Basketbal- team: tweemaal verlies BESLISSING BS VALT DEZE WEEK Perspectief Spijkenisse 'NIEUW GEZICHT' Druk 'verkeer' circuit-ziekenhuis Bosbaan voor Hoofdnummer op Leidse ploeg Europese titelstrijd Na spectaculaire 2-4 zege bij Emmen MAAlfDAG 9 JUNI 1975 PAGINA 9 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM Sparta heeft weer een amateur gecontracteerd de negentienjarige doelman Wim Berends van "Epe" uit Gelderland. Manager Ad Lam: "Naast Pim Does burg en Joop Mom wordt hij onze derde keeper". Bij Sparta zijn Adrie van Stave ren en Henny Michelsen nog steeds niet tot een akkoord kunnen komen wat betreft een nieuw contract. Ad Lam: "Wij wachten nu maar af. Als ze niet meer bij ons aankloppen, zal hen dit komend seizoen aardig wat geld kosten". In de amateursector is Sparta mo menteel op zoek naar versterking van de voorhoede. Binnenkort zal een nieuwe aanvaller worden gecon tracteerd. Bij Feyenoord het afgelopen week einde geen nieuws. Pred Blanke- meyer: „De Jong en Rijsbergen heb ben in elk geval nog niet getekend". Overigens komt Feyenoord vol gend seizoen in elk geval met een „nieuw gezicht" in het veld. Joop van Daele heeft een neusoperatie ondergaan. De Ausputzer: „Mijn neus is rechtgezet. Het ziet er nu een stuk beter uit". ZANDVOORT Henk van Kes sel, de wereldkampioen in de 50 cc klasse, die dit jaar bij de grote wed- s tri j den in het tweede gelid rijdt, heeft gisteren evenals Boet van Duimen twee overwinningen be haald bij de door 10.000 toeschou wers bijgewoonde kampioenswegra ces in Zandvoort. Van Kessel won de 125 cc en 250 cc wedstrijd. In de kwartliters kwam hij pas op kop, nadat valpartijen het veld hadden uitgedund. Wil Hartog en Kees Schermer reden in de Panorama bocht tegen elkaar op. Beiden wer den naar een Haarlems ziekenhuis overgebracht. Hartog met een her senschudding en Schermer met een gebroken sleutelbeen en een gebro ken enkel. Koploper Adrie van der Broeke uit Middelburg kwam in de laatste ronde ten val. Hij werd met rugklachten afgevoerd. Van Kessel zegevierde toen voor Van der Zan den uit Oosterhout. Boet van Duimen was veruit de snelste in de 350 en 500 cc klasse. In de halve literklasse wisselden zijn achtervolgers voortdurend van posii- tie. Uiteindelijk legde Dick Alblast tamelijk verrassend beslag op de tweede plaats. Bij de zijspanraces vloog Arie Wie- man uit Zwammerdam met zijn VW special in het scheivlak uit de bocht. De motor sloeg enkele malen over de kop en vloog in brand even als het aanpalende duinterrein. De brandweer bedwong het vuur. Wie man en zijn bakkenist Vermeulen liepen verwondingen aan de schou der op en werden naar een Haar lems ziekenhuis vervoerd. LEIDEN Het staat nu voor 99% vast dat BS Leiden zijn eredivisie schap zal continueren. De Leidse bas ketbalclub neemt deze week in over leg met de Nederlandse spelers de definitieve beslissing. Ex-voorzitter Ton Menken: "Met de contractering van Harry Pappas hebben wij ei genlijk al een besluit genomen. Wij willen BS in de eredivisie houden en dat is ook aan de spelersgroep toegezegd. Wat we de laatste jaren hebben opgebouwd kunnen we nu niet laten vallen en daarop gericht zijn de onderhandelingen die we nu nog steeds voeren. Het moet wel erg gek lopen als wij geen uitweg zouden vinden". Harry Pappas twijfelt er niet aan dat BS volgend jaar gewoon in de eredivisie blijft. Hij is volop bezig met het uitproberen van nieuwe spe lers die hij voorlopig recruteert uit de jeugdgroep. De gemiddelde leef tijd van de ploeg die vanavond om half acht in de Vijf Meihal aantreedt tegen het Nederlands militair team is 20 Jaar. Pappas stapte af van zijn oorspronkelijke idee, het uitno digen van enkele Amerikanen voor deze oefenwedstrijd, om de eigen spelers in de gelegenheid te stellen zich waar te maken. BS speelt met Eric-Jan Berendsen (17), Hans van Rooden (18), Benja min Ruijsenaars (19), Wil Moerer (19), Marcel Rijsbergen (19), Ed Plomp (19). Peter Kop (20). Frans Kales (20), Aad van den Nieuwen- dijk (20), Cees van Diest (23) en Peter de Jong (28). Van den Nieu- wendijk kwam in het seizoen 1972- 1973 voor het laatst uit voor BS Lei den, dat toen nog Bona Stars heette. De jonge guard is sinds enige maan den weer in training. BS Leiden-aanvoerder Peter de Jong (op archie]- foto in actie tegen Lions) is vanavond de oudste speler in het team dat tegen de Neder landse militairen speelt. BELGRADO Het Nederlands basketbal-team heeft het eerste weekeinde van het toernooi om het Europese kampioen schap basketbal in Split niet met een overwinning kunnen be kronen. Zoals werd verwacht bleken Joego-Slavië en Italië te sterk voor de Oranje-ploeg. De nederlaag tegen het gastland was meer dan duidelijk. Via een ruststand van 47-36 won Joego- Slavië in feite zonder problemen 102-76. Tegen de Italianen was het heel anders. Nederland speelde een schitterende eerste helft en verbaasde vriend en vijand door een voorsprong van maar liefst 20 punten te nemen. In de 15de minuut was het verschil zelfs even 22 punten: 30-8. Na rust stortte de ploeg echter helemaal in elkaar en toen Italië met nog 5 minuten te gaan vóór kwam (58-59) was- het pleit be slecht. De geroutineerde Italianen hadden toen niet meer zoveel pro blemen om de zege te pakken: 64-69. De Joegoslaven hebben op de eer ste avond het Nederlandse team dui delijk gemaakt dat topbasketbal meer inhoudt dan alleen maar een goede balbehandeling. De ploeg van Bill Sheridan bleek vooral verrast door de fysieke kracht van de rege rende Europese kampioen. De eni gen die redelijk tegen dit geweld waren opgewassen, waren Harry Kip, die een uitstekende wedstrijd speel de, Herman Pluim en in iets min dere mate Anton van Heisteren. Nederland slaagde er aanvankelijk in een kleine voorsprong te nemen. Met de komst van de lange Cosic keerde echter de rust in de Joe goslavische equipe terug en uiterst simpel werd de achterstand omgebo gen in een 27—17 voorsprong. Ne derland ving de klap goed op. Sheri dan wisselde zijn spelverdelers Stik king en Cramer uit voor het duo Dekker/Omre en toen kwam de oranje-ploeg terug tot op één punt: 28-27 met nog 7 minuten te spelen in de eerste helft. Het publiek werd er even stil van. Het surplus aan klasse zou de rust stand toch weer royaal in het voor deel van de Joegoslaven brengen: 47-36. In het begin van de tweede helft leek het er even op, dat Ne derland zou worden weggespeeld. Binnen vijf minuten was de marge al 20 punten: 84-64. Nog even kwam Nederland terug om in BOKSEN Hans Hofman is zater dag in het Poolse Kamien gekozen tot voorzitter van de Europese Ama teur Boksbond (EABA). Hofman, die door de Nederlandse Boksbond kan- Uitslagen didaat was gesteld, volgt de Rus Ni kolai NikiforovDenisov op. toch weer bij vlagen volledig te wor den weggespeeld. Vooral Cosic viel toen op met een aantal zeer knappe passes. Eindstand 102-67. Optimisme De wedstrijd tegen, de Italianen was met een zeker optimisme tege moet gezien, omdat de Azzuri be paald niet hadden geïmponeerd te gen de Turken op de eerste speel dag. Bovendien was er bij de Italia nen een zekere vrees voor de oranje - ploeg te bespeuren. In de eerste helft liep het bij de Nederlanders grandioos. Italië werd op alle fronten vernederd en tot ie ders verbazing nam Nederland een ruime voorsprong. Dat was vooral te danken aan Kees Akerboom, die voor rust erg veel ruimte kreeg van Dino Meneghin. De Italianen zaten volledig vast en schoten erbarmelijk. Halverwege stond Nederland al met 20-8 voor. De Italiaanse coach Pri mo liet Akerboom door Bisson ver dedigen maar ook dat had niet de gewenste uitwerking. Oranje scoor de rustig door en leek even later de wedstrijd in de zak te hebben, toen de Italianen bijna vijf minuten niet scoorden: 30-8. Weliswaar moesten Akerboom voor rust nog wat terrein prijs geven, maar de marge bleef nog altijd ruim: 38-20. Na rust bleef er echter niets meer over ban het schitterende spel van de eerste helft. Akerboom werd knap verdedigd door Bertolotti en de voor sprong slonk zeer snel. Bill Sheri dan gaf achteraf zichzelf de schuld van de nederlaag: "Ik heb die jon gens laten spelen, van wie ik dacht dat ze het aankonden, maar dat bleek niet juist". Met nog iets meer dan 4 minuten te spelen kwam Ita lië via Bisson vóór. Nederland was volkomen van de kaart en toen Mar- zorati het verschil zelfs op 5 punten bracht, was het een bekeken zaak: 64-69. BOKSEN De Zuidkoreaan Yoe Jae do heeft zaterdag in de Japanse stad Kitakyushu de wereldtitel bok sen in het middengewicht veroverd. Hij sloeg de Japanse titelhouder Koichi Wajima in de zevende ronde knock-out. GOLF Alice Janmaat en Piet Hein Streutgers zijn gisteren op de banen van de „Kennemer Golfclub" bij Zandvoort Nederlands kampioen geworden. Topscorers van Nederland tegen Joegoslavië: Cramer 16, Van Hei steren 14 en Kip 12. Tegen Italië: Akerboom 28, Cramer 10. Groep A: Italië-Turkije 83-65, Joe- goslavië-Nederland 102-76, Italië- Nederland 69-64, Joegoslavië-Turkije 92-65. Groep B: Tsj-Slowak.Israël 8685, Rusland-Polen 79-72, Rusland- Tsj. Slowakije 92-81, Israel-Polen 90-84. Groep C: RoemeniëGriekenl. 71 til, Spanje-Bulgarije 85-74, Bulgarije- Griekenland 81-71, Spanje-Roemenie Ans Gravesteyn, Anneke Stefels, Trudie Jongenelen en Barbara d. Jong van de Njord/Triton/DSS combinatie ontvangen de felicitaties na hun overwinning. Het viertal plaatste zich voor de drie- landenwedstrijd die op 28 juni in Amsterdam wordt gehouden. AMSTERDAM Het succes maakte c.3 zondag van elke Njord- en AsoposDe V'ulrt-supporter weer helemaal goed. De combinatie-acht van die vereniging won de senior- B acht, het hoofdnummer van de wedstrijden die de Amsterdamse Roeibond in het weekeinde op de Bosbaan organiseerde. De Leidse formatie was de enige die op de gis teren ernstig door de wind benadeel de boei zes wist te 1 De wedstrijden van de vijftig Jaar bestaande ARB stonden, zoals ge bruikelijk, in het teken van de selec tie voor de drielandenwedstrijd (over drie welken te venroeien). Bovendien spetelde in hiet achterhoofd1 van me nige deelnemer al de gedachte aan uitzending naar de Olympische Spe len in Montreal. De belangrijkste kandidaten daarvoor moeten bij de dames worden gezocht, maar toch lieten ook enige herenploegen veel belovend werk zien. Zo wist de onge stuurde Nereus-'twee Boeschoten/ Van der Horst beide dagen met gro te voorsprong de finish te bereiken. Wel hebben de Amsterdammers de gewoonte tijdens elke race een for se „snoek" te slaa-n. maar gerenom meerde duo's als Vervoort/Vervoort. Luynenburg/Droog en v.d. Poll/Van Drooge hadden tegen het "lichtvoe tige" roeien van het tweetal weinig in te brengen. In de gestuurde twee, waarvoor Dudok zich had afgemeld, toonde Laga aan dat er niet alleen in Am sterdam hard wordt gevaren. Met machtige halen ijlden Klem en Van Woudenberg naar de meet. Gekop peld aan hun clubgenoten Wegner en Hofkamp wisten de Delftenaren ook in de vier te winnen. In het on gestuurde veld hadden zij het ech ter te kwaad met de ongelukkige boei zes en bovendien bleek heit stu ren onoverkomelijke problemen op te leveren. De overwinning ging naar Nautilus/Skadi, nadat de Var- sity-vier van Nereus nog geruime tijd het veld had aangevoerd. In de winnende Rotterdamse ploeg roeide de lichte Skadi-twee en de tot voor kort slechts scullende broers Ver- Voort. Groot succes voor Asopos de Vliet boekte Ed Maan, die een dub bele triomf kon begroeten. Zaterdag rekende de Leidse skiffeur op impo nerende wijze af met Brouwer van Hades en Harold Punt en gisteren had Maan alleen te maken met "good old" Jan Wienese, die niet voor DEN HAAG De dames-roeiploe- gen, die zullen deelnemen aan de drielandenwedstrijd, die op 28 juni a.s. in Amsterdam (Bosbaan) wor den gehouden (met West-Duitsland en Frankrijk) bestaan uit: Vier met stuurvrouw: 1. Nereus, Orca 2, Ne reus. Het Spaarne dubbel vier m?t stuurvrouw1Njord Triton DDS, 2. Njord 'Argo Phocas Dubbel twee: 1. RIC. 2. Gyas (Mar griet Dubbelboer Ieteke Hiidema) Skif: 1. Ingrid Dusseldorp (Aegir), 2. Desanka Kempers (De Hoop). problemen kon zorgen. Maan zal de komende maanden overigens niet kunnen roeien omdat hij een studie reis naar Afrika gaat maken. Stei- genga kon het in de él/te-skif dui delijk niet redden. Harold Punt her stelde zich gisteren enigszins. Zijn "eeuwige" concurrent Brouwer liet hij in de lichte klasse ver achter zich. Het hoofdnummer bij de heren is sinds jaar en dag de senior B-acht, waaraan ditmaal een combinatie- ploeg van Njord en Asopo6 De Vliet deelnam. Na een felle start nam de Leidse lormatie direct de leiding, met na vijfhonderd meter zelfs een krappe lengte voorsprong. Daarna leek de ploeg het alsnog moe«lijk te krijg: n door de straffe tegenwind die elke formatie op boei zes zo hinderde. Toch wist de acht het aandringen de Phooas uit Nijmegen voor te blij- By de d-atrtes toonde Ingirid Dussil- dorp zich weer 'n klasse apart in d? skif. In twee verschillende boten ze gevierde zij twee keer. Zaterdag werd Anneke Stefels van Njord der de. In de dubbel-twee vierden de RIV-dames Vissers en Klaasse een succesvolle come-back. "Vooral de overwinning van zaterdag op het Nereus-duo Vosmaer en Steenman maakte indruk. Het eerste optreden van de Nereus/Orca-vier bracht niet wat ervan werd verwacht. In de dubbel vier won de ploeg van Njord- DDS-Triton tweemaal voor Njord- Argo-Phoecas. In de acht wisten de dames tezamen de concurrentie ge makkelijk voor te blijven. Bij de lichte heren ging de aandacht uit naar de Njord-vier. In de senior klasse wisten Ebeling, Klaasen, Schaafsma en Ritzen moeiteloos te zegevieren. Tegen de élite-ploeg van het Spaarne ging het echter minder best de vorige race zat de Jonge Leidenaars nog duidelijk in de be nen. Ook gisteren had de ploeg het moeilijk met als extra handicap de ongelukkige boei. In Ratzeburg mag de Njord-vier het tegen internationa - le sterren gaan opnemen. Van de overige Leidse teams viel op dat er vooral op het gebied van de techniek hog wel het een en ander te leren valt. Alleen de lichte acht van Aso pos De Vliet wist nog als eerste te eindigen. HELMA NEPPëRUS Emmen Niets lijkt het kampioen schap van Nederland voor amateurs van Spijkenisse nog in de weg te staan. In Emmen bereikten de mannen van Ad van Dongen een spectaculaire 24 zege en dat biedt voldoende perspectief voor de thuiswedstrijd van zaterdag. Door Wim Raucamp Ad van Dongen: „Emmen is kwalitatief een rijke ploeg. Daarom heb ik de organisatie in de verdediging gericht op individuele spelers, met Cor Zwaetepoorte op het middenveld. Ginus Meyerink kreeg voor rust te veel vrijheid, vandaar dat er na de pauze steeds iemand was om hem te bewaken. Ik heb trouwens liever dat de tegenpartij zich op onze tactiek En vervolgens: „Het is wel duidelijk geworden, dat Emmen iets te verbergen heeft. Dat is namelijk de zwakke verdediging. Het is logisch, dat ze dat proberen op te vangen. Daarom speelden ze met een versterkt middenveld. Maar ik vind dat het er niet is uitgekomen". Koen Schonerwille, Emmens somber kijkende trainer: „De druiven zijn niet zuur,, Spijkenisse heeft verdiend gewonnen. Ik heb alle respect en hulde voor deze ploeg. Je moet alleen niet raar opkijken, als we volgende week winnen. Deze neder laag is misschien wel een dubbele prikkel". Het was Emmen dat al na elf minuten voor de eerste treffer zorgde via Tinus Doek. Dat gaf op dat moment de Juiste verhoudingen weer, want Emmen kwam iets sterker uit de startblokken. Het eerste half uur van de wedstrijd was er duidelijk van een Emmens overwicht sprake, terwijl Spijkenisse trachtte onder die druk uit te komen. Dat lukte pas in de 40e minuut. Het aandringen van Spijkenisse werd toen beloond door een treffer van Cees Janse, nadat Rini van Zanten tegen doelman Ab Koster had opgeschoten. De ruim 400C toeschou wers zagen hoe de bezoekers in de 8e minuut van de tweede helft op 12 kwamen. Cor Barendregt was het die een falende verdediging koelbloedig afstrafte. Niet lang daarna deed Puck Horstman do hoop voor Rmman herleven door de gelijkmaker te scoren: 22. Een resultaat waarmee Spijkenisse al tevreden was gewest. Maar de zaterdagkampioen ging door. Nauwelijks vijf minuten later hernam de Van Dongen-brigade de leiding. Weer via Cor Barendregt, die de bal handig over de te ver voor zijn doel staande Ab Koster heen schoot. Daarmee werd de aanvalskracht goed beloond. Want Spijkenisse was zeker na rust de betere ploeg. Dat uitte zich nog eenmaal. Vlak voor tijd zette Rini van Zanten de Emmen-verdediging op het verkeer de been. Waardoor Harry Koopman een vrij veld voor zich kreeg. Op het juiste moment schoot hij over de vertwijfeld uitlopende Koster, daarmee de eindstand op 24 brengend. RALLYCROSS Dick Riefel is gisteren op het Eurocircuit van Val- kenswaard winnaar gqworden van de internationale groep in de vierde wedstrijd tellend voor de Nederlandse kampioenschappen rallycross. TRAMPOLINE Nederland heeft zaterdag in Hoogeveen de wedstrijd trampolinespringen tegen Rheinland verloren met 251.20 punten tegen 227.80 punten. ZEILEN De Fransman Serge Maury heeft het Europees kampioen schap zeilen in de Finnklasse op zijn naam gebracht. Zaterdag won hij bij Laf Llanfranc (Spanje) de zesde en laatste wedstrijd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9