De kop is eraf... Emancipade in Utrecht: best de moeite waard Gemütlich99 wandelen in inZwitserland I vis I sport ZATERDAG 24 MEI 1975 De kop is er weer af. Het nieu we visseizoen is vanochtend in alle vroegte begonnen. De opge voerde spanning van de laatste weken is vandaag weer ontladen langs de waterkant. Keer op keer constateer ik, dat er nog steeds een aparte bekoring uitgaat van zo'n eerste visdag. Eerlijk gezegd: al zou ik vantevoren weten dat er die dag geen visje te vangen was, dan nog zou ik dat „hengel- nieuwjaar" voor geen prijs wil len missen. Een sfeer, die verge lijkbaar is met die op een reü nie, waar mensen elkaar na lange tijd weer ontmoeten. Zoiets als: jongens onder elkaar. Over naar iets heel anders: afgelopen zaterdag werd in Amsterdam de laatste vergade ring gehouden van de Algemene Hengelaars Bond, afgekort AHB. Een overkoepelend orgaan dat 69 jaar heeft bestaan en wier taak wordt en is overgenomen door de nieuwe landelijke organisatie de NV VS. Ter gelegenheid van die opheffing is een boekje versche nen onder de titel „69 jaar hen gelsporthistorie". Behalve het wel en wee van bijna zeventig jaar georganiseerde hengelsport zijn in het boekje ook gedeelten opge- vissen, die een goede vechters- nomen van vroeger verschijnen- mentaliteit bleken te bezitten en de hengelsportbladen, zoals „Pis- Ik slaap op de nacht, die voorat ap, op wat oudere leeftijd de sport cicultura", het orgaan voor de gaat aan de start van het nieu- vissers, die er niet op bedacht we seizoen steevast slecht. En dat zijn zeker v00r problemen zullen terwijl ik vorige week toch al een stellen „voorschotje" heb kunnen nemen Tegenover die meevaller stond op het nieuwe seizoen. Het is na- v00r mij een grote tegenval. mehjk een goede gewoonte van de ier, namelijk de vechtlust van een fors uitgevallen forel in de „eendenkooi". De ruim vier pond zware regenboog, die ik door een toeval ,aan de haak sloeg, bleek nauwelijks in staat om enig te- Organisatie. ter Verbetering de Binnenvisserij om zo half mei een visdag je te organiseren voor de groep die valt onder de kwali ficatie „schrijvende visser" of „vissende schrijver". m j te bied6n By 6eh halve Als „strijdtoneel" wordt elk misworp, waarbij de lijn om ?et.ls. aardlg 't Is geen visserslatijn, maar voor al uw hengelsportartikélen kimt u beter terecht bij: Fa. Verhoog in Nederland. de kweekcomplexen Zien™ sioeTd^k^ei''nractive 1,1 het Mrste nui^r^ - O VB uitgekozen. Vorig jaar waren dat de kweekvijvers na het ontwarren van het Oostelijk Flevoland en dit jaar nylon gewillig naar de kant toe vond het treffen plaats in Beesd waar de OVB ruim dertig hec tare kweekvijvers heeft liggen. Voor mijzelf had ik een stille hoop dat de visstandverbeteraars ons de hele dag zouden laten vissen in de „eendenkooi" op het com plex. Dat Dierenspeciaalzaak Van Wageningen Wij zijn ruim gesorteerd in hen gelsportartikelen. Elke week verse namelijk de enige maden en wormen. Tevens div. soorten lokvoeren, Nubro, Lokna. Ook het adres a niet haarfijn vaststaat welke vis erin zit en hoe groot ze zijn. Bovendien is de omgeving er wat natuurlijker dan bij de overige plassen. De heren hadden echter voor de vroege ochtenduren anders be slist en daarom mochten mijn collega en ik het proberen in een grote driehoekige vijver waarin naast vele ruisvoorns driezome- rige karpers waren uitgezet. Zon der overdrijving mag gezegd wor den, dat we tussen de „hengel- slepen. Een bittere teleurstelling, «5 scheen °P zaterdag 8 oktober 1898, over dehengelsport werd geschreven. „Edele hengelsport" Hoe zulle wij uwe verhevene eigenschap pen kunnen schetsen, gij die dui zenden onder ons zoo vele uren van waar genot verschaft hebt en nog steeds blijft verschaffen. Is de gedachte alleen, dat gij menig werkman des zondags uit Justus de kroeg houdt, en hem de vele goede gaven, die hij te genieten digdheden, groente zaden. Padoclaan 1, Warmond, telefoon 01711—10948. Standplaatsen: dinsdag markt Oegstgeest, donderdag markt Leiderdorp, vrijdag markt Katwijk. professoren van Nederland" geen gek figuur sloegen. De karpers warend ie dag beslist niet bijzon der bijitHustig, maar we slaagden er toch in zo nu en dan zo'n kar- pertje van tussen de dertig en veertig centimeter te haken. In het verleden is er felle kri tiek uitgeoefend op de OVB waar het de kweek van karpers betrof. bloem- blad, dat uitsluitend aan de be langen der binnenvisscherij ge wijd wordt, een eereplaats (cur sief gezet) in te ruimen?" 't Is maar dat u het weet. En als u mocht denken dat de watervervuiling een verschijnsel van de laatste tijd is: „In een der locale bladen in Friesland ves tigt een vischhandelaar de aan dacht op de toenemende veront reiniging van het boezemwater door den afval van den fabrie ken. Hij wijst erop, dat deze voorgaande Jaren bleken forelletjes van zo'n 150 a 200 gram wel leuke sport te kunnen 'vrouwe Fortune bleek me die ?utremiging (verpesting) zich niet dag trouwens toe te lachcn, want bepaalt tot de onmiddellijke paar worpen later 1 opnieuw raak. Tot ieders verras sing, ook tot die van de OVB- verscheen er een flinke belang- snoekbaars boven water. Stom geving der fabrieken, maar ha ren hoogst nadeeligen invloed u- ren ver in den omtrek uitoefent. Hij dringt er daarom op aan, overheeds-wege maatre- toeval, werk. Het leuke toch wel' aardig «elen genomen zullen worden, rilt. Irwnnri tetrort +j» croon» T?oc i zo'n visdag i Die kritiek rijk deel zeker gerechtvaardigd omdat die gekweekte karper irn de eerste plaats was bestemd voor de consumptie. Hij groeide erg halve het feit, dat er~al3jd wel niet eens morden dat snel, maar als het op vechten aan een visje gevangen wordt, het iets gebeurt? kwam, gaf hij niet thuis. Jan luisteren naar de heren hengel- Schreiner zei het onlangs nog professoren langs de waterkant, treffend: ze kweekten kistkalve ren voor een stierengevecht. Enkele jaren geleden heeft men bij de OVB echter een nieuwe weS ingeslagen, die meer aan de ge]s hadden uitgegooid, had wensen van de sportvisser tege moet kwam. Men is toen namelijk overge gaan op het kweken van de zoge- steeds geen"teken naamde wildhy bride-karper. Het gezien kwam hij voor de eerste schrijfgeld. Het lidmaatschap so procent maal 'buurten. „Ik zit helemaal de Hengelaarsbond voor Leiden Je kunt je dan beter voorstellen de heer A- L- Serlie' Jacques Ur- hoe bepaalde vistheorieën in de lusplanteoen 418 Lelden..Hij vroeg wereld komen. Even verderop dan mlJ iets te vertellen collega en ik de hen- de hengelgrootheden zich ge- volgen komen hier de antwoor- installeerd. den: hefc lidmaatschap kost f 22,50 Toen hij i den: het lidmaatschap kost f 22,50 per jaar plus voor nieuwkomers nog een klein bedragje karper die kweekbloed in de aderen heeft verkeerd ~in "de" buurt het omstreken biedt het voordeel dat riet. Er zitten wel karpers zat, het recht krijgt met de andere helft afstamt m van wilde soortgenoten, de zo ge- mVar "die "proberen* allemaal' tan kunstaas, levend aas of met twee roemde boerenkarper. De strijd- kuit kwijt te raken bi] dat riet. hengels te vissen ln een groot lust van driezomerige wildhybri- En dan vreten ze niet" We lieten aantal wateren in de wijde omtrek de-karpertjes is me tijdens die vis de mededeling voor wat hij was. van Leiden Enige tijd later kwam hij ten gelijkertijd ,1?5de tweede maal onze kant uit en had nu weer een heel andere dag geweldig meegevallen. Ondanks het feit dat kweekvijver maar een kleine meter water stond, bleven van Leidein (u moet dan wel te- een kleine vis- acté, f 11,75) beschikken. Voor nadere informatie i theorie op zijn boog: „Het is veel bond kunt u elke dinsdagavond de soei»le Jang^e werphengel te koud, het water. Dan vang je ,-i.- niet". Een kromme hengel i De enige speciaalzaak voor al uw HENGEL SPORTARTIKELEN DE SPORT HAARLEMMERSTR. 11, tel. 24020 derop aan de vijver sprak andere weg 234, Leiden, taal. De voorraad excuses bleek nog niet uitgeput, want toen hij er nog steeds niet in geslaagd was een visje te bemachtigen kwam hij op de proppen met het feit, dat hij eigenlijk helemaal geen liefhebber was van karper vissen, maar veel liever het kunst aas hanteerde. We hebben maar zachtjes ja geknikt. Boelee's hengelsportartikelen HOGE RIJNDIJK 10, LEIDEN TELEFOON 21393 Alles voor de vissport. Maden UTRECHT Als vrouw heb ik steeds wat griezelend tegen het fenomeen Emancipade aangeke ken. Bij het horen en lezen over ruzietjes wel en niet mee doen Door Henriëtte v. d. Hoeven van diverse groeperingen, kreeg ik even de neiging heel discri minerend op te merken: „Dat zijn nou weer echt vrouwen". Maar juist omdat ik duidelijke twijfels had over het nut van die hele Utrechtse toestand ben ik er eens gaan kijken. Mijn eerste reactie was, dat moet ik eerlijk toegeven, bah wat een saaie toestand. En ik geloof dat dit een reactie van vele mensen is, die naar de Emancipade gaan als naar een „uitje". Want de Emancipade is niet te vergelijken met de Femina, Hiswa of Auto- rai. Een middagje Emancipade moet je niet doen met de instelling „Kom nu laat ik het allemaal eens gezellig over me heen ko men". De Emancipade bezoek Je omdat Je ergens al is het dan ook heel diep weggestopt, niet hele maal. tevreden bent met de rol die je nu speelt in de maatschap pij. Voor mensen die duidelijk nieuwe wegen wülen inslaan, wil len deelnemen in actiecomité's, lid willen worden van verenigin gen is er op de Emancipade in formatie te over. Het Utrechtse gebeuren komt op mij over als een grote informatiebank. Ruim 190 groeperingen zijn er vertegen woordigd van de politieke partijen tot het Leger des Heils. Die dui delijke gerichtheid zal er ook wel de oorzaak van zijn dat het be zoekersaantal wat is tegengeval len. Vrouwen en mannen die zich volkomen tevreden voelen in hun huidige situatie zullen er nooit aan denken de Emancipade te bezoeken. Als je geen geld voor een kajuit- boot hebt kun je toch naar de Hiswa gaan om je aan alle prachtige boten te vergapen. Op de Emancipade heb je niets om je aan te vergapen, de „trekker" voor mensen die alleen maar uit nieuwsgierigheid komen en pas sant een graantje meepikken over emancipatie, ontbreekt. Het blijft een zwerftocht langs folders, brochures en foto's. Toch durf ik te zeggen dat ik een erg plezierige middag heb ge had op de Emancipade. Vooral in het „woonblok". Dat kwam door de uitnodigende vormgeving van de entree met grote foto's, toch een sterk punt van deze Eman cipade en door het feit dat ik niet zo nadrukkelijk met „de vrouw" werd geconfronteerd. Want dat moet ik wel zeggen, ik ben dui delijk aan de weet gekomen hoe ik me als vrouw beter kan scho len, actief kan zijn op wel hon derd terreinen, maar hoe de rol van de man in' die veranderde maatschappij moet worden, daar over ben ik maar weinig wijzer geworden. Het bezoek aan de Emancipade heeftm ijn twijfel aan het nut van zo'n grote manifestatie niet kunnen wegnemen. Als je bewust bent dat er iets aan de rol van de vrouw moet worden gedaan, kan de Emancipade je ideeën aan de hand doen op welke manier je je zou kunnen inzetten, als je het alllemaal wel goed vond zal de Emancipade je niet inspireren tot emancipatie-daden. UTRECHT Eerlijk gezegd is de Emancipade totaal anders dan ik me had voorgesteld. Dit groot scheepse evenement, georgani seerd in het kader van het Jaar van de Vrouw, heeft de afgelo- De deelnemers die voor en ach ter ons liepen vonden dit prachtig, want zingen tijdens het lopen zijn ze daar helemaal niet gewoon. Met hun rode kniekousen en lichtbrui ne kniebroeken lopen die Zwitsers stug door en ze doen hun mond niet open dan voor het nuttigen van versterkend voedsel. Het is helemaal niet zo'n feeste- rig aangelegd volk, want ook tij dens de intocht was er weinig te beleven. En dat is ln Nijmegen een evenement, waarvoor men al de avond tevoren een stoel aan de berm zet om verzekerd te zijn van een goed plaatsje Toen wij op de laatste dag ln Bern aankwamen en onze ruggen rechten voor'n laatste krachts inspanning, was er nog geen kip te zien. Een uur later stonden er misschien twee- of drieduizend toeschouwers langs de weg, die als was het een onderbetaald baantje slechts af en toe een kort applausje weggaven. Het leek wel een stille omgang, begeleid door fanfaremuziek. Er was geen gejoel, geen feest, geen bloemetjes voor de dappere wan delaars. Wel ging er een spontaan hoeraatje op voor de Israëlische groep piloten en stewardessen van de El-Al. Behalve dan van het eten (dat zo zwaar was dat het maar goed was dat er gratis bonnten waren verstrekt) kan er van Bern geen onvertogen woord worden gezegcj. De route die door de heren or ganisatoren was uitgestippeld (waarschijnlijk niet uitgelopen, want anders hadden ze zich bij de hoogste heuvels wel bedacht), was bijzonder mooi. De kleine bosweggetjes met kiezelsteentjes en modder (heel leuk wanneer je bergafwaarts gaat) waren prachtig. Als Je er met z'n twaalfduizenden doorheen loopt, is de rust natuurlijk iets minder nadrukkelijk, maar normaal ge sproken zou het er ideaal zijn voor een rustieke wandeling. Al met al was het een wandel- festijn waar weinig massale lol aan te beleven was. Het bleef by 'gemütliche' gezelligheid en ge nieten van natuurschoon. Maar die vier journalisten zijn ondanks dat (of misschien wel dankzy dat) zó enthousiast geworden, dat ze mooi de Vierdaagse eens gaan proberen. En als dat lukt zullen de Zwitsers die in Nijmegen mee lopen weten wat feesten is pen weken zoveel negatieve kri tieken en voor-publiciteit gehad dat ik in de stellige overtuiging verkeerde in de Utrechtse Jaar beurshallen een kale, ongezellige troep te zullen aantreffen, be- vodkt door een stel fanatiek ogen de vrouwen die my als mansper soon wel met de nodige achter docht tegemoet zou treden. Door Bert Paauw Niets van dit alles. Wat ik aan tref is een groot aantal goed uit ziende stands, stapels folders, tydschriften en ander informa tie-materiaal met vriendelyk toe- kükende, toelichtende en uitleg gevende vrouwen. Waarom dan al die negatieve opmerkingen aan het adres van de Emancipade of van emanci perende vrouwen in het alge meen? Goed, je kunt de mani festatie natuuriyk geldsmyterij vinden maar er zijn bepaald wel gekkere evenementen te beden ken waar geld aan wordt besteed. Trouwens, wie maakt uit wat zin vol is of niet? Je kunt natuuriyk ook de hele vrouwen-emancipatie onzin vin den maar dan nog blyft onder meer het feit overeind dat „vrouw zyn" velen in deze maatschappü verhinderd datgene te bereiken waartoe ze de capaciteiten heb ben wat ze zich voor ogen heb ben gesteld. Lang niet iedere vrouw voelt zich nou eenmaal ge lukkig in het huishouden. Jammer eigenlijk dat al bij voor baat een manifestatie als de Emancipade veel smalende op merkingen losmaakt. Het is trou wens niet moeilijk om het evene ment zelf in het belachelyke te trekken. Je zet maar een aan tal kreten en leuzen die Je aan treft op een rytje en klaar is Kees. Lachen maar jongens. Jammer eigenlijk dat de Eman cipade zo'n teleurstellend aantal bezoeksters (ers) trekt. Want er is zeer zinnige informatie, over arbeid, over scholing, over leven en welzijn, over kerk en vrede, over politiek, over wonen, over de derde wereld en over vrou wenorganisaties verkrygbaar. Daar is niets belachelyks aan, niets fanatieks aan, gewoon, je kunt informatie krygen als je dat hebben wilt. En al zien een heleboel mensen om wat voor redenen dan ook de manifestatie niet zo zitten en al willen de sexuele hervormers van de NVSH vanwege de teleur stellende bezoekers-aantallen „voor het zingen de Emancipade uit", zoals leerlingen van de school voor de journalistiek het in de Emancipade-krant om schreven, de Emancipade is best de moeite waard. Tot 8 juni kan het nog. Opvallend veel vrouwen van middelbare leeftijd, zelfs in klederdracht, komen een kijkje nemen op de Emancipade. BERN „Je loopt zonder een oentje pijn", zei een Hollands manneke uit Vleuten, dat de Tweedaagse mars van Bern op klompen heeft uitgelopen. Deze mars, de zestiende alweer, is een zusje van de grote Vierdaagse van Nymegen. Door veel fanatieke wandelaars wordt deze mars be schouwd als een kleine training voor Nymegen en jaariyks trek ken er dan ook heel wat Hollan ders naar Zwitserland om de kuit spieren eens danig te beproeven. rw 9 t I 1 Door Dit jaar waren het er ruim vyf- honderd: militairen, politie-agen- ten en gewone burgerlieden. Bur gerlieden als de leden van fte Leidse wandelkring, die in Zwit serland al een uitgebreide repu tatie bezitten. Zy vertrokken op vrydagmiddag (vorige week, dus) met een bus uit de sleutelstad, om op zaterdagochtend precies op tijd aan de start te kunnen verschy- nen. En 's zondags na de intocht werden zy weer ingeladen om 's maandags op tyd aan het werk te kunnen gaan En dan de 47-jarige Erik Vos uit Haarlem, die al voor de veertiende keer meeliep in Bern en die straks van vijftien tot en met achttien juli, voor de tweeëntigste keer gaat lopen in Nymegen. Er waren ook een paar ónge wone burgerlieden uit Nederland. Ongewoon in de zin van zeer on- gebruikelyk. Normaal gesproken zyn journalisten dat weet een kind niet uit hun stoel te branden, zy ervaren dit soort sportieve evenementen vanuit een comfortabel perscentrum, waar drank en sigaretten voor het grij pen staan. Zo niet in Bern, waar liefst zes Hollandse broodschrijvers aan de start verschenen teneinde veertig kilometer te verslaan. Op de eer ste avond gingen er twee door de knieën door blaren van ongekend groot formaat, maar de overigen hebben de eindstreep gehaald, on der het onvervaard zingen van meestampers als "Zie ginds komt de stoomboot" en "Dona nobis pa- Dit is Theodorus van Husen, zestig jaar oud, uit Vleuten. Hij liep de Tweedaagse van Bern op klompen, is echter in het dage lijks leven geen boer, maar spoor wegbeambte.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17