'Overwinning op conditie' voor Hans Langerijs Gerd Muller nog altijd „de grote ziener" Middelink ziet talent voor Olympisch jaar SLOTRIT VOOR BRUESSING Langerijs met Bruessing in Zoeterwoudse ronde Atleet Prefontaine bij ongeluk gedood Raleigh niet in Tour Ontvangst vervangt9 training van Oranj e INTERLAND OP RADIO EN TV v.v. LDWS ZATERDAG 31 MEI 1975 „Deutschland, Deutschland über al lesDat mag je wel zeggen nu de Duitsers, na het winnen van de wereldbeker, en via Bayern München vorig jaar ook al van de Europa - Cup, ook dit jaar weer twee Euro pa-cups wisten te veroveren. En om Door Nico Scheepmaker het ons, verwaande Hollanders, nog eens extra in te peperen had Bo- russia Mönchengladbach zijn korf balteam naar Enschede gestuurd om voor een 1—5-overwinning op Twen te te kunnen zorgen. Die 1—1 die we in Frankfurt bevochten, mag dan nauwelijks een compensatie heten. Blijft natuurlijk de vraag of de Duitsers al die overwinningen ver dienden? De 21-zege in München op het team van Michels, en afge lopen woensdag de 2—O-zege in Pa rijs op Leeds United? Ik ben ge neigd om te zeggen: Ja, Beckenbau- er c.s. verdienden deze overwinnin gen volkomen. Want als ze ze niet verdienden met hun voetbal, moe ten we wel aannemen dat ze, door een hogere macht bestuurd, die over winningen om andere redenen ver dienden. Dan denkt ik toch maar lie ver, dat zij hun overwinningen ver dienden omdat ze net iets beter of slimmer of vasthoudender speelden dan hun tegenstanders. Het rustige van tv-kijken is, dat je niet, zoals op de tribune, steeds „pas op, achter je hoeft te roepen. De Engelse supporters die in Pa rijs de tribunes sloopten om aan vol doende werpmateriaal te komen, slaagden er bijna in om de foto grafen, de suppoosten en de spelers dusdanig met hun gesmijt te inti mideren, dat ze als een kudde opge jaagde schapen hun toevlucht moes ten zoeken binnen de middencirkel. Daar moeten mooie plaatjes van te maken zijn door de televisie. Vanaf de tribune regent het projectielen, de fotografen hollen in paniek, be pakt en bezakt het veld op, ook de suppoosten haasten zich naar het middenveld om buiten het bereik van de stoelzittingen en bierflesjes te ko men, de buitenspelers en achterspe lers achten het ook veiliger zich te rug te trekken naar het punt dat het verst van de tribunes verwijderd is, en zo staat dan binnen enkele minuten een hele meute angstige mannen op die afgeplatte terp van de middencirkel in de hoop dat die zo magisch zal blijken te zijn, dat geen der projectielen de kalklijn kan passeren. Wordt dat welicht het nor male voetbalbeeld anno 1984.? Bayern München won deze wed strijd omdat het een betere „asmo- gendheid bleek te zijn dan Leeds United. Een elftal staat of valt met zijn as: de keeper, de ausputzer, de voorstopper en de midvoor. Er is een tijd geweest dat het Nederlands elf tal de sterkste as ter wereld bezat, een tijd die helaas net voor het we reldkampioenschap viel: Jan van Be- veren, Rinus Israel, Barry Hulshoff en Johan Cruijff. „Geen macht ter wereld kon dit droombeeld drillen, om even een regel van de dichter Han G. Hoekstra te citeren. In de Europa-cupfinale van afge lopen woensdag was het de as Maier- Beckenbauer-Schwerzenbeck-Mül- ler die de Engelsen de das heeft om gedaan. Sepp Maier, die in beslissen de wedstrijden altijd voor aangena me verrassingen zorgt, was onver murwbaar op alle soorten ballen: hoge, lage, verre en dichtbije, ter wijl zijn opponent aan de overkant twee gevaarlijke situaties kreeg op te knappen waarbij hij beide keren faalde: hij viel niet gestrekt na het Gerd Muller. schot van Roth, maar zonk slechts beteuerd op zijn linkerknie, en hij hed niet in de gaten dat Müller hem bij het tweede doelpunt te vlug af zou zijn. Beckenbauer was de rust zelve (zo als dat dan heet), en dit keer ging hij niet alleen maar sierlijk te werk, maar schroomde hij ook niet zijn verzorgde lichaam meermalen in de baan van een Engels schot te werpen. Hij knapte, kortom, ook veel vuil werk in de achterhoede op. Ik heb hem geturfd omdat ik nieuwsgierig was te zien hoe hij tegen het te ver wachten anderhalf uur durende, of fensief aan de Engelsen overeind zou blijven. Hij was daarbij niet uitzon derlijk vaak aan de bal (31 keer voor de rust, 29 keer erna), maar het aantal goede handelingen was hoog, te weten 25 voor de rust en 23 keer erna. Hij besloot zijn optre den bijvoorbeeld met het wegkoppen van twee hoge ballen voor het doel, terwijl zijn wereldberoemde noncha lance hem maar drie keer parten speelde. Een hakje dat bij een te genstander terechtkwam: een bal die hij tegen de scheidrechter opschoot waardoor Zobel een gevaarlijke si tuatie moest klaren: en een derde misser die ik graag even voor u be schrijf omdat hij me kenmerkend voor Beckenbauer leek (ik voorspel overigens dat hij Europees voetballer van het jaar wordt, als opvolger van Cruijff). De Duitsers speelden de bal rond in de achterhoede, er klonk toen ge fluit en gejoel op van de tribunes, dat prikkelde Beckenbauer kennelijk en hij wilde toen via zijn karakte ristieke sierlijke trap met de bui tenkant van de voet (het zogeheten „buitenkantvoetpassje) aan het pu bliek bewijzen dat hij geen „gemak zuchtvoetballer was. Maar zie, de bal draaide naar een Engelsman, die meteen een gevaarlijke tegenaanval kon opzetten. Ik loop nog even die as van Bayern München af. Schwarzenbeck is na tuurlijk geen grootse voetballer, maar je mag als ploeg niet mopperen als je hem als voorstopper hebt: hij nen- traliseerde veel hoge ballen (en veel hoog opspringende Engelsen! in het strafschopgebied. En tenslotte was het toch weer Gerd Müller die Leeds de genadeklapgaf. Je kon het zo mooi zien in de herhaling. Op rechts ging Kapellmann versnellend langs zijn tegenstander, Müller liep "ver dekt opgesteld achter hem aan over de as van het veld, op exact het juiste moment rook hij zijn kans, sprintte schuin in de richting van de eerste paal voorbij de Engelse ver dediger, die een seconde tevoren toch nog enkele meters dichter bij de bal was, Kappelmann trok voor en Mül ler dook, op de bal toerennend (dus niet afwachtend, maar tegen de rich ting van de bal inlopend) bij de eer ste paal op en wipte de bal in het doel voordat de keeper en de achter spelers in de gaten hadden wat >r ging gebeuren. Met dit doelpunt be wees Müller, die eigenlijk de hele wedstrijd als middenvelder had ge fungeerd, dat hij nog altijd „de gro te ziener is in het internationale voetbal. Aan het eind van ieder seizoen weeg ik steeds weer af of de verlies- en winstrekening wel klopt. We ver liezen Haarlem, uit een stad met 170.000 inwoners (dat zijn dus 170.000 potentiële toeschouwers), en dan heb ben we NEC uit Nijmegen met 150.000 potentiële toeschouwers er voor in de plaats gekregen. Verlies: 20.000 poten tiële toeschouwers. Verder verloren we Wageningen met 28.000 potentiële toeschouwers, maar daarvoor krijgen we of Eindhoven, met 194.000 poten tiële toeschouwers, in de plaats (winst 166.000), of Groningen met 170.000 (winst 142.000). Het verlies van de 20.000 potentiële toeschouwers die we door het vertrek van Haarlem lijden, wordt dus ruimschoots gecompen seerd door de winst die we dank zij Eindhoven of Groningen zullen boe ken. AMSTERDAM De tripmf van Hans Lan gerijs toverde een brede glimlach op het ge richt van Joop Middelink. „Een overwinning op conditie", constateerde de KNWU- wegcoach. „Het succes van een verstandige benadering. Want Langerijs is typisch een voorbeeld van een sport jongen die weet waar mee hij bezig is. Een knul die over allerlei dingen nadenkt. Die van zichzelf heeft ont dekt wat hij wel en niet moet doen om op het juiste moment in optimale vorm te zijn". Door Henk Kruithof Juul Bruessing. AMSTERDAM De angst was ongegrond. Tijdens de slotrit van tNibbixwoud naar Amsterdam is tangerijs" zege in Olympia's Ron- tie niet meer in gevaar geweest. Nadat Juul Bruessing voor de vijf- We etappe-overwinning van de SOKA/ Flandria-ploeg had gezorgd hij -won de sprint van een kopgroep van Irier renners rolde Langerijs met jzyn Concurrenten in het peloton over tie finish. De minuut (plus bonifacatie) die jhy 's morgens in de tijdrit verspeel de aan Gevers was niet fataal. Al Verzuchtte de Noordhollander na iijn zwakke „klok" (12e plaats) ■flat hij verlangde naar het eind. „De manning wordt te groot. Zeker voor eigen publiek wordt er erg veel van 'pe verwacht". Op bekend terrein liet Langerijs Rich later op de dag niet verrassen. In hoog tempo was hij vaak op kop van de met 55 kilometer per uur naar de hoofdstad snellende meute te vinden. Geen moment viel de van Erp-ploeg hem aan. In de laat ste kilometers moesten Van Gerwen •jen Koot zelfs nog hard zwoegen om voor de met een lekke band ach- tergeraakte Gevers de tweede plaats Zaken die de 22-jarige Noordhol lander heeft geleerd in zes zomers waarin hij de racefiets uitsluitend beklom als training voor het schaatsen. „Een wielrenner", filoso feerde hij, „moet meer doen dan al leen fietsen. Is hij, net als ik, eer zuchtig en wil hij de top bereiken, dan moet hij al ver voor het seizoen beginnen om de conditie op peil te brengen. Werken met schema's. Trai nen met gewichten en ook veel lo pen. Een coureur moet zichzelf pijn durven doen in de training". „Net als een schaatser", zou Middelink (al zo'n vijftien jaar se lectieheer) later toevoegen. „Neem bijvoorbeeld een Jan Derksen, die de hele Ronde van N.-Holland on langs „in de wind" meereed. Louter om zichzelf te harden". Daarom ook wees de coach nogmaals op het nut van de (gespreide) conditietrai ningen, die nog lang niet voldoende serieus worden genomen door de meeste renners. Middelink: „Die moeten gewoon verplicht blijven". Een „must" voor het talent dat Ome Joop toch ook weer in deze 24e Olympia's Ronde heeft be speurd. Want al zegt hij onomwon den dat er momenteel slechts spra ke is van een nationale top (inter nationaal telt alleen Van den Bun der), Middelink voegt er meteen aan toe dat er een nieuwe lichting in het Olympisch jaar 1976 zal doorbre ken. RECEPTIE: a.s. zondag speelt Fides Pacta tegen De to in Eindhoven. By winst is Fides Pacta hoofdklasse. Receptie zondag 1 Juni van 20.30 tot 21.30 uur in het clubhuis aan de Zoe- terwoudsesingel. te redden. Terwijl Schurs po ging daarvan te profiteren misluk te, wist Langerijs zich zeker van de winst. „Door de de profs zijn overgegaan is heel veel tegengehouden", licht hij toe. „Al leen Van Houwelingen en Dekkers kwamen er vorig jaar. Nu zie je een Jacobs, Lubberding, Ruckert, Pi- rard, Spijker, Huijzen en natuurlijk Langerijs. Zo'n surprise als waar voor de winnaar van '75 zorgde was in een recent verleden gewoon ^on mogelijk. Bovendien heb ik dan nog 'n paar beloften (Jonkers, Van Vliet, Verstijlen en Lugtenburg) op het oog, die heel verstandig, omdat ze er fysiek nog niet rijp zijn, in deze Tour niet aan het vertrek waren". Een Ronde die Middelink sportief erg geslaagd vindt. Met de kantte kening dat er door het boeiende koersverloop ook een grote (nog voornamelijk Belgische) interna tionale inbreng was. De coach: „Dat zal zo blijven. Met Fransen, Belgen en Zwitsers is afgesproken voort aan zeer sterke ploegen naar el- kaars wedstrijden te sturen. Door het aantal deelnemers (en het risi co van vallen) nog meer te beper ken, gaan we ook proberen dan bijvoorbeeld de Polen weer terug te krijgen". Valpartijen hadden op deze Olym pia's Ronde nog een te beslissende invloed. Gijsemans, Ruckert, Van den Bunder, Jacobs en Hassink raakten er na kort tevoren te hebben geschitterd al hun illu sies door kwijt. De „smakken" werk ten ontegenzeggelijk wel in het voordeel van met steeds meer allu re koersende Langerijs. Die extra geïnspireerd raakte omdat de ploeg van Jan van Erp faalde. Middelink: Van Gerwen kon het gewicht van de favorietenrol niet aan. Zijn helpers namen niet volwaar dig de plaats in van Ketting (twee voudig winnaar Frits Schur sloop toch nog naar de derde plaats) Ge vers'* groene trui en het ploegenklas- sement waren niet meer dan troost prijzen. De grote slag haalde ditmaal de jubilerende sponsor (twintig jaar in de wielersport) binnen. Want al was hij toch bang om net als Jan Bols en Henk Benjamins in respectieve- ïyk 1967 en 1969 in de laatste kilo meters de eindzege alsnog te moe ten afstaan, na Jan van der Horst (1966) en Leen de Groot (1968) werd Langerijs, een ontdekking die ma nager Van den Enden in het voor jaar cadeau kreeg, Caballero's der de Ronde-winnaar. UITSLAGEN: 1. Gevers (ERP.) de 23,7 kilometer in 31 minuten en 24 seconden (met tijdvergoeding 31.09), gemiddelde snelheid 45.283 kilometer per uur, 2. Van Helvoirt (Cal.) 31.27 (31.17); 3. Panshenkov (Sov.) 31.37 (31.32), 4. Schür (Ket.) 31.52, 5. Rossen (Zvl.) 31.59, 6. Van der Helst (Bel) 32.00, 7. Van Gerwen (ERP) 32.02, 8. Os- mont (Fra.) 32.08, 9. Lenferink (Ket) 32.08, 10. Hassink (Ams.) 32.16, 11. Maas (Mie.) 32.18, 12. Langerijs (Cab) 32.34. Tweede gedeelte: 1. Brüssing (SSF) 85 kilometer in 1 uur, 52 minuten en 14 seconden (met bonificatie 1.51.59), 2. Van der Veken (Bel.) z.t. (1.52.04), 3. De Wolf (Bel.) 1.52.14 (1.52.11), 4. Schuurmans (VZ1.) 1.52.18, 5. Huve- neers (Mil.) 1.52.36, 6. Van Katwijk (SSF.) z.t., 7. Groen (Mie) z.t., 8. Maas (SSf) z.t., 9. Venix (SSF.) z.t., 10. Tak (Mil.) z.t. Vrij spel ZOETERWOUDE Hans Langerijs, de verrassende triomfator van Olympia's ronde, en laatste ritwinnaar Juul Bruessing doen mee aan de ronde van Zoeterwoude. Giste ren hebben de heide amateur- wielrennérs hun handtekening gezet op de startkaart voor de Zoeterwoudse ronde die op vrij- dag(avond) 27 juni wordt ge houden. Daartoe aangespoord j door Wim van Duivenbodenvan de Leidse Ren- en Toervéreni- ging Swift, de club die in sa- menwerking met de Oranje vereniging-uit Zoeterwoude de plaatselyke ronde organiseert. MOOeSTE TilD \]0O2 WET UiTVoÊEEM VAfO MUM TECHNISCHE EN TACTISCHE MüMMEfZ 2/3 B EUGENE De 24-jarige Ameri kaanse topatleet Steve Prefontaine is gisteren in Eugene (Oregon) by een verkeersongeluk om het. leven gekomen. De wagen van Prefontaine sloeg sloeg over de kop, waarbü de atleet onder de auto kwam te liggen. Hij stierf kort daarna aan zijn verwon dingen. Prefontaine zou begon juni atle- tiekcoach van de universiteit van Oregon geworden zijn. De avond voor het ongeluk had Steve Prefontaine, een kanshebber voor een Olympi sche medaille in Montreal, tijdens informele wedstrijden een 5.000 me ter gewonnen in 13 minuten en 23.8 seconden. Prefontaine was in het be zit van de Amerikaanse records op de 2 mijl, 3 mijl. 6 mijl, 3000 meter, 5000 meter en 10.000 meter. Eindklassement 1. Langerijs (Cab.) 30 uur, 14 minu ten en 14 seconden, 2. Gevers (Erp.) 30,14.43, 3. Schür (Ket.) 30.15.04, 4. Hassink (Ams.) 30.16.31, 5. Scheffer (Ket.) 30.18.42; 6. Lubberding (Erp) 30.19.02, 7. Huijzen (Bat.) 30.19.25, 8. Van der Veken (Bel.) 30.19.43, 9. Pirard (Ams.) 30.19.57, 10. Kuijs (Bat.) 30.21.0t Het algemeen ploegenklassement werd gewonnen door Van Erp, het puntenklassement door Gevers, voor Van der Helst en Van Katwijk. Ge vers won ook het sprintklassement. AMSTERDAM Peter Post zal ook dit jaar met zijn Raleigh-ploeg niet deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. Na de Ronde van de Oise is opnieuw sterke aandrang van Franse kant uitgeoefend op de Ne derlandse ploegleider. De organisa toren van de Tour zouden bijzonder graag Roy Schuiten en Pieter Thu- rau zien vertrekken in hun grote spektakel. Post echter stelt zich op het standpunt dat het niet in het belang van zijn renners en zeker niet in dat van de pas 20-jarige westduitser zou zijn, hen nu al te la ten starten in de Ronde van Frankrijk. Post: Ik heb op dit mo ment gewoon niet genoeg renners, die met redelijk succes deze ronde kunnen rijden. Ik geloof in de weg van de geleidelijkheid. In mijn opzet is ruimte voor een aantal, kleinere ronden, maar daarin past nog niet de Tour de France. 'Melkrace' Nog steeds rijdt de. Tsjech Vla- dimir Vondracek in de Ronde van Groot Brittannië voor amateurs, de melkrace, in de leiderstrui. De vijf de etappe, van Malvern naar Bir mingham, liep gisteren uit op een massasprint, waarin de Deen Henrik Rasmussen de gelukkigste was. Jo Roemerman was de beste Nederlan der met zijn negende plaats. In het algemeen klassement is Gaby Min- neboo nog steeds vijfde, met een achterstand van 1 minuut en 2 se conden op leider Vondracek. Zwemmen Hans-Joachim Geis- ler heeft gisteren tydens de West- duitse zwemkampioenschappen in Hannover voor de beste prestatie gezorgd met een nationaal record op de 400 meter wisselslag persooniyk. Geisler (19) zwom de afstand in 4 min. 35.17 sec. en verbeterde daar mee een van de oudste Duitse re cords, dat op naam stond van Hans Fassnacht met 4.36.9. BELGRADO De geheel zelf standige beslissing van bondscoach George Knobel om by ontstentenis van Wim van Hanegem voor het duel tegen Joego-Slavië nog een zestiende speler (Heini Otto) aan de selectie van Oranje toe te voegen, heeft niet ieders instemming gekregen. Van de zyde van het bondsbureau had men liever gezien dat slechts vyftien spe lers naar Belgrado zyn afgereisd, temeer omdat het duel bepaald niet als een interland van de eerste orde wordt gezien, maar als een wedstryd die nu eenmaal gespeeld dient te worden omdat er tien opzichte van Joego-Slavië nog verplichtingen wa ren. Dat werd gisteren nog eens benadrukt door de moeiteloze manier waarop de eerste training van het Nederlands elftal werd opgeofferd aan een ontvangst van de jarige burgemeester van Belgrado. Een kort partytje in het ongelyke gras naast hotel Yugoslavia kwam voor de training in de plaats. Knobel heeft inmiddels overigens al wel de gelegenheid gekregen in de wedstryd van vandaag die onder leiding staat van dé Hongaarse scheidsrechter Solnai, vrywel zyn gehele selectie uit te proberen. Over eengekomen was dat ten hoogste drie spelers van elke ploeg mochten worden vervangen. Joego-Slavische officials kwamen die afspraak by Knobel verifiëren. 'Voor myn part worden er vier spelers gewisseld.' was het commentaar van de bondscoach. 'Graag', was het antwoord. Van de voetbalinterland Joegoslavië- Nederland, die vandaag in Belgrado .wordt gespeeld, zendt de NOS-radio rechtstreeks flitsen uit van 16,30 uur af via Hilversum III. De flitsen zyn ondergebracht in de sportshow van de NCRV en na 18.00 uur in het programma „Joost mag niet eten- De tv brengt vandaag van 17.15 tot 18.45 uur via Nederland I een sa menvatting van Joegoslavië-Neder- Iamd en besteedt tevens aandacht aan het wereldkampioenschap tur nen voor heren in Bern. Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap der 3e klas KNVB geeft de op zaterdag 31 mei een INSTUIF voor leden en donateurs in het clubhuis Sportpark „De Vliet", Aanvang 20.30 uur.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11