Geld voor hulp aan Palestijnen raakt op Het gaat om de gein, niet om de prestaties UW DAGBLAD mee op vakantie Politie bewaakt woning raadslid l Adviesbureau voert opdracht wèl uit Borg viert met snelle zege 19de verjaardag Lugdunum STICHTING SPEL EN SPORT: Door Chirilstl Visser Jantjes Beton, zo heten de kinderen uit de grauwe binnenstad, de eenvormige slaapwijk of het wereld vreemde flatgebouw. Voor de deur een straat met voorbijrazend verkeer, een onafzienbare rij gepar keerd blik of een modderig grasveldje met het overbekende bordje erop. Een speelgelegenheid met misschien wel rubbertegels in plaats van beton is een gunstige uitzondering; een plek om lekker te ravotten, te kliederen, te rotzooien en alle ruimtevragende spelletjes te spelen is een zeldzaamheid. Natuur lijk. er zijn kinderen, die hun energie wel kwijt kunnen. Er zijn stadsontwikkelaars die het beste met de jeugd voorhebben en er zijn gemeente-ambtenaren die rapport na rapport volschrijven over hoe het eigenlijk zou moeten. De tijd van vroeger, van spelen op straat komt niet terug. Het is dus zaak naar andere mogelijkheden te zoeken. Helaas worden daarbij de werkelijke behoeften van het kind en zijn ouders uit het oog verloren. De fantasie gaat, behoudens gunsti ge uitzonderingen, niet verder dan het eerder genoemde speelplaatsje met het kltmrek en de te kleine zandbak of, als öegenpool, een supersporthal. „Statushallen", noemt Jelle Herfst van de Stichting Spel en Sport die fraaie bouwsels waarvan minister van Doorn nog onlangs met trots verkondigde dat er alweer driehonderd stonden. „Met veel geld uit de grond gestampt omdat het zo nodig moet want je weet nooit, misschien komen Levi's Flamingo's er ooit eens spelen en dan moet alles prima in orde zijn. Maar ze zijn niet geschikt voor de veel grotere groep kinderen die niet aan wedstrijdsport doet maar gewoon fijn bezig zijn". De Stichting Spel en Sport wil de jeugd weer leren spelen door middel van wat je het beste sportspeeletjes zou kunnen noemen. „Prachtig hoor, al die echte sportverenigingen," vindt Herfst, „alleen, alles is zo gericht op een doel: het winnen. Je moet altijd iets bereiken. Wij willen Juist de poten onder die prestatie-drang wegzagen. De gein erin brengen. Voor je lol bezig zijn en niet om beter dan een ander te worden." Dat is dan meteen het credo van de stichting; plezier in het spel. Dat doel probeert men te verwezenlijken door werkweken en cursussen te organiseren voor de mensen die dageltjks met de Jantjes Beton te maken hebben: leraren, lichamelijke opvoeders buurtwerkers, studenten aan sociale academies en andere opleidingsinstituten. Daarnaast zet ten ze op verzoek van gemeentes of partikuliere instanties spel-dagen op touw en geven ze voorlichting over het hele scala van ganzenborden tot boomstamwerpen. Maar als het plezier er dan eenmaal is moet de ruimte nog gevonden worden. Herfst: „De moeilijkheid is dat in deze maatschappij alles zo keurig in vakjes is verdeeld. Overal staan muren, iedereen heeft zijn eigen gebiedje of zijn eigen gebouw. Wij zouden zo graag zien dat er wat Nederlanders haalden finale niet OSLO De Nederlandse deelne mers bij het Europees kampioen schap voor vijfjarige dravers, Giel van der Togt en Sjeng Hendrikx, hebben zich niet voor de finale kun nen plaatsen. De finale werd gewon nen door de Zweed Kalle Lindqvist met Micko Tilly in de kilometertijd van 1.18.7. Tweede werd de Frans man Jean Riaud met Ephese en der de de Noor Ulf Thoresen met het Duitse paard Elexier. De twee Ne derlanders reden in de troostronde. Deze werd gewonnen door Giel van der Togt met Lido Buitenzorg vóór Ulf Thoresen met Rex Trolle en Sjeng Hendrikx met Lady. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als .U wilt helpen, dooi» gebruik te maken van het hieronder afgedrukte formulier dit tenminste 10 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Telefonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden, frankeren met 50 cent. Ons HUISADRES is: INaam: Straat: No. Woonplaats Jaar Wy hebben i Kwartaal Maand Postabonnement doorhalen wat met van toepassing is. Ons VAKANTIEADRES is: per adres straat S.v.p. in blokletters. KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland en België gratis. De overige Europese landen f 1,10 per dag. De praktijk heeft ons geleerd dat de bezorging in Zuideuropese en Noord- afrikaanse landen veel te wensen overlaat. Opzending naar deze landen moeten wij daarom ontraden. foor kranten die niet op het va* meer samenwerking kwam tussen scholen, sportclubs en buurtwerkers. Nu is het zo dat de scholen in de vakanties dicht zijn. Uitstekende gym-lokalen staan ongebruikt ter wijl de kinderen tussen de auto's scharrelen en zich vervelen. Om het sportveld staat een hek, het buurthuis is nog niet open en van andere mogelijkheden hebben ze nog nooit gehoord." De Stichting Spel en Sport ziet het meest in de zogenaamde „speelstra ten" zoals bijvoorbeeld de Houtzage rij in de Haagse Schildersbuurt. „Fantastisch wat ze daar hebben gedaan," zegt Herfst. „Je hebt er alles. Een zwembad, een sporthal, een speelhal, een tropische tuin waar de buurt komt koffie drinken en natuurlijk de rutmte op straat zelf. We hebben daar vorige week, tijdens de Paasvakantie drie dagen gewerkt. Iedereen kon komen, gewoon binnenlopen en meedoen met wat ze leuk vonden. Het was een geweldig succes." Vooral dat gewoon binnenlopen noemt hij een voorwaarde bij dit soort projekten. „D'r bestaat toch al zo'n drempelvrees, als je dan ook nog gaat vragen: waar was je vorige week, dan komen ze helemaal niet Een gezonde vrijetijdsbesteding pro pageert de stichting niet alleen voor de schooljeugd maar ook voor volwassenen en vooral voor bejaar den, gehandicapten en hartpatiën ten. Zeker die mensen moeten in beweging blijven," vindt Herfst. Gehandicapten bijvoorbeeld, die moeten wel vaak oefeningen doen, maar dat is bedoeld als een vorm van therapie. En je hebt gewone sportbonden, het gaat om de prestatie, niet om de gein." „Ik snap het niet goed", zegt Herfst, „het hoeft toch niet altijd een wedstrijd te zijn?" MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, Groen teveiling 6/6: Waspeen per kist nwe oogst A2 4380, oude oogst A)1 3750- 4140. A2 1290-3030. BI 3880-4170. B2 1350, C2 2800. bloemkool 61 195 611 spitskool 45-71. sla 15-411. selderie 11. prei 86-88. radijs 48. ra barber 52. uien 370-460. bosuien 37- 42. Aanvoer waspeen 34.000 kg. Aan voer bospeen 5700 bossen. stuk anjers rood 33-48. Lena 36-48, Keef er 35-47, Callpso 49-52, Charmeur 39-53, Yell. Dusty 39-41 Nora 40-52, tros 32, overige 35-39. rozen Superstar Dona, Baccara, Sonia, Mercedes 32-53. Yell. Belinda. Golden Belinda, Shock ing Blue, Marina, Gar nette Belinda, Zorina, Carolspec., Eshter Ofarim. Garnette, Motrea 14-34, diversen: Alium 13-16. Violier 24-35. Alstroeme- ria 27-46, Lelie 25-49, Pioenen 26, Ger- bera 28-43. Fuchsia 95-110, St Paulia 115, Geranium 110-170, perkgoed 10- 48. per-bos Iris Yellow Queen 130-145. Prof Blauw 230-270, Ideaal 170-215, Nanus Oolvilleei Amadna 230-360, Nymph 240-290. Robinette 300. Im- pressieve 290-320, Rose Charme 120- 150. Fresia Aurora 110-200. Ballerina 155-205, Gold. Melody 135-175, Fantasy 19O-200 Alaska 165-170, overige 100- pf®- ZATERDAG 7 JUNI 1075 Den Uyl over PTT-spreiding KOUDEKERK AAN DEN RIJN Heel wat moeders in Koude kerk hebben het de laatste dagen extra druk gehad met het maken van oud-Hollandse kostuums voor hun kroost. Het was dan ook een enorm aantal kinderen, dat verkleed over de uitgelegde loper schui felend, de bewondering van het publiek oogstte. Voor de jury van de kostuumwedstrijd was het niet gemakkelijk om de prijswinnaars aan te wijzen. Gelukkig was er voor alle deel- nemertjes een flesje limonade, zodat het wachten niet te lang duurde. Er werden heel wat prijzen uitgereikt, maar als winnaressen kwamen uit de bus Annelies en Talitha v. d. Meijden. Hun moeder, die tijdens de prijsuitreiking, zelf ook in oud-Hollands kostuum, ijverig achter het spinnewiel zat (zie foto), was na het horen van het grote nieuws dan ook een stralend middelpunt van de Koudekérkse „marckt". Open Franse kampioenschappen 43-56. Dui- PARIJS De Mexicaan Ramirez, de grote triomfator van Rome, 'liet zich in Parijs niet verrassen door de J9-jarige Brit Martin Robinson.v Al leen in de eerste set kon de Engel se bankemployé uit Bolton de Me xicaan iets in het nauw brengen. „Ik stond op setpoint in die eerste set, maar ik verloor", zei een teleurge stelde Robinson na afloop van de wedstrijd. "Tegen dergelijke klasse spelers heb je altijd een kans in het begin, maar een tweede krijg je nooit meer". Dat bleek ook duidelijk in de tweede set: 6-0. De als negende geplaatste Ameri kaan S. Smith had eveneens slechts twee sets nodig om de Argentijn Ju lian Ganzabal uit het toernooi te slaan. De "powerservice" van fcmith 6telde de Argentijn voor te grote EINDHOVEN Het woonhuis van het Eindhovense raadslid mr. W. Wernink (progressieve kombinatie) wordt door de surveillance- en bewakingsdienst van de politie extra in het oog gehouden. De heer Wernink kwam de afgelopen week in opspraak, nadat hij vertrouwe lijke gegevens over de in financiële nood verkerende voetbalclub 'Eindhoven' had doorgespeeld aan de belastingdienst. Dat heeft on der meer tot gevolg gehad dat het raadslid meerdere malen telefo nisch en schriftelijk is bedreigd. Inmiddels heeft de WD-fractie in de Eindhovense gemeenteraad van het raadslid geëist dat zij zijn zetel ter beschikking stelt. De politiebewaking heeft geen permanent karakter. Het CHU-tweede kamerlid Scholten heeft aan staatssecretaris Van Rooyen ophelde ring gevraagd over een eventuele kwijtschelding van belastingschuld aan de voetbalvereniging Eindhoven. In schriftelijke vragen vraagt de heer Scholten zich af of een in het vooruitzicht gestelde kwijt schelding in een later stadium is herroepen. moeilijkheden. De Roemeen Iliè Nas- tase, als vierde geplaatst, leek voor een grote deceptie te staan tegen de Italiaan Paolo Bertolucci. De 23- jarige Italiaan brak in de eerste set bij de stand 4-3 door de service van de Roemeen heen en kwam op 5-3. In de laatste game forceerde Berto lucci, vooral met zijn forehand en nam steeds op het juiste moment positie aan het net: 6-3. In de twee de set nam Bertolucci opnieuw een voorsprong: 3—2. Daarna kwam plot seling de inspiratie over de 28-jari- ge Roemeense speler. De tempera mentvolle Nastase verloor geen ga me meer en kwam zodoende een ron de verder: 6-3, 3-6, 0-6. De titelver dediger, het Zweedse fenomeen Björn Borg vierde op het centrecourt met een zeer snelle 6-1, 6-1-zege op de Hongaar Szoke zijn 19de verjaardag. De Argentijnse kampioen Guillermo Vilas, derde geplaatst, had geen me delijden met de Spanjaard Ignaciö Muntanola: 6-1. 6-3. DEN HAAG Het bericht dat het organisatie-adviesbureau Bos boom en Hegener de regeringsop dracht voor het begeleiden van een verplaatsing van de Centrale Directie PTT van Den Haag naar Groningen zou hebben geweigerd, 'berust volgens premier Den Uyl op "een misverstand". De heer Den Uyl zei dat deze opdracht wel degelijk zal worden uitgevoerd, nadat in een gesprek "enkele moeilijkheden" zijn opgelost. Op de aard van die moeilijkheden ging de premier niet in. Hij volstond te zeggen, dat de regering daar na dere mededelingen zal doen tijdens het Kamerdebat over de spreiding, volgende week. Volgens vroegere berichten zou het Amsterdamse bureau de opdracht hebben geweigerd op grond van de code van gedragsregels van de orde van Organisatiedeskundigen en Ad- AOW en AWW 2 procent extra omhoog DEN HAAG De AOW- en AWW- uitkeringen worden per 1 juli extra verhoogd met twee procent. Deze ver hoging komt naast de normale half jaarlijkse aanpassing, en is een ge volg van het feit dat de netto-mini mumlonen sneller zijn gestegen dan de algemene lonen. De jongste normale aanpassing van de uitkeringen viel per 1 april. Met de twee procent extra per 1 juli wor den de AOW-uitkeringen voor ge huwde bejaarden f977,50 en die voor ongehuwde bejaarden f690,50. De uitkering volgens de Algeme ne Weduwen- en Wezenwet wordt voor weduwen met kinderen even eens f 977,50 en voor weduwen zon der kinderen f690,50. Ook de uitke ringen voor wezen gaan met de ge noemde twee procent omhoog. De maatregel vraagt van de staat een f 130 miljoen extra. Zij geldt voor het komende halfjaar. In januari wordt de zaak opnieuw be keken. Jongen (13) loopt onder bromfiets KATWIJK Een dertienjarig Katwijkertje heeft gisteren een been breuk opgelopen toen hij onvoorzich tig de Zeeweg overstak. De Jongen werd door een bromfiets gegrepen. Hy is overgebracht naar het Elisa beth Ziekenhuis in Leiderdorp. Overleden na aanrijding KATWIJK De tweeënzestig- Jarige D. Verdoes, die afgelopen dinsdag by een aam-ij ding op de hoek Boslaan/Haviklaan verwondin gen aan het hoofd opliep, is gisteren in het Diaconessenhuis ten gevolge hiervan overleden. viseurs. Deze code bepaalt, dat een adviseur een opdracht slechts kan als hij zeker weet, voor deugdelijke uitvoering te kun-' In verzekeringskringen is intussen sterke twijfel gerezen a de van de mededeling 1 cretaris W. Polak (binnenlandse ken), dat vrouwen van ambtenaren als onvrijwillig werkloos kunnen den beschouwd, indien deze echtge notes door de overplaatsing hun werk verliezen. Als de vrouw in par ticuliere dienst was, zou zij als vrijwillig werkoze aanspraak maken op een uitkering krachtens de werk loosheidswet, zo had de staatssecre taris de Tweede Kamer schriftelijk laten weten. De twüfel over de waarde ze regeringsmededeling komt voort uit het feit, dat de betrokken be drijfsverenigingen (en niet de rege ring) uitmaken of iemand werkloosheidsuitkering in king komt. KRANTEN /AOCfEti] ze H6B8en,/vvsar. VAN/A'N KLEREN MOETBHZE I albumen J be RBZORoetz Motorsport De Britse motorcou reur Charles Mortimer heeft gisteren op het eiland Man de Engelse TT- race in de 250 cc klasse, meetellend voor 't wereldkampioenschap, gewon nen. Hy legde met zyn Yamaha de 242.88 kilometer af in 1 uur 28 mi nuten en 57.8 seconden. Zijn gemid delde snelheid bedroeg 163.80 kilome ter per uur. Zeilen De Deen Lingharten heeft de vijfde en voorlaatste race voor het Europees kampioenschap in de Finnjollen op zijn naam gebracht. De beste Nederlander was Van Eist, die als twintigste eindigde. In het al gemeen klassement is Binkhorst met een 15e positie het hoogstgeklassseerd. Tennis Wereldkampioen Jim my Connors heeft gisteren in het toernooi van Chicester een sensatio nele nederlaag geleden 7—6, 6—1 te gen de onbekende Zuidafrikaan Ber- nie Mitton. Het was de eerste ne derlaag van de Amerikaanse tennis ster sinds zes maanden. Handelsdrukwerk Familledrukwerk Dissertaties Periodieken Doorschrijfformulieren Tabellen Staten Strooibiljetten Een beter cachet aan uw zaak door kwaliteitsdrukwerk HANDELSDRUKKERIJ LEIDSCH DAGBLAD B.V. WITTE SINGEL 1 - LEIDEN - TELEFOON 0»7.1i - 25041, TOESTEL 33 De organisatie van de Verenigde Naties die zich bezighoudt (nu 25 jaar) met de hulp aan Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) zit in moeilijkheden. Op de begroting voor 1975, groot 127 miljoen dollar, dreigt een tekort van ongeveer 32 miljoen Medewerkers van de UNRWA zijn bang dat zij misschien de uitreiking van voedsel moeten gaan beperken en ook het onderwijs aan de vluchtelingen komt in gevaar wanneer ér niet meer geld beschikbaar komt. De UNRWA gebruikt ongeveer een derde van haar geld voor de uitdeling van voedsel aan ongeveer 840.000 van de 1,5 miljoen geregi streerde vluchtelingen in Libanon, Syrië en Jordanië en door Israël bezet gebied. Eind maart beloofde de commissa ris-generaal van de organisatie, Sir John Rennie, aan de gastlanden dat de uitdeling in april niet kleiner zou worden, maar die belofte heeft hij voor d erest van het Jaar nog niet kunnen herhalen. Oponthoud bij het verschepen veroorzaakt door de Oktober-oorlog van 1973 en het ontbreken van geld om de voorraden meel en rijst ter plaatse aan te vullen doen waarnemers geloven dat het binnen enkele weken tot het tot beperking van de uitdelingen zal moeten komen. Een UNRWA-woodrvoerder ver klaarde dat er genoeg reserve was om de vluchtelingen nog twee maanden te voeden. Maar deze raakt nu uitgeput en nu kan alleen nog dag op dag voedsel worden gegeven. Rennie heeft onderhandelingen ge voerd met Saoedte-Arabië, het rijkste Arabische land, maar geen grote ondersteuner van de UNRWA. Tot nu toe is nog niet uit Riyadh vernomen of het land zijn bijdrage die vorig jaar 650.000 dollar was, wil verhogen. Israël gaf vorig jaar 625.000 dollar. De belangrijkste inkomsten voor de UNRWA, die op basis v an vrijwillige giften werkt, kwamen uit de EEG (24 miljoen dollar) en uit de VS (28 miljoen dollar). Linkse Palestijnen hebben altijd verklaard dat de organisatie een instrument van de Amerikaanse politiek is. Dekmantel Een lid van het centraal comité van het Marxistisch-georënteerde Volks front voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) Aboe Khaled, noemde de UNRWA een dekmantel voor de Amerikaanse politiek. Hij zei dat geen enkele Palestijn die werkte voor de organisatie nog een politieke funktie kan krijgen. Een woordvoerder van de UNRWA verklaarde dat deze regel van toepassing is op iedere medewerker van elke organisatie van de Verenigde Naties niet alleen op Palestijnen. Aboe Khaled kritiseerde ook de uitspraak van de UNRWA, dat wanneer het door de Israëlische luchtmacht vernietigde Nabatiyeh kamp in Zutd-Libanon herbouwd wordt dit niet mag worden bewa pend. Het volgen van zo'n lijn betekent volgens hem een uitnodiging aan Israël om andere kampen te vernietigen. De UNRVFA-woordvoerder zei dat wanneer de 3400 vluchtelingen 's nachts niet langer in het kamp willen blijven uit angst voor nieuwe aanvallen, je niet van een herbouwd kamp kan spreken. Wan neer er niet meer geld beschikbaar komt, zo verklaarde een woordvoer der, moeten we zelfs als we niet één ton meel meer kopen - toch ergens anders op bezuinigen. Onderwijs Dit komt dan waarschijnlijk neer op een beperking van het onderwijspro gramma. Meer dan een kwart miljoen Palestijnse kinderen gaat naar scholen die geleid worden door de UNRWA. De organisatie heeft al eerder problemen gekend, maar nog nooit zulke grote. Vorig jaar had men» een tekort van 10 miljoen op een begroting van 86 miljoen dollar. Tot nu toe heeft zij haar diensten nooit beperkt „maar dit jaar staan we aan de rand", zei de woordvoer der. Het zwaarst zullen de arme vluchtelingen worden getroffen. Ongeveer 1,5 miljoen Palestijnen, verspreid over de Arabische wereld, staan niet geregistreerd bij de UNRWA, Sommigen van hen bekleden topfuncties in landen als Saoedi-Arabië en Koeweit. De welgestelde vluchtelingen voelen echter een even grote passie voor hun stamland als hun arme landgenoten, een land dat zij niet meer hebben gezien sinds de staat Israël 27 jaar geleden werd gesticht. Maar de armsten moeten nog steeas in de kampen wonen, afhankelijk van bijdragen van de UNRWA om hun verdiensten aan te vullen zodat zij hun grote gezinnen te eten kunnen geven en profiterend van vrij onderwijs en medische zorg. In sommige noodkampen, opgezet na de juni-oorlog van 1967 is eén nieuwe generatie van dakloze Palestijnen ontstaan, mensen die nog steeds in tenten wonen. lijken meer op kleine gemeenten. De vluchtelingen hebben hun eigen hutzen gebouwd van lichte beton blokken, soms twee verdiepingen hoog en zij worden smetteloos schoon gehouden door Pal^t^nse vrouwen die trots zijn op hun huisjes. Een stapel matrasse, die overdag in de hoek van de slaapkamer ligt, alat zien dat de vluchtelingen boven op elkaar wonen, zelfs als zij be trekkelijk permanente huizen heb ben. In de huiskamer hangt vaak een portret'van wijlen president Gamal Abdel Nasser in de ene hoek en nauwelijks verborgen c.Dor de plrmfc tussen de stoelen, een in de Sovjet-Unie gemaakt anti-tank wa pen in de andere hoek, gereed voor gebruik.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10