Geen spektakel van NAVO- top te wachten esso/a Europa bouwt eigen communicatiesatellieten Arrestaties in Portugal onder extreem linksen NAAST HET NIEUWS Bilaterale contacten deze week belangrijker het heerlijkste toetje, één brok gezondheid mWEUWIJK Problemen veelzijdiger dan alleen technisch DONDERDAG 29 MEI 1975 BRUSSEL (SP) „De Verenigde Staten zijn realistisch genoeg om niet aan te dringen op toelating van Spanje tot de NAVO". Dat verklaarde gistermiddag de secretaris-generaal van het bondgenootschap, mr. Jospeph Luns, op de persconfe rentie aan de vooravond van de NAVO-topconferentie, die van middag om half vijf in Brussel zou beginnen. Luns zei ook dat militair ingrijpen van de NAVO in Portugal uitgesloten is, ook al bestaat er bij de bondgenoten wel bezorgheid over de toe stand in dat land. „De NAVO kent geen Brezjnjew-doctrine", zo voegde hij daaraan toe. Het conflict tussen Griekenland i Turkije over Cyprus kan volgens Luns beter buiten het kader van de NAVO worden opgelost. Amerikaan- bemiddeling in deze kwestie sloot hij niet uit. Een Griekse woordvoer der deelde gisteren mee dat premier Karamanlis en zijn Turkse collega Demirel elkaar zaterdagmorgen in Brussel zullen ontmoeten. De Ame rikaanse president Ford, die gister avond in Brussel aankwam, zei dat de NAVO een hoeksteen blijft van 't buitenlandse beleid van de VS. De Weer golf van arrestaties in Spanje MADRID 'Reuter) De Spaanse politie heeft in Madrid en Vallaöo- wid meer dan 30 mensen aangehou den, onder wie advocaten, vakbonds leiders en hoogleraren. 2 e worden verdacht van activiteiten tegen de regering, zo is tut welingelichte bron vernomen. In de juridische faculteit^ van de universiteit van'Madrid ar resteerde de politie 14 mensen die betrokken zouden zijn geweest bij de vorming van een comité van de Jun- Democratica, een samenwerkings verband van illegale oppositiegroepe ringen. Et is nog geen aanklacht te gen hen ingediend. De arrestanten zijn twee hoogleraren, zeven lectoren vijf studenten In VaAladoliid arresteerde politie in burger een vooraanstaand Madrileens advocaat, Gregorio Peces Barba, twe? selij'ke advocaten en zeker 20 vakbondsmensen die de werknemers van de Fasa-Renaultfabrieken verte genwoordigen. Ze zaten in een res taurant te eten. Later zijn ze weer vrijgelaten. Eerder had de regerln? Peces Barba een lector aan de uni versiteit van Madrid, al verboden een lezing over de rechten van de mens geven voor arbeiders bij Renault, Peces Barba treedt regelmatig op als [advocaat voor politieke gevangenen. Er is geen reden opgegeven voor hun arrestatie Proces-Guillaume start eind juni DUSSELDORF (AP) Het pro ces tegen Günter Guillaume, wiens arrestatie wegens spionage had ge leid tot het aftreden van bondskan- I se lier Brandt, zal op 24 juni begin nen, aldus is van officiële zijde be- kend gemaakt. I De vrouw van Guillaume, Christel, zal tezelfdertijd met haar man wor den berecht. Hij is 48, zij 47 Jaar oud. Als Gaullaume wordt veroordeeld kan dit levenslang betekenen, zijn vrouw zou een gevangenisstraf kun nen krijgen van ten hoogste 5 jaren Guillaume was een Oostduitser die in 1956 zou zijn "gevlucht" naar 't I westen waar hij spionage moest be drijven voor de DDR. In 1973 werden zijn spionageacti- viteiten ontdekt en werd hij scherp in de gaten gehouden maar pas een jaar later gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Amerikaanse verbondenheid met de alliantie zal onverminderd blijven bestaan. Op zijn persconferentie zei Luns verder dat de NAVO-top geen spec taculaire besluiten zal nemen. Hij vond het echter van belang dat de onzekerheid die na de jongste ge beurtenissen in Indo-China is ont staan, zowel in Europa als in de VS, wordt weggenomen. Luns weigerde afstand te nemen van uitlatingen van de geallieerde opperbevelhebber in Europa, de Ame rikaanse generaal Haig,* die de ze week verklaarde dat een eventue le toelating van Spanje tot de NAVO moet worden bekeken in het licht van de feiten en niet van "emoties en verouderde principes". Haig mag volgens Luns zijn particuliere me ning geven over dergelijke kwesties. De Portugese premier Vasco Gon- calves gaf gisteren te kehnen dat hij de NAVO-top wil benutten om verdenkingen tegen Portugal uit de wereld te helpen en inzicht te ver schaffen in de werkelijke situatie in zijn land. Het is imiddels wel duidelijk dat de vele bilaterale contacten die de komende dagen in Brussel worden gehouden, interessanter zullen zijn dan de NAVO-top, die vooral een herbevestiging zal opleveren van de Atlantische verbondenheid tussen West-Europa en de VS. De Franse president Giscard d'Estaing, die niet deelneemt aan de NAVO-bijeenkomstr werd vanavond om zes uur in Brus sel verwacht. Na het diner dat ko ning Boude Wijn de verzamelde staats hoofden en regeringsleiders aanbiedt zou Giscard nog een onderhoud heb ben met Ford. De Amerikaanse pre sident zal in ieder geval ook spreken met de Turkse premier Demirel en diens Griekse ambtgenoot Karaman- lis. Deze laatste is al sedert dinsdag avond in Brussel. Opmerkelijk id dat het diner op het koninklijk paleis vanavond al leen door mannen zal worden bijge woond. Er zijn ongeveer 100 deelne mers. De Amerikaanse president en zijngevolg logeern in de residentie van de Amerikaanse ambassadeur Firistone, die voor de gelegenheid elders zy'n tenten heeft moeten -op slaan. President Ford vertrekt za terdagmorgen om acht uur naar Madrid. Vervolgens gaat hij naar Salzburg voor besprekingen met de Egyptische president Sadat en ten slotte bezoekt hij Rome, waar hij de paus zal ontmoeten. Mevrouw Ford en koningin Fabiola met een boeket bloemen, links Joseph Luns, secretaris-gene raal van de NAVO, naast hem president Ford van de VS en koning Boudewijn rechts, bij de aan komst in Brussel voor de NAVO-top. Oplossing politieke crisis in het verschiet? LISSABON (Reuter/AP) -r De beweging voor de strijdkrachten in Lissabon heeft gisteren be kendgemaakt dat zij enkele leden van een extreem linkse organisatie heeft aangehouden op ver denking van het in hun kantoor gedurende twee dagen martelen van een ex-soldaat. Volgens de in Coimbra uitgegeven verklaring heeft het incident het begin van de week in deze stad plaats gehad en zijn de aangehouden extremisten lid van de Maoïstische beweging voor de reorgani satie van het proletariaat, de politieke partij MRPP. Het slachtoffer heeft tegen Journa listen gezegd dat hij is geslagen, on dervraagd en tijdens zijn gevangen schap niet is mogen gaan liggen. Op zeker ogenblik had hij geprobeerd door het doorsnijden van zijn polsen zelfmoord te plegen. Hij vertelde dat hy was ondervraagd over benadering door het zogenoem de „Portugese bevrijdingsleger", een vermeende rechts-subversieve orga nisatie. De beweging voor de strijdkrachten heeft het MRPP-kantoor in Coimbra gesloten en verklaard dat het inci dent „puur banditisme" schijnt te zijn geweest. Ook in de hoofdstad Lissabon blij ken tientallen Maoïsten te zijn aan gehouden. Zwaargewapende soldaten bezetten het kantoor van de MRPP in Lissa bon en hielden iedereen die ze^er in aantroffen aan en legden beslag op kaartsystemen propaganda-mate riaal en schrijfmachines. Een bevelvoerende officier zei dat de MRPP „het nu te bont gemaakt heeft", en dat het ogenblik was aan gebroken een einde te maken aan haar activiteiten. Voor het kantoor hadden zich veel mensen verzameld en hier en daar werd een protest gemompeld, maar de soldaten stuurden lieden die in debat wilden treden door. Copcon, de nieuwe veiligheidspolitie in Portugal, liet aanzeggen dat later een reden voor het optreden tegen de Maoïsten zou worden verstrekt. Gisteren leek er overigens vooruit gang te komen in een mogelijke op lossing van Portugal's politieke cri sis. Da socialisten stelden hun boycot van de kabinetszittingen uit, de mi litairen stonden de burgerlijke auto riteiten toe om een belangrijk on derwerp te bespreken en de minister van Voorlichting noemde dreiging van de socialisten om uit de regering te stappen een „mini-crisis". ADVERTENTIE Zonnige krenten en rozijnen in pure bessensap haal h pak -n domo praduw BRUIDEGOM VAN GEWICHT Biiiy McGu.re, een Amerikaanse worstelaar van 322 pond, houdi van frêle vrouwtjes. In Danielle uit Montreal in Canada heeft hij er een voor het leven gevonden. Zij weegt 44 kilo. De directie van het hotel in Niagara Falls in de staat New York waar de vorige week in Las Vegas getrouwde Billy en Danielle hun wittebroodsweken doorbrengen, heeft een borgsom van de worste laar geëist voor het geval dat hij door het echtelijke bed zakt. De directie had opgemerkt dat Billy om prettig te kunnen zitten twee stoelen nodig heeft. Ook was het haar niet ontgaan dat hij zijn middageten begint met twee kilo spaghetti 'om erin te komen'. Morgen doen Billy en zijn 5 kilo lichtere tweelingbroer in Niagara Falls mee aan een wedstrijd. In elk geval heeft de zwaarste tweeling ter wereld zijn gewicht mee. 'SOCIETY-HUWELIJK' John Patrick Daley, zoon van de machtige burgmeester van Chicago Riohard Daley, is gisteren in het huwelijk getreden mei Mary Lou Briatta, dochter van Louis Briatta, volgens de politie i Chicago. Er waren ruim 250 gasten. DUUR WIJNTJE De New Yorkse restauranthouder Franik Giambelli heeft gisteren voor een fles Lafite Rothschild 1878 het laatste grote wijnjaar voordat een wijnluis huishield op Europese wijngaarden 8800 gulden betaald. Op de veiling van zeldzame wijnen waaraan Giambelli deelnam werden in totaal 12.000 flessen wijn verkocht. Zy brachten 269.468 dollar op. Hiervan wérden 216.408 dollar betaald voor Franse soorten. MARIHUANA ROKEN IN ALASKA MAG De inwoners van de Amerikaanse deelstaat Alaska kunnen in het vervolg als eersten in de Verenigde Staten ongestraft marihunana roken. Het hooggerechtshof van die staat bepaalde met algemene stemmen dat de schadelijke gevolgen van het ge bruik van het verdovend middel niet mdisdh zijn bewezen en dat derhalve ingrijpen van de regering in het particuliere leven niet gerechtvaardigd ls. Het bezit van marihunana in openbare gelegenheden en de ver koop ervan blijven echter strafbaar. MOORD VOOR OVERSPEL VERBODEN In Portugal is een oude wet ingetrokken waaronder mannen en vrouwen hun overspelige echtgenoten, en hun minnaars, vrijwel ongestraft mochten vermoorden. Dat 'recht' gold ook tegenover verleiders van dochters onder de huwbare leeftijd. Op deze moor den stond maximaal een half Jaar verbanning uit de woonplaats In een verklaring van het ministerie van Justitie wordt deze oude wet een 'ontsporing' genoemd, die in feite neerkwam op het recht op moord. Uit de verklaring blijkt niet welke straffen voor taan op deze misdrijven zullen staan. Tegelijkertijd hébben de burgerlijke rechtbanken in Portuga voor het eerst de bevoegdheid gekregen echtscheidingszaken van katholieke echtparen te behandelen. Begin dit Jaar werd het con cordaat tussen Portugal en het Vaticaan herzien, waardoor een wettelijke regeling van de echtscheiding mogelijk werd. „Ik denk dat we de moeilijkheden zeer binnenkort zullen hebben over wonnen", zei Jorge Jesuino, minister van Voorlichting en commandant van de marine. In een plotselinge ommezwaai van hun pessimisme van de afgelopen dagen zeiden sommige socialisten dat zij het met Jesuino eens waren en dat men mogelijkheden zag om een confrontatie te vermijden. Het socialistische Portugese dagblad Republica zal „in ieder geval binnen kort" weer verschijnen zo heeft Je suino gisteren gezegd. De verzegeling van de kantoren van Republica zal worden opgeheven zodra de socialis tische leiding van de krant daarom verzoekt, aldus Jesuino. De persraad kwam dinsdag tot de conclusie dat de communistische typografen van Republica de perswet hadden over treden door het gebouw te bezetten en de socialistische hoofdredacteur Paul Rago te willen ontslaan. Frans-Nederlands meningsverschil over atoommacht BONN (ANP) In de assemblee van die Westeurapese Unie heeft de Franse gaullist Pierre Charles Krieg gistermorgen die Nederlandse socialis ten in feite onoprechitheid en het me ten met twee maten verweten waar het de Franse atoommacht betreft, en een krachtig pleidooi gehouden kebjke Europese defensie. Krieg, wiens rede een wat het twee dekamerlid Dankert noemde „battal- jon" Nederlanders naar de spreek- sfcoel lokte, verwees nadrukkelijk naa- de resolutie over de NAVO die tieh PvdA-congres heeft aanvaard. Hij noemde niet het voorbehoud dat mi nister Van der Stoel heeft gemaakt over wat in de verklaring van Otta wa wordt gezegd over de Franse en Engelse atoommacht volgens mi nister Van der Stoel een feitelijke constatering. Het verdrag van Brussel, waarbij de WEU is ongericht, aldus Krieg. jnaakt het Nederland mogelijk, tn dit spreekt vanzelf, zich te bewape nen hoe het wil. Maar het geeft Ne derland niet het recht de wapens waarmee zijn partners zich hebben uitgerust van de hand te wijzen". „De vraag of de verdediging van Europa nucleair zal zijn of niet, is niet aan de orde. Zij is nucleair van af het mament waarop een der on dertekenaars van het verdrag van Brussel over kernwapens beschikte. Het was op 3 oktober 1952, twee Jaar. voor de ondertekening van de PariJse akkoorden waarbij het verdrag van Brussel werd gewijzigd, dat de eerste Engelse atoombom ontplofte. De Ne derlandse ondertekenaars van de ak koorden wisten dit heel goed, en als ik mij goed herinner werd de toen malige Nederlandse regering geleid door een socialist" advertentie Uw beste wonen begint bij Rotterdam. Binnenwegplein. 010-141800 Amsterdam. Stadhouderskade 3, 020-160491 Hilversum. Leeuwenstraat 45/47, 02150- 14565 Tilburg. Spoorlaan 340, 013-47 Venlo, Koninginncpleln 46, 077- De Tijdgeest Amsterdam Bilderdijkstraat 73/87 020-181414 Osdorpplein 3-17 020-191707 Amstelveen Winkelcentrum 020-454951 Nederlands grootste wonlng- Inrichters-kombinatie. Keus uit meer dan 3000 meubel- en voningtextielkombinaties. Het toepassen van de ruimte-tech nologie voor communicatie in de vorm van telefoon, radio en televisie ls al een betrekkelijk "normale" zaak geworden. Al jarenlang kunnen wij oor- en ooggetuige zijn bij gebeurte nissen die zich zelfs aan de andere zijde van* de aarde afspelen. Hier in het westen kan dat uitsluitend door de Amerikaanse communicatiesatel lieten en kunstmanen die onder ver antwoordelijkheid van internationa le organisatie en consortia groten deels door Amerikanen werden ge bouwd en gelanceerd. Rusland heeft een eigen systeem van verbindings kunstmanen, die echter uitsluitend worden gebruikt voor communicatie in de eigen invloedsferen. Tijdens de tweede dag van het Eu ropese ruimte-congres, dat in het Noordwijkse ESTEC wordt bijge woond door enkele honderden indus triëlen, overheidsfunctionarissen en andere belangstellenden uit dertig geïndustrialiseerde en ontwikkelings landen werd uitvoerig gesproken over de Europese initiatieven en voorbe reidingen, om tot eigen verbindings satellieten te komen. Dit is een nood zaak willen wfj niet te afhankelijk worden van één macht, die daarmee een te grote groep zou krijgen op een van de belangrijkste aspecten van onze samenleving: onderling contact en daarmee onderling begrip. Er is geen sprake van controversen of reële gevaren, maar te grote afhan kelijkheid brengt nu eenmaal po tentiële gevaren met zich mee. Zeker in de communicatie moeten super- trusts en monopolies vermeden wor den. In Europees verband en door Eu ropese landen buiten de algehele sa menwerking om zullen in de komen de jaren enkele verbindingssatellie- ten in de ruimte worden gebracht met behulp van Amerikaanse raket ten. De deelnemers aan het ESTEC congres kregen daar gisteren een stroom van technische gegevens over te verwerken, waarbij tevens bleek dat' Europa in staat is. niet alleen de kunstmanen zelf te ontwerpen en produceren, maar ook de noodzake lijke uitrusting op de grond, de zend en ontvanginstallaties. Dat laatste is van zeer groot be lang voor de ontwikkelingslanden, die binnen het "bereik" van de Eu ropese kunstmanen zullen komen te liggen maar daar nog geen profijt van kunnen trekken wanneer zij niet over een eigen grondstation kunnen beschikken. Vooral ten aanzien van dit punt kwam het aspect van de sales-pro motion van het congres duidelijk aan het licht. Overigens is het merkwaardig dat de Europese activiteit op het gebied van ruimte-communicatie voor in tern gebruik eigenlijk een aflopende zaak is nog voordat de eerste Euro pese kunstmaan voor dit doel is ge lanceerd. Mettertijd zal hier de ka beltelevisie zo intensief zijn doorge voerd, dat voor intern Europees ge bruik geen kunstmanen meer nodig zijn, althans niet voor een groot deel van de scala van mogelijkhe den die de satellieten bieden. Niette min blijven zij van groot belang voor de verbindingen "naar buiten" zoals naar de Afrikaanse landen. Het is dan ook niet toevallig, dat vooral Frankrijk in samenwerking met de Bondsrepubliek al zeer ver gevorderd ls met de constructie van een "eigen" communicatie-satelliet, die het land de nauwe banden met veel Afrikaanse gebieden ook voor de toekomst garandeert. Hoewel de technologie van de ruimte-commu nicatie nog slechts betrekkelijk Jong is (zelfs de eerste Spoetnik moest twintig jaar geleden nog gelanceerd worden) maakt men zich thans al zorgen over het te vol worden van de beschikbare ruimte voor verbin- dings-satellieten. Dat lijkt op het eerste gezicht wat vreemd wanneer we het over de "eindeloze ruimte" hebben, maar voor dit soort kunst manen is de ruimte minder einde loos dan men zou willen. Een kunst maan voor verbindingen kan 't beste gestationeerd worden op een "vast" punt boven de aarde. Door de wet ten van de dynamica kan dat alleen m een baan boven de evenaar op een hoogte van bijna 36.000 kilome ter. Daar draaien zij met de aar de mee in haar omwenteling om de as tussen de polen, één omwenteling in precies 24 uur. Een kleine hel ling van de baan met het vlak van de evenaar is niet bezwaarlijk, maar bij een grotere helling is de plaats boven aarde niet constant genoeg. Kiest men een groter hoogte voor de baan, dan wordt de omlooptijd meer dan 24 uur, zodat de satelliet geleidelijk achter raakt bij de aar- Kiest men een grotere hoogte voor moet de omloopsnelheid groter wor den wil de satelliet niet op aarde terugvallen, zodat zij vóór gaai lopen op de In die ene "geostationaire" baan is slechts plaats voor een beperkt aan tal satellieten, willen zij elkaar niet storen. In de beginfase van de pas sieve satellieten, die alleen maar seinen van grondstations terug kaatsen naar ontvangststations elders, was dit nog geen probleem. Het wordt dit wel nu actieve satel lieten gelanceerd worden, die signa len opvangen en deze versterkt te rugzenden naar de aarde naar een door antenne-eigenschappen bepaald gebied. Daarom werd tijdens het congres in Noord wijk ook veel aandacht be steed aan de frequenties, waarop de Europese satellieten zullen werken Toepassing van verschillende fre- quenitoebieden vermindert de sto ringskansen, maar niet alle fre- quentiegebieden zijn zonder bij zondere technische voorzieningen bruikbaar. Mettertijd zal dit alles nog veel ge compliceerder worden wanneer kunstmanen gebruikt worden die zo krachtig uitzenden, dat zij direct en niet meer via grondstations in de huiskamers te ontvangen zijn. Dan komen ook nog meer dan tot dusver politieke aspecten om de hoek kijken, want in de hedendaagse we reld kunnen diverse overheden nu eenmaal niet culturele of politieke propaganda van geheel andere den kenden gedogen. En dan komt onge twijfeld de storingstechniek weerde kop opsteken, met alle nare gevol gen van dien voor allerhande andere communicatieactiviteiten via de ruimte. Daarover werd echter tijdens de ESTEC-conferentie nog .niet ge debatteerd. z Van belang voor een onafhanke lijke positie van Europa in de com municatie via de ruimte is ook het beschikbaar komen van een Euro pese raket, die de kunstmanen kan lanceren naar een vaste plaats bo ven de aarde.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9