Kamer voelt niets voor plannen van Westerterp Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij Het zal je lot maar wezen. Vredeling verwacht geen botsing met PvdA-fractie Europa heeft aansluiting bij ruimte-technologie zeer nodig Over autokeuringen Studenten: in 6 klassen loten En de kwart-miljoen en zo'n 20 keer de ton. Daarom geeft familie de Vries niet thuis. Nog deze zomer naaktstrand bij Hoek v. Holland Snellere informatie over bijwerking van geneesmidde len H goedhart fr bouwhuis WD-kritiek op de VAD Kamerlid door de politie afgetuigd" TRIP OPENDE DERTIG-LANDEN-CONGRES IN ESTEC WOENSDAG 28 MEI 1975 DEN HAAG (SP) Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat krijgt geen medewerking van de Tweede Kamer op het gebied van de verplichte autokeuringen. De bewinds man wilde de keuring voor auto's tussen de twee en vier jaar oud óf in erkende garage-bedrijven óf in onafhankelijke keuringsstations laten verrichten. Auto's, die meer dan vier jaar in de roulatie zijn, zouden moeten worden gekeurd door een onafhankelijk keuringsstation. Voor dat laatste voelt de Tweede een motie in, waarin htf aandringt Kamer niets. Zowel de PvdA, de PPR D'66, WD als een flink deel \an KVP, de Boerenpartij en PSP willen die verdiensten aan de er kende garagebedrijven laten Van der Doef van de PvdA diende het verplicht stellen waringen, maar geen investeringen te doen die niet dringend noodza kelijk zijn. In de erkende BOVAG garages is van een zodanige tech nische en personele capaciteit spra ke dat deze bedrijven zonder grote kosten te maken de keuringen kun nen verrichten. Van der Doef acht de verwach ting gerechtvaardigd dat uitvoering van autokeuringen door erkende be drijven de automobilist tot het nood zakelijk ondrhoud zal brengen. Het PvdA-tweede kamerlid w il de onafhankelijke ANWB-stations alleen inschakelen voor keuringen na ongevallen of voor die automobilis- DEN HAAG (SP) Staatssecreta- ten die niet niet hun auto naar een ris Klein (Onderwijs en Wetenschap- erkende garage willen. Men kan op pen) wil de kandidaten voor studie- deze wijze meer dan 100 miljoen richtingen met een studentenstop in- besparen, doordat er geen nieuw net delen in zes verschillende klassen af- van ANWB-keuringstations hoeft hankelijk van de resultaten bij hun te Worden aangelegd. Op deze wijze eindexamen. krijgt men in plaats van de 80 geplande keuringstations er enkele Bij de toelatingsprocedure wordt -duizenden, waardoor de keurings- het stelsel van gewogen loting toe- kosten lager kunnen uitvallen, gepast. Dit betekent dat de kansen op inloten groter worden naarmate het gemiddelde eindexamencijfer ho ger ligt. Bij de loting worden met voorrang geplaatst aspirantstudenten die in 1974 niet aan een studie kon den beginnen door het vervullen van de militaire dienstplicht. Aspirant-studenten die zich te laat aanmelden voor de loting door om standigheden buiten hun schuld kun nen alsnog een kans op krijgen. Een beroepscommissie be oordeelt dain of er er inderdaad sprake is van overmacht. CPN vroeg om intrekking van het gelijke bijwerkingen wetsontwerp. Het advies van CPN- delen. Hierover zal de Koninklijke woordvoeder Dragstra was: "Maak Nederlandse Maatschappij tót Be- deze keuring gratis. De minst draag- vordering der Geneeskunst overleg krachtigen zullen zo weer het meest plegen met de inspectie van de volks getroffen worden". Dragstra vindt gezondheid. Dat zei voorzitter dr. J. dat ook de onderhoudsbeurten als L.A. Boelen van de maatschappij veiligheidskeuringen moeten gelden, geneeskunst gisteren in Utrecht naar lv* Van der Doef (PvdA) waarschuwde aanleüdtag van gieruchtmakeode af- plaats minist€r Westerterp vaoor de mo- faires over geneesmiddelen, die nopolie-positie, die de bewindsman jezig is voor de ANWB te vormen, westerterp zal vandaag antwoor den. laatste tijd aan het licht zijn geko men. Zo sprak het Centraal Medisch Tuchtcollege onlangs een arts .vrij, ADVERTENTIE De familie de Vries speelde in de^. Staatsloterij. En won. Vader, moeder, twee zoons en de dochter vieren dat dit weekeind in een rustiek hotel in Luxemburg. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da's 'n kans van gemiddeld 1 op 2'/2 op een van die honderdduizenden prijzen* De loten kunt u kopen bij een van de plaatselijke loterij kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje" f 5,-. Zo'n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen prijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 18.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. ide maand en duurt anderhalve week. In juli wordt geen loterij gehouden. Hoe gaat het per postgiro? Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer:-5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Alle Informatie: 070 - 653955. Wanneer kunt u loten kopen? Se verkoop begint elke eerste DEN HAAG (SP) Minister Vre deling van Defensie ziet geen reden tot een botsing met zijn PvdA-frac tie doordat het kabinet voor de F-16 heeft gekozen. ROTTERDAM (ANP) B. en W. van Rotterdam willen nog deze zo mer een stuik strand in Hoek van Holland open stellen voor nudisten. Dit "naaktstrand," dat men wil si tueren in de buurt van 's-Graven- zande zal ongeveer 500 meter lang zijn. in de buurt van deze strook zouden waarschuwingsborden ge plaatst moeten worden, waarop wordt aangekondigd dat men een textielloze plèk nadert. Het voorstel van B. en W. moet nog goedgekeurd worden door de raad. Meer dan een formaliteit zal dit echter niet zijn, omdat B. en W. kunnen rekenen op de steun van hun partij (PvdA), die de absolute meerderheid heeft. ADVERENTIE Belangstellend toehoorder tijdens de voortgezette débatten in de Tweede Kamer over de verplichte auto-keuringen was mr. Pieter van Vollenhoven. Van Vollenhoven is directeur van de Stichting Periodieke Veiligheidskeuringen Motorvoertuigen. Vandaar. UTRECHT (SP) Een wettelijke die een kleuter een Jaar lang het leesplicht voor artsen is niet nodig, middel tegen darmklachten Entero- Maar er moet wel een snellere in- Vioform had voorgeschreven, waar formatie komen aan artsen over mo- door het kind bijna blind werd. On- geneesmid- danks waarschuwingen over bijwer kingen van het ministerie en de fa briek, dacht de arts dat het een on schuldig middel was. Hij had de be treffende waarschuwingen niet ge lezen en dat werd hem door het tuchtcollege niet kwalijk genomen. Ook in de zaak rond de menstru- atieopwekker Duogynon, dat tevens wordt gebruikt als middel voor een zwangerschapstest en dan schade aan de vrucht kan veroorzaken, is gebleken dat er vorig jaar al waar schuwingen zijn geweest. Toch is het middel nadien nog voorgeschre ven als zwangerschapstest. Het is moeilijk om artsen waar schuwingen voor geneesmiddelen zo onder de neus te drukken, dat ze wel moeten lezen. Want zij worden da gelijks met informatie overstelpt. Het geneesmiddelenbulletin zal dus zo moeten worden gepresenteerd, dat men noodzakelijke informatie niet meer zo gemakkelijk over het hoofd ziet. Inmiddels heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid op vragen van het tweede kamerlid Drenth (PvdA) laten weten dat hij niet van plan is om het middel Duo gynon uit de handel te nemen. Hij blijft bij zijn besluit van gisteren dat het middel alleen niet meer mag worden gebruikt om er zwanger schappen mee te testen. 20 variaties om uit te kiezen 20 kompleet ingerichte keukens tonen ,u hoeveel gemak er voor uw keuken te kóopTs. 20 verschil lende, opstellingën/bewij^ er eën keuken,, iscjie :;bijvu.p'ast:; 2 europe^e topmerken;- SieM^lP en Alno - laten' zié rr hpe\Jèr e këukentecfinièk gevorderdis in vormgeving/ techniêk^kórT^pri en kleurkeus. /Aanrechtbladwh in hout, staar/ kunststof of betegeld spréken üw ^njjiak.aan. y0ör ko ken, bakkehj.'braden, spoelen, af wassen en ventileren- is eV. een kollektie i.nböuwap^ratuür/die'- u kijken ën van tegels/het sani eri. de bouW- gënièten.,.Ook' de tai r/dëopep. baard, en?.siermateriafen :n üw tü|n Vërdié-. lie'aandacht, ^m Vrij 830-1230 zaterdag10,00-16.00 uur. HOORN 126A ALPHEN^/cJ RWN TEL.01720-91348 (to/Avifauna)' Het toestel voldoet namelijk aan de eisen die in de resolutie tijdens 't PvdA-congres zijn gesteld. Het eni ge knelpunt dat overblijft, is volgens hem een nuanceverechdl. Diit is na melijk, het zich in het .operatiege bied handhaven in het luchtgevecht. Volgens de defensieminister moet de vervanger van de Starfighter dat kunnen, omdat het anders ook niet zijn taak tot het leveren van grond- steun kan vervullen. De beslissing die België neemt, is voor Nederland van groot belang: "Als België voor een ander toestel dan de F-16 kiest zijn wil het enige land in de centrale NAVO-sector met hetzelfde toestel als Amerika". Volgens hem ligt elke mogelijkheid weer open als België zich niet met de drie landen verenigd in de F-16 keu ze. Het gaat namelijk om de geza menlijke keuze van Noorwegen, De nemarken, België en Nederland. Het besluit om de F-16 te kiezen, is door -zowel Noorwegen als Neder land voorwaardelijk genomen, in af wachting wat de twee partners doen. Rond Denemarken bestaan weinig twijfels. Iinimi'ddiels is de Deense mi nister van Defensie, Orla Moeller, door de fractie van de sociaaldemo- ratische regeringspartij gemachtigd aan het parlement het wetsontwerp voor te leggen voor de aankoop van 48 Amerikaanse gevechtsvliegtuigen van het type F-16. Indien België 'n andere keus doet, heeft Nederland theoretisch volgens Vredeling tot '79 de tijd om tot een nieuw besluit te komen. Dat kan zijn: géén vervan ging van de Starfighter, een ver- Op de eerste veiling van de Lon- dense firma Sotheby in Monte Car lo heeft een Iraanse verzamelaareen lo heeft een Iraanse verzamelaar een record-bedrag van anderhalf miljoen Franse franken (ongeveer 900.000) betaald voor een bronzen paard, dat in de renaissance in Florence werd vervaardigd. Het kunstwerk was ei gendom van de Franse baron Alexis de Rede. vanging door een ander toestel of t afwachten van de ontwikkeling van een nog nieuwer model. Bovendien zou dan moeten word°n nagegaan of de taak die Nederland nu oinnen de NAVO vervult zou moeten wor den veranderd. Vr^d-1 zelf heeft kritiek op de verouderde opzet van de NA^'O, maar "dat mag men niet wreken op dit vliegtuig". DEN HAAG (SP) In forse be- woordiiingiem heeft heit eerste-kamer lid mr. J. de Wilde (VVD) gisteren het regeringsplan voor invoering van een vermogensaanwasdeling gekriti seerd. "In feite is het gelegaliseer de diefstal ten koste van de aandeel houders", vond hij. De Wilde noem de de VAD ook "een wanprodukt, voortkomend uit de filosofie ten grondslag ligt aan de interimnota inkomensbeleid". De nota zelf had enkele van zijn vakantiedagen "be dorven". Volgens De Wilde miskent de re gering in de inkomensnota de onder nemingsgewijze produktie. Het "af romen" van "overwinsten" leidt vol gens hem tot fatale aantasting van de mogelijkheid voor bedrijven om een groot deel van hun investerin gen zélf te financieren. Mr. De Wilde slaagde er niet in de woordvoetrdeir vam de christen-ue- mooratwn tot een uitspraak over ae inkomensnota en de VAD te bewe gen. Jhr. De Geer van Oudegein (CHU) verschool zich achter het standpunt, dat de Eerste Kamer zich niet pleegt uit te laten over onder werpen, waar de Tweede Kamer nog over moet beraadslagen. De PvdA-senator dr. J.H. Zoon wees erop, dat de regering juist de ondernemingsgewijze produktie in de inkomensnota onverlet laat. Volgens ooggetuige: AMSTERDAM (ANP) De Amster damse free lance fotograaf W. Woortman heeft gisteren het lid van de eerste Kamer, van Kleef aange boden als getuige voor hem op te tre den als hij terecht zal moeten staan wegens zijn wilde autorit van zon dagavond.. Woortman, die evenals de politie iri zijn eigen auto aan de achtervolging deelnam, zegt veront waardigd te zijn over de hardhandi ge wijze, waarop de politie op de kruising van de Beethovenstraat en de Apollolaan de PPR-politicus uit zijn auto sleurde en hem aftuigde. Tevoren had hij gezien hoe de auto van het kamerlid enkele rode lich ten negeerde, kennelijk in een soort paniek wegvluchtend voor de hem achtervolgende wagen, die volgens Woortman niet herkenbaar was als politieauto. Van Kleef reed zich op de kruising met de Apollolaan vast, want de doorgang werd hem daar afgesne den door andere auto's die voor het stoplicht stonden te wachten. Uit de achtervolgende auto sprongen een man en een vrouw, die later agen ten in burger bleken te zijn De man repte zich met getrokken pistool naar de wagèn van de politicus en som meerde hem het portier te openen. Van .Kleef zat angstig achter het stuur, aldus Woortman, en hield de wagen potdicht. Daarop sloeg de a- gent de ruit stuk, terwijl een burger aan de andere kant van de wagen ook het glas van het rechterportier verbrijzelde. Op dat moment arri veerde een tweede politieauto et geüniformeerde aeenten. Met zijn al- len sleurden ze de politicus uit zijn auto en begonnen hem volgens Woort man te slaan en te trappen. "Heren u vergist u", zou van Kleef geroepen hebben. "U bent van de politie, maar ik ben een kamerlid". Dat maakte weinig verschil. Zijn han den werden hem op de rug geboeid, daarna werd hij grondig gefouilleerd en tenslotte op hardhandige wijze in de politieauto geduwd, aldus de Amsterdamse fotograaf. NOORDWIJK - De ruimtetechno logie is de laatste Jaren in hoog tempo veel comleter geworden, bo vendien veel kostbaarder en tenslot te steeds meer gegroeid naar het toepassen in dienst van maatschap pij en economie. Met dat laatste hangt een steeds sterkere drang naar internationale projecten samen. Deze ontwikkelingen hebben geleid tot de nauwere coördinatie van de Europese inspanningen op het ge bied van ruimte-onderzoek en toe passing van ruimte-technieken in de vrom van één centrale Europese organisatie, de ESA of European Space Agency als een evenbeeld van de Amerikaanse NSA. In het Noordwijkse ruimtevaart- centrum ESTEC, de grootste neder zetting van de toenmalige ESRO, de Europese organisatie voor ruim te-onderzoek, werd mede in verband met deze ontwikkelingen een drie daags congres georganiseerd, dat gis teren werd geopend door minister Trip van Onderwijs en Wetenschap pen in tegenwoordigheid van rege ringsvertegenwoordigers uit vele lan den en leidinggevende figuren uit de Europese Gemeenschap, andere internationale organisaties en de in dustrie. De ongeveer tweehonderd deelnemers komen uit dertig landen 'in Europa Azië, Afrika, en Noord en Zuid-Amerika. Zij kwamen zich op de hoogte stellen van wat Euro pa te bieden heeft aan geïndustriali seerde en ontwikkelingslanden ruimste zin van het woord op het gëbied van ruimtetechnologie en de toepassing daarvan ten dienste van de samenleving. Dat ook ontwikkelingslanden als bv Mali, Nigeria en Zaire (om er maar enkele te noemen) belangstelling toonden is juist met 't oog op de prak tische toepassingen van de ruimte technologie geenszins verwonderlijk wanneer alleen al maar gedacht wordt aan communicatie- en daar mee educatie-systemen via satellie ten, aan het opsporen van minera len en andere bodemschatten vanuit de ruimte, aan oogstbewaking via kunstmanen en aan meteorologische gegevens van satellieten die juist voor deze landen van zo groot ge wicht kunnen zijn. Bijblijven Voor de geïndustrialiseerde landen is het bijblijven met de ruimte-tech nologie van minstens even groot belang. Deze technologie stelt uit zonderlijke specifieke eisen en leidt tot unieke procede's, produkten en ook methoden van management, waaraan men ten behoeve van an dere belangen eenvoudig niet toege komen zou zijn. Niettemin kunnen zij in andere in dustriële en economische richtingen bijzonder rijke vruchten afwerpen. Een enkel voorbeeld daarvan is de miniaturisering en de besparing van materiaal met het oog op de nood zakelijke gewichtsbeperking. Veel voor de ruimte ontwikkelde technie ken en materialen hebben al hun toepassing op geheel andere terrei nen, zoals de geneeskunde,op aarde hun weg gevonden. Vindt de Europese industrie geen aansluiting bij deze ontwikkeling, dan wordt Europa in dat opzicht vol ledig afhankelijk van de grootmach ten in de ruimte, Amerika en Rus land. Het is zo gezien een levens noodzaak voor het geïndustrialiseer de Europa om zich intensief met de ruimte bezig te houden. Al deze as pecten van de ruime kwamen breedvoerig ter sprake tijdens de openingsbijeenkomst van de Europe se ruimte-dagen in het Noordwijkse Na de openingszitting kwam on dermeer aan de hand van een voor dracht door Bernard Deloffre, di recteur van het Spacelab-program ma, een door Europa te ontwikkelen meermalen bruikbare ruimtelabora torium voor een breed scala van we tenschappelijke, industriële en biolo gische research ter sprake. Dit is het grootste, kostbaarste en belangrijk ste project, dat het gemeenschap pelijke Europa thans voor qp ruimte ontwikkelt. Het haakt in op het Amerikaans shuttle-programma, dat wil zeggen de constructie van een meermalen bruikbaar, als een vlieg tuig landend ruimtevaartuig dat te gen 1980 operationeel moet zijn. Het Europese spacelab kan met deze shuttle in de ruimte worden gebracht De ontwikkeling van Spacelab ge schiedt op basis van een akkoord tussen Amerika en Europa. Onderzoek Dit Europese Spacelab zal in com binatie met de Amerikaanse shuttle ook niet speciaal voor de ruimtevaart opgeleide wetenschapsmensen en technici in staat stellen, in de ruim te onderzoek te verrichten en te ex perimenteren. Vier van hen kunnen met een bemanning van de shuttle door enige Amerikaanse astronauten in de ruimte worden gebracht. Het Spacelab zal in de ruimte de shuttle niet verlaten, maar dit ruimtevoer tuig zal wel de luiken kunnen ope nen, waardoor althans een deel van het Spacelab volledig aan ruimte condities is blootgesteld terwijl in het andere deel waar registratieinstru menten staan opgesteld de deskun digen htm experimenten kunnen lei den. Directeur-generaal Gibson van ae ESRO die in de ESA op gaat, ver telde tijdens de bijeenkomst in ES TEC nog het een en ander over de andere ruimteprojecen die Europa voor de komende jaren op stapel heeft staan, en die in de laatste da gen van het congres ter sprake zou den komen, zoals meteorologische, navigatie en communicatie-satellie ten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7