'In Zoeterwoude geen massale woningbouw' TE LAGE HUURVERHOGING VOOR 1975 AANGEZEGD Studenten eisen in hun 'eigen' huis zeggenschap 't Karrewiel t/efa'szuufer Zorg voor ongehuwde ouders nu gebundeld Leidenaar bouwt z'n eigen kampeerwagen DONDERDAG 29 MEI 1975 Vijf woningbouwverenigingen wachten beslissing staatssecretaris niet af LEIDEN Een vijftal woning bouwverenigingen blijkt aan hun- leden per 1 juli 1975 huurverhogin gen te hebben aangezegd die voor een deel weer herroepen zullen moe ten worden. Zij hadden hierover na melijk de beslissing van staatssecre taris Van Dam niet afgewacht. De ze heeft inmiddels bepaald dat voor de vooroorlogse woningen in Leiden een huurverhoging" dit Jaar van acht procent geldt. Dat is soms meer dan de vijf woningbouwverenigingen hun leden hadden geschreven. Uit gezonderd zullen worden de wonin gen, waarvan verwacht wordt dat de renovatie daarvan voor 1 april 1976 in uitvoering zal zijn genomen en twee complexen (2 en 2a van Werk manswoningen in De Kooi), die in zeer slechtse staat verkeren en waarvan renovatie niet meer moge lijk lijkt. Deze woningen zullen in huur niet worden verhoogd. Over het eigenmachtig optreden van de vijf woningbouwverenigingen heeft zich inmiddels een koele brief wisseling afgespeeld tussen staatsse cretaris Van Dam en het college van B. en W. De staatssecretaris heeft namelijk het college verantwoor delijk gesteld voor eventuele ver warring en onrust onder huurders, nu sommige aanzeggingen van huur verhogingen herroepen zullen moe ten worden. Het college is het met deze beschuldiging niet eens. Een dag voor Van Dam zijn brief naar de gemeente had gestuurd, was door het college aan de desbetreffende wo ningbouwverenigingen namelijk al een aangetekende brief gestuurd, waarin zij op hun fout werden ge wezen. Vertegenwoordigers van het ministerie waren hiervan mondeling op de hoogte gesteld. Bij het gesprek dat de wethouders Verboom en Waal in december van het vorig jaar met Van Dam hebben gehad, was afgesproken, dat het col lege Van B. en W. aan de staatsse cretaris voorstellen zou doen over de huurverhoging voor 1975, die in mei zou moeten worden aangezegd. De gemeente zou op haar beurt de voor stellen hierover van de woningbouw verenigingen afwachten. In deze pro cedure is vertraging gekomen, door dat de woningbouwverenigingen pas begin april in het bezit kwamen van de richtlijnen van het ministerie, op grond waarvan een voorstel tot huur verhoging kan worden gedaan. Eind maart waren deze richtlijnen ten stadhuize gearriveerd. Omdat een eventuele huurverhoging per 1 Juli echter in rtiei aan de bewoners moest worden aangezegd, verzocht de ge meente aan de woningbouwvereni gingen op 7 april om binnen een week hun voorstellen te doen. Op 2 mei kwam vervolgens het advies van het college op het ministerie binnen. Op 15 mei arriveerde liet antwoord van de staatssecretaris met daarin zijn besluiten over de huurverho ging. Hij wenste hoger te gaan dan de woningbouwverenigingen en de ge meente. Zoals gezegd hadden vijf woning bouwverenigingen, vooruitlopend op de beslissing van de staatssecretaris, inmiddels echter al een lagere huurverhoging aan hun leden mee gedeeld. Zij hadden zich daarbij ge grond op een brief van de Centrale Boekhouding van Woningcorporaties, waarin er nog eens op werd gewe zen, dat de huurverhogingen in de maand mei moesten worden aange zegd. Hier blijkt de kiem van het misverstand te liggen. De staatsse cretaris spreekt in zijn boze brief aan het college, dat "uitgaande van de gemeente" zelf al huurverhogingen waren aangezegd. Ambtenaren op het ministerie bleken in de waan te verkeren, dat de Centrale Boekhou ding een gemeentelijke instelling zou zijn. Dat is niet het geval, het is een gemeenschappelijk instituut van de Leidse woningbouwverenigingen. Vandaar dat de zinssnede „uitgaan de van de gemeente", in de brief van de staatssecretaris het college "pijn lijk heeft getroffen", zo blijkt uit het antwoord dat B. en W. naar Van Dam hebben gestuurd. Te meer daar, met medeweten van het mi nisterie, al aan de woningbouwvere nigingen een aangetekende brief was verzonden, met de mededeling, dat zij de huurverhoging te vroeg hadden aangezegd. "Wij kunnen dan ook niet verantwoordelijk worden gesteld voor verwarring en onrust die eventueel bij huurders zullen ont staan", aldus B. en W. Met uitzondering van een aantal complexen (zie boven) is de huur verhoging dus door Van Dam op acht procent bepaald. Het is moge lijk om hiertegen (voor 1 augustus) in beroep te gaan, wanneer de wo ningen in slechte staat verkeren. Of een dergelijk beroep veel kans van slagen heeft, is de vraag. De staats secretaris heeft laten weten dat hij zich bij zijn overwegingen zal laten leiden door het feit, dat in Leiden "vele huurprijzen reeds Jaren niet verhoogd zijn". LEIDEN ZOETERWOUDE Geen massale woningbouw in Zoeterwoude. Dat was de vrijwel algemene opinie van een openbare voorlichtings- en discussieavond in Zoeterwoude, gisteravond be legd door de streekcommissie voor Leiden en omgeving. De kritiek, die werd uitgeoefend op de nota van de PPD-commissie, waarin voor Zoeterwoude met bouwplan nen voor 10.000 woningen wordt rekening gehouden, was niet mals. De cijfers, die in de nota ADVERENTIE HAARLEMMERSTRAAT 181 Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw Sieraden. ELKE TWEEDE LITER GULDEN GOEDKOPER Jonge Jenever Rijnenburger liter QQR elke tweede liter gulden goedkoper. Beerenburger Rijnenburger liter elke twèede liter gulden goedkoper. Vieux Rijnenburge liter elke tweede liter gulden goedkoper. Bessenjenever Rijnenburge liter elke tweede liter gulden goedkoper Gilde Pilsener 1 kist 24 pijpjes 9.95 9,95 8,95 krat 12 halve liters 8,95 6,95 wdrden genoemd werden door verschillende sprekers afgeschil derd als: zwaar overtrokken, on controleerbaar, onverantwoorde lijk en onbegrijpelijk. De voorzitter van de Leidse Fede ratie van Woningbouwverenigingen A. Stikkelorum becijferde, dat Lei den tot 1985 voldoende ruimte heeft om binnen de bestaande bouwplan nen aan de vraag naar woningen te. voldoen. Volgens die prognoses is de woningbehoefte in de komende tien jaar 9800. woningen en kunnen er de komende jaren in totaal 10715 wo ningen worden gebouwd. Tenminste als in de Stevenhof jespolder zo'n 3300 woningen worden neergezet. "Vanaf 1986 zal Leiden buiten haar grenzen moeten kijken voor de op vang", aldus de heer Stikkelorum, die vond dat in dat geval de blik gericht zou moeten worden op Leiderdorp en niet op Zoeterwoude. "Leiderdorp is een gemeente, die Leiden tot dusver ook steeds geholpen heeft bij de op vang van de bevolking en de wegen structuur is zodanig, dat de Leidse overloop daar aan woningen moet kunnen worden opgevangen". Hoge Rijndijk HOTEL-CAFE-RESTAURANT STEENSTRAAT55/LEIDEN/ 22509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties v Bij de eventuele bouw in Zoeter woude voorzag Federatievoorzitter Stikkelorum grote problemen rond 't sterk toenemende woon- en foren senverkeer, waarop met name de Ho ge Rijndijk niet berekend is. Ook de heer C. Jongejan van de Nederland se Spoorwegen zag weinig mogelijk heden in Zoeterwoude met het oog op het openbaar vervoer. "Het maxi mum op de lijn Utrecht-Alphen-Lei den is bereikt, en meer treinen is alleen mogelijk wanneer er een spoorverdubbeling plaats vindt (kos ten geraamd: 14 a 15 miljoen). Maar dan nog zal er voor Zoeterwoude niet meer inzitten dan een stoptrein per half uur. "Een kwartierdienst, die eigenlijk noodzakelijk is voor 'n dergelijke voorstadhalte, is geen haalbare kaart", aldus Jongejan. Uit een oogpunt van openbaar ver voer zou het volgens de NS-verte- genwoordiger veel zinniger zijn om de bij Alphen aan den Rijn liggende polder Kerk enZanen te bebouwen. "Wat vlees aan**de andere kant van het Alphense station zou de spoor wegen erg welkom zijn". Als tweede mogelijkheid zag Jongejan woning bouw in Hazerswoude. Wat een eventuele aansluiting van de bouw locatie Zoeterwoude óp het busver voer betreft, was de vertegenwoordi ger van NS ook nogal pessimistisch. "Het grote probleem is dat de be woners verschillende bestemmingen hebben. "Een snelbus Zoeterwoude- Den Haag lijkt de voorkeur te verdie nen, omdat daarin ook een halte bij het station Lammerschansweg kan worden opgenomen voor de reizigers, die Utrecht als bestemming hebben. De buslijn zal echter niet goed kun nen functioneren wanneer Leiden het busbanenplan niet uitvoert", al dus Jongejan. Twijfel over de PPD-cijfers be treffende de woningbehoefte had ook F. van Keulen, medewerker van de Kamer van Koophandel. Vanaf zijn ziekbed liet hij streekcommissie-voor- zitter Bolhuis weten Zoeterwoude in elk geval een ongeschikte plaats te vinden, wanneer nieuwe locaties no dig mochten blijken. "Het is veel verstandiger om de as Leiden-Alphen te kiezen. Volgens Van Keulen zou den in elk geval geen woningen in de buurt van de Heineken-vestiging gebouwd moeten worden. Wel dacht hij voor woningbouw aan Hazers- woude-Rijndijk en in een later sta dium aan Alphen, waarbij voorko men zou moeten worden dat er lint bebouwing ontstaat. Het felst van leer tegen de PPD- nota trok Helias Udo de Haes van de Werkgroep Milieubeheer. Hij laak te het feit dat de Provinciale Pla nologische Dienst met dergelijk slecht cijfermateriaal heeft gewerkt... "De raming dat Nederland in 2000 16 miljoen inwoners zal hebben is veel te hoog. De nieuwe CBS-raming geeft 15.5 miljoen aan als maxi mum. Het gebruiken van de migra tiecijfers uit de jaren 1965-1970 vond hij een zeer irreële zaak om dat juist in 1971 een omwenteling is gekomen. De bevolking van het streekplangebied Zuid-Holland West is sinds 1971 afgenomen van 1.201. 000 tot 1.183.000. Ook wanneer de uittocht langzamerhand verminderd zou worden zouden er in het jaar 1990 in Zuid-Holland toch niet meer dan 1.148.000 mensen wonen. Felle kritiek had Udo de Haes ook op de gemiddelde woningbezetting van 2.22 waarmee wordt gerekend. "Dat getal komt aan de orde bij een zeer sterk vergrijsde bevolking, maar is ook dan nog veel te laag". In dit verband noemde hij het cij fer 2.4, dat door de Commissie Bouw- planning wordt aangehouden. De juistere getallen op 'n rijtje zettend en rekening houdend met de stads vernieuwing "kwam hij tot een glo bale behoefte voor Zuid-Holland West van 50.000 tot 70.000 nieuwe wonin gen (de PPD noemt het getal 130.000) Daarvan zouden er 35.000 gereali seerd kunnen worden in bestaande "harde" plannen. Het resterende aantal (15.000 tot 35.000) zou ge bouwd kunnen worden in een aan tal nieuwe bouwplaatsen. Als moge lijke voorbeelden in de buurt van Leiden noemt Udo de Haes de uit breiding van de Rivierenwijk, een gedeelte van de Leeuwenhoek en het SLF-terrein. Hij verzette zich fel tegen woningbouw in Kerk en Zanen en de Stevenhof jespolder. Na de vertoning van 'n dia-serie waarin in beeld werd gebracht welk fraai gebied aan de PPD-plannen ten offer zou vallen sprak nog de Zoe- terwoudse wethouder W. Maan. Overigens niet namens het college maar als inwoner van Zoeterwoude. Hij vroeg zich af of het bij het on derzoek naar de woningbouw nu is gegaan om het bevorderen aan de werkgelegenheid in de bouw of de werkelijke behoefte aan nieuwbouw. Als er een dergelijk grote behoefte bestaat als door de PD wordt ge suggereerd, dan moet dat volgens wethouder Maan merkbaar zijn aan het stijgende aantal gevallen van inwoning en de afneming van het aantal leegstaande woningen." Ik twijfel echter of dit het geval is". Volgens hem waren de gegevens over de locatie Zoeterwoude slecht on derbouwd en. dus oncontroleerbaar. Bovendien constateerde hij, dat uit een daling van de woningbezet ting niet automatisch een grotere woningbehoefe valt af te leiden. "Na der onderzoek is zeker noodzakelijk" aldus wethouder Maan," want het is onaanvaardbaar om op basis van deze cijfers beslissingen te nemen." Omdat een eventuele behoefte toch voor een groot deel uit de Haage agglomeratie afkomstig is, pleitte liij ervoor naar bouwplaatsen te zoeken, die dichter bij Den Haag liggen. "Een begin met de bouw in Zoeterwoude leidt zeker tot een ver dere aantasting van het open ge bied", aldus de wethouder, die vond dat voor de Leidse overloop in de toekomst mogelijkheden zijn in Lei derdorp en het gebied tussen Oude Rijn en spoorlijn. ïn gratis thuisbezorgd ir Leiden en omgeving. Donderdag koopavond tot 9 uur geopend. LEIDEN Per 1 Juli aanstaan de gaat het Leidse bureau Moe- Fierson op landelijk niveau sa menwerken. In Le iden gaan ze tot die datum safenwonen; daar na wordt ook hier de definitieve verbinding een feit. Gistermiddag was er in de nieuwe behuizing aan het Terwee- park „open huis" Bureau Moederhulp was aan vankelijk een bureau voor onge huwde meisjes; de Hendrik Pier- sonatichting hiield zich bezig met „ongehuwde vaders". Een twee deling die we in vroeger Jaren konden billijken en verklaren. Nu niet meer. Daar kwam bij dat de Moederhulp abominabel klein was behuisd in de Hugo de Vriessfcraat en dat de H.P.-stichting een etage extra wist te krijgen. „Een ideale plaats", zegt mejuf frouw J. E. Sohrama, die maat schappelijk werkster is van Moe derzorg. „We zitten vlak bij het station en het Academisch Zie kenhuis. Cliënten kunnen bij ons een afspraak maken, als ze uit het ziekenhuis komen en vandaar meteen met die trein weer naar huis. We hebben ook de Spoor wegen uitgenodigd, omdat we het Jammer vinden dat ze wel voor pa. ma en het hele gezin tarieven hebben gemaakt, maar mooi de ongehuwde moeders, de weduwen en andere bevolkingsmindierheden zijn vergeten. We vinden dat we ze daar op moeten wijzen. De zorg om niet gehuwde ouders, die niet alleen in Leiden wordt gegeven maar in een zeer grote cirkel rondom de stad, heeft in 1974 (voor wat betreft het bu reau Moederzorg) 39 nieuwe cliën ten opgeleverd (was 40). Daar wa ren twee meisjes bij van 14 Jaar, zes van 17, elf in de leeftijd van 21 tot en met 25 Jaar; één in de leeftijdsgroep 46 Jaar en ouder. Van de Cliënten waren er 36 vrou- die niet waren getrouwd. Van de 39 kwamen er 17 uit Leiden en 21 uit omliggende ge meenten. Eén cliënt kwam int het buitenland. Elf van de vaders waren stude rend of nog schoolgaand (negen bij de moeders). Er werden in 1974 35 kinderen geboren. In drie gevallen eindigde de zwangerschap in een abortus; in één geval was er sprake van een schijnzwangerschap. Op de foto een overzicht van een kleine tentoonstelling. zijn vakantie-autq. ADVERTENTIE borrelnootjes PINDA'S MET EEN JASJE Weet u zelf een leuke borrel nootjes babbel? Stuur in naar Calvé, postbus 1000, Delft. V LEIDEN Krijg je een foto bin nen. waarop een meneer uit Amster dam met een zelfgebouwde kampeer - bus staat afgebeeld. Leuk voor da krant. Maar de volgende diag meteen een telefoontje van iemand die zegt dat er in de Vreewijkstraat ene me neer J. van dér Nagel woont die ei genlijk precies hetzelfde heeft ge daan. „Vier jaar geleden ben ik voor het eerst gaan kampenen, maar ja, zo'n vouwwagentje is ook niet alles. Het geeft veel rotaooi. Ik zeg ook tegen mensen dat ze het eerst eens moeten proberen voordat ze iets gaan kopen. Maar goed, ik heb twee jaar met dat ding gedaan Toen ik vorig jaar in Polen was zag ik een Ford Transit, die speciaal gebouwd was voor vakan tiedoeleinden. En toen heb ik tegen mijn vrouw gezedg dat ik zoiets ideaal vond". „Terug in Nederland, in oktober was dat, heb ik voor een leuk prijoie een Transit gekocht en die ben ik gaan ombouwen. De twee kinderen slaren in hun tent en ik met mijn vrouw boven de bestuuxderscabine". Van alles kan Van der Nagel kwijc. Ei- ligt kamerbreed tapijt, er staan twee luie stoelen (er komen er nog twee bij), er is een dubbelwandig toilet enz. De buitenzijde bestaat uit t.wee platen triplex, die opgevuld z»in met tempex. Daaroverheen heet Van der Nagel suf de geplakt. „Dit jaar gaan we naar Zeeland, want het vakantiegeld is opgegaan aan die auto. Hoeveel het gekost heeft? Nee, niet in de krant. Weet u wat ik zo leuk vind? Al die aardige buren, die het best vonden dat ik troep maakte. Ze hadden net zo goed grote bezwaren kunnen hebben". Kort geding tegen Studentenhuisvesting LEIDEN/DEN HAAG Zeventien Leidse studenten die allen kamers bewonen in het pand Papengracht 11 - eigendom van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting - eisen via een kort geding voor de vice- president ven de Haagse rechtbank dat zij zelf mogen uitmaken wie er in "hun" huis komt wonen. De Stichting Leidse Studentenhuis vesting, eigenaresse van vele Leidse panden, verhuurt kamers aan ruim vierduizend studenten. Voor som mige huizen bestaat het "vrije co öptatiesysteem": een soort historisch recht van de bewoneers om in ge zamenlijk overleg te bepalen wie in aanmerking komt als nieuwe huur der van een vrijgekomen kamer. Al in 1971 besloot het stichtings bestuur om in de toekomst alleen noe maar zelf kamers toe te wij zen aan nieuwe huurders en wel in de volgorde waarin de kandidaten zich voor plaatsing op de lijst van woningzoekenden hadden aangemeld. Want men vond dat het vrije co öptatiesysteem onrechvaardigheid in de hand werkte, omdat hierdoor studenten, die onder op de lijst staan, door de bewoners van zo'n pand kun nen worden voorgetrokken. De stich ting besloot het coöptatiesysteem in een termijn van drie jaar te laten "uitsterven". Volgens advocaat mr. W.A. Hoyng zijn de bewoners van het "coöptatic- pand" Papengracht 11 nooit op de hoogte gesteld van dit besluit. Bo vendien is het besluit door de stich ting in de praktijk niet uitgevoerd: er bestaan naast de gewone toewij zingshuizen ook nog steeds coöpta- tiehuizen. Met name het pand Papengracht 11 is zo'n coöptatiehuis gebleven, omdat tot nog toe alle huurders op voordracht van de gezamenlijke be woners tot een huurcontract met de stichting zijn gekomen. Het geschil tussen de bewoners van Papengracht 11 en de stichting is onlangs ontstaan toen de stich ting opeens weigerde een huurcon tract. af te sluiten met een aspi rant-huurder die door de bewoners was voorgedragen. Mr. Hoyng betoogde dat de stich ting zich schuldig maakt aan wan prestatie of onzorgvuldig handelen onrechtmatige daad) door éénzijdig en zonder enige termijn in acht te nemen het vrije coöptatiesysteem in het pand Papengracht af te schaf fen. Hij vond trouwens het hele be sluit van de stichting onredelijk omdat het onnodig is. Echte wo ningnood bestaat onder studenten in Leiden nauwelijks. Op de lijst van woningzoekenden staan talloze studenten ingeschre ven die wel onderdak hebben, doch alleen maar beter willen wonen. Indien voor zo iemand wordt "ge coöpteerd" komt er door diens ver huizing elders dus een kamer vrij voor een urgentiegeval. En als zou worden gecoöpteerd voor iemand die op de urgentielijst staat, kan de stichting uiteraard al evenmin be zwaar maken. Van onrecht is dus zeker geen sprake. Pleiter legde uit dat het coöptatie systeem een nuttige functie vervult in nauwe huizen, waar men met z'n allen op elkaar woont en is aange wezen op gezamenlijk gebruik van keuken, gemeenschapskamer en sanitaire voorzieningen. Het systeem bestaat ook in Amsterdam. Nu de stichting door haar eigen beleid de bewoners van Papengracht 11 al die jaren in de waan heeft ge laten dat zij huurders waren ineen coöptatie-pand, gaat het niet aan om thans opeens in. hun leef- en woongenot eenzijdig in te grijpen, aldus mr. Hoyng, die voortzetting van het coöptatiesysteem eiste tot de laatste huidige huurder over on geveer drie jaar uit het pand zal zijn vertrokken. Namens de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting betoogde de Leid se gemeentedeurwaarder Th. J. van der Heiden dat in de huurcontrac ten geen letter te vinden is over dit verleende recht op coöptatie, wat in feite ook helemaal niet bestaat. Wel heeft de student-beheerder van het pand één keer zelf een paar nieuwe huurders mogen uitzoeken, omdat het huis toen vlak na een verbouwing nog vrijwel leeg stond, maar aan dat incidentele geval kun nen de bewoners geen rechten ont lenen. Ook is het best mogelijk dat in de praktijk tot nog toe door de stich ting huurders zijn geaccepteerd die door de bewoners waren uitgezocht, maar dit feit doet evenmin iets af aan het recht van de stichting zélf te bepalen aan wie zij in dit huis kamers zal verhuren. Dat is het goede recht van iedere huiseigenaar, meende de heer Van der Heiden, die concludeerde tot af wijzing van de vordering, be vice- president van de Haagse recht bank mr. B. Pronk zal uitspraak doen op 4 jum.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3