Grove onrechtvaardigheid Bijstandswet in frivool lente jasje Nog weinig licht in Schoonhovens drama M Q DEN UYL KON PRATEN ALS BRUGMAN, VAN AGT ZEI NEE Onderzoek naar functioneren sociale diensten r Het Mofcrhuis BENZINE, BROOD EN MELK WORDEN DUURDER Uit in de Randstad Nederlandse gedood bij instorten luifel van hotel in Spanje 449. DONDERDAG 29 MEI 1975 SCHOONHOVEN (SP) Met on geveer veertig rechercheurs heeft de rijkspolitie-recherche vanochtend het onderzoek voortgezet naar de omstandigheden waarop twee Schóonhovense jongelui in een huis je aan de Oude Haven 10 de dood vonden. De politie denkt sterk aan een dubbele moord. De slachtoffers, de bijna twintig- Jarige scholier Nicolaas A. van der Tas en het achttienjarige meisje Antonia A. Kalkman, werden, zoals wij reeds gisteren berichtten, dooi de politie met schoten door het hoofd in de woonkamer aangetroffen, af- gevuurt uit een 9mm pistool. Aanvankelijk dacht de recherche dat het hier ging om een drama van moord en zelfmoord. Maar omdat, na een uitgebreid onderzoek geen vuurwapen in het huisje werd aan getroffen, gaan de vermoedens van de politie nu sterk uit naar (dubbele) moord cq. doodslag. Op een persconferentie, die in aanwezigheid van burgemeester J. Aten in de raadszaal van 't stadhuis werd gehouden, kon majoor P. A. J. van Kralingen, staf-officier recher chezaken van de rijkspolitie district Den Haag, nog weinig meedelen over de jonge slachtoffers-zelf, en om trent de achtergronden van het dra ma, dat in het historische zilver stadje aan de Lek veel opzien baart. De rijkspolitie beschikt nog niet over aanwijzingen die naar een dader zou kunnen leiden. Pas na een zeven uren durend eer ste onderzoek in de woning van het slachtoffer Van der Tas, zoon van een vooraanstaand advocaat-procu reur, kwamen de eerste vage gege vens naar buiten. De schietpartij heeft zich dinsdagavond omstreeks half twaalf voltrokken. Een buur man hoorde achter elkaar twee scherpe knallen en heeft ook een auto horen wegrijden. Toen hij door het raam van het huisje naar binnen keek, zag hij in een stoel een meisje liggen. De buurman dacht dat ze sliep en hield daarna de knallen maar op "het afsteken van rotjes". Pas de volgende ochtend rond negen uur ontdekte een chauffeur van een meelwagen, die vanaf zijn hoge positie in de ca bine de gehele woonkamer kon over zien, dat het hoofd van het meisje ernstig bebloed was. Voor de kachel trof de gealarmeer de politie even later het ontzielde li chaam van de eveneens door het hoofd geschoten Nicolaas aan. De recherche-groep uit Den Haag be gon onmiddellijk een uitgebreid technisch onderzoek in het huisje. Pas na een eerste lijkschouwing door de patholoog-anatoom dr. Zel- denrust, gistermiddag om drie uur. konden de lichamen worden verlegd. Majoor van Kralingen bena drukte dat het technisch onderzoek gisteren nog niet was afgesloten. Gis teravond zijn twintig rechercheurs van het regionaal bijstandteam, on der leiding van de Rotterdamse hoofd-inspecteur A.S. de Winter, met een uitgebreid buurtonderzoek be gonnen. Voorts moest de recherche wach ten op het rapport van de sectie over de slachtoffers, die gistermiddag naar het gerechterlijk laboratorium in Rijswijk zijn overgebracht. De heer van Kralingen: "Door het vele bloed konden wij nog iiiet pre cies vaststellen op welke wijze er ge schoten is. We hebben op de grond één kogel gevonden en een huls van het kaliber negen mm. Nee, sporen van een gevecht hebben we niet waargenomen. Het onderzoek zal nog wel een tijd in beslag nemen, want toen de lichamen er nog lagen, konden we niets verplaatsen Het eerste summiere buurtonder zoek, onmiddellijk na de ontdekking van de moord begonnen, heeft nog weinig aan het licht gebracht om trent de relatie tussen de twee jon ge mensen. Antonia woonde op ka mers aan de Voorhaven, was werk loos en heeft laatstelijk het beroep van verkoopster uitgeoefend. Ze komt uit Winterswijk. Nicolaas, volgens bekenden van hem een wat teruggetrokken jongeman, volgde al enkele jaren de cursus aan de Schoonhovense School voor Goud en Zilversmeden. Hij is afkoms tig uit Lunteren. Het wat verweerde pandje aan de rustieke gracht, ach ter het pannekoekenhuis in het Waaggebouw, kreeg Nicolaas van zijn vader. Op hardnekkig in Schoonhoven circulerende geruchten dat Ncolaas van der Tas in drugs-kringen zou hebben verkeerd, kon de recherche, bij gebrek aan nadere gegevens, nog niet ingaan. ADVERENTIE Een heel nieuw gezicht bij Het Motorhuis! Kijkt u eerst maar eens op pagina 10 van deze krant en kom dan eens snel naar onze showrooms waar wij u presenteren: iets gehee! nieuws op Vauxhall-gebied en natuurlijk óók: Bedford, Opel en een show met grote sorte ring gebruikte auto's. LEIDEN: Vondellaan 80 Tel. 071—69313 KATWIJK: Ambachtsweg 1 Ind.terr. 't Heen Tel. 01718—71046 VOORSCHOTEN: Julianalaan 46 Tel. 01717—2559 AMSTERDAM (SP) De Bijstandswet kent grove onrecht vaardigheden. Deze stelling komt voor in het pre-advies, dat dr. Ph. A. Idenburg, directeur van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, heeft uitgebracht op het driedaagse congres van de Divosa, de vereniging van directeuren van overheids organen voor sociale arbeid. Als voorbeeld noemt dr. Idenburg zorg over de toenemende problemen de verzorging in een bejaarden een verpleegtehuis. "Wie genoodzaakt is verzorging in een bejaardentehuis te vragen valt onder het harde re giem van de bijstandswet, waarbij een minimumuitkering volgt nadat men zijn gehele bezit (op een klein vermogen na) heeft moeten verte ren. Wie daarentegen op grond van de noodzaak van verdergaande ver zorging in een verpleegtehuis wordt opgenomen, krijgt alles betaald door AWBZ en kan zijn vermogen tot f. 100.000 zelf behouden. Dr. Idenburg; "Het is merkwaar dig dat de publieke opinie scherp rea geert op de kleine verschillen in de bijstandsuitkeringen tussen nabu rige gemeenten, terwijl de grove, veel meer tegen het rechtsgevoel in druisende onrechtvaardigheden goed deels onbekend zijn of met een ge duldig begrip worden geaccepteerd." Het misbruik maken van de bij standswet noemde dr. Idenburg een serieus probleem. "Niet zozeer van wege de vermoedelijke omvang van de fraude, waarover nauwelijks ge gevens bekend zijn, maar vanwege het stigma dat van de frauderende minderheid blijft liggen op de schou ders van de meerderheid van de mensen, die op een bijstandsuit kering aangewezen zijn." Verder wordt door het publiek veel normaal gebruik en onjuist gebruik gezien als fraude. Daardoor krijgt echt mis bruik een te zwaar accent. Divosa-voorzitter mr. A. H. van den Brink steunde in zijn openings rede het dringend beroep van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten op de overheid om f. 100 miljoen beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de sociale diensten met circa 2000 man. Intussen is be sloten dat het instituut voor sociaal wetenschappelijk onderzoek van de katholieke hogeschool in Tilburg een onderzoek zal instellen naar het functioneren van sociale diensten in ons land. Er bestaat een groeiende j deze dienstverlening. DEN HAAG Met ingang van zondag a.s. (1 juni) wordt de benzine met 1,6 cent per liter duurden-. De prys van superben- zine komt dan boven de gulden f 1,01) terwijl gewone benzine 98,8 cent per liter gaat kosten. Ook de prijs van huisbrandolie wordt met 0,8 cent per liter verhoogd. Stcokolie wordt f 10,- per ton goedkoper. Brood en melk worden vol gende maand allebei weer duur der. Een heel brood kost met ingang van 2 juni een cent meer. De prijs van de melk gaat op 16 juni met een cent per liter omhoog. Ook de minimum prijzen van brood zijn per 3 juni verhoogd, met twee cent per 800 gram. De minimumprijs fan de melk gaat met een cent omhoog en komt daardoor van 88 op 89 cent. LEIDEN Stadsgehoorzaal: 30 mei, 20.15 uur, Beethovencyclus. LAK-theater: 29 30 en 31 mei, 20.15 uur, „Hart in farce", blijspel door de amateur toneel vereniging „Litteris Sacrum". AMSTERDAM Stadsschouwburg: 30 mei, Nederlands Danstheater; 31 mei Natio nale billet La Bayadere, Daphnis en Chloe, monument voor een gestorven jongen; Concertgebouw: 30 mei, The Masterplayers, oi.v. Richard Schu macher, koorconcert m.m.v. Chr. Mannenkoor Noord en Mannen koor Kuizen; 24.00 uur Stichting Museumplein, nacht van de poëzie. xei 19.30 uur. Nieuwe Komedie met „De mimos- kanon". •n 31 mei en 1 juni Rob van Reün met „Exe- i 31 mei 20.30 uur, manifestatie ism. Stich- Brakfee Grond: 31 n ter-president is eea Klein Bellevue: 30 i gese" Shaffy-theater: 30 ting Crea ROTTERDAM De Doelen: 30 mei 20.00 uur Orgelconcert door Aart Bergwerf f; 31 mei 20.15 uur Tweede conceit in die Beebhovencydlus door het Rot. Phil. Ork. o.l.v. Walter Weller met als solist Malcolm Frager; 3 Juni 20.15 uur, Dave Liebman „Lookout Faam", jazz. De Lantaren: 30 en 31 mei, 20.30 i theater Penta; 3 juni, 20.30 uur. Incredible String Band. Hofpleintheater: 30 en 31 mei, 2, 3, 4 en 5 juni, 20.15 uur, Gerard Cox en Frans Halsema met „Wat je zegtdat ben Je zelf". Rotterdamse Schouwburg: 2 juni, 20.15 uur, Internationale Nieuwe Scène uit Antwerpen met Dairi'o Fa's „De ballade voor grote en kleine poppen"; 4 juni, 20.15 uur, Nedi. Operastichting met Van Gluck's „Orfeo und Euridice"; 5 juni, 20.15 uur, Ned. Dans Thea ter met „Strangers". DEN HAAG Kon. Schouwburg: 30 mei, 20.15 uur, Haagse Oomedie met „Don juan", blijspel van Molière; 31 mei, 20,15 uur, Haagse Comedle met „15"at een geweldige rotzooi", van Ionesco. HOT: 30 mei, 20.30 uur. Nieuwe Komedie met „Voor een bloemetje en een zoem"" 23-30 uur, Bzztóh-cinema „Op de bodem vajn de hemel" van Jan Vrijman; 31 mei, 2030 uur, Nieuwe Komedie met „De uitzondering en de regel" van Bertold Breoht; I, 3, 4 en 5 juni, 20.30 uur, Nieuwe Komedie met „De minister-president is een kanon" van Lucebeijt, Theater Aan de Haven; 30 en 31 mei, 20.15 uur, Toneelgroep De Appel met „Kafka kk". Theater In de Steeg: 30 en 31 mei, 21.00 uur, Amsterdamse Mime Liga met „Otto B. Wust". Congresgebouw: 30 en 31 mei, 20.15 uur Toneelgroep Ragstad met de musical 'Geranium Jack' van Albert Maunts; 2 3 en 4 juni, 19.30, Anglo-Amerioain Theatre Group mdt „Tbe Crucible" IlH^nHar^l^meb'20.15 uur. Cabaret Robert Kreis .Polichmelle"; 4 juni 20.15 uur, Royal Shakespeare Company met „Pleasure and Repentance"; 5 juni, 20.15 uur. Alan Curtis (cOavecimbal)wer ken van Couperin, Duphly en Balbastre. Kurzaal: 2 juni, 20.15 uur. Orkestvereniging Musica oi.v. Jan Out. werken van Schumann, Tsjaakowsky en Lisman; 3 juni, 20.15 uur, Residentie-Oifcest o.l.v. Nikolaus Harnoncourt m.m.v. Benita Va- lente werken van Bach, Purceh en HellendaM. Circustheater: 2 juni. 20.15 uur, Ned Operastichting met „Orfeo und Furidioe"; 3 juni. 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Nikolaus Harnoncourt; 4 juni 20.15 uur, Internationale Nieuwe Scene, Antwerpen met „De ballade voor grote en kleine poppen" Dario Fo; 5 juni, 20.15 Tempel- Karna Dev Ensemble met Indiase ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst'tvak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN spui 149-151 den. haag-Centrum telefoon 070-60 48 95 Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft zich gisteren fel afgezet tegen het plan van de tweede-kamer meer derheid om verplichte autokeuringen toe te vertrouwen aan erkende automobielbedrijven. Dit leidde tot schorsing van de behandeling van het wetsontwerp tot vandaag. Westerterp wil beslist dat er een net van keuringsstations wordt gebouwd. DEN HAAG (ANP) Mevrouw Het instorten van de luifel ge- Baas uit Zöetermeer is gisteren in beurde tijdens een hevige regenval, het Spaanse vakantieoord Beni- De regenbui barstte rond elf uur gis- dorm om het leven gekomen, toen een termorgen los en duurde ongeveer deel van een luifel van 'n hotel be- een uur. Tientallen mensen schuil- zweek. Twee kinderen van de vrouw den onder de luifel van het hotel Du- werden gewond. Van een Brabantse cado; een appartementencomplex op familie werden eveneens twee kin- 150 meter van de zee en ruim een deren gewond. In totaal kwamen zes kilometer van het centrum van Be- het leven. nidorm. ADVERTENTTF. Ga dit voorjaar opvallend jong gekleed en draag dit frivole jasje, dat wel in 3 verschillende uitvoeringen te passen is. Lamsnappa. In ambre, gebroken wit en beige^0 Lamssuède. 2 kleuren: sand en pomona 398.- Lundsnappa. In zwart en bruin Donkersteeg 3, Leiden, tel. 071-21406. DEN HAAG (SP) In zijn toe lichting op de ontslagaanvrage heeft staatssecretaris Glastra van Loon van Justitie meegedeeld dat hij zelf al met zijn portefeuille heeft gezwaaid. Dat was medio februari. Hij was erg geschrokken van de achterstand van de lopende vonnis- seïi en wilde voldoende waarbbor- gen dat dit niet wéér zou kunnen voorkomen. Glastra van Loon komt niet meer op het departement. Er zijn twee brieven die de hele geschiedenis ele gant samenvatten. Eén van zijn minister Van Agt en eén van Glas tra van Loon. De laatste heeft, netzomin als zijn fractie, een kabinetscrisis willen uit lokken door de zaken hard te stel len. En hard betekende nu de af treding van een D'66-minister en drie staatssecretarissen. Jan Ter louw, fractieleider van D'66, formu leerde het: "We hebben gekozen voor het aftreden van Glastra van Loon met maximale bitterheid". Die bitterheid is dan ook terug te vinden in de brief die Van Loon stelde voor zijn ontslag: "Nu alle pogingen hebben gefaald om, op andere dan onterende en dus onaan vaardbare voorwaarden, het ver trouwen te herstellen tussen de mi nister en staatssecretaris van justi tie, dat hij acht te zijn verbroken door verklaringen mijnerzijds aan de pers, verzoek ik u mij bij de koningin voor te dragen voor ont slag uit mijn functie..." zo begint hij zijn ontslag-aanvraag aan de minister-president. Die bitterheid leeft hu volop bij D'66, de PvdA en dé PPR. Jan Ter louw van D'66: "Ik heb het niet kunnen geloven"., en Glastra.. "Ik begrijp het evenmin". De PvdA noemt Van Agt: "klein" en de PPR vindt dat de algemene sfeer tussen de progressieven en confessionelen grondiger bedorven is dan ooit. Wat Jan Terlouw Van Agt vooral kwalijk neemt, is dat hij wel over leg met christendemocratische geest verwanten heeft gepleegd maar niet met de fractie waaruit zijn eigen staatssecretaris voortkwam. De poli tieke situatie binnen hét kabinet is weer toegespitst tot de blokvorming: progressieven en confessionelen. Jan Terlouw: "We hebben tijdens de crisis - en dat woord is zeker honderdmaal gevallen - besloten om spaarzaam met mededelingen naar buiten te zijn om Van Agt niet nog verder in zijn stellingen te drijven. We hoopten dat Den Uyl als grote crisisbeheerder deze zaak misschien wel kon bezweren. We konden en kunnen niet aan-, voelen dat men in 1975 een staats secretaris moet ontslaan omdat hij in beleefde termen kritiek heeft ge uit op hoge ambtenaren. Zeker niet na een affaire Vredeling". Na het beruchte interview, waar in Glastra van Loon het beleid van zijn departement, zijn secretaris-ge neraal Mulder, maar ook zijn mi nister indirect had aangeval len, is er tussen hem en Van Agt geen gesprek meer geweest. Den Uyl heeft kunnen praten als Brugman. Van Agt zei: "Nee". En de handha ving van zijn staatssecretaris wilde hij alleen nog overwegen als deze het strafrechtpakket uit zijn portefeuil le liet lichten. Belangen Glastra zelf had maar één wens en dat was niet het behouden van zijn post, maar veel meer dat de zaak waarvoor hij zich voor honderd pro cent had ingezet het gevangenis wezen veilig zou worden gesteld. Jan Terlouw: "We hebben moeten kiezen tussen twee kwaden". Hij haalde aan dat we aan de vooravond van een splitsing van een koninkrijk staan en de slechte economische si-' tuatie van ons land. "Er waren veel belangen". Terwijl de solidariteitsbetuigingen met Glastra binnen blijven stromen en de publieke agressie tegen Var» Agt groeit, blijft Glastra laconiek "Ik ga de discussie over beide brie ven dinsdag op de tribune volgen", verklaarde hij. Het vak van staats secretaris is in feite iets onbe schermds. Men kan tegen een ont slag nergens in beroep gaan En toch ligt het formele recht volledig aan de kant van minister Van Agt, die het opnam voor zijn topambtenaren. Van Agt is gedu rende al die dagen niet onaanspreek- baar, maar wel onverzoenlijk geble ken. Wel heeft hij in zijn brief dui delijk laten uitkoben dat het con flict geen betrekking heeft op het door Glastra gevoerde beleid. Hij zegt zelfs toe en daartoe diende 't nachtelijk overleg met D'66 dat diens aanpak moet worden voortge zet. Dat er verder moet worden ge werkt aan de verbetering van het gevangeniswezen. "Daartoe behoren wijzigingen in de organisatie ervan, ook binnen het departement voorzo- verre dit hierbij is betrokken" Misschien is dat dan een troost voor het. landelijk actiecomité van bewaarders, die over het ontslag "woedend en verbijsterd" is. Een troost voor de Coornhertliga die ver klaart: "We vrezen het ergste voor onze parlementaire democratie, nu falende democraten gedekt worden ten koste van democratisch integere figuren". "Het was een persoonlijk conflict tussen een minister en zijn staats secretaris", zeggen de Christen-de mocraten. Het was duidelijk wél een conflict dat het imago 1 geen goed doek

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7