Snelle arrestatie Leidse automonteur "Leidse regio bouwde te weinig woningen" Uitschelden Surinamer inleiding dodelijke steekpartij Lezers schrijven Kamerlid stelt vragen over situatie bij PCW w Commissie pleit in provinciaal rapport voor oplossing knelpunten Zwembaden waren overvol Afbraak serre schande MAANDAG 9 JUNI 1975 LEIDEN Het tweede kamerlid Kombrink (PvdA) heeft aan staats secretaris Van Dam schriftelijke vra gen gesteld over de situatie bij de Protestants Christelijke Woningbouw vereniging im Leiden, dat huurders van deze vereniging, dae geen lid' kunnen zijn, wel een verkapte con tributie moeten betalen. Voorwaarde om lid te kunnen wor den van de PCW is. zo blijkt uit het aanmeldingsformulier, dat men ver klaart "de christelijke beginselen, vervat in de Bijbel" te aanvaarden men mede daarom lid van de vereni- gin wordt en erkent "dat deze begin selen doorwerken ook op 't gebied der volkshuisvesting". Elke woningbouw vereniging kttnt echter huurders, die geen lid zijn van de corporatie om dat de helft van het woningbestand rechtstreeks door de gemeente wordt toegewezen. De leden van de PCW betalen maandelijks contribu tie; de niet-leden echter ook, zij het dat het bedrag dan "bijdrage" wordt genoemd. Deze niet-leden kunnen ech ter geen invloed op het beleid van de vereniging uitoefenen, omdat zij op de ledenvergaderingen geen stem recht hebben. Niek Roos van het Leids Juridisch Adviesbureau heeft Comité tegen bezuinigingen LEIDEN De Leidse club- en buurthuizen hebben samen met de verschillende wijkcomités, de afde ling Leiden van het ANJV, de KWJ en de WKL een comité opgèricht dat actie gaat voeren tegen de bezuini gingsplannen in het welzijnswerk. Volgens het comité betekenen de re geringsplannen een directe afbraak van het club- en buurthuiswerk. "Bijna geen enkele uitbreiding van personeel wordt toegestaan en ver- bouwings- en nieuwbouwplannen worden tegengehouden", zo zegt het comité .Bovendien mogen de uitga ven dit jaar maar 4 procent stijgen in vergelijking met 1974. Met een in flatiepercentage van tenminste 10 procent betekent dat een regelrechte achteruitgang. deze situatie een brief geschre ven aan het kamerlid Kombrink, die vervolgens vragen heeft gesteld aan de staatssecretaris. Hij wijst er daarbij o.m op dat men aan het ondertekenen van verklarin gen, als zou men de christelijke be ginselen, vervat in de Bijbel aanvaar den, ook in kringen van de NCIV (overkoepelend instituut van de pro testants-christelijke woningbouwver enigingen) in toenemende mate be gint te twijfelen. Kombrink vraagt Van Dam of het hem bekend is, waarvoor de niet-leden een bijdrage moeten betalen, die gelijk is aan de contributie, of hij deze bijdrage-re- geling billijk acht en zo niet, of hij in overleg wil treden met de NCIV en de Leidse PCW. Deze regeling moet volgens Kombrink beëindigd worden, ook in eventuele vergelijkbare situa ties. Hij wil bij Algemene Maatregel van Bestuur vastgesteld zien, dat bij dragen als verkapte contributie van niet-leden van woningbouwverenigin gen niet mogen worden geëist. HAARLEMMERSTRAAT 181 Zoekt U een goed Ankerhorloge reeds vanaf f 40, of Electronic horloge De beste merken brengen wtf U. SEIKO - ETERNA - CERTINA - PRISMA - CITIZEN - JUNG- HANS - EWE - ANKER Horloger v. d. Water LEIDEN Binnen zesendertig uur nadat op de Langebrug, aan de achterzijde van het ABN-ge- bouw een dodelijke steekpartij plaatsvond zie deze krant van zaterdag heeft de Leidse politie de dader gearresteerd. Het was de 23-jarige in Suriname geboren Leidse automonteur, die gister ochtend in zijn woning werd aan gehouden na een massale speur actie, waarvoor een groot deel van het Leidse politiekorps werd inge schakeld. In zijn slaapkamer werd het zak- knipmes gevonden, waarmee hij in de nacht van vrijdag op zaterdag de 29-jarige beambte Jan Cavé 'dood stak en de 27-jarige P. Bergman ern stige verwondingen aan de rug toe bracht. De aanklacht, die tegen hem zal worden ingediend, luidt waar schijnlijk poging tot zware mishan deling, die de dood tot gevolg had. Het onderzoek wordt de komende da gen nog voortgezet. De inieiding, tot wat zou uitgroeien, tot een dramatische vechtpartij, vormde een woordenstrijd voor de deur van een café aan de Langebrug. Daar passeerden omstreeks twee uur in! de nacht van vrijdag op zater dag de 23-jarige Leidse automonteur en zijn 20-jarige kameraad. Gezien de zomerse temperaturen stond de deur van het café open. Eén van de cafébezoekers, die bij de politie bekend is, riep de Surinaam se automonteur een discriminerend scheldwoord toe. 'Er ontstond een scheldpartij tussen enkele cafébezoe ker en de twee passanten. Na enig geharrewar liepen de automonteur ,en zijn kameraad door. Twee cafébezoekers, die niet aan de scheldpartij hadden deelgenomen, de 29-jarige beamte Johan Cavé uit de Magdalena Moonstraat en de 27-ja- rige timmerman Pieter Bergman uit de Pres. Steijnstraat, verlieten het café en achtervolgden het tweetal. Ter hoogte van de achterzijde van het ABN-bankgebouw kwam het op nieuw tot een botsing. Timmerman Pieter Bergman gaf de 20,-jarige vriend van de Surinamer een trap a la Kung Pu in het gezicht waardoor diens neus op twee plaatsen werd ge broken en hij verwondingen opliep aan ogen, lippen en kin. Terwijl hij uitgeteld en flink bloe dend op de grond viel greep de 23-ja- rige automonteur naar zijn zakknip- mes en ging daarmee het tweetal te lijf. Volgens eigen verklaringen om zich te beschermen. Gevolg was, dat de 23-jarige Jan Cavé met het mes in de borst gestoken werd. Via het borstbeen drong het mes door tot in de hartslagader en een van de hartkamers. Hevig bloedend zakte hij in elkaar en bleek bij aankomst in het ziekenhuis al te zijn overleden door bloedverlies. De 27-jarige Pieter Bergman kreeg een messteek in het onderste gedeelte van zijn rug en moest wor den opgenomen in het St. Elisabeth- ziekenhuis. Volgens de medici is hij niet levensgevaarlijk gewond. Onmiddellijk na deze steekpartij heeft de dader zijn flink bloedende vriend overeind geholpen en hem naar zijn woning gebracht. De politie, die onmiddellijk na het gebeurde met een grootscheepse opsporingsactie be gon (er werden 29 mensen ingescha keld) had aanvankelijk als enig aan knopingspunt een bloedspoor, dat liep van de achterzijde van het ABN gebouw naar de achterzijde van het Trianon-theater. Later kwamen daar de getuigenverklaringen bij van enkele bewoners van de Langebrug, die de steekpartij vanuit hun woninl gen hadden gezien. Zij konden een goed signalement opgeven van de dader en zijn vriend. In het begin van het onderzoek be stond het vermoeden dat de dader zijn toegetakelde vriend had meege nomen en achter het Trianon-thea ter in de auto was gestapt. Precies op een parkeerplaats eindigde na melijk het bloedspoor. Achteraf is ge bleken dat men er daar in geslaagd is het bloeden te stelpen. De verklaringen van de, Langebrug-. bewoners werden in de loop van za terdag uitgebreid met gegevens van een huis-aan-huis-enquête en de re sultaten van een onderzoek in tallo ze bars en eetgelegenheden in de Leidse binnenstad. Gistermorgen wer den deze gegevens op 't politiebureau gecoördineerd en slaagde men erin de identiteit van de dader vast te stel len. Korte tijd later kon hij in zijn woning worden aangehouden en voor verhoor worden overgebracht naar de Zonneveldstraat. Daar is hij op dit ogenblik ingesloten in afwachting van voorgeleiding voor de officier van Justitie. Ook de 20-jarige vriend van de ver dachte werd opgehaald en verhoord. Daarna stelde hij zich onder dok tersbehandeling voor de bij de kara tetrap opgelopen verwondingen. Bij de eerste verhoren heeft de dader verklaard, dat hij zich door het snel le uitschakelen-van zijn vriend be- dreidd voelde. Daarop zou hij uit zelfverdediging het knipmes uit de zak hebben gehaald en daarmee hebben gezwaaid. Volgens de politie, die gisteravond sprak van een "triest geval" en een "heel erg uit de hand gelopen vecht partij", was er geen drank in het spel. De twee slachtoffers hadden niet meer dan 'n paar glaasjes bier gedronken en een partijtje biljart ge speeld. De Leidse politie achtte het raadzaam geen verdere gegevens te verstrekken over de vriend van de dader. Dit om eventuele repressail- le maatregelen te voorkomen. An ders zouden we hier volgende week wel weer eens kunnen zitten", aldus een van de politiefunctionarissen. LEIDEN Het zal de gemiddelde lezer niet ontgaan zijn, dat het het afgelopen week-end best aardig weer was. Blauwe hemel, gele zon, coulant briesje, kortom het was zomer. Op 't strand was het dus druk, maar ook in de zwembaden luidde de kassabei vele malen het welkom van een be zoeker in. De 1 navolgende cijfers werden het afgelopen week-end ge registreerd: zwembad De Vliet in Leiden trok zaterdag 4200 bezoekers en zondag 4000, Poelmeer in Oegst- geest zaterdag 4500 en zondag 5500 en De Does in Leiderdorp zaterdag 6000 en zondag 8500. Opvallend stil voor de tijd van het jaar was het in De Zijl, maar geen wonde^ want dit zwembad is inmiddels afgebro ken. Volgend jaar staat er een nieuw overdekt en een nieuw onover dekt bad. Als alles goed gaat. Foto: de drukte in De Vliet in beeld ge bracht. dicapte werd ondanks veel overleg (mondeling en schriftelijk) een ser re, die door de vorige bewoners van de Duikerstraat 1 "was bijgebouwd, afgebroken. Dit huis is toegewezen aan een (tijde lijke) bewoner van Leythenrode, die reeds jaar gereactiveerd wordt. Na heel veel moeilijkheden en door zettingsvermogen van de gehandicap te zelf en zijn vrouw, die hierbij na.uw betrokken is, kan deze man nu naar huis. Al ruim een jaar is naar een goede woning gezocht en onlangs door middel van het Bureau Macht is iets dat een bekend middel Huisvesting toegewezen. Allen ver is in de huidige maatschappij, om heugd, te meer daar er een serre een bepaald doel tot elke prijs te aangebouwd was. bereiken. Ten koste van een gehan- Dat deze niet helemaal goed was en niet passend in het beleid is te begrijpen, maar dat de toezegging van Bouw- en Woningtoezicht bij monde van de heer Van Riet, dat deze mag blijven staan totdat er een nieuwe gebouwd kan worden (voor bereidingen kosten tijd), ingetrokken wordt bij brief van woensdag 4 juni 1975 van de woningbouwvereniging Tuinstadwijk en dat er zelfs niet óp gereageerd kan worden is schan dalig (brief van mededeling ook woens dag 4 juni ontvangen om 12.00 uur). Deze serre (onmisbaar voor de man en z'n gezin) was woensdag 4 juni 12.30 uur al afgebroken! Zelfs de betonnen vloer, in een deel van de tuin, is eruit gehaald. Ook dit was juist zo belangrijk, omdat de gehan dicapte beter op beton dan op gras kan lopen. Woningbouw en Bouw en Woningbouwtoezicht wisten dit. En dan toch een weerloos iemand ïo benaderen is myns inziens mensont erend. Ik kan hier geen woorden voor vinden. Als een verbetering aan een huis even snel gedaan wordt als deze let terlijke, maar ook geestelijke, af braak, zouden bewoners sneller ge holpen zijn door deze woningbouwver eniging. Ik ben diep, diep teleurgesteld, Mej. J.F.G. Huisman maatsch. werkster Roodborststraat 1, LEIDERDORP Paps we komen klinkt leuker me een bloemetje van Fteurop. LEIDEN Er moet zo snel mo gelijk een actierapport worden op gesteld dat aangeeft hoe de knelpun ten worden opgelost, die er bestaan in de woningbouw in de Leidse agglo meratie. Tot die conclusie komt een commissie onder voorzitterschap van gedeputeerde ir. N. Buijsert, die een onderzoek heeft ingesteld naar de woningbouwplamnen in Leiden en omgeving en de moeilijkheden die zich bij uitvoering kunnen voordoen. De conclusie van de commissie zijn neergelegd in een dezer dagen ver schenen rapport getiteld "Inventari satie van knelpunten woningbouw 1972-1980 van de Leidse agglomera tie. Belangrijkste constatering is, dat er in de Leidse regio de laat ste jaren te weinig gebouwd is en dat die achterstand niet voor 1980 zal zijn ingelopen. Volgens een planning van de ge meenten (Katwijk, Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Rijnsburg, Valken burg, Voorschoten Wassenaar en Zoe- terwoude zouden er in de periode van 1972 tot 1980 in totaal 21.940 woningen gebouwd moeten worden, ofwel 2800 woningen per jaar. Blij kens de tellingen zijn er in de ja ren '72, '73 en '74 in totaal niet meer dan 7.127 woningen opgeleverd. Bijna 1300 te weinig volgens deze taakstelling. Het feit dat er op 1 Ja nuari van dit jaar 1942 woningen in aanbouw waren in de Leidse agglo meratie bewijst volgens de commissie, dat de achterstand niet wordt inge lopen, maar nog verder zal toene- Voor de ruim 12.800 woningen die tot 1980 nog gebouwd zullen- moeten worden is onderzocht in hoeverre hier zich problemen bij voordoen. De commissie komt daarbij tot de conclusie dat de bouw van slechts 858 woningen voor de volle honderd procent verzekerd is. Aan de bouw van de overige woningen zijn knel punten verbonden. Die knelpunten zijn voor het overgrote deèl overigens van dien aard, dat oplossing binnen niet al te lange tijd mogelijk wordt geacht:. Bezien we dé resultaten van het onderzoek voor de verschillende ge meenten, dan trekt de commissie daaruit de volgende conclusie: KATWIJK In Katwijk aan den Rijn moeten tot 1980 293 woningen gebouwd wor den. Voor vrijwel al deze woningen moet de gronduitgifte nog plaatsvin den, terwijl voor de bouw van 150 wo ningen de grond nog bouwrijp dient te w;orden gemaakt. .Katwijk 'aan Zee staat op het lijstje voor 369 wo ningen. Voor 150 woningen moet de grondverwerving nog plaatsvinden, terwijl er voorts nog enig sloopwerk verricht zal moeten worden om ruim baan te maken voor de nieuwbouw. Datzelfde geldt voor de bouw van 153 woningen in het plan Tramstraat en omgeving. De grond is inmiddels voor 75 pet. in handen van de gemeente. Het plan Rijnsoever omvat de bouw van in totaal 2200 huizen, waarvan bij na de helft voor 1980 geprogram meerd is. Eventueel zouden van de 1140 woningen er nog eens ruim 600 versneld gebouwd kunnen wor den. Dat wil zeggen dat ze voor '80 klaar zouden kunnen zijn. Onzeker voor 1980 is de bouw van 750 wonin gen in het plan Zanderij Wester- baan. LEIDERDORP De bestemmingsplannen Voorhof, Voordorp, Winkelhof, Buitenhof voorzien in de bouw van in totaal 2134 woningen tot 1980. De uitwer king van Voorhof-Noord zal in 1976 haar beslag krijgen. Tegen het ont- werpbestemmingsplan Voordorp zijn bezwaren ingediend, die mogelijk tot aan de Kroon zullen worden doorge voerd. Voor de Winkelhof moet de bestemmingsplanprocedure nog in werking worden gesteld, terwijl het plan Buitenhof tot 1980 de bouw van 550 woningen omvat en daarna nog eens ongeveer 700. Als er geen grond voor bepaalde scholenbouw in het plan behoeft te worden gereserveerd dan is het zelfs mogelijk het totaal aantal woningen op te voeren van 1250 tot 1514. Voor Buitenhof is een ontwerp vlekkenplan in voorberei ding. OEGSTGEEST In het Plan Buitengebied is nog ruimte voor de bouw van ongeveer 50 woningen, waarvan de helft zeker is en de andere helft niet voor 1980 opgeleverd zal kunnen worden. In plan Haaswijk zijn in totaal 1123 woningen geprojecteerd. Voor de bouw moeten nog slechts enkele per celen worden aangekocht en zijn er twee bezwaarschriften ingediend. Verwacht wordt dat met het bouw- rijpmaken van het gebied in de ja ren 1976—1977 een begin gemaakt kan worden. RIJNSBURG Het plan Rijsoord is al voor een flink gedeelte gerealiseerd. Van de 793 woningen waren er op 1 januari 1975 363 klaar en 124 in aanbouw. Van de resterende 306 is de bouw van 53 stuks verzekerd. Voor 1980 zullen nog eens 50 wo ningen worden gebouwd in het bui tengebied, terwijl in de bebouwde kom de bouw van 22 woningen ver zekerd is. Verder zijn er nog een aan tal kleinere plannen waar op dit ogen blik al druk gebouwd wordt. Eventueel zou Rijnsburg nog bouw mogelijkheden hebben in de Kamp- huizerpolder en ten westen van de bebouwde kom. In de Kamphuizer- polder zouden zo'n 1000 woningen kunnen verrijzen, waarvan 100 nog voor 1980. Ten westen van de be bouwde kom is plaats voor 400 wo ningen. VALKENBURG Van het bouwplan 't Joght 1972 is de bouw van 75 woningen gepland in de periode tot 1980. Daarna zullen ae resterende 68 gebouwd moeten worden. De problemen met dit plan zijn dat er gewacht moet worden op een uitspraak van de Kroon en dat 80% van de grond nog moet worden verworven In 't Boonrak zou volgens een versneld bouwplan nog eens een aantal van 49 woningen gebouwd kunnen worden. VOORSCHOTEN In de wijk Noord-Hofland zullen in totaal 1100 woningen gebouwd wor den. Daarvan zijn er inmiddels een kleine 300 voltooid. Van de resteren de 818 woningen is de bouw van 88 woningen aanbesteed en is voor de rest het wachten op de goedkeuring van het herzieningsplan dat inmid dels Ged. Staten is aangeboden. Van het plan Bijdorp I zijn tot dusver slechts 2 woningen gerealiseerd. Voor de bouw van 47 woningen aan de Essenlaan en omgeving moet nog een zogenaamde artikel 19-procedu- re worden aangespannen. Dat bete kent dat aan GS verzocht wordt in afwijking met het bestaande bestem mingsplan te mogen bouwen. Een zelfde procedure is noodzakelijk voor de bouw van 63 woningen in het Bur gemeester Vernèdepark. Het minis terie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening heeft inmiddels inge stemd met de sanering van 60 uit 1920 daterende woningen. WASSENAAR Ook Wassenaar zal voor de reali sering van een aantal woningbouw plannen 'n artikel 19-procedure moe ten aanspannen. Met name geldt dat voor het plan Zijlkwartier waar de bouw van nog 110 woningen resteert. Voor 50 van deze woningen ziet de commissie grote problemen. Minder problemen zijn er voor het Komplan waar nog 30 woningen gebouwd zul len worden. Ook e enartikel-19-plan is Duinrell dat voorziet in de bouw van 30 woningen. De gronden voor net plan Spinbaan (ca. 245 woningen) zijn gedeeltelijk gemeente-eigendom en gedeeltelijk eigendom van een bouwondernemers. Enkele kleinere percelen moeten nog worden aange kocht. De gemeentegrond is inmiddels aan een woningbouwcorporatie toe gewezen, terwijl een schetsontwerp gereed ligt. Voor het plan Ter Weer, dat voorziet in de bouw van 120 wo ningen is een schetsplan in voorbe reiding. Om sociale woningbouw daar mogelijk te maken is mede werking van hogere instanties nodig, ook al omdat het betrokken plan op grond ligt, die de bestemming sport en recreatie heeft. In de villaparken is nog ruimte voor de bouw van 74 woningen. Het gaat hier om een opvulling van nog beschikbare ter reinen in de woonparken. Tenslotte is er nog het plan "Hoge Klei" voor de bouw van 300 wonin gen. Hier doet zich het probleem voor dat het gebied ligt in een zone waarvan geluidshinder door het vlieg veld Valkenburg sprake is. De ge meenteraad van Wassenaar heeft zich inmiddels uitgesproken tegen woningbouw in dit gebied. ZOETERWOUDE Na de voltooiing van het plan Westeinde I liggen er in Zoeterwóu- de de plannen Westeinde II en Iir voor in totaal 630 woningen. Van dit aantal zyn er inmiddels 14 ge realiseerd. Een globaal bestemmings plan is weliswaar door de raad vast gesteld, maar de commissie houdt het voorlopig op de realisering van maar 100 woningen, omdat Gedepu teerde Staten Zoeterwoude hebben laten weten een sterke fasering voor te staan. Twee omvangrijke plannen voor woningbouw zijn nog in voor bereiding. Dat zijn Hoge Rijndijk Oost voor de bouw van in totaal 178 woningen en Hoge Rijndijk West voor 150 woningen. Voor Oost worden geen problemen verwacht bij de grondverwerving, voor West moe ten de gronden nog worden verwor ven. De commissie verwacht dat de realisering van Oost minder proble men zal opleveren dan West. Tenslot te zijn er nog twee kleine planne tjes: Hoge Rijndijk Noord (11 wo ningen) waaraan GS inmiddels goed keuring heeft gehecht en het om streden plan van Gemiva voor de bouw van 28 woningen. Over de bouwmogelijkheden var Legden heeft u onlangs in deze krant rsfeds uitvoerig kunnen lezen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3