Belgische regering (niet eenstemmig) voor de F-16 Hanoi hoofdstad van onverdeeld Vietnam Russen sturen onbemande sonde naar Venus Cyprus-gesprek in Wenen is voortijdig afgebroken MOEILIJKHEDEN IN PORTUGAL ZIJN NOG LANG NIET OPGELOST Zeker 36 doden bij treinramp PAGINA BUITENLAND MAANDAG 9 JUNI 1975 MOSKOU (AP) De Sowjet-Unie heeft gisteren een ruimtevaartuig gelanceerd dat is bedoeld voor on derzoek van de planeet Venus, zo meldt het Russische persbureau Tass. Het interplanetaire station "Vene ra 9" moet volgens de plannen de omgeving van Venus in oktober be reiken, aldus Tass, dat niet vermeld de of de Russen een poging zullen doen het ruimteschip een landing op de planeet te laten maken zoals is gebeurd met het laatste Venus-schip in juli 1972. Tass meldde dat de Verena 9 "een nfeuw type ruimteschip is voor de exploratie van Venus". Verder werd hier niet op ingegaan. Het doel van de lancering is "de voortzetting van het wetenschappelijk onderzoek van de planeet Venus en de omgevende ruimte door middel van 'n automatisch ruimteschip. Tij dens de vlucht van het station langs de baan Aarde-Venus, is men van plan de natuurkundige karakteristie ken van de Interplanetaire ruimte te bestuderen, in het bijzonder de veranderingen in de karakteristieken van de interplanetaire magnetische velden, zonnewind en ultraviolette straling", aldus Tass. Gemeld werd dat de apparatuur aan boord van de Venera 9 normaal functioneert. De lancering van gisteren betekent dat er nu twee belangrijke Russische ruimte vluchten tegelijkertijd aan de gang zijn. Twee kosmonauten zijn nu al ruim twee weken aan boord van Saljoet-4. Het onbemande Venus-vaartuig is de eerste sonde die de Russen sinds drie jaar in de richting van Venus hebben gestuurd. Op 15 december 1970 lieten de Russen voor het eerst een Venera op Venus landen en deel den toen mee 23 minuten lang radio signalen van het schip te hebben ont vangen. In maart 1972 lanceerden de Rus sen Venera-8 in de richting van Ve nus die 117 dagen later aan een pa rachute op het oppervlak van de in wolken gehulde planeet landde. Toen zouden de Russen 50 minuten lang signalen hebben ontvangen. Later werd betwijfeld of dit juist was: de gegevens zouden afkomstig zijn van de zender toen de sonde nog door de atmosfeer daalde. Men gebruikt in de Sowjet-Unie lange ruimitevluchten en voor de vluchten van ruimteschepen rond de aarde zoals de Saljoet-4. BRUSSEL De Belgische regering heeft zaterdag besloten evenals Nederland, Noorwegen en Denemarken de Starfighter te vervangen door het Amerikaanse gevechtsvliegtuig F-16. De beslissing werd niet met eenparigheid van stemmen genomen: de bewindslieden van het Rassemblement Wallon (een minister en drie staatssecretarissen) waren tegen. RW-minister Perin verklaarde na afloop van de kabinetsraad dat dit geen reden zou zijn voor een collectief aftreden van hem en zijn partij genoten in het kabinet. Dit was volgens Perin door zijn poli tieke vrienden ook niet gevraagd. Die politieke vrienden, het partijbestuur van het RW, vergaderden vrijdag tot diep in de nacht in Namen, en spraken zich tenslotte uit tegen de F-16. voorlopig 102 vlieg- volgens de Volksunie onderworpen tuigen zal bestellen i 116 die nodig zijn voor i ging van de Starfighters. "chantage van het RW", onverantwoord zijn, zo meent De Belgi- de volksunie, als de vliegtuigkwestie sche regering betreurt dat bij deze aanleiding vaartindustrie, die in de toekomst aanvankelijk alleen uit katholieken en liberalen, die in de Kamer samen geen meerderheid hebben. Door op- mans. Zij zal zich voor dit doel blij neming van het RW in het kabinet ven inspannen en bestemt daarom kreeg de regering later wel de de tegenwaarde van 14 nieuwe toe- beschikking over een ruime meer stellen voor de eventuele oprichting derheid. van een fonds voor het onderzoek en de ontwikkeling van een Europe se Luchtvaartindustrie. "Gezien de huidige toestand wil de Belgische re gering er echter niet de oorzaak van De Nederlandse minister Vredeling van Defensie heeft er zijn voldoening over uitgesproken dat België heeft besloten hetzelfde vliegtuig te kie- als opvolger van de Starfighter Premier Tindemans (links) maakt de keuze van de F-16 door zijn kabinet bekend. Rechts de Bel gische minister van Defensie Vanden Boeynants. Tindemans, Vandaag kwamen de parlements- keus fracties uit Kamer en Senaat van landen het RW in vergadering bijeen bereikt, namelijk en gezamenlijke kleine Europese daarmee een stuk stan daardisatie aldus de minister in een BANGKOK (AP) De Noord- vietnamese nationale vergadering heeft gisteren beslist dat Hanoi de negen vice-premiers, onder wie ge neraal Vo goeen Giap, die tijdens dertig jaar oorlog de grote i hun houding te bepalen bij het de- officiële reactie, bat dat morgen in de kamer wordt De Franse premier Jacques Chirac gehouden over de beslisssing van de heeft verklaard dat het besluit van regering. De socialistische oppositie wil dat de beslissing over de ver vanging van de Starfighter met 6 maanden wordt uitgesteld. Een an dere oppositiepartij, de Volksunie 'de Vlaamse tegenhanger van het RW), vindt dat geen niei mogen worden aang dat eerst "de zin en de werking van de NAVO" grondig wordt besproken. Anders dan het RW vindt de Volks- heel Vietnam zal ningen op zowel de Fransen als de vier Europese landen "zeer betreu renswaardig" is en twijfel wekt aan het verlangen dezer landen naar Europese eenheid. "Wij zijn zeer teleurgesteld door dit besluit en de regering zal nu alle vliegtuigen maatregelen treffen die zij nodig ;eschaft zonder acht om het elan van de Franse vlieg- tuigindustire te steunen", aldus Chi- zijn met inbegrip van het Zuiden. Hiermee wordt een de-facto hereni ging na 20 jaar bevestigd. Dit is een van de meest belangwekkende ontwikkelingen sinds Saigon op 30 deeld na de nederlaag van de Fran- communistische troe- Amerikanen heeft geleid. Vietnam werd krachtens de Ge- neefse akkoorden van 1954 bij de 17de in twee stukken ver vervat Het verlies de order van vier unie dat het kiezen van de Franse NAVO-landen voor niet gevechts- Mirage evenmin een „Europese" op- vliegtuigen ter vervanging van de Starfighter betekent voor de Franse vliegtuigindustrie Dassault een grote strop maar zal niet leiden totontsla- de research, Aanrander De politie van Cam bridge heeft in de nacht van zater dag op zondag een 47-jarige vracht- gen of inkrimping wagenchauffeur aangehouden op aldus hebben functionarissen verdenking van aanranding van ze ven vrouwen in Cambridge sinds ok tober van het vorig jaar. wordt beschuldigd van zeve vallen van aanranding, een poging General Dynamics te kopen, tot aanranding en een geval van het heeft een woordvoerder toebrengen van .lichamelijk letsel", aldus de woordvoerder. De aanran- formele reactie, dingen hebben grote onrust gewekt heugd. Een verklaring zal volgende onder vrouwelijke studenten i ployees van de universiteit bridge. pen viel. De verklaring verslag van de eerste bijeenkomst van de vijfde zitting van de nationale vergadering dat door radio Hanoi werd uitgezonden en in Bankok werd beluisterd. Verder werd gemeld van de hoofdstad staat op de drem pel van een nieuwe periode van de geschiedenis die nieuwe inspanningen vereist voor de zwaardere en grote re taken om onze verantwoordelijk heden jegens Zuid-Vietnam en Sai gon te kunnen nakomen". Eerder had de nationale verga dering de oude leiders herkozen die de Amerikanen uit Zuid-Vietnam hadden verdreven. Men gaat er van uit dat er ervaren leiders nodig zijn "Ik heb op dit ogenblik geen in de komende dagen wanneer het Zuiden zich geplaatst zal zien voor vele grote problemen, waaronder mas sale werkloosheid. De herkozen leiders zijn de 67- jarige premier Pham van Dong en de eerste Indochinese oorlog. De Parijse akkoorden van januari 1973 bepalen dat het land zal wor den herenigd. Dit is ook altijd hei- doel van Hanoi geweest. In feite wordt de wederopbouw van de Zuidvietnamese samenleving en economie vanuit Hanoi geleid. 'Het volk De voorl°Piee revolutionaire rege Vietnam. De stad wordt niet verde digd door troepen van de VRR maar door Noordvietnamese strijdkrach ten die goed zijn uitgerust met tanks artillerie en luchtdoelraketten. De VRR heeft op papier een re gering die een president en een ka binet omvat maar daar naast heeft zij weinig militiare of burgerlijke mankracht om Saigon met zijn be volking van 3,5 miljoen besturen. TROMMELSALUUT BIJ IDI President Idi Amin van Oeganda heeft de gebruikelijke 21 saluut schoten bij de ontvangst van hoge gasten vervangen door een trom- melsaluut van 21 roffels. Amin heeft zijn besluit gemotiveerd met de opmerking, dat kanon nen vreemd zijn aan Oeganda en dat zij eens in het land werden gebracht door de Britse kolonisatoren, aldus radio-Oeganda. Amin heeft in Kampala verklaard, dat het trommelsaluut roffels zal worden vergezeld van loet blazen i i hoorn. Hij voorouders en wij Oegandezen sinds onheuglijke tijden de trommel en hoorn kennen als traditionele instrumenten voor eerbewijzen". Bovendien worden in Oeganda geen kanonnen ver vaardigd. RAADSLID VAN 140 JAAR De dorpelingen in en rond het Russische plaatsje Lerik hebben Medzhid Agayev gekozen als hun kandidaat in de plaatselijke raad omdat zij een man met ervaring wilden. Met ?ijn 140 levensjaren heeft Agayev dat dan ook wel. Het Russische persbureau Tass meldde dat Agayev nog steeds in „uitsteken" gezondheid verkeert. Hij werd voor het eerst voor een dergelijke functie kandidaat gesteld en wordt zeker gekozen omdat men in de Sowjet-Unie verkiezingen zonder tegenkandidaten pleegt te houden. Lerik ligt in de Kaukasische republiek Azerbeids- jan, beroemd om de lange levensduur van zijn inwoners. Agayev toonde zich zeer vereerd met zijn kandidatuur en heeft be loofd het vertrouwen van zijn mededorpelingen te WEER „GRAFLIGGER" IN BELGIE De 25-Jarige Mare de Mae re, zoon van een grafdelver in Waasmun ster in België is zaterdagavond afgedaald in een nog al comforta bel ingericht „graf" in Waasmunster. Hij wil daar langer dan 101 dagen onder de grond verblijven om zodoende het „wereldrecord grafliggen" te breken, dat geruime tijd geleden op naam kwam van de Belgisch-Limburger Louis Luypaerts. In het „graf" van De Maere, alles bijeen ongeveer twee kubieke meter ruimte, bevinden zich radio, telefoon en televisie. Mare de Maere heeft rond het „graf" een tent laten bouwen waar bezoekers tegen betaling naar binnen mogen. Via een koker zullen ze De Maere in zijn graf kunnen zien liggen. De Maere doet dit alles om een met hem bevriende motorcrosser een nieuwe crossmachine te bezorgen. De Maere heeft er zo lang een baan in de Rotterdamse haven voor opgegeven. WESPEN VERSUS VLIEGTUIGEN Een zwerm wespen ondernam vrijdag op de Parijse luchtvaartten toonstelling een aanval op een militair vliegtuig. Een politieagent en twee mannen van de gronddienst die probeerden het vliegtuig weg te duwen moesten gehavend de aftocht blazen. Per walkie-tal kie werden er versterkingen opge roepen. Een man in brandweeruniform rukte aan en vuurde een wolk kool- monoxyde op de wespen af. De zwerm verspreidde zich in twee richtingen, waarbij de ene groep de brandweerman aanviel en de andere groep zich concentreerde op het vliegtuig. Toen iedereen zich had teruggetrokken draaiden de wespen nog een ererondje rond het vliegtuig en verdwenen. TELEFOONMANIAK ZAAIDE PANIEK Een onbekende man in Gent heeft dit weekeinde paniek gezaaid onder een groot aantal telefoonabonnees in die stad. Hij belde een groot aantal mensen op, zeggende dat hij een ambtenaar van de telefoondienst was. De man vertelde de mensen dat hun telefoon toestel per vergissing onder een veel te hoge spanning was gezet, waardoor er „explosiegevaar" dreigde. Hij verzocht de mensen on middellijk de draden van hun telefoon door te knippen. Verscheidene abonnees in Gent geraakten in paniek bij die bood schap en deden onmiddellijk wat hun aangeraden was. Later kwa men ze er achter dat ze het slachtoffer geworden waren van een grap. De telefoondienst had gisteren nog geen overzicht van het aantal mensen dat het slachtoffer geworden is van de Gentse grappen maker. Wel wist men mee te delen dat één abonnee zelfs de tien telefoontoestellen in zijn flatgebouw had Dassault in Parijs verklaard. Het Amerikaanse Ministerie van „Hij Defensie is "verheugd" over de Bel gische beslissing de F-16-jager van ring van Zuid-Vietnam, die op 30 april de macht overnam, is nooit in Saigon geïnstalleerd. In plaats daarvan wordt de stad nu geleid door een militair bestuurs orgaan dat vol zit met politieke en economische deskundigen uit Noord wij zijn week worden uitgegeven nadat de be trokken regeringen de papieren ge reed hebben. Satellieten ontdekken raketfabriek WASHINGTON (AP) Ame rikaanse satellieten hebben ont dekt, dat Rusland in de Afri kaanse staat Somalia een bedrijf voor de assemblage van raketten bouwt. De Russen hebben in Somalia al uitgebreide faciliteiten voor het herstel van schepen alsmede petroleumtanks en andere mili taire installaties. Amerikaanse autoriteiten ver moeden. dat de raketassemblage geschiedt voor de bevoorrading van Russische duikboten, die in de Indische Oceaan opereren. NICOSIA (SPA) De Turkse Cy prioten in het door de Turken bezette noordelijke deel gisteren gestemd De Turken willen een federatie van •n Turkse en een Griekse deelstaat. Cyprus hebben De grondwet, opgesteld door de lei- de grondwet der van de Turkse autonome Turks-Cyprische Denktash, zegt dat iedere Turkse bur deelstaat, die hun leiders op 13 fe- ger tot militaire dienst verplicht is, bruari eenzijdig uitriepen. De op komst was groot en volgens de eer ste uitslagen zal er een hoog percen tage ja-stemmen zijn. ren werd gehouden in de federale Turkse staat op Cyprus. In een communiqué stond dat ver- prioten Rauf tegenwoordigers van de beide bevol kingsgroepen een onderzoek zullen instellen naar de mogelijkheid van waaruit kan worden afgeleid dat de een federale overgangsregering Turkse deelstaat eigen strijdkrach ten zal hebben. De voertaal deelstaat is het Turks. het licht van nadere opheldering" over een suggestie hiertoe. Er wer den op dit punt geen nadere bijzon derheden verstrekt. De besprekingen ver Cyprus in Wenen zijn zaterdag afgebroken na geschil over de afgescheiden op heeft zich zondagochtend om 04.27 wil scheppen. De besprekingen had- schermutselingen tussen de rijks- voorgedaan in Semi- den volgens de plannen tot vandaag wacht en enige honderden die be- moeten duren. Ze zijn echter niet definitief van de baan. Volgens communiqué van de Verenigde Na ties hebben de leiders 1 palantinsk in Siberië, zo heeft prof. Markus Baath van het Seismolo gisch Instituut van Uppsala meege deeld. De explosie had een kracht 6.0 op de Richterschaal. Op 27 toogden tegen schending Belgische taalwetten in de Brussel gemeente Schaarbeek. Een uur de Turk- lang hebben de betogers enige loka- Griekse gmeenschappen op len bezet in het gebouw van de Bei- april van dit jaar deed zich in het- Cyprus besloten een derde gespreks- gische radio en televisie. De betogers zelfde gebied een nog krachtiger dergrondse explosie voor kracht had van 6.7 graden, Baath. 24 WARNGAU (UPI, Reuter, AP) Zeker zijn omgekomen bij de botsing van twee passagiers- treinen gisteren bij de Beierse plaats Holzkirchen. Zevenentachtig inzittenden werden gewond, van wie sommigen er ernstig aan toe zijn. Reddingsploegen zijn nog steeds bezig met snijbranders zich in de wrak stukken een weg te banen op zoek naar eventuele slachtoffers. Een politiewoordvoerder heeft verklaard dat het on geluk plaatsvond op het traject met één spoor. De treinen zjjn, komende uit tegengestelde richting, met grote snelheid op elkaar ingereden. In het veld langs de spoorbaan hebben artsen eerste hulpposten ingericht. Met helikopters worden gewon den naar ziekenhuizen in de omgeving overgevlogen. Beide treinen bestonden uit een lokomotief en drie a vier rijtuigen. Volgens woordvoerders van de spoor wegen was het helder weer en was de duisternis nog niet ingevallen toen het ongeluk gebeurde. De Westduitse minister van Vervoer Kurt Gescheidle is gisteravond uit Bonn naar München gevlogen om het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk te leiden. Bij het ernstigste treinongeluk dat in West-Duitsland na de Tweede Wereldoorlog heeft plaatsgevonden kwa men in mei 1971 46 personen om. P LISSABON (UPI, Reuter. AFP) Directie en redactiecommissie van 't Portugese blad Republica hebben gistex-avond op een persconferentie meegedeeld dat de krant in de loop van deze week weer zal verschijnen. Mogelijk betekent dit dat de angel uit het eerste, grote conflict om de persvrijheid in Portugal is weggeno men. Maar het militaire bewind heeft niet alleen te maken met de kwestie rond Republica. In de loop van het weekeinde braken er weer felle gevechten uit in Angola, sloe gen militairen aan het muiten in Oporto, i-anselde een menigte in Braganca in het noorden van Por tugal een linkse politicus af, kwam het tot betogingen op de Azoren, spitste de tegenstelling tussen kerk en staat zich toe en omsingelden rond 11.000 linkse betogers een ka zerne in Evora waar zich 20 functio narissen van de christen-democra tische partij bevinden. werd op 20 mei gesloten toen de so cialistische directie er niet in slaag de een einde te maken aan een sta king van de communistisch georiën teerde drukkei-s die een wijziging wil den van het journalistieke beleid van deze socialistische krant. De re gering weigerde de perswet toe te passen en de stakende drukkers op- diacht te geven weer aan het werk te gaan. De directie van Republica liet gisteravond weten dat de krant weer zal verschijnen met inachtne ming van de voorwaarden die vrij dag door de in Portugal aan het be wind zijnde militaire raad zijn vast gelegd. Een woordvoerder van de di rectie voegde hier echter aan toe dat de "zaak van Republica hiermee echter nog niet is afgesloten". De socialistische partij heeft gedreigd haar twee leden in de regering terug te trekken als Republica niet kan verschijnen onder haar oude redac tie. land neemt toe. Radio-Renascenca, het radiostation van de kerk, is bezet door 26 communistische arbeiders. Woordvoerders van het episcopaat hebben al laten weten dat de ver houding tussen kerk en staat zich zodanig ontwikkeld heeft, dat "het breekpunt" niet ver af meer is. In Oporto kwam het tot een mui terij, zij het slechts op kleine schaal. 60 Militairen weigerden het bevel op te volgen om aan boord van een vlieg - tui met bestemming Angola te gaan. Daar zijn vele doden gevallen bij felle gevechten tussen elkaar be- stx-ijdende onafhankelijkheidsbewe gingen. Duizenden Poi-tugezen in An gola willen met alle geweld geëva cueerd worden. In het noorden van Portugal moes ten militairen ingeschakeld worden om de rust te herstellen nadat een menigte in de stad Braganca een linkse politicus had afgeranseld. Op de Azoren neemt het vei-zet te gen het militaire bewind in Portugal toe. Viijdag zijn daar betogingen ge houden. In de stad Evora die op 160 km ten oosten van Lissabon ligt, belege ren rond 11.000 links georiënteerde betogers een kazerne waarin zich 20 functionarissen van de Portugese christen-democratische partij bevin den. De betogers die om "wraak" schreeuwden, hadden eerst het huis omsingeld waar de functionarissen vergaderden. Militairen grepen toen in en brachten de partijfunctionaris sen naar een kazerne. Daar trokken d»1 betogers ook been. Het ge schreeuw om "wraak" sloeg kenne lijk op de rol die majoor Osorio, de voormalige secretaris-generaal van de christen-democratische partij, zou hebben gespeeld bij de poging tot een staatsgreep van rechtse elementen op 11 maart. Osorio vluchtte uit Portu gal nadat men hem beschuldigd had van medeplichtigheid aan deze po ging. De christen-democratische par tij werd door de militaire revolutio naire raad van deelneming aan de verkiezingen voor een grondwetgeven de vergadering uitgesloten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7