Leidse regio: nog genoeg krijgt 1100 industrie terreinen Leidse runderhal standplaatsen ARABISCH-EUROPESE DIALOOG VAN START Veel bezwaren tegen werkwijze van Provinciale Planologische Dienst Onderzoek in opdracht KvK wijst uit: KVP én ARP eens met spreidingsplannen „KVP-KADER DOET NIET WAT LEDEN WENSEN" WOENSDAG il JUNI 1975 LEIDEN Voor de komende jaren is er in de Leidse regio en in de Bollenstreek nog voldoende industrieterrein om in de behoefte te voorzien. In de Bollenstreek is er voldoende indu strieterrein tot na 1980, in de omgeving van Leiden (inclusief Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg) is er voldoende industrie terrein tot en met 1978. .t is het resultaat van een onder- toekomst om gaat nieuwe industrie- naar de toekomstige behoefte terreinen te lokaliseren, is volgens bedrijfsterreinen in de regio Rietman het gebied begrensd door Rijnland, dat is uitgevoerd door het Europaweg, Rijn bureau Rietman Marketing Bouwnij verheid. Het onderzoek vond plaats in opdracht van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland, in samenspraak met de gemeente Leiden. Rijndijk en Rijksweg 4, daarvoor he meest geschikt. Bij de onderzochte bedrijven in d beide planregio's is er duidelijk spra ke van een algemeen personeelspro bleem. De mogelijkheid i Het besluit een dergelijke studie te schoold en geoefend mannelijk per- Jaten verrichten werd ingegeven door de volgende overwegingen: G het industrieterrein "De Grote Polder" in Zoeterwoude' zal binnen kort geheel zijn uitgegeven: de gemeente Leiden zal als gevolg van toekomstige binnenstadsrecon structies voor een aantal ambach telijke bedrijven (die nu nog in de binnenstad zijn gevestigd) vervan gende bedrijfsruimte moeten schep pen; €5) werkgelegenheid in de regio en vooral die in Leiden geeft al enkele jaren problemen. De studie heeft betrekking op de planregio BollenstreekHillegom Lisse, Sassenheim, Voorhout, Noord- wijk en Noordwijkerhout en op de planregio Rijnstreek-West: Kat wijk. Rijnsburg, Valkenburg, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond» Zoiterwoude en Voorschoten. Om een beeld te krijgen van de toe komstige ruimtebehoefte werd aan ruim 300 in de beide planregio's ge vestigde bedrijven een enquete-for- mulier toegestuurd. Na enige aan drang kwam 70 procent van de for mulieren (212 stuks) bij het onder zo :ksbureau terug. Op de vraag of het bedrijf over weegt zich de komende twee a drie jaar geheel of gedeeltelijk te ver plaatsen, antwoordden 27 van de 212 bedrijven met "ja", en 40 met "mis schien". In totaal dus 31,6 procent. De meeste bedrijven wilden het liefst gevestigd blijven in de ge meente. waar ze nu ook gevestigd zrn. Drie bedrijven kondigden aan de eventuele verhuizing te willen rea liseren buiten de regio. Het meest genoemd echter werd het industrie terrein "De Grote Polder". Ook het bureau Rietman meent dat weinig in het algemeen de meest aantrek kelijke vestigingsplaats die Rijksweg 4. Wanneer het er soneel te beschikken is - vooral Rijnstreek-West - gering: 34,3 pro cent is daarover matig tevreden, 26,6 procent is zelfs ontevreden. Wat het ongeschoold personeel be treft is de situatie nauwelijks beter: in Rijnstreek-West spreekt slechts 27,3 procent hierover zijn tevreden heid uit. Over de taakuitoefening van de Ge westelijke Arbeidsbureau's, de Kamer van Koophandel en de gemeenten is men over het algemeen niet on tevreden. Om de ruimtebehoefte te peilen van in de binnenstad gevestigde ambachtelijke bedrijven werden 50 enquetes uitgevoerd in wijken van de gemeente Leiden, die terzijner- tijd zullen worden gesaneerd, cq. gerehabiliteerd. Deze ambachtelijke bedrijfjes zijn over het algemeen zeer tevreden over de bedrijfsruim te, en over de huidige vestigings plaats. Neiging tot verhuizen ont breekt vrijwel geheel. Wanneer men als gevolg van reconstructie of sa nering zou worden gedwongen om zijn bedrijf te verplaatsen dan be staat er wat de nieuwe vestigings plaats betreft een grote voorkeur voor een andere plaats in de bin nenstad. Bureau Rietman acht de ligging van het industrieterrein De Waard" in Leiden - ook in de toekomst van een geringe kwaliteit. „Het wa re te overwegen", aldus het onder zoeksrapport „de rest van dit ter rein te gebruiken als vervangend gebied voor ambachtelijke bedrijven die in de toekomst wegens sanering andere huisvesting nodig hebben. Dit bedrijfstype heeft immers voorkeur voor de binnenstad. Bovendien zijn met ambachtelijke bedrijven relatief •keersbewegingen gemoeid de gebrekkige ontsluiting Waard" is dan niet langer deel". te spreiden. Tijdens de behandeling van de regeringsnota 'spreiding rijksdien sten' zeiden de woordvoerder-s van de twee confessionele regeringspar tijen dat zij de doelstellingen van het beleid volledig steunen: vermindering van de druk op de randstad (gebrek aan ruimte, ver stoppingsverschijnselen), in het bij zonder het gebied rond Den Haag, en verbetering van de sociaal-econo- mische situatie in noorden, oosten en zuiden van Nederland. 'De industrialisatie in noorden en zuiden komt uiters moeizaam op gang. Veel gekwalificeeerde school- vei'laters tx'ekken naar elders, om dat zij in hun geboortestreek niet aan hun tx-ekken kunnen komen. Als dit proces niet tot staan wordt ge bracht, zal de bevolking vergrijzen en zullen verpaupering en verwaar lozing deze provincies blijven teiste- 'ren', aldus Bremen (KVP). Gezien de concentratie van be drijven en instellingen in de rand stad voorziet de KVP'er dat de groei van het westen, nu tijdelijk wat minder door conjuncturele omstan- ditheden, niet te stuiten zal zijn Hij vindt het dan ook juist dat de randstad fungeert als .donor' voor de rest van Nederland. Hij werd hierin gesteund door zijn collega De Boer (ARP). De plannen van de regering voor de spreiding van rijksdiensten zijn bij de VVD niet in goede aarde ge vallen. De VVD ziet het nut van spx'eiding heel goed in, onder bepaal de voorwaarden, maar vindt de aan pak van de regering beneden peil. 'Log on weinig LEIDEN Aan de noordzijde, dus De plannen voor de hal zijn op een aan de achterkant van de Groen- snelle en uitstekende manier door oordhal zal tegen de bestaande hal het ambtelijk apparaat voorbereid, een nieuwe hal worden aangebouwd, aldus wethouder Van Aken gister- Deze zg. runderhal zal door middel avond in een vergadering van de van twee schuifdeuren met de be- raadscommissie voor Economische staande hal in verbinding staan. Aangelegenheden. Hij zei er behocf- De nieuwe hal zal een capaciteit te aan te hebben op die plaats zijn krijgen van 1400 standplaatsen en een oprechte dank daarvoor uit te spre- oppervlakte van 5600 m2. Met de ken. Tevoren had ook Woelders bouw ervan zal zo spoedig mogelijk (PvdA) zijn waardering voor het worden begonnen. De kosten van het snelle ambtelijke werk geuit, plan worden geraamd op: Naast hulde, was er ook ruimte f 3.830.000,-. voor vragen. Du Gardijn (PPR/D 66 De bouw is noodzakelijk geworden /PSP) vroeg zich af of de hoge in door de stormachtige ontwikkeling vestering ook op de lange duur ver- van de Leidse veemarkt. Na bijna antwoord is. Hij vroeg of de zeker- anderhalf jaar veemarkt op maandag heid bestaat dat de veemarkt ook heeft een groot aantal aanvoerders over een jaar of tien nog wel zo nog steeds geen vaste plaats kunnen groot zal zijn. vinden. Het vee staat veel te dicht op Wethouder Van Aken zei ervan over- elkaar, of moet buiten geplaatst wor- tuigd te zijn dat zich op het gebied den. Óp dinsdag moeten verschillen- van de veemarkten een voortgaande de deelmarkten van nuchtex-e kalve- concentratie zal voordoen. Hij zei te ren, lammeren en biggen in elkaar verwachten dat er in Leiden worden geschoven. Vooral uit het voortdurende stijging x oogpunt van een vlotte afzet, maar van vee zal zijn. ook uit het oogpunt van veiligheid Ook Stroink (CDA) stelde de vraag van pex-sonen en dieren is hierdoor of de hal een andere functie kan een bijna onhoudbare situatie ont- krijgen, wanneer de veemarkt terug slaan. loopt, en Mentzij (PvdA) deelde mee De veehandel zal via een verho- te hebben gelezen, dat de asbest-ce- giixg van de veemarkttarh x het aanbod bijdrage leveren aan de financiële gevolgen van de bouw van de run derhal. LEIDEN Als dank voor de grote hulp, als herinne ring en uit waardering heeft gistermorgen de directeur van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers (BNMO) aan 316 medewer kers van de Leidse Kokschool een stropdas aangeboden met het wapen van de BNMO. Aan twee dames werd de sjaal gegeven met hetzelfde wapen. Aan mevrouw Larbré wer den de geschenken symbo lisch overgedragen. Zij heeft de aardappels geschild voor de 3600 bezoekers van het zesde lustrumcongres, dat op 10 mei jl. in de Groenoordhal werd gehouden. Overste Van Buuren van de Kokschool: „We hebben naar buiten kunnen laten zien, dat er onder goede leiding kerels, die nog maar drie dagen in dienst warentwee vrije da gen binnen bleven en keihard hebben gewerkt om deze mensen te kunnen helpen. Sommigen konden nog niet eens hun schoenen rijgen". Op de foto directeur De Mooij, die hef geschenk aan mevrouw Larbré overhandigt. CAIRO (Reuter) De Arabische wereld en de Europese Gemeen schap zijn gisteren in de Egyptische hoofdstad besprekingen begonnen over het aangaan van nauwere poli tieke en economische banden in een sfeer die overschaduwd wordt door een onlangs gesloten handelsovex-een- komst tussen de EG en Israel. Het hoofd van de Arabische dele gatie zei in een openingsverklaring, dat de EG door de overeenkomst met Israel te tekenen een middel had px'ijsgegeven om druk op Israël uit te oefenexx teneinde dat land te be wegen tot opheffing van zijn bezet ting van Arabische grond. Maar niettegenstaande het mis noegen in de Arabische wereld over het besluit van de EG, Israël gun- hulpvex-lening ter bespoediging van hun ontwikkeling. Het hoofd van de Arabische dele gatie, de Jordaanse diplomaat Daja- ni zei, dat de EG-overeenkomst met Isx-aël in strijd was met de beginse len van de Verenigde Naties waarin aangedrongen wordt op terugtrekkixxg door Israël uit de bezette Arabische gebieden en erkenning van de rech ten der Palestijnen. Volgens Dajani zal samenwerking tussen de Arabiex-en exx de EG-landen ken tegen elk eventueel gebruik door wederzijdse welvaart brengen en het stigere handelsvooi'waarden te ver lenen, begon de Arabisch'-Europese dialoog met hoge verwachtingen aan beide kanten, dat hij zal leiden tot economische voordelen en tot vergro- tixxg van het politieke begrip tussen beide partijen. De negen landen van de EG, de voornaamste slachtoffers van 't Ara bische olie-embargo van 1973, stre ven ernaar zich te verzekeren van een olievoorziening op lange termijn zich als het de Arabieren in de toekomst olie als politiek wapen. De Arabieren wensen diplomatieke steun van de Europeanen bij het op lossen van het conflict in het Mid den-Oosten, "De DEN HAAG (ANP) De twee- is geen kabinetsbeleid. Het is een de kamerfracties van KVP en ARP rommeltje' waren kwalificaties die zijn het eens met de regeringsplan- WD-woorvoerder Van Aardenne gis- nen om bijna 7000 ambtenaren dan teravond in de Tweede Kamer ge- ambtenaren bruikte. Hij vindt dat de plannen zwak onderbouwd zijn. Er is geen rekening gehouden met veranderde omstandigheden, de effecten, positief en negatief, zijn onvoldoende onder zocht en de inspraak van te sprei den ambtenax'en is belabberd gere geld, zo vindt de VVD. De tweede kamerfractie van de PN is fel tegen iedere vorixi van spreiding van rijksdiensten. Volgens de communist Dragstra lost spreiding in fiete geen enkel wex-kgelegeheids- em in noorden of zuiden op, komen er wel problemen bij het gebied rond Den Haag. vestigen van vrede in het Midden- Oosten bevorderen. Dajani zei tenslotte, dat de Arabie ren o.m. zullen aansturen op ophef fing van handelsbelemmeringen, het technologische, verschaffen van voldoende waarbor gen en faciliteiten voor Arabische in vesteringen in EG-landen en op ge meenschappelijke financieririg van ontwikkelingsprojecten in Arabische landen, met gebruikmaking van Europese technologie. De "Europese" delegatieleider de Ierse diplomaat Gallagher zei nog, dat de potentiële ruimte voor Euro pees-Arabische samenwerking reus achtig groot was in verscheidene eco nomische sectoren, waaronder in dustrie, landbouw, financiën en de bouw. ment platen die voor de wanden 1 de nieuwe hal gebruikt gaan worden, kankerverwekkend ayn. Hij zegde de commissie de nodige informatie hierover toe. Overigens was de com missie unaniem van oordeel dat de hal er moet komen. Treinramp door fout in spoorboekje MUNCHEN (UPI) De Duit se spoox-wegen hebben toegege ven. dat een foutief tijdschema de treinramp heeft veroorzaakt waar-bij zondag 38 mensen om het leven kwamen en 112 ge wond raakten, van wie enkelen nog in levensgevaar verkeren. Een woordvoerder zei dat men probeert vast te stellen waar de verantwoordelijkheid voor de fout ligt. De directie van de spoorwegen hebben opdracht ge geven dit en alle soortgelijke ge vallen te corrigeren. De spoorwegen bevestigden hiermee dat volgens de nieuwe dienstregeling de treinen nage, noeg gelijktijdig in tegengestel de richtingen op enkelspoor re den UTRECHT (ANP) Ex-voorzitter van de KVP Dick de Zeeuw (thans Doodgeschoten Een commando aanvoerder van een groep veront,- linkse extremisten heeft giste ren de seci-etaris-generaal van de bond van bankemployés in de Ar gentijnse provincie Santa Fe, Exxri- que Pelayez, doodgeschoten Pelayez stond in het centrum ruste KVP-ers, die aan de afkalving van deze partij een einde wil maken via een nieuw elan waarin de gewo ne leden het meer voor het zeggen moeten krijgen ten koste van het partij-kader en waarin de KVP als Vier echtgenotes van PTT-ambtenaren hebben de afgelopen nacht in tenten doorgebracht op het Binnenhof. Op die manier wilden zij protesteren tegen de spreidingsplannen van de regering en de tweede-kamerleden, die over de 'PTT-verhuizing' debatteren, nog eens op hun grieven te wijzen. LEIDEN/DEN HAAG De pro vinciale commissie voor Ruimtelijke Ordening is niet onverdeeld tevreden over de wijze waarop de Provixx- ciale Planologische Dienst de in spraak rondom het nieuwe streekplan leerde het zo: "Als we kijken naar het aantal reacties dat op de nota is binnengekomexx, dan kunnen we zeggen: de inspraak is geslaagd. Kij ken we echter naar de verwerking die reacties, dan leidt dat tot de Die oogstten punten, die door de PPD zijn gefor- overigens de lof van verschillende Zuid-Holland West tot dusver tot conclusie dat de inspraak haar recht heeft laten komen. On der meer zijn er bezwaren tegen de wijze waarop de reacties op de Nota Plandoelen zijn verwerkt. Zo als bekend zijn voor de inspraak door de bevolking vier streekcommissies geformeerd, waaronder een voor de Bolleixsti-eek en eexx voor de omge ving van Leiden. PvdA-statenlid drs. Harms formu- lirk. Ook het Voox-schotense staten lid ir. N. C. de Ruiter had kritiek jp de werkwijze van de PPD: "Ik heb de indruk, dat de problemen een beetje vanuit een ivoren toren zijn de vast, dat het benaderd". Volgens drs. Harms is vrijwel elke reactie, die is binnenge komen door de PPD als onjuist ge kenmerkt of wordt van de hand ge wezen. Hij miste ook het verband tus muleerd. De kritiek op de Nota Plandoelen van de "insprekers" heeft zich met name geconcentreerd op het idee, dat er in 't noord-westelijk deel van Zuid-Holland een zogenaamde me- tropolitaine ontwikkeling zou moeten voordoen, KVP-statexxlid Bakker stel de PPD tegen deze stormloop van protesten maar armzalig was. "Op dit punt is een politieke beslissing noodzakelijk" aldus Bakker, „want anders is er een blijvend verzet van de streekcom- statenleden vanwege de omvangrij ke en zeer interessante inbreng op bepaalde punten. Statenlid De Rui ter pleitte er dan ook voor deze waar devolle inbreng te kanaliseren. Wat de inspraakmethode betreft was zij van mening dat de provincie nu op de goede weg is, al heeft de procedure een onmenselijke hoeveelheid werk voor de ambtenaren veroorzaakt. Drs. Harms verschilde duidelijk met haar van merxing. Hij meende dat voor toekomstige streekplannen naar een nieuwe procedure gezocht Santa Fe op de bus te wachten toen frisse open sociale volkspartij vanuit een vrachtauto die langzaam de kiezers kan aaixspreken, he": ft langs de halte reed, het vuur op hem zich niet willen uitlaten over de werd geopend. De vakbondsleider vraag wat te doen als de partijraad werd door acht kogels getroffen en zijn verontrusting niet zal blijken te was op slag dood. delen In de sportschool van KVP-er Tim Moord In Ierland is vanochtend van der Laan waren gisteravond vroeg een moord in "Noordierse stijl" in Utrecht opnieuw, na de eerste gepleegd. Volgens de politie in Du- bijeenkomst van 29 mei vele tiental - blin liep de 25-jarige Larry White len KVP-ers bijeengekomen om te in de buurt van zijn woning toen 'n zoeken naar wegen de KVP nieuw le- auto naast hem optrok en de inzit- ven in te blazen. Uitgaixgspunt voor tenden het vuur op hem openden, hen is de neergang. Hij overleed ter plaatse. White was De enthousiaste beginsel-verklarin- lid van de beweging "Saoreire" (Vrij gen over de noodzaak de KVP een Ierland), een kleine zeer militante verjongingskuur te laten ondergaan, organisatie. De moord zou het gevolg die op 30 mei in een sfeer van geen woorden maar daden klonken ont braken op deze tweede bijeenkomst. Nu moest er gepraat worden over teksten van resoluties en actiepro gramma's, die op de komende par tijraad moeten worden ingediend. Ook ontkwam de vergadering er niet aan zich in felle bewoordingen af te zetten tegen partij kopstukken die zich de afgelopen tijd laatdun kend over De Zeeuw en zijn veront rusten hadden uitgelaten. Uiteindelijk werd een resolutie aan vaard waarin onder meer staat dat van de partijraad een duidelijker uitspraak wordt verlaxxgd over de re-activering van de KVP, zonder moeten worden. Beiden wax-en 't echter in strijd te komen met de el over eens dat de nota met de afspraken over het CDA. door de PPD is ge- In een toelichting zei de heer De publiceerd nog even vaag en aan- Zeeuw nog dat naar zijn mening de vechtbaar is als de Nota Plandoelen. KVP een soort sociale volkspartij De commissieleden toonden zich moet worden, die aan de kant van vrijwel zonder uitzondering voorstan- de zwakkeren in de samenleving der van een op 9 september te hou- staat. "Als dat links moet heten, dan den hoorzitting. Daarvoor zal een willen we graag links zijn", riep hij aantal met name genoemde instel- uit. Hij stelde ook dat de groep ver- lingen en organisaties in de gelegen- ontruste KVP-ers rondom hem een heid worden gesteld om de ideeën opdracht heeft van de leden en een die zijn geopperd toe te lichten, lunctie als speerpunt binnen de par- Veertien dagen later zal de commis- tij vervult. Hij meende dat hij een sie de definitieve Plandoelen voor 't kans heeft als de komende partijraad nieuwe streekplan Zuid-Holland gaat doen wat leden en kiezers wen- West bespreken. sen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11