Luns is niet te handhaven Frauderende reisbureau-directeur meldt zich bij de politie VREDELING IS NIET AFKERIG VAN EUROPESE LUCHTVAART INDUSTRIE «i Molukkers geven elkaar de schuld van gijzelingsplan ER VALT NOG HEELWAT MOOISTE BELEVEN IN ONS KIKKERLANDJE. PVDA-FRACTIE IN EERSTE KAMER: ONGEVAL IN OIRSCHOT GEEN OPZET Van Riel (VVD): 'Zuid-Af rika niet verguizen' Bel Hertz als u voor een weekend een auto wilt huren. Het Motorhuis Rivierenland In speciale Boek van de Maand oplage: f 13,50. Daarna f23,50. WOENSDAG W JUNI 1975 AMSTERDAM (ANP) Gitser- middag heeft directeur B.H. van het eenmans reisbureau Dito 7 aan de Nieuwendijk te Amsterdam zich eigener beweging gemeld bij de po litie te Amstelveen, waar hij woon achtig is. Hij werd terstond opge haald door de Amsterdamse recher che Tegen H. zijn van tientallen ge dupeerde reizigers klachten ontvan gen wegens oplichting. Hij bood per advertentie retourvluchten over de gehele wereld aan voor een maxi mum van f 999,- en bleef in gebre ke toen hij na inning van de com plete reissom ook de biljetten moest leveren. Vorige week verdween hij met de noorderzon. Volgens het reis bureau Orient Travel, dat reeds op 2 april een schriftelijke waarschu wing met klacht aan de officier van justitie zond, loopt de fraude in de honderdduizenden guldens. In de aan de officier van justitie gerichte brief voorspelde directeur J. A. Schepel van het reisbureau Orien Travel preices wat nu ge beurd is. Hij schreef met vooruit ziende blik: „Elke dag dat er niets gebeurt worden meer mensen de du pe, de mensen die nu boeken zijn gegarandeerd hun geld kwijt. Straks verdwijnt de heer H. spoorloos met al het geld van zijn passagiers. Ik verzoek u dringend een onderzoek in te stellen". Maar hoofdinspecteur K. Sietsma van de centrale recherche bleek vol komen machteloos. "Wij kunnen pas ingrijpen als de man niet aan zijn verplichtingen voldoet", zo zei hij gistermiddag. Maar directeur Schepel is met die verklaring nauwelijks tevreden. „Ik heb voor ik die brief schreef eerst de recherche opgebeld", zo vertelt hij. "Ik heb haarfijn uitge legd, dat H. met de belachtellijk la ge trarieven van f 999 voor een re tour over de hele wereld adverteer de en dat hij alleen met zwaar ver lies tickets aan de eerste gegadig den aan het leveren was. Dat ver lies ving hij op met gelden van nieuwe boekingen. Hij liet zijn klan ten immers contant betalen voor vluchten die pas drie tot vier maan den later werden uitgevoerd. Dat liep als een trein. Door in den be ginne de eerste klanten inderdaad goedkoop te helpen, kreeg hy een vertrouwde naam en kon van ande re reizigers enkele miljoenen incas— Daarmee is hij nu verdwe- order toch een onderzoek ingesteld, dat echter voor Dito 7 geen enkel beletsel vormde om met het ketting brief-systeem door te gaan alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Maar de betrokken rechercheur voelde weinig voor een hem ge vraagd onderzoek. De heer Schepel raadpleegt zijn aantekeningen. Hij heeft het antwoord van de recher cheur destijds letterlijk genoteerd. Het luidde: 'Daar kunnen we niet aan beginnen, we hebben wel wat beters te doen, we zitten hier niet om vliegen te vangen". Daarna richtte Schepel zich met zijn schriftelijke klacht tot de offi cier van justitie en werd er op diens 'Toch waren wij volkomen mach teloos", aldus hoofdinspecteur Siets ma. 'Toen wij in april die zaak on derzochten hebben we geen klanten kunnen vinden, die reden tot kla gen hadden. De mensen die in de cember hadden geboekt kregen toen hun vliegbiljetten. Directeur H. er kende toen al volmondig tegen ons, dat hij op ieder ticket wel 1000 gul den bij moest passen, maar hij zei dat hy voor de aanloop van een goed florerende zaak over had en dat hij op die manier goodwill kon kweken". Intussen moeten thans de duizen den gedupeerden (volgens globale be rekeningen ontving Dito 7 maande lijks minstens 400 reserveringen ad f 999 in contanten) machteloos le zen, dat de heer Schepel reeds op 2 april aan de officier schreef: „Uit het voorgaande blijkt dat snel in grijpen geboden is. Wij hopen dat u onmiddellijk een onderzoek zult la ten instellen". DEN HAAG (ANP) Minister Vredeling van Defensie zal contact opnemen met zijn Belgische collega Van den Boeijnants om te bezien of een gezamenlijke inspanning tot ont wikkeling van een Europese lucht vaartindustrie mogelijk is Vredeling zei dit gisteren in de Tweede Kamer vlak voordat alle mo ties werden verworpen waarin de re gering op de een of andere manier werd verzocht de F-16 niet aan te schaffen of op zijn minst haar ge- sli^sing in heroverweging te nemen. Waltmans (PPR) had de minister er op gewezen dat Belgie van plan is de tegenwaarde van de optie op 14 F-16-jagers te bestemmen voor een fondst ten behoeve van de ont wikkeling van een Europese lucht vaartindustrie. Nederland heeft geen beslissing in deze zin genomen, aldus de minister van Defensie en nadere gegevens ontbreken nog. Een en ander zou uiteraard mede afhankelijk zijn van de levensvatbaarheid van een der gelijke industrie. Intussen bleef de Kamer in ruime rv.^rderbeid de aankoop van de F- 16 sterken. De PvdA-fractie verkreeg voor haar motie waarin op heroverweging van de beslissing werd aangedrongen al leen steun van de PSP-fractie. Meeste steun haalde nog de mo tie van de liberale defensiespecialist Ploeg, die de regering had gevraagd alsnog maatregelen te nemen om niet 84, maar 102 F-'16's te bestel len ter vervanging van de Starfigh- ter. Maar ook de stemmen van VVD DS'70, SGP, BP, GPV en RKPN konden dit voorstel niet aangenomen krijgen. PPR en D'66-kamerlid Imkamp ga ven hun stemmen aan de PSP-motie die wilde dat de regering elke aan koop van vliegtuigen ter vervanging van de Starfighter achterwege zou la ten. Met dezelfde stemverhouding werd de PPR-motie verworpen waarin de regering werd gevraagd van haar be sluit inzake de F-16 terug te komen. Eenzelfde motie van de CPN al leen de overwegingen waren ver schillend kreeg steun van de in dieners, van de PSP en van Im kamp. Tenslotte werd de motie-Van Leeu wen (ARP) aangehouden, waarin het verzoek was neergelegd om voor de vervanging het voorziene be drag van 2,3 miljard volledig te ge bruiken, tenzij een lichte Europese jager wordt ontwikkeld en dus van «de optie op 18 F-16 Jagers geen ge bruik hoeft te worden gemaakt. Me vrouw Van Leeuwen kondigde aan het beleid bij de komende begroting opnieuw te toetsen. Minister Vredeling vertelde Walt mans nog dat hij bij zijn komst als minister van Defensie ten aanzien van de Starfighter-vervanging voor honderd procent vrijheid van hande len had. "Ik heb geen enkel voldon gen feit aangetroffen en er is van geen enkele beinvQoeding sprake geweest". DEN HAAG (SP) „Oud-minister Luns is niet meer te handhaven als secretaris-generaal van de NAVO". Dit werd gisteren tijdens het debat over Buitenlandse Zaken en Ontwik kelingshulp verklaard door PvdA-senator Nederhorst. Neder- horst wenst van minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken), dat hij een beperking van de secretaris-generaal tot vier jaar in de volgende NAVO-ministerraad aan de orde stelt. "Hij maakt van zijn positie 'mis- de komende NAVO-ministerraad ge bruik door in zijn uitspraken bij plaatst te krijgen? herhaling zijn gram te halen op de De drie christen-democratische politieke ontwikkelingen zoals deze fracties hebben gistermiddag in de zich sinds zijn heengaan in Neder- Eerste Kamer via senator Van Hulst land hebben voltrokken". v Tijdens graafwerkzaamheden voor het nieuwe gemeentehuis van Ede is een oude Duitse mitrailleurpost uit de Tweede We reldoorlog gevonden. Tot de 'buit' behoorden o.m. een zijspan, een luchtdoelgeschut, munitiekisten, geschriften en tekenin gen. ADVERENTIE Wat is er Nederlandser dan grote rivieren door een laag landschap? De grazige oevers, oude stadjes en dorpen, broedplaatsen in het riet, de heel eigen flora. De rivieren hebben een bepalen de invloed gehad op de geschiedenis van ons land. Daarom is het belangrijk dat er nu zo'n compleet boek het licht ziet over ons meest Hollandse landschap. Het heet Rivierenland, geschreven door Jan van de Kam. Plant, dier en mens in het gebied van Rijn, Maas, Waal en IJssel zijn de onderwerpen van dit prachtig verzorgde boek, vol kleurrijke foto's. Er is nog zoveel moois. Maar dat moois wordt wel bedreigd. Kan er een halt worden toegeroepen aan de toenemende vervuiling? Ook dit belangrijke onderwerp wordt in Rivierenland helder behandeld. Alleen daar om al mag nie mand die milieu en natuurschoon ter harte gaan dit boek missen. Rivierenland is echt een Boek van de Maand. Rivierenland wordt uitge bracht als Boek van de Maand. Dat wil zeggen, dat uitgevers en boekverkopers het er samen over eens zijn, dat dit boek zo'n belangrijke uitgave is, dat het voor een speciale, heel lage prijs moet worden aangeboden. Het is waard om in zoveel moge lijk Nederlandse gezinnen terecht te komen. EINDHOVEN (ANP) Het onge val in Oirschot waarbij zondagavond jongstleden de 17-jarige mejuffrouw G. Bierkens om het leven kwam is volgens de rijkspolitie niet opzettelijk veroorzaakt. De auto, waarin het slachtoffer als passagiere, reed omstreeks 22.30 uur in het Wilhelminakanaal in Oirschot. De bestuurder, de 24-jarige P. V. uit Best wist zichzelf te redden, liftte naar zijn woonplaats en ging na een cafébezoek met enkele vrienden naar de plaats van het ongeval te rug en deed pas om kwart over een die nacht aangifte. "Het onderzoek en de reconstruc tie heeft geen enkele aanwijzing op geleverd dat er sprake van opzet is geweest". Hoewel er geen bloedproef is geno men in verband met het grote tijds verschil tussen het ongeval en de aan houding van P. V., vermoedt de po litie dat de verdachte tijdens het ongeval onder invloed van alcohol verkeerde. Volgens Nederhorst heeft Luns een eventueel verlies van Grieken land en Portugal willen goedmaken door het dictatoriale Spanje bij het bondgenootschap te betrekken. De PvdA-senator verwijt de NAVO-sec- retaris-generaal dat hij zich passief voelen heeft opgesteld in het conflict Grie kenlandTurkije en dat hij de laat ste jaren niets heeft nagelaten om 't Griekse verzet tegen de kolonels te gen zich in het harnas te jagen. "We zijn het eens met degenen die zeg gen dat een secretaris-generaal die zulke blunders maakt en zich zo on genuanceerd en partijdig opstelt, niet meer te handhaven is", aldus Nederhorst. Luns begon zijn ambtstermijn in 1971. Nederhorst wil van Van der Stoel weten of deze minister het Juist vindt dat de functie van secretaris generaal van de NAVO niet aan een ambtstermijn is gebonden. De West- Europese Unie heeft de NAVO-raad geadviseerd om de ambtstermijn van de voorzitter en secretaris-gendraal voor de NAVO-ministerraad te be perken tot vier jaar. Steunt Van der Stoel deze aanbeveling en wil hij met zijn collega's hierover contact opne men om dit punt op de agenda van (CHU) te kennen gegeven dat zij zo wel Vredeling (Defensie) als Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) niet wil len beschermen, wanneer de eigen fractie van de PvdA hen naar buiten voortdurend laat vallen. De confes sionelen vinden dat zij dan zelf wel twee ministers kunnen leveren. Ze niets voor om voortdurend schild te dienen voor twee be windslieden die herhaaldelijk met 't zwaard door hun eigen partij wor den bedreigd. Vandaag antwoorden de bewindslieden. DEN HAAG (ANP) In de Eerste Kamer heeft de fractie leider van de WD, mr H. van Riel, gisteren gepleit voor Ne- derlands-Zuidafrikaanse militai re samenwerking op maritiem gebied. "Mijn persoonlijke visie ls dat Nederland gerust op eniger lei wijze maritiem met Zuld- Afrika in dit stadium van de ge schiedenis zou kunnen, en zelfs moeten, samenwerken, als dit, technisch-militair gesproken fei telijk redelijk is", zo verklaarde hij tijdens het debat over de be groting van Buitenlandse Zaken. Minister Van der Stoel zal zo min mogelijk rekening moeten houden met "emotionaliteiten van uiterst links", aldus mr. Van Riel. Volgens hem is de minis ter van Defensie, ir. Vredeling. buiten zijn boekje gegaan toen hij op de NAVO-conferentie eind vorige maand in Brussel, ver klaarde het Nederlandse lid maatschap van de Noordatlan- tische verdragsorganisatie niet meer te kunnen garanderen als de NAVO in Zuid-Afrika een technische installatie zou vesti gen om Sowjet-oorlogsschepen bij de zgn. tankerroute om de Kaap te surveilleren. Mr. Van Riel trok een parallel met de militaire noodzaak van samenwerking met de Sowjet- Unie in de oorlog tegen Duits land: "Er kunnen nu ook weer toestanden ontstaan waarin be paalde conclusies, hoe naar ook, ons min of meer dwang- matig door wereldpolitieke ont wikkelingen worden opgelegd". De Zuidafrikaanse premier Vorster "gaat reeds ver in zijn pogen het historisch beleid van zijn partij om te buigen. Wij moeten hem daarbij steunen en Zuid-Afrika nimmer vergui- ADVERTENTTE Symbionezen In de californi- sche stad Sacramento zijn maandag twee "soldaten" van het "Symbio- nese Bevrijdingsleger" schuldig be vonden aan de moord op schoolin- specteur Macus Foster uit Oakland en poging tot moord op een mede werker van Foster. Het proces tegen Russell Little en Joseph Remiro was het eerste dat tegen leden van deze terroristische groep is gevoerd. Op moord staat in Californië levenslan ge gevangenisstraf. De moordaan slag werd gepleegd voordat de dood straf in deze staat opnieuw werd in gevoerd. Hertz heeft een speciaal weekend-tarief. Al vanaf 70,- (excl. B.T.VV.) kunt u een auto huren en wel van vrijdag 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. All-risk verzekering en 400 km zijn bij de prijs inbegrepen. De wagen die u huurt is normaal gesproken niet ouder dan één jaar en wordt regelmatig grondig nagekeken. s bijtijds en uw wagen staat voor u klaar. Uw Hertz agent: Vondellaan 80. Lelden, tel. 071 - 6 93 13* Ambachtsweg 1. Katwijk, tel. 01718-710 40 Julianalaan 46. Voorschoten, tel. 01717 - 22 30 Uw Hertz auta Een zorg minder. De aanbieding is geldig t/m 5 juli. Echter zolang de voorraad strekt ARNHEM (SP) Als men de ver- dachten moet geloven is het plan om Koningin Juliana te gijzelen eind vorig jaar zomer vanzelf uit de lucht komen vallen. Niemand van de Zuidmolukse kopstukken die in Arn hem terechtstaan is bereid de ver antwoordelijkheid op zich te nemen voor de samenzwering tegen hun traditioneel geliefde staatshoofd. Het afschuifsysteem viert hoogtij in de Arnhemse strafzaal en alle leiding gevende organisatoren doen het voorkomen of zij min of meer tegen hun zin door de anderen zijn mee- (60). "Ik wilde helemaal niet meedoen, maar ik was bang voor wat er zou gebeuren als ik me ertegen zetten", verklaart Eliezer Toch was deze ex-premier van de RMS-regering in ballingschap voor bestemd om na de gijzeling van de koningin en prins Bernhard op 4 maart jl. in paleis Soestdijk als woordvoerder van de bezetters op te treden tegen de heer Den Uyl en de ministers van Binnenlandse Zaken, Buitenlandse Zaken «n Justitie, die allen naar het paleis ontboden zou den worden. De voornaamste eis zou zijn: er kenning van de onafhankelijke re publiek der Zuid-Molukken. Volgens de plannen zou gelijktijdig met de overval op Soestdijk een guerrilla oorlog moeten worden gestart op Ambon. De 64-jarige Jered M. uit Delfzijl was hiertoe tevoren met in structies heen en weer gereisd naar Ambon, op kosten van een der an dere plannenmakers: de Haagse be drijfseconoom Max R. (46), die door de hele club wordt gedoodverfd als de grote man achter de schermen. Volgens de samenzweerders had Max R. toegezegd te zullen zorgen voor 100 machinegeweren, 50 pisto len, vier kisten munitie, enige kisten met handgranaten, vier granaat werpers en zelfs voor een paar zoge naamde SAM-raketten. Dit wapen tuig zou uit Syrië moeten komen. In werkelijkheid hebben de Jon gens, die de raid zouden gaan uit- voeern, tot de laatste avond stad en land afgelopen om een tiental pisto len en geweren bij elkaar te schar relen. Dominee Frederik D. (51) uit Eist liep zich volgens zijn medeverdach ten ook het vuur uit zijn sloffen om wapens te zoeken en recruten aan te werven, ondermeer in Moordrecht en Krimpen a.d. IJssel. Voor de Arn hemse rechtbank verklaart hij timi de dat hij de actie eigenlijk helemaal niet had gewild. Er staat nog een tweede voormalig lid van de Molukse regering in ballingschap voor het hekje rijks ambtenaar Domingus L. (46) uit Krimpen aan de IJssel. Net als zijn ex-premier verklaart hij dat hij zich uit angst voor represailles niet had verzet tegen de actie-Soestdijk. die hij echter "op tactische en diploma tieke wijze" had hopen te verhinde- Officier van Justitie mr. H. Lau- waars herinnert de verdachte eraan dat van hem allerlei details in het plan afkomstig zijn geweest onder meer om de uitvoerders tevoren spe ciaal te trainen en om koningin Ju liana tijdens de gijzelingsperiode te omringen met Zuidmolukse hofdames. De merkwaardigste figuur voor het hekje ls wellicht de zich bedrijfseco noom noemend Max R. uit Den Haag. Volgens zijn medeverdachten had hij aanvankelijk aangekondigd drie miljoen gulden bij elkaar te kunnen krijgen voor acties op Am- bon' en in Nederland. Later zou hij hebben toegezegd voor een waarde van 70 mille aan wapens te zullen leveren. Voor de rechtbank zegt de man dat hij een revolutionair leger heeft opgericht om te worden ingezet op Ambon. Hij had onderscheidingste kens ontworpen voor de rangen van soldaat tweede klasse tot en met ge- generaal. Maar hij heeft nooit meer dan 30 man bij elkaar gekregen die er iets voorvoelden en eind vorig paar waren het er nog maar vier. De enige verdachte die zonder om wegen toegeeft dat eventuele doden in Soestdijk bij de rekening waren inbegrepen is Elia M. (24). bijge naamd "Jack". Hij had de overval lers van Soestdijk zullen leiden en hij heeft voor de actie het meeste werk verzet, lncusief drie gewapen de roofovervallen op postagentschap pen in Eist en Cuijk om aan geld te komen voor wapens.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7