Voorlopig kan Leiden nog huizen bouwen Wetswinkel gaat naar Noordeinde LEZERS SCHRÜVEN Gerrit Steinbach Merenwijk ook in komende jaren nog grootste leverancier h m MAANDAG VERHUIZING Baalbergen ZATERDAG 31 MEI 1975 UK- LEIDEN In Leiden zullen als de bestaande woningbouwplannen worden uitgevoerd tot 1980 nog ruim 4200 woningen gebouwd kunnen worden. Daarbij zijn niet Inbegrepen eventueel snel tot ont wikkeling te brengen bouwplaat sen. Het wordt mogelijk dat voor 1980 op de plaatsen nog eens 1775 nieuwe huizen verrijzen. Plannen waarvan op dit ogenblik nog on zeker is of die voor 1980 uitge voerd kunnen worden, omvatten op dit ogenblik in totaal 5345 wo ningen. Uit de cijfers in een nog niet open baar rapport van de provincie blijkt dat de Merenwijk ook de komende ja ren voor Leiden nog de grote wo ningleverancier blijft. Van de ruim 5500 woningen die er gebouwd zul len worden, zijn er inmiddels 2061 gereed. Op 1 januari van dit jaar waren er 1162 in aanbouw en moest nog aan de bouw van 2290 woningen begonnen worden. Een van de probleempjes die zich bij deze nieuwe Leidse woonwijk voor doet is dat het noordwestelijk ge deelte in de gemeente Warmond ligt en de grenswijziging nog niet gere geld is. Bovendien is er nog gben uitgewerkt plan voor dit gebiecT ge maakt. Afhankelijk van een defini tieve begrenzing tussen Leiden en Warmond is het resultaat van een iracéstudie die op het ogenblik plaatsvindt voor de Rijksweg 11 en de Secundaire weg 6. Beide verbin dingen zijn geplant tussen Alphen en Leiden maar naar aller waar schijnlijkheid zal er slechts één ge realiseerd worden. Grotere problemen verwacht de ge meente Leiden met het rehabilitatie- plan tussen Herengracht en Zijlsin gel, dat voorziet in de bouw van rond 500 woningen. Een beroepsprocedure bij de Kroon wordt niet uitgesloten geacht. Dat zal een vertraging van de uitvoering kunnen betekenen. Bo vendien zal het bouwrijpmaken van het gebied veel tijd vergen in ver band met de aanwezigheid van oude kademuren en bruggen. Een woningbouwplan waarover we vorige week reeds uitvoerig schreven in deze krant is die op het Waard- eiland. Daar zullen in totaal onge veer 700 woningen worden neergezet. Eén probleem in dit gebied zal nog moeten worden opgelost. Er zal na melijk 900 vierkante meter vervan gende grond gevonden moeten wor den voor de tuinder Kruider, die zijn bedrijf op het Waardeiland nog uit oefent. Voor het Morskwartier staat op dit ogenblik vast dat het plan Zomer land 192 bejaardenwoningen zal op leveren. Verder bouwt de stichting Bejaardencentrum 125 woningen. Problemen doen zich voor met een tweetal plannen van de Leidse Wo ningstichting en de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren. Het gaat hier in totaal om 190 woningen en voor beide bouwplannen moet een zogenaamde artikel 19 procedure wor den aangespannen. Dat betekent dat vooruitlopend op een nieuw bestem mingsplan toestemming aan de pro vincie wordt gevraagd om daar te mogen bouwen. Zeer bescheiden is de woningbouw in Zuid-West. Daar zal volgens de bestaande plannen worden volstaan met de uitbreiding van het woon gebouw voor ouderen „Rosenburch van de Stichting De Adelaar aan de Vijf Meilaan met 65 woningen. Voor de binnenstad liggen er enkele plannen van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren. Zo is er een plan voor de bouw van 35 woningen aan de Middelweg en een voor een flat met 44 woningen aan de Rijns- burgersingel. Vooral dit laatste plan staat aan hevige kritiek bloot. Zo heeft de Adviesraad voor de Binnen stad dezer dagen een negatief advies uitgebracht en heeft de Leidse raad maandag laten blijken ook niet on verdeeld enthousiast te zijn over de plannen van de stichting. Tenslotte heeft de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren nog een plan liggen om 2 5 woningen te bouwen aan de Waardkerksteeg. Aan de Lange- gracht/ Zandstraat zullen nog eens 41 flats voor alleenstaanden verrij zen. De gemeente Leiden heeft ook een inventarisatie gemaakt van die woningbouwplannen, die moge lijk versneld tot uitvoering kunnen worden gebracht. Een van de gro tere plannen zal mogelijk de bouw in de Meerburgerpolder kunnen wor den (gelegen tussen Rijn- en Schie- kanaal, spoorlijn Leiden-Alphen Rijksweg 4 en de Rivierenbuurt) Daar zou den 500 woningen gebouwd kunnen worden, maar de grondverwerving, zal waarschijnlijk problemen geven in verband met het feit dat ter plaatse kostbare broeikassen aan wezig zijn. Nog dit jaar zal er voor dit gebied een doeleindennota ver schijnen en daarna zal een bestem mingsplan worden voorbereid. Een technische probleem bij deze nieuw- bouwijk is de verbinding naar het zuidwesten. Globaal wordt verwacht dat van de 500 woningen er 200 voor 1980 gebouwd zullen kunnen worden. Woningbouwplannen van relatief kleine omvang zijn mogelijk in de binnenstad. Daarbij wordt gedacht aan de Camp tussen Haarlemmer straat en Oude Vest (25 woningen) Langegracht (het vrijkomende SLF- De Meerburgerpolder gezien vanaf de Rijksweg 4. Nu nog een rustiek beeld met grazende koeien. StraJcs volgebouwd met woningen. terrein) 100 woningen, de Verver straat 75 woningen en nog eens 150 woningen aan de Vestestraat en Ui terste gracht. Voor het plan op de Camp is een ontwerp-bestemmings- plan gereed terwijl voor het project Vestestraat-Uiterstegracht inmid dels een werkgroep is ingesteld. Waarschijnlijk zullen er in totaal ongeveer 125 woningen gebouwd wor- plan van enige omvang is de zoge naamde „Coebel", een terrein gele gen tussen Haagweg-Jacques Ur- lusplantsoen Cornelis Schuyt- laan-Diepenbrocklaan en Korte Vlietkanaal. Er wordt gedacht aan de bouw van 400 a 500 woningen, waarvan er voor 1980 mogelijk zo'n 300 gebouwd zullen worden. Overi gens bestaat de vrees dat het geen goedkope woningen zullen worden in verband met de te verwachten hoge grondkosten. Een hoofdstuk apart vormt de Stevenshofj espolder. Van diverse kanten is al druk op het gemeente bestuur uitgeoefend om daar snel een begin te maken met de woning bouw. Wethouder Waal (Stadsont wikkeling) zei nog onlangs dat men zich niet verzet tegen woningbouw op die plaats, maar dat hij er wei nig voor voelt om daar huizen te gaan bouwen voor woningzoeken den van buiten Leiden. Overigens moe ten nog bestuurlijke beslissingen over het gebied worden genomen. Volgens de oorspronkelijke opzet van het plan zullen er maxiiAaal 3050 woningen gebouwd kunnen worden, waarvan 1000 voor 1980 een haalba re kaart lijkt. Hoopvoller is de gemeente gestemd waar het gaat om het woningbouw plan in de Leeuwenhoek) en Bokhorst (Morskwartier). De 270 woningen in de Leeuwenhoek en de 250 woningen in het plan Bokhorst zullen - zo is de verwachting - nog voor 1980 gereed kunnen zijn. Tenslotte is er nog het plan Groot Crotnesijn dat in de verdere toe komst mogelijk een belangrijke uit breiding van het Leidse woongebied kan betekenen. Dit plan is gelegen tussen het Rijn-Schiekanaal, de spoorlijn Leiden-Alphen aan den Rijn, de Rijksweg 4 en de Europa - weg. In deze Kleine Cronesteijnse of Knotterpolder is de bouw van zo'n 2000 tot 2500 woningen mogelijk. De gronden zijn inmiddels voor ongeveer 70% in handen van de gemeente. Aan de hand van een nog op te stellen doeleindennota, die mogelijk begin volgend jaar gereed zal zijn zal door de Leidse raad worden be slist of .dit gebied bestemd zal wor den voor sportvoorzieningen of voor woningbouw. Die beslissing zal in regionaal verband genomen wor den. De verwachting is dat voor 1980 geen woningen in dit plan gebouwd zullen kunnen worden. Gezien ook de grote behoefte aan nieuwe werk- gelegenheidsterreinen en recreatie ve voorzieningen is het in elk geval niet de bedoeling van de gemeen te om zowel de Stevenshofjespolder als Groot Cronesteijn volledig voor woningbouw te bestemmen. LEIDEN Het Leidse Juridisch Adviesbureau, ook wel genaamd wetswinkel of rechtswinkel gaat maandag verhuizen. Het onderko men in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk wordt verlaten. Het JAB gaat zich vestigen in het voor malige marine-complex Noordeinde 2a, waar ruimte vrij is gekomen door het vertrek van de Stichting Vor ming Werkende Jongeren naar de Cronensteijnse Polder. De rechtswinkel was langzamer hand dringend aan een nieuwe ao commodatie toe. De werkzaamheden zijn de laatste jaren aanmerkelijk gegroeid, terwijl ook het Volkshuis de wens had om meer ruimte voor zijn activiteiten te verkrijgen. In 't gebouw aan het Noordeinde zal het JAB over aanzienlijk meer ruimte beschikken. De werkzaamheden zijn nog niet afgerond, maar wanneer de verbouwing voltooid is, zal het Juridisch Adviesbureau over zo'n vier spreekkamers beschikken. Ver der is er een ruimere wachtkamer en beschikt het JAB over aanzien lijk meer bergingsmogelijkheden voor het archief. Het gebouw aan 't Noordeinde wordt verhuurd door de gemeente. Met Ingang van dinsdag zijn ook de openingstijden van het JAB gewijzigd. Het schema ziet er nu als volgt uit: maandag van 11 uur, dinsdag van half zeven tot half negen 's avonds, woensdag van 11 tot 1 uur en donderdag weer van half zeven tot half negen 's avonds. LEIDEN B. en W. van Leiden hebben met ingang van 1 Juli aan-; staande de heer J. N. Baalbergen be noemd tot chef van de afdeling on derwijs. Baalbergen was waar nemend chef vanaf 15 augustus '72. Leden Eendracht ga niet in op zoet gefluit Dinsdag 27 mei j.l. was de jaar lijkse algemene ledenvergade ring van woningbouwvereniging De Eendracht in de grote zaal van De Burcht. Daar werd terecht een mo tie ingediend door de heer Wansink en deze werd aangenomen ook. Daar deze vergadering aan de hand van de statuten geen rechtsgeldigheid had werd besloten om de vergadering toch te laten doorgaan, maar geen besluiten te nemen. Speciaal zouden mededelingen worden gedaan be treffende de huurverhoging en reno vatie. Als u gedacht had nu te kun nen vergaderen, dan kent u toch de heren van een zekere vereniging niet, welke zich het recht hebben aangemetent, dat zij en zij alleen in staat zijn de rechten van de bewo- Ifers van De Eendracht te behar tigen, Lees dwarsbomen! Men wist dat er geen besluiten konden worden genomen, maar de ene motie na de andere volgde. Dat was nog niet genoeg, flink door de zaal lopen en lawaai maken als er getracht werd iets te zeggen door an dersdenkenden, volgde ook nog. De vergadering werd geschorst en dege nen, die zich aan de normale spel regels hadden gehouden, konden onverrichterzake naar huis gaan! Nu hebben de bewoners een pamflet gehad, waarin zij opgeroepen worden om 4 juni op een vergadering te ko men bij een groep mensen. Zij, die anderen het normaal vergaderen on mogelijk maken, zullen dan even zeg gen hoe het wel moet! Leden van de woningbouwvereniging, let op uw zaak, ga niet in op het zoet gefluit van die vogelaars. Maar vraag daad werkelijke maatregelen aan uw be stuur, opdat in het vervolg zulke vergaderingen niet meer plaats kun nen vinden. Bijvoorbeeld liever een vergadering voor een half uur schor sen en verzoeken aan degenen, die op feestjes uit zijn de zaal te ver laten. Bij hervatting van de ver gadering orderverstooorders laten verwijderen. Dan is het misschien mogelijk dat een ieder aan zijn trek ken komt. Nu, met al dat gebral van democratie enz. is dat niet zo! Het kan beslist anders! H. DEN HARTOG Formosastraat 46 LEIDEN. ADVERENTIE Bestuur van De Eendracht moet naar huis De woningbouwvereniging De Een dracht heeft op 27 mei haar leden vergadering gehouden in de Burcht te Leiden. De opkomst van de leden viel nogal mee: zo tussen de 150 en 200 leden. Alleen was deze vergade ring maar van heel korte duur, van af 8.15 tot negen uur. De reden daarvan was dat de voor zitter, de heer Mittelmeyer zo flink was om weg te lopen. Deze man hoort in onze vereniging niet thuis. Deze voorzitter kan geen vrien den maken, alleen maar vijanden, want hij doet niet anders dan de le den uitmaken voor domme ganzen of oproerkraaier, of te wel voor com munist. Wat hij zelf is wil ik maar voor me houden, want zo veel goeds is deze man niet. Als wij aan onze oude leden vragen, wat vroeger de woningbouwvereniging De Een dracht was, dan krijgt U als ant woord: een hele grote vriendenclub. Er is van dat bestuur maar één oud lid over en dat is de heer P. Piket en aan deze man kun je gerust al les vragen van vroeger. Onze oud- voorzitter, de heer Van Weizen, die voor ons te vroeg is heengegaan, was in zijn tijd ook als voorzitter een grote vriend voor alle leden. Dat kunnen wij van de heer Mit telmeyer niet verwachten. Wat on der zijn leiding gebeurt en wat twee bestuurders, de heer De Korte en de heer Hillebrand, doen, is niet veel goeds. Deze tweee, bestuurders zijn belast met de verhuur van wonin gen die leegkomen en met overleg met Bureau Huisvesting, Hooigracht. Nu, een vierkamerwoning mag volgens de wet niet aan twee mensen verhuurd worden. Maar Hillebrand zag kans met hulp van Huisvesting de wet te ontduiken en twee mensen in een vierkamerwoning te zetten. En ook als er een woning leegkomt, weten deze bestuurders er wel raad mee. Je hoeft heus geen lid te zijn van De Eendracht om in aanmerking te ko men voor een woning, want als je een goede vriend bent van deze be stuurders, dan is alles goed. Volgens mij komt het met de leden en het bestuur nooit meer goed. Wordt het nu geen tijd dat de ge meente Leiden zich met deze zaak gaat bezighouden, voordat de woning bouwvereniging op één oor ligt? Stuur dat hele bestuur zo gauw mogelijk naar huis, dan is er mis schien nog wat te redden. Ds ge meente Leiden moet er ook rekening mee houden, dat de woningbouwver eniging De Eendracht ook een mil joenenzaak is geworden. H. J. VAN LEEUWEN Driftstraat 21, Leiden ZILVEREN SIERADEN Een schoonheid i collectie JUWELIER V D. WATER Alty'd voordelig door Paul Wolfswinkel Gerrit Steinbach, 16 Januari 1916 in Den Haag geboren („Traditie hè? Vader en grootvader heetten ook Gerrit"), directeur van de Leidse Jeugd Actie (LJA). Een man die gezelligheid inn het vaan del heeft. Twee gesprekken, waar van het eerste een beetje aftas tend was van beide kanten. HU stelde net zoveel vragen als ik. Sherry en zon. Nauwelyks iets op geschreven. Een week later het tweede ge sprek. Serieus nu, een uitsmyter, koffie die al uren stond warm te zyn, verse thee. Een beetje ge zette man in een kleine lichte kamer in het voormalige marine complex aan het Noordeinde. Canvasstoelen zonder leuning: makkelyk om in te zitten, moei lijk om in te schryven. Hij komt uit een klein gezin: twee kinderen. Zijn vader was bankemployé. Zyn broer, die Jonger is, volgde de academie voor beeldende kunst en stortte zich in de reclame. „Het salaris van vader werd in 1930 gehalveerd. De crisistUd. Ik moest toen meeverdienen. Via een neef ben ik terechtgekomen bU Rijkswaterstaat# Mazzel hoor, want Je was in overheidsdienst. In de avonduren was het studeren geblazen. Myn werk was noodza- kelyk voor het gezin. En ik vond het ook acceptabel. NatuurlUk moest ik myn studie zelf betalen. Samen met een vriend heb ik het MO-staatsrecht gehaald. Oh, dat was een plezierige tyd. We werden, toen we geslaagd waren, bU de hoofdingenieur-directeur geroepen. Een godheid was dat. We gingen er met zweet in de handen heen. Maar die man had het wel gevolgd wat we. hadden gedaan en zorgde voor promotie. We waren toen de Jongste admi nistratieve ambtenaren in de bui tendienst". „In de oorlog heb ik me zoet ge houden. We hadden toen werk by Sociale Zaken, samen met de ge broeders Platteel. Ik heb in die tyd ook myn vrouw leren ken- „Na de oorlog ben ik bij de Rijksverkeersinspectie gekomen, by de autobevrachtingsdienst. Al les was mondjesmaat toen. Ik werkte in Leiden, Rijnsburg en Katwyk. Ik was toen vreselyk verbaasd dat sommige mensen iets probeerden te „regelen". Er werd op een gegeven moment een hele kist drank aangevoerd. Nou, die man heb ik letterlyk de straat opgeschopt. In de oorlog was het- begrypelyk dat Je wat aannam; Je had niks. Maar nó. mei 1945 mocht het niet. Ik kan me voor stellen dat jonge mensen daar moeite mee hadden'. Door de RUksverkeersinspectie kwam hjj in contact met de BS- man en bontwerker Van Egmond. Is toen, zoals hy zelf zegt, ge ronseld voor het bedrijfsleven. „Ik heb toen bontjassen ver kocht, Ja. Ik ben toen commer cieel directeur geworden; het was een NV met twee directeuren. De oud-wethouder Stolp was de ac countant van Van Egmond. Die heeft er eigenlyk voor gezorgd. Het was een grappige tyd, heel gek, heel gek, heel gek. Eerst had ik er niet veel zin in, maar na veel aandrang heb ik het toch gedaan. Het was een maatzaak hè? Vry veel personeel. En er werd ambacht geleverd. Echt". „Ja, het was leuk en de klanten waren ook interessant. Soms had Je een contact met de klanten, dat eigenlyk niets met de zaak te maken had. Lollig hoor. De men sen in bretellen reageren toch anders dan wanneer ze dat Jasje aan hebben. Af en toe had ik moeite iets te verkopen. Ze had den vertrouwen in je. En dat ver trouwen bemoeiiykte soms de ver koop. Ja, het is een interessante tyd geweest. Maar toch, na acht jaar, had ik het wel gezien. Van Egmond en ik hadden verschil lende opvattingen over zakendoen. Het is geen vervelende relatie ge weest. Nee, nee, geen ruzie, nee. Zullen we gaan eten?' Ieder een uitsmyter en een glas Friese landwyn, zoals de onbe taalbare ober in Bellevue melk noemt. Gesprekken over geloof, samen wonen („waarom niet"), sollicite ren, naar een baan by Indola, de. haaraccessoiresfabrikant. „Ik kon kiezen tussen de LJA en die baan. Dat was in 1954. Je weet hoe dat gaat: test, gesprekken, rondlei dingen en zo. Uit de test bleek dat ik een „geboren ónderhande laar" was. Meer heb ik niet ge hoord, want die directeur wilde me het hele rapport niet laten lezen. Daar had-ie honderd gul den voor moeten betalen. Ik ge loof dat dat onderhandelen me hier goed van pas komt". Vertelt ook over zyn dochter, die binnenkort afstudeert als flui tiste. „Jan, haar vriend, begeleidt haar dan op de piano. Leuk is dat". Terug op kantoor. Kamer deur dicht, maar de secretaresse loopt toch vrolyk binnen. Thee. „Een broer van een vriendje zat by de LJA. Daar geef ik je dade lijk wel een boekje over. Uit het boekje: „In de oorlog werd een begin gemaakt met de Jeugdhulp Leiden en in 1945 werd deze ver vangen door het Leidse N.J.G.- district (Nederlandse Jeugd Ge meenschap). Al spoedig kwam men in diverse plaatsen tot andere vormen van overkoepeling en dit resulteerde tot omzetting van het N.J.G.-district in de Leidse Jeugd commissie (1947), die in 1948 de naar LJA kreeg. In 1950 werd de commissie ge wijzigd in een particuliere stich ting". Nou, die broer van dat vriendje wilde weg. En ik had de adver tentie gezien. In het jeugdwerk had ik eigenlyk weinig gedaan. Wat voetbal en zo. Een van de mede-sollicitanten was Jan van der Blom, mijn voorzitter. Maar ja ik trok de prys. En toen werd ik benoemd tot adjunct-secretaris penningmeester. Ik was een be- langenverdediger geworden en ad viseerde het gemeentebestuur. Toen ik begon zeiden ze tegen me: „Je vindt het wel". En toen vond ik een tafel vol met dos siers en paperassen. Myn eerste taak was de collecte voor vakan tie-evenementen te verzorgen. Toen dat voorbij was (ik kwam op de avond van de collecte om tien uur thuis) zei mUn vrouw dat er eigenlyk niets was veran derd tussen de vorige baan en de huidige. Altyd laat thuis". „Ik vond het leuk om op zater dagmiddag (de mensen werkten toen nog) door de Breestraat te fietsen en bij Van Egmond naar binnen te lajken en dan te den ken: „Haha. ik zit op de fiets en jullie werken". Op 1 januari 1969 werd de LJA een gemeentelyke stichting en werd Steinbach tot directeur be noemd. „Soms verbaas ik me dat die culturele makkers stoeien met be- stuurs-structurele ruttemetut en eraan voorby gaan. Maar er is een gemeentewet. En Thorbecke kan dan wel een ouwe zak zijn, maar die wet is erg knap ge maakt". De relatie LJA-Welzynsraad. „Oh, even nauwkeurig formule ren". En dan volgt er een tover taal, die gespeend is van ieder normaal Nederlands woord. Mo dieusheid ten top. Hy vindt het leuk als ik daar boos over word en hem vraag het eens te verta len voor iemand die niet in de cultureel gekleurde doolhof rond- sjokt. „De LJA moest een brugfunctie zyn tussen de overheid en de bur gers. Dan heb Je twee landhoof- den nodig. En wy staan op die brug als adviseur. Daar geloof ik heilig in. We zyn daar met een heleboel mensen functioneel mee bezig. Het gaat om de mannetjes, de huisjes en de centjes. En de overheid subsidieert, omdat het particulier initiatief dit doet in het algemeen belang. Die organi satie is nodig om dingen te laten gebeuren. Het bezwaar van het CRM-subsidie-systeem is dat ze eerst de organisatie willen heb ben en dan de functie. Dat is omgedraaid. En verkeerd. Ze heb ben de mooie kip en die moet maar eieren gaan leggen". „By de welzynsraad is het wat misgegaan, maar dtit ligt helemaal niet aan Leiden. Dat was een hobby van Klompé. Het was erg moeilyk om de Sportstichting, de Culturele Raad en zo begrip voor eiikaar te laten opbrengen. Die oundeling van sectoren, die zich met het welzyn bezighielden. In de Sportstichting by voorbeeld is het moeilyk een evenwicht in de be- langebehartiging te maken. Ze hebebn daar van alles: van bok sers tot tennissers". „Ik vind het een wezenloos ge doe. De Welzynsraad hield zich met functionele zaken bezig. En dat was ons terrein". „En dat gaf een botsing. Een soort concurrentiepositie. In enke le gevallen werkte dat vertragin gen in de hand. Nee, ik geef geen voorbeelden omdat ik geen ruzie wil hebben". „Wy mogen wèl de aanzet ge ven tot de totstandkoming vam een clubhuis byvoorbeeid, maar als we zo'n huis ook nog gaan runnen, zitten we op de verkeerde toer. Wy mogen geen uitvoerend werk doen". „Waarom ik dit werk doe? Ik vind de dienstverlening van be lang. De mensen hebben er be hoefte aan en dat vind ik bevre digend. Als je op geleerd ni veau praait, dan weet je soms niet meer wat je aan het doen bent. De sociale wetenschappen zwelgen in hun eigen vak". „Nee, ik word nooit moe. Soms heb ik de behoefte om eruit te zyn. Skieën, bergsport, Joegosla vië, Bach, The Ramblers, Böll, ge schiedenis: de hobby's. Politiek: „Ik stem links. Het is naar mijn mening moeilyk om pairtygebon'd'en 'te zy'n. Daar heb ik ook geen hoge pet van op". Heeft een hekel aan onver draagzaamheid van welke kant ook. „Maar dat betekent niet dat je alles moet goedvinden. Je moet eerlyk zeggen waar het op aan komt, maar je moet de anderen niet op hun ziel trappen". Slechte eigenschappen: „Regels handhaven en van anderen ver wachten dat ze het ook doen. Ik ben wat betuttelend soms". Goede eigenschappen„Vraag Je dat aan iedereen? Verwacht Je een antwoord?" „Jongen, ik heb mazzel gehad. In de oorlog hadden ze me net zo goed kunnen meenemen". Rest van de dag: dingen afge maakt, terwyl de anderen al weg waren. Lekker rustig. Geen tele foon of zo. Snel thuis gegeten en vergaderd tot by half twaalf. Thuis de krant, even zitten, want anders draait de hele dag nog door Je hoofd, als Je meteen gaat sla pen. Een slaapmutsje in de vorm van een glas anijsmelk. „Als Je dat 't ene jaar lekker vindt, vindt je het ook het Jaar daarop lekker. Een beetje gewoonte. Ja. gek hè? Ik vind het nog steeds lekker".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3