Alleen door de knieën voor machtsuitspraak RESTAURATIEPLAN VOOR BALJUWHUIS agenda Mauritssingel IS de grootste race-baan PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 11 JUNI 1975 Raadsfracties willen geld beschikbaar stellen VOORSCHOTEN De Voorscho- tense gemeenteraad zal in de raads vergadering eind deze maand zo goed als zeker een aanvullend kre diet va, 4500 gulden beschikbaar 6 tellen voor een voorlopig ontwerp- pdan voor de restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis uit te voeren door architect P. van der Ster- re uit Leiderdorp. In maart vorig jaar had de raad reeds 25.000 gulden als voorberei- riingskrediet voor dit doel gevoteerd, waaruit onder andere de kosten van een deskundig adviseur kunnen wor den betaald. In de gisteravond ge houden commissievergadering van financiën, welzijn en openbare wer ken zegden alle fracties behalve de PPV hun medewerking, hierover toe De PPV is van mening dat de raad eerst haar goedkeuring most uitspre ken over de bestemming die man aan de gerestaureerde panden wil geven alvorens de architect opdracht te ge ven voor een ontwerp. De progres sieven vinden dat het geld weggooi en is om een architect zonder con creet plan aan het werk te sturen. Zij voorzien een herhaling van de perikelen die zich hebben voorge daan rond het al dan niet bouwen van een zwembad in Voorschoten. Wethouder van openbare werken A. Eveleens zei dat de procedures zoals door het college wordt gevold een heel normale is. Als de architect zijn ontwerpplan klaar heeft kan dit vergeleken worden met het rapport dat door een commissie, die de mo gelijkheden van gebruik van het ambachts en baljuwhuis heeft on derzocht, een paar maanden geleden is uitgebracht. Zwembaden Een bedrag van bijna 20.000 gul den zal Voorschoten nog moeten betalen aan de stichting recreatie- bad Voorschoten. Verleden jaar ju ni heeft deze stichting al om dit bedrag gevraagd om haar verplich tingen jegens Ballast Nedam te vol doen, welke firma in samenwerking met de stichting een compleet plan voor de bouw van een combibad de wijk Adegeest heeft ontwikkeld. In mei 1973 heeft de gemeente raad om financiële redenen de bouw van dit bad afgestemd. In overeen komst met Nedam was echter een opzeggingsclausule opgenomen tot maximaal 20.000 Voorschoten ziels gelukkig zou zijn geweest met al leen een recreatiebad. "De raad heeft toen dat combibad verzonnen en dat moet nu betaald worden", was zijn nuchtere conclusie. In de loop der jaren heeft dit zwembad de gemeente ruim 18.000 gulden gekost. Op de vraag van VVD-raadslid E. de Keuning wat er gebeurt met het bezit van de stich ting, antwoordde de wethouder dat deze stichting misschien nog wel eens te werk zou gaan voor een nieuwplan. F orescate De commissie ging voorts akkoord met het verlenen van een bijdrage van 82.500 gulden voor een nieuw clubgebouw voor de tennisvereniging Forescate, vierduizend gulden voor uitbreiding van de accommodatie van de Volkstuinvereniging Voorscho ten en 10.500 gulden voor het aan brengen van verlichting in het bur gemeester Van der Hoevenpark. LEIDEN De postduivenvereni ging De Vriendenclub hield een wedvlucht uit Noyon. In concours 239 duiven. Uitslag: A.J. Link 1: J. van Seggelen 2,3,10;, J. Knijnenburg 4: W. Vijlbrief 5,9; H. Blouw 6,7; J. Beekman 8. Het Oosten hield een vlucht uit Survilliers met 125 duiven. Uitslag: T. van As 1; P. Juffermans 2; S. Schoeman 3; W. van Klink 4, 8; W. Fokker 5; C. Seller 6; J. de Wolf 7,10; C. Vesseur 9. De Reisduif hield een wedvlucht met oude duiven uit Noyon. In con cours 197 duiven. Uitslag: W. Kop 1, J. van Oosten 2, W. Tolboom 3,6; A. Singeling 5,8,9; T. van Duuren 4; H. Scheurwater 7; W. van Roode 10. WOENSDAG kamer! Breestraat 19. Twentwei, ïl-lnformatlec< Wereldwinkel, 12.30- Middelweg 4, Archit nam., telefoon 071—22493 Over dagen telefoon 07132618. Preathuys, Vrouwenkerkkoorstraai Napraatcursus v.a. 8 uur nam. DONDERDAG MEISJE AAN BRAND WONDEN OVERLEDEN LEIDEN In het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk ls gister echtend het 19-jarige Leidse meisje Lenie Hereur overleden als gevolg van het ongeluk met een plezier vaartuig op de Haarlemmertekvaart enkele weken geleden. Lenie Hereur. een dochter van de familie Boot uit de Boshof, kreeg ernstige brand wonden, toen het vaartuig, waarop rij zich bevond, explodeerde. Hoewel Lenie aanvankelijk goed leek te her stellen, is zij ruim twee weken na het ongeluk aan de opgelopen ver wondingen bezweken. Man maakt val van acht meter LEIDEN De 18-jarige Frits Ka- rel uit Leiden maakte gistermiddag een val van acht meter, toen hij bezig was het balkon van flatwo ning aan de Opaalstraat te verven. De jongen stond tijdens dit karwei op een ladder, toen deze op een ai geverfd bedeelte van het balkon ge- gon te schuiven en imviel. Hij kreeg kneuzingen aan zijn rug en rechter schouder en moest door de EHD naar het Diaconessenhuis worden overgebracht. Auto ramt hek Kerkpleinbrug LEIDEN Er ontstond voor tien duizend gulden schade, toen de tot nog toe onbekend gebleven bestuur der van een personenauto gister ochtend de leuning van de Kerkplein brug (verbinding over Herengracht) ramde. De autombilist is na de bot sing met de pas gerepareerde brug leuning doorgereden. De politie be schik echter, dank zij een getuigen verklaring, over het kenteken van de wagen. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Ongeveer vijf tienhonderd foto's van het Eeuwfeest van de Leidse Uni versiteit zijn te zien in de Tijdingszaal. Een tiental Leidse fotografen heeft hier voor werk ingezonden. Be halve de vele foto's te bewon deren bestaat ook de moge lijkheid ze te bestellen. De tentoonstelling, die iedere dag geopend is van 12.00 tot 17.00 uur is tot en met vrij dag 20 juni te bezichtigen in de Tijdingzaal, Stationsweg KAPELAAN POELMAN (OEGSTGEEST) N.A.V. OPEN BRIEF Van onze redactie geestelijk leven van de Nederlandse bisschoppen de opr OEGSTGEEST In een Open Brief aan de rooms-katholieken van Oegstgeest verwijt het Rooms-Katholiek Nederlands centrum te Helmond de redactie van het Oegstgeester Kerkblad (rk, herv en geref.), dat het geen ruimte geeft voor wat wordt ge noemd "de verkondiging van het authentieke rooms-katholieke standpunt". "In dit blad wordt uitsluitend ruimte geboden aan hen, die ijverig pogen de verdeeldheid tussen de kerkgenootschappen te vergroten en de verwarring in de rk kerk te bevor deren, dit laatste in strijd met de voorschriften". Het Centrum heeft met name fundamentele bezwaren tegen het publiceren van aankondigingen van de maandelijkse "zogenaamde oecu menische diensten van Schrift en Tafel". Volgens de Open Brief is mgr. Simonis. bisschop van Rotter- £Óud óp de hoogte 'gesteld. Hij achtte dam. het geheel oneens met de si- ^et nje{. onmogelijk, dat men bij de Het Centrum heeft de redactie van het Oegstgeester Kerkblad hier over een brief gestuurd. Een lid van ae redactie, kapelaan Poelman, heeft echter besloten, aldus de Open Brief, dit schrijven niet in het kerk blad op te nemen. Het Centrum acht het blad voor katholieken dan ook totaal ongeschikt. Door de gratis huis-aan-huis-verspreiding en bij gebrek aan een eigen parochie-in formatieblad zitten zij er echter wel mee. "Hopelijk zal hieraan in de niet al te verre toekomst wel wat veran deren". Ten slotte verklaart het Centrum in de Open Brief zich gaarne be reid tot het geven van inlichtingen op alle terreinen van de authentie ke rk geloofs- en zedenleer. Redactie besliste Kapelaan H. J. Poelman van de St. Willibrordus-parochie, aan wie wij vanmorgen om een reactie vroe gen, had de Open Brief nog niet ge zien. Wij hebben hem Daar kan iedereen in zien wat hij er in wil zien. De een ervaart het als avondmaal, de ander als eucharistie, weer een ander misschien als lief demaal. Heit is naar onze opvatting niet in strijd met de stukken van Rome over dergelijke initiatieven. Die stukken kun je nauw. maar ook breed interpreteren. Wij doen het laatste. Als de bisschop ons een verbod op legt, goed, maar dan moet hij wel met argumenten komen. Daar zul len wij dan onze interpretatie tegen over willen zetten. Tenzij hij een machtsuitsüraak doet. In dat geval zouden wij wel door de knieën moe ten gaan". Kapelaan Poelman is ervan over tuigd, dat de diensten in een duide lijk aanwijsbare behoefte voorzien Er komen regelmatig zo'n honderd tot honderdvijftig mensen. "Wij zien onszelf als een service-instituut. We bieden de mensen waar zij in hun geestelijke en kerkelijke bele ving om vragen. Als de behoefte zou wegebben, dan houden we er natuur lijk mee op. Maar wij willen tegen over dit alles een milde houding aan- Baptistengemeente, 8 i Nieuwe Rijn 20a, Theehuis van de Werkgroep Homofilie/COC. 8 w.jnhof 2. sexueel-in ;rum "Begijntje". 7.309 i Steenstraat lb. Wereldwinkel Leiden 12.30—9 uur nam. VRIJDAG Hot House, Rapenburg 24, Hans Dulfer Ritmo Naturel, aanvang 22.00 Breestraat 19, Twentwei, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Herenstraat 45, gebpuw Staal wijk, jeugdsociëteit Time, 7.4511.30 uur Hooglandse Kerkgracht 28, Open- Fred. Hendrikplantsoen 25, Leider dorp. gespreksavond Baha'i Gemeen - Nleuwe Rijn 19. club voor alleen staanden, weduwen en weduwnaars, 8 Steenstraat lb, Wereldwinkel Lei den. 12.3 Lijtwe_ Bureau voor Ouderen, ZATERDAG Hooglandse Kerkgracht 48, dansen De Burcht, Antiekmarkt. 9.30 uur Breestraat 19. Twentwei, sociëteit maf 9 -12 i 65. O egstgeest. sociëteit alleenstaan- tuatie zoals die zich in Oegstgeest bezorglng Van de brief de pastorie voordoet. In 1973 heeft de bisschop had overgeslagen, de pastoor geschreven dat deze intercommunie niet legaal is en op geen enkele wijze in overeen- stemming is te brengen met de brief Jnien opnemen. Het de redactie. Als het over oecumene gaat. moe ten wij wel bereid zijn iets verder te gaan dan de platgetreden paden. De kapelaan ontkende, dat hij 't Oecumene bestaat niet maar alleen uit gedegen studies en mooie woor- acht Leiderdorps raadslid Tieken: 99 i J. L. Marti- Rijn en L. van van C. A. H. v Voort en N. J. Paats; Jannetje, Edward W., i M. A. H. Boshuizen; Ferdinanda, W. J. P. Hoo- H. C. M. Cambier. D. Verdoes (62) man; P. Ketting (59) Jeur (92) geh. gew. m LEIDERDORP "De grootste ook het voorbeeld aan van een mo- recebaan in Leiderdorp is niet de torfietser die regelmatig de Maurtits- Engelendaal maar de Mauritssingel", singel als race-baan gebruikt. Be- aldus commissie-raadslid J. Tieken handeld werd een brief gisteravond tijdens de commissie- Kuit. ondertekend door vele bewoners uitgangspunt is toch wel de snel- vergadering van verkeer en Ver- die een dringend beroep deed op de heidscontrole". Jaap Bezemer wilde "Laat daar eens een telling ko- gemeente „in elk geval snel verkeerssnelheid op de Mauritssingel Commissie-raadslid Rob Meere voel de veel voor eenrichtingsverkeer, de heer Commissielid Breas: "Hoofdzaak en alleen is geweest, die het stuk Centrum niet in het kerkblad heeft den, Er wordt as een beslis- dat wij op dit gebied iets doen 'Het stuk was veel te omvangrijk. Het zou een hoofdartikel zijn geworden, maar de hoofdartikelen stonden op langere termijn al vast. Daar kwam nog bij, dat het voor gereformeerden en hervormden niet interessant genoeg was. Wij hadden het dan moeten opnemen in de ruim te voor het katholieke nieuws. Maar dan zou het artikel de hele ruimte hebben opgeslokt en zou er dus geen ruimte meer voor -andere berichten zijn geweest. We hebben de brief van het Cen trum uitvoerig beantwoord. Op ons antwoord heeft 't Centrum een reac tie gestuurd, die wij onbeantwoord hebben gelaten. We hadden in onze brief namelijk voorgesteld, de dis cussie maar als gesloten te beschou- gaan op wensen die onmiskenbaar leven. Het is altijd nog de letter die doodt en de geest die leven maakt. Bovendien: doén wij nu in Oegst geest werkelijk zulke opzienbarende dingen? Als je eens kijkt naar wat er in de Merenwijk gebeurt, nou, dan gaan wij hier nog vrij orthodox te werk". Aldus kapelaan Poelman. Gev< den, 8> Ste den, ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen, 811 Hooglandse Kerkgracht 48, dansen Geverstraat 65. Oegstgeest. sociëteit voor kamerbewoners en alleenstaanden. Breestraat 19, Twentwei, sociëteit voor kamerbewoners, vanaf 9 uur nam. Excursie naar landgoed "Elswoud" te Overveen van Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, start 9.47 uur vm. met trein naar Heemstede Aootheken achl i door Apotheek Herclingh Lelden, Apotheek Voorschoten. Apo theek Becker, Lijtweg 4. Oegstgeest cOS-dienst SOS - tel hulpdienst tel 071— 25202 Voor allen die In moeilijkhe den verkeren dae en nacht te berel- Dierenhulpdienst. zich ook geheel op de snelheidsbe- het is gewoon treurig hoe hard einde te maken aan de mateloze perking concentreren en remmende daar gereden wordt". Tieken haalde Redactie Paul Wolfswinkel Bejaarden Speel object Zuid-Holland Er bestaan plannen om nog dit laar in Leiden een bejaardenpas poort in te voeren. Via de Sportstich ting en de Culturele raad zullen de Leidse sportverenigingen en cultu- lele verenigingen en instellingen worden aangeschreven met het ver zoek kenbaar te maken, wat er op dit ogenblik al voor reductie aan 65-plussers wordt gegeven en of men bereidt is mee te werken aan 't bejaardenpaspoort. Zoals de plan nen er nu uitzien zal het bejaarden paspoort een bedrag van f 6.50 gaan kosten. Het blijft dan onbeperkt gel dig. De bedoeling is, dat er op den duur een landelijk uniform bejaar denpaspoort wordt uitgegeven. R.K. Harmonie De RK Harmonie zit op net ogen blik zonder repetitieruimte. Het hui dige oefenlokaal is niet langer be schikbaar en daarom wordt uitge keken naar een nieuw onderkomen. Mogelijk wordt dat tijdelijk de voor malige garage van Het Motorhuis aan de Morssingel. Wethouder Oos- terman deelde in de gemeentelijke commissie voor cultuur mee, dat ae RK Harmonie toestemming heeft gekregen om daar zolang in te trek ken. Probleem is alleen dat de ruim te geruime tijd heeft leeggestaan en er door de jeugd vernielingen zijn aangericht aan het pand. Zo is on- ttex meer het dak kapot. Volgende week gaat B. en W. var Leiderdorp een beslissing nemen om trent een kunstvoorwerp-speelob- Ject dat midden op het Van Alphen- Goeie muziek op voorzieningen aanbrengen in wegdek Commisie-raadslid Gordijn deed verontwaardigd over het feit Tafel. Uit Oegstgeest dat hem inmiddels veertien stukken over de Mauritssingel hebben bereikt en dat er feitelijk niets gedaan is. Raadslid Brainich vond dat de com missie Verkeer en Vervoer eigenlijk niets kan doen. "Niets doen is in dit geval het beste". Voorzitter Drenth deelde de ongerustheid van de hele commissie: "Controle heeft alleen effect als je het regelmtafg doet en op dezelfde plaats. Ik zal dit verzoek aan de politie doorgeven". Drenth wilde de problematiek nog eens in de commissie bespreken. Brainich bracht de oplossing: er zal binnen veertien dagen een rap port aan de commissieleden gezon den worden, waartegen de raadsle- HAZERSWOUDE Bejaarden centrum Driehof in Hazerswoude be stond gisteren drie jaar en dat was voor de stichting Bejaardenzorg Bent huizen. Hazerswoude en Moerkapelle aanleiding voor een feestje. Voor al le bewoners van het centrum werd een groot diner aangericht, 's Mid dags werd er van alles gedaan door de bewoners zelf en de personeels leden. die onvermoede culturele ta lenten bleken te bezitten. De avond werd gevuld door optreden van enke le artiesten. HAZERSWOUDE Tafeltennisver eniging Avanti uit Hazerswoude heeft plannen voor de bouw van een eigen accommodatie in Dorp. De Neder landse Sport Federatie heeft uit de toto- en lottopot een subsidie toege kend van vijfentwintigduizend gul den, het maximum dat de NSF aan VVscWlteiTdr bêschoü- ™bsidle verstrekt. Bij de vaststel- 16. Leiden Voor Dierneambulance Tel Moederhulp Bureau .Moederhulp (niet gehuwds moederzorg). Terweepark 2. maatsch ap p elü k Wat moeten wij aan met een Cen trum, dat in Helmond is gevestigd? Laten wij in Oegstgeest nu onze eigen boontjes maar doppen. We zijn nu drie jaar bezig met deze oecu menische diensten van Schrift en enkele om liggende plaatsen zijn in net begin ook wel afwijzende reacties gekomen maar die hebben wij serieus geno men en we hebben er dan ook steeds met de betrokkenen over gesproken. De bisschop en de vicaris zijn er ook in gemengd. In het kerkblad heb ben wij wingen aan gewijd. De bisschop heeft tot nu toe geen verbod uitge vaardigd. Ik geef toe. dat hij niet en thousiast is over deze ontwikkeling, om het eens heel mild te zeggen, maar hij heeft niet uitdrukkelijk Gezinsverzorging Stichting Gezlnsverzor rig zieken en gezlns 45 49441 9—11 Mai trekkingen ontmoetingsruimte ca 25 tot. 60- 'arlgen Oude R: 44U00 Voor advle; Werkdagen van 16 OntmoetingsruimtenWerkdageD ling van dit bedrag is de Federatie er vanuit gegaan dat Avanti een in vestering moet maken van meer dan vijfhonderdduizend gulden. Duidelijke behoefte plein (Binnenhof), geplaatst moet cours geweest naar Wateringen. Door ^en ^an bezwaar zouden kunnen worden. Het is, aldus wethouder Drenth, van ruimtelijke ordening krui-door-sluip-door toestand, t maakt van hardhouten balken. Het betekent dat zij gevaarte wordt vier meter hoog en komen in de biedt vele mogelijkheden voor Jeugd. goede voorstelling te geven maken. werd het Warmonds corps eerste met een puntenaantal van 310. Dit u uit zullen gaan -klasse. Volgende de week zullen drumband en majorettes naar Wateringen gaan om aan een concours mee te doen. HAZERSWOUDE De commissie voor openbare werken van Hazers woude vergadert morgenavond om acht uur in het raadhuis. Op de a- genda staan onder meer de volgen deze diensten geen de onderwerpen: faseringsplan water- ar ge- last Rhynenburch, aanleg van zebra- Tafel. paden in de Dorpsstraat. Koordstudio intermenselijke oe- ilngsrulmte voor Oude RIId 88, ar advies inJor- etc Werkdagen van 16-23 i tot 23 uur Zaterdag zondag van 20 tot 23 uur levens aangepast voor ItchameillU gehandi capten Elke donderdag van 16—16 uur Koordstudio (Oude Rijn 88)Expo sitie Wil van Aggelen (tot 14 Juni). Infosentrum Infocentrum Breestraat 66, Lelden. Donderdag 8.3010.30 uur nam en zaterdag 24 uur nam Gespreksa vonden Oud-Leiden Wijde vlucht Kampeer en Reisvereniging "De Wijde Vlucht" secr. Zwarte Pad 11 in Leiden gaat er dit jaar weer op uit. De Wijde Vlucht, een vereniging T In de regio Leiden die zich ten doel stelt elk jaar in de grote schoolva kantie een aantal reizen en kampen te organiseren voor kinderen en jon geren vanaf 6 jaar, heeft ook dit jaar weer een interessant program ma. Het programma bevat 8 daagse vakanties. de tocht naar Huize Doorn, waar i goede indruk kreeg van de leef- ize van keizer Wilhelm II in Doorn. Middags werden de 96 deelnemers Wijk bij Duurstede ingelicht over 15 de opgravingen in het verleden en he den van Dorestad. Goeie brandweer Bistro Een ploeg van de Voorschotense Pand Hoofdstraat 14 in Leider- vrijwillige brandweer heeft in Oude- dorp, naast de bar van Wik v. d. kerk a d. IJssel deelgenomen aan de Wijngaard, is verkocht. De nieuwe districtswedstrijden i behaalde de koper wil bistro in vestigen. le prijs met het predikaat Dat had hij bij de koop bedongen. schap Wo 8 uur nam. Kennedvlaan 11. Oegstgeest. vr 8.15 uur nam. Fred. Hendrikplantsoen 25 Leiderdorp Burgerraadsman Buro Burgerraadsman. Roornbrug- iteeg 7 (hoek Breestraat/Koornbrug steeg) tel 071-43171 Spreekuren, ma. van 11.30-14.00 uur do van 19.00-21.00 uur goed". De ploeg stond onder bevel Het mooie is dat de vorige eigenaar. Walenkamp, in het verleden vaak bezwaren heeft geuit tegen het la- twee banen waai in de Hoofdstraat, veroorzaakt door de muziek en de vertrekkende i Th. Oorschot. Er namen 32 ploegen deel ze wedstrijd, uitgezet. de belendende bar- LEIDEN Sinds enige dagen staat op het Schuttersveld weer eens een aantal woonwagens. Wet houder Oosterman heeft hierover al overleg gepleegd met de politie. Deze meldde dat de bewo ners van de caravans hebben toegezegd weg te gaan. Gisteren is er inderdaad al weer een aantal wagens vertrokken. De ivagens zouden er hebben gestaan omdat een van de vrouwen moest bevallen in het Acadehiisch Ziekenhuis. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscn Dagblad B V Witte Singel 1 Leiden Postbus 54 Giro 57055 Telefoon directie en admim- stra/tie 071-25041 Telefoon redactie 071-21507 Hooldredacteur Hart MuJder Kwartaalabonnement f 35.90 Per post f 40.30 Jaarabonnement f 132.10 Jaarabonnement per post f 149.70 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen Bil au torna tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten Nabezorginy van 18 00—20 00 u Zaterdag van 16-00—18 00 uur Telefoon 071-30500 Lncüen in gesprek 071-34539.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 2