TERUGTELLEN BIJ EEN NIEUW BEGIN PIONIERS Eerste Russisch-Amerikaanse rendez-vous in de ruimte PAGINA 14 ZATERDAG 31 MEI 1975 10-9-8-7-6-5-4-3-2-1-igniltion-we have liftoft Terug-tellen is in de ruimtevaart een bijzonder belangrijke aangelegenheid. Het markeert het spectaculaire begin van een vlucht, veelal via radio en televisie „bijgewoond" door miljoenen over de gehele aarde en altijd heel gespannen door honderden, die bij de voorbereiding van een vlucht betrokken zijn geweest, andere hon derden, die in de vluchtleidingscentra de vlucht zullen begeleiden en bovenal niet te vergeten de familieleden en overige nauwe relaties van de mannen, die een nieuw ruimte-avontuur tege moet gaan. Op 15 juli a.s. begint een bijzondere ruimte- vlucht: een gemeenschappelijke vlucht van een Amerikaanse Apollo metd rie man aan boord en een Russische Sojoez met twee ruimtevaar ders. Die vlucht markeert, naar velen hopen, een nauwere samenwerking in de ruimte tussen de twee mogendheden, die tot dusver de beman de ruimtevaart gescheiden hebben „gemaakt". Het lijkt ons een passende gelegenheid, om de bemande ruimtevaart tot dusver de revue te la ten passeren, als het ware terug te tellen in de geschiedenis van de menselijke exploratie bui ten de wieg van de mensheid, de aarde, de ex ploratie van de eindeloze wereldruimte die nog zoveel raadsels in zich bergt en waarin naar alle waarschijnlijkheid ook antwoord kan worden gevonden op talloze vragen, die voor ons leven op aarde van belang zij n. Het is nog altijd een open vraag of de onbeman de dan wel de bemande ruimtevaart het meeste kan bijdragen tot onze kennis omtrent de we reld waarin wij leven en welke van deze twee explorabiemethoden nu en op den duur het meeste directe nut kan opleveren voor ons wel zijn. Deze vraagt zal wel altijd open blijven. Beide systemen hebben hun waarde, terwijl er nauwelijks maatstaven te vinden zijn, om deze waarden te meten. Het feit, dat wij in dit overzicht de nadruk leg gen op de bemande ruimtevaart vindt alleen zijn oorsprong in de omstandigheid, dat het in juli a.s. gaat om een zeer opmerkelijke vlucht in de bemande ruimtevaart: Russen en Amerikanen die elkaar in de ruimte ontmoeten, daar gaan samenwerken tijdens bezoeken aan eikaars ge koppelde ruimtevoertuigen, en daarmee een ba sis zullen leggen voor een gezamenlijke per land alléén nauwelijks betaalbare exploratie door de mens van de verdere ruimte, van hemel lichamen als Mars en de manen van Jupiter, en dichterbij huis ook onze eigen maan, die nog vele raadsels en beloften voor de mens in zich bergt. Sinds 12 april 1961, toen de Rus Joeri Gagarin één rondje om de aarde draaide en daarmee de eerste mens in de ruimte werd, hebben de Russen en Amerikanen tezamen in totaal 29361 uur en 18 minuten man-uren ruimte-ervaring opgedaan. Dat is ruim 1223 dagen ofwel meer dan twee en een half jaar! Smeert men die ruimte-ervaring gelijktijdig uit over de ruim veertien jaren bemande ruimtevaart dan betekent dit maar liefst vijf uur en drie kwartier ieder etmaal. Uiteraard heeft niet iedere dag bijna zes uur een mens in de ruimte gezeten, maar het geeft toch een indicatie van de intensiteit waarmee de bemande ruimtevaart bedreven wordt. Het is een betrekkelijk normale zaak geworden. Overigens is deze volgens een cli- che-typering „stormachtige" ontwik keling van een sensatie van de eer ste rang tot een normale zaak geens zins een uniek verschijnsel. Op een aanverwant terrein is een duidelijke parallel te vinden: in 1903 maakten de gebroeders Wright de eerste mo- torvlucht, maar veertien jaar later, in V 1917, was de luchtvaart al ge heel ingeburgerd. ingeburgerd. Vanzelfsprekend niet in de mate van thans, maar ook toen was de nieuwe technologie in korte tijd gemeengoed geworden en be tekende een vliegtochtje echt geen wereldsensatie meer. De kreet, dat wij in een dynamisch tijd leven, mogen we niet alleen op de naoor logse jaren van toepassing iten zijn. Niettemin blijft de snelle ontwik keling van de bemande ruimtevaart opmerkelijk. Niemand had ten tijde van de vlucht van Gagarin durven denken zonder uitgemaakt te wor den voor ireële fantast) dat nog geen anderhalf decennium later drie mannen bijna drie maanden achter een in een ruimtestation zo groot als een vierkamerflat om de aarde zouden wentelen, zoals de drie Ame rikanen in Sky lab-m rond de Jaar wisseling 1973/1974, of dat slechts vijf jaar na Gagarin de eerste men sen op de maan zouden rondwande len en daar korte tijd later een auto zou rondrijden. Het merkwaardige is, dat we met deze ervaringen voor ogen nog niet goed durven voorspellen, welke nu nog als fantastisch beschouwde spek takelstukken over een jaar of tien te zien zullen zijn geweest. Wat er thans voor zover bekend op stapel staat is namelijk niet zo bijzonder sensationeel, afgezien van het feit, dat over een jaar of vijf de Ame rikaanse ruimte-shuttle, een her haalde malen bruikbare capsule, die veel weg heeft van een vliegtuig de ruimtevaart ook voor vrijwel onge trainde mensen mogelijk zal maken. In de ontwikkeling sinds Gagarin heeft Rusland de eerste jaren on- tegeegeglijk d/ leiding gehad en het tempo aangegeven, zoals ook in de eerste Jaren van de onbemande ruimtevaart, die begon met de lan cering van de Russische Spoetnik- I op 4 oktober 1957. Voor die op zienbarende Russische start zijn ver- Twee retours aarde-zon De kosmonauten en astronau ten (Russische en Amerikaanse ruimtevaarders hebben nu een maal sinds Gagarin en Glenn aparte benamingen gekregen als waren het verschillende rassen) hebben in de afgelopen 14 jaar niet minder dan bilna zeshon derdmiljoen reiziger-kilometer in de ruimte afgelegd. Dat is ongeveer twee retour tjes aarde-zon of 750 retourtjes aarde-maan of tenslotte 15.000 maal om de aarde. Dag en nacht doorlopende zou een stevige tip pelaar daar 11.000 jaar over doen. Dan had hij bij het aller vroegste begin van de menselijke „beschaving" moeten beginnen om nu na voltooide taak zijn blaren te kunnen gaan verzor gen. Wetenschap en technologie door P. Bok schillende oorzaken aan te wijzen. In de eerste plaats beschikten de Rus sen over krachtiger raketten dan de Amerikanen. Militaire overwegingen hadden tot die voorsprong geleid. In de tweede plaats werd in Rusland het gehele complex van ruimte-pro jecten centraal geleid, terwijl in Ame rika elkaar beconcurrerende onder delen van de strijdkrachten, die de hoofdtoon aangaven in de techno logische ontwikkelingen, een doel treffende centrale leiding in de weg stonden. Dit laatste deed de voor sprong aan technologische kennis van Amerika teniet, welke dit land had kunnen inzetten dank zij het feit, dat na het einde van de tweede wereldoorlog de meest vooraanstaan de raketdeskundigen (zoals Von Braun) door Amerika uit het ver slagen Duitsland als „oorlogsbuit" wa waren ingepikt. Rusland beschikte daardoor over een overwicht aan brute kracht om zaken de ruimte in te slingeren. Ame rika moest aan de grenzen van zijn lanceercapaciteit werken. Een van de gevolgen van deze situatie was, dat Amerika verfijndere technieken voor miniaturisering moest ontwikkelen dan de Russen nodig dachten te hebben. Op den duur heeft dit alles de Amerikaanse achterstand doen verkeren in een overduidelijke voorsprong op Rus land, nadat eenmaal een behoor lijke lanceercapaciteit was verkre gen. Een en ander leidde er toe, dat aanvankelijk de Amerikaanse povere prestaties smalend door de wereld werden bekeken, maar ook leidde dit er toe, dat de NASA een betere greep kreeg op de project-ontwikke ling en dat president Kennedy, stom weg uit prestige-overwegingen, het stoutmoedige plan laacceide om in ieder geval de primeur te hebben van een Amerikaan op de maan. Deze twee gevolgen van de aanvan kelijke Amerikaanse achterstand heb ben de Verenigde Staten gten wind eieren gelegd. Al enkele jaren na de vlucht van Gagarin was het uit met de Russische primeurs en records, die voortaan, zeker in de bemande ruim tevaart praktisch alleen aan de Ame rikanen ten deel zouden va'len De stand-in-de-ruimte bij het be gin van een gezamenlijk Russisch- Amerikaanse vlucht samenvattend kan het best in de volgende cijfers worden gegeven. Rusland heeft in totaal 25 bemande vluchten gemaakt, tegenover de Ame rikanen 30. De Russen brachten daarbij 46 kosmotauten in de ruimte, Amerikanen 68. De vluchtduur van de Russische bemande capsules be droeg 3614 uur 52 minuten, die van de Amerikaanse 7666 uur 28 minuten. De 34 verschillende Russische kos monauten deden daarbij 7439 uur 37 minuten man-uren ruimte-erva ring op, de 41 verschillende Ameri kaanse astronauten 21921 uur en 41 De persoonlijke gegevens over deze in totaal 75 ruimtevaarders tonen wij in een aparte tabel op deze pa gina. De Russen lanceerden 9 eenmans- capsules (6 van het type Wostok, van het type Sojoez 3), voorts tweemanscapsules (1 maal een Wos- hod en 10 maal een Sojoez) en 5 maal een driemanscapsule (1 Wos- hod en 4 van het type Sojoez). Aan vankelijk was de Sojoez voor een driekoppige bemanning bestemd, maar later is de capsule sterk ge wijzigd na het ongeluk met de drie mans Sojoez-11 in juni 1971 toen de drie kosmonauten Dobrovolski, Vol- kow en Patsajew na een Ruusische duurrecordvluch van 569 uur en 40 minuten bij de landig om het leven kwamen. Sindsdien is de Sojoez voor slechts twee bemanningsleden ge schikt. De Amerikanen lanceerden 6 een- manscapsules (alle van het type Mercury), 10 tweemanscapsules (alle van het type Gemini) en 14 drie manscapsules (alle type Apollo, ge bruikt voor vluchten om de aarde, maanvluchten en transport naar het ruimtestation Skylab). Van de 34 verschillende Russische kosmonauten maakten er 24 slechts één vlucht, 8 man twee vluchten en 2 man drie vluchten. Van de 41 verschillende Ameri kaanse astronauten maakten er even eens 24 man een vlucht, voorts 10 man twee duchten, 4 man drie vluchten en 3 man vier vluchten. Het persoonlijk duurrecord van verblijf in de ruimte berust merk waardig genoeg zowel bij de Russen als de Amerikanen bij ruimtevaar ders die slechts één vlucht op hun naam hebben staan. Voor de Rus sen zijn dat Goebarow en Gretsjko, die van 11 januari tot 12 ebruari van dit jaar een vlucht maakten in de Sojoez-17 van 701 uur en 3 mi nuten (reim 29 dagen) en voor de Amerikanen zijn het Carr, Gibson en Pouge die van 16 november 1973 tot 3 februari 1974 in de -ruimte waren met de Apollo-Skylab-III dat wil zeggen 2040 uur en 13 minuten ofwel iets meer dan 85 dgen. Geruime tijd is het „hoogterecord" ook in de belangstelling geweest, want het was althans in lekenogen indrukwekkend het verst van „huis", dat wil zeggen van de aarde te zijn geweest. De Russen hebben het niet verder gebracht (indertijd een re cord) dan 492 kilometer tijdens de vlucht van de Woshod-2 in maart 1965. Aardig te vermelden is, dat naast commandant Beljajew de kos monaut Alexei Leonow aan die vlucht deelnam. Leonow wordt com mandant van de Russische Sojoez, die in juli met de Amerikaanse Apollo zal koppelen. Leonow was voorts de eerste mens, die een „ruimtewande ling" maakte tijdens die tot dusver enige ruimtevlucht op zijn naam. Sindsdien hebben Russen voor zover bekend niet meer hun capsules in de ruimte verlaten behalve „binnen door" bij koppelingen. De Amerika nen hebben tientallen „EVA's" (Ex tra Vehicular Activities) op hun naam staan, b.v. bij alle maan-ex- pedities en bij het Skylab-project. Leonow moest zijn Sojoez-vlucht in maart 1965 afsluiten met een nood landing in de Oeral na slechts ruim een etmaal ruimte-ervaring. Het „hoogterecord" is al lang niet meer in Russische handen. Alle Ame rikaanse vluchten om en naar de maan hebben deze 492 km van Leo now verre overtroffen. Bij al die tien vluchten was de betrokken Apol lo meer dan 400.000 km van de aar de, voor het eerst met de Apollo-8 tijdens de befaamde kerstvlucht om De twee commandanten van de Apollo-Sojoez-vlucht Stafford (rechts) en Leonow (links) ont moetten elkaar in oktober j.l. in Amsterdam tijdens een interna tionaal ruimtevaart-congres, Tus sen hen de twee ambassadeurs van hun landen in ons land, links de Amerikaan Kingdom Gould en rechts de Rus A. I. Romanow. De wereldberoemde -pionier van de bemande ruimtevaart Joeri Gagarin, iviens solovlucht van één rondje om de aarde in april 1961 voor eeuwig een mijlpaal in de geschiedenisboekjes van de toekomst zal zijn. Bijna 7 jaar na zijn beroemde vlucht kwam hij om bij de training voor een volgende ruimteopdracht. de maan in december 1968, waarbij Borman, Lovell en Anders de beman ning vormden. Voor het eerst aan schouwden mensenogen toen direct, de „achterkant" van de maan. Een belangrijke Amerikaanse pri meur was de eerste maanlanding op 20 Juli 1969 door Armstrong en Al- drin. Er hebben nu in zes expedities twaalf Amerikanen op de maan ge lopen of gereden. De Russen hebben nog geen enkele maanlanding uitge voerd. De Russen houden nog wel het re cord van het grootste aantal mensen (en bemande capsules) tegelijk in de ruimte. In oktober 1969 maakten de Sojoez 6, 7 en 8 met resp. 2, 3 en 2 kosmonauten aan boord, een ge meenschappelijke vlucht. Daarbij kwam het niet tot een koppeling en het oorspronkelijke doel van het ruimtespektakel is nooit geheel uit teriaal voor de constructie van een ruimtestation in een baan om de de doeken gedaan. Het gerucht wil de, dat een zeer krachtige raket ma- aarde had moeten brengen, welk sta tion dan door de zeven kosmonau ten geassembleeerd had moeten wor den,, maar de draagraket zou hébben gefaald. De Amerikanen hebben maixmaal vier man tegelijk in de ruimte gehad! namelijk de tweemans- Gemini's 7 en (later gelanceer de) 6.Zij ontmoetten elkaar in de cember 1965 wel in de ruimte maar voerden ook geen koppeling uit. Russische primeurs in de ruimte waren: de eerste mens, de eerste vrouw (Valentina Teresjkowa in juni 1963 in de Wostok-6, later gehuwd met de kosmonaut Nikolajew, één welgeschapen kind), de eerste twee- li ngvlucht, de eerste drielingvlucht, de eerste ruimtewandeling, maar ook het eerste dodelijke slachtoffer, waar over elders meer. Amerikaanse primeurs waren er aanzienlijk minder maar wel van groter gewicht: de eerste koppeling in de ruimte, de eerste vlucht om de maan en de eerste maanlanding. Daarmee zouden wij het „aftel len bij een nieuw begin" willen besluiten. Een fragmentarisch over zicht, dat ondanks zijn beperkin gen toont, hoe de kaarten liggen in de ruimte, waar nu binnenkort voor het eerst de grote rivalen Amerika en Rusland elkaar de hand zullen reiken in een historische vlucht, die in zeker opzicht de tweede fase van de bemande menselijke ruimtevaart inluidt. Hieronder laten wij de namen volgen van alle Ameri kaanse en Russische ruimtevaarders, die vluchten heb ben gemaakt voordat zij eindelijk elkaar in de ruimte zullen ontmoeten. De namen zijn per land alfabetisch gerangschikt, waarbij is aangegeven hoeveel vluchten zij hebben gemaakt, wat hun totale vluchtduur was en hier en daar wat bijzonderheden. Amerikaanse astronauten Naam Aantal Totale duur Bijzonderheden vluchten in uren- Aldrin Anders Armstrong Bean Borman Carpenter Carr Cernan Collins Conrad Cooper Cunningham Duke Eisele Evans Garriot Gibson Glenn Gordon Grissom Haise Irwin Kerwin Lousma Lovell Mattingly McDivitt Mitchell Pogue Roosa Schmitt Schweickart Scott Shepard Shirra Stafford Swigert minuten 2 289.53 op maan 1 147.11 om maan 2 206.00 eerste op maan 2 1671.56 op maan 2 477.46 om maan 1 4.56 1 2040.13 duurrecord 3 566.16 om en op maan 2 266.05 om maan 4 1179.38 op maan 2 255.16 1 260.09 1 266 00 1 260.09 1 301.52 1 1427.20 1 2040.13 duurrecord 1 4.55 1ste A om aarde 2 315.53 om maan 2 5.09 omgekomen bij brand Apollo 1 142.54 schipbreuk Apollo 1 295.12 1 672.49 1 1427.20 4 715.15 2 maal om maan, schipbr. Ap. 13, 1ste 4x in ruimte 1 266.00 om maan 2 338 57 1 216.02 op maan 1 2040.13 duurrecord 1 216.02 om maan 1 301.52 geoloog op maan 1 241.01 3 546.55 op maan 2 216.17 1ste A in ruimte op maan 3 295.13 3 290.15 om maan 1 142.54 schipbr. Ap. 13, om maan 1 672.49 1 9756 eerste rulmtew. A, later dood bij brand AdoIïo 1 295.12 om maan 4 533.43 om en op maan Russische kosmonauten Bijzonderheden Atsjoechin Beljajew Beregowoy Bykowski Chroenow Demin Dobrovolski Feoktistow Filiptsjenko Gagarin Goebarow Gorbatko Gretsjko Jelisjejew Klimoek Koebasow Komarow Lazarew Lebedew Leonow Patsajew Popowitsj Roekawisj nikow Seraf anow Sewastjanow Sjatalow Sionin Teresjkowa Aantal Totale duur vluchten in uren- sminuten 1 383.07 1 26.02 1 94.51 1 119.06 1 48.43 1 48.12 1 569.40 1 24.17 2 262.05 701.03 11841 701.03 215.10 192.50 118.42 51.02 49.31 192.50 26.02 49.31 519.21 569.40 454 04 191.10 48.12 424.59 237.41 118.42 70.50 dood bij landing generale Sojoez- Apollo eerste in ruimte Russ. duurrecord Russ. duurrecord overstapje in ruimte eerste dode, om gekomen bij lan ding Sojoez-1 noodl. na start eerste uitstapie in ruimte, daar na noodlanding noodlanding kort na start eerste tv uit ruimte dood bij landing genprale Sojoez- Apollo Wolnyow Yegorow Sojoez-18-A-B De 'stand in de ruimte' die wij op deze pagina en op een volgende pagina over de Apollo-Sojoez-vlucht vermel den, gaat voor de Russen tot en met de Sojoez-18, die op 5 april jl. werd gelanceerd maar direct na de start door een mankement aan de lan- ceerraket een noodlanding moest maken. De op 24 mei begonnen Sojoez-vlucht is daarbij niet inbegrepen. De Russen noe men die laatste Sojoez num mer 18, maar het moet eigen lijk 19 zijn. De noodlandings- vlucht achten zij 'ongenum merd'. We zullen het voor de statistiek maar op Sojoez- 18-A en Sojoez-18-B moeten houden, om met de num mering niet helemaal in het slop te raken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 14