Actie van Wereld Natuur Fonds 'Ontbossing kan rampzalige gevolgen hebben: exploiteer hel woud verstandig' Goud ver nielen om zilver Ie oogsten ZATERDAG 31 MEI 1975 PAGINA 15 (Foto: World Wildlife Fund Houtkap in het tropisch oerwoud van Suriname roofbouw door modern me chanisch geweld. (Foto: Kon. Instituut voor de Tropen). Door Jan Ottens De WNF-voorzitter wijst graag naar wat het internationale natuurbe- schermingswerk in een werelddeel als Afrika heeft weten te bereiken: "Daar is het dankzij prins Bernhard, want die is daar een meester in, wel gelukt om de regeringen te winnen Ivoor het natuurbehoud, voor het jreservaatsidee. De jonge staats hoofden zetten zich ervoor in, zien jhet als een prestigestrijd, maar het fls ook van commercieel belang, vanwege het toerisme. Waarbij het jnatuurlijk wel zo is dat al die grote jzoogdieren daar de mensen wel veel (meer aanspreken." Kaalgeschoren Erosie in een Amerikaans regenbos. Aan weerszijden van de evenaar torst de aardbol naar schatting 700 tot 900 miljoen hectare tropisch regenwoud. Dat is niet niks. En toch is het weer de mens die kans ziet er zo snel in om te hakken dat het nodig is een actie tot behoud van het tropische regenwoud te organiseren. Onder de vleugels van het World Wildlife Fund (WWF) gebeurt dat nu dan ook. Twee jaar lang geld inzamelen om dan toch nog de laatste resten van deze oerbossen voor de on dergang te behoeden. Zaterdag 26 april ging met een bijeenkomst in de schouwburg van Deventer de Nederlandse actie van start. Andere internationale organisaties proberen al degenen die bezig zijn de tropische regen wouden „open te leggen" en dienstbaar te maken aan de economische groei van de be trokken ontwikkelingslanden ervan te over tuigen dat ze goud vernielen om zilver te oogsten, zoals de Braziliaanse bioloog Damas- ceno bitter opmerkte. De tropische regenwouden, goud? Die ontoe gankelijke, klamme, donkere bossen met al die giftige slangen en bijtende insekten, goud? Begin achttiende eeuw bracht de Braziliaanse regering verscheidene families metterwoon naar het regenwoud, maar toen die mensen zagen welke verschrikkelijke reuzen ze moes ten vellen voordat er landbouw bedreven kon worden, schrokken ze zo erg dat ze onmiddel lijk rechtsomkeert maakten. Het tropische regenwoud een verschrikking, met de vrese lijkste ziekten, maar ook goud? Ir. M. G. Wagenaar Hummelinck, voorzitter van het Wereld Natuur Fonds, het Neder landse comité van het WWF, en in het dage lijks leven verantwoordelijk voor de in- en externe betrekkingen van Staatsbosbeheer, zegt: "Men moet er rekening mee houden dat de tropische regenwouden van onschatbare ecologische betekenis zijn, maar dat zegt de mensen voorlopig nog zo weinig. De Brazili aan zegt: "niks mee te maken, wij hebben een sterk groeiende bevolking die we te eten moeten geven, jullie hebben mooi praten, maar ook jullie zelf hebben eerst de bossen gekapt. Jullie zijn welvarend geworden, wij willen dat ook." (Een paar keer al- is de naam Brazilië gevallen. Maar het is niet alleen daar dat het tropisch regenwoud in zijn bestaan wordt bedreigd. Er zijn indrukwekkende cijfers voorhanden die illustreren dat het proces zich afspeelt rondom (de gehele aardkloot. Bovendien zijn er schattingen over de snelheid Waarmee de tropengordel letterlijk (wordt kaalgeschoren. De F AI, de voedsel- en landbouwor ganisatie -van de Verenigde Naties berekende dat jaarlijks alleen al 5 tot 10 miljoen, hectare tropisch regenwoud wordt opgeofferd aan de •landbouw (die vervolgens, dat is het trieste, de resterende dunne teelt- laag zo snel uitput dat er binnen de kortste keren geen landbouw meer mogelijk is). Indonesië exporteerde in 1966 301.000 kubieke meter tropisch hout. In 1970 was het al 7.413.000 m3 en dit jaar tal alleen al Kalimantan (Indone sisch Borneo) 38 miljoen m3 uitvoeren. Drie Zweedse bedrijven sloten inlangs een contract met de Afrikaanse staat Liberia om 140.00Ó hectare regenwoud te vervangen floor snelgroeiende pijnbomen, want het combineren van 'rendabeler' bomen met de lage Liberiaanse lonen is, inclusief zelfs het herschepen van het hout naar de Bweedse papierfabrieken, goedkoper pan aanplanten in Zweden zelf. Miljoenen vierkante kilometers tro pisch oerwoud zijn sinds hun ontstaan (50 miljoen Jaar geleden) 11 verdwenen. De eerstvolgende bossen die aan de beurt zijn, liggen In het laagland van de Philippijnen tn op West-Malakka, in welk laatste land alles tegen de grond gaat om pe havelozen aan landbouwgrond te helpen. Binnen tien jaar is alles Weg. Ontbladering Terug naar het onmetelijke Amazo- pe-gebied. In Columbia wordt het tropisch regenwoud geveld in een tempo van 1 miljoen hectare per jaar, en dat is niets vergeleken bij wat Brazilië doet. De Braziliaanse natuurbeschermer Frisch voorspelt dat zijn land zich reeds over tien jaar opgescheept zal hebben met een gigantische woes tijn. Een regen van chemische ontbladeringsmiddelen, die continu neerdaalt uit tientallen vliegtuigen, geeft aan het begrip regenwoud een wrange en dodelijke betekenis. Aan het eind van deze eeuw, zo verwachten de deskundigen, zullen er van de tropische oerwouden op aarde alleen nog maar een Jiamdjevol zorgvuldig beschermde "exemplaren" over zijn. Waarom eigenlijk zou het niet mogelijk zijn om op zodanige wijze landbouw te bedreven en überhaupt zodanig in harmonie met de natuur te leven 'dat de nu nog resterende regenwou den in hun geheel bewaard blijven? In Nederland beantwoordt WNF- voorzitter Hummelinck die vraag op welhaast ontnuchterende wijze: „Op de heel lange duur komt er misschien ooit een positieve correla tie tussen natuur en landbouw, maar voorlopig is de ontwikkeling net een stoomwals die Je stil moet zetten Laten we nou toch eerlijk zijn: alles wijst er toch op dat we blij mogen zijn als. we 20 procent vam het nu resterende oerbos kunnen behouden". Uniek Ergens op de wereld een groot tropisch oerwoud, maar dan het enige, het laatste, betekent echter, nog geen behoud. Want er zijn talloze soorten regenwouden. Niet alleen verschillen ze op de drie continenten waar ze voorkomen, ook binnen die continenten zijn er als gevolg van verschillen in vochtig heid, hoogte, grondsoort en dergelij ke telkens „unieke" gebieden, met volkomen eigen planten- en dieren werelden. Zo komt de familie der bromelia's, bij ons bekend als kamerplanten, bij vrijwel volmaakte uitsluiting alleen voor in Amerika, met niet minder dan 1800 tot 2000 soorten, Afrika kent er slechts een, Azie geen enkele. Aangezien tropische regenwouden sinds de ontwikkeling van de zaadplanten, zo'n 50 miljoen Jaar geleden, een ongestoorde ontwikke ling konden doormaken vormen ze nu duidelijk de rijkste manifestatie van het leven op aarde. Nergens anders komen er zoveel planten- en diersoorten voor. In Zuid-Oost Azie tellen de wouden niet minder dan 25.000 soorten zaadplanten (ter vergelijking: 'Ne derland telt er 1200), 49 procent van die soorten wordt nergens anders ter wereld gevonden. Terwijl een land als Nederland 360 vogelsoorten kent, kan Malakka bogen op 660, waarvan er 444 uitsluitend in de tropische regen wouden leven. In een Costaricaans oerbos werden op 1 hectare 269 soorten geteld en in Peru op een plaats zelfs 410 soorten. In de regenwouden van Midden-Amerika is het aantal vogelsoorten vier keer zo hoog als in een gematigd bos in het oosten van de Verenigde Staten. En datzelfde geldt ook voor de insekten, amfibieën en talloze andere dieren. V oorraadschuur Wat is dan toch die ecologische waarde van de tropische regenwou den, waarom zijn ze goud en geen zilver? De ecologen wijzen erop dat de oerbossen 's werelds grootste geneti sche (erfelijke) reservoirs zijn, d.w.z. de grootste voorraadschuren waaruit de biologische evolutie putten kan, maar voor wie begrippen als „direct nut" meer zeggen: ook de mens kan iets met dergeijlke genenbanken beginnen, zoals hij trouwens meer malen heeft gedaan. Hij kan er voor de ontwikkeling van de geneeskunde zijn voordeel mee doen, hij kan er de bestrijding van plagen mee verbeteren, hij kan economisch belangrijke dieren fokken en plan ten kweken. Natuurlijk kan iets wat voortdurend groeit „geëxploiteerd" worden. De produktie van hout is op zichzelf niet verwerpelijk, maar het is de roofbouw die het hem doet, om het even of het gaat om wegenaanleg, bosbouw, huizenbouw, landbouw, of desnoods recreatie. Wat de Indianen in het verleden met hun primitieve middelen aan bos kapten en vervolgens platbrand den, heeft al tot in onze tijd diepe sporen in het tropisch regenwoud achtergelaten, en de mate waarin zij dat deden verschilt toch echt wel .van het moderne mechanische geweld waarmee het tropische regenwoud tegenwoordig wordt ge veld. Een hectare goed toegankelijk oerwoud is al rijk als er 15 tot 25 bomen van werkelijk commerciële waarde staan, maar het technologi sche gerei gaat er als een scheermes overheen en verwoest ook nog eens 75 procent van het omringende struikgewas. In het veen kijkt men niet op een turfje. Kwetsbaar Nu leert de ecologie dat een biologisch systeem des te stabieler is naarmate de soortenrijkdom groter is, het tropisch regenwoud blijkt echter een uitzondering op die regel te vormen. Het is juist bijzonder kwetsbaar. Ouderwetse maar nog steeds veelvuldig toegepaste „slash and burn"-technieken (kappen en verbranden, in Indonesië ladangen genoemd) bewijzen het al: na een korte tijd van landbouw blijkt de grond volkomen uitgeput en zo hard als een steen. Bijna alle voedingsstoffen zitten in de levende planten: Wat er in de dode zit wordt vrijwel onmiddellijk weer door de-levende opgenomen. In de Braziliaanse perbosgrond zit vrijwel geen calcium, geen magne sium, geen kalium, een beetje fosfor, maar wel een heleboel aluminium. Terwijl in de afgestorven planten op een hectare 18,4 kilogram calcium bleek te zitten, was de concentratie in het oppervlaktewater onmeetbaar klein. Het wankele evenwicht is snel verstoord. En dan mag er van de tropische regenbossen geen blijvende oogst meer worden verwacht. Simpel omdat ze er niet meer zullen zijn. Ook is voor het behoud van de regenwouden wel het argument aangevoerd dat ze de longen van de wereld zijn. maar de Braziliaanse bioloog prof. Mario Ferri rekende vorig jaar september op het eerste internationale ecologiecongres in Den Haag met dit sprookje af: er wordt net zoveel zuurstof verbruikt als geproduceerd. Ook hier een evenwicht, en geen verlies of winst. Twee miljoen Eigenlijk gaat het bij de tropische regenwouden om verschillen in inzicht tussen enerzijds landbouw kundigen en economen en ander zijds de ecologen. De eersten willen een zo groot mogelijke produktie in zo kort mogelijke tijd (en oogsten „zilver"), de tweede willen op de langst mogelijke t.rmijn goud oogsten. WNF-voorzitter ir. Humme linck: „De ontwikkelingslanden, die behoefte hebben aan geld, zijn al gauw geneigd buitenlandse maat schappijen concessies voor houtkap te verlenen, vaak ook wel onder zekere voorwaarden, maar ze zijn niet in staat om de naleving te controleren en bovendien vaak niet in staat of zelfs bereid de bevolking die achter de houtkap aantrekt, het ladangen te verbieden". De Nederlandse actie, die volgens Hümmelinck de komende twee jaar twee miljoen gulden moet opbren gen, zal zich speciaal richten op Indonesië (het Goenoeng Leuser-re- servaat op Noord-Sumatra waar het Wereld Natuur Fonds ook al een actie voert voor de laatste orang-oetangs en voor rinocerossen), op de Afrikaanse staat Roeanda (met een zelfde reeds bestaande actie voor berggorilla's) en op Suriname, waarheen al 40.000 gulden voor een Amerikaans onderzoek project. Het geld gaat in het algemeen naar studie en intensivering van de bewaking. Dat moet ook wel want tropische regenwouden kun je niet aankopen, dat is helemaal onbegon nen werk. Hummelinck verder: "Dus moet Je komen met een ander verhaal. Exploiteer het woud verstandig. Je kunt wijzen op de rampzalige gevolgen die de ontbossing kan hebben. Op de erosie, die de landbouw volledig onmogelijk maakt. Zo is het midden van Noord-Amerika aan zijn beroemde dust-bowl gekomen, zo is in Rusland een rijk landbouwgebied als Kazak stan in een woestijn veranderd. Ik j vind dat je niet in een gesprek van welles-nietes en kijk naar je eigen mag vervallen."

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15