Industrie-eiland voor kust heel goed mogelijk Dubbele moord volgens dader een ongeluk EMANCIPADE DREIGT FIASCO TE WORDEN Onze gegevens liggen echt niet op DE ZEEUW ZAL HET NIET WINNEN DINSDAG 3 JUNI 1975 SCHOONHOVEN (SP) Een ongeluksschot op de 19-jarige Nico van der Tas en daarna 'n paniek schot op de 18-J. Annette Kalk man; dat is de verklaring i van de scholier E.G.L. tot L. (21), die vorige week dinsdagavond twee jonge mensen in Schoonhoven door het hoofd schoot. "We zijn nog niet tot een motief gekomen", lichtte majoor P.A.J. van Kralingen, leider van het re chercheteam, de verklaringen van L. toe. "Maar we nemen niet voet stoots deze eerste reactie We gaan zeker door. Maar of al les uitkomt? Er zijn geen getui gen, geen verklaringen v. anderen Het is mogelijk dat het technisch onderzoek wat uitwijst of dat de dader nog tot een ander verhaal zal komen". L. zou die dinsdagavond bij Ni co op bezoek zijn gegaan. Hij en Annette hadden wat whisky ge dronken. Nico dronk bier en rook- te daarbij een beetje hasj. Tegen half twaalf moet L., om nog on verklaarbare redenen een negen milimeter pistool van het merk Browning uit zijn broeksband hebben gehaald. Zittend op de punt van het bed zou de jongeman zonder te kijken, de slede achter uit hebben geschoven. Het schot ging af en hij zag Nico vallen. Van Kralingen: "Hij zegt zelf wat aan het wapen te hebben ge prutst, waardoor het een licht drukpunt had. Toen het dan plot seling afging, zou hij in'n paniek reactie op Anette hebben gericht ging er weer een schot af". L. tot L. was het huis uitge vlucht en had het wapen gede monteerd (ook daar gaf hij geen verklaring voor) en langs de Lek- oever gegooid. Hij viel door de mand na een groot onderzoek op de Vakschool voor Goud- en Zil versmeden, omdat hij schriftelijk verklaarde die bewuste avond bij Nico op bezoek te zijn geweest. ook in vuurwapens handelde. De politie heeft enkele wapens op zijn kamer in Nieuwpoort gevonden. L. is lid geweest van een schut tersvereniging maar bezat geen vergunning. "Hij droeg een pis tool omdat hij zich bedreigd voelde in zijn wapenhandel, die niet goed zou zijn gelopen. "Anders pakken we je", zouden ze tegen hem ge zegd hebben", aldus majoor Van. Kralingen. H. wordt vandaag voorgeleid voor de officier van justitie. Andriessen (KVP): DEN HAAG (SP) „De Zeeuw wint het niet". Deze voorspelling deed mr. P. H. J. J. Andriessen. voorzitter van de KVP-fractie in de Tweede Kamer, gisteren. Volgens Andriessen zal een zeer duidelijke meerderheid van de i de KVP op 20 juni de Voor het voorzitterschap heeft ook dr. ir. D. de Zeeuw, lid van de Eerste Kamer voor de KVP (evenals 'Ver geer) zich kandidaat gesteld. De Zeeuw is onlangs afgetreden, nadat het partijbestuur zijn voorstel had ADVERTENTIE ROTTERDAM (ANP) De uit 27 bedrijven bestaande Noord- zee-eilanden groep heeft gisteren de resultaten gepresenteerd van de studie die de groep de afgelopen twee jaar heeft ge maakt over de mogelijkheden voor de aanleg van een kunst matig industrie-eiland in de Noordzee. De groep is tot de slot som gekomen dat het zeer wél mogelijk is zo'n eiland te bouwen. Het eiland kan, volgens de deskundigen van de Noord- zee-eilanden groep het best worden aangelegd 45 kilometer uit de kust bij Hoek van Holland. Het zou moeten gaan om een industrie-eiland van ongeveer 5100 hectare, dat in 7 a 8 jaar tijd kan worden gebouwd. De kosten worden voorlopig geraamd op zes miljard gulden. de KVP versneld te bouwen tot een open christen-de mocratische partij Andriessen: „Ik vind, er kan maar één christen-democratische party zijn. En dat is het CDA". Het CDA is het christen-democratisch appèl een samenwerkingsverband van KVP ARP en CHU. Andriessen merkte verder op er geen goed woord voor over te hebben als de VVD-fractie uit. partijpolitieke overwegingen voor een motie zou stemmen waarmee zij het niet eens is. Andriessen doelde op de mogelijk heid dat de liberalen donderdag a s. tijdens het kamerdebat over de op volging van de Starfighter, de kant van de PvdA-fractie zouden kiezen in hun afkeuring van de aanschaf van de F16. Het tot dusver door Defensie-minister Vredeling gevoerde beleid geeft An driessen geen aanleiding _te twijfelen aan de aankoop van 102 toestellen. Andriessen, terug van een bezosk van tweeeneenhalve week aan Egyp te, Koeweit, Syrië, Jordanië en Li banon, vertelde dat het bezoek van minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken aan Egypte in dat land een «eer goede indruk heeft achter gelaten. Het gaat hierbij inderdaad om een keerpunt in de betrekkingen bussen Nederland en Egypte. Philips batterijen, een van die kleine dingen die vandaag de dag g nog lang meegaan. Wiegel: "Bij beleid van ondernemingen werknemer meer inschakelen" GELDROP (ANP) VVD-fractie- voorzitter Wiegel acht het van het grootste belang dat de leidingen van de ondernemingen doelbewust stre ven naar het meer inschakelen van de werknemers bij hun beleid. In Geldrop zei Wiegel gisteravond, in een rede voor het jong manage ment van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, dat naar zijn mening gewerkt moet worden in de I richting van het toekennen van de bevoegd heid aan de leden van de onderne mingsraad zich door deskundigen te doen bijstaan de uitbreiding van tijdige infor matie aan de ondernemingsraad aan de hand van volledige Jaarstukken, meer en volledige tussentijdse in formatie, het bieden aan de O.R. van de ge legenheid om advies uit te brengen over ingrijpende beslissingen in de onderneming, de regeling van een klachtrecht voor de O.R.. het beter gebruikmaken van de mogelijkheden die de wet biedt om de O.R. te betrekken bij de samen stelling van de raad van comr«'ssa- rissen. Wiegel hekelde de opvattingen neer gelegd in de brochure „Fijn is an ders" van de Industriebond NVV. Met volledige miskenning van de voordelen die de ondernemingsge wijze produktie biedt, met ontken ning van datgene wat er door het bedrijfsleven aan welvaartsverbete- ring voor de werknemers in ons land is verwezenlijkt, streven Arie Groe- nevelt en de zijnen naar het omver werpen van onze maatschappelijke en economische orde. Hij wenst de polarisatie binnen de onderneming te halen. De liberale fractievoorzitter trok hieruit twee conclusies: „We moeten de moed hebben dit soort op vattingen te vuur en te zwaard te be strijden en tegenover het streven van Groenevelt moet de VVD duidelijk kiezen voor harmonie in het bedrijf, moet de WD de samenwerking van alle betrokkenen voorop stellen". Volgens de plannenmakers zal het eiland-in-zee bij uitstek geschikt zijn voor de ontwikkeling van indu striële activiteiten die op het vaste land om milieu-technische of om veiligheidsredenen eigenlijk niet goed mogelijk zijn. Men dénkt aan de vestiging van af val verwerkende in dustrieën, raffinaderijen, petro chemische bedrijven, opslag van ge vaarlijke stoffen, tanker cleaning en tanker reparatie en de aanleg van 'n olie-haven voor 500.000 tonners. Ook wordt gedacht aan de bouw van een kerncentrale. Volgiens de studie van de groep zou den er op het industrie-eiland dat overigens in fasen moet worden aan gelegd vijf tot tienduizend ar beidsplaatsen te scheppen zijn. De aan- en afvoer van de werknemers, die naar het oordeel van de studie groep niet alleen uit het westen van het land hoeven te komen, zou kun nen geschieden met grote helicop ters of met draagvleugelboten. Belangstelling De plannen voor een industrie eiland in de Noordzee dateren van. 1971. Zij werden gemaakt door de Bos Kalis Westminder Dredging- groep in Papendrecht. De belangstel ling van het bedrijfsleven en van de overheid (Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken) was zeer groot en dat resulteerde in februari 1973 tot de oprichting van de Noordzee eiland groep. In de eerste fase van de studie kwam de groep met drie mogelijke plaatsen voor de aanleg van een in dustrie-eiland. Dat waren een plaats ten noorden van de bruine bank, een locatie vijftig kilometer uit de En gelse kust ter hoogte van Great Yar mouth en een voor de Nederlandse kast bij Hoek van Holland. Uitein delijk spraken de deskundigen hun voorkeur uit voor een eiland bij Hoek van Holland. Een van de aan trekkelijkheden van deze plaats is de mogelijkheid om het zand dat re gelmatig uit de "olie-geul" voor Hoek van Holland wordt gebaggerd te ge bruiken voor de bouw van het eiland. Veel aandacht hebben de plannen makers besteed aan de juridische en volkenrechtelijke aspecten van een in dustire-eiland in internationale wa teren. Volgiens de Noordzee eiland groep is er geen sprake van strijdig heid met het internationaal recht, maar er moet wel toestemming wor den verkregen van de kuststaat. De Nederlandse overheid heeft zich ech ter nog niet uitgesproken over de aanleg van een industrie-eiland voor de Nederlandse kust. In een eerste reactie heeft het ge meentebestuur van Rotterdam ver klaard dat een kunstmatig eiland, zoals de Noordzee eiland groep dat heeft ontworpen, technisch mogelijk is en de verwezenlijking van zo'n plan toe te juichen. Ook juridisch ziet de gemeente Rotterdam geen belemmeringen, maar naar enkele onzekere factoren als veiligheids eisen zullen naar 't oordeel van Rot terdam nadere studies moeten wor den verricht. Rotterdam heeft zich overigens al uitgesproken voor de vestiging van een kerncentrale op zo'n industrie-eiland. Zo zou het industrie-eïland er ongeveer uit moeten gaan zien. Een uit 27 bedrijven bestaande Noord- zee-eilanden-groep ziet wel mogelijkheden voor de aanleg van zo'n kunstmatig eiland. Utrecht De Emancipade dreigt een fiasco te worden. De belangstel ling van het publiek voor deze „emancipatietentoonstelling" in het kader van het Jaar van de vrouw is zo gering, dat de manifestatie rechtstreeks op een enorme finan ciële flop lijkt uiit te lopen. Tot nu toe hebben pas een 50.000 tal mensen de Emancipade bezocht. Het aantal bezoekers van 300.000, waarop de organisatoren aanvankelijk had den gerekend, zal dan ook bij lange na niet worden behaald. De Emancipade heeft een begroting van ongeveer twee miljoen gulden. Het ministerie van CRM heeft een miljoen subsidie toegezegd. De rest zou voornamelijk uit de toegangsgel den moeten komen, en daarom zullen de organisatoren' met een tekort van minstens enige tonnen opgescheept zitten. Het ministerie van CRM heeft zich overigens garant gesteld vc tekort. Zelfs het instellen van een gratis ,.open dag" voor de Emancipade die in de Utrechtse jaarbeurs van 20 mei tot 8 juni wordt gehouden, heeft er niet toe geleid dat er meer bezoekers kwamen dan men normaal al had begroot. Op die gratis „open dag", afgelopen donderdag, kwamen er 8.000 mensen. Bij de opzet van de Emancipade was op een gemiddeld bezoekersaantal gerekend van min stens 13.500 per dag. Deze verwach tingen waren onder meer gebaseerd op een rapport van het marktonder zoekbureau Marcon in Amsterdam. Inmiddels heeft de groepering Dolle Mina geëist diait „de iederediag meer geld verslindende Emancipade on- middieMajk wordt gesloten". Dolle Mi na meent datde werkelijke bevrijding van de vrouw en de man alleen mo gelijk is in een rechtvaardige socia- eventueel listische maatschappij, dat wil zeggen aldus Dolle Mi-na, een maatschappij structuur, waar geen plaats is voor welke vorm van onderdrukking dan AMBASSADEUR OVERLEDEN DEN HAAG (ANP) De Nederland- 62 jaar geworden. Hij stond op het se ambassadeur in Spanje E.J. baron punt benoemd te worden tot chef Lewe van Aduard is maandagochtend van het protocol in Den Haag. Sinds op de straat voor zijn woning in Ma- juni 1971 was hij de vertegenwoordi- drid aan een hartaanval overleden, ger van Nederland in Spanje. De heer baron Lewe van Aduard is ook. Op het secretariaat van de Emancipade in dc Utrechtse Jaar beurs vertelt hoofdcoördinatoor me vrouw B. Kortenhoff-Nepperus, die mede verantwoordelijk is voor de dagelijkse gang van zaken op de Emancipade: „Ik ben inderdaad teleurgesteld in het aantal bezoe kers. Maar dat de Emancipade een flop is, nee, daar ben ik het beslist niet mee eens. Op zichzelf is het al een groot pluspunt dat er zoveel vrouwen- en emancipatie-organisa ties, met de meest uiteenlopende achtergronden hier' onder een dak zijn gebracht en de manifestatie in zijn totaliteit een afspiegeling geeft van wat er leeft. Al die organisatoren, die een enorme inspanning hebben geleverd, hebben elkaar hier leren kennen, leren begrijpen en vertrouwen. Normaal gesproken kwamen bepaalde organi satoren nooit met elkaar in konakt. Wat er geboden wordt geeft werkelijk een goed overzicht. Hier vindt de vrouw alles bij elkaar". JANKEES KOKKE Protest rond Chr. Instituut neemt toe AMSTERDAM Het college van bestuur van de Vrije Univer siteit te Amsterdam heeft zich •ernstig geschokt' getoond over de verklaring van het Christelijk In stituut in Zuid-Afrika tot besmet te organisatie. In een brief aan de ambassadeur van Zuid-Afrika, aan premier Den Uyl en aan de Raad van Kerken in Nederland schrijft het bestuur, dat deze maatregel het instituut in zijn be staan bedreigt, en dat mag wor den aangenomen dat dit ook de bedoeling is. Volgens de VU is dit ingrijpen in strijd met de begin selen van een rechtsstaat. Het, be stuur doet een klemmend beroep op de president van Zuid-Afrika, de maatregel ongedaan te maken. Het aantal protesten tegen de behandeling van het Chr. Insti tuut neemt toe. De deelnemers aan de herv. diakonale zomercon- ferentie in Amersfoort stuurden de regering Vorster een telegram en ook het moderamen van de herv. synode richtte zich telegra fisch tot de Zuidafrikaanse rege ring. De werkgroep "Kairos", die het Chr. Instituut steun verleent, heeft een beroep gedaan op poli tieke partijen en andere organi saties om druk op Zuid-Afrika uit te oefenen. Rotterdamse beveiligingsonderneming BUSSUM (SP) De kans is zeer klein dat in ons land alsnog inbraken in bankgebouwen worden gepleegd met behulp van een via een ex-werk neemster van de Rotterdamse bevei ligingsonderneming Electric Protec tion Services (EPS) verkregen inlich tingen. Dit is de mening van de chef van de Bussumse recherche, de hoofd inspecteur T.J. Wassenaar, die het politionele onderzoek in een aantal forse sinds 1973 gepleegde bankkra- ken in ons land coördineert. Hij deel de een en ander gisteren mee op een persconferentie, die samen met de directie van het Rotterdamse be drijf was belegd om de ongerustheid weg te nemen, die was ontstaan na de eerste publikaties over de activi teiten van de bankkrakersbende. Volgens directeur F. van der Lijke van de EPS heerst die ongerustheid niet bij de bankinstellingen, maar wel bij bedrijven en kantoren die hun eigendommen slechts gedeeltelijk elektronisch hebben beveiligd. "On ze gegevens, maar ook die van an dere beveiligingsondernemingen, lig gen beslist niet zo maar op straat. Er is geen sprake van dat de wel en niet ingesloten leden van de ben den ervan volledig op de hoogte zijn welke banken wel en welke niet zijn beveiligd", aldus de heer Van der Lijke. Volgens de Bussumse recherche chef kwamen de bendeleden er via de Rotterdamse mejuffrouw IJ.B (21), die als typiste bij de EPS werkte, achter of een bepaalde door hun ge- bozen bank wel of niet bij de onder neming was aangesloten. Verder zou den zij via haar ook hebben achter haald op welke punten bankgebou wen waren beveiligd. Op die wijze kon dan bij een nachtelijk bezoek bijvoorbeeld de wel beveiligde nacht kluis worden omzeild en kon een an dere onbeveiligde kluis worden open gemaakt. Verder waren de inlichtingen zo danig dat de bendeleden op pad gin gen met de wetenschap, dat een be paalde kluis of brandkast bij de deur was beveiligd, maar dat de zijmuren of -kanten onbeveiligd waren. Op de ze wijze en op andere manieren roof de de bende in totaal/ zo'n f 900.000 bij elkaar. Zoals in januari jl. het geval was bij de ABN in Bussum - buit 3,5 ton -, waar alle beveiligings- punten keurig werden omzeild. Gescreend Directeur Van der Lijke: „Ik wil op geen enkele wijze verbergen dat wij als EPS door het gebeurde uiter mate geschokt zijn. Aan de ande re kant wil ik wel naar voren bren gen dat sinds ons bedrijf in 1965 is gestart, geen enkele door ons bevei ligde kluis is gekraakt. Bovendien hebben wij via ons bedrijf de laatste tweeeneenhalf jaar door middel van stil alarm en via andere meldingen 360 inbraken voorkomen". Over zijn sinds 2 mei in arrest zit tende ex-werkneemster zegt hij: "Zij werkte als typiste bij ons en was, evenals al ons ander personeel, voor zij in dienst trad gescreend. Een dergelijk onderzoek kan op di- verse schalen gebeuren, afhankelijk van de functie die vacant is. Maar men moet wel bedenken dat een der gelijke doorlichting van een sollici tant altijd een momentopname blijft. In ieder geval zullen wij alle mogelijke maatregelen nemen om 'n herhaling te voorkomen". "Aan de andere kant moet natuur lijk niet worden vergeten, dat het doorgeven van dit soort inlichtingen door geen enkel bedrijf kan worden voorkomen. Wont je blijft altdijd de mogelijkheid houden, dat bijvoor beeld bij een beveiligd bedrijf werk zaam personeel inlichtingen over de aard van die beveiliging naar buiten toe brengt. Zelfs bij een bankinstel ling is dit theoretisch mogelijk". De heer Van der Lijke: "Het be wuste meisje is nooit erg ambitieus geweest. Zij was bij ons typiste en niet meer - en had weinig zin om hogerop te komen. Wat zij bij ons deed was offertes tikken, maar even zo goed aanmaningen en dergelijke. Haar technische kennis over ons be drijf was nihil te noemen. Haar in lichtingen aan de bendeleden la gen duidelijk in de ja c.q. nee-sfeer. En bij een bevestigend - antwoord werd dan verder nagetrokken wat voor een beveiliging was aange bracht". Geen paniek "Of de EPS na de publikatie hier over opzeggingen heeft gehad Inte gendeel, toen ik het kantoor gisteren verliet, was er nog geen bedrijf dat dit had gedaan. Sterker nog, we had den er wel twee klanten bijgekregen. De mensen die ons de afgelopen da gen verontrust hebben gebeld, heb ben we gezegd dat er geen enkele re den tot paniek hoeft te zijn. Geen van onze banken heeft het advies gekregen dat hun systeem moet worden gewijzigd. Wel hebben we aangeraden even tueel het beveiligingssysteem uit te breiden, maar de uitvoering daar van hangt uiteraard af van de wen sen en van de financiële mogelijkhe den", aldus de directeur van het Rot terdamse bedrijf. De Bussumse recherchechef Was senaar weigerde gisteren overi gens nadère inlichtingen over het verdere politionele onderzoek te ge ven. Desondanks is uitgelekt, dat de Haagse en Bussumse politie, die in deze zaak samenwerken naast de nog steeds spoorloze hoofdverdachte Bennie E. meerdere verdachten zoe ken. Bennie E. is een bekende Haag se inbreker en leerde destijds het vak van meesterkraker Aage M. Bekend is geworden dat de thans gezochte Hagenaar by het arresteren van een groot deel van de bende, be gin mei jl. op 't punt stond om naar Spanje te vertrekken. Zijn koffers stonden al klaar, maar toen de re cherche zijn woning binnenviel, bleek hij kennelijk al onraad te hebben geroken en was hij zoek. Sindsdien bleef hij ook zoek. Dat er nog meer verdachten moeten worden aangehouden, houdt niet al leen verband met de serie bankkra- ken die men thans heeft opgelost. Bij het politie-onderzoek is men na melijk ook gestuit op een aantal an- NCW bepleit minister van middenstand RIJSWIJK (ANP) De voorzit ter van het Ned. Christelijk Onder- nemersverbond, de heer H. de Mooy heeft gisteren verklaard dat de mid denstand bij de eerstvolgende kabi netsformatie een eigen minister moet krijgen. Voor het werkelijk doordringen van andere departementen met d'e proble matiek van het midden- en klein bedrijf, is het nodig dat een minis ter wordt belast met de aangelegen heden van het midden- en klëinbe- drijf. Immers deze maakt deel uit van de ministerraad, een staatssecretaris niet. De heer De Mooy sprak t.g.v. hiöt vijfentwintigjarig bestaan van de bond van christelijke slagerspa troons. De voorzitter zei, dat de christe lijke ondernemersorganisatie van harte kan instemmen met de princi piële stelüngname van het Christe- liyk Nationaal Vakverbond, dat ook voor de toekomst kiest voor samen werking en overleg en de harde strijd om de macht, de klassenstrijd afwijst. Hij keerde zich tegen de plannen van de heer Pors, vice- voorzitter van het Koninklijk Ver bond van Ondernemers om de mid denstand te verzamelen voor de to tale strijd, de oorlog op alle fron ten. Dit is z.i. "duideiyk gebaseerd op de klassenstrijd". aere inbraken; die onder meer in Den Haag en omgeving zijn gepleegd. De totale buit daarvan zou zeker een ton bedragen. Om hoeveel kraken het gaat en hoeveel (nieuwe) verdachten hierbij betrokken zijn geweest is nog een onduidelijke zaak. Voorts moet het niet uitgesloten worden geacht dat meesterkraker Aage M. bij een aantal door de ben de gepleegde bankkraken nog betrok ken is geweest. Enkele van de thans ingerekende verdachten zijn beken den van de Hagenaar, die vorig jaar uit de gevangepis in Leeuwarden ontsnapte en daarna enkele malen op vrije voeten bleef tot hij in de zo mer in Den Haag werd achterhaald. In die periode zou hij aan een aan tal inbraken hebben meegewerkt. Het grootste probleem voor de re cherche schijnt evenwel de bewijs voering tegen hem te zijn. ADVERTENTIE Heel veel mensei weten het al, Philips batterijen gaan heel lang mee.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7