Alternatief KVP-bestuur in de maak De ziel van D'66 waart nog rond Buitenom Binnendoor Jongeman (21 jaar) bekent dubbele moord Koningschap is een onwaardig instituut ZATERDAG 31 MEI 1975 SCHOONHOVEN (ANP) De J1-Jarige E. G. L. leerling van de vakschool voor goud- en zilversme den te Schoonhoven heeft gistermid dag bekend de schoten te hebben ge lost die dinsdagavond een einde heb ben gemaakt aan het leven van de 19-Jarige Nico van der Tas en de 18- Jarige Annet Kalkman. De politie heeft nog geen duidelijk motief voor de dubbele moord kunnen ont dekken. De dader woont in Nieuw- poort op kamers en is afkomstig uit Haelen (L). Hij was een vroegere klasgenoot van Nico. Het meisje heeft hij vermoedelijk pas ontmoet Op de avond van de moord in het huis van Nico aan de Oude Haven ln Schoonhoven. De verdenking op de Jongeman Was gevallen door het onderzoek dat op de school werd gehouden. De rijkspolitie had namelijk alle leer lingen van de school een formulier laten invullen, waarop werd ge vraagd te vertellen ln hoeverre zij de om het leven gebrachte medeleerling kenden. De antwoorden op deze vra- van de Jongen waren aanleiding de politie hem nader onder de loupe te nemen. Majoor F. A. J. van Cralingen staf-officier recherche- Baken van het district Den Haag de rijkspolitie vertelde gister avond op een persconferentie te Schoonhoven dat de Jongeman op vlucht was toen hij zijn bekentenis öad gedaan. Hij maakte geen labie le indruk. De dader heeft wel een verklaring Dor zijn daad gegeven maar hier- 'er wilde de politie nog geen nade- mededelingen doen omdat zij de- verklaring nog nader wil onder- toeken. De jongeman zegt na negen uur in het huis van Nico te zijn geweest en vertelde er omstreeks half twaalf vandaan te zijn gegaan lopend met de fiets aan de hand. Het wapen waarmee hij de twee dodelijke scho ten heeft gelost is op zijn aanwijzing gevonden aan de oever van de Lek Het is een negen mm pistool. Het verhoor van de dader werd listeravond voortgezet. Vandaar dat BÜ dit zoekwerk is haast geboden omda/t de termijn van de kandidaat stelling maandag 2 Juni sluit. Op 20 en 21 Juni vergadert de partijraad van de KVP, waarbij ook een nieuwe voorzitter van het bestuur moet wor- ie rijkspolitie nog niet op details den gekozen. Kandddaat van het be de daad wilde ingaan. De jeug- stuur is de Utrechtse wethouder W. J. Vergeer. Zoals bekend trad de heer De Zeeuw in maart van dit Jaar af na een me ningsverschil met de overige be- UTRECHT (ANP)In dissidente'KVP-kringem wordt RpTPTlflp^ thans naarstig gezocht naar mensen die naast de onlangs CllUCo afgetreden "voorzitter Dick de Zeeuw bereid zijn een kandi- datuuir voor het partijbestuur te aanvaarden. Volgens de HVCilCUeil vice-voorzitter van de kring Utrecht, de heer L. Werkhoven nijmegen (anp) op 25 mei is gaat het „om minstens 4 a 5 man, maar liever meer". in Nijmegen op 40-jarige leeftijd de bioloog en geneticus prof. dr. H. D. Bij Dordrecht wordt hard gewerkt aan de aanleg van de nieuwe tunnel onder de Oude Maas, die deze stad zal ver hinden met Zwijndrecht. De tunnel zal met een dwars profiel van 49 meter de groot ste afgezonken tunnel ter wereld worden. Hij dient als vervanging voor de huidige brug in rijksweg 16 van Rot terdam naar Breda. In 1980 hoopt men met de complete reconstructie van de verkeers situatie bij de tunnel gereed te zijn. In de tunnel komen twee maal vier rijstroken dige dader heeft een hobby wapens en dit feit was bij de politie bekend. Dat L. het meisje kende, Bond de politie niet waarschijnlijk. ROTTERDAM (ANP) -- Het ko- ningin een republikein niet behoeft lüngschap is een onwaardig insti- te verontrusten, maar constateert in luut. Wij dienen ons te schamen, dat één adem, dat er een funeste iwe het niet al lang afgeschaft heb- ciaal-psychologische invloed ben. Dit schrijft prof. H. Th. J. F. van Maarseveen, hoogleraar staats recht aan de Erasmusuniversiteit in Rotterdam, in het jongste koningschap uitgaat, die politiek heel wat relevanter is, dan de directe macht van de koningin. Het koningschap levert bij uit- Van het universiteitsblad Quod No- stek de inspiratie voor het blijven vum. Hij maakt de hierboven eeci- hiérarchiseren van de samenleving, leerde opmerkingen in een recensie Het koningschap is bij uitstek het pp het boek Van de macht des ko- pings van H. A. van Wijnen. "an Maarseveen noemt het boek ialleraardigst, wetetnschappelijk ver antwoord en informatief, maar be twijfelt of hiermee een mythe ont- stuuirsleden, die zijn politieke lijn Berendes overleden zo is vandaag niet acceptabel vonden. De Zeeuw door .de universiteit in Nijmegen zei te zijn afgetreden omdat het be- meegedeeld. 21 Juni vergadert de partijraad stuur hem belemmerde zijn ideëen Prof. Berendes was sinds 1968 als met de gewone leden van de KVP hoogleraar in de dierkunde en sinds te bespreken. 1971 als hoogleraar in de genetica Een en ander heeft tot ernstige ver- aan de Nijmeegse universiteit ver ontrusting aanleiding gegeven in di verse KVP-kringen, met name in de Randstad. De heer Werkhoven zei geen namen te kunnen noemen vaai KVP-ers die samen met de heer De Zeeuw kandi daat zouden willen zijn om het be leid om te buigen in de lijn van die ex-voorzitter: een brede open volks partij. Verder merkte hij nog op dat er nog steeds erg verbaasd over te zijn dat het dagelijks bestuur van de partij niet de moed heeft kunnen opbrengen met de heer De Zeeuw om de tafel, te gaan zitten om de problemen uit te praten. Volgens hem is gebleken dat althans een deel van de leden niet meer accepteert dat zonder him zeggenschap het be leid „door een paar kamerleden en het dagelijks bestuur" wordt be~ Grote toeloop verwacht rond regularisering buitenlandse werknemers DEN HAAG (ANP) Illegaal ln ons land verblijvende buitenlandse werknemers moeten zich niet voor maandag 16 juni bij de vreemdelin genpolitie melden om hun verblijf in Nederland te regelen. Vooral in Am sterdam en Rotterdam wordt een zo grote toeloop verwacht, dat. er speciale aanmeldingsbureaus zullen worden ingericht. Wanneer deze bu reau's opengaan wordt nog bekend gemaakt. Dit hebben de ministers van Agt van Justitie en Boersma van Sociale Zaken laten weten. In de week van 2 tot en met 6 juni zullen de vreemdelingendiensten en de arbeidsbureaus op de hoogte wor den gebracht van de gewijzigde re geling voor de aanvaarding van het verblijf van illegale buitenland se werknemers (zgn. regularise ring). De hoofdpunten van deze re geling zijn reeds eerder aan gekondigd. Er wordt thans gewerkt aan het vertalen van een folder die onder de buitenlandse werknemers zal worden verspreid. De foldpr zal in acht talen zijn: Nederlands, Ara bisch, Grieks, Turks, Spaans, Portugees, Servo-Kroatisch en En gels. Ook de hulpverlenende instan ties die zich met de bijstand aan buitenlandse werknemers bezig hou den, worden bij de regularisering ingeschakeld. De regeling heeft betrekking op werknemers ongeacht hun natio naliteit. Wie voor regeling van zijn verblijf in aanmerking wil ko men, moet zich voor 1 november hebben gemeld bij de (vreemdelin gen) politie van de gemeente waar hij verblijft. Wie na 1 novembe komt, wordt uit het land verwijderd. Dit geldt niet voor wie met vakan tie is, wegens ziekte van familiele den in het buitenland is, militaire dienstplicht vervult of wie naar het eigen land terug is om een gel dig paspoort te halen. Illegale vreemdelingen die al on der de regeling van twee maanden geleden een stempel ln hun paspoort hebben gekregen, hoeven zich niet opnieuw te melden. Wie na aanmel ding van de vreemdelingenpolitie een oproepkaart heeft ontvangen om zich op een bepaalde datum weer te melden, moet zich op diedatum bij de politie melden. bonden. Na zijn studie biologie in Leiden was prof. Berendes aanvankelijk le raar in Den Haag. In 1963 werd hij verbonden aan de Leidse universi teit, waarna hij sinds 1965 zowel in de Bondsrepubliek Duitsland als in de Verenigde Staten wetenschappe lijk werk verrichtte. Waarschuwing rafeld is. De mythe namelijk, dat het ambt, dat degeen, die het (koningschap iets moois, verhevens e Waardevols is. Wat dit betreft werkt net boek volgens Van Maarseveen perder ondersteunend dan ondergra vend. Door te beschrijven wat de ju- fadsiche en politieke betekenis is UTRECHT (ANP) Het medisch tuchtcollege in Den Haag heeft een keel- neus- en oorarts een waar schuwing opgelegd omdat hij zich onvoldoende heeft bekommerd om een patiënt, een Spanjaard die keel kanker had. De Spanjaard werd in Januari vorig jaar opgenomen voor een on- in een ziekenhuis na klach- heesheid. De uitslag was dat ernstig rekening moest worden wachtingen dwingt. Het koningschap pehouden met keelkanker. Volgens symbool van machtsuitoefening mensen over mensen, namens het koningschap zijn in 1966 heel wat keel- neus- mensen afgeranseld. Het leverteen gruwelijk voorbeeld van persoonsver heerlijking en is een mensonterend lijks krachtens eigen keuze bekleedt of gaat bekleden, aan hersenspoeling der^ekTn Naaktstrand DEN HAAG (SP) Het is zo goed als zeke'r, dat deze zomer in Scheveningen naakt kan worden gezond. Het Openbaar Ministerie bestudeert op het ogenblik een paar voorstellen van de gemeente Den Haag. De gemeente wil het meest noorde lijke deel van het noorderstrand, een strook van 200 meter tegen de grens met Wassenaar, de be stemming geven van naakt strand. Wandelaars zullen worden ge, waarschuwd door een bord met een tekst als: u nadert thans een naaktstrand. Er komen geen hekken of afrasteringen. De ge meente zal volstaan met een eenvoudige afbakening (door middel van paaltjes) langs de vloedlijn. geeft i het statelijke gebeuren het koningschap, wordt de lezer, al- elitair karakter en werkt ook daar- jdus Van Maarseveen, tot de (clusie gedreven dat het instituut er (dient te zijn omdat het iets bete- jkent. Tegenover dit geluid wil Van de arts heeft hij een broeder in het ziekenhuis opgedragen de patiënt te delen dat hij kort na zijn zijn Maarseveen iets stellen. Hij erkent, zelfde slechte smaak als dat de politieke macht van de ko- lentjes en klompjes. Voetbal Hertha BSC heeft zijn theoretische kans op het Westduitse landskampioenschap behouden door gisteravond MSV Duisburg te ver slaan met 3—0. Hertha, de club van Toen de Spanjaard niet verscheen Georg Kessler, staat nu twee punten de heeft de arts geen pogingen meer achter op Borussia Mönchenglad- ondernomen met de patiënt In con- bach, zü het met een wedstrijd meer door anti-emancipatoir en anti-i cratiserend. Als nationaal produkt ontslag uit het ziekenhuis op dat voor de export goodwill, public spreekuur moest komen, relations en toeristen' kweekt, het politieke kitsch, getuigend vs tact te komen. Hoofdredacteuren verbreken verbindingen NVJ MAASTRICHT (ANP)' Het Nederlands Genootschap van Hoofd redacteuren heeft in zijn jaarver gadering in Maastricht besloten .en kele statutaire, verbindingen" met de Nederlandse Vereniging van Jour nalisten te laten vervallen. „Het genootschap heeft dit nodig geacht om zich aan te passen aan een situatie, waarin een belangrjk deel der hoofdredacteuren geen deel meer uitmaakt van de NVJ's", aldus een communique van het Genoot schap. Het bestuur van de sectie hoofdre dacteuren van de NVJ betreurt ten zeerste t besluit van de leden van 't genootschap van hoofdredacteuren. Dit staat in een verklaring die de heer Bergkamp secretaris van de sectie aan het ANP heeft gegeven. Het sectiebesuur vindt de statu tenwijziging het betreden van een heiloze weg, die zeer veel afbreuk doet aan de mede dankzij de NVJ opgebouwde solidariteit tussen redac ties en hoofdredacties en die kan leiden tot tegenstellingen tussen re dacteuren en hoofdredacteuren en hoofdredacteuren onderling. De oppositie, veelal hoofdredacteu ren die lid zijn van de NVJ vond de stemprocedure bij het stemmen over de wijziging onbehoorlijk en meende dat het bestuur voor de vergadering op de mogelijkheid van niet-monde- ling stemmen had moeten wijzen. Het bestuur van de sectie beraadt zich over de ontstane situatie en over te nemen stappen. {>'66 is dood - leve D'66! Deze week al in de parlementaire geschiedenis en typisch D'66-weekje zijn. Deze kleinste regeringspartij is op sterven ka dood. Is in de versukkeling geraakt door gebrek aan belangstel- ^ng onder de kiezers. Scheen nog uechts te bestaan "uit een minister, irie staatssecretarissen, drie leden jan de Eeróte en zes leden van de pweede Kamer, een partijvoorzitter jn een vice-voorzitter, die opvalt [oor bijkans onafgebroken driftig ^een en weer te lopen in de Wandelgangen van het Binnenhof. figureerde Een partij piddels haar Wereldpers, bestond kige lezers, luisteraars ran de media al niet m toeens is de publiciteit er weer |)p drie fronten, zij het in een geval gat versluierd. De affaire-Glastra fan Loon, de strijd over de financiering van de woningbouw, de Openbaarheid van het bestuur. Hag men het conflict tussen x-staatssecretaris mr. J. F. Glastra ran Loon van justitie en de minister [an justitie, mr. A. A. M. van Agt |en typisch D'66-conflict noemen? (Jij dunkt van wel. Zelden was de kuidige politieke leider van D'66, dr. helemaal het D'66 van de Jaren zestig. De-partij die aanschopt tegen het bestel, de verkalkte structuren, de ondoorzichtigheid van het bestuur, de oncontroleerbare macht van ambtenaren, de op formaliteiten gebaseerde macht van een minister. Terlouw wilde niet begrijpen, waarom Glastra van Loon van Van Agt moest opstappen, omdat hij openlijk kritiek had geuit op de situatie bij het gevangeniswezen, de organisatie op het departement, het gedrag van met name genoemde ambtenaren en indirect, op de politieke leiding van het departe ment van voor zijn tijd. Waarom zou de vuile was niet buiten mogen hangen als zij vuil is? Iets wat de minister uiteindelijk zelf heeft toe gegeven I De aan Van Agt ontwrongen bekentenis - onder bedreiging met een kabinetscrisis - kan uitzicht bieden op kennelijk noodzakelijke veranderingen bij „Justitie". Maar het is toch wel typisch D'66 dat dit uitzicht moest ontstaan met veel kabaal en door inbreuk te maken op de spelregels. D'66, de partij van de Jan Terlouw, zo op dreef als toen scherpe analyses, de goede ideeen, hij deze week opening van zaken maar zonder de - onmisbare - over het conflict gaf. Het was weer bagage om in d< Minister Gruyters praktische inslag verhoudingen, moeizaam wroetend, steunend en zuchtend, stapje voor stapje tp werken aan veranderingen. Besturen is nu eenmaal meer dan het lanceren van plannen. Op de uitvoering komt het uiteindelijk In (fit licht past het conflict tussen minister drs. J. P. A. Gruijters, de D'66-politicus met de meest prakti sche inslag, en de Tweede-Kamer fractie van D'66 over de financiering van de woningbouw. De fractie heeft zich sterk gemaakt voor een haarfijn uitgewerkt studeerkameri dee deze finanicering te laten verlopen via zogenaamde indexle ningen - leningen die meegroeien met de geldontwaarding. Oog voor de moeilijkheden die zulke leningen oproepen in de financiële hulshou ding heeft men niet. Alweer, men weigert te begrijpen dat hier spelregels in het geding zijn, die niet straffeloos overtreden kunnen worden. En dan het derde front, de openbaarheid van bestuur. Minister president drs. J. M. den Uyl heeft deze week daarover een wetsontwerp gepresenteerd. Een wetsontwerp, dat grotendeels stoelt op het advies van een commissie onder leiding van de AR-ooryfee, mr. B. W. Biesheuvel. Het is het D'66 geweest van de jaren zestig, dat heeft teruggegrepen op ideeen van J. R. Thorbecke. de liberale staatsman uit de vorige eeuw. Ook wel genoemd een D'66-er avant la lettre. Ruim 125 jaar geleden heeft Thorbecke al geschre ven (zo heeft de voorlichter van de provincie Overijssel mr. H. Schel haas onlangs naar voren gebracht): „Openbaarheid was steeds de schrik aller slechte, de steun aller goede Regeering... Geen regeering of mederegeering zonder kennis, maar kennis van regeeringszaken, zo ver mogelijk uitgebreid, ziedaar ons verlangen, en de strekking, gelooven wij. van onzen tijd." Typisch D'66. De partij heeft de openbaarheid gepropageerd (en eer lijkheidshalve, zij heeft hem in praktijk gebracht, ook als de partij er schade van ondervond), maar de praktische uitwerking voor het landsbestuur heeft D'66 aan anderen overgelaten. Na zo'n weekje D'66 neigt men tot de opmerking: door gebrek aan bestuurskracht heeft gebrek aan bestuurskracht, moeten overlaten. Of om een woord van staatssecretaris mr. R. J. Brinkhorst te varieren: D'66 bestaat niet meer, alleen de ziel ervan waart nog rond." Bronsgroen (1) De zonnigste dagen van deze week was ik in Tilburg. En daar mee duid ik dan de driehoek ruw weg tussen Maastricht, Valken burg en Heerlen aan, want Mook of Venlo mogen dan formeel tot de provincie behoren, voor de westerling is dat nog iets heel anders dan Limburg. Maastricht, dat moet de chau vinistische inboorlingen worden nagegeven, is één van de aller mooiste steden van het konink rijk. Zelfs het autogeweld van de jaren zeventig heeft het subtiele samenspel van historie en levens vreugde niet kunnen bruskeren Er is een garage onder het Vrijt hof gebouwd, de toegang daartoe is bescheiden gebleven en er is een verheugend actief korps par keerwachters op de been om de automobilisten hun a-sociaal ge drag onder de ruitenwissers te wrijven. Dat Vrijthof is eigenlijk het enige steedse exercitieveld dat Nederland rijk is. Waarschijnlijk hebben we ook niet echt zoiets, als een pleincultuur (die medi- teraan van oorsprong is, zoals de koffiehuizen aardden in de Habs- burgse dubbelmonarchie aan de Donau en dè clubs in het Ver enigd Koninkrijk). Bronsgroen (2) De NCRV was bezig op het Vrijt hof met de opbouw van het „Spel zonder Grenzen". Indringender il lustratie van de grote eenheids worst in aller dampende schalen is nauwelijks mogelijk. Tot tien, vijftien Jaar terug was niemand dat Vrijthof opgekomen, anders dan namens de KRO. Nu dirigeert de reformatie de homo ludens, de spelende mens, terwijl de Sint Servaas, robuust symbool van roomse vroeg-mid- deleeuwse zekerheid, hoog achter de kartonnen decors van de t.v oprijsrt. Niet al te onvriendelijk. nigheid, iets dat ook buiten de mensenmaatschappij een weinig voorkomende combinatie is. Het drong tot mij door dat het 4 dier niet in dialect blafte. Het was één van de schaarse momen ten dat ik in het bronsgroen eikenhout niet de bittere nood zaak van permanente ondertite ling van het gesprokene gevoelde. Frank (1) Sinatra hoort niet meer tot de jongsten, hij heeft haar op een allengs angstig kalende schedel laten inplanten, de hoge octaven van de toonladder zijn terra in cognita voor zijn stem geworden, ik weet het allemaal best, maar toch is Frankie-boy niet niks. Ik begrijp best dat er mensen zijn die een paar honderd gulden voor zijn liederencyclus willen neer tellen en ik begrijp ook dat hij, in Duitsland, zijn concert afge lastte. omdat hij daar in een half lege zaal min of meer voor joker zou staan. Wat ik niet zo goed begrijp is de agressie die zich richt op de persoon van deze pleitbezorger van wat ik maar zal noemen de gin fizz- en chroomcultuur. Een cul tuur in verval, parallel met het fysieke' verval van haar aanhan gers, die allen de veertig gepas seerd zijn. Maar mag ik misschien achter Sinatra aanlopen? Mag lk mis schien zeggen dat ik het best goed vind, wat hij doet? Als trouwens kwaliteit of goede smaak altijd de leidraad zouden zijn, waardoor de mensheid zich laat inspireren dan zou de wereld er ongetwijfeld wat anders heb ben uitgezien. Dan was menige vorstendynastie reeds lang in ver getelheid geraakt, hadden oplos- koffie. dashboards van kunsthars, frikadellen, de na-competitie van de KNVB en de sta-caravan op de Veluwe reeds lang tot het ver leden behoort. Frank (2) Bronsgroen (3) DSM is ook Limburg. Naast de snelweg Roermond-Maastricht, voorbij Geleen, plakt een lichtgele wolk tegen het blauwe zwerk. Een baldakijn boven de eredienst van de organische chemie die in een aluminium-kleurig oerwoud van ontelbare pUpen, kokers en reser voirs beleden wordt. De kraam kamer van de plastics. Grillig hun weg zoekende bulzen als slagaders die de nafta aanvoeren. Boven al les uit de eeuwig brandende fak kel, een vlammenspel zoals Jeroen Bosch het moet schilderen. Op het terrein heerst een eigen verkeerswetgeving. Driehoekige en ronde borden gebieden of verbie den zaken, waarvan alleen de in timi dn ratio weten. Zo is er een verkeersbord met een helm erop afgebeeld, een ander met oorkleppen. Die dienen op het hoofd bevestigd te zijn, alvorens men zich een weg baant door het oerbos van de technologie. De samenleving barst natuur lijk nog altijd van de verschillen, maar het is niet meer zo direct waarneembaar. De spijkerbroek is de pantalon van de lonely crowd geworden, de potjes mona zijn er niet louter voor de betere klasse, „Story" wordt ook ln Wassenaar en Aerdenhout gespeld. En wat het vierwielig motorrijtuig be treft: een kijkje op zaterdagmor gen bi) de auto-wasserette, is zeer verhelderend. Maar de verschillen zijn er. Het bezoek van zo'n Sinatra geeft de genen aan de aangename kant van de scheidslijnen gelegenheid die verschillen uit te dragen. Eer ste schifting: degenen die 250 gul den kunnen betalen voor het ge beuren; 2e schifting: degenen die kaartjes konden bemachtigen door goede relaties met makers van rookgerei, kamerbreed-tapijt en wat hier zoal verder voor de set geldt. Dit beleefd te hebben geeft voldoende energie om de volgende dag weer tussen de naamloze minimumlijders gedul dig m de file te staan. Bronsgroen (4) q Getrouwe lezers kennen mijn voorliefde voor culinair vertier. Mijn gastheren voerden mij naar hotel Juliana in Valkenburg en Chateau Neercanne bij Maas tricht. Twee keukens waar een meesterhand de fornuizen be stiert. Met forel als een speelse sonatine en asperges als de ijle orgelpijpjes in een hymne aan de gastronomie En zo zou ik uren door kunnen gaan. Bronsgroen (5) Op een laat uur trof ik in café Tribunal, traditioneel trefpunt van de artistieke Maastrichtse jet-set, een broeierig ogende Mechelse herder, die mij geen moment uit het oog verloor. Een dreigend tafereel, voor wie zich herinnert, wat ik enige weken terug over de onbetrouwbaarheid van herdershonden heb geschre- Zijn baas, een vriendelijke ron de bierdrinker en africhter van beroep, bleek het dier slechts voor twaalfduizend gulden van de hand te willen doen, omdat het een zeldzame raszuiverheid paarde aan een ongelooflijke scherpzin- Het is waarschijnlijk vreselijk kortzichtig en misschien ook wel onsportief, maar de meest ramp zalige tijding van woensdagavond vond ik de nederlaag van Leeds United tegen de heren uit Mün- chen. Gelukkig kunnen we, nu de oude heer Brundage niet meer in ons midden is, vrijuit zeggen dat sport alles met politiek te maken heeft en dus met zaken die ver van het strijdperk „pur" verwij derd liggen. Engeland vind ik nu eenmaal een aardiger land dan de Bondsrepubliek en met Billy Bremner drink ik liever een lager in een Leeds pub dan met Kaiser Franz-Joseph een miinchener in de bürgerbierkeller. De grootste hypocrisie is dan weer steevast het misnoegen over het gedrag van de supporters als de veldslag is geleverd. Eerst wordt het stel tot en met opgejut, krijgt rare petjes, verstrekt door een brouwerij of een afwasmachi ne-fabrikant en als de doorgaans nogal primair reagerende en slecht tegen drank kunnende menigte dan aan het muiten slaat, wordt er om de bereden politie geroepen. De „Bildzeitung" voor op. De papieren ondersteek van nationalisme en vreemdelingen haat. HAN MULDER

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7