Picknicken een voorproefje van de vakantie Haak zelf een vloerkleed «sa MEER ALTERNATIEVEN VOOR DE PIL 'Hartige' brochure vol gezondheidswenken ZATERDAG 31 MEI 1975 EXTRA PAOINA 21 VAKANTIE Het weer mag dan nog wat guur zijn, de warenhuizen, supermarkten en delicatessen winkels rekenen op een zonnige junimaand, want de keus uit kant-en-klare picknick- artikelen is nog nooit zo groot geweest. Seven-up heeft Tweka geïn spireerd tot de creatie van een zevendelige set van bad-, strand en zonnekleding, speciaal ont worpen voor de jonge vrouw. „Young Shop/Seven-Up design". Opvallend is de rode mond, waaruit een groen-wit rietje steekt. Het fond is wit en in het rood van de mond is het bescheiden beeldmerkje van Se- ven-Up verwerkt. De kollektie bestaat uit een bikini en een mini-mini-kini in de maten 32 tot en met 42, en een v-hals shirt, een jack «met ritssluiting, voor als het wat frisser wordt en ook weer ver krijgbaar in de maten 32 tot en met 42, een mariner omslag- rok) in dezelfde maten, en ten slotte een t-shirt. Alle artikelen uit deze Seven- Up kollektie zijn uitgevoerd in 100 procent polyamide-kwaliteit. De prijzen lopen uiteen van f 24,- voor het t-shirt tot f 50,- voor de omslagrok. In ieder van de volgende drankjes zitten evenveel calorieën als in een boterham met kaas: een glas pils twee glazen sherry, port of vermouth, twee glaasjes jenever, anderhalf glas wijn, een glas rum-cola. Dit valt te leren uit een nieuwe brochure van het voorlichtingsbureau voor de voeding, samengesteld in samenwerking met de Nederlandse hartstichting. "Eet verstandig, eet matig" heet de folder over de vyf hoofdregels om hart en bloedvaten gezond te houden: matig en verstandig eten, zorgen voor het Juiste lichaamsgewicht, niet of met mate roken, op tijd relaxen, en dagelijks wat (meer) beweging nemen. De "hartfolder" is bedoeld als begeleiding van de zogenaamde hart-spots van de televisie. Het blaadje, met veel nuttige informatie in een notedop< wordt gratis beschikbaar gesteld, aan te vragen via een briefkaartje aan voorlichtingsbureau voor de voeding, postbus 1772 in Den Haag,'met vermelding van het woord hartfolder. De meeste mensen beschouwen een picknick als een voorproefje van de vakantie. En vandaar dat men zo veel geld voor een lekker etentje in de buitenlucht over heeft. Onze voorouders trokken er in de vorige eeuw al op uit om zich aan de oever van een romantische waterpartij met wat lekkere hapjes te verpozen. De meegebrachte maaltijden bleven toen echter beperkt tot in rode boerenzakdoeken geknoopte hardge kookte eieren, wat brood, tulband, kersentaart, glimmend opgepoetste appeltjes die in sierlijke rieten mandjes werden meegenomen. Te genwoordig trekken gezinnen er met uitklapbare picknicktafeltjes, ther mosflessen en koeltassen en comple te barbecue-sets op uit. Romantiek Maar er is toch nog wel iets van de oude romantiek overgebleven, want bij Vroom en Dreesmann, de Bijenkorf en een groot aantal artistieke boetiekjes zijn de rieten mandjes en boerenzakdoeken weer in overvloed verkrijgbaar. En voor picknicks en parties bieden delicatessenwinkels ruimte keus uit de meest verrukkelijke Franse patés die zelfs compleet met takjes jeneverbes in aardewerkpotten wor den verkocht en er uitzien alsof u ze zelf heeft gemaakt. Om helemaal in Franse stijl te blivjen doen de beroemde Franse kazen het met wat stokbrood ook bijzonder goed. Een paar Jaar geleden bleef bij de meeste delicatessenzaken het assortiment tot camembert, brie en roquefort beperkt, maar de keus is inmiddels veel groter geworden. Want parties en picknicken zijn ook aan mode onderhevig. In plaats van hard gekookte eieren, die door de strijd tegen het cholestorol-gehalte niet meer zo favoriet zijn, zien voedingsdeskundigen liever wortel tjes. radijsjes, groene en blauwe olijven, oude kippepootjes, stukjes kaas en vruchten in uw picknick mandje. En voor parties en tuinfeesten zou het volgens vermageringsexperts heel wat beter zijn als de gastvrouw in plaats van de traditionele huzarensalade of Russische eieren wat koude gepocheerde garnalen met een blaadje sla of een gemengde salade van andijvie, tomaat, uien, bieten en olijven zou serveren. Natuurlijk Wie ook bij feestjes de gezondheid in het oog wil houden zou er goed aan doen om de rijkelijk met mayonaise gegarneerde gerechten van het menu te schrappen en meer aandacht te besteden aan de natuurlijke keuken. Als u wat huiverig bent voor natuurvoedsel omdat u er weinig voor voelt om uw gasten zonne bloempitten en rauwe wortelen voor te zetten moet u "De natuurlijke keuken, het gezonde kookboek an de 70'er jaren", van Jean Hewitt eens lezen. Vandaag geef ik u een recept dat u op onze wekelijkse „nationale" gehaktdag - de woensdag- best eens kunt toepassen. Het is nu bijna twintig jaar geleden dat wij voor de eerste maal kennismaakten met de spaanse albondigas. Dat was in het restaurant Ca'n Pepe in de Calle de la Cruz op het wonderschone Baleareneiland Ibiza. Toen woonden er op Ibiza slechts een handvol buitenlanders en in het hoogseizoen zwierven er nog zo'n paar honderd vreemdelingen over het eiland. Het was er nog onbedorven. In onze eerste woning - in de buitenwijk Ses Figueretas - was geen licht, gas of stromend water. Een boek las Je bij het schijnsel van een olielampje, koken deed Je pp houtskool, het water moest je er zelf pompen en de verwarming bestond uit een butagas-kacheltje. Buiten de stad Ibiza hadden zich in die tijd Mieke Bouman en haar echtgenoot een hacienda aange schaft en trachtte Esteban Lopez in Santa Eulalia del Rio er Hollandse sla te kweken. In de badplaats San Antonio Abad woonden toen enkele oud-Indisch-gasten. Ik herinner me nog de avonden die wij er met de vroegere directeur van Hotel des Indes in Djakarta doorbrachten. Maar nu terug naar de albondigas (albondiguillas als het hele kleintjes zijn). Dat zijn de Spaanse gehaktballen die op Ibiza het lekkerst waren bij Pepe. Trouwens ook in de Fonda Formentera stonden ze op het menu, maar daar werd er een tomaatachtige saus bij geserveerd die bij ons Nederlanders toen niet in de smaak vielen. De prijs voor een portie van die kleine ballen gehakt bedroeg toen 7 pesetas dat nauwelijks meer dan veertig cent was. Bovendien werd er dan nog een frituuraardappeltje, een blad sla en een tomaat bij gegeven. Trouwens ik wil u best nog wat meer prijzen noemen. Een glas koele montilla dronk Je aan de kiosko van luie Antonio aam de lave, voor twee pesetas, terwijl een glas Spaanse cognac bij de vuile Domingo aan de Vara del Rey nog geen drie pesetas kostte.' Met een pond ;ehakt (drie delen runder- en twee delen varkensge hakt) maakt u al zoveel albondigas dat u zeker vier personen aan uw tafel kunt uitnodigen. Voor de albondigas heeft u nodig: 500 gram gehakt, een ei, een sjalot, een link glas droge witte wijn of sherry, een flinke eetlepel gehakte peterselie, zout, peper, paprikapoe der, en drie of vier sneden oud wit-brood die u in water weekt. Het recept is vrij gemakkelijk: het gehakt maakt u aan met zout, peper, wat paprika-poeder, gehakte peterselie, een fijn gehakt sjalotje, wat geweekt en goed uitgeknepen broodkruim, (en liever geen paneer meel), een losgeklopt ei en zoveel droge witte wijn of sherry om een goed samenhangende massa te krijgen. Hiervan vormt u kleine balletjes die u eventueel ook bij. mag paneren (nodig is het niet), u In de Fonda Formentera diende bakt de albondigas in hete olie of men ze op in een licht tomatensaus- frituurvet. Reken op zo'n tien Je en men gaf er wat droog balletjes per persoon. Serveer ze gekookte rijst bij. De „nuttige handwerken" een vak waarvoor je vroeger op school een sok moest breien, of een pan nelap moest haken zijn een tijdlang uit de gratie geweest. Wie haakte er nog kleedjes voor onder de theepot, of een sprei voor op bed? Maar nu iedereen alles „zelf doet", mogen ook brei- en haak- naalden weer in huis rondslin geren. Je hieft niet bang te zijn voor ouderwets te worden versle ten. In vergelijking met vroeger is er wel wat veranderd. Onder meer dit: we hebben geen geduld meer. Alles moet vlug af. Er moet snel resultaat te zien zijn. Een winter ing aan een priegelwerkje be zig zijn is er niet meer bij. Vandaar waarschijnlijk dat Clos en Leembruggen in Leiden, fabrikant van de Leithen garens, in de roos heeft geschoten met een heel dikke wol. Je haakt er in snel tempo een enorme lap mee. Er worden onder meer vloer kleden van gemaakt. De wol is ongeveer een centimeter dik en alleen te verwerken met een enor me haaknaald, nummer twaalf. De belangstelling, vooral voor het ronde vloerkleed, heeft Clos en Leembruggen verbaasd. „Want zo erg goedkoop is het nou ook weer niet. Maar wel IJzersterk, niet kapot te krijgen". De prijs. Berber Natuur, zoals deze wol heet, kost f 15 per 250 gram. Voor het ronde kleed heb je in totaal zes kilo nodig (in drie kleuren), dus komt het op f 360. Voor een kussentje is f 180 aan wol (drie kg) nodig, voor de wandversiering f 75 (1250 gram wol). Er zijn vier kleuren: gebro ken wit en drie tinten bruin. Vrouwen die het ronde kleed maken, hebben intussen al ge meld hoe lang ze erover doen. Het gemiddelde is zestien uur (ongeveer een week lang elke avond haken). Maar er is een re cordhoudster. Die had het kleed al in zes uur af Het boek rijkelijk verlucht met oude gravures dat onlangs bij de Haagse uitgeverij Bert Bakker is verschenen bevat meer dan honderd vegetarische recepten, onder meer voor het zelf bakken van brood en het bereiden van babyvoeding. Maar u kunt er ook alles over vis, vlees en gevogelte in lezen. Er staan De recepten werden door de New York Times vergaard die behalve chef-koks en beroemde gastronomen ook gewone huisvrouwen opriep om recepten van "puur- natuurgerechten op te sturen. Er kwamen meer dan 3000 inzendingen binnen, waarvan de meest verfijnd door Jean Hewitt, de Amerikaanse Wina Born werden geselecteerd voor dit bijzon der kookboek dat sleohts f 18.50 kost. Mary Quants opmaak voor de man LONDEN De Engelse mode-ont werpster Mary Quant die in 1960 de minirok uitvond, wil haar succes van toen nu herhalen met opmaak voor mannen. Op de Engelse markt zijn begin deze week poederdozen voor he ren verschenen, compleet met tegen tranen bestande mascara en lipsticks in discrete tinten. Mary Quant's „beauty-case-voor heren" is te koop voor 3,20 pond sterling. Zij garandeert dat de man- nen-make-up bestand is tegen de gepassioneerdste omhelzing. DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTR A AT 1080-112 LEIDEN Voor mannen brengt Max Fac tor een nieuwe aftershave serie. „Musk for men". Er zijn drie geuren herbal, spice .en citrus, (f 12,50 Nieuw van Christian Dior is de eau savage schuimbad (f24,50), scheerschuim en deodorant in spuit bus. Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Amsterdam De pil, jarenlang geprezen als het meest ideale anti-conceptiemiddel, is eén beetje over haar glorieuze hoogtepunt heen. Bij veel vrouwen gaan vaak puur emotionele bedenkingen tegen de anti-baby-tabletten de laatste tijd steeds zwaarder wegen Dit blijkt ondermeer uit een onderzoek onder pilgebruiksters, waarop de Amsterdamse arts F. P. Wibaut een deel van zijn proefschrift „Anti-con ceptie en seksualiteit" baseerde waarmee hij tot doctor in de genees kunde promoveerde. In zijn proefschrift komt dr. Wibaut tot de conclusie dat een steeds groter aantal vrouwen abrupt met het innemen van de pil stopt of daar ernstig over denkt omdat men het eenvoudig onnatuurlijk vindt om min of meer verplicht te zijn om zo'n twintig, dertig Jaar totdat dé overgang intreedt iedere dag een medicament te nemen'. Andere motieven die vrouwen bij klachten tegen de pil aanvoeren zijn: dat door het gebruik van de anti-conceptietabletten de spanning in de seksuele omgang verdwijnt. dat door het „altijd veilig zijn" de meeste mannen vaker op een samenleving aansturen, wat door vrouwen lang niet altijd wordt gewenst. En door sommige vrouwen zelfs als een soort „misbruik" wordt ervaren. terwijl de angst voor schadelijke bijverschijnselen voor 15,5 pet. van bij een onderzoek betrokken vrou wen reden was om met het inne men van de pil te stoppen. Dr. Wibaut, hoofd van de Polikli niek voor Geboorteregeling van het Amsterdamse Wilhelmina Gasthuis, komt in zijn proefschrift op grond van Nederlandse en Engelse onder zoekingen tot de conclusie, dat pilgebruiksters met klachten afwij zender tegenover seksualiteit staan dan pilgebruiksters zonder klachten. Maar dr. Wibaut heeft tegelijkertijd het idee dat klachten over de pil vaak in de hand worden gewerkt door de verplichte half-jaarlijkse controle-bezoeken, die hij eigenlijk overbodig vindt. Diepgaande medische studies hebben volgens dr. Wibaut duidelijk aange toond, dat aan het innemen van de pil ook op langere termijn geen risico's verbonden zijn. En de kans op trombose is nog steeds aanzien lijk groter als de vrouw zwanger wordt, dan wanneer zij de pil gebruikt. Dr. Wibaut vindt dan ook, dat de wettelijke bepaling dat een recept voor de pil slechts voor maximaal een half jaar mag worden gegeven, totaal onnodig angst voor de pil bevordert, en daardoor moet worden opgeheven. En hij is er zelfs voorstander van dat de pil zo spoedig mogelijk, zonder recept, bij drogisten en supermarkten wordt verkocht. Dr. Wibaut is er namelijk van overtuigd dat wanneer de pil even gemakkelijk verkrijgbaar wordt, als een pakje condooms, veel meer vrouwen die nog nog, uit schaamte of nonchalance, niets aan anti-con ceptie doen, dan wel een voorbe hoedmiddel zullen gaan gebruiken. Uit een onderzoek bij een Amster damse abortuskliniek blijkt namelijk dat ongeveer 28% van de vrouwen, die er om het afbreken van een ongewenste zwangerschap komen vragen, bij de samenleving geen voorbehoedsmiddel hebben gebruikt. Dr. Wibaut verwacht, dat door het vrijgeven van de pil het abortuscij fer iets zal dalen. Hij wil overigens de verkoop van de pil beslist niet alleen aan de drogisten en supermarkten overlaten, maar de vrouwen de volledige vrijheid bieden om de pil direkt te kopen of voor een controle toch eerst even naar de huisarts of een consulatiebureau te gaan. Als de controlebezoeken op basis van vrijwilligheid plaatsvinden, zul len er, zo verwacht dr. Wibaut, aanzienlijk minder klachten over de pil worden geregistreerd, want volgens de Amsterdamse arts is het nu nog zo, dat tijdens de verplichte half-jaarlijkse bezoeken als er door artsen naar klachten wordt geinformeerd veel vrouwen ter plaatse klachten bedenken. of klachten onthouden hebben die in feite helemaal niets met het gebruik van de pil te maken hebben. En di'. Wibaut is er van overtuigd, dat vrouwen die werkelijk last van onplezierige bijverschijnselen zoals hoofdpijn, misselijkheid, vermoeid heid, depressies, libidovermindering en zwangerschapsvlekken, aange spoord door een duidelijk gestelde, bij de pil verpakte gebruiksaanwij zing, toch wel naar de huisarts zullen gaan. Maar hoeveel voordelen, de anti conceptietabletten ook bieden, voor dr. Wibaut staat het vast, dat er in de komende jaren naar steeds meer alternatieven voor de pil zal worden gezocht. Er is trouwens nu al een grotere belangstelling voor z.g. „macro-biotische anti-conceptie" zoals periodieke onthouding en voortijdig terugtrekken merkbaar. En zelf verwacht dr. Wibaut nogal veel van de verdere perfektionering van spiraaltjes en IUD's. Maar hij meent ook dat de ontwikkeling van „de pil vooraf", waarmee verschillende farmaceuti sche fabrieken op het ogenblik druk doende zijn, ook een geweldige verbetering zou zijn. Deze pillen hoeven maar een geringe dosis gestagenen te bevat ten. Bij een onderzoek is namelijk gebleken, dat vrouwen, die In tegenstelling tot de gebruiksaanwij zing de mini-pil alleen innamen, op dagen dat zij geslachtsverkeer hadden, toch niet zwanger werden. De verklaring hiervoor is dat een eenmalige dosis gestageen reeds na enkele uren de baarmoedermond ondoordringbaar voor zaadcellen maakt. Voor de steeds grotere groep" vrouwen met rationele en irrationele bezwaren tegen het dageliiks innemen van de pil, zou de „pil vooraf" een uitkomst zijn, aldus dr. Wibaut in zijn proefschrift. Overigens hebben de farmaceutische fabrikanten het groeiende onbeha gen over de onplezierige bijwerking van de pil blijkbaar voelen anakomen, want bij de apotheken en cosnultatiebureaus zi1n sinds kort op doktersrecept zes nieuwe anti conceptiepillen verkrijgbaar. Het zijn tabletten, die allemaal een lagere dosis hormonen 'watten dan de gebruikelijke preparaten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21