Juist een jaar van de man Dieren dag maar dan langer Niet duidelijk Fout Wel tevreden mm Ik vind het niks Bekoring PAGINA 8 EXTRA MAANDAG 9 JUNI 1975 De gedachten lopen nogal uit een, over het Internationaal Jaar van de Vrouw. Veel mensen me nen dat een dergelijk jaar zal leiden tot beter begrip tussen man en vrouw en een betere taakverdeling. Het Jaar van de Vrouw zal mannen en vrouwen voortdurend dwingen om na te denken over emancipatie, dat wil zeggen over het opgeven van het geijkte mannen-vrouwenpatroon. Maar is het nu in werkelijk heid zo slecht gesteld met de po sitie van de vrouw, als men wel voor doet komen? Ik geloof dat vele vrouwen zich helemaal niet achter gesteld voelen ten opzich te van de man. Integendeel, de vrouw is in vele gevallen beter af dan de man. Waarschijnlijk hebben de vrouwen die volledige vrijheid wensen er niet over na gedacht, dat gelijke rechten ook gelijke plichten met zich mee brengen. Ik denk hierbij aan b.v. dienstplicht den dan 14 maanden nuttig werk kunnen verrichten in gezinnen die hulp nodig hebben in de huishou ding doordat moeder is uitge schakeld of anders zouden zij wel in een bejaardentehuis of in een ziekenhuis terecht kunnen. Ver der moeten de vrouwen er reke ning mee houden dat de man nen ook niet meer galant e.d. hoeven zijn tegenover het zwakke geslacht, ik kan me voorstellen dat de vrouw dft laatste een on prettig vooruitzicht zal vinden en daarom is het van belang dat er geen al te grote veranderingen op dit gebied plaats zullen vinden. Het is dit jaar geen Jaar van de vrouw maar het is Juist een Jaar van de Man. Vanaf de schepping is de man nu eenmaal altijd de meerdere geweest. Door de eeuwen heen zijn zij gedoemd geweest als hoofd van het gezin op te treden, te vechten voor het vaderland of het geloof, het geld binnen te brengen en bovenal nog eens verantwoordelijkheid te dra gen. Het blijkt duidelijk dat het de man is die niet genoeg vrij is en het is tijd geworden om deze discriminatie uit de weg te Vrouwen moeten vrouwen blijven en dat is alleen het geval als zij zelf de kinderen groot brengen en voor het verdere huishouden zorgen. Vrouwen die hun kinde ren in een kinderdagverblijf stop pen om zelf te gaan werken, heb ben niet begrepen wat hun taak is. Dit ligt uiteraard anders bij ge scheiden en alleenstaande vrou wen. Vaak wordt er gezegd dat de huisvrouw de enige is die niet over een eigen inkomen beschikt. Deze veronderstelling is volgens mij onjuist daar de vrouw door zuinig te doen, de koopjes af te lo pen en bepaalde klusjes op te knappen duidelijk ..verdient" en zo bijdraagt tot het gezinsinko- Er wordt vaak gezegd dat er te weinig vrouwen zijn die hoge posities bekleden. Men zou graag zien dat een vrouwelijke chef of collega evenveel gerespecteerd moet worden als een man. Daar naast moet zij evenveel rechten en loon krijgen als een man. Een vrouwelijke collega lijkt mij ac ceptabel maar als chef onaan vaardbaar. Van nature ziet een vrouwelijke chef over mannen in een man altijd haar meerdere. De vrouw moet in feite een vrou welijk beroep uitoefenen omdat ze daar beter voor geschikt is en omdat men de werkloosheid be vordert door vrouwen op te ne men in mannelijke beroepen. Als wij een conclusie trekken komen we tot de slotsom dat een Jaar van de Vrouw zijn doel mist en dit eventueel zelfs tegen zal wer ken. HANS NOORT Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven „Jaar van de Vrouw". De uit spraak op zich vind ik raar, het is net alsof men ermee bedoelt een jaar aandacht aan „het vrouwtje" en dan is zij ook te vreden. De titel van het opstel klinkt net zo vreemd als Dieren dag, Moederdag, Vaderdag, om maar enkele voorbeelden te noe men. De aandacht op de persoon in kwestie, in dit geval de vrouw, is alleen van langere tijdsduur. Het is toch krankzinnig te be denke dat in een welvaarts staat als Nederland nog zulke spe ciale dagen en speciale jaren no dig zijn. Helaas, moet ik toege ven dat het toch noodzakelijk is. Want als er geen Dierendag zou zijn, hoeveel mensen zouden dan vergeten dat er nog zoveel dieren leed is. Wat Moeder- en Vader dag betreft, deze speciale dagen zijn helemaal te gek om los te lo pen. Stel je voor het hele jaar mag moeder de vrouw in haar eentje het huishouden doen zon der enige hulp van de familiele den, van 's ochtends acht uur tot 's avonds acht uur. En dan zou dat arme mens het hele jaar moe ten teren op die fijne „Moeder dag". Om te ontploffen! Vader zal ik in het kort behandelen, daar vader geen reden tot klagen kan vinden. Om vijf uur thuis; kopje thee (ingeschonken door de tijdelijke serveerster: moeder). Voor het eten neemt vader een douche, ge heel voldaan verschijnt aan tafel, waarop de Hollandse pot staat te stomen (bereid door de tijdelijke kok: moeder). Va der, nu geheel bevredigd laat z'n smakelijke spijzen zakken onder wijl het wereldnieuws vernemend uit de avondkrant. Zijn vuile be stek, borden, bekers, kopjes wor den gereinigd door een afwasma chine, in dit geval twee moge lijkheden 1. een echte afwasma chine, 2. een van vlees en bloed (moeder). Als pa dan na het zien van de tv-programma's en het nuttigen van een bakje koffie in dut is de dag weer rond. Dit alles zwaar overdreven maar toch 90 procent waarheid. Want in hoeveel gezinnen zal dit tafe reeltje zich iedere avond voordoen. Nadat alles binnenshuis bespro ken is gaan we nu alles buitens huis behandelen. Daar stoot de vrouw weer haar hoofd, het ar me schepsel ze heeft al zoveel builen. Als ze werkt merkt ze al snel dat ze misbruikt wordt, uit gezonderd de vrouwen die enkele diploma's op zak hebben. En ze hadden haar zo enthou siast ontvangen. Ja wat wil Je als je werkgever je 50 procent min der behoeft te betalen dan Je mannelijke collega's. Je voelt je wel in de grond getrapt als je merkt dat je als zaterdagmeisje f 3,- per uur verdiend (dit is zeer veel) terwijl een jongen van de zelfde leeftijd die evenveel werk verzet een piek meer per uur ver dient. Het gaat niet om die rot gulden maar het idee is zo ver trappend. Dit hele verhaal is op gebouwd uit feiten maar wil men iets od touw zetten dan moet men de feiten on tafel leggen. Jammer genoeg zijn het deze fei ten die op waarheid berusten. Ik hoop dat het Jaar van de Vrouw enige pleisters on de builen van de vrouw plakt en dat deze pleis ters na enige tijd verwijderd kun nen worden met als hoogtepunt de genezing. Het jaar 1975 is officieel door de VN uitgeroepen tot Jaar van de Vrouw. Wat het jaar van de vrouw nu precies inhoudt is nog niet geheel duidelijk. Het zou op de volledige emancipatie van de vrouw betrekking kunnen hebben, wat dan inhoudt dat de vrouw in dit jaar gelijke rechten als de man moet krijgen, zoals gelijke beloning voor man en vrouw wan neer zij hetzelfde werk doen maar ook zou zij een erkenning als volwaardig staatsburger moeten krijgen voor zowel actief als pas sief kiesrecht. Emancipatie is niet iets van de laatste jaren. Eind 1800 ontston den er vrouwenbewegingen, zoals de suffragettes in Engeland. Die vochten voor het vrouwen kies recht. In Nederland heten deze vrouwen feministen. Na het ver krijgen van het vrouwenkiesrecht zijn ze doorgegaan en hebben ge probeerd de vrouw minder afhan kelijk te maken van de mannen. Dit is hun ten dele wel gelukt. En nu anno 1975 zet deze stro ming zich voort in de „Dolle Mi- na's". Zij vechten vooral voor ge lijkstelling van de vrouw aan de man, zowel in werk als in het huwelijk, dus kortom in onze hele samenleving. Andere factoren die in het Jaar van de Vrouw van betekenis zou den kunnen worden zijn: Dat de wat oudere vrouw, wanneer zij getrouwd is en al wat grotere kin deren heeft eenvoudiger in de maatschappij moet kunnen terug keren. Vaak komt het nog voor dat werkgevers deze vrouwen te oud vinden of zij maken bezwaar tegen het feit dat zij kinderen heeft. Ook zou men reclames moe ten afschaffen waarin de vrouw onterend wordt voorgesteld en waarin zij vaak als een dom, lief schepseltje wordt afgebeeld. Toch zullen er altijd verschillen blijven bestaan tussen de man en de vrouw. Verschillen in hoe danigheid, niet in kwaliteit. Dit zal een rol spelen bij de keuze van het beroep. Vrouwen zullen voor bepaalde beroepen meer in teresse hebben dan mannen en andersom. LOES VAN INGEN SCHENAU Eindelijk is het dan zover: de vrouw heeft een eigen jaar, voor het eerst sinds de schep ping van de mens. Het Jaar 1975: het jaar van de vrouw. De meeste mannen staan hier niet geïnteresseerd tegenover, denkend dat het slechts een Jaar is. Ik dacht echter dat wij ons, voor het eerst, ongerust moeten maken over de toekomstige re latie met de vrouw. Alweer een instrument voor de emancipatie van de vrouw, een eigen Jaar. Moeten wij vervallen ln onderge schikte positie aan de vrouw? Moeten wij ons gaan bezighou den met problemen als de afwas, het strijken en de kinderen, ter wijl de vrouwen de door ons reeds verpeste economie tot een ware chaos maken. Het lijkt mij namelijk niet een verandering voor een Jaar, maar voor het verdere leven, dat vroe ger zo goed was. Ook hier zou het gezegde „Dan man geeft ze eenmaal de vinger, doch ze pro beren gelijk Je hele arm weg te slikken", kunnen gelden. Het enige voordeel is dat veel vrouwen zich dit alles nog niet realiseren. Het lijkt mij dan ook het beste er zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan te geven en op deze manier dit feit voor hen verborgen te houden. Misschien hebben we nog de kans deze fout, een van de wei nige, nog goed te maken. Het beste zou zijn als we dit jaar zo door wederom met strakke hand vergeten en de volgende Jaren snel mogelijk zouden kunnen de voet zouden kunnen doorgaan. De kans is klein doch de vrouw in het nauw maakt rare spron- moet voorzichtig zijn: „een kat te gaan regeren, weer op de ou- gen", en deze zeker. Achtergesteld Het Jaar van de Vrouw is ge organiseerd door vrouwen die zich achtergesteld voelen. Het gaat voornamelijk om de gelijkheid van mannen en vrouwen. Een heleboel mensen denken dat het Jaar van de Vrouw is georgani seerd door de Dolle Mina's, rnaar dat is helemaal niet waar zij zijn er zelfs tegen. Ik vind het Jaar van de Vrouw een beetje over bodig omdat de vrouw hier niet meer wordt achtergesteld. En als de vrouw wordt achtergesteld dan zal het wel aan de persoon zelf liggen maar dat heb Ie ook bij mannen. Een citaat nu: het op stel van Hans de Jong, Mavo- Alphen aan den Rijn. Het jaar 1975 is door de VN uitgeroepen tot Jaar van de Vrouw. De bedoeling hiervan is om aandacht te besteden aan de door de VN geconstateerde, achter stelling van de vrouw. Dat er in veel ontwikkelingslanden van een achterstelling van de vrouw spra ke is, valt niet te ontkennen. Maar is dat ook het geval in de weste lijke geïndustrialiseerde wereld? De bekende schrijfster Ester Vil- lar (inderdaad ja, een vrouw) be twijfelt dat. Zij heeft het zelfs over discriminatie van de man. Zij beweert dat de vrouwen door hun meerderheid, die meerderheid verklaart ze uit het feit dat vrou wen gemiddeld veel ouder wor den dan mannen,, de gelegenheid hebben om zich via de stembus uit te spreken vöor die kandida ten die de vrouwen willen gelijk stellen met de man. De vrouwen zouden zelfs kandidaten naar vo ren kunnen schuiven. Zij doen dit niet omdat ze wel tevreden zouden zijn met hun positie. Al dus Ester Villar. Onthullende uitspraken uit de mond van een vrouw. Een tweede argument dat ze aanvoert om te bewijzen dat de vrouw een bevoorrecht positie heeft, is het feit dat de nieuws media op haar hand zijn. Dit is mijns inziens een bijzonder goed argument. Kranten, die het vooral moeten hebben van de adver tenties die bijna allemaal gericht zijn op vrouwen, kunnen het zich niet veroorloven vrouwen voor het hoofd te stoten. De commercie heeft zelfs speciale vrouwenbla den geschapen die gretig aftrek vinden. Ook de radio en tv zijn helemaal aangepast aan de smaak van vrouwen. Het feit dat er speciale bladen als Story en Week eind bestaan wijst erop dat vrou wen zich alleen met verstrooiend nieuws willen bezig houden („Liz Taylor geeft Richard Burton de Waarom onttrekken vrouwen zich aan bepaalde verantwoorde lijkheden? In onze regering zit maar één vrouw (die nog onder hevig is aan kritiek ook. Ze zou volgens de kamer niet erg actief zijn). Om nog eenmaal terug te komen op Ester Villar de onder betaling van vele vrouwen zou al leen te verklaren zijn uit het feit dat vele van hen zich toch na een korte werkperiode onttrekken aan het arbeidsproces. Bewegin gen als de „Rooie Vrouwen", „Dolle Mina" en „Man Vrouw Maatschappij" kunnen zich niet beroepen op een meerderheid van vrouwen die achter hun staat. De vrouwen voelen zich waarschijn lijk niet onderdrukt. In de ontwikkelingslanden is er over het algemeen wel sprake van onderdrukkingvoor mannen en vrouwen. Als we spreken over e- mancipatie laten we dan voortaan bedoelen emancipatie voor de Der de Wereld met de westelijke geïn dustrialiseerde wereld. Tenslotte nog dit: ik ben beslist geen vrou-. wenhater en voel me niet onder drukt door de vrouw. Van 'onzin' tot 'nuttig' en 'gevaarlijk', dat waren de reacties van scholieren die zich op ons verzoek bezig hielden met het Jaar van de Vrouw. Deze pagina kwam tot stand in sa menwerking met de Leidse school voor MEAO, de Gemeentelijke school voor Mavo in Alphen aan den Rijn en de rk Scholengemeenschap Noorderwiek Leiden. Met dank aan alle leerlingen en docenten. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... W0®MlS Piltf' BREESTRAAT I08a-ll2 LEIDEN Extra aandacht voor de emancipatie is wel nodig Het jaar 1975 wordt genoemd het Jaar van de Vrouw. Dit is gedaan om nog eens extra aan dacht te besteden aan de positie van de vrouw in de maatschappij. De laatste Jaren zijn er grote vorderingen gemaakt wat betreft emancipatie van de vrouw. Steeds meer vrouwen krijgen de kans om een baantje buitenshuis te zoeken. Ook wordt een vrouw langzamer hand minder gek aangekeken wanneer ze besluit niet te trouwen omdat ze zich volkomen aan haar baan wil kunnen wijden. Dat wil niet zeggen dat het nog steeds uitzonderingen zijn, maar dat is ook niet vreemd wanneer je bedenkt dat ook de natuur z'n gang gaat en het nu een maal normaal is dat een vrouw op een bepaalde leeftijd kinde ren wil en krijgt. En dan komen de problemen omdat de kinderen een moeder nodig hebben en ze daarom een paar jaar uit de roulatie is. Wan neer de kinderen weer naar school gaan, is het lang niet al tijd mogelijk om in de oade baan terug te vallen, omdat het huis houden ook nog gedaan moet worden. Veel bedrijven hebben lie ver een ongetrouwde dan een ge trouwde vrouw, ze is te oud ge worden en kan zich na zoveel ja ren niet helemaal inpassen enz. enz. Ook willen bedrijven vaak geen getrouwde vrouwen omdat ze 6 weken voor en 6 weken na de bevalling vrij mogen. De laatste jaren hoor je vaak de kreet „Stop je kinderen maar ln een crèche", maar ik geloof niet dat dat erg goed is voor een jong kind. De vrouw kan volgens mij dan ook nooit gelijk gesteld worden aan de man. Dat meisjes even veel kansen hebben op een goe de opleiding als jongens en dat de lonen voor mannen en vrouwen gelijk zijn, is een logische zaak, wel blijkt dat het nog steeds niet voor iedereen zo logiscn is, er moeten dus echt nog wel dingen veranderen en daarom is het goed dat er nog eens aandacht aan wordt geschonken door middel van het Jaar van de Vrouw. INEKE OOSTDAM PIA VERHEY Vormingsklas Noorderwiek Leiden Negentienvijfenzeventig is uit geroepen tot het Jaar van de Vrouw. Jammer genoeg, mag ik er wel achter zeggen. Ik vind het hele gedoe van het Jaar voor de Vrouw maar niks. Het is ge organiseerd door de VN en heeft als doel om de vrouw gelijk te stellen in de maatschappij. Toch wordt er misbruik gemaakt. Veel advertenties en bladen beginnen met de zin: „Dames, het is nu toch het Jaar van de Vrouw, dus.. Waarom moet dat, dat is toch nergens voor nodig. Dat 1975 tot dat jaar is uitgeroepen is niet bedoeld om het als spotmiddel te gebruiken. Het is echt serieus bedoeld. Bedoeld om de vrouw de zelfde rechten en lonen te geven Tweede jaar Je kunt nergens meer gaan of staan of Je wordt geconfronteerd met het Jaar van de Vrouw. Iedereen die lollig wil zijn heeft het er over en zelfs in adver tenties komt het ter sprake. Wat houdt het Jaar van de Vrouw nu eigenlijk in? Weinig als Je het mij vraagt. De bedoeling is dat de vrouw niet wordt achterge steld bij de man, wat betreft loon, sollicitatie, promotiekansen. Maar voor 1975 dat de geschiedenis ingaat als het Jaar van de Vrouw waren ze hier toch ook mee bezig. Het voordeel is dat dit nu vlugger geschiedt, mis schien. Als je solliciteert wordt er wel degelijk rekening gehouden met Je geslacht. ken. De vrouw zullen ze dus ook niet gauw een baan geven waarin ze onmisbaar is want de kans blijft toch bestaan dat ze zwanger wordt en haar werk in de steek laat. Als het Jaar van de vrouw is afgelopen ben ik benieuwd of we er veel mee zijn opgeschoten. De bazen moeten dan wel het zelfde loon uitbetalen aan de vrou wen als de mannen verdienen met het zelfde werk maar bij het sol liciteren zijn ze niet verplicht om voor een baan waarin goede pro motiekansen zitten een vrouw aan te nemen. Maar Ja, laten we op timistisch blijven en denken alle kleine beetjes helpen. En als het tegenvalt dan luiden we over bij voorbeeld 5 Jaar het „Tweede Jaar van de Vrouw" in. voor dezelfde baantjes als waai de man recht op heeft en loon voor krijgt. Maar of het Jaar van de Vrouw daar invloed op heeft, dat weet ik niet. Ze zijn al lang met die gelijke rechten bezig. Waarom zou dit jaar nou het jaar zijn waarin veel voor de vrouw gaat gebeuren. Zouden er instanties en vakbonden zijn die'er echt rekening mee houden dat het het Jaar van de Vrouw is? Ik zou dat dolgraag willen we- Dat de vrouw wordt gediscri mineerd is natuurlijk niet juist Wij zijn net als de mannen en net als iedereen mensen en we zijn niet waard om tot het zwak ke geslacht gerekend te worden. We kunnen net zoveel als man nen. Waarom zouden wij geen automonteur of piloot kunnen worden. Zij we daar te ZWAK voor? Ik vind van niet en ik vind ook dat daar verandering in moet komen maar ik geloof niet dat het Jaar van de Vrouw op dit alles invloed heeft. INGE RUTGERS Vormingsklas Noordeinde, Leiden Een veel besproken zaak hè. Ja wij vrouwen kun Je niet meer achter in een hoekje stoppen. We willen meer zijn dan een vr en moeder. Wij vrouwen willen gelijke rechten met de man. bezit deze zinspreuk niet een kern van waarheid? Waarom, om rr eens een paar voorbeelden te noemen, wordt de man altijd boven de vrouw gekozen als het om zaken gaat? Een vrouw kan net zo goed zaken regelen als dezelfde opleiding heeft gevolgd. En waarom moet de man n verdienen dan de vrouw? Omdat de man moet zorgen dat er geld in het laatje komt? Een vr kan dit net zo goed. We kunnen even goed leren een vracht wagen te besturen als de zaken regelen. Kom nou mannen, heb ben wij, laat ik nou maar zeg gen, niet een „beetje" gelijk. De laatste jaren staat de vrouw in de belangstelling. En het is ons goed recht. We zijn nu al zo ver gevorderd dat sinds 1919 mochten meestemmen voor het kiesrecht en er zitten nu zelfs al vrouwen in de eerste kamer. Vooral de laatste jaren verdienen de vrouwen bij de meeste bedrijven nu wel ev veel of zelfs meer dan de m Als Je zo terugblikt naar ..Vroe ger Jaren" had de vrouw totaal geen woord in te brengen En dan komen we op dat moeilijke woord Emancipatie want de vrouw kreeg te weinig belang stelling. Maar naarmate de 20- ste eeuw verstrijkt, hoe meer de emancipatie tot zijn recht komt Ik hoop dat dit Jaar van de Vrouw een bekroning mag zijn voor de volledige emancipatie SHEILA V. D. VELDE

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 8