Marijnis mag blijven Bloemenstalletje moet weg: geen vergunning Commissieleden boos over passeren Leidse Spaarbank Leraar krijgt proef jaar op scholengemeenschap Elektriciteitstarieven gaan opnieuw omhoog BELOFTEKERK RUIMTE VOOR ENDEGEEST? politiebericht voor mavo'ers en havo'ers OP ALU GEMEENTEPOLITIEBUREAUS KUN JE DEZEWEEKJE BESPREKEN. Drie mogelijkh voor pand Release WOENSDAG 11 JUNI 1975 LEIDEN LEIDEN Leraar Nederlands Paul Marijnis zal toch aan de Rembrandt Scholengemeen schap verbonden blijven. Het college van B. en W. heeft be sloten om hem in de gelegen heid te stellen een proefjaar aa nte vragen. B. en W. komen daarmee terug op hun besluit van 25 april jl. toen ze het ad vies van de schoolleiding om Marijnis niet te continueren, opvolgden. Wethouder Tesselaar (onder wijs) is gistermiddag naar het schoolgebouw aan de Burggraven- laan gestapt om de schoolleiding (rectrix mevrouw De Boer-Pino en zes con-rectoren) en Marijnis zelf op de hoogte te stellen van het nieuwe besluit van B. en W. In feite is hiermee het compro mis-voorstel, dat de Algemene Bond van Onderwijzend Perso neel (A.B.O.P.) heeft gedaan, door 't college overgenomen. Ook het advies van de raadscommis sie onderwijs (de grootst mogelij ke meerderheid was voorstander van het continueren van Ma rijnis) heeft een rol gespeeld in de besluitvorming van het college. B en W hebben letterlijk aan hun beslissing, toegevoegd, "dat het college ervan uitgaat dat een opti maal schoolklimaat erbij gebaat is dat allen binnen de scholenge meenschap handelen overeenkom stig de vastgeselde schoolregels" en "het college handhaaft daarbij onverkort zijn standpunt ten aan zien van de verbetering van de or ganisatie-structuur en de gedemo cratiseerde benoemings- en ont slagprocedure". Wethouder Tesselaar lichtte gis termiddag desgevraagd het be sluit van B. en W. nader toe: "De belangrijkste overweging was dat ik recht wil doen aan de positie van de werknemer Marijnis. Naar mate ik me meer met de zaak ging bezighouden, ben ik steeds meer tot de mening gekomen, dat dat met het vorige besluit onvol doende was gebeurd. Dit houdt niet in dat we stagn achter be paalde methoden van Marijnis, zo als hij actie Voert en zijn omgang met leerlingen. We hebben hem ook duidelijk gemaakt, dat hij zich zal moeten houden aan de schoolregels. Als ons het komende jaar weer klachten bereiken,zullen we niet aarzelen om hem alsnog te ontslaan". Met enige nadruk stel de Tesselaar vast, dat het feit dat hij op een eerder genomen besluit is teruggekomen, niets heeft te maken met de acties die door leerlingen en leraren zijn gevoerd en dat hij evenmin is bezweken onder politieke druk. Hij gaf toe dat het besluit van 25 april j.l. onvoldoende gemotiveerd was: „Ik heb me toen te veel laten leiden door de schoolleiding". De schoolleiding liet gisteren weten niet aan deze nieuwe beslissing van de wethouders te zullen tor- "Het ligt niet in de aard van de schoolleiding om een besluit van het bevoegd gezag te nege ren. Wij beraden ons over de prak tische uitvoerbaarheid ervan", zei conrector Hartjesveld en dat was het enige commentaar dat de schoolleiding naar buiten wenste te brengen. De laatste opmerking sloeg waar schijnlijk op het feit, dat aan sol licitanten, die belangstelling had den voor de vacature-Marijnis be paalde toezegging door de school leiding zijn gedaan. Wethouder Tesselaar vertelde dat er op kor te termijn een gesprek zal wor den gevoerd met deze sollicitan ten, de sectie Nederlands en Ma rijnis om tot een oplossing te ko men. "Er zullen van alle kanten veren moeten vallen. We willen recht doen aan de positie van Ma - rij nis, maar ook aan die van de sollicitanten". Hetgeen betekent, dat er wat uren verdeeld zullen moeten worden. Opvallend is overigens dat het college met zijn besluit over de kwestie -Marijnis een ander stand punt inneemt dan de gemeente lijk onderwijs-coördinator Van Riessen, die de afgelopen week op verzoek van B en W een onder zoek naar de eventuele conse quenties van dit besluit heeft in gesteld. "Ik heb wel begrip voor de opvattingen van het college. Maar naar mijn menig is de scha de, die aan het onderwijsklimaat met dit besluit wordt toegebracht groter, dan wanneer het college zijn eerder genomen besluit had gehandhaafd". Hij acht de moge lijkheid, dat ouders nu hun leer lingen van school zullen afnemen, niet uitgesloten, maar geeft toe, dat deze situatie zich ook in het omgekeerde geval had kunnen voordoen. Zowel Tesselaar als Van Riessen stelden nadrukkelijk vast, dat op de Rembrandt Scholenge meenschap nu met de nodige ener gie aan een nieuwe organisatie structuur moet worden gewerkt. "Men moet zorgen, dat men uit de malaise komt", aldus Tesselaar. Maandag is daar een eerste bij eenkomst over. Felicitaties Paul Marijnis het lerarencomi- té en het leerlingencomité konden gisteren uiteraard niet anders dan tevreden zijn. Marijnis mocht de felicitaies van de schoolleiding in ontvangst nemen en Karlijn Stof fels van het lerarencomité zei: "Het is waarschijnlijk wel waar, dat Tesselaar zich niet door onze acties heeft laten beïnvloeden, maar wij hebben er wel voor ge zorgd, dat de zaak onder zijn aandacht bleef". Een zelfde geluid Paul Marijnis brachten de leerlingen naar vo ren. Wel hadden beide kritiek op de wijze, waarop Van Riessen het afgelopen week zijn onderzoek heeft verricht. Zij betitelden dat als "eenzij dig", omdat hij niet het leerlingen comité heeft gehoord (wel het schoolparlement)De voorzitter van de ABOP, afdeling Leiden, W. F. van Weizen, was eveneens zeer ingenomen met de beslissing van B. en W. "Ik heb zeer grote ach ting voor dit besluit. Alle par tijen moeten nu zo spoedig moge lijk om de tafel gaan om dergelij ke vervelende gevallen in de toe komst te vermijden. Ik hoop dat er nu een punt achter deze kwes tie kan worden gezet". Een succes voor de vakbond is, dat nu ook de rechten erkend zijn van leerkrach ten, die in tijdelijke dienst zijn (Marijnis was de afgelopen vijf jaar als onbevoegd leraar aan de Rembrand Scholengemeenschap verbonden; in december studeert hij af). Ook Tesselaar stelde gis teren vast, dat het wat hem be treft geen enkel verschil maakt of een leraar nu als tijdelijke kracht in dienst is of als vaste. "Ze moe ten allemaal dezelfde rechten heb ben", aldus de wethouder. LEIDEN De elektriciteitstarie ven gaan per 1 juli weer omhoog, zo blijkt uit een voorstel van het colle ge van B. en W. van Leiden dat gis teravond aan de commissie voor Economische Aangelegenheden werd voorgelegd. Zoals bekend werden met ingang van 1 januari jl. de tarieven nog met 1 cent per kWh verhoogd. Voor het bepalen van de elektrici teitstarieven speelt de olieprijs een belangrijke rol. De prijs van het in de elektriciteits-centrales verstookte aardgas is namelijk gekoppeld aan de olieprijs. In de gemeentelijke elektriciteits- verordening is vastgelegd, dat de stijging van de olie- en aardgasprijs gecompenseerd wordt via een zg. brandstof clausule. Volgens deze clausule bedraagt de brandstoftoe slag voor dit jaar 2.6 cent per kWh. De stijging van de aardgasprijs rechtvaardigt echter een brand stoftoeslag van 4.4 cent per kWh. Hierdoor ontstaat over 1975 een tekort van 1.8 cent per kWh, wat neerkomt op een bedrag van ruim vijf en een half miljoen gulden. Om dit tekort op te vangen stelt het col lege voor, om voor de tweede helft van dit jaar de brandstof toeslag vast te stellen op 4.4 cent. Dat zal het te kort met de helft verminderen. Om de andere helft van het tekort (over de eerste helft van dit jaar) op te vangen wordt voorgesteld de kWh- prijs tijdelijk te verhogen met 0.6 cent gedurende een periode van an derhalf jaar. Op deze manier wordt de gehele stijging van de brandstof kosten voor 1975 gecompenseerd. De tariefsverhoging is een gevolg van een te verwachten lagere omzet dan geschat werd, en een lagere op brengst wegens een lagere brand stoftoeslag dan in de begroting was geraamd. Van Zijp (CDA- kon voorlopig nog niet instemmen met de tariefsver hoging, die hij een nare zaak noem de. Hij wees erop dat de winst van de Lichtfabrieken aanzienlijk zal stijgen door deze verhoging, en hij vroeg zich af of de prijsstijging niet te groot was. Nadat ook Wicherts (VVD) zijn bezwaren tegen de ver hoging had geuit, antwoordde wet houder Van Aken, dat wanneer de tariefsverhoging nu niet doorgaat, aan het begin van het volgend jaar een aanzienlijke verhoging noodza kelijk zal zijn. Met tegenzin schaarden de com missieleden behalve Van Zijp zich achter deze opvatting. Ook Du Gar- dijn <D'66'PPR PSP) was van me ning dat er op korte termijn geen an dere mogelijkheid is. Maar hij zei 't wel vreemd te vinden dat een ver mindering van het verbruik van energie op deze manier gestraft wordt. Maar, zoals Van Aken zei, de prijs van electriciteit wordt niet be paald door de omzet, maar meer door de waarde van het voor de elec- triciteitsvoorziening opgestelde ver mogen. LEIDEN Vandaag zullen de eerste sollicitatiegesprekken worden gevoerd met kandidaten voor de di recteurfunctie van de psychiatrische inrichting Endegeest. De twee kan didaten voor de functie van direc teur van de Gemeentelijke Sociale Dienst zijn inmicjdels medisch goed gekeurd. Het wachten is nog op na dere informatie over een van de kandidaten uit de gemeente, waar hij op dit ogenblik werkzaam is. "Die inlichtingen zijn echter ver traagd", aldus wethouder Oosterman, "omdat er in die gemeente op het ogenblik feest wordt gevierd". De bloemenstal aan de Willem de Zwijgerlaan. Amrobank in Merenwijk LEIDEN De leegstaande Belofte- kerk aan de Robijnstraat in het Morskwartier zal in de toekomst mo gelijk gebruikt worden als therapie ruimte voor Endegeest. Het houten kerkgebouw zal afgebroken borden en op het terrein van de psychia trische inrichting weer worden op gebouwd. Het kerkbestuur heeft in middels bij de gemeente aangedron gen op een snelle beslissing. Volgens wethouder Oosterman zal de aan koop van het kerkje binnenkort in het college van B. en W. ter sprake komen. De verwachting is dat het aankoopbedrag mag worden doorbe rekend in de tarieven. Nog vorige week werd door de gemeenschappe lijke kerken meegedeeld, dat de Be- lof tekerk mogelijk zou verhuizen naar de Merenwijk om daar als voor lopig wijkcentrum te gaan fungeren. LEIDEN De banken die op ver schillende plaatsen in de stad zijn geplaatst na een actie van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers staan volgens het raadslid Laurens Beijen vaak verkeerd. In plaats van een kijkrichting naar het verkeer heeft hij ervoor gepleit de banken anders om te zetten. Wethouder Oosterman erkende dat er inderdaad enkele banken in de stad allerbedonderdst staan. Er zal dan ook met de plant soenendienst overlegd worden of er geen betere plaatsen te vinden zijn. Waarschijnlijk zal een en ander in overleg met de wijkcomité's gebeuren Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken. Div. antieke stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horloger v .d. WATER Altijd voordelig Speciaal atelier voor het reparen van antieke klokken. LEIDEN "Deze handelwijze is op z'n zachtst gezegd toch wel bij zonder onelegant. Het is in feite be ledigend, de manier waarop de be geleidingscommissie voor het winkel centrum in de Merenwijk aan onze unanieme uitspraak is voorbij ge gaan". Aldus de heer K. van Duyn (WD), gisteravond tijdens een bij eenkomst van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden. De heer Van Duyn toonde zich bij zonder boos over het feit, dat de ge noemde begeleidingscommissie te gen de uitgesproken wens van de raadscommissie in, de Amrobank als eerste heeft voorgedragen voor een vestiging in "De Kopermolen", in plaats van de Leidse Spaarbank. Ook Mentzij (PvdA) en Stroink (CDA) legden er de nadruk op, dat de begeleidingscommissie, die onder voorzitterschap staat van wethouder Van Aken, alleen de bevoegdheid had om zich uit te spreken over de gewenste brancheverdeling, en niet had mogen adviseren over specifie ke instellingen. Zeker niet nuer een duidelijke uitspraak van de raads commissie lag, om de Leidse Spaar bank de eerste keus te laten. Wethouder Van Aken bracht daar tegenin, dat er in de wijk plaats is voor alle vier de banken die zich in de Merenwijk willen vestigen. Twee daarvan zullen zich echter buiten het winkelcentrum moeten vestigen. Hij wees erop, dat de Amrobank als eerste een aanvraag heeft inge diend om zich in het centrum te mo gen vestigen. Bovendien heeft de Leidse Spaarbank een vestiging in de Kooilaan, en heeft deze bank toe stemming om in de Merenwijk met een mobiel kantoor te rijden. Van Zijp (CDA), die ook deel uit maakt van de begeleidingscommis sie, merkte op dat een van de over wegingen voor de voorgestelde toe wijzingsvolgorde is geweest date ver reweg de meeste winkels die in "De Kopermolen" komen, gebruik ma ken van de Amrobank of de Rabo bank. Dat vond Van Baaren(PvdA) geen juist argument. "Ten behoeve van wie wordt een winkelcentrum opge zet?", zo vroeg hij, "ten behoeve van de winkeliers of ten behoeve van de bewoners van een wijk?" Nadat Stroink en Van Duyn er nog eens op gewezen hadden dat de be geleidingscommissie niet op eigen houtje van het advies van de raads commissie haf mogen afwijken, kreeg Van Duyn de meerderheid van de commissie had mogen afwijken, kreeg de exploitant van het winkelcentrum Mevo in Rotterdam, op de kortst mogelijke termijn in kennis te stel len van de mening van de raads commissie, dat de Leidse Spaarbank de eerste keus moet houden. "Maar" aldus Van Duyn, "nu is er natuurljik geen moer meer aan te doen". LEIDEN Aan Ton Bodrij (25 jaar, getrouwd en 2 kinderen) zal het niet liggen: hij wil met alle ge weld van de wereld aan het werk blijven. Maar de gemeentelijke commissie voor de beroepschriften heeft anders beslist: het werken wordt hem on mogelijk gemaakt. Wat is het geval? Ton heeft een bloemenstalletje op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de Abra ham Crijnssenstraat. De grond, waar zyn ruim twaalfduizend gulden kos tende kiosk opstaat, is van woning bouwvereniging Ons Belang. Die vond het goed dat hij het stukje huur de (voor veertien gulden per maand) Ton heeft samen met een broer het terreintje geëgaliseerd, de onbeschrij felijke troep opgeruimd, er tegels neergelegd en er tenslotte zijn bloe men uitgestald. Heerlijk voor de buurt en zeker heerlijk voor de be woners en de Merenwijk; dichter bij is er namelijk géén bloemenstal letje. Onlangs heeft Bodrij te horen ge kregen dat hij geen bouwvergunning had en dus maar moest opkrassen. "Het lijkt wel of ze je naar Sociale Zaken willen sturen. Maar ik wil niet. Ik wil werken en ik mag niet". Voor ruim f 30.000,- zit hij in de schuld en nu er dit boven zijn hoofd hangt, weet Bordij niet wat te doen. "Ja, ik weet dat ik die vergunning te laat heb aangevraagd, maar ik ging er van uit dat als Ons Belang het goed zou vinden, de gemeente het ook goed zou vinden. Ik heb handtekeningen opgehaald in de buurt; de mensen vinden het fijn dat ik hier sta. En wie doe ik nou kwaad? Ik voorzie toch in een be hoefte?" Ongeveer een jaar geleden ging Bodrij met een paar emmertjes op de stoep staan, maar omdat het nogal waaide, werd er een oud elec- trokarretje aangeschaft. Niet veel later (in oktober) kwam de kiosk, die er nu staat. De wijkagent, yermolen, helpt Bo drij op alle mogelijke gebied en zegt: "Die commissie heeft wel gezegd dat hij wegmoet, maar niet wanneer. Ik heb die man bij de Sociale Dienst weggehaald, waar hij eerst liep, en nou moet hij er weer heen. Waarom dan toch? Ze zeggen wel dat de kar een bouwwerk is en niet kan rijden, maar dat is niet waar. Er zitten wielen onder en hij kan het ding zó f. verplaatsen". Een ambtenaar ten stadhuize:"Hij heeft wél een standplaatsvergunning maar geen bouwvergunning en dat is nodig. Er ligt daar een bestem- mingspplan en wat hij doet is daar mee in strijd. Ik wil iedereen hel- LEIDEN Op dit ogenblik wordt door ambtenaren in het Leidse stadhuis bekeken, hoe in de toekomst het pand Nieuwe Rijn 20a waar in "Release" was gehuisvest zal pen, maar als je iets neerzet wat hij heeft gedaan, dan plaats Je een win kel". Afwachten dus maar. Bodrij: „Als er iemand van de gemeeteraad eens achterheen ging, kan ik misschien blijven. Ik wil werken". werden verhuurd. Wethouder Ooster man deelde gisteravond in de ge meentelijke commissie voor sociale zorg en maatschappelijke aange- gelegenheden mee, dat er drie moge lijkheden zijn. In de eerste plaats verhuur aan de NVSH waardoor de onderhuurders, die ten tijde van Re lease gebruik maakten van het pand. zouden kunnen blijven zitten In de tweede plaats verhuur aan de mu ziekhandel Servaas, die nu reeds de benedenverdieping heeft, of het cre- eren van woongelegenheid. Servaas maakte de commissieleden gister avond duidelijk dat hij de muziek handel graag zou uitbreiden met de boven gelegen verdiepingen In dat gedeelte van het pand zouden les lokalen een plaatspe krijgen alsmede de technische dienst. "De huidige ruimte is veel te klein", aldus S°r vaas jr. die er op wees dat het pand aan de Koornblugsteeg, waar zijn vader onder meer bladmuziek ver koopt, waarschijnlijk verkocht, zal worden aan een Belgische belegger. Deze zaak zou dan ook naar de Nieuwe Rijn verhuizen. De commis sie wilde gisteravond geen bepaalde voorkeur uitspreken. Wel legde men vast dat de onderhuurders in elk ge val aan huisvesting geholpen moe ten worden. Hetzij in het pand Nieuwe Rijn 20a, hetzil cldeis in het centrum van de stad. Doen. Als je mavo-of havo-examen hebt gedaan. Doen. Want straks met je diploma is een carrière bij de politie ook één van jouw mogelijkheden. Van dinsdag 10 tot en met vrijdag 13 juni ben je welkom op elk gemeentepolitiebureau. Van 9 tot 5 uur. En donderdagavond bovendien van half 7 l tot 9 uur. Vraag wat je maar weten wilt. Over het beroep en de opleiding. Over't salaris. Over specialisatiemogelijkheden. En maak je na-de-vakantie-plan. gemeentepolitie Boek bij de Gemeentepolitie!

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3