Bertoglio wint Giro ^.jna nek-aan-nek race Thevenet richt met solo slachting aan Titel Roomburg kwam toch nog (even) in gevaar Heroisch tweegevecht met Galdos Oranje op afstand in ronde van Oostenrijk MAANDAG 9 JUNI 1975 PAGINA II PASSO DELLO STELVIO Fausto Bertoglio, een 26-jarige Italiaanse wielrenner, die tot aan verleden jaar nog geen wed strijd had gewonnen, is zaterdag, winnaar geworden van de spannendste ronde van Italië van de laatste jaren. Het was een nek-aan-nekrace tegen de Spanjaard Francisco Galdos, die toen hij zijn achterstand had teruggebracht tot slechts 41 secon den, had gezworen "te rijden tot de dood erop volgt", om de eindzege te grijpen. De besneeuwde hellingen van de Stelvio- pas vormde het decor, waartegen het heroische tweegevecht zich afspeelde. Op de bochtige weggetjes naar de ze gevreesde 2757 meter hoge berg- doorgang de op één na hoogste van Europa zette Galdos voor het laatst aan, maar hij slaagde er niet in de Italiaan, die pas drie jaar prof-wielrenner is. los te rijden. Vlak achter de Spanjaard ging Ber toglio over de eindstreep onder de toejuichingen van zijn landgenoten, die deze eerste Italiaanse zege sinds zes jaar uitbundig vierden. Fausto Bertoglio, die een week geleden bij de tijdrit in II Ciocca de rode lei derstrui overnam, werd hiermee de opvolger van Eddy Merckx, de win naar van 1973/'74, die ditmaal we gens ziekte niet kon starten. Eindklassement: 1. Fausto Bertog lio (It) 111.31.24, 2. Francisco Gal dos (Sp) op 41 sec., 3. Felice Gimon- di (It) op 6.18, 4. Roger de Vlae- minck (Belg) op 7.39, 5. Giuseppe Perletto (It) op 8.00. 'Milkrace' De 12e editie van de Ronde van Engeland voor amateurs, de z.g. "Milkrace" is geëindigd in een triomf tijd van 43 uur, 29 minuten en vier seconden. Hij had een voorsprong van 52 seconden op de Tsjech Vladi mir Vondracek. Deze had op zijn beurt een voorsprong van 16 secon den op nummer drie, de Zweed Tord Pilipsson. Tsjechoslowakije legde beslag op de eerste plaats in het landenklas- sement waarbij het Groot-Brittannie op zeven seconden achter zich hield. De sterke Poolse ploeg eindigde als derde. De Nederlandse ploeg, die in de laatste vier jaar driemaal het lan- denklassement had gewonnen kwam ditmaal tot een teleurstellende ze vende positie achter Zweden, de Ver enigde Staten, dat voor de tweede maal meedeed en Denemarken. De Amerikaan Dave Chauner trok de winst in de laatste etappe naar zich toe in drie uur, 45 minuten en 21 seconden. De klasseringen van de Nederlan ders in de laatste etappe waren: 33. Mutsaars 3.45,28 Minneboo 3,51,28 47. Roemerman 4.01,11, 53. Buckx 4.10.44. In het algemeen klassement waren de klasseringen: 29. Minne- de Zweed Bernt Johansson. De boo (Ned) 43.47.40, 31. Roemerman Galdos leidt de Italiaan Fausto Bertoglio tussen hoge sneeuwmuren door naar de zege in de Giro. Dauphiné nu nachtmerrie voor Maertens BRIANCON De oefeningen zijn gedeeltelijk mislukt. Dat kon wel zo ongeveer worden vast gesteld, nadat het peloton in de Dauphiné Liberé de Alpenreuzen had bedwongen. Waar Eddy Merckx zaterdag volkomen ontluisterd de étapoe met elf minuten achterstand had beëindigd, daar moesten in Grenoble nogal wat cour:urs bekennen, dat de generale repetitie voor Je Tour de France niet het gewenste resultaat had opgebracht. Een opvallend joviale Merckx, lie waarschijnlijk nog nimmer in zijn carrière illeen door pure onmacht elf minuten achter raakte, kon nog wijzen op het feit, dat hij naar de bergen was gekomen om een wegens ziekte jpgelopen gebrek aan competitie nu te compenseren. Door Fred Racké Maar dat gold niet voor Joop Zoe temelk. En voor Raymond Poulidor en voor Luis Ocana. De laatste zonk volkomen weg in het grauw van het vermoeide, uiteen gescheurde pelo ton. Zoetemelk en Poulidor, maar ook nog verder naar achter Francesco Moser, Joaquim Agos- tinho, Michel Pollentier en de arme, in het hooggebergte debuterende Freddy Maertens, moesten diep buigen voor een ontketende Ber nard Thévenet. De vrijwel zekere winnaar van de Dauphiné, de tanige, maar toch zeker stijlvolle Thévenet enkele jaren geleden wellicht te vroeg tot de hoop der toekomst van het Franse wielrennep gebombar deerd reed Zoetemelk en Pouli dor zaterdag op vijf minuten en ver dedigde zondag zijn leiderstrui moei teloos. En dat, terwijl toch Zoetemelk alom in dezelfde, uitstekende condi tie als in Parijs-Nice werd geacht. En de Nederlander ook nog veelbe tekenend had verklaard: "Zaterdag wordt het alles of niets". Het werd door Thévenet, die bij de beklimming van de Granier de aanval verkoos en niet meer te ach terhalen viel - lang niet .alles' voor Zoetemelk, die in zijn eentje vruch teloos achtervolgde. Maar was het ook "niets"? De bejubelde winnaar van Parijs-Nice stond er in Grenoble wat beteuterd bij. "Ik ging maar al leen in de achtervolging", meldde hij, "omdat vérder niemand aanstal ten maakte en aan rijden in zo'n groepje heb je toch ook niets. Maar op de laatste col kwam ik toch goed kapot te zitten. Het ging toen erg PARIJS De Olympische kampi oene discuswerpen, de Roemeense Lia Manoliu en de Zwitserse karate-kam- pioen Claude Rovonel hebben zater dag van de directeur-generaal van de Unesco de Pierre Coubertin fair- play-prys ontvangen. TURNEN De Nederlandse heren- tumploeg heeft gisteren in Clausthal Fellerfeld een wedstrijd tegen de ploeg van het Duitse Hogeschool Sportverband met 261,40259.60 pun ten gewonnen. moeilijk". En dat, terwijl Zoetemelk met veel allure Thévenet en de ach ter de Fransman ook slim vertrok ken Lucien van Impe nazette. Het had voor Zoetemelk een koninklijke rit moeten worden, met de Cucheron en de Porte nog voor de boeg, maar het eindigde allemaal in een sprint je tussen de Nederlander, ploeg maat Poulidor en de inmiddels ook bijgekomen Delisle. Om de derde plaats, die nauwelijks van importantie was, omdat Theve net met zijn solo-vlucht zoveel eer had opgeëist. Vraagteken In het kader van de oefeningen voor de Tour de France (wat is overigens die Dauphiné toch een schitteren de - eri zware- ronde) moest daardoor op de conduite-staat van Zoetemelk nog een vraagteken worden inge vuld: er zijn nog drie weken te gaan voordat de topconditie moet zijn be reikt en die periode heeft Zoetemelk echt nodig. Wat een beetje ongewoon aandoet voor iemand die zijn sei zoen toch echt wel op de Dauphiné en de Tour had afgestemd. Zoals ook de trouwe Raymond Poulidor dat heeft gedaan. Maar voor hem (38) gelden natuurlijk andere maat staven. Welk een verschil dan met Bernard Thévenet, die mij zaterdag morgen nog op mijn vraag antwoord de: "Ik hoop het beste van de Tour. ik ga er vol goede moed heen, maar ik zet niet alles op de Ronde. Dat is veel te gevaarlijk". Een man dus zonder bijzondere voor bereidingen, die alles onder contro le had en ook zondag tijdens de tocht over de Galibier, de zaken naar zijn hand zette. Die zondagrit gaf overi gens toch wat aardige aspecten te zien. Zo was er bijvoorbeeld de knap pe prestatie van de kleine Michel Pollentier, die alleen van een groepje "groten" weg reed en daarmee dui delijk maakte, dat hij in het hoog gebergte wel degelijk meetelt. Al had hij dan -uiteraard- het voordeel, dat hij zich daags tevoren niet al te zeer had ingespannen, rijdend in de omgeving van Maertens, als steun en toeverlaat van de Belgische "kroonprins" voor wie de cols voor lopig nog wel een nachtmerrie zullen zijn. "Dit heb ik nooit kunnen den ken". Voorts zette de smalle, klei ne Lucien van Impe zijn come-back voort. Het Belgje danste zowel za terdag als zondag weer ouderwets omhoog, nadat hij ruim een jaar lang uit het beeld was verdwenen Achter Pollentier trok hij in het ge zelschap van een „controlerende" Thévenet (die niettemin veel macht uitstraalde) Zoetemelk, Poulidor, Danguillaume, Moser en Merckx de 2de plaats naar zich toe. Veelbeteke nend, maar nog niet alleszeggend, want het peloton had na de slachting van zaterdag zich willen sparen en de groten waren niet eerder dan op de hellingen van de Galibier. tus sen soms metershoge sneeuwmuren, echt in de slag gegaan. Zo kon het gebeuren, dat de vaak zo verschrikkelijke Croix de Fer een prooi werd voor de "regionaal" Joel Millard, die zelfs nog stand hield tot op de top van de Telegraphe. De mannen die hem achtervolgden wa ren toen nog maar gering in getal, echter, Ocana en Lascano waren er bijvoorbeeld nog steeds bij. Toen het er écht van langs ging sneuvelden ook zij: het profijt van een stukje wandeletappe raakte toen echt op. Imponerend Uitslagen Niet evenwel voor Eddy Merckx, die tot kort voor de top van de Ga libier nog imponerend tegenspartel de, in de volle beklimming nog drie maal van fiets verwisselde en in de afdaling naar Brian?on met zyn schitterende techniek terug kwam. Te moe om in de laatste meters Van Impe nog te kunnen stoppen (de spurt ging lichtjes berg-op), maar in ieder geval te vreden: "Het is ongelooflijk zwaar om op deze ma nier mijn achterstand op de ande ren te overbruggen. Maar het gaat allengs beter. Het moet wel. Trou wens, ik rijd ook nog tegen renners, die in het voorseizoen lang niet zo veel hebben moeten geven als ik". Men mag aannemen, dat Merckx er wel weer "staat" als de Tour daar is. En voor de rest zorgt dan zijn karakter wel: het is verschrikkelijk moeilyk en toch ook groots om weer zo in de slag te gaan als je daags tevoren op elf minuten bent gereden. Rest in dit bericht uit de Dauphiné, het proeftoneel voor de Tour, nog maar één naam. Die van Frances co Moser. Hij de jonge, eigenlijk ook nog zo onervaren Italiaan, was in de vlakke ritten met de rapsten (Maertens) in de slag en op de hel lingen met de betere én beste klim mers. Zijn talent is onmiskenbaar, óók als er buiten Italië wordt ge koerst. Men zal nog van hem horen, ook na deze generale repetitie. Zesde etappe: 1. Thevenet (Fra) 216 kilometer in 5 uur, 51 minuten en 34 seconden, 2. Van Impe (Bel) op 4.44, 3. Zoete melk (Ned) op 5.29, 4. Poulidor (Fra) z.t., 5. Delisle (Fra) z.t., 6. Moser (Ita) op 6.36, 7. Danguillaume (Fra) z.t., 17 Merckx (Bel) op 10.41, 20. Vianen (Ned) op 14.15. Zevende etappe: 1. Pollentier (Bel) 185 kilometer in 5 uur, 58 minuten en 23 seconden. 2. Moser (Ita) op 1.49 min., 3. Van Im pe (Bel) op 2.59, 4. Merckx (Bel) z.t. AFBOEK LEIDEN Het zag er gisteren voor Roomburg in Rotterdam te gen Toeg-Hillegersberg (even) niet zo best uit. Na met een veel belovende 31 voorsprong uit de enkelspelen te zijn gekomen, bleek Annette van der Meij door een plotselinge, hevige hoofdpijn- aanval niet meer in staat het rac ket te hanteren. Toch werd het nog feestvieren voor Roomburg, dankzij een bekeken gemengd- dubbelspel van Henk Emmes Milou Penseel. Misschien dat het district Leiden door Roomburg eindelijk weer eens eerste klasse tennis te zien krijgt. Verder over wegend goede resultaten van de Leidse ploegen. De Noordwijkse Sportvereniging, op de wip voor degradatie, kwam via de dubbel spelen toch uit de misère. De da mes Josine van der Koogh en Ine ke van der Meer hadden een groot aandeel in de Noordwijkse zege. Zij bleven gisteren ongesla gen. De Munnik nam revanche op ELTV 2 voor de in Eindhoven ge leden 45 nederlaag. Nu bleef de Leiderdorpse formatie met dezelf de score overeind. Oud nationaal kampioene Jenny Ridderhof-Se- ven was ook gisteren voor de Mun nik onaantastbaar. Aan haar dankten de gasten drie winstpun ten. Tenslotte Forest ca te. Een te leurstelling voor de Voorschotense formatie. Keuze Bij keuze gepromoveerd, had zij voor een stunt kunnen zorgen in deze competitie, die door keuze me een kampioenschap te onderstre pen. Dat zat er in. Topspinners was thuis met 54 geklopt en 6 3 lag binnen de mogelijkheden, 't Werd echter 72 voor Topspin ners. Jammer, maar niettemin 'n fraai resultaat van Forescate. Tot zover de overgangsklasse A. In de overgangsklasse B boekte de Leid- sohe Hout in zeer grote degrada- tiezorgen een 44 gelijkspel te gen mede-degradatiekandidaat Hoogerheide. Dat zal hoogstwaar schijnlijk niet genoeg zijn. En ook dat is jammer, want de kans op een zege. met name via het herendubbelspel, was volop aan wezig. Maar na 6—4, 5—7 knapte de combinatie Gerald van der Sluys/Peter Pauwels. In de twee de klasse slaagde het tweede team van Unicum, waar het eerste team tekortschoot. Het haalde in Laren tegen Laren TC 1 met 62 het kampioenschap van de twee de klasse binnen. Het tweede team bestaat uit de Ton Creigh- ton, Wim Koelman en Onno Ruy- se naars en de dames Mar jon van Boekei, Margreet Prager en Ans Zonneveld. Unicum 1 won giste ren overigens ook, met 53 van Metselaar 7. Lode wijk Kallenberg was weer eens van de partij en vierde dat feit met twee overwin ningen: in het herendubbelspel en het gemengd dubbelspel. Het herenteam van de Leidsche Hout boekte een 51 zege op Veldho ven en heeft nog een kans op het kampioenschap van de eerste klasse. Dan moet komende zondag wel worden gewonnen van Weert TC, dat in Weert met 42 de baas bleef. Angst weet Roomburg zal het angstzweet in de handen hebben gevoeld toen Annette van der Meij, juist zo goed op dreef de laatste weken, ineens moest afhaken. Bram Ma dera, Henk Emnes en Annette van der Meij hadden Roomburg in de enkelspelen een 32 voor sprong bezorgd. Hans Keizer en Milou Penseel verloren na harde strijd in drie sets. Door Frank Bonte Bram Madera maakte er met Henk Emnes in het herendubbelspel nog 4-2 van maar de twee partijen van Anette van der Meij moesten daar na cadeau worden gegeven. De gemengd dubbel van Henk Eeemnes en Milou Penseel moest de beslis sing brengen. Na de eerste set, 6-4 voor Roomburg, ging het helemaal mis, 1-6 voor Toeg-Hillegersberg. Mi lou Penseel zette toen een lob-cam pagne in. Helemaal tegen haar speel stijl in. Maar het werkte perfect: 6-2 voor Roomburg. De dames hielden voor Noordwijk de deur naar de ze ge open na de enkelspelen, want daarin lieten de heren R .Blom- mendaal, Gerard Pasma en Char les Asselbergs het afweten. Het werd zelfs 4-2 voor Volley door winst in het herendubbelspel. Heidoorn-"Reek ers veegden de combinatie Pasma/ Asselbergs met 6-0, 6-2 van de baan. De dames wormen weer en dat was 4-3. Het succes in het in de compe titie door de heren altijd enigzins meewarig bekeken onderdeel, werd nu een stimulans voor betere da den. Anders kan men het herstel van de Noordwijkse SV niet verkla ren. De twee gemengd dubbelspelen waren voor de Noordwijkse SV dat met deze zege de degradatiezorgen uit de weg ruimde. Revanche 'Revanche', moeten de heren van de Munnik gisteren bij zichzelf heb ben "gegromd". Die revanche op hun rivalen van ELTV 2, en met nar de gebroeders Arends, kwam ook en dat betekende voor de Munnik een kostbare zege. Helemaal veilig zijn de Leiderdorpers nog niet maar zij kunnen wel weer ruimer ademha len.- Adri van Leeuwen moest de eer ste set weliswaar prijsgeven aan de nog steeds gevaarlijke Jaap Arends, 4-6, maar toen hij de tie-break in de tweede se% succesvol had afge sloten, 7-6, dómineersde hij in derde set. Jan Theunissen haalde te gen W. Arends op nog sprekender wijze de revanche binnen, 6-1, 6-4. Ad van der Berg verloor de eer ste set met een tie-break (6-7) maar gaf tegenstander Wiittop-Koning daar na geen schijn van kans meer: 6 6-1. Karin Braakman zorgde via winst tegen Liesbeth Rinkel - 6-1, 6-4 - voor een 4-1 voorsprong. Winst in het herendubbelspel door van Leeu- wen/Theunis.sen gaf de doorslag. Bij Forescate kwamen gisteren alleen Liselotte van der Bi jl in net dames - enkelspel en Liselotte van der Bijl en Sandra Rooyaards in het dames dubbelspel tot winst. Een 3-1 voor sprong na de enkelspelen! Dat was een weelde voor de Leidsche Hout. Peter Pauwels, steeds beter op dreef, en Gerald van der Sluys klopten hun tegenstanders van Baarle en Meester en Mirjam Mulder voegde daaraan nog een punt toe door een zege in het damesenkelspel op mej. Oude Nijeweme. Toen kwam het herendubbelspel en dat betekende dat de Leidsche Hout nog alle zeilen moest bijzetten om via het tweede gemeng dubbelspel van Peter Pau wels en Esther Mulder tenminste een gelijkspel te doen noteren. De afknapper van het herendubbelspel werkte nog na in het damesdubbel spel en het eerste gemengd dubbel spel. Bij Unicum 1 nam Har Meijer revanche op Knijnenburg «3-6, 6-3, 8-6) en verloor Arnold van der Ca- pellen van De Graaff: 2-6. 7-6 5-7. Maureen Meijer won dik van mej van Zijp «6-1, 6-2). maar het waren de dubbelspelen, meestal het zwakke punt bij Uni cum, die nu de zege brachten. 5. Zoetemelk (Ned) z.t., 6. Danguil laume (Fra) z.t., 7. Thevenet (Fra) z.t., 8. Poulidor (Fra) z.t., 9. Seznec (Fra) z..t, 10. Torres (Spa) z.t., 24. Vianen (Ned) op 12.03, 30. Bal (Ned) op 12.07. Algemeen klassement: 1. Thevenet (Fra) 31 uur, 3 minu ten en 42 seconden, 2. Van Impe (Bel) op 4.44 min., 3. Moser (Ita) op 5.23, 4. Delisle (Fra) op 5.36, 5. Poulidor (Fra) op 5.39, 6. Zoetemelk (Ned) z.t. 7. Romero (Fra) op 6.43, 8. Danguil laume (Fra) op 6.46, 9. Talbourdet (Fra) op 9.20, 10. Perin (Fra) op 9.54, 12. Merckx (Bel) op 11.01, 21. Vianen (Ned) op 23.39, 40. Bal (Ned) op 39.36 ADVERTENTIE Informatie- en servicecentrum Gespecialiseerd in de levering van studieboeken voor elke tak van het onderwijs. Lever tijdig uw boekenlijst bij ons in! PIETERSKERK CHOORSTEEG 14 - LEIDEN - TELEFOON 071—42441 KNITTELFELD De ronde Oostenrijk voor amateurs heeft dit weekeinde twee leiders gekend. Za terdag veroverde de Rus Leo Lits- jasjov de gele trui; gisteren echter moest hij het textiel weer overdra gen aaan de Oostenrijker Rudolf Mitteregger. Van de Nederlanders heeft alleen Wil v. Helvoirt geen gro te verliezen geleden. In de algeme ne rangschikking heeft hij op de Oostenrijker een achterstand van één minuut en achttien seconden en neemt hij de vijfde plaats in. De andere oranjeriiders staan op veel grotere achterstand. De tweede Ne derlander, Knobt, volgt op ruim drie minuten, terwijl de derde, Kuys, al op meer dan tien minuten is gefietst. Algemeen klassement na 3 etappes: 1. Mitteregger (Oost.) 6 uur, 19 min. en 30 sec; 2. Steinmayr (Oost.) op 6 sec; 3. Lltsjasjov (Rus), op 1.02 Gerrie Kneteman heeft gisterer de tweede prof ronde van Haaksber gen gewonnen. De renner van Gan Mercier bereikte met een voorspront van acht seconden op nummer two Wim de Waal, de finish. Allan (Austr werd derde, Hordijk (Rotterdam) leg de beslag op de vierde plaats door de peloton-sprint te winnen. Aad van den Hoek heeft zater dag de sterk bezette ronde door de IJsselmond, een wegwedstrijd over 200 kilometer voor beroepsrenners, gewonnen. Hij had op de meet een voorsprong van 17 seconden op Harm Ottenbros en Theo Smit. Frans Verbeek (België eindigde in dezelfde tijd als Ottenbros op de vierde plaats. Henk Lubberding is zaterdag verrassend als eerste uit de bus ge komen in de ronde van Limburg voor amateurs. Lubberding bleek dc snelste in de eindsprint tegenover drie rijders van Ketting: Frits Schür. Albert Scheffer en André Rijks. Van de 120 gestarte renners kwamen er overigens slechts 34 aan de finish Vr!| spel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11