„Regering-Den Uyl heeft niets opgelost Geneesmiddel kan riskant zijn Bank minder doel Buitenom Binnendoor CPN-voorzitter Hoekstra: 55 vragen over Nos- van overvallers „Studie van Centraal Planbureau eenzijdig' Gevaarlijke bijwerkingen onvoldoende bekend ZATERDAG 7 JUNI 1975 AMSTERDAM (SP) „Het optreden van de regering- Den Uyl heeft nergens ook maar iets opgelost. De toestand van de werkers is er alleen maar slechter op geworden. Ter wijl de regering-Den Uyl zich onder curatele van de KVP en AR heeft geplaatst, holt zij van de ene crisis naar de an dere. Alle grote problemen is dit kabinet uit de weg ge gaan", aldus CPN-voorzitter Hoekstra op het partijcongres in Amsterdam. Hij vindt dat het tijd wordt de felle kritiek op de NAVO om te zetten in daden, in plaats van te praten over uittreding op langere of kortere termijn. "Nu moet er op getreden worden tegen Vredeling die steeds verder gaat met bewapenen. De geschiedenis van de F-16 heeft een ongelooflijk vuil spoor achter gelaten van verhalen over omkope rij, gesjacher, corruptie, het is een stinkende ooriogspoel". De voorzitter van de Communistische Partij Ne derland wees ook verdere samen werking van Nederland in EG-ver- band af, omdat dit schadelijk is voor onze nationale belangen. Hoekstra wenst verder de verwerping van de Boersma vraagt advies over minimumloon DEN HAAG (ANP) Minister drs. J. Boersma van Sociale Zajfen heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid advies gevraagd over verlaging van de leeftijd (nu 23 jaar) waarop het recht ontstaan op het (volle) minumumloon. Op grond van de wet minumum loon en minimumvakantiebij slag kan na advies van de stichting, die leef tijd worden verlaagd van 23 tot 22 respectievelijk 21 jaar. tussen-nota over het inkomensbe leid van minister Boersma. Daar tegenover stelt hijMeer macht voor de ondernemingsraden en binnen de bedrijven, om massaontslagen te ver hinderen. Fel zette de voorzitter zich af tegen de PPR "die in plaats verzet tegen de werkloosheid ge zonde vrijetijdsbesteding preekt. Hoekstra steldej "Het progressieve etiket van deze regering is vals. Daarom zal onze partij haar oppo sitie tegen de regeringspolitiek voort zetten en verscherpen". Het congres heeft met een langdurige ovatie haar instemming met de bevrijding Vietnam onderstreept. Het hele weekeinde wordt besteed aan dis cussies over het eisen- en actiepro gram. administratie (Van Juridische medewerker) DEN HAAG (SP) Drie tweede kamerleden hebben minister Van Doorn van CRM gevraagd of het juist is, dat de fiscus een onderzoek laat instellen naar de financiële ad ministratie van de NOS. De kamerleden Keja (WD), Van der Sanden (KVP) en Voogd (PvdA) willen van de minister weten of het juist is, dat er bij sommige free lance-radiomusici een achterstand in de betaling bestaat van tiendui zend gulden per persoon. Economen verklaren DEN HAAG (ANP) Ruim zes tig economen, onder wie twee hoog leraren (prof. dr. J.G. Lambooij en prof. dr. A. Hendriks) hebben giste ren in een verklaring stelling geno men tegen de visie van het Cen traal Planbureau, dat het zogenoem de structureel tekort aan arbeids plaatsen wordt toegeschreven aan 'n te sterke stijging van de arbeidskos ten. Deze visie van het Centraal Planbureau speelt een grote rol in de werkgelegenheidsnota, waarin de regering haar visie op het werkge- leg enheittevnaagstuk heeft gepresen teerd. De kern van de verklaring van de ruim zestig economen is, dat de studie van het Centraal Planburau eenzijdig van opzet en wetenschap pelijk niet voldoende gefundeerd is. De economen, die voor het meren deel werkzaam zijn aan universitei ten, onderzoekinstellingen en diver se onderwijsinstituten, vinden het van belang openlijk vast te stellen, dat de discussie over de werkgelegen- heidsproblematiek niet meer op ba sis van de analyse van het Centraal Planbureau kan worden gevoerd. De eenzijdigheid van deze analyse is hierin gelegen, dat de loonkosten vrijwel als enige verklarende groot heid in de beschouwingen zijn be trokken. De analyse is verder onvol doende gefundeerd, want het model levert resultaten op, die niet over eenstemmen met de werkelijkheid en strijdig zijn met de veronderstellin gen. Het centraal planbureau vestigt de indruk de werkgelegenheidsproble- matiek niet voldoende onbevooroor deeld te benaderen. AMSTERDAM Roofovervallen op postagentschappen, particuliere be drijven en benzinestations zijn de af gelopen jaren in ons land aanzienlijk toegenomen. Werden in 1968 nog maar 43 overvallen gepleegd, in 1973 was dit aantal opgelopen tot 269. Bankovervallen geven daarin een kleine daling te zien, mede door het toegenomen aantal beveiligings maatregelen. De criminologen drs. W. Ovaa en drs. G. A van Bergeijk hebben deze cijfers gisteren bekend gemaakt op het congres „Geweld in onze samen leving", dat in Amsterdam is gehou den. In 1973 hadden overvallers in 58 pro cent van de gevallen eohte vuurwa pens bij zich, maar daarentegen nam de daadwerkelijke geweldpleging enigszins af. Op basis van de gege vens van de Centrale Recherche In- formotiedinest kregen de criminolo gen de indruk, dat een aanzienlijk deel van de roofovervallen op betrek kelijk amateuristische wijze wordt voorbereid en uitgevoerd. De gepakte overvallers werden in de periode 1968 tot 1973 vrijwel allen t.ot een vrijheidsstraf veroordeeld. In 1972 en 1973 kreeg ongeveer tien pro cent van de veroordeelde overvallers vijf jaar of langer. De Amsterdamse hoogleraar crimi nologie dr. H. Bianchi meende dat men zich geen zorgen moet maken over het geweld in de samenleving: „in de geschiedenis zijn er altijd gol ven van geweld geweest. Afgaande op de geschiedenis treedt de volgen de golf pas op in het Jaar 2040". Ook prof jdr. R. Jongman (Gro ningen) meende in zijn inleiding dat er geen reden is tot ongerustheid. Recent onderzoek wijst uit dat de man op de straat niet hoeft te vre zen dalt gewelddadig tegen hem zal worden opgetreden. Mishandeling wordt voornamelijk gepleegd door ongeschoolde Jongeren tussen 12 en 20 Jaar. Machteloosheadsgevoeiens over hun situatie en gebrek aan eigenwaarde leiden tolt desintegratie en ongeïnteresseerdheid, en zij pro beren op dit soort gevoelens een ant woord te geven door geweld tegen lot- en soortgenoten. Slechts een zeer gering percentage van de geregi streerd© mishandelingen blijkt ge pleegd te zijn tegen mensen dïe niet in hun subcultuur thuishoren. Jongman verweet bepaalde kran ten dJaifc zij door selectieve berteht- gevtog de mythe in stanld hielidlen, ais zou het hoe langer hoe onveiliger wortden,. op straat. Aan deze faibel- vormling is ook het CBS schuldig, door in de misdaadstdtiisbiken onvol doende de verschillende vonmen van gepleegd geweld te onderscheiden. Politie En van de inleiders, drs. H. Tim merman, constateerde dat vergelij king van cijfers uit 1963 en de Jaren 1971-1973 'leerde, dat er weliswaar een stijging valt te constateren in het aantal geweldplegingen tegen de po litie, maar dat tegelijkertijd de ernst geweld ontstond meestal nadat de agent de burger had aangehouden voor een debet. In bijna de helft van de gevallen was spraJke van alcohol gebruik bij de burger. In tweederde van dte gevallen reageerden de poli tiefunctionarissen met geweld op het geweld van de burger. Op het congres werd het „Aam- gifteboek Nieuwmarkt" gepresenteerd. De Amsterdamse wetenschappelijk medewerker, das. Jan Naeyé, heeft in een 200 pagina's tollend dossier getuigenverklaringen verzameld van mensen die door politiefunctionaris sen gewelddadig zouden zijn behan deld bij de ontruiming van de Niéuw- maakt. Het is de bedoeling dat van de di verse door de politie begane strafbare feiten aangifte wordt gedaan bij de officier van Justitie te Amsterdam. Passagiers van de veerboot "Midsland" kijken naar het zin kende jacht "Rauzer". Het zeil jacht iverd gisteren door de veer boot overvaren tijdens de start van de Harlingen-Terschellingen- Harlingenrace. De bemanning, be staande uit vijf mannen en twee vrouwen, kon door de reddings boot worden opgepikt Herv. gemeenten zitten erg krap UTRECHT In vele' hervormde gemeenten is de financiële rek er nu wel uit. Dit zei mr. J. J. Woltman vanmorgen in zijn jaar rede voor de VerenJgdng van Kerk voogdijen in de Hervormde kerk. De verplichte uitgaven stijgen relatief sneller dan de inkomsten, ondanks de bevredigende resultaten van de actie Kerkbalans. Toch zijn er enkele aanwijzingen dat zich een zekere stabilisatie in de kostenontwikkeling gaat aftekenen Naar bulten as een zekere matiging dn de algemene loonstijging niet onmogelijk, naar bonnen is de ver andering van de lastenverdeling be spreekbaar geworden. Zo schijnen zich de meningen te wijzigen over de betaling van pensioenlasten, die ja renlang alleen door de plaatselijke kerkvoogdijen werden voldaan. Er wordt nu gepleit voor invoering van een eigen bijdrage van de predikan ten. Tot nu toe kon daar niet van komen, omdat men de predikants traktementen te laag vond. Mr. Woltman bepleitte wijziging in de "financiering van de bezoldiging der predikanten, bestudering van opneming van de predikanten in het stelsel van sociale verzekerings wettan en een nauwere samenwer king tussen kerkvoogdij en diaco nie. Zweefvliegen Zweefvlieger Daan Paré uit Bilthoven is gisteren win naar geworden in de standaardklas se bij de nationale kampioenschap pen zweefvliegen, die dit jaar wer den gehouden vanaf hun nationaal zweefvliegcentrum Teriet bij Arnhem. In de minder zware clubklasse werd kampioen Paul Schok uit Boekei eer ste. UTRECHT „Er gaan maan- voorlichting kan worden verbeterd. den verloren voordat ernstige bij werkingen van geneesmiddelen worden bekendgemaakt. Er be- strafvervolging in te stellen tegen staat bovendien geen enkele ga- huisarts wiens patiënt overleed rantie, dat de artsen en apothe- een te gorte dosis aconitine. De huis arts tien maanden achtereen dit mid- later en ook nog eens in februari 1975 Als eerste voorbeeld noemt prof. del kreeg voorgeschreven, waardoor schriftelijk aan de artsen mee. Beide gezondheid zich beraden Merkus het besluit van de officier het kind vrijwel blind werd. Het Cen- brieven werden volgens prof. Merkus HJkheden om nieuwe en justitie in Alkmaar (april), geen traal Medisch Tuchtcollege sprak de verstuurd „in een vorm waarin de gevaarlijke bijwerkingen van medica- arts vrij, omdat het vond dat het artsen meestal reclamedrukwerk ple- menten op duidelijke wijze bekend te hem niet kwalijk kon worden geno- sen aan te treffen". Dergelijke infor- men dat hij publikaties over de bij- matie verdwijnt veelal ongelezen in werking niet had gelezen. de prullemand. Volgens prof. Merkus zouden er goe Het afgelopen jaar werd in Neder- in land nog op zeer veel recepten eral- kers die maandenlang zo'n gr «jj «he neesmiddel voorschrijven en af- schrijven van het recept een reken- de argumenten te vinden zijn leveren van de bijwerkingen op de fout gemaakt. Die fout werd ook door dit geval zowel de duur van de thera- din voorgeschreven. Het hoogte zijn en er doeltreffend op de apotheker en de apothersassistente pie alsook het niet lezen door de arts sant zijn zegt prof Merkus "het reaceren" °PSemerkt- van de v' Dat de officier niet tot vervolging gebruik •De Amsterdamse hoogleraar in de overging, omdat iemand een reken- delen, recepteerkunde prof. dr. F. W. H. M. fout mag maken of over het hoofd Merkus zegt dit in „Medish Contact" mag zien, is volgens prof. Merkus in maken aan artsen en apothekers. Verder vraagt hij zich af, of het assortiment geneesmiddelen niet zou kunnen worden ingekrompen. Als voor dezelfde indicatie verschillen- interes- de medicamenten bruikbaar zijn, zou den alleen die geneesmiddelen moeten worden gehadhaafd die de minste bij- naar aanleiding van drie recente ge- wSn Set zo Si^k ^7r WJ alduS-de boogiemar, dat de vele waarschuwingen tegen het tal recepten of de omzetcijfers entero-viofor te veroor- de laatste zes maanden, toen de ernst werkingen vertonen, aldus de heer van de bijwerkingen duidelijk was, te Bol. Middelen waarvan de therapeu- Uit deze zaak blijkt eens temeer, kennen. Hij vraagt zich af, of het voorschrij rnleehr,ur^rtd7iö^deXrofdto"t STS" de apotheek nuttig zou'kunnen zijn! verantwoord is. Er zijn volgens-hem Dergelijke middelen zouden uit de ernstiilfchamdiike schadTvan Da- é?e S vétaéls „Bovendien blijkt het geneesmidde- zoveel soortgelijke middelen op de handel genomen kunnen worden of "Chame I SChade Van Pa „iteS ienbulletin, een blad van uitstekende markt, dat eraldin zonder enig pro- men zou een lijst van medieamen- Wanneer men dan ook nog zou mo- ^e"k 7eXt rm"SSen faliteit, Meem a» enkale maanden geiede gen veronderstellen, aldus prof. Mer- gijn dodelijk) middel. Een correctie te worden. Wie denkt dat wat dit be- de handel genomen had kunnen kus, dat de arts geen kennis hoeft ïan een receptuur die onaanvaard- '"n.dMe e™ uitzondering is, is den. toegezonden voorlich- risicoS voor depatibnt oplevert Merkus eral- Uit de haffel therapie-bewaking per patiënt in ven van eraldin in Nederland nog wel zouden niet gebruikt mogen worden. ting, zoals zou kunnen blijken uit de was naar zijn mening zeker op zijn ,0, 9n nnn uitspraak van het Centraal Medisch plaats geweest. din> een 1111(1061 dat door 20.000 Neder- uitstekende markt, dat eraldin zonder enig pro- slecht gelezen bleem al enkele maanden geleden uit ten die alleen onder bepaalde standlgheden kunnen worden voorge schreven. Als een belangrijk probleem noemt de heer Bol de bijwerkingen tenge- Tuchtcollege (in de „entero-vioform- zaak"), dan is duidelijk aangetoond dat in ons land in de farmacothera pie Kimd vrijwel blind landse hartpatiënten werd gebruikt. In commentaar herinnert In het Britse artsenblad werd in juni hoofdredacteur F. Bol van Medisch deze gevallen moet het gebruik Ook op de entero-vioformzaak gaat 1974 melding gemaakt van ernstige contact eraan, dat de Maatschappij pie soms vermijdbare" ririco'Twordën prof. Merkus nader in. Daarbij ging bijwerkingen van eraldin. De betrok- tot bevordering van de Geneeskunst genomen en dot het effect van de het om een kleuter die van de huis- ken firma deelde dit vier maanden en de hoofdinspectie van de volks- „geneesmiddelenkaart" door de patiënt volgens hem een routinezaak worden. Vacature (1) Voor de meest amusante door denker van deze week zorgde de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vro lijk. Die voornaam zet ik erbij, omdat de heer Vrolijk ooit nog eens journalist is geweest en dat schept een band. Hij sprak over de vaeature van burgemeester van Den Haag en hij vertelde dat hiervoor slechts twee sollicitaties waren binnen gekomen, waarvan er één ook nog als niet serieus diende te worden beschouwd. En nu komt het. Mr. Vrolijk had zich verbaasd over het kennelijk hardnekkig misverstand, als zou men op ba nen als burgemeester van Den Haag niet als gewoon mens kun nen solliciteren, als zou het in de ze functies altijd om politieke be noemingen gaan. Dat is helemaal niet waar, hoor. Dus, als u een momentje hebt in dit zonnige weekeinde, pak pen en papier, nestel u in de tuin of op het balkon en begin maar: "hierbij heb ik de eer te reageren, op de oproep van de heer commissaris en solliciteer gaarne naar de vacature van bur gemeester van 's-Gravenhage (klinkt mooier dan Den Haag). Ik ben 45 jaar, in het bezit van Mu- lo-B (dus dat klikt straks lekker met André, 20 kilometer zuidelij ker)". Enfin, de rest vult u zelf maar in. Of uw brief toch weer als niet serieus wordt be schouwd, kunt u straks toetsen, als de nieuwe man is benoemd. Vacature (2) Ik proef uit de woorden van de heer Vrolijk een zekere huiver om met het fenomeen "politieke benoeming" voor de dag te ko men. Alsof dat iets is, wat eigen lijk niet door de beugel kan. Die huiver is helemaal niet nodig. Sterker nog, zolang wij hier nog niet het te prefereren systeem van de gekozen burgemeester heb ben (zoals in België, Frankrijk en Engeland) is een redelijk evenre dige verdeling van de functies over de poMtieloe partijen tenmin ste nog enigszins een poging om de stem van de kiezer in de op bouw van het magüstaatemlom to laten doorklinken. Vandaar "t eeuwige getouwtrek en de eisen die partijen uit een soort gewoonterecht inzake be paalde posten stellen. De KVP was ziedend toen in Eindhoven oude tradities werden doorbroken en een socialist de stoel met de hoogste rugleuning in de raadzaal ging bezetten. En in Den Haag kunnen we weldra ook de nodige lol. beleven. Bij nader inzien moet het advies uit het eerste stukje van deze ru briek derhalve wat worden ge wijzigd. Wel in de tuin of op her balkon gaan zitten. Echter toch maar niet met pen en papier, maar gewoon met de transistor radio. Vredeling (1) Als er ooit nog eens een minis terie voor de guerrilla-oorlogvoe ring nodig mocht zijn, is de heer Vredeling de aangewezen man om dit te leiden. De bewindsman heeft al enige malen zijn grote kundigheid in het verdekt opstel len en tegelijk grote activiteiten ontplooien gedemonstreerd. Eerst in april, door het PvdA-congres te mijden, terwijl daar over zijn opgedrongen kind, de F-16 werd gebakkeleid. En verleden week weer. toen dat kind in de registers moest worden ingescoreven "Escapisme" is dat met een moeilijk woord genoemd. Weg lopen van consequenties, van han delingen die je tegenstribbelend of niet hebt moeten verrichten. Dat is toch niet zo best voor een minister. Zeker nu we er de af gelopen week weer eens van zijn doordrongen dat de minister de baas moet zijn en met de hulpjes uit de hoogste ambtelijke rangen. De heer Vredeling schijnt zijn zaakjes uitstekend te'kennen eD als één van de weinige ministers op dat departement de gene raals volledig in de hand te heb ben. Maar ik blijf het griezelig vinden dat die vluchthouding de overhand krijgt, als beleid naar buiten moet worden onderstreept. Zeker bij een departement als De fensie lijkt mij dat nogal nauw te luisteren. Daarom lijkt Vredeling after all toch niet de juiste man op de juiste plaats. Vredeling (2) Het verhaal is mtussen hiermee niet helemaal compleet. Het hypo criete gewauwel in sommige kran ten- over VredeQings geneigdheid tot een stevig glas en koene taal, heeft mijn nogal ontwikkeld ge voel voor goede smaak danig par ten gespeeld. Toevallig weet ik dat een aantal van de scribenten met grote gretigheid in Nieuwspoort, vermeerderingsbedrijf van identie ke kuikens, met bewindslieden en andere coryfeeën plegen in te ne- Jan, Piet en Henk met de bij behorende schouderklopjes. Er is een erecode om niet uit bed of Nieuwspoortbar te klappen. Maar waar ligt de grens? Nederland is al een klein land. Door de grenzen rond Nieuws poort te trekken, wordt het nog kleiner. Voorkeur en afkeer spelen aardige of onaardige relaties tus sen personen vóór en achter het voetlicht komen het gezag van een recensie meestal niiet ten goe de. Biesbosch (1) Er zijn nog stukKen Nederland die missschien dan niet ongerept, maar in elk geval onbezoedeld zijn gebleven. Zo zijn er bijvoor beeld nog pairtjes va/n de Bies bosch over met kleine kreken, vol bruinig water. Het is ondiep, dus de motorjachten kimmen er niet bij. De oever is overwoekerd met weelderig rijshout, kleine pa den verliezen zich in ware wouden brandnetels. Fazanten vervolgen, vijfltiien passen gaans voor de toe- valige bezoeker uit/hun wagge lende gang. Hoe laing nog? Ineens wijkt de woeste flora uiteen en ligt daar het wijde wa ter van de Amer. In de verte de spoorbrug van de Moerdijk en daar weer achter die zwarte stre pen in de blauwe lucht, de raffi naderij van Willemstad. Biesbosch (2) We schilderen wat .aan het huis je van collega Herman. „We", dat zijn wij tweeën en nog een an dere Herman, doctorandus H., tot voor kort collega. Hij doet het raamwerk met dezelfde trefzeke re precieusheid, waarmee hij zijn grapjes in "Cursief" aan de beeld buis prijsgeeft. In dat huisje sliepen vroeger de griendwerkers. Ze sneden in de winter hes rijshout en in de zomer haalden ze het op. In de dijkenbouw speelde (en speelt) het materiaal een rol van beteke nis. De griendwerkers sliepen in kouwe kribben, wasten zich m een belendende kreek, hadden geen drinkwater, wel ouwe latere, het bewustzijn vernauwend toni cum van de daar diep gewortelde reformatie. Een gigantische hout kachel in de vorm van een om gekeerde koeDel staat er nog. Te gen het vocht was het niet vol doende. De meeste griendwerkers haakten voortijdig af, geveld door de reumatiek. Maar toch was het werk vroe ger veel mooier, zeggen twee met zeisen uitgeruste griendwer kers die passeren De motorbo ten vermorzelen de grienden. Het verzamelen van het rijshout is rauwdjouwwerik geworden. De reu matiek ging, de lege spuitbussen in de kreken verschenen. Mulisch Mulisch beoefent met "Mijn Ge tijdenboek" (uitgeverij Lands- hoff) het genre van de autobio grafie. Ten onrechte zegt de flap dat dit genre weinig wordt be oefend in ons taalgebied. Alleen, we verpakken 't in romans of no vellen met een zeer autobiogra fisch karakter. "Mijn Getijden boek" is een plaat-praatjesboek over jeugd en jongelingsjaren van de auteur. Hoe ben ik gewor den, die ik ben. Een egotrip met hoovaardij. Zeer lezenswaardig. Personen, naar wie men nieuws gierig wordt, verdwijnen uit het verhaal, wanneer Mulisch' ego-re laas ze in vergetelheid wuift, of misschien, wanneer er geen pas sende fotografieën van resten. Hoe vergaat het bijvoorbeeld zijn beeldschone moeder in Amerika? Wat werd er van broodbezorger Jan van Dam, in wiens toneel stukken de adolescent Mulisch op trad? Scherpe karakteristieken zijn er legio. Zoals over dienstbode Frieda die een foto van vader en zoon Mulisch aan tafel maakte: "het is te zien dat er voor haar niet gedekt Is. Hoe lang zij ook bij ons was, en dat was geduren de dertig jaar, nooit heeft zij aan tafel meegegeten. Dat was een voudig ondenkbaar, het meest nog voor haarzelf. Als zij Jarig was en extra lekker eten had ge maakt, weigerde zij aan tafel te komen waar mijn vader en ik op haar gezondheid dronken. Staan de bij de deur hief zij haar glas, nam een slokje en verdween met de rest naar de keuken in tra nen, omdat wij zo aardig voor haar waren". Of zijn kanttekening bij de bei de fotootjes, waarop de helden van t jongste uur na die bevrijding meisjes kaalknippen en hun onder veel bijval het corset van het lijf rukken: "op de tweede foto is het andere meisje aan de beurt. De man, die de nationale driekleur heft, zal naar aanleiding daarvan wel lid geworden zijn van de Ne derlandse Bond van Oud-Verzet strijders en zich tegenwoordig verontrusten over de toenemen de marxistische infiltratie op onze universiteiten". Even later con stateert hij dat De Quay die wel iswaar geen vleselijke, maar an derszins gerichte gemeenschap met de bezetter had oedreven, toen al weer minister was. Naar het ministerschap behoef je immers niet per brief te solli citeren? HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7