tot een herhaling van de Wimbledonfinale 1974: Chris Evert—Olga Morozova. De Ameri kaanse en de Russische plaatsten zich ten koste van resp. Kazuko Sa- wamatsu (Jap.) en Raquel Giscafre (Arg.) In de andere halve eindstrijd komen tegen elkaar uit Martina Na- vratilova (61, 61 tegen Donna Ganz) tegen Eva Szabo) Piet Waaning in landenploeg Df TcJRkSE LIMKSBÜITEM HEEFT 5EJ WËTLE6E BiiSkS® .JQIWI6 MOEITE HEMTET2VS- I XrA WNOER OM pE •DOEL TE KfJALL£W...(.2-a) LEIDEN De atleet Piet Waaning m De Spartaan uit Lisse is geko- 0 n in de Nederlandse atletiekploeg Janet Newberry (6 1, 6 2 die dit weekeinde in Portugal zal uit komen in de le ronde van de strijd Newcombe niet onl, de Europa Cup' Waaning zal iNewcomue uitkomen op het nummer 5000 me- John Newcombe zal dit jaar niet ter. De Spartaan-atleet, die de spelen op Wimbledon. De 31-jarige laatste tijd erg goed in vorm is, winnaar van 's wereld hoogst ge- dankt zijn verkiezing mede aan het waardeerde grasbaan-toernooi, heeft feit dat de Zeeuwse atleet Jo Schout, gisteren via zijn advocaat Mark die in eerste instantie McCormack bij de wedstrijdleiding afgezegd. Newcombe liep afgelopen zaterdag bij een wedstrijd voor de organisatie "World Team Tennis" in Honoloeloe (Hawaï ge knieblessure op en staat voorlo pig buitenspel. "Het is buitengewoon spijtig", aldus een woordvoerder van de "All England Lawn Tennis and Croquet Club", "Newcombe is een uitstekende speler op gras ongetwijfeld ook dit jaar zijn geplaatst' 3 aangewezen, zich terugtrok. VOETBAL Het Nederlands mili- ernsti- tair voetbalelftal, dat zich heeft ge plaatst voor de eindronden van het toernooi om 't CISM-kampioenschap speelt zijn eerste wedstrijd op 2 ju li in Emmerich tegen Koeweit, een Twee dagen later volgt de ontmoe- j zou ting met Nigeria in Weisweiler, om hoog geving Aken. Op dinsdag 8 juli wordt de strijd in voorrondegroep A afge- John Newcombe, die vorig jaar sloten met het duel. De finale is op werd uitgeschakeld door de latere 12 juli in Hagen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13