Warmonds alternatief kwam niet aan bod Overlegorgaan IGOR wacht op financiële bijdrage van het rijk Hoorzitting over Schiphollijn bracht weinig nieuws Duur ijsje KATWIJKER NIET AAN HET STUUR ORGEL KRING TIEN JAAR DONDERDAG 29 MEI 1975 SASSENHEIM Het door de Actiegroep Schiphollijn War mond gelanceerde idee de Schiphollijn aan de oostkant van Rijksweg 4 tussen Schiphol en Leiderdorp te laten lopen om tenslotte tussen Zoeterwoude en Voorschoten door aansluiting te geven op de Hofpleinlijn is gisteren tijdens de hoorzitting voor de "instanties" in het Sassenheimse KSA-gebouw nauwe lijks ter sprake gekomen. Alleen burgemeester De Vreeze van Warmond attendeerde erop. Wel constateerde ir. S. A. Post- huma, voorzitter van de door de minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde commissie ad hoe Schiphollijn, dat deze commissie wel degelijk beseft, dat Warmond de meest getrof fen gemeente is. Dat was nog eens duidelijk geworden tijdens de maandag in Warmond gehouden hoorzitting. Overigens spraken de meeste "instanties" zich uit voor tracé 1 en 2. Warmonds burgemeester De Vreeze werd opgeschoven gezegd zou hebben, dat G.S. pas gis teren over het alternatieve plan zou den hebben gesproken. Posthuma „Zo mag u de woorden van de heer Borgman niet interpreteren. Hij heeft de Leede, in Warmond duidelijk gezegd: We hebben het zaken, gisteren nogmaals gedaan. Ik ver zoek u daarom uw excuses aan de gedeputeerde aan te bieden". De Vreeze: „Dat doe ik van ganser har ken. Wel verzocht hij de grootst mogelijke aandacht te schenken aan de milieu- en geluidshinder, die de Schiphollijn, vooral bij de brug over Borgman vroeg tenslotte één uit zondering op de snelle verbinding Schiphol-Den Haag te maken door namelijk te onderzoeken of te". Nadat Warmonds burgemeester De Kaag een speciale halte i het zijn toelichting had gegeven werd de vrede bij het verlaten van het spreek gestoelte nog eens met een ferme handdruk bekrachtigd. Tekort Erg veel nieuwe gezichtspunten heeft deze hoorzitting waarschijnlijk niet opgeleverd voor de leden van de Commissie Schiphollijn. Het meeste wat door de vertegenwoordi gers van de gemeentebesturen en andere betrokken instanties werd verwoord bevond zich reeds bij de aan de commissie toegezonden stuk ken. Het doel was eigenlijk nog een nadere toelichting te geven en even tueel nieuwe gezichtspunten aan te dragen. Gedeputeerde Borgman beet het af. Hij vertelde, dat het pro- recreatieverkeer gerealiseerd kunnen worden. Dat zou tevens een stukje afremming van de geluidshin der in Warmond betekenen. Aanleg van veel haltes langs de Schiphollijn achtte hij niet gewenst. Verder ver zocht hij aandacht te schenken aan de landschappelijke belangen, de na tuur en het agrarisch bedrijf. Vooral in de Klinkenbergerpolder lever tra- cee 2 die bezwaren op. Haltes De wethouders Hofman en Houts- ma van Haarlemmermeer benadruk ten, dat deze gemeente, in verband j niet vestiging van halteplaatsen, tracee 1 blijft prefereren. Ten aan zien van de lus om Sassenheim wilde men pleiten voor een zo dicht mo gelijke aanleg langs rijksweg 4 om ciaal bestuur sterk geporteerd is geluidshinder in Abbenes te voorko- de bevordering van het open- men. Verder vroeg men om de secon daire weg 20 over de spoorlijn heen aan te leggen, zodat de lokale we gen onder deze weg door kunnen. baar vervoer, dat een zaak als de Schiphollijn beter „onderbouw" had kunnen worden en dat de tijd De hoorzitting over de Schip hollijn werd gehouden in het KSA-gebouw van Sassenheim. Achter de U-vormige tafel de le den van de Commissie Schiphol lijn. vérder nog had te zeggen stond op papier en overhandigde hij voorzitter Posthuma. Zijn Sassenheimse col lega Westerbrink maakte het ook niet al te lang. Hij stelde, dat de raad tracee 2 had gekozen, hetwelk echter toch lang nog niet aan alle voorwaarden voldoet. Vooral niet op het gebied van de geluids- en milieu hinder. Daarom verzocht hij de lijn bij de Kagerplassen over enige kilo meters verdiept onder het maaiveld aan te leggen. Als dat niet geschiedt zal de gemeente Sassenheim zich blijven verzetten, stelde Westerbrink de commissie in het vooruitzicht. Ook verzocht hij veel aandacht te schen ken aan een zo goed mogelijke be perking van de geluidshinder. hoopte, dat -de commissie aandacht zal willen blijven schenken aan de overblijvende mogelijkheden en de tracees 3. 4 en 5 snel zal vergeten. Verbinding te Hort was geweest. Naar de mening van het Zuidhol landse provinciaal bestuur hebben de voorgestelde tracees allemaal voor- en nadelen. Daarom werd de minst kwade gekozen, namelijk tracee 2. Borgman wees er echter wel nadruk- voor het aanleggen van halteplaat sen in „De Meer" ten behoeve van het woon-werkverkeer met Amster dam en Schiphol. Wethouder Mesman van Lisse maakte een record. Hij had nog geen minuut nodig om aan te tonen, dat kelijk op, dat dit tracee nog minder tracee 2 voor deze gemeente uitslui- kwaad aanrichten als het wat tend de voorkeur verdient. Wat hij ALPHEN AAN DEN RIJN De massa-recreatie moet wor den tegengegaan in het "groene deel" van de Alpheuse regio. Dat vinden de 10 gemeente uit dit rayon, welke zijn verenigd in het IGOR (intergemeentelijk overlegorgaan Rijnstreek) te weten Alphen, Hazerswoude, Koudekerk, Leimuiden, Nieuw koop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge en Ze venhoven. De vertegenwoordigers van die plaatsen namen gisteravond tijdens een vergadering in het Alpheuse raadhuis een meer jarenplan aan, voor de periode 1975-1978. En één van de nieu we gewestelijke beleidslijnen daaruit is, dat de Alpheuse regio niet moet worden overspoeld met massa-recreahten, maar dat er een fietspadenplan moet komen voor de dagjesgangers. Ook nu al zijn er heel wat van die rustieke fietsmogelijk heden, zoals hier op de foto, een landelijk weggetje in de om geving van Woubrugge. Oneens Burgemeester De Vreeze van War mond was het oneens met de inzich ten van gedeputeerde Borgman ten aanzien van de landschappelijke as pecten. Aan voorzitter Posthuma hield hij voor, dat het hem niet had bevreemd, dat de hoorzitting in War mond' slechts drie kwartier had ge duurd. Daaruit blijkt, zei hij, de een heid van inzicht onder de bevolking, die maar liefst 1209 bezwaarschrif ten had ingediend. Naar zijn mening verdient het door de Actiegroep Schiphollijn Warmond uitgedachte alternatieve tracee een nieuwe studie en een positieve benadering. Burge meester Stolwijk van Voorhout veeg de de tracees 3,4 en 5 resoluut van de baan in verband met de land schappelijke gevolgen. Deze tracees gaan door een gebied van veenwei- den en bollenvelden. De aanleg van de baan door dit gebied met goede cultuurgrond zal onschatbare schade aanrichten aan vele agrarische be drijven en voorts zal de gemeente dan moeilijk verdere bebouwing in dit gebied kunnen tegengaan. Hij Tolk van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem e.o. was de heer Tielenus, die in bepaal de opzichten mede sprak namens de afwezige Kamer voor Rijnland. Een snelle verbinding Amsterdam-Den Haag werd door hem van het groot ste belang geacht en de bereikbaar- heid voor woon- en werkverkeer door aanleg van halteplaatsen eveneens. De ontwikkeling van Schiphol noem de hij een belangrijk aspect. Haar lem heeft zich uitgesproken voor de tracees 1 en 2, doch voor het gebied buiten de Haarlemmermeer, dat tot het ressort van Rijnland behoort, wilde hij geen duidelijke uitspraak doen. Namens de gewestelijke Raad Noord-Holland van het Landbouw schap, die de georganiseerde land bouw vertegenwoordigde, drong ad junct-secretaris Keyzers aan zorg vuldig om te springen met de land bouwgronden. Door de aanleg van de Schiphollijn wordt een tegenover gestelde tendens bereikt. Eigenlijk moeten de bedrijven zich vergroten, doch nu gaat er kostbare grond ver loren. Hij pleitte voor verkaveling en beschikbaarstelling van vervan gende grond in de IJsselmeerpolder, zodat de bedrijven niet kleiner wor den. De Haarlemmermeerse land bouw heeft duidelijk gekozen voor tracee 2, maar dan meer in een bun deling dus dichterbij met rijks weg 44. Zijn collega van de Gewes telijke Raad voor Zuid-Holland For tuin wees erop, dat dé georganiseer de landbouw in deze provincie ook gekozen had voor dit tracee en een zo nauw mogelijke aansluiting bij rijksweg 44. Fortuin bepleitte even eens een verdiepte ligging in de om geving van Warmond. De vertegen woordigers van de Vereniging tot Be houd van Open Karakter „Meerlan den" Heringa en Van der Scheer stelden, dat de minister van Verkeer en Waterstaat niet alleen de beslis sende keuze moet doen, maar dat ook de minister van Ruimtelijke Or dening bij de beslissing betrokken moet worden om daardoor te be werkstelligen, dat het landschappe lijk aanzicht van het gebied zoveel mogelijk wordt gehandhaafd. DEN HAAG/ALKEMADE In het consumptie-ijs, dat een caféhouder uitt Alkemade had verkocht, zaten bacteriën, die er niet in thuis hoor den. Ook im de voorraad in de koel kast kwamen diezelfde bacteriën Toen ambtenaren van de keurings dienst een controle hielden ontdekten zij de bacteriën. Voor diit feit moest de caféhouder zich nu verantwoorden voor de politierechter van econo mische zaken. De man liet overigens verstek gaan. Maar aan de hand van rapporten vond de officier van Justitie de feiten voldoende bewezen. Omdat het de eerste keer was, datde caféhouder te recht stond, volstond hij met een boete van honderdvijfentwintig gul- dien. Dat werd ook het vonnis. Ha-bbeba. Leerlingen van de Noord wij kse Mariaschool hebben gister avond een toneelstuk opgevoerd voor bewoners van het bejaarden-centrum Sint Jeroen. Zij speelden „He* ont bijt van koning Habbeba", een leuk spelletje van Godfried Bomans. De combinatie van heel Jong en heel oud beviel uitstekend en iedereen was het er over eens dat dit soort feestjes vaker moeten worden ge organiseerd. KATWIJK AAN ZEE Een 35-jarige bedrijfsleider uit Kat wijk is veroordeeld tot zestien dagen gevangenisstraf, negen maanden intrekking van het rij bewijs waarvan drie voorwaar delijk, een proeftijd van twee jaar en een boete van vierhon derdvijftig gulden. De Haagse politierechter vond dat de man in januari, toen hij dronken in een auto reed, een bijzonder grote misstap had begaan. In zijn bloed, zo bleek bij de proef, zat een alcoholpromilage van 2,54 procent, terwijl het maxi mum voor automobilisten 0,5 procent is. Reden genoeg voor de politierechter om er eens flink t^gpn aan te gaan met de straf. Ondanks het feit dat de ver dachte erop wees dat hij zijn rijbewijs niet kan missen, om dat hij van de ene naar de fabriek moet rijden. De politie rechter vond dat hij dét maal eerder had moeten bedenken. BOLLENSTREEK De Or gelkring van de Bollenstreek viert op zaterdag 7 jund haar tweede lustrum. En uiteraard wordt dat feest begeleid door een orgelconcert. Men heeft daarvoor uitgenodigd het jon gens en mannenkoor van de basiliek St. Bavo uit Haarlem dat onder leiding staat van Jan Valkenstijn. De organist is Ber nard Bartelink Het koor van de St. Bavo (niet te verwarren met de stichting tn Noordwiikeiihout) is 'in binnen- en buitenland vermaard om zijn prestaties op het gebied var. kerkmuziek. Het heeft geregelde contacten met het King's Colle ge Chorre uit Cambridge en treedt daar ook veel samen mee op. Het programma van zaterdag vermeldt werken van Palestrina en Scharlatti voor koor, orgel koralen van Bach, het eerste koraal van Franck en psalm 150 ook van Franck. Inmiddels is de restauratie van hef Adema-orgel in de St- Agathakerk in Lisise, waar dit concert gegeven wordt, dankzij de subsidie van vijfduizend gul den van de gemeente Lisse. mo gelijk geworden. De Orgelkring is bijzonder blij met de extra sub sidie van tweeduizend gulden uit het Anjerfonds en de bijdra ge van de leden van ruim zes honderd gulden, terwijl hei kerkbestuur van de Agatha zich garant neeft gesteld voor no? eens drieduizend gulden. Op het ogenblik is het plafond boven de tongwerken van her pedaal aangebracht. De tremu lant is vernieuwd en de hobo A is weer '8 geworden. De resul taten van deze verbeteringen sijn, zegt de Orgelkring, duide lijk merkbaar. Het wachten is nu on het beschikbaar komen van een goede holptjp '8 voor he. eersce davier. Zodra dit het geval is kan de restauratie worden vol tooid. Het koorconcert dat zaterdag 7 juni in de St. Agathakerk wordt gegeven begin* om kwarr over acht. Expositie Baalbergen's Interieur verzorging BV bouwt op dit moment in Katwijk een nieuw meubelpand. De opening hiervan zal omstreeks 1 oktober van dit jaar geschieden Het kijken naar meubelen en de voor lichting over wonen staat in dit nieuwe meubelpand centraal. En om dat voor het publiek nog wat aan trekkelijker te maken, heeft Baai- bergen het plan bedacht om een per manente expositieruimte in te richten in zijn nieuwe gebouw. Beeldende kunstenaars uit de streek kunnen daar gebruik van maken. ALPHEN AAN DEN RIJN „Zom-als te zijner tijd die gewest vorming het aan te pakken. Wij willen der poen kunnen we niets doen". Die wat gestalte krijgit. wat populaire stelling stond gister- Dat betekent wefl aanzienlijke beleid kunnen voeren. En niet de haJk op de tak avond centraal tijdens de vergadering lastenverzwaring. Willen de taken in tal op zichzelf misschien interea- vam het Inter Gemeentelijk Overleg- een redelijk tijdsbestek gereed komen, santezaken aanpakken, orgaan Rijnstreek (IGOR). Kern- dan zal die benodigde rijksbijdirage vraag was of hdt IGOR kan rekenen ook inderdaad uitgekeerd moeten op die gevraagde rijksbijdrage bijna f .220.000,- worden. Mocht die rijksbijdrage Vlootschouw. Op zaterdag 7 juni om drie uur organiseert de Admiraliteit 4 van Scouting Nederland een vloot schouw in de Zijl rondom het Bo- terhuiseiland in Warmond. De admi raliteit omvat dertien groepen zee verkenners, jongens en meisjes van elf tot twintig jaar oud, in het ge bied dat begrenst wordt door de plaatsen Wassenaar, Voorschoten, Alphen aan den Rijn, Hillegom en Noordwijk. Zeshonderd verkenners zullen zich op deze dag presenteren aan provinciale en gemeentelijke func tionarissen. Na de vlootschouw wordt nog een vaartochtje gemaakt naar het eiland Kogjespoler in de Kagerplassen, waar de groepen ge regeld kamperen. Na dit officiële ge deelte van de dag is er voor de ver kenners een avondspel, terwijl er op zondag zeilwedstrijden worden ge organiseerd. De vlootschouw is te vens een feestelijke afsluiting van de jubilerende stichting Zeeverken ners centrum Kagerplassen (25 jaar). Belangstellenden zijn op zaterdag 7 juni om half drie al welkom bij het Boterhuiseiland in Warmond. Muziek De leerlingen van de muziekschool van de Bollenstreek geven op dinsdag 10 juni een grote uitvoering. Deze uitvoering wordt gehouden in het gebouw van de Ge reformeerde Kerk aan de Juliana- laan in Sssenheim en begint om half acht. de realisering niet kamen, dan zal waarschijnlijk haar meerjarenplan. De raad een heftige discussie ontbranden wel- Een ristoo met betrekking tot het verwacht in 1976 zo'n f460.000.- uit ke taken de prioriteit zouden moeten verkrijgen van de rijksbijdrage in dieze opzet is onvermijdelijk, meende voorzitter Gallas. Anderzijds moeten wij ais IGOR laten blijken dat het ons wat waard is om taken aan te het IGOR vatten. En tegen die achtergrond volgend Jaar ger Oosterhof meende dat de f. 2.75 gaat. In to- tuele toekomstige gewestvorming de tien geen belemmering taal brengen de bij het IGOR aangesloten gemeenten dar ruim f. 240.000,- op. De rest zal door het rijk moeten worden bij ge- mag zijn om de ingeslagen weg niet moeten i voort te gaan. „We zullen dit meer- &en. HU was hoopvol gestemd over Jarenplan tot ontwikkeling moeten de kansen op die rijksbUdrage. Die In het IGOR zyn vertegenwoordigd de gemeenten Alphen, Hazerswoude. rijksbUdrage reaibeït" Koudekerk, Leimuiden, RUmsater- reden is brengen", Burgemeester Van Montfoort van Nieuwkoop voinid dat wanneer de blijken, wonde, Ter Aar, Woubrugge, Zeven hoven, Nieuwkoop en Nieuwveen. Heeft het zin om op dit moment zoveel zaken aan te pakken, zo vroeg Koudekerks burgemeester C. M. van der Linden zich af. „Voor plannen op deze schaal is lute voorwaarde. Komt die niet af, dan zitten we in het schip, en dat zit erin. We worden door het rUk overladen met alterei ideeën, maar als de portemonnee op tafel moet ko men gaat dat minder vlot, of wel Slecht. Moeten we ons niet niu al prioriteiten stellen: Wat nog wel, en wat niet? aan te pakken. Zei fvertrou wen Is het verstandig al datgene dat we gaan doen te enten op de ge- *7* We mOKeD hooD baseerde voorzitter Gallas i der meer op 't feit dat 'n viertal ge westraden elders in 't land van verge- lUkbare grootte, al een rijksbUdrage het meerjarenplan hebben gekregen. „Er moet echter iets gebeuren om iets anders In be- weging te zetten. We moeten zelf be ginnen. Het is noodzaak om aan het begin van de rit een duddelUk doel voor ogen te hebben. BU belemmerin gen tUdens die rit is er altUd nog tUd genoeg om te bepalen: wat dan wel, en wat niet?" dat in de toekomst andere bestuurlüke eenheden worden ge vormd, zo vroeg burgemeester Van dier Linden van Koudekerk zich nog jarenplan Waar haalt U het zelfvertrouwen de instelling Enkele voorstellen die in het r vandaan om op deze schaal deze din gen te gaan doen, voegde hU eraan toe. Van der Linden verklaarde later tUdens de vergadering nog dat zyn „pessimisme wordt gevoed door een stuik realiteitszin". Voorzitter van het dagelijks be stuur burgemeester R. M. Gallas van Alphen aan den RUn, erkende dat het programma voor de komende ja- inderdaad ambitieus is, maar niet Hoekje Alphens wethouder J. W. Haanstra in IGOR-verband aan de tafel der raadsleden vond het het college sie ren dat het niet stilletjes in een hoekje is gaan zitten, en maar af te wachten, bent kritisch gaan bekU- ken welke taken je als IGOR kunt te ambitieus. Er is een aantal duide- de instelling districts GGD regionale ambulancedienst i een maatscbappeliUk ontwikke lingsplan. WaarbU de tien bü' het IGOR aangesloten gemeenten een gezamenlijk beleid op het gebied van de ruimfcelU'ke ordening voe- i een fietspadenplan (zie ook elders deze pagina) i een studie rond de problematiek rond de verkeersdrempels uitvoeren zondier dubbel werk te doen lijke onderwerpen dat ons noopt milieudienst.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4