LEIDING BERUST BIJ AMERIKANEN RUSSIKAANS Eerste Russische-Amerikaanse rendez-vous in de ruimte Kunstmaan ANS van Nederland spreekt mee in program Koppeling met behulp luchtsluis noodzaak MANNEN DIE HET MOETEN MAKEN ZATERDAG 7 JUNI 1975 PAGINA 15 Nederland mag er echt wel een beetje trots op zijn, dat het we tenschappelijke programma van de Amerikaans-Russische Apollo Sojoez-vlucht aanstaande juli enigszins is gewijzigd als gevolg van de wetenschappelijk opzien barende resultaten van de eerste Nederlandse kunstmaan de ANS ofwel Astronomische Nederland se Satelliet. De ANS werd gelanceerd op 30 augustus 1974 door een Ameri kaanse Scout-raket van de basis Vandenberg in de V.S. De satelliet voerde verschillende instrumenten mee voor allerhan de astronomische waarnemingen. Tot nu toe zijn 6000 verschillen de metingen verricht ten aanzien van 3000 hemelpbjecten. Vooral het in Groningen ontworpen en technisch uitgevoerde experi ment met betrekking tot ultra violette straling uit het heelal heeft opzienbarende resultaten opgeleverd, waarvan overigens nog maar een fractie is uitge werkt. De wetenschappelijke projectlei der van 't Apollo-Soj oez-project prof. Bowey van de universiteit van Californië heeft onlangs ver klaard, dat het wetenschappe lijk programma van deze com- binatievlucht wordt aangepast omdat men de Groningse obser vaties verder wil uitbouwen. Vier van de door de ANS geob serveerde sterren zullen nu ook door het instrumentarium van de Apollo worden geobserveerd. De Amerikaanse astronoom Bruce Morgen heeft om meer Groningse informatie verzocht om de „follow-up" van het ANS experiment zo goed mogelijk uit te kunnen voeren. De Groningse astronoom dr. P. Wesselius en zijn medewerkers zijn uitgeno digd om in dp loop van komen de zomer een astronomische conferentie bij te' wonen in Tbilisi (het vroegere Tiflis) in de Sowjet-Unie om de resulta ten van hun onderzoek via de ANS nader toe te lichten. Het succes van het ANS-pro- ject heeft er inmiddels al toe geleid dat het kan worden ver lengd. De kunstmaan blijft uiter aard in haar baan, maar voor het continueren van de waarne mingen, het registreren van de metingen via grondstations op aarde en de verwerking van de gegevens is geld nodig. Er is al 1.7 miljoen gulden extra voor ter beschikking gesteld. Nog eens zo'n bedrag zal nodig zijn om alle mogelijkheden uit te bin ten alvorens medio 1976 de technische mogelijkheden van de ANS zijn uitgeput. Vooral een nu geprogrammeerde reeks waarnemingen van de Andro- medanevel in januari volgend jaar wordt wetenschappelijk van groot belang geacht. De ontmoeting van de Apollo (links) en de Sojoez in de ruimte op ruim 220 km boven de aarde. Uiteraard is dit geen foto maar een teke ning. Vandaar dat de koppe ling ssluis niet hélemaal'juist is iveergegeven, zij het wel in grote lijn. De Sojoez heeft de klampen uitgestoken, die aan de klampen van de luchtsluis moeten sluiten. Bij deze ope ratie is de Sojoez passief en voert de Apollo de manoeu vres uit. Dit is de meest kri tieke fase van de ontmoe- tingsvlucht. Op 17 juli a.s. 1 7.15 uut onze, tijd moeten twee ruimteschepen in een baan om de aarde aan el kaar koppeleneen Amerikaanse Apollo en een Russische Sojoez, resp. bemand door drie as tronauten en twee kosmonauten. Dat betekent het feitelijke (al jaren voorbereide) begin van een samenwerking in de bemande ruimtevaart waarvan velen hopen, dat zij rijke vruchten zal afwerpen, wellicht ook in de verhouding tussen de ruimte-giganten ook op andere gebieden op aarde. Met beide types ruimtecapsule is al een rijke praktijk-ervaring opgedaan. De Apollo heeft veertien bemande vluchten achter de rug met telkens drie bemanningsleden, waarin de cap sule 6612 uur en 40 minuten (ruim 275 dagen) in de ruimte is geweest. Daarbij werden bijna 20.000 manuren ruimte-ervaring opgedaan. De Sojoez heeft zeventien bemande vluchten ach ter de rug, afwisselend met 1, 2 of 3 beman ningsleden, waarin de capsule 3182 uur en 32 minuten (ruim 132 dagen) in de ruimte was en waarbij bijna 7000 man-uur ruimte-ervaring werd verkregen. De ruimteschepen zijn in de loop der jaren ver schillende malen verbeterd. De Amerikaanse Apollo na de brand tijdens de generale repetitie op de lanceerbasis voor de eerste bemande vlucht waarbij Grissom, White en Chaffe om het leven kwamen, en later na de schipbreuk in de ruimte met de Apollo-13 die op weg was voor de derde maanlanding. De Russen verbeterden de Sojoez na de misluk te landing van het eerste bemande exemplaar waarbij Komairow om het leven kwam en na de dood van de drie inzittenden (Dobrovolski, Volkow en Patsjajew) bij de landing van de Sojoez-1 1Voorts werden nog verbeteringen aangebracht na verschillende noodlandingen en mislukking van koppelingen in de ruimte met het ruimtestation Saljoet. De Amerikanen hebben ontegenzeggelijk de leiding bij de komende gemeenschappelijke Russisch-Amerikaanse ruimte- vlucht. Het wordt wel niet met zoveel woorden officieel gezegd, maar het is een realiteit, voortgekomen uit de superioriteit van het Amerikaanse ruimteschip Apollo en vermoedelijk ook de betere training van de astronauten. De met twee kosmonauten bemande Sojoez zal het eerst worden gelanceerd omdat bij Sojoez-lanceringen meer tot uit stel leidende vertragingen zijn opgetreden dan bij starts van de Apollo, terwijl de baanelementen van de Sojoez-vaartuigen over het algemeen meer afwijkingen van de plannen vertoon den dan die van de Apollo. De ontmoeting en koppeling in de ruimte zal actief ver zorgd worden door de Amerikanen, hun ruimteschip is wend baarder. Het koppelingssegment, de luchtsluis waardoor de beman ningen eikaars capsule kunnen bezoeken, is in Amerika ver vaardigd en wordt door de Amerikanen meegevoerd naar de ruimte. Hoewel uiteraard beide vluchtcommandanten (Stafford en Leonow) gemeenschappelijk, ook in overleg met de andere drie ruimtevaarders, in principe de leiding hebben, is het een pu bliek geheim dat Stafford tijdens de gezamenlijke, gekoppelde vlucht uiteindelijk b.v. in noodsituaties de super-leiding zal uit oefenen, vanzelfsprekend in overleg met de gronddiensten zo wel in Amerika als Rusland. De onzekerheid die nog steeds be- i de Apolio. De Amerikanen had- staat over de Sojoez-prestaties blijkt den liever gezien dat het allemaal ook wel uit het feit, dat de Russen twee capsules, ieder met een eigen Janceerraket en een eigen beman ning voor de vlucht in gereedheid brengen. De Amerikanen maken slechts één capsule en één Saturnus- 1-B als lanceerraket klaar voor het experiment, met slechts een reserve bemanning voor het geval dat van de leden van de hoofdbemanning later met wat vlugger ging om daardoor eerder te kunnen koppelen maar de Russen waren op dit punt zeer vastbesloten. Inmiddels is dan meer dan 7 uur na de lancering van de Sojoez de Amerikaanse Apollo met Stafford, Brand en Slayton op 15 juli om 20.50 uur gelanceerd van Cape Ca naveral. Deze capsule begint vier de ont- ziek zou worden of om andere denen niet mee zou kunnen. Het tijdschema voor het experi ment, kortweg ASTP of Apollo-So- joez-Test-Project genoemd, is tot op moetingsbaan op ongeveer 223 km hoogte, waarvoor de Sojoez derhalve weer iets zal moeten „zakken". Volgens plan moeten de Sojoez en Apollo elkaar op 17 juli om 15.52 Het koppelings-segment, dat de verbinding tussen Apollo en Sojoez moet vor men, tijdens de montage in Amerika. De ringen aan weerszijden horen niet bij de docking-module. De bollen ter weerszijden bevatten het gas dat nodig is om de atmos feer in de luchtsluis té wijzi gen en aan te passen aan Apollo óf Sojoez. de minuut, bij sommige onderdelen ontmoeten in de ruimte. Er wordt tot op een fractie seconde dan nog niet gekoppeld, want nauwkeurig vastgesteld., Maar zoals moeten daarvoor nog voorbereidin gen worden getroffen. Men kan dan niet zo snel mogelijk te werk gaan en koppelen zodra die bij alle experimenten is het schema flexibel: hier en daar kan men wat uitstellen, hetgeen dan wel ingewikkeld te berekenen quenties voor het tijdstip voor andere onderdelen meebrengt. Het ideale schema ziet er (steeds in Nederland se tijd) als volgt uit. Zes tot tien dagen voor de lance ring van de Sojoez wordt begonnen mét de laatste aftelprocedure, die tot op 6 uur voor de lancering kan sules daarom eerst in worden onderbroken om tot maximaa vlucht nog één rondje zes dagen teruggedraaid te worden, maken. Wanneer uur U min 6 eenmaal is ven delI De koppeling zelf moet tot stand zijn gebracht op 17 juli om 17.15 uur, dat is 51 uur en 55 minuten na de lancering van de Sojoez. Ruim twee etmalen later, Dé „docking-module" ofwel de kop- ling is daarom "uitgeroerd als een pelings-sluis speelt een 'belangrijke luchtsluis voor maximaal twee ruim- rol in het Apollo-Sojoez project. Bei- tevaarders tegelijk. Aan de buiten- de ruimtevoertuigen hebben een kop- zijde van de sluis bevinden zich gas- pelingsmechanisme. Dat van de Apol- tanks. Door dit systeem kunnen twee lo was ontworpen voor koppelen aan ruimtevaarders, De bemanning van de Ameri kaanse Apollo zal bestaan uit de ruimteveteraan Stafford en de debutanten Brand en Slayton. De Russen bemannen hun So joez met de veteranen Leonow en Koebasow. Dit vijftal heeft elkaar begin mei voor het laatst ontmoet in de. Russische „ster- renstad" Zwjezdnii Gorodok in de buurt van Moskou. Zij zullen elkaar midden juli in de ruim te weer de hand kunnen schud den. Thomas P. Stafford heeft al 3 ruimtevluchten achter de rug De eerste in de Gemini-6 in de cember 1965 duurde 25,51 uur. In die vlucht vond het eerste ruim te-rendez-vouz plaats met de Ge- mini-7. In juni 1966 maakte hij een vlucht met de Gemini-9 die 72 uur en 21 minuten duurde en in mei 1969 maakte hij deel uit van de bemanning van de Apollo-10 om de maan van 192 uur en 3 minuten. Tijdens die generale repetitie voor de eerste maanlanding maakte hij een vlucht met de maanlander tot op 15 km hoogte van het maan oppervlak. Hij deed toen ook er varing op (bij de terugkeer naar het moederschip) met het ente ren in de ruimte. Hij heeft nu in totaal 290 uur en 15 minuten ruimte-ervaring. Zoals gezegd zijn zijn vlucht- genoten Vance Brand en Deke Slayton debutanten in de ruim te. Slayton heeft echter wel veel met de bemande ruimtevluch ten te maken gehad. Hij heeft de leiding van het astronauten- corps bij de training voor alle Amerikaanse bemande vluchten tot dusver. De Russen sturen twee vete ranen de ruimte in: Alexei Leo now en Valery Koebasow, bei den met één vlucht op hun naam van resp. 26 uur 2 minuten en 118 uur en 42 minuten. Leonow was tijdens de vlucht van de Woshod-2 in maart 1965 de eer ste mens di^ 'n ruimtewandeling maakte. Kort nadien deden zich moeilijkheden voor waardoor hij een noodlanding moest maken in de Oeral. Koebasow vloog in ok tober 1969 met de Sojoez-6 80 rondjes om de aarde. voorbereidingen voltooid zijn. Dat nauwkeurig te zijn na 48 uur moet namelijk op een bepaald punt in de baan om de aarde gebeuren, en wel boven West-Europa, om nauw keuriger te zijn recht boven West- Duitsland even ten oosten van de Nederlandse grens. Na het „rendez- in de ruimte moeten de cap- 20 minuten, zullen de capsules weer ontkoppelen. Later er voor die twee etmalen op het prografnma staat. maan zijn gevlogen en weer terug- dingsüuik naar hun oorspronkelijke gekeerd. Het koppelingsmechanisme capsule sluiten, dat atmosferische van de Sojoez was bestemd voor het druk en samenstelling gelijk maken enteren in de ruimte van een an- aan die van de andere capsule, om der Sojoez-voertuig of van het ruim- pas daarna het toegangsluik naar iuies weer testation galjoet, zoals dat van de die andere capsule te openen. In geen OVer WaC unnr het ruimtestation van hpirie r.nnsnlps hnpft. !dan_rip at- Wetenschap en technologie door P. Bok aangebroken, kan de lancering nog juts op dit punt plaats vindt, De ontkoppeling volgens schema ge schiedt op 19 juli om 17.35 uur. De tweeling- bedoèling is, dat de Sojoez met dei om de aarde oorspronkelijke tweekoppige beman- afstemmen ning op 21 juli om 11.06 uur met J de koppeling de afdaling naar de aarde begint landing om 13.51 Apollo ook Sky lab. De systemen verschillen Sojoez kunnen daardoor niet di- hoogstens i vol etmaal 1 dat de Russen en Amerikanen i l de den uitgesteld. Dan duurt het minste televisie-systemen aan boord van de 96.31 tien dagen kan beginnen. Het deze beperkingen is te ingewikkeld in kort bestek uiteen te zetten. ruimteschepen in de vluchtleidings- stations op aarde direct getuige wil len zijn van de operatie om bij moei lijkheden te kunnen ingrijpen. De hebben bedragen,, d. ur-ruimte-ervaring va ir en 2 minuten. De Apollo moet langer in c te blijven voor de uitvoering Volgens het schema moet de Sojoez Russen hadden de koppeling boven vrij uitgebreid programma met boord de veteraan-kosmo- Russisch grondgebied willen laten tenschappelijke beide capsules hoeft dan de at- één Rus in de Sojoez en één Ameri- mosfeer in druk of samenstelling ge- kaan in de Apollo. Dit voor het geval Apollo wijzigd te worden. dat zich noodsituaties zouden voor- De dccking-module is ruim drie doen, waarin perfecte beheersing reet aan elkaar koppelen. De syste- meter lang en ongeveer anderhalve van de vluchtsystemen vereist zou men wijzigen en daardoor op elkaar meter in doorsnee. De luiken aan zijn en voor zo perfect mogelijke een te ingrijpende beide uiteinden kunnen slechts naar communicatie met de grondstations. de binnenzijde van het verbindings- Voorts is bepaald, dat niet meer dan drie man tegelijk in de Apollo Er is zoals gezegd slechts plaats mogen zijn en niet meer dan twee twee man ih. Bij het „verkeer" in de Sojoez. De docking-module wordt door de Sojoez zal het echter meestal ge- ApoUo naar de ruimte gebracht en beuren, dat slechts één man van de ook weer mee teruggenomen, althans luchtsluis gebruik maakt. Dat houdt pas afgestoten vrij kort voor de lan dingsprocedure. De koppelingssluis is in Amerika vervaardigd. Noch de technische experi- vluchten verschillende soorten atmos wisseling van ruimtevaarders zijn Apollo noch de Sojoez heeft verandering in de capsules zelf oig maken. Handiger was, om een stuk worden geopend. IUUJU6 in Kazat- soort tussenstuk te bouwen met Hun totale vluchtduur zal dan de uiteinden koppelingsmechanismen die op de Sojoez resp. de Apollo zijn tussen de beide capsules ApoUo 193 ingesteld. Dit gaf gelegenheid teVens een an- im- dere verschil-barrière te overwinnen. De Amerikanen en de Russen hand- verband met het feit, dat er heel haven tijdens hun bemande ruimte- stringente bepalingen over de uit- nauten Leonow en Koebasow gelan- gebeuren, maar de Amerikanen kon- ceerd worden op 15 juli as. om 13.20 den daar geen genoegen menten. Pas op 27 juli om 19.06 be- feer in hun capsules. Zij wijken gint de Apollo de terugkeer naar de elkaar af zowel in druk als in sa- vanaf de basis Tjwratam. Na ömdaT het /an S zouden kun- "aarde waarbij vijf minuten later het me—g. Zo bestaat die opgesteld. Altijd, op ieder moment ruimte zelf testvluchten gemaakt met "an de gezamenlijke vlucht, zal altijd de dockingmodule. De werking ervan één „autochtone" ruimtevaarder in is alleen met grondproeven vrijwel cirkelvormige baan zijn be- mingsstations hebben daartoe een 27 juli om 19.55 reikt op een hoogte van ongeveer 227 kilometer. De Russen schijnen deze tijd echt nodig te hebben om naar de gewenste baan te manoeu vreren, doordat de bestuurbaarheid van de Sojoez geringer is dan die voldoende wijd gezichtsveld en de wordt dan 287 Amerikanen kunnen de televisie- radiosignalen van de Apollo relaye- koppelingssegment wordt afgestoten. Apollo voornamelijk uit helium en iedere capsule moeten blijven, dus tesimulatietanks) gecontroleerd. De landing moet plaats vinden op zuurstof, die in de Sojoez voorname- De vluchtduur lijk uit zuurstof en stikstof zoals de rdse aitmosfeer. Om tal' en 5 minuten, ir-ruimte-ervaring denen kunnen deze atmosfeer-syste- 15 minuten. In beide i ook niet gewijzigd worden via de communicatiekunstmaan opzichten vergroot Amerika daar- der te grote ingrepen in de capsule- stationaire plaats heeft op bijna 36.000 km hoogte bo- de „stand i zijn voorstand op de Russen in constructie zelf. Het „tussenstuk" voor de koppe- Tijdens de gekoppelde vlucht en voor beide capsules ook nadien zul len wetenschappelijke en technolo gische experimenten worden uitge voerd. Maar deze nemen niet de be langrijkste plaats in in het gehele idig spreken programma. Het gaat in de eerste communicatie, plaats om het samenwerken van de -deelnemers. Vanzelfsprekend kiest doende. Daarom is afgesproken, dat tijdens de gemeenschappelijke vlucht de Russen Amerikaans zullen spre ken en de Amerikanen Russisch. Dat bevordert langzaam en zorgvul- daardoor een betere Tijdens het internationale ruimte-' vaartcongres dat in oktober j.l. in daar dan niet een- „project" Amsterdam werd gehouden, hebben voor uit dat evengoed op aarde kan worden uitgevoerd, maar typische ruimte-projecten, omdat het geld voor de vlucht (en) toch zo goed mo- vij de commandanten Stafford en .Leonow op die wijze horen communi ceren. Het had zijn vermakelijke kan ten maar het lukte prima. We kre- gelijk besteed moeten worden. Op gen toen de indruk dat Stafford r de wetenschappelijke en technologi- moeite had met het Russisch dan sche experimenten willen wij hier Leonow met het Amerikaans. dan ook niet dieper ingaan, afgezien van de bijzonderheid, dat de eerste Nederlandse kunstmaan veranderin- Bovendien hebben de ruimtevaar ders een soort gemeenschappelijk mengtaaltje ontwikkeld, Amerikaans gen in het wetenschappelijk program- doorspekt met Russisch en omgekeerd i de Apollo-astronauten heeft Dit mehgelmoesje blijkt thans het beste taaltje te zijn voor snel onder ling begrip: mocht iemand een „vreemd" woord niet direct begrij- vele malen ontmoet, zij kennen el- Pen> dan blijkt de betekenis wel uit veroorzaakt waarover elders De deelnemers aan de gemeen schappelijke vlucht hebben elkaar al kaars ruimteschepen en zij zijn be kend met allerlei aspecten het verder wel duidelijke zinsver band. De cijfers en getallen kunnen vaak zeer uiteenlopende technieken de ruimtevaarders in de „vreemde" systemen van het ruimteonder- taal wel dromen, en dat Is zoek. Een grote moeilijkheid kelijk de taai-barrière. En daarvoor is een betrekkelijk eenvoudige oplos- termen kennen sing gevonden: men is eikaars taal Baat per slot gaan leren. Dat was echter niet vol- het allergrootste belang, in de ruim tevaart spelen getallen nu eenmaal levensgrote rol. En eikaars kracht ook. Want het rekening niet om thee-visite.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15