Onthutsend rapport over de misdragingen van de CIA Zuid-Afrika biedt Amerika marinebasis Simonstown aan AMÏN STELT ULTIMATUM AAN LONDEN Wilson verplaatst Benn naar energievoorziening LSD-proeven - postcontrole- geheime dossiers Ierse gevangenen in Ulster vrijgelaten Portugezen vuren op bevrijdingsbeweging Bij de ABN kunt u op een bijzondere manier geld lenen. U mag daarbij weer opnemen wat u hebt afgelost. Bon voor flexibel geld lenen. WOENSDAG 11 JUNI 1975 BUITENLAND PAGINA 9 -Rockefel- WASHINGTON (DPA/AP) De Amerikaanse geheime dienst CIA heeft in de afgelopen jaren geheime dossiers over 7.200 Amerikaanse burgers aangelegd, tot twee jaar geleden miljoe nen brieven van Amerikanen onderschept en ongeoorloofde ex perimenten op mensen uitgevoerd. Maar bewoog zich in weer wil van deze en andere 'duidelijk in strijd met de wet zijnde activiteit' meestal binnen het kader van de legaliteit. Met deze conclusie heeft de door president Gerald Ford aan het werk gezette commissie onder voorzitterschap van vice-president Rockefeller, gisteren in Washington het resultaat bekendge maakt van haar onderzoek van vijf maanden. De commissie doet dertig aanbe velingen, op grond waarvan in de toekomst een krachtiger controle van de Amerikaanse regering en het Congres uitgeoefend zou kunnen worden. Het 299 bladzijden tellende rapport van de "commissie-Roclcefeller" houdt zich bijna uitsluitend bezig met de binnenlandse spionage-acti- viteit van de CIA. Een apart, tach tig bladzijden tellend rapport van de commissie over gemelde betrokken heid van de CIA bij plannen tot moordaanslagen op buitenlandse staatslieden, kan volgens president Ford nog niet openbaar gemaakt worden, aangezien het "onvolledig is en buitengewoon tere zaken bevat". Een uitvoerige analyse van de fei ten, aldus het gepubliceerde rapport, heeft de commissie ervan overtuigd, dat de grote meerderheid van de bin nenlands politieke activiteit van de CIA aan haar bevoegdheden volgens de wet beantwoordt. "Desalniette min heeft de CIA in de 28 jaar van haar bestaan zich overgegeven aan activteiten, die gigispt dienen te worden en die niet herhaald mogen worden. Enige van deze activiteiten werden hetzij rechtstreeks hetzij in direct door de president (bedoeld wordt Nixon) geëntameerd of gelast, enige waren duidelijk in strijd met de wet en betekenden een ontoelaat bare inbreuk op de rechten van de Amerikanen". In dit verband levert de commis sie onverbloemd kritiek op de voor malige president Richard Nixon, die de CIA voor zijn "persoonlijke poli tieke oogmerken" misbruikt had. Het rapport geeft ook te kennen, dat het Witte Huis in 1971 steun van de CIAL beval voor de latere Wa tergate-inbreker E. Howard Hunt en de publicatie eiste van streng ge heime documenten over de landing in de Varkensbaai, de Cuba-crisis en de Vietnam-oorlog, waarmee kennelijk Nixons toenmalige poten- - tiële verkiezingsrivaal senator Ed ward Kennedy in discrediet ge bracht moest worden. Het openbaar gemaakte rapport gaat ook kritisch in op de "operatie chaos", een bijzondere afdeling, die Zeven priesters gearresteerd in Baskenland MADRID (Reuter) In Baskenland zijn zeven priesters en twee novicen van de Jezuieten gearresteerd in verband met een preek waarin de Spaanse regering beschuldigd wordt van het uitlokken van geweld. In goedingelichte kringen in Ma drid werd gezegd dat deze preek die zondag in verscheidene kerken zou zijn gehouden, door een aantal priesters in Baskenland gezamenlijk is voorbereid en opgesteld. In deze preek wordt de door de Spaanse re gering voor Baskenland uitgeroepen noodtoestand een toestand genoemd waarin het geweld de boventoon voert Van Baskische zijde is inmiddels meegedeeld dat de bisschop van Bil bao, mgr. Antonio Anoveros, gewei gerd heeft het militaire tribunaal dat alle zaken in Baskenland behandelt, de drie priesters te laten berechten die de vorige maand op grond van de noodtoestand zijn gearresteerd. de CIA in 1967 vormde met het oog op de toenemende betogingen tegen de oorlog in Vietnam, op verlangen van president Lyndon B. Jóhnson. "Operatie chaos" moest er achter komen, welke betrekkingen er be stonden tussen het buitenland en de Amerikaanse dissidenten. Tijdens haar zesjarige arbeid legde de afde ling 13.000 dossiers over personen aan, waaronder dossiers van 7.200 Amerikanen. In het geheel bevatten de in computers "opgeslagen" dos siers 300.000 namen. De commissie-Rockefeller stelt voor, dat deze stukken vernietigd worden. Ook zou de algemene perso- nen-cartotheek van de CIA doorge licht en "gezuiverd" moeten worden. In deze carthotheek zijn volgens het rapport vai Ier de nanr miljoen mensen uit de hele wereld, waaronder die van 115.000 Amerika nen, die voor het werk van de CIA van enige betekenis waren of zijn. Als duidelijk "onwettig" ken schetst de commissie een reeds in 1952 begonnen CIA-actie, in het ka der waarvan tot 1973 post tussen de Verenigde Staten en de Sow jet-Unie en omgekeerd onderzocht werd. Alleen al in het laatste jaar voor het staken van de actie onderzocht een onderscheppingsdienst in New York 2,3 miljoen brieven, die naar de Sowjet-Unie gingen of vandaar waren aangekomen. 33.000 van deze brieven werden gefotografeerd en 8.700 geopend. Het rapport onthult voorts, dat de CIA Jarenlang een activiteit ont plooide, waarbij de uitwerking van verdovende middelen op mensen be proefd werd. Het was "kennelijk on wettig", dat daarbij proefpersonen zonder hun weten verdovende midde len waren toegediend. In 1953 was bij een dergelijke proef met LSD een mens om het leven gekomen. Tot de aanbevelingen van de com- missie-Rockefeller voor een betere controle op de CIA behoort ook de vorming van een nieuwe Congres commissie en gedeeltelijke publika- tie van de begroting van de CIA. In haar rapport zegt de commis sie geen "geloofwaardige bewijzen" te hebben gevonden voor de stelling dat de CIA op de een of andere ma nier betrokken zou zijn geweest bij de moord op president John Kennedy op 22 november 1963 in Dallas. Bij een nieuwe studie van een destijds gemaakt amateurfilmpje waren vijf deskundigen eenstemmig tot de slot som gekomen, dat Kennedy slechts door twee kogels was getroffen. In de VS is verscheidene malen het ver moeden geuit, dat behalve Lee Har vey Oswald nog ander mensen op de president hebben geschoten. Als "onhoudbaar" betitelt de com missie de theorie, dat de later ver oordeelde Watergate-inbrekers Ho ward Hunt en Frank Sturgis mede plichtig zouden zijn geweest aan de moord op president Kennedy. Over liet beproeven van potentieel gevaarlijke middelen op argelo ze Amerikanen zegt de commissie nog, dat alle gegevens over dit pro gram in 1973 door de CIA zijn ver nietigd, maar dat gebleken is dat dit program deel uitmaakte van een veel omvangrijker plan van de CIA voor 't bestuderen van methoden om het menselijk gedrag te regelen. Hiervoor waren ook onderzoekingen gedaan op het gebied van psychiatrie psychologie ook de gevolgen v£ schokken en straling zocht. "Tegenwoordig litiek van de CIA geen middelen te beproeven op personen die niets ver moeden", aldus de commissie-Roc- kefeller. Leven Engelsman bedreigd KAMPALA (UPI) President Idi Amin van Oeganda heeft Engeland een ultimatum van vijf punten gesteld die binnen 10 dagen moeten worden uitge voerd als Londen tenminste een Britse lector van de dood door de kogel wil redden. Het ultimatum werd gesteld na een verzoek van president Kenjatta van Kenia aan Amin om het leven te sparen van de 61-jarige Dennis Cecil Hills die in Oeganda terecht staat op be schuldiging van spionage. De be schuldiging houdt verband met een stuk dat Hiils schreef over de rol van de blanken die in Oeganda leven. Amin wil dat er een einde gemaakt wordt aan alle "kwaadaardige progaganda" tegen de president, de regering en het volk van Oeganda, dat alle Oegandese ballingen in En geland die "verzinsels" over Oe ganda vertellen, uitgewezen wor den en dat er een eind komt aan de pogingen van Engeland om andere landen over te halen de hulp aan Oeganda stop te zetten. Voorts wil hij dat Lon den niet meer "rond vertelt" dat er in Oeganda een chaos heerst en eist hij dat de Britse regering akkoord gaat met de levering aan Oeganda van on derdelen voor Brits militair ma teriaal dat de regering van Oe ganda heeft gekocht. Als zijn ;isen niet binnen tien daeen in gewilligd worden, zal „Hills, zo hij schuldig bevonden wordt, door een vuurpeloton terechtge steld worden." Na verloop van tijd zal d&ze man vermoedelijk wel hebben ingezien, dat zijn po gingen om zijn pestelwagen met een blikje leeg te hozen gedoemd zijn op niets uit te lopen. Het was een van de auto's die in het Amerikaanse Houston het moesten afleg gen tegen de watermassa's die laaggelegenwegen onbe gaanbaar maakten na zeer zware regenval. Aanslag In het Boliviaanse mijnbekken Catavi op 350 kilometer ten zuiden van La Paz waar het al twee weken hevig spant, zijn giste ren opnieuw zeven doden gevallen, waardoor het totale aantal is geste gen tot negentien. De overheid sprak over een "betreurenswaardig incident", maar avondblad veronderstelde slag". De vorige doden wa ten die "verdronken". DE AZOREN WILLEN VRIJ LISSABON (UPI) De afgetreden burgerlijke gouverneur van de Azo- ren, Borges Coutinho. heeft gisteren de in het weekeinde gehouden de monstraties op het eiland San Miguel gekenschetst als een poging van se paratistische groepen om de Azoren te scheiden van Portugal en aanslui ting te zoeken bij de Verenigde Sta ten. De betogingen die aanvankelijk be doeld waren als protest tegen lage landbouwprijzen, kregen weldra een tegen de regering in Lissabon ge richt karakter. Gouverneur Coutin ho stelde onder druk van de demon stranten zijn functie ter beschikking. LONDEN (AP) Premier Ha rold Wilson heeft gisteren een wij ziging aangebracht in het Britse ka binet. Minister Anthony Wedgwood Benn, een prominente figuur in de linkervleugel van Labour, ver huist van het Departement van In dustrie naar dat van Energiezaken. Benn, die een felle campagne heeft gevoerd tegen een voortgezet Brits EG-lidmaatschap, gaat nu een por tefeuille beheren die hem zeggen schap geeft over de Britse olie op het continentaal plat. In regeringskringen wordt staande gehouden dat de mutatie geexx straf- maati-egel betekent voor de linkse minister die zijn anti-EG standpunt vorige week bij het referendum niet gesteund zag door het kiezersvolk. De mutatie is een regelrechte ruil binnen het kabinet, want Benn wordt op Industrie afgelost door Eric Varley, de man die hij als minister van Energie opvolgt. Ook Varley heeft tegen het EG- lidmaatschap gepleit, zij het minder luidruchtig dan Benn. Voorts heeft Reginald Prentice, een verklaard "Europeaan", het mi nisterschap van Onderwijs verwis seld voor de post van staatssecreta ris voor Overzeese Ontwikkeling. Zijn voorgangster in deze funktie, de anti-EG gezinde Judith Hart, heeft het kabinet verlaten. Tot nieuwe minister van Onder wijs is benoemd Fred Mulley. Wilson was door de Conservatie ve oppositie onder druk gezet om Benn als minister van Industrie te verwijderen. De Conservatieven vrees den dat Benn plannen koesterde om het particuliere bedrijfsleven op gro te schaal te nationaliseren. De linkervleugel van Labour eiste echter het aanblijven van Benn in het kabinet en wilde evenmin dat hij vanwege zijn axiti-Europese ge zindheid openlijk door Wilson zou worden gedesavoueerd. Nu het besluit van de premier be kend is vragen beide partijen zich af of Benn's positie is versterkt of verzwakt. Verdachten in Stuttgart uit rechtzaal verwijderd STUTGART (AP) Na de hervat ting van het Baader-Meinhof proces in Stuttgart heeft de president van de rechtbank Theodor Prinzing gis teren de verdachten (Andreas Baa- der, Ulrike Meinhof en twee anderen! uit de rechtzaal verwijderd voor de duur dat hun advocaten het woord voerden. Prinzing besloot hiertoe na luide pro testen van de verdachten tegen de 3 verdedigers. Eerder heeft Prinzing drie advoca ten van de Baaders keuze van de verdediging uitgesloteix. BELFAST (Reuter) De Britse autoriteiten hebben de vrijlating in fasen hervat van republikeinen die in Noord-Ierland zijn gedetineerd zonder te zijn veroordeeld. Gisteren zijn acht Noordieren uit de Maze-gevangenis in Long Kesh ontslagen. De invrijheidstellingen werden vijf weken geleden gestaakt toen leden van het verboden Ierse republikein se leger IRA ondanks het overeen gekomen bestand in Londonderry 'n politieagent doodschoten. Sindsdien heeft de IRA niet meer openlijk toe gegeven bij gewelddaden betrokken te zijn geweest. Uit officiële cijfers blijkt dat nog 296 republikeinen, voorstanders van een afscheiding van Engeland, zijn gedetineerd. Sinds vorig Jaar decem ber, toen het IRA-bestand van kracht werd, zijn 225 gedetineerden vrijge laten. terwijl elektrische •en onder- lxet de po- LEOANDA (Reuter) Portugese militairen zijn gisteren ingezet om de buitenwijken van de Angolese hoofdstad Loeanda te zuiveren van de lijken van ruim 200 slachtoffers van de recente gevechten tussen le den van de twee elkaar bestrijdende bevri j dingsbewegingen. De Portugese bevelhebber van het militaire district Leoanda, kolonel Heitor Almenda, heeft gezegd dat gepoogd wordt de troepen van de bevrijdingsbewegingen met hun zware wapens, waaronder machine geweren, mortieren en raketlanceer- buizen, terug te laten trekken tot minstens twintig kilometer van Loe anda. Portugese troepen openden het vuur op een stelling waarin zich mi litairen van het front voor de be vrijding van Angola verschanst had den. Zij gingen daartoe over toen bevelen van de militaire comman dant van het FNLA in Loeanda om zich uit deze bij het vliegveld bevin dende stelling terug te trekken niet door zijn manschappen werden op- De "nationale coördinator" van de jeugdafdeling van de volksbeweging voor de bevrijding van Angola MPLA, Manuel Pareira Dos Santos Vandunenn, is bij het jongste tref fen in Loeanda met de rivaliserende beweging FNLA gedood, zo is offci- eel in Brazzaville vernomen. Dat tieet ABN Plan-Krediet. Het werkt als volgt: u spreekt met de ABN een maximum bedrag af dat kosteloos voor u wordt gereserveerd. U kunt dit bedrag ineens in zijn geheel opnemen of een deel ervan. U betaalt alleen rente over het bedrag dat u heeft opgenomen. U lost maandelijks een van tevoren afgesproken minimum bedrag af,maar dat mag ook méér zijn. En terwijl u aflost kunt u weer over nieuw krediet beschikken. ABN Plan-Krediet, is dus voor u een ideale flexibele manier van geld lenen. WASHINGTON (AP) Cornells Mulder, de Zuidafrikaanse minister van Voorlichting en Binnenlandse Zaken, heeft de Verenigde Staten gisteren het gebruik van de strate gische marinebasis Simonstown aangeboden. Deze basis, die de scheepvaartwegen van de Indische naar de Atlantische Oceaan contro- leerd, zal waarschijnlijk binnenkort door Groot-Brittannië worden ont ruimd. De Britse Labour-regering heeft dit In beginsel besloten, maar pleegt nog overleg met Pretoria. Doordat de Britten zich uit Simons town terugtrekken, „is er een va cuum ontstaan dat momenteel wordt opgevuld door de Russen die in het gebied een aantal bases hebben", al dus minister Mulder in een toe spraak tot de Amerikaanse pers- „Wij vragen Amerika niet om in on ze wateren politieagent te komen spelen", vervolgde Mulder, „wij heb ben geen anderen nodig om ons ei gen werk te doen, maar we hebben in de Westerse wereld wel vrienden nodig die bereid zijn hun eigen ver antwoordelijkheden in de ons om- te dragen". Mulder achtte een Amerikaanse aanwezigheid in deze wateren .noodzakelijk" en bood het gebruik van Simonstown aan „in plaats van uw eigen bases in het gebied te bou wen, wat met hoge kosten gepaard zou gaan". Met dit laatste doelde Mulder waarschijnlijk op de plannen tot stichting van een aantal Ameri kaanse vlootbases in de Indische Oceaan, met name op het eiland Diego Garcia. Mulder wees erop dat 70 procent van de Europese oliebehoeften, afkom stig uit het Midden-Oosten, worden aangevoerd via de route rond Kaap de Goede Hoop. Ondanks de herope ning van het Suezkanaal die „enig soelaas biedt", blijft het kanaal vol gens Mulder echter kwetsbaar en de Kaapse route van vitaal belang. De Amerikaanse minister van De fensie Schlesinger heeft gisteren verklaard dat de Sowjet-Unie een „zeer grote" militaire basis had ge vestigd in Berberra, de havenstad van het Afrikaanse Somalië, en hier door de militaire balans in het wes telijke gedeelte van de Indische Oceaan kon worden verstoord. De minister, die sprak tot de se naatscommissie voor de strijdkrach ten, zei dat het noodzakelijk was dat de regering 13,8 miljoen dollar uit trok voor uitbreiding van de Ameri kaanse militaire basis op het in de Indische Oceaan gelegen eiland, Diego Garcia. Als de zeeverbindingen in dat deel van de oceaan worden bedreigd dan zou dit van een catastrofale invloed kunnen zijn voor de V.S. en zijn bondgenoten, aldus de minister. De haven van Berberra ligt slechts een paar honderd mijl af van de ingang van de Perzische Golf, waar nagenoeg alle tankers doorheen va ren die geladen met olie op weg zijn naar de Westerse wereld en Japan. In de Sowjet-basis te Berberra wa ren ook geleide raketten voor doe len op de begane grond (of zee)1 opgesteld, zei hij. Op Diego Garcia zou de minister de startbaan willen verlengen, de ha venfaciliteiten uitbreiden (onder meer opdat er gelijktijdig meer schepen kunnen liggen) en installa ties „voor logistisohe steun aan on ze strijdkrachten opererend in de In dische Oceaan" aanbrengen. Ik wil graag meer weten over ABN Plan-Krediet; stuurt urnij zosnelmogelijknadereinformatie. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats: Heeftreedsrekeningbjj de ABN:ja/neen Zo ja, ABN-kantoorin:_ In ongefrankeerde envelop zenden aan: AlgemeneBankNederland,Antwoordnummer35Q2, Amsterdam. Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9