Richardson nog steeds de grootste Sjaak Swart via mini naar maxi? MAERTENS BLIJFT WINNEN mm Zondag-eersteklassers afdelingen Gouda en Leiden samengevoegd VINGER OP DE POLS Tennisvijftal voor Wimbledon in ZATERDAG 7 JUNI 1975 Hij is een reus, een goedgemutste, met handen als kolen schoppen. In Rotterdam beweren ze dat zijn molenwiek vol doende kracht bevat om een paard te vellen. Gekheid natuur lijk, want reus Richardson legt zich louter toe op het slaan van home-runs. Al schijnt hij wel ooit Herman Beidschat met een slaghout achterna te hebben gezeten. Hij grinnikt, geniet, denkt - hardop terug. „Beidschat gooide twee keer slag", herinnert hij "zich dan. „De derde keer raakte hij me in mijn nek en begon te lachen. Toen was ik even boos. Maar Simon Ariridell zei me om rustig te blijven. Hamilton Richardson een blije reus, 1.96 meter lang, 100 kilo zwaar. Iemand met een aangeboren talent voor honkbal. Die de allergrootste in zijn sport werd omdat hij ook het karakter nog eens had om die piek te bereiken. Die dat, maar ook het feit dat hij niet tegen zijn verlies kan, gemeen heeft met andere groten. Doot Nico Scheepmaker Vorige keer vertelde ik dat ik gedroomd had van Haar lem, dat in mijn droom al was weggezakt tot een dorpsclub. Ik blijk niet de enige te zijn die over voetballen droomt, sterker nog, er zijn mensen die ook mij in hun voetbaldro- men betrekken. De voormalige rector van een Haarlems AItafini van Juventus hebben ge. lyceum of gymnasium (daar wil ik van af zijn), vertelde dacht, die tegen fc Twerte met me de volgende droom. Ik moet ér eerst bij vertéllen dat zijn oude lijf tóch nog een doei- we elkaar persoonlijk alleen kennen van de een of twee punt meepikte, maal per jaar dat we elkaar op verjaardagen van een g™ Swart^l-.TerSUen gemeenschappelijk vriend ontmoeten. De laatste keer dat ik hem daar ontmoette, vertelde hij me dat hij enkele dagen tevoren het volgende had gedroomd. Hij stond bij de een of andere dramatische kracht bij te zetten, naar dë middenstip wees. Doel punt, besliste hij. Ik had de doel- rechts uit de lucht, lijn overschreden met de bal in de mijn iiand. Ik Sjaak Swart: Zuidema-effect? voorzet vlak voor de neus weg aanstormende midvoor van de te- lijk verontwaardigd, tenslotte lag genpartij. Deze kon zijn vaart niet die tegenstander met een verfrom- inhouden en botste met zijn meld hoofd in het net, ik wendde Hamilton Richardson be wondert Van Hanegem, Post en Merckx alleen daarom al zo zeer, omdat ze net als hij altijd willen winnen. „Wanneer ik verlies", zegt hü, „loop ik twee, drie dagen met de pest in mijn lijf rond. Speel ik de wedstrijd in gedachten nog een paar keer over. Maak ik mezelf verwijten. Dan bedenk ik dat ik de bal te lang heb vastgehouden, dat mijn tegen stander daarom kon scoren. Ik verbaas me soms dat anderen een nederlaag na vijf minuten vergeten zijn. Ik ben, denk ik. een Door Ger Stolk Vrij spel tot die scheidsrechter toen dat jij dat was. Je had een afschuwelijk gekraak ziekenfondsbrillejte op en keek en zag toen die mid- heel pinnig en vastberaden dat het einde van de droom. hoofd tegen de doelpaal. Althans, de dromer in kwestie hoorde ach ter zich ee keek om, voor achter in het doel liggen, in het net, met een deerlijk ver minkt gezicht. "Humanist die ik ben" (vertelde hij), "nam ik de bal onder mijn arm en liep op mijn gewonde tegenstander toe. Ik had de doellijn nog maar nau welijks overschreden of er klonk een nijdig gefluit van de scheids rechter, die met een resoluut ge niet te hoog stelt. Mini-voetba is geen maxi-voetbal. Maar wel zou ik, als ik Hans Kraay was, Sjaak Swart onmiddelliik inlijven als vijfde reserve en pinch-hitter. Als Ajax "vastzit", als het een kwartier voor het eind nog ge lijk staat of tegen een kleine verschrikke- achterstand aankijkt, kan het in vallen van Sjakie net dip -"'ec- tie betekenen die het AJax-team nodig heeft. En afgezien van die injectie: de kans dat hij er toch nog eentje inknalt, is allerminst uitgesloten. Record Tijdens de manifestatie "boek en stad"( in Amsterdam werd vo rige week ook iedere dag een li- Ti u u t ex"rec; V1?, rI teraire rondvaart gehouden. De lem Ik heb hem natuurlijk eerst deeinemers aan deze literaire uitgelegd dat volgens de Ween- rondvaart werden steeds door Tot 2 knie in het gras Nabokov) zo'n droom zijn gebaar nog r perfectionist. Alles moet geregeld zijn. En goed. Misschien ben ik wel bijgelovig. Wanneer iets niet in orde is, kan me dat enorm dwars zitten." Hij liet aanvankelijk weten geen tijd te hebben voor dit interview. Hammy komt er tenslotte toch aan, een kwartier te laat, we nemen de bestuurskamer. „Liever niets te» drinken, je begrijpt, ik moet zo trainen". Hij grijnst. Witte tanden in een donker gezicht een gulle lach. Druk Hij heeft het zo druk als een klein baasje, zegt hij. Enerzijds zijn werk op de gemeentesecretarie, anderzijds de honkballen! Maai- hij doet het ™n?n^m'dem graag Denk vooral met, dat het feit dat hij assistent-coach werd van het Nederlands honkbalteam met zich meebrengt, dat- hij zijn laatste seizoen bij Sparta speelt. „Ik blijf nog twee jaar",zegt hij. „Ik heb er dertien op zitten, het moeten ei vijftien worden". Hamilton Richardson, bij absentie afstand van de' Amerikaan Erny Meyer de snelheid belangrijkste man in het Nederland- kilometer per uur aansnorende bal. se honkbal. Wanneer Meyer straks Het {elt dat hij,Hamilton Richard- uit de Verenigde Staten over komt 60n, voor het Nederlands team vliegen om het nationale negental uitkwam moet als de belangrijkste Hammy Richardson zelfs Verliefd Hij heeft er altijd w een goede slagman te zijn: Joeg als zodanig zijn tegenstanders de stuipen op het lijf. Praat bijna verliefd over de ronde knuppel, de 18,45 meter, de met een dan honderd Hij moet trainen. Excuseert zich. Hij heeft alles gehad, wat hij kon krijgen, zegt hij nog.. Zeven keer de beste. Alleen de Europa Cup mocht gewaardeerde speler, drie maal Europa's beste, een keer s wereld beste. Allen ede Europa Cup mocht hij nog nooit vasthouden, „maar ook die ontgaat me niet", besluit hij vastberaden. „Met Sparta pakken we die. Met het huidige team kan het dit keer niet mis gaan." LEIDEN/GOUDA De afdelingen Leiden en Gouda van de KNVB hebben besloten tot de instelling van twee gezamenlijke zondag- eerste klassen. Met ingang van het nieuwe seizoen (31 augustus is de eerste speeldag) worden twee klassen van elk veertien elftallen geformeerd. Daarbij zal rekening worden gehouden met de geogra fische verspreidheid van de clubs. Het is de bedoeling dat de z.g. Rijnstreek-verenigingen van de Afdeling Gouda zullen worden ge koppeld aan de Kust- en Bollenstreek-clubs van de Afdeling Leiden. De Rijnstreek-clubs van de Afdeling Leiden zullen op hun beurt worden ondergebracht bij de teams uit de stad Gouda en de (zuide lijke) omgeving. De nieuwe opzet van de competitie, waarin elk elftal 26 wedstrijden gaat spelen, houdt in dat Stompwijkse Boys en Alphia niet behoeven te degraderen. Voor zover bekend is het voor het eerst in de historie van de KNVB dat twee afdelingen hun standaard-elftallen samenvoegen. Het idee voor de „samenvoeging" is overigens geopperd door de Leidse verenigingen, die de competitie interessanter wilden maken. „Gouda" ging al snel akkoord en de Leidse afdelingsclubs, die elkaar vorig seizoen driemaal als tegenstander tegenkwamen, besloten deze week het voorstel van hun fiat te voorzien. Over de te verwachten verhoging van de reiskosten werd daarbij heengestapt, met het oog op de aantrekkelijker wedstrijdenreeks, die wacht. De klassen zullen vermoedelijk begin augustus worden samengesteld en verder zal tijdens het seizoen 19751976 een andere afkeuringsregeling gaan gelden. Voor de nieuwe zondag-eerste klassen gaat dan niet langer de regeling van de afdeling op, maar dié van het district West II. bij de Europese kampioenschappen te coachen, wordt Richardson geacht een belangrijk brok werk voor hem te hebben opgeknapt. Hij „Ik heb alle kandidaten reden worden gezien, dat met Italië altoos druk uit heeft geoefend om Antiilianen niet speelgerechtigd voor Nederland te verklaren. Wit heet van woede is hij daarover plek in de selectie als tegenstander geworden. Bijna even nijdig als die gezien. Anderen als teamgenoten bij keer toen hij er bij het horen van Sparta. Er zal wel kritiek op deze de Banana-boatsong achterkwam wijze van werken- bestaan daar sta ik boven. Ik heb van Urbanus veel steun gehad, wil ook niet beweren dat ik geen fouten zou kunnen maken. Ik stel me op het standpunt dat ik van iedereen kan leren. Er is nog nooit iemand geweest, in Washington en in Miami. Ik heb er mijn certificaat gehaald maar bovenal veel geléerd. Van Ron Fraser vooral. Hoe je met mensen, die dat het feit dat zijn Italiaanse tegenstanders hem od de schouders ronddroegen niet louter en alleen eerbetoon was bedoeld. „Maar bang waren ze", geniét hij na. „Toen Haarlem Nicols in talië speelde de Europa Cup, ben ik als Italiaanse manager tegen. Hij werd bleek om zijn neus, jij speelt toch voor Sparta?, vroeg hij helemaal perplex, Ik zeg, prestatie moeten momenteel kom ik Nicols uit. verrichten moet omgaan. Ik ben ik zal er onmiddelijk de regleinen- mezelf altijd keihard geweest, ten op nakijken, riep die Die zelfde mentaliteit zal ik spelers verlangen. Wat ik in Amerika heb opgestoken, wil ik hier gaan inpassen. Ik ben zo optimis tisch om te zeggen, dat ik het zie zitten." Knuppel Hij houdt van zijn sport, is 35 en hanteert de knuppel nu meer dan 25 jaar. Rijk, schatrijk zou hij woedend. Toen ik hem zei, dat ik dolde, viel er een pak van zijn hart. Er is in Milaan ook., een journalist, die' me de zwarte parel van Nederland noemt. Die zag ik bij dezelfde gelegenheid eveneens. Word jij coach van het Nederlands team?, vroeg-ie ongelovig. Speel je zelf niet meer mee in het Hollandse negental? Nee, zeg ik. Geweldig, antwoordde die journalist. Dertien geweest kunnen zijn. Maar net toen keer heb je ons verslagen, hoe de managers van de grote Ameri kaanse profclubs zich met hun chequeboek naar Curacao wilden laten vliegen, brak hij tijdens een wedstrijd tegen Cuba zijn rechter- komen we aan het geluk dart; Je mee stopt. Ik zeg, daar kom je nog wel achter, want denk niet dart; Italië nu wel van Nederland wint". Hamilton Richardson, iemand die z° belandde Hamilton Z0Wel in de maatschappelijk leven de sport een gewaardeerd Een goedige reus, iemand ontzettend veel waarvan Sparta-administrateur Cor een zumker zegt: het mag jou gek in de iets oren klinken, maar Hammy is een die 6chat van een jongen. Iemand die Ik bikkelhard is voor zichzelf maar dat ook van anderen verlangt. Zegt hij: „Natuurlijk word ik wel eens boos. Je moet ook kunnen praten over fouten. In de kleedkamer moet bijvoorbeeld niet gezeurd worden over een nieuwe pantalon of over de wedstrijd, laatste film van James Bond. Voor loop en ze de wedstrijd moet slechts over honkbal worden gesproken. Alles op zijn tijd. Ik mag hier voor de lange Hammy zijn, me in mijn hoedanig heid van assistent bondscoach Richardson in Nederland. Hij „Geen spijt, nee, voor geen cent spijt. Ik heb plezier ia Net nog, ik winkel, moest nog snel kopen. Daar heb je de Sparta redde, riepen ze n heb hier ook zelden discriminatie gemerkt. Moet beken nen dat ik er van geniet wannerr mensen me op straat herkennen, ik woon in Hoek van Holland, en ik bereid me aan het strand helemaal alleenvoor op Wanneer ik langs de klappen voor me, vind ik dat leuk. In het gebouw waar ik werk, zitten een paar honderd mensen. Ze Spartanen zeggen allemaal Hammy tegen me. In Amerika zei Ron Fraser. dat is DEN HAAG Jhr. Herman A. van Karnebeek, het Neder landse lid van het Internatio naal Olympisch Comité, die vo rige maand als eerste vice-pre sident van het I.O.C. na een ambtsperiode van vijf jaar in het bestuurscollege reglemen tair terugtrad, zal eind van de ze maand als lid van een kleine commissie uit het I.O.C. naar Montreal gaan om zich op de hoogte te stellen van de vorde ringen bij de bouw van de Olympische installaties voor volgend jaar. Weliswaar heeft het I.O.C. op het in mei te Lau sanne gehouden congres de Ca nadese officials nahet uit brengen van hun rapport over de stand van zaken hun vertrou wen gegeven, doch het bestuur is wel van mening, dat de vin ger aan de pols gehouden moet worden. Vandaar deze Olympi sche missie eind juni/begin juli naar Montreal. MORECAMBE' In de 11de en amateurs is Nederland uit- Mutsaars voor de eerste Neder- Donaupark, een tijdrit over 4,1 kilo- landse ritzege gezorgd. Hij reed de meter en start vandaag in de eer- 25 seconden. Tweede werd in de de tweede en derde plaats waren dezelfde tijd de Zwitser H. Wuthrfch. Nederlanders. Wil Bengt Johansson (Zwe) blijft leider kwam tot dezelfde tijd als Neven i in het algemeen klassement. De Dauphine Liberé begint een eentonige zaak te worden, want de gisteren gereden vijfde etappe (St. Etienne-Valence) leverde opnieuw 'n zege op voor de Belg Freddy Maer- tens. In de eindsprint versloeg hij de Italiaan Moser. Maertens is lei der in de algemene rangschikking. Het was zijn zesde etappezege in successie. De Belg Roger de Vlaeminck heeft gisteren in de 20ste etappe van de Ronde van Italië zijn zeven de ritzege geboekt. Hij reed de 197 kilometer van Pordenone naar Al- leghe in 6 uur 18. minuten 27 se conden. DEN HAAG Vijf Nederlandse tennissers zullen deelnemen aan het Tweede werd Tino Conti toernooi van Wimbledon. Rolf Thung, (Ita) in dezelfde tijd. Fausto Ber- Betty Stöve en Tine Zwaan zullen toglio blijft ook na deze voorlaat^ zowel in de enkel-, als dubbelspelen ste etappe leider in het algemeen zijn vertegenwoordigd. Elly Appel klassement, al is zijn voorsprong, werd alleen tot het damesenkel- en inschrijvingen van Paul van Min en Oostenrijk voor Anneloes Schothorst zijn niet geac cepteerd. (2?« andere lit€rator eemaakt atie is niet van mij ln de iiteraire aangelegenheden schrijver Vladimir van Amsterdam: hier woonde Von geen deli daar woont Harry Mulisch en met dit schreef Camus in "la Chute" over de bloemenmarkt op het sin gel. Enz. enz. Op de eerste dag was de sonnet- seksuele frustraties. Een tegen- Ondichter Jan Kal (student me dicijnen) de gids. Ik zat als be langstellend toehoorder bij zijn eerste rondvaart en kon, toen we op de Herengracht de dames- Bob Bonte pas enkel Verband kan staan mij, omdat ik geen ziekenfonds brilletje draag, maar louter en alleen een projectie is van zijn stander schuift met bebloede kop het doel binnen, en hij gaat er met bal en al achteraan, ja neem me niet kwalijk, dan vraag je natuurlijkom seksuele inter- w pretaties. Is het een wonder dat seerden, de niet-literaire aanvul- Kon ik anders? Ik heb hem nog enige schoolslagzwemmer de fina- gevraagd of hij zich terinnerde of ie haalde maar toen wel hij bij het plukken vlinderslagzwemmers moest la- zijn doel stond dat hij ten voorgaan (later werden beide vanaf die plek minstens vier pas- zwemslagen strikt gescheiden ge- sen met de bal moest lopen voor- zwommen), de eeuwige wereld dat hij de doellijn overschreed? In recordhouder is op de 400 en 500 dat geval had ik in plaats van een meter SChoolslag. Hij zwom deze doelpunt een indirece vrije schop wereldrecords vlak voordat de kunnen geven wegens lopen met PINA deze inc0urante afstanden de bah Maarjtet herinnerde Jnj afschafte, zodat zij hem nu nooit meer kunnen worden afgepakt. Jan Kal vertelde toen op zijn beurt, dat het niet veel gescheeld had of hij was ook een dergelij ke "eeuwige recordhouder" ge- Ajax. weest. Op 8 augustus 1965 ("de dag Misschien kan ik met mijn erva- dat de Golden Earrings hun eerste ring en routine nog van enig nut plaat opnamen") liep hij in 4.49,6 zijn voor de jongens, heeft hij ge- sec. een nieuw Haarlems j.unioren- zegd, maar ondertussen hoorde de record op de steeple-chase. Niet heer hem mompelen: "Johnny lang daarna raakte de 1500 meter Rep weg, Ajax in de versukke- steeplechase in onrbuik, om ver- ling, ik de grote ster en goalget- vangen te worden door de 2000 ter van het mini-voetbal, wie zegt moet ook b zeggen, Ajax. Sjaak Sjaak Swart heeft zich aange- ter. Jan Kaf zou dan ook nog daar- steeds recordhouder zijn geweest, als niet vlak voordat de 1500 me- Er zijn topvoetballers die af- ter in 2000 meter werd omgezet scheid nemen en dan meteen af- een Leids atleet (Robert Strik - haken. Faas Wilkes bijvoorbeeld red.) ruziekreeg met zijn club, heeft tot op vrij hoge leeftijd door gevoetbald, maar op een gegeven ogenblik stopte hij ermee en van af dat moment heeft hij zijn be langstelling voor voetbal groten- Haarlemse club stapte en toen dat Haarlems ju niorenrecord van Jan Kal verbe terde. Daaruit blijkt maar weer dat deSsterioreAr Hy "gaat"nog*maar ™rgens goed voor is. Jan doodenkele keer kijken bij Feyenoord. Sjaak Swart was een ander geval. Hij heeft, na zijn Kal is nog wel steeds medebezit ter van het Haarlems vier maal 800 meter juniorenrecord, dat ge- geslaagde afscheid in een bene- },est}rd™rd door «U* club "Haar" lem Hij was de derde loper. Dat eerder genoemde verloren re- iiv iiic wel cord wordt nog even aangestipt in eens laten'vertellen, medisch ge- aJ" sonnet "dichtertje", dat als zien onverstandig zijn geweest ?"'ft£d?C_ht,bund" fiet-wesrrijd, nog steeds met A- jax-1 meegetraind, om "af te kicken". Het zou, heb ik als hij meteen radicaal met de training gekapt had. Hij is ook door blijven voetballen in de la gere regionen, en zal toen in het mini-voetbal van de NCRV ge merkt hebben dat hij ook tegen want "praktijk hervat" zal openen: Dichtertje Na wat mislukkingen werd de strijkstok het militaire elftal, dat volge- 4 u vionst Dront zat met eredivisievoetbal- J*00*1 me^s bangen, dus ik sloot de kist propt zat met eredivisievoetbal lers, nog heel aardig meekon. Voor zover je althans kunt zeg gen dat iemand nog aardig mee- kan als hij de ster van 't veld is. Tegen c ene bal Bals, en ik vermoed dat daardoor ook bij hem het zogeheten Zui dema-effect is opgetreden. en werd popzanger, wat geen mens meer weet. De hockeykeeper werd wedstrijd atleet drogist. lT.n„,dL™derwshOert vla de vooraittw' Haarlems jeugdrecord fiets ik wat tegen het luie Zuidema maakte tegen Juven- Dankzij een meisje dat ik niet schitterend doelpunt vergeet werd toen meteen een internatio- en door het moeizaam werk als naai veelgevraagde midvoor, hoe- activist wel hij het afgelopen seizoen veel ga ik nog niet in medies wit ge kleed, ast de te weinig gescoord heeft voor spits van een topclub. Sjaak Je hoort wel, meestal Swart meent nu, door die knal lende doelpunten bij het mini voetbal dat hü ook nog best mee kan bü het maxi-voetbal, en hü zal daarbij vermoedelü'k ook aan pot gepist. Daarom liet ik maar eens een flinke scheet als dichtertje, wat oplucht, zeer beslist. Hammy uit Europa. Hij is een grote, ontmoeten, ben ik voor hen meneer wanneer Je iets wilt eten. vraag het Hammy en niemand anders. Bij hem. Er was een knaap, die me Sparta ben ik niet de baas, daar vroeg wat hij als slagman precies heeft coach Herkemeyer het voor verkeerd deed. Ik zeg, je staat te het zeggen. Niettemin zeg ik hem op veel open. Twee home-runs sloeg die de man af wanneer ik denk dat hü Jongen de volgende keer. Hammy, Je het fout heeft gespeeld, hoe ik er moet blijven, zei die Jongen, Het over denk. Ook dat moet kunnen. de ban van Bella Belly

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11