v^oe^e arm® Stoorzenders moeten uit de lucht da' Niet storen a.u.b. We leven met z'n dertien miljoenen in een klein landje. Dat geeft een hoop drukte - ook in de ether. De ruimte die we zo hard nodig hebben voor radiover keer is namelijk niet onbeperkt. Op grond van internationale afspraken beschikken we over een aantal golflengten of frequenties, waarmee we zuinig moeten omspringen. Daarom is het radioverkeer - zoals overal ter wereld - strikt aan bepaalde regels gebonden. Dat is een goede zaak en het is in het belang van ons allemaal, dat iedereen zich aan die regels houdt. Helaas gebeurt dat niet. Vooral niet in de zogenaamde 27 MHz-band. industrie - bijvoorbeeld voor het radioverkeer met kraandrijvers. Voorts is deze band ook voor modelbesturing, afstandbesturing Het belang van de 27 MHz-band.Volgens inter nationale afspraken is deze band bestemd voor o.a. industriële en medische toepassingen, zoals plastic-lasapparatuur, diathermie- apparatuur. Wegens de golflengtenschaarste wordt, voor zover dat mogelijk is, toch radioverkeer op deze band toegelaten. Daarbij gaat het vooral om walkie-talkies die gebruikt worden in de bouw en de Tegenwoordig zijn er duizenden die voor de aardigheid - en dus zonder toestemming van de over heid - in de 27 MHz-band opereren. Naar schatting zijn er 25 a 30.000 van die „zwart- zenders", die veelal beschikken over zenders met veel te groot vermogen en vast opgestelde antennes. En dan hebben we ook nog te maken met tienduizenden walkie-talkies die als speelgoed gebruikt worden. Dat is natuurlijk te gek! Daar moet eens iets aan gedaan worden! Want al die appa raten zijn storende, vervuilende elementen i in onze toch al zo overvolle ether. Het regent klachten over storing. Die onwettige zendpraktijken storen niet alleen het nuttige radioverkeer in de 27 MHz-band. Zij storen ook de gewone televisie-ontvangst, de FM-radio, video-apparatuur, electronische orgels e.d. Geen wonder: veel van die zwartzenders werken met een te groot zendvermogen en vast opgestelde antennes, of voldoen niet aan de gestelde technische eisen. Het overgrote deel van de mensen die last hebben van storing dient mees- tal geen klacht in u weet hoe dat gaat... Toch kwamen er in het afgelopen jaar duizenden klachten bij de PTT. Dat is dus maar het topje van de storing-ijsberg. En als we niets doen wordt het hoe langer hoe erger. Per 1 juli 1975 is het zonder machtiging AANWEZIG HEBBEN van zendapparatuur STRAFBAAR. Het zènden zonder machtiging/ vergunning is al lange tijd strafbaar. Teneinde nu het „zwart- zenden" doeltreffend te kunnen bestrijden is er een nieuwe wet gemaakt en de volksvertegen woordiging heeft die wet met algemene stemmen aangenomen. Volgens deze wet is het strafbaar om zonder toestemming van de overheid zendapparatuur aan wezig te hebben. Of men er nu mee zendt of niet... of men de eigenaar is of niet... het aanwezig hebben is strafbaar! De wet wordt op 1 juli 1975 van kracht. Uitzondering. Uiteraard is er een uitzondering gemaakt voor de handelaar in zendapparatuur. Handelaren mogen deze appara tuur wel in hun bezit hebben. Maar het is even vanzelfsprekend dat zij die apparatuur, mits goedgekeurd, slechts mogen leveren aan degenen die voor het gebruik daarvan een machtiging hebben. N.B. De reeds verleende machtigingen blijven geldig. Men kan de 'verboden apparatuur inleveren en krijgt dan een bepaalde uitkering. Met deze nieuwe wet zijn al die zenders en walkie-talkies niet meteen waardeloos geworden. Men kan ze in de maand juni 1975 inleveren tegen afgifte van een ontvangstbewijs; de uitkering bedraagt ±30 van de laatst geldende catalogusprijs!1 De inlevering kan geschieden op ruim 300 post kantoren. Vraag op het postkantoor- waar u in uw omgeving terecht kunt of bel (gratis) 0017, Klantenservice Post. De nieuwe wet maakt het zenden niet onmogelijk. Integendeel. Er zijn al enige duizenden radio - enthousiastelingen die hun hobby op legale wijze beoefenen, binnen de speciaal daar voor aangewezen amateurbanden. Velen van hen zijn verenigd in de .Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland" (VERON) en de „Vereniging van Radio Zend Amateurs" (VRZA). Om een zendvergunning te krijgen hebben zij een examen moeten afleggen. Logisch: wat voor het wegverkeer geldt, geldt ook voor het etherverkeer. De nieuwe wet heeft geen invloed op het erkende radio-amateurisme. Er zal een eenvoudig examen worden ingevoerd dat recht geeft op een zogenaamde D-machtiging op de 144 MHz-amateurband (adspirantenmachtiging). Op die manier kan men als erkend radio zendamateur zijn radio-hobby beoefenen. Zij die hiervoor belang stelling hebben, doen er verstandig aan eens aan te kloppen bij de Radiocontroledienst, Kortenaerkade 12, 's-Gravenhage. Belangrijk voor legale!?) gebruikers: Als u denkt een legaal gebruik van de 27 MHz-band te kunnen maken, dan dient u een officiële machtiging te hebben Zo'n machtiging moet schriftelijk worden aangevraagd bij de Radiocontroledienst, Kortenaerkade 12, 's-Gravenhage. Dit kan alleen voor noodzakelijk radioverkeer over zeer korte afstand, waarbij gebruik wordt gemaakt van draagbare apparatuur. "maximaal f 350,- Publicatie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 30