Strandexploitanten zijn wachten moe Zo9 lees nu maar eens voor wat je allemaal hebt opgeschreven" KATWIJK Diana (9) goochelt mee om Europa Cup Zoeterwoudenaren willen dorpsplein Mevrouw De Hey wordt vrijdag 103 jaar AANSLAG IN LISSABON WERK VAN MAOÏSTEN? Gemeente Katwijk heeft schaderegeling van ramp in 1973 nog steeds niet rond Woedend zegt De Best: "Dat noem ik gewoonweg schandalig. Wanneer een wethouder of een col lege een belofte doet moet die wor den nagekomen. Je zou eens zien als wij onze pachtgelden niet op tijd be taalden. Dan zou "Leiden in last" zijn en zouden we een dwangbevel krijgen. Het meest teleurstellende is naar mijn mening, dat B. en W. ons zolang op sleeptouw houden, steeds maar beloften doen en niets laten horen". Hom of kuit De strandexploitant loopt even weg omdat zich boven Katwijk een fikse regenbui ontlaadt en hij één van zijn medewerkers opdracht wil geven de windschermen, die bij de cabines staan, binnen te halen. Op het hele strand is geen mens te zien en ook in het paviljoen is het doodstil. Wanneer De Best terugkomt blijkt zijn boosheid door het regen water nog niet te zijn bekoeld. On verstoorbaar gaat hij voort: "Dan hadden ze van de zijde van het col lege op de dag na de ramp mij en mijn collega's geen beloften moeten doen. Er is na die tijd verschillen de keren over gesproken. Tot nu toe zonder enige reactie. De rekenin gen liggen bij meneer Visser van het gemeentehuis. Wanneer men geen bijdrage wil ^even in de geleden schade laat men er dan royaal voor uitkomen en een kort en bondig "nee" laten horen. Na die toezeggin gen zijn we er vooral de zwaarst getroffenen min of meer op gaan rekenen. Het wordt nu toch eindelijk wel eens tijd, dat we weten of het hom of kuit is. Dus ja of nee. Zo'n zaak twee jaar op sleeptouw te hou den is onbegrijpelijk, ook al houden we er rekening mee, dat ambtelijke molens meestal langzaam malen". KATWIJK Het Katwijkse goochelmeisje Sylvia Diana Ver meulen (9) heeft dit weekeinde op een internationaal goochelcon- cours met een internationale jury opnieuw van zich doen spreken. Sylvia, die in oktober van vorig jaar op een jeugdconcours in Dordrecht voor het eerst met veel succes optrad en daarna o.a. op een Utrechts concours een ereprijs ir» de wacht sleepte, ver overde nu, op slechts een half punt achtcKtand van nummer een, de tweede plaats. Vader Vermeulen, zelf oud-goochelaar: „Diana heeft nu een vol ledig nieuw optreden afgewerkt. En dat is bij de mensen wel bij zonder goed aangeslagen. Ook haar bewegingstechniek is het laatste half jaar stukken vooruit gegaan nadat zij bij een balletleraar "op les" is geweest". Van 9 tot 13 juli zal Diana voor een nieuwe "vuurproef" worden gezet. Dan namelijk zal in Baden Baden (in het Kurhaus aldaar! een Europees Congres worden gehouden om de "Europa Cup". En Sylvia Diana hoeft op dit concours beslist niet als kansloos te wor den beschouwd LISSABON (REUTER) Van nacht is een handgranaat geworpen naar een gebouw in het hart van de Portugese hoofdstad, waarin twee reisbureaus gevestigd zijn. De gevel van het gebouw is beschadigd. Vanmorgen meldde radio 'Clube Portugues', dat de handgranaat uit een rijdende auto is gegooid waarin zich vijf mannen bevonden. Een militair, die het voertuig wilde aan houden, werd door de inzittenden met een vuurwapen bedreigd. De mannen ontkwamen. Politieke waarnemers schrijven de aanslag toe aan de Maoïstische groep MRPP, wier bureaus kort geleden bij een grootscheepse razzia werden doorzocht. Daarbij werden meer dan 400, merendeels jonge aanhangers van de MRPP aangehouden. De mees ten zijn nog in hechtenis. ZOETERWOUDE Een dorps plein met oude bomen, pomp, plaats voor een muziektent, sierbestrating, banken, zandbak, zonodig een bloe menkiosk of postkantoor en gelegen heid voor het houden van (rommel) markten, braderie, spelen, ruilbeurs enz. Zo ongeveer zou de dorpskern het gebied tussen Dorpsstraat, Kerk- laan en Dr. Bouwdijkstraat er uit zien wanneer deze werd ingericht volgens de wensen van de Zoeter- woudse bevolking, voorzover deze hebben deelgenomen aan de enque- te van de werkgroep Dorpskern. Naar schatting 60 a 70 pet. spreekt zich voor het dorpsplein uit, al dan niet in combinatie met of als alternatief voor een andere mogelijkheid: een plantsoen, een oplossing die door 40 50 pet. van de bevolking wordt ge noemd. Op ruime afstand volgen dan bejaardenwoningen (15 a 20 pet.) en een kinderspeelplaats of boerderij (10 15 pet.). Slechts en kelen zien wat in een winkelcentrum of losse winkels en dan meestal nog opgenomen in een brink- of plant soenbestemming. Uit de reacties blijkt dat de bevol king het plan van de gemeente om op dit terrein een winkelcentrum te stichten niet steunt. Velen lieten zich daarover ongevraagd zelfs nadruk kelijk negatief uit. Een opvallend aantal inzenders wees ook op de mo gelijkheid, de onlangs door Heine- ken aan de gemeente geschonken muziektent een plaats op de brink of in het plantsoen te geven. Een kinderspeelplaats werd door een aantal gevaarlijk geacht zolang de straten rondom niet voor het ver keer afgesloten worden. Onderhouds personeel vliegtuigen in staking KOPENHAGEN/LONDEN (UPI/ Reuter) Ongeveer 200 monteurs en leden van het onderhoudsperso neel op het Deense vliegveld Kastrup bij Kopenhagen zijn gisteren op het vliegveld gaan zitten en hebben daarmee alle vertrekkende vliegtui gen tegengehouden. Zij eisen hoger loon. Ook het onderhoudspersoneel van British Airways in Londen is nog in staking. Gisteren besloten zij tot voortzetting van hun staking, die tot stopzetting van alle vluchten van British Airways op Europa en bin nenlandse vluchten vanuit Londen heeft geleid. Bij deze staking zijn 740 werknemers betrokken. nou maar eens voor wat je alle maal hebt opgeschreven", klinkt het bescheiden uit het hoekje waar mevrouw De Hey even tevoren in bed is gekropen om wat uit te rus ten. De beslommeringen rond de viering van haar honderdderde verjaardag (vrijdag 6 juni) begin nen zich al af te tekenen. In het piepkleine huisje aan de Rijndijk, waar nog wordt geslapen in een bedstee, wordt die dag een mis opgedragen aan de Jarige. Ook burgemeester Ten Heuvelhof zal de oudste inwoner van zijn dorp de hand komen drukken. De hoogbejaarde vrouw is zeer helder van geest. Iedere dag moet haar jongste dochter wat tijd uit trekken om 't nieuws uit de kran ten voor te lezen. "Moorden en an dere vervelende zaken sla ik maar over. Daat heeft ze toch niets aan. Dan gaat ze alleen maar zit ten piekeren", vertelt ze. Zelf kan mevrouw De Hey niet meer lezen. De zwarte letters kan ze wel onderscheiden, maar het kleine krantelettertje ziet ze niet meer.'Tk ben er wel eens op uit geweest", zo vertelt haar dochter, "om leesstof te pakken te krij gen met grote letters. Maar dat hadden ze nergens. Moeder ver veelt zich gelukkig nooit. Ze is altijd opgewekt en vraagt zich vaak af waar de tijd toch blijft. Iedere dag", lacht de dochter, "moet ik de spreuken voorlezen, die op de blaadjes staan van de scheurkalender. En als ik het ver geet. dan herinnert ze me er wel Drie keer De meeste tijd brengt mevrouw De Hey in bed door. Haar hart is zwak en veel rust is geboden. Drie keer per dag stapt ze tussen de dekens vandaan, frist ze zich wat op en zit een poosje in een gemakkelijke stoel. "Vroeger", zegt haar dochter, "was moeder altijd ziek. Eten kon ze niet want dat kwam er gelijk weer uit. Toen ze na haar zestig ste op dieet is gegaan, is ze opge bloeid". Van tijd tot tijd informeert me vrouw De Hey wat haar dochter allemaal vertelt. Als ze haar dan op de hoogte heeft gebracht, knikt ze instemmend en voegt er aan toe: "Je moet niet alles vertellen hoor "Als moeder Jarig is geweest", vertelt de dochter, "komt er een mannetje aan de deur die haar wil zien. Hij komt speciaal uit Alphen fietsen, ik weet niet eens hoe hij heet. Maar hij zegt het iets bijzonders te vinden om ie mand te ontmoeten, die zo oud is. Eigenlijk is dat natuurlijk wel zo. Neem nou onze buurvrouw eens, die is negentig ia ar. Een respectabele leeftijd. Maar als ik haar met mijn moeder vergelijk vind ik haar nog piepjong". Kaart Iedere honderdjarige en hij of zij, die ouder zijn en van wie LEIMUIDEN De vierbaansweg van de Leimuidense brug naar rijks weg 4 (Haarlemmermeer) wordt mor gen opengesteld voor het verkeer. Door deze verbinding is een betere aansluiting ontstaan van rijksweg 4 met de provinciale weg naar Alphen, de zogenaamde Herenweg. Het lange wachten bij dc ongelijk vloerse kruising Venneperweg - rijks weg 4 is hiermee ten einde gekomen. De op- en afritten op dit punt ko men met ingang van morgen te ver vallen. In de plaats hiervan is een nieuwe weg aangelegd, die over rijks weg 4 loopt. Ook het kruispunt bij de Leimuiden se brug is aanzienlijk verbeterd en verbreed. Lange wachttijden voor de brug over de Ringvaart zullen er voorlopig nog wel blijven. Vooral tij dens de spitsuren en bij een geopen de brug zal het geduld van automo bilisten op de proef worden gesteld. Een snelle afvoer van het verkeer is nu te enenmale niet mogelijk, omdat de tweebaansweg dit niet toelaat. NOORDWIJK Het JOIN-centrum in Noordivijk gaat een mu zikaal weekeinde tegemoet. Vrijdagavond is er jazz en zaterdagavond pop. Allebei life. Drie bekende jazz-muzïkanten uit de omgeving spelen in het jongerencentrum van JOIN aan de Jeroensweg. In de eerste plaats tenorsaxofonist Boub Rigter, die vorig jaar op de fa meuze session van 7 juni veel succes oogstte. Blaasgenoot Jack Rowley is de tweede man. Hij heeft jaren in Engeland gespeeld en staat borg voor een uitstekende partij trompet. En dan Gerrit Schulp, ook geen onbekende in Noordivijk. Een pianist die bij Rob Agerbeek de juiste techniek onder de knie kreeg. Bassist voor de avond is Dolf Delprado, die al jaren een zeer gevraagde man is in jazz-formaties. Nieuw voor Noorwijk is de conservatoriumdrummer Fred Cohen, een nieuwlichter op het gebied van jazz, maar daarom niet minder veel belovend dan zijn vier collega's. Voor drie gulden kunt u deze mensen vrijdag horen in het JOIN-centrum (zie foto). Zaterdag komt er muziek van een geheel ander kaliber: de pop groep Engine uit Leiden. Deze groep brengt een geheel eigen reper toire van voornamelijk swingende rock-muziek. Engine heeft een dui delijke eigen stijl en vult de muziek aan met een lichtshow. Wim Hakkaart speelt solo-gitaar en fluit, Jan Pardon speelt basgitaar, Henk Jansen solo-gitaar en percusion, en Paul Holsbergen zit achter de drums. De eerste drie zingen daarbij. Hel rockconcert begint om acht uur, ook in het centrum aan de Jeroensweg. Entree: twee gulden vijftig. mevrouw De Hey de plaatsnaam weet en het adres kent, krijgt een ansichtkaart. "Dat doe ik natuur lijk namens mijn moeder", lacht de dochter. "Ik weet hoe leuk mijn moeder het vindt als ze veel post krijgt, daarom zullen die an dere oude mensen het ook wel op prijs stellen een kaartje te ont vangen als ze Jarig zijn". Nog zes van de twaalf kinde ren, aan wie mevrouw De Hey het leven schonk, zijn in leven. De oudste dochter is zevenenze ventig jaar, de oudste zoon vijf enzeventig jaar. Hij is dit jaar vijftig jaar getrouwd. Eén zuster van Hazerswoudes oudste inwoner is nog in leven. Dat is Marie Spijker. Die woont in het Alphen- se Sint Josephpaviljoen. "Weet u wat ze ook nooit ver geet", roept haar dochter, "haar trouwdag. Iedere vijfde mei her innert ze me daaraan. Als vader nog had geleefd zou ze dit Jaar negenenzevenig jaar getrouwd zijn geweest". Een foto van vader staat naast een glazen kom met vier goudvisjes. Aan de muur hangt een geschilderd portret van me vrouw De Hey toen ze 102 jaar was. Pastoor Claassen maakte het. Een kanarie zingt het hoog ste woord. "Dat vindt moeder mooi want het is één van de weinige dingen, die ze nog goed kan horen". Mevrouw De Hey Fok de Best is Juist nu zo boos. om dat wethouder Van Raalte een maand of vier geleden, tijdens een gesprek, dat zijn collega-exploitant Jan Schippers en hij met hem in het gemeentehuis hadden, heeft toege zegd deze slepende zaak binnen een maand te zullen afwikkelen. Tot nu toe heeft men echter nog niets ge hoord. KATWIJK AAN ZEE Strandexploitant Fok de Best is zeer verbolgen op het Katwijkse college van B. en W. Wat is name lijk het geval? Nog steeds heeft het college geen uitspraak ge daan in het verzoek om een bijdrage in de kosten van herstel van de door de stormramp op 2 april 1973 veroorzaakte schade aan de paviljoens van vier exploitanten. Het gaat om een totaalbedrag van rond de f 65.000,-. Door Cees Combee Het bestuur van de Katwijkse ver- eniging van strandexploitanten en de getroffen exploitanten zelf heb ben herhaalde malen over deze aan gelegenheid een gesprek gehad met B. en W. In eerste instanties met burge meester A. G. Vermeulen en wet houder drs. J. Bergman en sinds de komst van de nieuwe raad vorig jaar met wethouder drs. A. J. van Raalte. De Best: "Direct na de ramp zei de burgemeester tegen de vier ge troffenen, dat er van gemeentewege zeker ook iets zou moeten worden gedaan. We moesten al onze rekenin gen van de herstelkosten indienen bij het gemeentebestuur. Dat hebben we alle vier gedaan. Ik ben met zo'n f8000,- heus niet de zwaarst gedu peerde. Dat zijn Jan Schipper met rond de f30.000,- en Frans de Lan ge met dik f25.000,-. Als vierde gold Theo de Lange met f 7000,-. Van het Rampenfonds hebben we allemaal een bedrag van f2000,- gekregen. Vrij kort na de ramp. De gemeente stelde toen voor dit bedrag tegelijk uit te keren met de gemeentelijke bijdrage. Goed dat we daar niet zijn ingetrapt. Anders zouden we nu ook nog op die f2000,- zitten te wach ten". Bedrijven op het strand zijn heel moeilijk te verzekeren. Wanneer er een verzekeringsmaatschappij toe zou overgaan, zou dat aan premies een nagenoeg onbetaalbare zaak wor den. Er is toen gesproken over het vormen van een eigen risico-fonds. Met het college van B. en W. Dat is echter nog niet van de grond ge komen, omdat de verschillen van in zicht te groot waren. Bovendien heeft men niet ieder jaar met zo'n ramp te maken. Het is eigenlijk de eer ste keer, dat De Best, die nu al weer zevenentwintig jaar op het strand staat, dit heeft meegemaakt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4