Corso „Duizend jaar Rijnsburg" twee dagen te zien in Noordwiik Derde tuinbouwgebied rechtvaardig of niet... 'CULTUUR is NIKS VOOR ONS SOORT VAN MENSEN' KVP van Alphen wenst De Zeeuw niet terug Op 2 en 3 augustus geen poot aan de grond Kulturele Vereniging Ter Aar krijgt PAGINA 2 STREEK WOENSDAG 11 JUNI 1975 „Nadat in uw rubriek Lezers Schrijven op 30 mei de heer J. M. N. (voorzitter CDA Alkemade) en op 9 Juni de heer De Ridder (secretaris LTB in Roelofarends- veen) hun mening hebben kun nen geven over het omstreden der de tuinbouwgebied in Nieuwe We tering, lijkt het mij rechtvaardig om de zaak nu van een wat meer actuele (en daardoor realistische) zijde te benaderen. Het blijkt namelijk dat beide heren het ontwerp-bestemmings- plan Landelijk Gebied Oost van de gemeente Alkemade niet of zeer onzorgvuldig hebben geraad pleegd. Zij spreken hier van een kleine „afronding" in Nieuwe We tering. Het betreft hier een ge bied van 37 hectare! Begrijpelijk maakt de meerderheid van de Nieuwe Weteringers ernstige be zwaren. Bezwaren, die zelf met vage beloften over woningbouw niet wegvallen. Temeer daar be kend is dat: in het genoemde bestem mingsplan een gebied van 30 hec tare is opgenomen met bestem ming kastuinbouw. Deze grond ligt in de drooggemaakte Veen- der- en Lijkerpolder, buiten de bedijking in Roelofarendsveen. Hierin vestigde zich onlangs een bedrijf. Het gebied sluit beter aan bij het reeds bestaande tuinbouw gebied langs de Floraweg en de Geestweg; Ook op andere plaatsen in Roelofarendsveen nog mogelijk heden bestaan tot kassenbouw of uitbreiding daarvan; het aantal bedrijven in Al kemade dit Jaar door bedrijfsslui tingen weer kleiner zal worden. Naar de gegevens van rijks- tuinbouwvoorlichter Van Velzen waren er in november 1974 slechts twaalf gegadigden voor een ves tiging in een eventueel derde tuin bouwgebied. En dat was een aan tal dat op geen enkel onderzoek berustte, maar op gissingen Ook nu nog kan geen exact ant woord gegeven worden. Een in tergemeentelijke studie, waar Ge deputeerde Staten om gevraagd hebben, is nog steeds niet ver schenen. De kosten voor nieuwe bedrijfs vestigingen op rendabele basis lopen volgens het L.E.I. in de honderdduizenden guldens. Daar van moet twintig procent zelf op gebracht worden! Voorts is er geen enkele garantie dat de nieu we kwekers ook in Roelofarends veen gaan veilen. Nu reeds veilt een derde deel van de kwekers er gens anders. Ook ik zou dat lie ver anders zien. Waarom neemt het college van B. en W. van Alkemade een ont snappingsclausule op in de voor schriften van het bestemmings plan, waardoor vestiging van bui ten Alkemade mogelijk blijft? Is dat vanwege de overweldigende belangstelling uit Alkemade zelf? En waarom keurde het college van Gedeputeerde Staten vorig jaar het raadsbesluit van Alke made af, waarin het mogelijk zou zijn om toch sluipenderwijs een begin te maken met kassenbouw in Nieuwe Wetering, in strijd met het al vastgestelde streekplan Plassengebied. Waarom zijn de inwoners van Nieuwe Wetering zo slecht ge ïnformeerd over de gang van za ken? Waarom vond wethouder Rietbroek het nodig dat er in deze zaak maar niet geroerd moest worden? Waarom moeten de ge rechtvaardigde verlangens van de meeste Nieuwe Weteringers wij ken voor de discutabele eisen uit vroeger Jaren. Het is geen schan- LEZERS SCHRIJVEN de om een keer ruiterlijk te be kennen dat men het mis had. Dan wordt er aan de C van het CDA meer recht gedaan dan door het nu blijven doordrammen om het gezicht niet te verliezen, tegen beter weten in. De uiteindelijke beslissing, die zeker niet in Alkemade genomen zal worden, zal uitwijzen of de eisen uit Nieuwe Wetering inder daad onrechtvaardig zijn. Voor lopig vechten de inwoners voor hun dorp. Gelijk hebben ze". HENK VAN TOL GODFRIED BOMANSLAAN 23 ROELOFARENDSVEEN. Voorzitter Bogaard: „Voor onze vereniging is het moment van bezinning aangebroken" NOORDWIJK/RIJNSBURG De praalwagens van het Rijnsburgse bloemencorso „Duizend jaar Rijnsburg in totaal vijftien zullen zaterdagavond 2 en zondag 3 au gustus te pronk staan op de Noordwijkse Koningin Wilhel- mina Boulevard. Dat is nu wel zeker. De onderhandelingen, waarbij begrijpelijk het financiële aspect een dominerende rol speelde, zijn zeer bevredigend verlopen. Nog slechts en kele ondergeschikte details moeten worden afgerond. Het zou heel vreemd zijn als daar de komst van de corso-praal wagens naar Noordwijk op zou stranden. nocr deze tweede bloemenmani- tig) en Niek Hemmes. De Noord- Door deze twreo Noord- wtjkse evenementencommissie en de festatie in één seize® bloemenbad. VVV werden vertegenwoordigd door wijk zijn naam van bloemenoad Haak, Hans Haman, plaats rf\vol^d?,t loflStJ^k: Jan Buijze en Wim Hovers. Die corso rorso voor heT^Trst^oltedig naaide praalwagenshow zal onderdeel uit- bet 1 op de KW-boulevard. Tienduizenden be Bollenstreekcorso verwacbt men ook zochten deze show tijdens dat week van dlt Mer bloemrijke gebeuren be- einde. Nu staat dan de komst van de augustus veel. praalwagens van "Duizend jaar sttchUng -Rijnsburg's Bloemen- Rijnsburg" op het 1pr^f^ corso"-secretaris Nlek Hemmes: "Er zal, omdat het midden 'h het hoog kom.t yan d(j praalwa_ seizoen Is en er op dat moment zee Rljnst,urgse corso naar veel Duitsers hun vakantie in Noord .„„mvo lotc mepr in wijk doorbrengen, eveneens een top ner van de eerste orde worden. Onderhandelingen De afrondende besprekingen wer den gisteren gevoerd. Namens de Stichting "Rijnsburg's Bloemencor so" namen er aan deel Henk den Haan Jr. (hij is uit Rijnsburg af komstig en in Noordwijk woonach- gtJIia VÖA1 XltJU O Noordwijk nauwelijks iets meer in de weg. Wel moet ons bestuur zijn fiat nog geven. Op dat punt ver wacht ik geen problemen. Ook met de rijks-en gemeentepolitie is de zaak rond. De rijkspolitie wil de praalwagenstoet 's avonds begelei den van Leiderdorp via Oegstgeest en Rijnsburg naar de grens van Noordwijk, waar deze door de Noord wijkse gemeentepolitie zal worden overgenomen. Er is alleen nog een klein finan cieel probleempje te overbruggen. Dat zal naar mijn mening wel luk ken. Zo'n praalwagenshow is met alleen voor Noordwijk een toeristi sche trekpleister van de eerste orde, maar betekent ook een enorme re clame voor ons mooie bloemenvak. We zijn er erg gelukkig mee, dat i jo,f de praalwagens in Noordwijk ku een beleidsnota gaan maken over t tonen Was dat niet het geval jeugdwerk. Dit zei wethouder P. van hadden we ze na afloop van hel der Werf tijdens de opennbare verga- dering van deze raadscommissie. Het rapport dat in 1974 gemaakt Nota jeugdwerk in Hazerswoude HAZERSWOUDE De commis- er erg gelukkig mee, dat we sie jeugdzaken uit Hazerswoude wil praaiwagens in Noordwijk kun- een beleidsnota gaan maken over t tonen. Was dat niet het geval, óver "het jeugd- en jongerenwerk in w Lij nbaam. Nieuwkoop, zal voor Hazerswoude V an l. J men wc afloop van het de V.T.-hallen in Leiderdorp moeten achterlaten". Het corso "Duizend jaar Rijns burg" vertrekt om één uur van de bloemenveiling ..Flora" voor IN ïeuwhuuiJ, MI misschien wat aanknopingspunten kunnen opleveren. De commissieleden voelen er wei bloemenveiling voor om de jeugd vanaf twaalf jaar zegetocht door heb feestende Rijns- vragen te stellen. En bij het opstel- burg om dan via len van de nota zou zowel het geor- den naar Leiderdorp te rijden. Daa ganiseerde als het open jeugdwerk wordt de stoet tegen half zeven ver- aan de orde moeten komen. Op de wacht. Op de Lijnbaan zullen de volgende vergadering van de com- praalwagens direct worden «erge- missie zal er weer gesproken worden groepeerd om daarna onder pon tie- de beleidsnota. Secretaris P. de begeleiding via de Engelendaal en i jn» ■jnraerx vfwr ftp.n uitee- willem de Zwijgerlaan naar Bruin zal dan zorgen voor een uitge breide inventarisatie van doelstellin gen. die het uitgangspunt moeten zijn bij het samenstellen van de no- ^gn Bloemencorso van Boskoop: 30 augustus BOSKOOP Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Oranje- uc "w^rriwiik zal vereniging Boskoop zal er op dertig gemeentepolitie augustus as. een bloemencorso wor- ook aanwezig zij wi den gehouden. De organisatie van dit Noordwijks V.V. -bloemen corso berust bij (genoemde) oranje- Rovers over badseizoen vereniging. De inschrijving voor dit hoogtepunt tijdens Z. 1Q7S"On dit moment kan ik nog Noordwijk te rijden. Uiteraard zonder figuranten. Die zullen er, zoals de zaken nu staan, ook niet weer in Noordwijk opkomen. Al wordt nog wel met de gedachte gespeeld de praalwagen-bloemen- stoet met muziek een korte tocht van het Binnen- naar het Zeedorp te la ten maken. Het hangt helemaal van de figuranten af of de wagens be mand" zullen zijn. Daarover valt nu nog niets te zeggen. Donderdag is er een bespreking met de politie-- functionarisseri, die bij het begelei den van het corso en het afzetten van de wegen betrokken zullen zijn. De evenement is nog altijd open. Naast dit corso zullen ter gelegen heid van het Jubileum nog meerde re feestelijke zaken worden georga niseerd. Zo zal van 27 tot en met 30 augustus op het terrein ach- 1975: "Op dit moment kan ik nog niets positiefs meedelen over een eventuele praalwagenshow op 2 en 3 augustus. Eind van deze week weet ik waarschijnlijk meer. Ik ontken noch bevestig de geruchten. Er '«un acn- v*° ter Florida aan de A.P. van Neslaan den inderdaad onderhandelingen ge- een Lunapark worden gehouden voerd. Je weet dat ik erg gelukkig dat woensdagmiddag (de 27ste dus) zal zijn als ik eens het Rijnsburgse om half drie zal worden geopend. corso naar Noordwijk kan halen Op woensdag 27 en donderdag 28 Vast staat wel. dat de corso-wa- augustus staat er 's avonds een mu- gens zaterdagavond 2 augustus tegen zikale rondgang door het dorp op het acht uur op de Koningin Wilhelmina programma. Ook de 29ste zal door Boulevard zullen aankomen. Deze de Joris Drumband muziek ten geho- zal dan weer worden afgezet voor al- re worden gebracht. Tevens zal er le verkeer en bovendien zullen er die (vry)dag op het Raadhuisplein schijnwerpers worden geplaatst, zo- een Barbecuefeest worden georgani- dat ook in de avonduren de kleuren- seerd. pracht volop "QQr ,,r,ron Tn- Het bloemencorso zal om tw< 's middags (op zaterdag de van start gaan, terwijl die dag ook een viswedstrjd, een vlieger- waarop wedstrijd, een lampionoptocht en een uit de geschiedenis van dit bloemen- dansavond op het programma staan. dorp zijn uitgebeeld. I,,ruiup mmm viMvu komt. In— i twee uur verband met het duizendjarig bestaan - Rijnsburg zal het een grandioos so worden met praalwagens verschillende fragmenten ALPHEN AAN DEN RIJN De afdeling Alphen van de KVP distan tieert zich van de pogingen van kringvoorzitter H. Groeneveld, die ex-partijleider De Zeeuw wil terug halen. De Alphense afdeling heeft dat gisteren bekend gemaakt in een communiqué. "Omdat in alle kranteberichten wordt de indruk gewekt dat de heer Groeneveld namens de kring Leiden spreekt, heeft de KVP in Alphen er behoefte aan om iedereen duidelijk te maken dat zij het helemaal niet eens is met het streven van Groene veld om De Zeeuw weer tot voorzit ter van de KVP te kiezen. Groeneveld heeft zelf deel uitge maakt van een commissie van zeven, die tot taak had een nieuw bestuur samen te stellen en hij heeft dus zelf meegewerkt aan de kandidatuur van Vergeer. Hetis dus op zijn minst inconsequent om daarnaast een pri- xé campagne vóór De Zeeuw en te gen Vergeer te voeren. Daar komt nog bij dat Groene veld het nodig vond om zichzelf ook voor een bestuursfunctie kandidaat te laten stellen. Erger nog, als tégenkandidaat van een mede door hemzelf in de commissie van zeven aangezochte bestuurskandidaat. De KVP Alphen acht deze ontwikkeling niet Juist en zal dan ook geen steun verlenen aan de kandidatuur van De Zeeuw en Groeneveld. Het streven van deze mensen om de KVP om te vormen tot een open partij met een linkse signatuur, is in strijd met de CDA- ontwikkelingen en moet in dit sta dium dan ook afgewezen worden", aldus de verklaring van de Alphense afdeling. TER AAR „Cultuur is niks voor ons soort van mensen", luidde eens de opmerking van een raadslid van de gemeente Ter Aar tijdens de behandeling van een aanvraag voor subsidie van de Kulturele Vereniging van deze gemeente. Klaarblijkelijk doelde hij daarmee heid van driekwart van alle stemge- op de geringe belangstelling, die errechtigde leden nodig. De Kulturele Vereniging, opgericht in 1969, telt 500 leden. Maar gezien de geringe Deze geringe belangstelling voor kul- belangstelling de kant r in het algemeen en de Kulturele Vereniging Ter Aar in het bijzonder niet vormt het onderwerp van de Alge mene ledenvergadering van deze vereniging in het Dorpshuis te Ter Aar, die vanavond om 20.15 uur be gint. In een aan alle leden verzonden brief trekt het bestuur de volgende conclusie. In de gemeente Ter Aar is er ken nelijk geen behoefte aan een vere niging met doelstellingen als de Kul turele Vereniging; de aanpak van de activiteiten, zoals door het zittende bestuur wordt uitgevoerd, heeft geen weerklank in de gemeente Ter Aar. "Het is een beetje hard gesteld, maar ik hou er niet van er omheen te draaien", stelt de huidige voorzit- de heer Bogaard. Toch heeft de brief leden, denkt de heer Bogaard dat het zal komen. Toch sluit hij de mogelijkheid niet helemaal uit. "Er zou een tweede vergadering uit geschreven kunnen worden en dan is driekwart van de stemgerechtigde aanwezige leden genoeg om tot ont binding over te gaan". Hoe gering de belangstelling voor de KV is, blijkt wel uit het feit dat een avond van de voordrachtskunste nares Nel Kars in Ter Aar, maar door 30 mensen werd bezocht. Zelfs de bekende Down Town Jazz Band trok weinig belangstellenden. De heer Bogaard kan hiervoor geen goede verklaring geven. „Een lidmaatschap kost maar 6,50 per jaar en ik vind het niet juist om in geval van verlies maar kennelijk niet door de heer Bogaard te zeggen, dat de gemeente het i zo gewenste schokeffect bereikt. "Ik had gedacht dat de telefoon roodgloeiend zou staan. Tot heeft aldus de heer Bogaard, die - emotionele redenen, zoals hij dat zelf noemt - niet graag zou willen dat de KV verdween. "Het zou Jammer zijn voor al die mensen, die zich inge spannen hebben voor onze vereni ging". In zo'n geval komt de vraag aan de orde of ontbinding niet het beste is. Voor ontbinding is een meerder- schil moet bijpassen. Dat is dan ten koste van de gemeenschap die toont geen belangstelling voor onze vereni- één lid gereageerd", ging te hebben". Op de ledenverga dering van vanavond zullen vermoe delijk ook vertegenwoordigers van de jongerenvereniging "De Schakel" en de Sportraad aanwezig zijn. "Met hen hopen we iets op brede re basis te kunnen organiseren, mis schien onder een andere vlag. Voor onze vereniging is het moment van bezinning aangebroken". PIETER APPEL. Zo druk was het op Bollen- corso-zaterdag op de Noordwijkse K .W .-boulevard toen daar de praalwagens van het Bollen streekcorso te pronk stonden. Men hoopt, dat er op zaterdag 2 augus tus ook weer zoveel belangstelling zal zijn als de praalwagens van "Duizend jaar Rijnburg" te zien zijn. RIJSATERWOUDE De kiesvere niging Gemeentebelangen Rijnsater- woude heeft een journaal uitgege ven dat huis aan huis is verspreid. Het blad wil informatie geven over alles wat het dorp ten goede kan komen zoals verkeersveiligheid, be planting, gemeenteraadsbesluiten e.d. Het is mogelijk zich op dit blad te abonneren zonder lid te worden van de kiesvereniging. In de volgende aflevering zal een lijst worden afgedrukt met adressen van verenigingen te Rijnsaterwou- de en naaste omgeving waar de in woners terecht kunnen voor muziek, toneel, spel, sport enz. Een veel ge hoorde klacht volgens de initiatief nemers is: "Er valt in dit dorp niets te beleven". Zij stellen hier tegenover dat de inwoners zichzelf moeten inspannen om zich in deze kleine gemeenschap prettig te voelen. De inventarisatie hoopt aan het licht te brengen dat het nogal mee valt met de faciliteiten en bestaan de mogelijkheden tot ontspanning en contact. Een tweede plan is het installeren van een kaartenbak waarih ieders beroep en interessen genoteerd staan vooropgesteld dat de man of vrouw in kwestie bereid is met een ander daarover van gedachten te willen wisselen. Zo'n register kan een schat van informatie bevatten, mits velen hieraan willen meewerken en bereid zijn andere mensen te helpen en te ontmoeten, aldus de kiesvereniging.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4