Hoogstandjes met twee apen Amerikanen mishandelen Tsjechow Ned. Danstheater boekt succes met 'Strangers' maandag 9 juni 1975 PAGINA 15 Kafka in Holland Festival Dat het korte verhaal van Franz Kafka, „Ein Bericht fur eine Akademie" een dankbare basis biedt voor een acteur om zijn virtuositeit te bewijzen in typeerkunst door letterlijk voor aap te gaan staan was al eerder ontdekt. John Lanting maakte er hier een aantrekkelijk stukje solotoneel van. De grote schrijver uit Praag nam een aap bij de arm om met ironie vast te kunnen stellen dat wij nog ver van het ideale mensbeeld verwijderd zijn. Als Brechts Ver- fremdung wil zeggen oude waarden in nieuwe gedaante doen herbeleven, dan kan men stellen dat de redevoering van Kafka's aap dat streven avant la lettre volvoerde. De Duitse regisseur Rainer Antoine komt de eer toe van dit betoog buiten een stuk acteurstoneel bovendien regisseurstoneel te maken In de Studio-opvoering van het Hessische Staatstheater uit Wiesba den laat hij namelijk twee verschillende acteurs, als apen net in het pak gestoken, achter een katheder dezelfde redevoering afste ken maar met een compleet ander uitgangspunt. Deze werkwijze vond bijval en de voorstelling uit Wiesbaden is in vele landen van Europa de laatste tijd gespeeld. De afgelopen nacht begon in het Nieuwe De la Mar-theater het Duitse toneelaandeel in het Holland Festival er mee. Antoine stond voor ogen dat Wolfgang Ziemssen een gedresseerde aap vertolkt met de ontvankelijk heid van een dier, dat de onschuld van het oerwoud nog niet ontgroeid is. Theo Maier-Korner mocht de aap doen, die met scepsis het mensdom wel voor gezien kon houden. Boven de voorstelling hing de uitspraak van Konrad Lorenz, die ook al teleurgesteld concludeerde dat wijzelf de overgangsschakel tussen aap en mens vormen. Had Antoine gelijk? Ziemssen maakte een prachtige aap met melancholie ke ogen, die je bijblijven, lenige kelde de tekst Wolfgang Ziemssen als Kaf ka-aap. toneelspel in het kwadraat verbrok- rationeler bij Maier-Korn igetjes vanuit de tonische gebaren, die op nauwgezet- kan hebben gebezigd. Het was dan te observatie duiden. Maar bij dit ook terzake, dat die tekst 'later Hartje Amsterdam, in Mickery op de Rozengracht, is gisteravond de bekende Russische toneelschrijver A. Ts. :chow door een groep Amerika- nen ernstig mishandeld. Aan het eind van de derde acte zag ter niet naar uit dat de heer Tsjechow de ze systematische marteling zou over leven. Hij had reeds al zijn tanden verloren en een Nederlands lid van de groep was bezig zijn verstandkies zonder verdoving te verwijderen. Als de jazz-groep Diamond Five het Forellenkwintet van Schubert op het repertoire neemt, komt er wel - mj .ischien zelfs aardige - muziek uit, maar Schubert is het niet. The Manhattan Project speelt in de reeks voorstellingen, die de groep geeft in het Holland Festival, "De meeuw" van Tsjechow in haar eigen stijl. Dat wil zeggenregisseur Andre Gregory laat op dit symfonische sub tiele weefsel zijn solisten los, met nietpassende insturmenten. Zo wordt de zachte vioolparij van het meisje Nina briljant op klarinet geblazen door Angela Pietropinto, dat is heel boeiend maar het is e_r zo naast als het maar zijn kan. De trieste Masja wordt onder de handen van Karen Ludwig een komische alcoholica, die geen twee woorden nuchter achter elkaar uitbrengt. John Ferraro maakt van Petroesjka zo'n oudachtig mannetje van het kroegstudenten toneel, alleen 't aangeplakte baardje ontbreekt. En wat Saskia Noordhoek Hegt brouwt van de vlinderachtige actrice Irina is ongelofelijk: met draadnagels aan de toneelvloer ge timmerd en met een accent om te genaan te leunen. Niet zo'n succes dus: men wil niet anders, volgens het programma, want men wil zich alleen in de tekst in leven. Maar wat koopt een mens voor een halve, halfhartige voorstelling? Het is de groep overigens graag ver geven: wie het nieuwe zoekt zal niet altijd vinden. En op haar conto blijft een nog altijd verfrissende en boei ende "Alice in Wonderland", nog te zien woensdag II juni in het HOT (Den Haag) en dinsdag 17 juni in De Lantaren (Rotterdam). "Seagull" komt zaterdag 14 juni in het Thea ter aan de Haven (Scheveningen) en woensdag 18 juni in De Lanta- JAAP JOPPE 1 entoonstellingen Fred Koot lotermarkt 3 13 lull „Klas- bezit" (Oude Rijn 88): Expositie Aggelen Kunstzaal Heuli (Hoflaan 7, Was- a van Ingen t/ru 21 |uni. ositie scliilde- HannekQ BolandDe Boer; n en etsen van Frans van Geopend: ma. t/m vrij. 12.00 en 18.30—21.00 u.; za. en zo. ,C0 u. (t/m 20 Juni). Burgers (Burchtsteeg 2a): Sundance Kid", da 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo ook 4.45 uur, 14 jaar. TRIANON: "De langste dag", da 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. REX: "De geheime techniek der sexualitelt". da. 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 2.30 uur, 18 Jaar. Kindermatinee: "Tarzan's grote ge vecht". wo 2.30 uur Nachtvporstelling: "Instelling voor sex-salvo's", vr en za 11.30 uur, 18 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuls) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Eli sabeth ziekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen Derde klasse bezoekuur van 14.00 uur en 18.30-19.30 uur. Knderzaal: van 13.00-14.00 woensdagavond uitsluitend ouders) van 18.3019.30 uur zün de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.1515.00 uur. 18.30—19.30 uur. Voor de prematurenafdeling gelden volgende bezoekuren (alleen vo ouders) Maandag t/m vrUdag: 445—15.00 tekeningen lopend bezoek wordt toegestaan, kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken. Bezoektijden kinderafdeling: l4.1515.00 uur Elke dag: Leidse bioscopen LUXOR: "Op de Chinese vuist", da. 2 30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 18 Jaar CAMERA: "In Tirol hangen de slip jes aan de Alpen", da. 7.00 en 9 15 uur. 18 Jaar. Kindermatinee: "Kapi tein Flint's pirateneiland". za en woe 2 30 uur. zo. 2 00 en 4.15 uur Nachtvoorstelling: "Kid Blue", vr en dag 1.15 tot 12 uu 15 tot 18.30 uur 3e klasse: dag 14 tot 14.14 uur en van 18 30 tot uur Kraamafd dag van 15 tot 1( en van 18.30 tot 19 30 uur; Kind deling dag van 15 tot 1830 uu CCD (hartbewaklng) dag van 45 uur en van 19 tot 19.30 Intensieve verpleging: dag van 1 14.15 STUDIO: "Butch Cassidy and the dag tot 14 45 uur Intensieve verj 14 30 uur en van 18 30 Endegeest: dinsdag en vrijdag 13— .30 uur; 's zondags 1112 uur en 1416 uur: eerste klasse: de gehele Alphen aan den Rijn 13.39—14.15 en 18.30—19.30 u; 3e klas i 1920 u.; Kinderafdeling Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder bij het Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020175Ó00) (Due/ Qlit teuws 9 juni 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: Vrijdag braJc een hevig on- iveder boven Parijs uit. Op on derscheiden plaatsen in den omtrek dier stad sloeg de blik sem in. Te Nogent had een verschrikkelijk ongeluk plaats. Eenige kinderen speelden op stront toev "pizwarp nmrht- wagen voorbij kwam. Een jon getje van b jaar raakte onder de paarden, waarop de va der, een oppassend werkman, half krankzinnig van schrik op zijn kind toesnelde. Hij greep den jongen, die schier geen letsel had bekomen, en liep met hem heen. Op dat oogenblik schoot een bliksem straal neder en doodde het kind in de armen van den va der, die ongedeerd bleej. (Adv.) Vivat Academia! Feestlied bij het derde Eeuw getijde der Leische Academie haar toegewijd door W. N. Peypers. Muziek voor Zang en Piano van w W^ima" Or- chestdirecteur der Amster damsche en Rotterdamsche Schouwburgen, met fraai geli- thografiëerden titel, prijs 60 Cents. Uitgave van J. A. Wein- beck te Rotterdam, voorhan den bij den Muziekhandelaar B. Blankenberg, firma Couvée en Co, Leiden. Vijftig jaar geleden: Te Parijs is de maharadjah van Gwalior overleden na een operatie door den Engelschen medicus lord Dawson of Penn. De 48-jarige maharadjah, die een der fraaiste collecties ju- weélen ter wereld bezat, stond bekend als een verlicht re geerder en bevorderde wegen aanleg, spoorwegbouw en het oprichten van scholen en zie kenhuizen. In 1921 voerde hij 'voor zijn staat, in het Noorden van Britsch-Indië met drie miUioen inwoners, een parle ment in. Hij had er pleizier in om zooals van Haroen al Rasjid verteld werd ver momd onder het volk rond te gaan en zoo door eigen aan schouwing de levenswijze van zijn onderdanen en de toestan den te leer en kennen. PANDA EN DE WA-WEI PLANT 1 129 Jollipop maakte zich ernstige zorgen want het ivas nu alweer een tijdje geleden dat Panda iets Nuttigs en Leer zaams had gedaan. "Meneer Panda neemt zelfs niet de moeite om zijn post te openen", prevelde de knecht, toen hij op een avond 't gangtafeltje passeerde, ivaar de ochtend-bestelling nog op lag. "Zo komen ivij er niet. De tijden zijn moeilijk genoeg. Ik zal hem daar toch eens dringend maar taktisch op moeten wij zen" Hij legde de brief op zijn dienblad en stapte de woonka mer binnen. "Hier is uw glas melk met een koekje, meneer Panda sprak hij. "En mag ik u wijzen op de ochtendpost? Wij kunnen daar misschien beter naar kijken dan naar de televisie. Nu dreigt het teven van alledag onbemerkt aan ons voorbij te gaan, en daardoor kunnen wij belangrijke gebeurtenissen missen. Panda pakte verveeld de enveloppe en las de inhoud. "Een b-brier v-van de b-b-bank!" stotterde hij verblekend. "Ze schrij ven dat hun komputer een fout heeft gemaakt en n-nu heb ben ze g-gemerkt dat ik diep in de schuld staEn z-ze vragen of ik daar meteen iets aan wil doen!" "Een belangrijke gebeurtenis, zoals ik al zei', sprak de bedien de beierend. "Ik vrees dat ons televisiekijken nu tot het verleden behooit. Meestal worden zulke apparaten meteen in beslag geno men, als men schulden heeft. De avonturen van Jornmeke De strijd om de Ineasehat Maar misschien wel van honger F Wij sluiten de ingang van de grot af en een vreselijke hongerdood staat u te wachten Als Je ons niet vrij doorlaat met het goud schieten we die oude bewaker dood üengo, kom hier met die Incal Hij is onze gijzelaar! -4 Jammer, de Inca is al weer vrij en uw Hef vriendje Bengo is gebonden aan handen en voeten Kooktip KALFSLEVER MET KOMKOMMER Roer een papje van 1 af gestreken eetl. maiizena, 1 eetl. olie, 2 theel. citroen sap. zout naar smaak, peper en 1 afgestreken eet paprikapoeder. Leg 4 dun ne plakken kalfslever en kele min. in het papje en zorg dat de lever er zeer gelijkmatig mee is be dekt. Laat 100 g. boter heet worden in een koeke- pan, maar niet bruin bak ken. Leg er de plakken lever in en tegelijk 16 dunne plakken komkommer. Schillen is niet absoluut n dig. Laat het geheel op laag vuur bakken tot de lever net gaar is en de komkommer zacht. Geef er aardappelpuree bij en strooi wat fijngeknipte verse bieslook over de le- WINA BORN rprn r««ft Werty 2 manieren! FRED BASSET [otnMiek|tedoên, Qp N Jwel ie sorinat er jo in DEN HAAG Het Nederlands Danstheater is gisteren naar Lon den vertrokken. Drie weken zal het schap in Sadler's Wells Theater spelen. In totaal worden 21 voor stellingen gegeven. Daarbij worden twaalf verschillende balletten uitge voerd, die alle premières voor Londen betekenen. De balletten werden op i na alle speciaal voor het Haag balletgezelschap gemaakt. Ze zijn gedurende de laatste twee seizoenen op het repertoii*e genomen. Het avondvullend ballet van Jennifer Muller stond voor zeven voorstellin gen in Londen op het programma, maar het succes ervan noopt tot uit breiding van dit aantal. Jennifer Muller's "Strangers" kwam tot stand in nauwe samen werking met de componist Burt Al cantara en een speciaal samenge steld ensemble van twaalf promi nente musici onder leidlne van Jan Stulen. De Nederlandse musci sie ren zich met de naam "Molecular Madness" en mogen de muziek in Engeland uitvoeren. De werkvergun ningen kwamen af, toen bleek, dat anderen onmogelijk in korte tijd de muziek kunnen instuderen. "Strangers" werd vorige week in Amsterdam in wereldpremière ge bracht. De lof over de avondvullende ballet-show, de eerste in de geschie denis van het moderne ballet, heeft grote belangstelling gewekt, ook uit het buitenland. Theaterdirecties on der andere uit New York, Sydney. Parijs en enkele Westduitse stedeD hebben daarvan blijk gegeven. Pro ducer Carel Birnie van het Neder lands Danstheater onderhandelt reeds over grote tournees voor het komende seizoen. De Westduitse te levisie heeft een spepiale reportage aan "Strangers" gewijd. "Strangers" zal ook de afsluiting vormen van het zestiende seizoen van het gezelsehap op het balletfes tival in Amsterdam, waar het van 18 tot 26 Juli nog vijf keer wordt uitge voerd. Op het programma voor de ko mende weken in Londen staan ove rigens werken van: Louis Falco, Ji- ri Hylian, Hans van Manen, Jero me Robbins, Don Asker en Margo Sapping ton.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15