Blijft Paul Marijnis toch leraar op het Rembrandt? "Gemeente behandelt ons als speelbal" voorman schilder U verwent vader hel meest N. v.d. Horst b.v. CARAVANSHOW 75 Leids college zal opnieuw standpunt innemen Eerste koffie-inn werd matig bezocht MARKTBERICHTEN Overleg wijkorganen in boze brief aan Leidse raad: Wassenaarse Bouwmaatschappij b.v. VRIJDAG 30 MEI 1975 PAGINA 11 In Rijnsaterwoude n- temin bleek Marijnis i LEIDEN Het is niet uitgesloten betichtte de schoolleiding dat Paul Marijnis als laraar Ne- sequente houding. Hij interpreteer- de rectrix verder derlands aan de Rembrandt Scho- de de veranderde opstelling waar t raar. jlengemeenschap verbonden blijft, de overlegsfeer betrof als 'n donder- Burgemeester en wethouders zullen slag bij heldere hemel. Hij vond dat standpunt innemen over het de schoolleiding 180 graden "om" i de schoolleiding om Ma- was gegaan, s niet aan te houden Dit hoewel B. en W. op 25 april »Een consequente visie bij de kl. al hadden besloten het advies schoolleiding bestaat voor mij niet van de schoolleiding op te volgen. meer- 2el hlj „Ik con5tateer dat Gisteravond, tijdens een zeer druk dit dus geen oriëntatiepunt kan hte bijeenkomst ia ie raad- zijn.\ Meijer vond het merkwaar- al van het stadhuis, bleek ech- dig dat de schoolleiding nu ineens - dat de zaak-Marijms deze week de lerarenvergadering als partij had plotselinge wending heeft ge- aangemerkt om "het meest cruciale De schoolleiding, die eerder oordeel" te vellen. Met het leraren- elke vorm van hernieuwd overleg comjté, dat dit eerder had J consequent van de hand had geive- gemaakt in een brief aan de onder- |zen, bracht tqdens nalgonene le- wijscommissie, vocht de fractielei- «nvergadering algetopen dinsdag n der ook de gevolgde procedure aan vmnromisvnorstel ter mfel, dat in- b„ die krarenïaOTtelajr omdat ajanstehüig^ ln tijdelijke 0P~ -Jdienst te verlenen. Dit voorstel Rijnsaterwoude Voor de eerste maal in haar bestaan organiseerde de Stichting Peuterspeelzaal Rijnsa terwoude een koffie-: moeders (en vaders) die dit seizoen de speelzaal hebben bezocht. Op de de ogen w bekwame le- zogenaamde klachten gebruikt wan- de voorzitter van de ABOP neer het haar tc pas komt en deze den. werden verder nog aan het ontbraken/ en dit is wellicht de had daarop geantwoord met: ja, in- woord gelaten. Waarna Tesselaar be- zaalc dat de 0Dkomst gering HprHaoH 5de Rembrandt Toch Men bereikte de volgende conclusie: voor ouders van nieuwe bezoe kers zal in juli/augustus een intro- de duktieavond worden gehouden, waar aan de hulpmoeder-s van 't afge lopen seiizoen zullen meeweciken. de ochitendgroepen zullen teer voorgelegd dat de schoolleiding leerkrachten en leerlingen alsmede S^reTkÓn d^Sgrniddag niet bowonoom «cVv+aw - Lei- worden gerekend (ruimte en leiding per leeftijd worden samengesteld. Over het geheel genomen zijn be- Ma rij nis zelf tilde niet zo zwaar derdaad. sloot aan die moeiilijkheden en vermeen- Het raadslid De Geus (CDA) con- Scholengemeenschap gewerkt moe- as van ten worden overige gebouw te kunnen betrekken' de klachten, want, zo vertelde hij. stateerde dat hier sprake hij had de conrector Den Baars een een gezagscrisis. Tal van stuur, leiding en bezoekers enthou- de discussie levendig, met siast over het verloop van dit laatste name rond het onderwerp "taakop- seizoen. er niet was ingegaan op een zoek (orde-voorstel) om schorsing werd toen aoor 6 van het ABOP-voorstel was volgens Meijer in elk geval onjuist weerge- te»r geven- Ia De leraar Stoffels bestreed de op- vatting als zouden de leraren door de daa.cp het voorstel overrompeld zijn. Hij leraren en le-1 - betoogde voorts dat "de zaak is vast gelopen". Ook zei hij: leerder gedaan door de Algemene Bond I'ABOP), maar werd toen door hoolleidimg afgewezen. Belangrijkste overweging (schoolleiding om het voorstel beoordeling voor te leggen teraren was de onrust die op de (school en onder de ouders wasout- 6taan na het ontslag volgende acties hingen. 'Er ontstonden zenuwspa. hingen bij leerlingen, zelfs bij eind- laatste weken een eenzijdige campag- jexamenkandidaten. Het een enan- "e gevoerd. Daar kan geen eerlijke ider was voor de schoolleiding een re- beeldvorming uit voortkomen". De den om zich opnieuw te bezinnen op rectrix mevrouw De Boer verklaarde de gang van zaken', aldus een brief dat als de opvattingen van Marij- die de schoolleiding afgelopen woens- nis zo zijn dat ze moeilijkheden ge- ag aan B. en W. verstuurde. ven, de beste oplossing is hem niet De lerarenvergadering verklaarde te continueren. Zij sprak in dit ver zien met 48 stemmen tegen, 13 band van een vrijere beëindiging Ftemmen voor en 2 onthoudingen te- van de lessen en een vrijere orde gen het voorstel. Voor de stemming opvatting, die Marijnis zou huldigen, verklaarde de schoolleiding zich te Ook zei ze dat ze hem het eerste zullen conformeren aan de mening Jaar van haar rectoraat (1973/1974) van de meerderheid, maar bleef niet goed had kunnen beoordelen, zij onveranderd en unaniem vast- maar dat het jaar daarop zfjn vrije- houden aan het standpunt dat Ma- re opvattingen duidelijk naar boven tij nis niet gecontinueerd moest wor- waren gekomen, doordat andere le kten. raren er moeilijkheden van hadden Wethouder Tesselaar werd afge- ondervonden bij het lesgeven. Niet- Bopen maandag al min of meer met straks het nieuwe vatting van de hulpmoeders". De speelzaal is 4 ochtenden week geopend, 35 kinderen var jaar zijn de vaste bezoekers, meesten van hen komen 2 per De speelzaal, opgericht 6 juni 1973 2-4 kreeg per januari 1975 de beschik- de king over een vaste ruimte (Heren per weg 22, een lokaal in de openbare week. Conny Johansen is belast met basisschool) terwijl ook pas sinds de leiding, terwijl de moeders peuters die de speelzaal bezoeken verplicht zijn bij toerbeurt een ochtend te assisteren. kort een financiële basis is gelegd t het voortbestaan te verzeker - n, de gemeenteraad subsidie heeft toegezegd. Het is te hopen da<t de fi- De motivatie hiertoe blijkt nogal nanciële hulp spoedig komt, zodat uiteen te lopen, zodat de noodzaak goed materiaal kan worden aan*e- naar voren kwam om de doelstelling schaft. Momenteel werkt men met van de peuterspeelzaal duidelijk be- waardeloos materiaal en creativiteit kend te maken. van de leiding. 1110—1200; snijbonen 450—480; bos. Iris: Yellow Queen 90125; Ideaal 150—190; Torea- bonen 490500; kroten gek. 80; lein 113—125: prei 59—64; 49; spinazie 138142; tomaten 1200—1_250; B 12401270; C 1190— 445; Alba 140—170; Amanda 225350; poste- 90135; Prof. ber 48 dor 105120. Colvillie/Nanus 180—355; Robinette 225; Spitfi 1200; CC 9601020; uien 24; bloem- Rose Charme 155170; Impress!"' kool 6 st. 220—240; st. 120—125; komkom. AAA 51; AA 54 —58; A 43—51; B 29—36; C 24—27; D 2324; E 20—23; sla zwaar 4953; Apollo 75140; bospeen 151—161; bos kroten 80—82; raapstelen 1520; selderij 4546; pa- 46—49. prika kg 122, Freesla: Ballerina 125—205; Blue >ra 100—' Fantasy Romany Diversensn Chr. Spider 255315; Margriet 50—120; Esther Read 145 Lena 28—42; Keef er 26—36; Tros 100. Jan Teulings, die gisteren én 70 jaar én Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd, wordt hier op hartelijke wijze gefeliciteerd door Caro van Eyk. De acteur werd gistermiddag in het Cultu reel Centrum van Amstelveen gehuldigd. cedes 28—53; Evergold, nette, Motrea, Zorina, Marina, Carol spec., Esther Ofarim. Shocking Blue, Yellow Belinda, Gemengd. Annabelle, Minigold 1335. Diversen: Alium 14 19; Alstroemeria 20—43; Gerbera 27 Violieren 1631; KATWIJK AAN DEN RIJN 29/5, groentenveiling: waspeen per kist AI 1850—2490, An 530—2070, BI 2460— (linda. Gar- 2800, Bn 230—1520. Cl 1500—2010. CH 1290—1870; bospeen I 144—154. U 69— 152; bosuien 2730; krulpeterselie f~ peterselie 38; prei 3298; rabarber radfls 7-^40; sla 27—43; spinazie 77; deze wending van de schoolleiding geconfronteerd, toen hij werd bena derd door de conrectoren Hartjesveld Den Baars die om een 'spoedge- sprek' vroegen om over het compro mis-voorstel te praten. Tesselaar gis teravond: "Ik was verbijsterd' Verbijsterd, zo verklaardde wethou- _2i* voor een overvolle raadzaal, om dat de schoolleiding eerder een com promis-voorstel altijd van de hand had gewezen. Bovendien, zei Tesse laar had de schoolleiding in een on derhoud met hem en de ABOP op 6 mei gezegd dat zij de onrust die zou voortvloeien uit he ontslag dan nemen. Welnu, de onrust komt, neemt grote dan moet het maar opeens veranderd Worden. Maar dan komt het bevoegd ge- ■g (B. en W.. red.) wel in moei lijkheden". aldus de wethouder. De bijeenkomst van gisteravond Werd. zoals aanvankelijk wel de be doeling was. nauwelijks een vergade ring van de commissie onderwijs, Bnaar leek veeleer een hoorzitting, (waarbij alle betrokkenen aan het woord werden gela.ten. De publieke Itribune zat volgepakt en alle stoelen in de raadzaal waren bezet. Af en toe (liepen de emoties hoog op, maar uit eindelijk werd met name in de com- piissie onderwijs wel duidelijk hoe fle stemming lag. Een meerderheid fcleek er voorstander van te zijn om ^ïarijnis in elk geval nog voor een jaar in tijdelijke dienst te houden en direct te gaan werken aan een Herstructurering van de organisatie pp de school, o.m. waar het de demo cratisering betreft. De raadsleden Anne van de Zan- tie (PPR/PSP/D'66) en Ouwerkerk ((PvdA) betwijfelden of het onder wijsklimaat op school zou verbeteren floor één man niet te continueren, p. en W. hadden, zoals bekend, om- Willevan hetzelfde onderwijsklimaat besloten Marijnis niet te handha ven. Het raadslid Bosch (CDA) zei de- We zaak te bekijken als objectief bui tenstaander. Daarbij zag hij dan ïwee kanten, zei hij. De ene kant was flat Marijnis in een team moeilijk (can meedraaien, omdat hij moeite zou hebben met reglementen. De tweede kant was dat Marijnis nu wijf jaar als leraar aan de school verbonden is èn dat is een periode >waarin je volgens Bosch best kan beoordelen of een leraar geschikt is. 'En dat zou ik dan willen verwij ken aan het gemeentebestuur", aldus het raadslid, "dat tot dusverre geen procedure heeft gemaakt waarbij na twee jaar een gesprek plaats vindt met de betrokkene, die dan nog op éigen verzoek een derde jaar kan Volmaken. Zo is de procedure voor bevoegden en zo moet het ook zijn Voor onbevoegden", j Bosch betoogde verder dat Marij- flis rechtspositioneel weliswaar geen poot heeft om op te staan, maar dat het aan de andere kant moreel on juist is om hem niet te continueren, pok vond hij dat het verwijderen van deze leerkracht polariserend (werkt op school. "Er is een comité van leraren dat achter hem staat. Die feijn bevoegd en die blijven zitten". Bosch vreesde dat Marijnis, omdat er argumenten werden gebruikt als „Er is geen weg meer terug", de dupe zou worden van een situatie. Hij conclu deerde dat het compromis-voorstel (van de ABOP "bijzonder aanvaard baar" was. Fractieleider Meyer van de PvdA LEIDEN "Het lijkt of het Over leg Wijkorganen en de samenwer kende comité's een speelbal zijn, ze ker wanneer men merkt hoe lang 't duurt, voordat beloofde bijdragen worden uitgekeerd. Hier wordt naar onze mening wel op een zeer duidelijke manier getoond dat men bij u geen begrip heeft van het vele goede werk dat door zeer veel vrij willigers wordt gedaan". Het overleg Wijkorganen heeft in een felle brief aan de gemeenteraad van Leiden zijn gal gespuid. Men is teleurgesteld en ontevre den over veel zaïken, die nauw te maken hebben met het werk in de wijken. "De indruk bestaat namelijk", al dus de brief, "dat u in bepaalde wijkzaken de dichtbetrokken groe pen, evenals het Overleg, passeert en eigenlijk alleen bereid bent met andere, meer officieel gevestigde in stellingen aan tafel te gaan zitten. Dit is voor het overlegorgaan te leurstellend, want hier wordt de re kening gepresenteerd voor de vrij blijvende opstelling van dit samen werkingsverband. "Principieel" wil den de comité's tot op dit moment niet overgaan tot de vorming van een stichting of functionele raad. In het bijzonder om daarmee niet voor uit te lopen op de Nota Samenle vingsopbouw en ook omdat een ver zelfstandiging van 't Overleg Wijk organen in een te vroeg stadium wel licht verwijderd op andere groepen zou zijn overgekomen". In de brief, die door negen wijk- verenigingen gisteravond tijdens 'n vergadering werd ondertekend (een aantal andere verenigingen en comi té's zijn vandaag benaderd) wordt verder gesteld dat het voor de ge meenteraad dus duidelijk moet zijn dat het standpunt, om niet over te gaan tot een stichting of functione le raad een beslissing was waardoor het Overlegorgaan zichzelf ook ge deeltelijk lamlegde. "Het aanbieden van diensten in de wijken werd bijna onmogelijk. En het zal utochookwtfnietgeheel zde wijken werd bijna onmogelijk. En het zal u toch ook wel niet geheel onbekend zijn dat vele daar aan de gang zijnde processen van samen werking tussen de diverse groeperin gen buitengewoon stroef verlopen of zelfs stuk lopen en dus echt wel een bepaalde vorm van begeleiding be hoeven". "Wij zouden veel voorbeelden kun nen noemen van comité's, clubhui zen en dienstencentra, die het be staan van andere groeperingen ne geren". De vergadering besloot geen voor beelden te noemen, omdat de brief anders te lang zou worden en dat "er over details in de eerste alinea wordt de rest niet wordt opge merkt" ('Doove van Pieterswijk/ Academiewijk). "Er blijven controverses bestaan, vervolgt de brief", die niet echt wor den aangepakt. Voor het gewone werk zijn ze trouwens niet interes sant en weinig ter zake. Intussen stromen op een volko men ondoorzichtige manier duizen den guldens aan subsidie via bepaal de kanalen de wijken binnen". "De wijkcomités hoopten dat de Nota Samenlevingsopbouw ertoe zou bijdragen dat zij daarop meer zicht zouden krijgen en dat er in het al gemeen betere en op elkaar afge stemde regelingen voor alle wijkin- stanties zouden komen". Het lijkt erop, volgens de brief, dat de gemeenteraad geen begrip heeft, maar "van diverse raadsleden weten wij anders. Van de gemeen teraad als geheel hebben wij de in druk dat men zich weinig zorgen maakt over de wijken en de daar gegroeide en vergroeide verhoudin gen. Vandaar ook dat wij deze brief schrijven om de mening naar vo ren te brengen dat voor veel van die vergroeide verhoudingen niet de "schuld" moet worden gezocht in de wijken, maar veeleer bij de plaat selijke instellingen. Deze verloren zich immers te dikwijls in een heil loze competentiestrijd (van zowel bestuursleden als staffunctionarissen) waardoor hun daden bij de basis groepen alleen maar als lachwekken de concurrentie overkwamen." "En het is niet voor niets dat wij de "sculd" tussen aanhalingste- - kens plaatsten, want een Leidse Jeugd Actie en een Welzijnsraad, een Sportstichting en een Culture le Raad, een Overleg Wijkorganen en een stichting Dienstencentrum kan men moeilijk alle „schuldig" adhten, wanneer wij merken dat ook zij op hun beurt speelbal zijn van hun achterban, evenals van gemeentelijk, politieke en ambtelijke krachten. De wijkcomités zijn trou wens van oordeel dat mede hier door de Nota Samenlevingsopbouw zo weinig hout snijdt en zelfs mo gelijke oplossingen voor wijk- en buurtopbouw nog meer ophoudt". "Daarnaast is het overleg zich ook bewust dat de wijkcomités wei nig aan die nota hebben bijgedra gen. Maar ook daarvan kan worden gezegd dat men een belangenbeharti ging pijnlijk miste. Had men daar voor de Welzijnsraad moeten vra gen, of de Jeugd Actie? En had dat dan wel "gemogen" van de ander"? "De comités zijn van oordeel dat aan deze halfslachtige en onhoud bare toestand heel spoedig een eind moet komen". Men wil heel nadrukkelijk naar voren laten komen dat de gemeen teraad op zo kort mogelijke ter mijn de mogelijkheden schept voor een gedegen en gezamenlijk over leg en studie ten aanzien van toe komstige structuren en organen. Het Overleg begrijpt dat het uitvoeren van een dergelijke taak veel tijd zal vergen en men pleit ervoor dat de raad voor de periode van over leg en studie een andere groep be noemt, die ervoor moet zorgen dat het werk intussen doorgaat en dat vooral ook voor de wijken en buur ten gezamenlijk beraad mogelijk zal worden. Zo'n werkgroep zal ook moeten kun nen adviseren over subsidies. ,.Er zal dus ook al in die overgangs tijd geen twijfel mogen bestaan over welk lichaam de belangen van wie of wat moet behandelen. En van zelfsprekend zal er tussen studie- en werkgroep een nauw contact moeten zijn." De brief zal door het Overleg graag worden toegelicht voor een verte genwoordiging uit de raad of een raadscommissie. Sander de Graaf, consulent van de Welzijnsraad "Het is te hopen dat de raad er in duikt. En verdomd snel". "Je bent met een aantal vrijwil ligers die leuk werken. Verder ben Je niks. Onze verdeeldheid is onze onmacht", aldus een ander lid van de vergadering. De brief is vanochtend op het stad huis bezorgd. Het Overlegbestuur heeft in een brief aan die leden gezegd: „Wat de re sultaten van deze brief aan de raad ook moge zijn, als Overleg gaan wij door, bijvoorbeeld in kleinere groe pen." Gedacht wordt aan bijvoorbeeld "centrum"-overleg, heel Zuid-West en daar bij het centrale overleg als belangenbehartigend orgaan van en voor de comitees. met een ECHTE calculator, dus een SHARP REKENRAKKER! Prijzen van onder de honderd tot boven de duizend gulden. ALLEEN BIJ UW INFO-UNIVERSA DEALER FOTO - FILM - HÏFI Doezastraat - Vijf Meiplein - Diamanfplein Begin september start te HAARLEM de mondelinge avondopleiding MAKELAAR-TAXATEUR in ONR. GOED Inschrijving is vanaf heden mogelijk. Prospectus en inschrijfformulier uitsluitend schrifte lijk, met vermelding van cursusplaats aanvragen by Instituut M.O.O.G. Twelloseweg 17 Deventer Vereniging „De Leidse Buitenschool" (voor buitengewoon onderwijs aan ziekelijke kinderen) Wij mogen m.i.v. 1 augustus a.s. voor rijksrekening ee PART-TIMER aan onze staf toevoegen voor' 5 schooltijden per week. U kunt natuurlijk ook eerst eens bellen 01718—12273. VERVANGSTER(ER) ziekte ten allen tijde RADIOLOGISCH LABORANTE VERPLEEGKUNDIGEN A B en Z HUISHOUDKUNDIGEN v.a. 25 jaar, intern voor 3 maanden ERVAREN KOK intern voor 1 maand LUDa neert meer goed betaald tijdelijk werk voor vrouwen en mannen vanaf 18 jaar. Kom snel langs VAN WEEGHEL hnrinp'ti tourcaravans reeds v.a. f 3.995,- 9 stacaravans reeds v.a. f 8.750.- vouwwagens hip! reeds v.a. ktlEU f3.975,- ADRIA, EUROCAMPER, MEIBRO, ASCOT SASSENHEIM Hoofdstraat 2 -Tel. 02522-14949 ('s-zondags gesl. Modern en klassiek BEHANG Uitgebreide kollektie in alle prijzen. Staalboeken worden op aanvraag gaarne toegezonden en afgehaald. Plaktafel en afstoomapparatuur te huur. J. DUBBELDEMAN KOOILAAN 15 LEIDEN TELEFOON 22641 WALDECK PYRMONTLAAN 27 TE WASSENAAR vraagt voor zo spoedig mogelijk voor onze afdeling schildersbedrijf. Sollicitaties na telefonische afspraak: 0175179955.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11