PIJNEN MOET RUST NEMEN Nieuw van de RPS! Rijkspostspaarbank Teleurstelling voor Toonstra 'Met bouw Olympische accommodaties zitten we op schema' Hervormde synode nam rapport niet over Vraag uitvoerige informatie uw nationale spaarinstelüng SS25 •WOENSDAG II TONI 1975 SPORT PAGINA 17 HOOGERHEIDE René Pijnen, die afgelopen winter en in het voorjaar heeft gesukkeld met een lastige handblessure, is weer voor drie weken uitgeschakeld. Pijnen, die pas in april aan het nieuwe wielerseizoen begon, is tijdens de training aan gereden door een auto, die plotseling achter een huis vandaan kwam en het fietspad overstak. De Brabantse renner heeft twee scheurtjes in zijn schouderblad op gelopen en moet nu op advies van dole ter Sbrikwerda enige rust in acht nemen. De buiteling van de Ra- leigh-man betekent wel, dat hij niet zal deelnemen aan de Ronde van Zwitserland, die vandaag begint, en aan het Nederlands wegkampioen- schap, dat evenals vorig Jaar in Pij- nens woonplaats Hoogerheide wordt gehouden. Robert Singher op het Amsterdamse Rembrandtsplein. AMSTERDAM Naar schat ting zullen 400.000 toeristen naar Montreal komen ter gelegenheid van de Olympische Zomerspelen van 1976. Verwacht wordt dat zij gemiddeld 4 dagen in de hoofd stad van Quebec zullen verblijven. Dat houdt in dat gedurende de Olympische periode - de spelen worden zaterdag 17 Juli geopend en zondag 1 augustus gesloten - dagelijks ongeveer 110.000 Olym pische gasten zullen moeten wor den geherbergd. Volgens Robert Singher, de adjunct-directeur van de organisatie die regelend zal optreden bij het reserveren van overnachtingen, zal dat niet tot problemen leiden. "Wij kunnen de mensen alleen niet garanderen", zo verklaarde de Canadees gister middag tijdens v 'n persconferen tie in Amsterdam, "dat ze zullen worden ondergebracht in het ho tel van hun keuze. Wij hebben in Montreal en omgeving 26.000 ho telkamers, dat is 2.000 meer dan men in München had. Voorts zijn er 30.000 bedden beschikbaar bij particulieren. En dajn kunnen wij verder gebruik maken van de ge bouwen waar in de rest van het Jaar de studenten huizen". Zijn organisatie, de Hefberge- ment) Que(bec-Olympiques) '76, heeft inmiddels van het organi- satle-comite al een "order" van 10.000 hotelkamers ontvangen. Daarvan komen er 4.000 ter be schikking van de officials en 6.000 van de 'bij de Spelen geaccredi teerde Journalisten. De adjunct-directeur van de "Heque 76" was allerminst van mening dat de veelvuldige stakin gen in zijn land er oorzaak van zullen zijn dat Montreal de Spe len niet kan organiseren. "Natuur lijk", zo betoogde hij, "er was in 't begin sprake van negativis me ten aanzien van de Spelen. Dat is nu voorbij. Met de Expo in 1976 hebben we precies het zelfde gehad. Aanvankelijk was de man in de straat er tegen ge kant. Later vond iedereen het een eer dat Canada deze wereldten toonstelling heeft kunnen organi seren. Overigens hebben we tij dens die Expo bij het onderbren gen van gasten voor 'n hele gro te krachtproef gestaan. Toen wa ren er 16 miljoen bezoekers van buiten Montreal, zij het dat de periode toen zo'n zes maanden Robert Singher, die een reis van enkele weken door Scandina vië achter de rug had om daar zijn product aan de man te bren gen, stoelde zijn mening overigens^ niet op recente gegevens. De fi-' nanciële cijfers die hij hanteerde dateerden van begin februari. Dat de verkoop van de Olympische munten ver achterblijft bij de ver wachtingen was hem onbekend, "aan één ding gaat men zo gauw voorbij", zei hij simpel, "met de bouw van de accommodaties zit ten we op schema". ten worden", bedenkt ,de teleurge stelde Pijnen. "Het parcours loopt langs m'n huis, dat geeft voldoende moraal om een goede wedstrijd te rijden. Met de Ronde van Zwitser land als voorbereiding, had ik m'n prestatie van het vorig jaar, toen ik vijfde werd, kunnen verbeteren". Overigens verwacht Pijnen wel moeilijkheden met sponsor Raleigh. "In het voorjaar heb ik ook veel herrie gehad, omdat ik zo laat aan het seizoen begon. We zullen wel zien wat het wordt. Ik kan er ook niets aan doen". WIELERVARIA Bey verkijkt zich op dame-offer LEIDEN Hoewel de derde partij Canadees Robert Singher: dager Jerry Bey en Leads kampioen Arthur Schuering nog altijd niet is uitgespeeld, hetgeen zeer waarschijn lijk in de loop van deze week zei gebeuren, hebben beide strategen op de 64 velden gisteravond reeds hun viend'e partij gespeeld. Evenals de voorgaande bood deze vierde matchpartij weer een boeiend schouwspel. Bey, die de witte stukken bediende, had irn de openingsfase van deze „Hollandse" partij meer be wegingsvrijheid en daardoor de beste kansen op initiatiefEr volgde echter een afwikkeling, waarna Bey welis waar de open f- en g-lijnen kon be zetten. maar de positie van zijn ko ning op hl nogal wankel was, zodat Schuering het in het middenspel in de tegnaanval kon gaan zoeken. Op een bepaald moment leek Bey zün opponent te zullen overrompelen, maar Schuering had nog een dame offer in pebto, dat Bey geheel van zijn stuk bracht. Bey had wel gezien, dat hij door dit offer aan te nemen mat zou gaan en daarom veroverde hij met een toren een paard, waarbij hij tegelijk een vreselijke aftrek schaak dreigde. Schuering toonde echter glashard aan, dat dit een loze dreiging was door de koniing van Bey in enkele zetten geforceerd in een miatneft te drijven. Na afloop verklaarde Bey dat bij zijn vooruitbereikeniing moet gezien te hebben. Bü analyse bleek. daJt indien hij het paard van Schuering niet had genomen, maar een verdedigingszet had ingelast, er een eindspel zou zijn ontstaan, waarin Schuering met een paard en vier pionnen tegen een lo per en drie pionnen genoegen had moeten nemen met remise. Door zijn overwinning in deze \-ierde matchpart ij heeft Schuering nu een 21 voorsprong. De vijfde en tevens voorlaatste partij zal volgende week dinsdagavond 18 juni in de kantine van Clos en Leembruggen worden gespeeld. LINZ De Rus Leo Litsjasjow heeft gisteren ook de vijfde etappe van de Ronde van Oostenrijk op zijn naam gebracht. Hij noteerde over de 142 kilometer van Amstetten naar Linz drie uur, 21 minuten en 53 secon den. Tweede werd de Tsjech Prchal die winnaar werd van een groep van zeven man, bij wie zich de Nederlan der Nico Hilbrink bevond. Allen kre gen dezelfde tijd als de winnaar die tevens leider blijft in het algemeen klassement. In de algemene rang schikking is Van Helvoirt met een derde plaats de beste Nederlander. Hij heeft een achterstand van 41 se conden op de Russische leider. De Nederlandse beroeps wielren ner Theo Smit heeft gisteren een wegwedstrijd in Belsele (Bel) gewon - 1. Smit (Ned) 140 kilometer in 3 uur en 30 minuten 2. Ga ekens (Bel) z.t. 3. Verbeeck (Bel) z.t. 21. Karstens (Ned.) z.t. De Nederlandse wielerploeg, die deelneemt aan de wielerweek op het eiland Man, is gisteren op het eer ste onderdeel, een ploegentijdrit over vijftig kilometer, derde geworden. De formatie, bestaande uit Rinus Verboom, Tony Huijzen, Jan Jonkers en Jan Spijker maakte een tijd van 1 uur, 11 minuten en 51 seconden. Winnaar werd het Engelse A-team in 1.08.15. LEEUWARDEN Johan Toonstra heeft in het kort geding dat hij had aangespannen tegen zijn club Heerenveen geen winst kun nen boeken. Mr. W. van der Berg, de president van de rechtbank in Leeuwarden, heeft de eis van de 24-jarige spitsspeler onontvan kelijk verklaard. Toonstra eiste dat hij voor een bedrag van ten hoogste 25.000 gulden zou worden getransfereerd. Volgens de speler was in zijn contract de bepaling opgenomen dat hij bij een transfer niet meer dan dat bedrag zou mogen kosten. Heerenveen was even wel de mening toegedaan dat dit slechts gold voor de seizoenen 1972/1973 en 1973/1974. De eredivisieclub Roda JC wilde de speler voor 25.000 gulden overnemen. Heerenveen vroeg echter 250.000 gulden. Mr. Van der Berg verklaarde de eis niet ontvankelijk en veroor deelde Toonstra tot betaling van de kosten van het geding, groot 459 gulden. Deze afwijzing wil niet zeggen dat Heerenveen zegevierend uit de strijd is gekomen. Toonstra heeft namelijk reglementair niet juist gehandeld. In zijn contract staat dat als er feitelijke onjuist heden zijn, ook op juridisch gebied, Toonstra zich moet onderwerpen aan de beslissing van de arbitragecommissie van de KNVB. De president vond dat de standpunten van beide partijen hem aan nemelijk voorkwamen. Toonstra zal gebruik maken van de mogelijkheid die hem gelaten is in hoger beroep te gaan. Hij was bijzonder teleurgesteld over de afloop van zijn kort geding. „Ik weet niet", zo zei hij, „of Roda JC nu nog verder met mij wil gaan. Daarbij komt nog dat ik al overplaatsing heb aangevraagd naar Kerkrade". Hanneke Glas en Joke v. Gerwen naar Stuttgart DEN HAAG Een gedeelte van de nationale selectie voor de Europese Jeugdkampioenschappen, die van 22 t/m 24 augustus in Athene worden gehouden, start op 18 juni bij inter- natiloniale wedstrijden iin Stuttgart- De selectie bestaat uilt: Pieke Kamps (Sagitta), Karin de Nijs (Sdhelde Sport) en Rona Keiler (Partthenon), die allen uitkomen op de 800 meter, Margot Lommers (sprint) 100 en 200 m. Hanneke Glas (De Spartaan) hoogspringen en Bea Wiarda (Horror) discuswerpen. Verder starten in Stuttgart: Joke van Gerwen (De Spartaan) 1500 m, Ria Stalman Sparta) discus, Trudy Wunderin'k <GAC 400 m, Mirjam van Laar (Kimbria) en Aimemieke Bouma (Atmodes) hoogspringen en Ciska Janssen (Sagitta) verspringen. DRIEBERGEN De hervormde synode heeft met 25 tegen 20 stem men geweigerd, een rapport over de kerk in sociaal-politieke spanningen voor haar rekening te nemen. Een voorstel om dit rapport op de onder ste plank van de archiefkast te leg gen kreeg maar 7 stemmen. De raad voor kerk en theologie mag het rap port onder zijn eigen verantwoorde lijkheid uitgeven. De bezwaren kwamen van verschil lende kanten. Sommigen vonden het rapport veel te voorzichtig, om niet te zeggen rechts, anderen proefden er linkse voorkeuren in. De secretaris van de synode, dr. A. H. van den Heuvel, typeerde het rapport zo: het gaat niet over de kerk in sociale spanningen, maar over sociale span ningen in de kerk. De synode is op de eerste dag van haar zomervergadering akkoord ge gaan met een voorstel om de be voegdheden van de hulpprediker aan te vullen met die voor de bediening der sacramenten. Het zal worden voorgelegd aan de classicale verga deringen, waaraan dan ook nog de overwegingen van de raad voor kerk en theologie worden toegevoegd. Met grote meerderheid besloot de synode, de mogelijkheid voor lidma ten om een preekverlof te verwerven niet langer voort te zetten. In de november-synode komt een voorstel ter tafel om de positie te regelen van die lidmaten die al een preek verlof hebben. Het argument was, dat er voor wie in een kerkdienst wil voorgaan, verscheidene mogelijkhe den zijn (opleiding tot hulpprediker en toelating op grond van bijzondere gaven; KOERSEN IN HILVERSUM Dinkelprijs le afdeling. 2000 m: 1. Leo Harvester D (B. Dapper) 2.42.4 I.21.2, 2. Mannequin, 3. Lord Carlos. Winn. 1,70, pi. 1.30. 3.00 4.80, koppel II.50, trio 354,00. Rijnprijs le afdeling, 2000 m.: 1. Nero Bond (T. Kooyman - 2.47.6 1.23.8 2. Marjo 3. Minerelle. Winn. 3.70. pl. 1.40 2.20 3.00, koppel 17.70. Berkelprijs 2020 m: 1. Lotus Lagu- na (J. Hoejenbos)) 2.46.4 2.21.6, 2. Koby Eemshorn, 3. Lady Terraise. Winn. 20.60, pl. 3.90 3.20 1.40, kop pel 123,30, trio 600.80. Rijnprijs 2e afdeling, 2000 m: 1. Nita Careless (W. Stort) 2.05.3 1.25.2 2. Marinus G, 3. Marco. Winn. 6.40, pl.. 2.30 1.80 2.00, koppel 21.00. Eemprijs 2000 m: 1. Jodney D <G. v. Ey kelen borg) 2.40.8 1.20.4. 2. Mia Foruna, 3. Labora b. Winn. 87.90, ■pl. 5.10 1.30 3.10, koppel 126.90, trio 2.429,60. Vechtprijs 2420 m: 1. Juweline J (A. Nieuwenhuizen3.23.9, 1.24:3, 2. Karei Volann, 3. Jamaica Boy. Winn. 3.80, pl 1 30 1.30 1.50. koppel 4.30. Lingeprijs 2000 m.1. Iduna J (G. van Eykelenborg) 2.40.7, 1.20.4, 2. Isnathan, 3. Inez. Winn. 3.80, pl. 1.50 2.30 2.20, koppel 15.40, trio 155,60. Amstelprijs 2020 m: 1. Notre Vain- queur (J.S. van Leeuwen) 2.508 1.25.4, 2. Nanieke Volo, 3. Loeno W. Winn. 2.10, pl. 1.7Q 1.80 7.30. kop pel 4.30. Dinkelprijs 2e afdeling, 2000 m: 1. Myros Buitenzorg (H. Pools) 2.43.7 1.21.9, 2. Mariesol H, 3. Mazurka. Winn. 8.80, pl. 3.20. 3.60 2.60, koppel 64,30, trio 1519,50. IJsselprijs 2440 M: 1. Nolter W (K. Woudstra) 3.23.9 1.23.6, 2. Mor ning Star. 3. Mister Gapp. Winn. 3.60, pl. 1.80 1 40 2.50, koppel 7.30. De Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt zyn in 1974 met 1809 zielen toegenomen. Prof. J. Kamphuis con stateert in het pas verschenen Jaar boek dat de groei van binnenuit is gekomen. „Een wonderlijke zegen in een tijd van familyplanning en van moord op het ongeboren kind". Deze kerken telden per Januari van dit Jaar 90.584 zielen, verdeeld over 31 classes en 9 particuliere synoden. Hervormde kerkbeheerders is aange raden de huurtarieven voor een kerk voor het maken van plaat- en om- roe popnamen aan te passen. „De EO Is nog niet weg of de NCRV staat er al weer", zei een kerkvoogd op de algemene vergadering van de kerk voogdijen. Die concurrentie van chr. omroepen heeft sommige kerkvoog dijen al wakker geschud. De opna men vergen grote uitgaven, waarte gen de huur van het gebouw al te schril afsteekt. De restauratie van het orgel in de Utrechtse Dom heeft f600.000.— gekost. Het orgel is net op tijd klaar gekomen voor de trou werij van prinses Christina. Prof. dr. J. Verkuyl is het eens met de strekking van de kritische brief van de Geref. synode aan de Wereldraad van Kerken over steun van het anti- racisme-fonds aan het informatie programma van het Afrikaans Natio naal Congres (Zuid-Afrika). Ook Verkuyl verwerpt de nadruk op ge weld als enige oplossing in de infor matie van het AANC. De Zuid- afrikaanse bisschoppen-conferentie heeft een rapport aangenomen waar- In een werkgroep de wijding van gehuwde mannen tot priester voor stelt De Italiaanse bisschoppen hebben de katholieken van Italië op geroepen om verantwoord te stem men op zondag 15 Juni. als er regio nale, provinciale en plaatselijke ver kiezingen worden gehouden. Zij geven geen stemadvies. Wel leverde de voorzitter van de bisschoppenconfe rentie onlangs scherpe kritiek op de beweging „Christenen voor het so cialisme". De bisschoppen zien graag, dat de katholieken zich bij het uit brengen van hun stem inzetten voor de vrijheid en de bescherming van de menselijke waarden. Een com missie van de Wereldraad van Ker ken heeft 3,6 miljoen dollar beschik baar gesteld voor herstel in de Sa- hel-Ianden, die enkele Jaren lang door een verschrikkelijke droogte werden geteisterd. KERKELIJKE STAND Hen. Kerk: beroepen te Ooltgensplaat J. den Hoed, Sliedrecht, te Middelburg (voor vrijz.) W. A. Hage, W ar f hui zen, te Spankeren J. F. Wagenaar, Voorburg; bedankt voor Nederhorst den Berg P. Lootsma, Silvolde. ROAM eerste in voetbaltoernooi BOSKOOP Het BOAM voet balelftal een combinatie van ge meenteambtenaren en Rijkspolitie mensen heeft gisteren voor de tweede maal het bedrijfsvoetbal kampioenschap van Boskoop be haald. BOAM versloeg in de finale na verlenging) LFC met< 31. ADVERTENTIE Spaardeposito met 8%%rente Looptijd 5 jaar Vaste rente: 8%% Minimum storting f 1.000- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk' voor aankoop eigen huis I Zend mij de folder met uitgebreide Michtingea over deze spaardeposito's. Naam Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: R ij kspostspaarbank Amsterdam. i f [r¥j R ij kspostspaarbank Amstd u 3irv. i. p i -S» - ML

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17