Langerijs dankzij Michel Jacobs in de leiderstrui mm Fighting Mack knock out Roger de Vlaeminck voor vierde maal etappewinnaar in de Giro Olympia's Ronde van Nederland Schoenmaker nog in onzekerheid LEEDS: DRIE INVALLERS IN FINALE EUROPA CUP Zege Wil Hartog I n Van Lennep mogelijk in GP-Nederland PINSDAG 27 MEI 1975 Schoolkorfbal LEIDEN Twee weken later dan normaal vindt zaterdag a.s. op het 6portpark Roomburg het traditione le korfbaltoernooi voor schoolteams plaats. De aanvang is onveranderd om 8.30 uur, om welke tijd de teams van het lager onderwijs aan hun wedstrijdenreeks zullen beginnen. Ze ven zgn. geoefende en 26 ongeoefen de scholen zullen gaan uitmaken wie tegen 14.000 uur als winnaars gehuldigd kunnen worden. Bij het voortgezet onderwijs is er na een aantal jaren weer sprake van een echte finale, omdat men de hoofd afdeling in 2 poules heeft gesplitst. Het opmerkelijke daarbij is, dat de poule met slechts 3 clubs wedstrijden kent met een tijdsduur van 40 mi nuten, terwijl alle overige wedstrij den 20 minuten duren. De finale be gint om 15.35 uur, voorafgegaan door de finales by de resevetwaalftaillein. TIVOLI Roger de Vlaeminck Galdos, die onlangs de Ronde heeft gisteren zijn vierde etappeze- Romandië won, maakte ge geboekt in de Ronde van Italië. sende fase ook deel uit 1 Galdos 19 uur 59 minuten 28 de beslis- seconden, 2. Battaglin op 23 sec., 3. de kOD- Bertoglio op 1.24, 4. Conti op 1.55, De 27-jarige Belg flitste in Tivoli groep en blijft in de algemene rang- 55. Lasa op 3.07, 6. Baronchelli (Ita) --- op 3.30 7. Gimoradi z.t., 8. Riecomi (Ita) op 3.47, 9. Perletto (Ita) op H I3.29, 10 Panizza op 3.52. vijftien renners, 48 minuten 34 seconden, 2. Borgog- 43. Pedor den Hertog 60-30.20; 78. als eerste over de meet van 176 kilometer vanuit Frosinone. De Vlaeminck won de sprint een kopgroep die enkele kilometers voor de finish aan de aandacht van het peloton was ontsnapt. De tiende étappe stond in het te ken van de aanvallen van de Italia-1 schikking 23 seconden DE UITSLAG IS: 1. Roger de Vlaeminck (Bel) 4 (Ita) z.t., 3. Gimondi (Ita) 4. Miguel Maria Lasa (Spa) z.t., 5. Battaglin (Ita) z.t., 6. Conti (Ita) z.t., 7. CrepaMi (Ita) z.t., 8. Bertoglio (Ita) z.t., 9. Salm (Zwi) BOURNEMOUTH De Tsjech 10. Pa- Vladimir Vondracek is winnaar ge worden van de eerste etappe xxci* w Baronchelli op de nizza (Ita) z.t. 62. Midi den Her- leiderspositie van Francisco Galdos, tog 4.51.44. 72. Fedor den Hertog de Ronde van Groot BjiUanniej Battaglin slaagde er evenwel niet in 4.25.26. 80. Gerard Kamper 5.02.29. zich van de Spanjaard te ontdoen. Algemeen klassement: Roger de Vlaeminck nemouth. Gafoy Minmeboo eindigde als vierde. 1. Vondracek (Tsj) 3 uur 20 mi nuten 33 seconden, 2. Bartonicek (Tsj) 3.20.37, 3. Matusiak (Pol) z.t.. 4. Minneboo (Ned) z.t., 5. Filipsson (Zwe) z.t. Algemeen klassement 1. Vondracek (Tsj) 3 uur 24 mi nuten 32 seconden, 2. Filipsson (Zwe) 3.24.51, 3 Griffiths (Gbr) 3.24.54, 4. Bartonicek (Tsj) 3.24.56, 5. Minneboo (Ned) 3.25.00. BLADEL Zo'n 35 kilometer voor de finish stond hij er weer. Precies a'ls de dag daar voor kóós Frams vam den Enden posittie langs de kant. „Omdat", lichtte de ervaren 54- jairige wielermanager toe, „ik begreep dat het nodig was. Omdat ik zag dat meer dan ooit de tijd rijp was. Uit Ulestraten waren we niet vertrokken om aan te vallen, maar de koers liep zo dat er niet langer gewacht mocht worden. De jongens moesten rijden. Demarreren en keihard doorhalen. Het was nu of nooait". Door Henk Kruithof Vlak voor de vier plaatselijke omlopen in Bladel, die de terugtocht van Olympia's Ronde uit het Limburgse afsloten, stuurde Van den Enden resoluut zijn coureurs in de attack. JVenkte hij evenals zondag middag, vlak voor Ulestraten naar Hans Langerijs. Dok al omdat de in twintig Caballero-jaren geharde Noordhollander wist dat zijn blonde eerste man daarbij blind kon vertrouwen op de pure kracht van wellicht het grootste talent dat de 6igarettenequipe ooit contracteerde, 19-jarige Limburger Michel Jacobs. De gedrongen eerstejaars uit Bingel- rade (vorig seizoen triomfator in liefst 42 wedstrijden en onlangs al toe aan zijn eerste zege in de amateurklassieker van Midden-Ne derland) had immers na een val en drie lekke ba nden in Olympia's „koninginnerit" zoveel achterstand opgelopen (hoewel hij knap reed toch ruim zes minuten) dat hij zich gewillig in dienst stelde van de veel gunstiger geklasseerde Langerijs. Dankzij diens spectaculaire eind- stoot, een kopie van wat hij in Mergelland deed, was het verschil tussen de „onbekende uit Blokker" en Oranje trui-drager Ruckert immers slechts 36 seconden. Reden voor de al te vaak met een bescheiden etappe-succesje afge scheepte Caballero's om zich na de eerste schermutselingen in de klim van de Snijdersberg nauwelijks druk te maken. Jacobs ging wel mee in de door het Amstel-duo Hassink en Mohlman ontketende vlucht, maar ontregelde slechts het tempo. In die minuten moest voor leider Ruckert het ergste worden gevreesd. Want al hield ploegbaas Herman Krott vol dat de strategie juist was, de ex-Amsterdammer had natuurlijk nooit zelf achter die groep aan moeten gaan. Ruckert deed het wel. Ook bij de volgende ontsnapping moest hij daarna veel geven en zijn onder gang tekende zich steeds duidelijker af. „Ik begrijp dat ze me niet in een fauteuil naar de meet wilden brengen", zou hij later de veront waardiging over zijn veel meer voor kapitein Arie Hassink koersende makkers vertolken. „Ik wil er best zelf voor werken, maar zo was het niet doen". Jacht Want de jacht op tien, vlak voor Valkenswaard (na 95 kilometer) gedemarreerden (Gevers, Havik, Langerijs, Van der Kruijs, Van der Veken, Mehue en vier ploeggenoten, Hassink, Ter Harmsel, Mohlman en PtraiTd) was nog niet afgerond of de Oranje trui werd opnieuw belaagd. „Toen ik zag", grijnsde Jacobs, „dat Jan er bij kwam bracht ik eerst het peloton terug en ging ik, nadat er weer een paar waren gesprongen, door". Bij de Belgen Gijsemans en Rogge, Amstels Van Houwelingen, weer Havik, Tak en Lubberding sloten in Eersel (107 km) tien anderen aan. Onder wie nog wel Hassink en Langerijs, maar niet de gekleurde tricots van Ruckert (oranje), Gevers (wit) en Van Katwijk (groen). In die fase was Jacobs („dit was mijn dag. Vlak, open terrein en veel wind") niet meer in te tomen. Nadat Frans van den Enden, langs het parcours het teken had gegeven, perste „het wonder van Bingelrade" opnieuw alles uit zijn gespierde benen. Langerijs: „Ik zat aan Michels wiel en we reden zo maar ui t de kopgroep wieg." Daarna kwam Van Houwelingen (die niet op kop mocht komen, omdat hij de positie van Ruckert niet kon verzwakken) er bij en weer later de man die voor Soka/Flandria's derde ritzege zou gaan zorgen, Volendammer Co Hoogendoorn. Wat Jacobs, sterk gesteund door Langerijs, daarna liet zien impo neerde. Hij hield rond Bladel niet alleen stand tegen het gebundelde Amstel-Jan van Erp-verzet, maar reed steeds royaler weg van de kopgroep (anderhalve minuut) en het peloton (2,5 minuut), waaruit heel listig Limburgse etappe-win naar Lefevre net op tijd was vertrokken. Dankzy Jacobs' inzet kon Olympia's Ronde een nieuwe leider huldigen: Hans Langerijs (22), monteur in vaders sorteermachinebedrijf. Een renner die dit jaar pas echt is gaan koersen. „Natuurlijk" geeft hij toe, „ik zit al een seizoen of drie op de fiets (als nieuweling reed ik ook wel eens een wedstrijdje) maar toen was het louter training voor het schaatsen. Daar ben ik, na onder andere de nationale jeugdselectie te hebben gehaald, mee gestopt. Vorig Jaar heb ik voorzichtig wat kleinere wedstrijdjes gefietst, maar nu is dat vooral sinds ik na een goede Ronde van Zuid-Holland bij Cabal- lero ben ondergebracht pas serieus. In november ben ik al aan de conditie gaan schaven. Met loop- en gewichtstraining (allemaal op sche ma) is de basis gelegd voor de prestaties (onder andere drie gewonnen criteria), want het gaat buiten verwachting goed". Of Langerijs vrijdag in Amsterdam die optimistische geluiden nog zal laten horen? Jacobs: „Voorlopig Verslagen, maar niet gedesillusio neerde Krott: „Een trui verdedigen is veel lastiger dan aanvallen. We hebben nog drie man voorin. Dat maakt het voor de concurrentie niet eenvoudig". Langerijs zelf: „Ik weet niet wat er allemaal te koop is in deze sport. Ik zie wel. Ik kan niet anders dan mijn best doen". Verderop grijnsde intussen Cabal lero's gevaarlijkste belager. Anidire Gevers, die in de laatste kilometers solerend de schade tot 44 seconden kon beperken, vertrouwt niet alleen op zijn capaciteiten als tijdrijder. „Die Langerijs is een. nieuwe Jongen. Ik reken er toch nog op dat hij de m ronde te rijden. Voorop Michel Jacobs, met achter zich de nieuwe s Langerijs, etappe -winnaar Co Hoogendoorn en Arie v. Houwelingen. slag een keër mist". Frans van den Enden kan immers niet altijd op het kritieke moment langs de kant staan. Uitslagen. 7. Petr Domosjilkin (Tsj) z.t. 8. Rhett van Trigt (Mie) z.t. 9. Emiel Gijsemans (Bel) z.t. 10. Hans Koot (Erp) z.t. Algemeen klassement etappe luidt: ScQiuer (Kei) z.t_ Het puntenklassement vijf etappes luidt; 1. Van Katwijk (SSF) 59 pnt., 2. de vijfde Gevers (Erp) 57 pnt., 3. Van de Veken (Bel) 53 pnt., 4. Gijsemans 1. Co Hoogendoorni(SSF) 3.13.14 (met bon. 3.12.59) 2. Arie van Houwelingen (Ams) z.t. (3.13.04) 3. Michel Jacobs (Cab) z.t. (3.13.09) 4. Hans Langerijs (Cab) z.t. 5. Andre Gevers (Erp) 3.14.11 6. Piet Maas (SSF) 3.14.32. 1. Hans Langerijs (Cab) 16.53.18, 2. (Bel) 49 pnt., 6. Van Helvoirt (Cab) Jan Ruckert (Ams) 16.54.02, 3. 47 pnt. Patrick Lefevre (Bel) 16.54.07, 4. Andre Gevers (Erp) 16.55.35, 5. Arie Algemeen ploegenklassement Hassink (Ams) 16.55.52, 6. Tonny 1. Amstel 51.13.50, 2. Van Erp Huijzen (Bat) 16.55.57, 7. Henk 51.15.02, 3. Belgie 51.21.31, 4. Lubberding (Erp) z.t., 8. Frits Caballero 51.22.04, 5. Ketting 51.23.24, Fighting Mach rechtskijkt sip naast Ben Zwezerijnen. Lex Schoenmaker Feyenoords spits tegen wil en, dank, verkeert nog altijd in het onzekere over het feit welke werkgever hij volgend seizoen zal dienen. Gisteravond spraken Edidy Hartmaan en Fred van Hal van FC Den Haag met Gerard Kerkum en Fred Blankemeijer zonder dat er in het Feyenoord-sitadion zaken konden wordien gedaan. Naar verluidt zou Feyenoord een bedlrag van een ton toe willen hebben en zou FC Den Haag slechts bereid Zyn om 50.000 gulden te betalen. Schoenmaker: "ik héb ze bij Feyen- stop oord gezegd dat ik wanneer ze me niet voor maal bedrag zouden laten gaan. An derzijds heb ik in Den Haag< buiten het voetbal om, een aardlige baan aangeboden gekregen. Ik Zou bij FC Den Haag een 4-jarig contract kun nen signeren." Ajax, dat al eerder akkoord was met Geert Meijer, bereikte eveneens overeenstemming met FC Amster dam, welke club een bedrag van 640.000 gulden beurt voor zijn snelle vleugelspeler. AMSTERDAM Ben Zwezerijnen heeft gisteravond in dë Eden-hal in Amsterdam zijn Nederlands kam pioenschap in het zwaarwelter- gewicht met succes verdedigd. De titelhouder sloeg zijn Antilliaanse uitdager Fighting Mack in de derde ronde mett twee zuivere rechtse hoe ken op de kaak knock out. De 32-jarige Zwezerijnen verdedig de zijn vorig jaar oktober in Rotter dam door een knook out-zege in de vijfde ronde op Joop Verbon ver overde titel voor de eerste maal. De kampioen was als duidelijke under dog gestart tegen Mack, die enkele jaren geleden acht maanden Euro pees kampioen dn het Wettergewicht was. Mack, wiens eigenlijke naam Edwin Alberto is begon het gevecht hautain vanuit het midldlen van de ring. Zwezerijnen Met hem die plaats en cirkelde rustig om zijn tegen standier heen, al en toe een linkse plaatsend, maar zijn gevaarlijke rechtse* hoek steeds terughoudend. Daardoor kon Mack, die zy'n linkse directe goed liet 'lópen', die eerste drie minuten met een kleine voor sprong op punten afsluiten. Direct vanaf het begin van de tweede ronde was Zwezerijnen veel agressiever. Hij sloeg nu ook zijn rechtse hoeken, maar Mack kon door zijn superieure voetenwerk voorlopig uit de buulrt blijven. Sensationeel werd het toen Zwezerijnen na een rechtse hoek van zijn tegenstander op het niet volledig strak gespannen canvas wegslipte en arbiter Meijers eigenlijk volkomen orwmodig begon te tellen. Voordat Maok kon toeslaan klonk de gong. Dat Meijers het verkeerd gezien had, weird direct in de derde ronde duidelijk. Zwezerijnen vinig met links zijn Jagende tegenstander op en ma noeuvreerde Mack na ruim een mi nuut na zijn éigen hoek tegen de touwen. Op dat moment sloeg de titelhouder definitief toe. Een flit sende linkse, gevolgd door een korte rechtse hoek vormde de inleiding van de ontknoping. Mack zakte weg en kreeg onmiddellijk een nieuwe recht se hoek precies op de punt van de kin na. Vooroverliggend op het can vas werd de uitdager uitgebeld. ZWAARGEWICHT Hennie Thoonen (Eindhoven) wint door k.o. eerste ronde van Ireno Werleman (Aruba). ZWAARWELTERGEWICHT Guus Bleus (Maastricht) wint door opgeven in de vierde ronde van Vil lage Kid (Curacao). ZWAAR WELTER Adïrie Huussen (Utrecht) wint door Interventie van dé scheidsrechter in dë vijf de ronde van Edidy Maohen jr. (Curacao) LEEDS Naast doelman David Harvey en vendediged Gordon Mc Queen zal Leeds United morgen in de finale van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen tegen Bayern München ook mid denvelder Johnny Giles moeten mis sen. De spelmaker van de Engelsen liep gisteren bij de laatste training aan de Eiland Road, vlak voor het vértrek naar Parijs, een beenblessu re op, waardoor zijn meespelen in het Pare des Princes uiterst twijfel achtig is geworden. Giles, een Ier se international, was bij de recente tournee met zijn nationale elftal door de Sowjet Unie en Zwitserland al niet fit. Hij zal morgen mogelijk worden vervangen door Terry Yo- rath of Trevor Cherry. Jimmy Arm- field. de manager van Leeds United heeft niettemin verklaard dat hij de finale met optimisme tegemoet ziet. Leeds United zou vanmorgen ver trekken naar Frankrijk. In het kamp van Bayern München, de houder van de Europese beker, schuift men de rol van favoriet maar al te graag af. De Duitsers zijn na hun mislukte seizoen in de Bundesli- ga overigens uitstekend gemotiveerd om in de Parijse finale weer eens ouderwets uit te halen. Aanvoerder Franz Beckenbauer: "Een toernooi om de Europa Cup zonder Bayern is toch ondenkbaar. Daarom moeten we winnen en dat zal ook gebeuren". Zelfs Uli Hoeness, vorig jaar in de beide finales tegen Atletico Madrid de grote motor van het Bayern-team, maar dit seizoen buitengewoon slap jes acterend, heeft er zin in. "Dit is een prachtige kans pm alles goed te maken", aldus de blonde midden velder/aanvaller. Bayern is gisteravond aangekomen in Parijs. Clubvoorzitter Neudecker deelde bij wijze van mentale doping mee dat elke speler een premie van 30.000 mark (gulden) zaïl krijgen a^Ls de Europa Cup voor de tweede keer óm successie wdrdt gewonnen. Uit het elftal dat vorig jaar in Brus sel in tweede instantie Atletico Ma drid aftroefde (1-1, 4-0) zijn de verde digers Breitner en Hansen verdwe- Dettmar Cramer, wiens positie bij Bayern voor het komende seizoen nog niet geconsolideerd lijkt, stuurt vermoedelijk het volgende elftal het veld in: Maier; Duernberger; Schwarzenbeck; Beckenbauer en Andersson; Roth, Zobel en Kapellman; Hoeness; Müller en Wunder (of Torstensson). BRANDS HATCH De Neder landse motorcoureur Wil Hartog uit Abbekerk heeft gisteren op het cir cuit van Brands Hatch, ten zuidoos ten van Londen, met Yamaha een internationale race in de 350 cc- klasse gewonnen. De Engelsman Barry Sheeme boekte twee keer een zege. Sheene, d!ie enkele maanden geleden in Daytona een been, pols en verscheidene ribben brak, won een wedstrijd in de halve-lliiteJrkliasse en een race voor 750 cc-motoren. de ban van Bella Belly ZANDVOORT Er is een gerede kans dat Gijs van Lennep zondag 22 jumii in de Grote Prijs v. Ne derland zal starten in de formule I-renwagen van 't Hoogenboom- bewakingsteam. Volgende week dinsdag zal de oud-Europese kam pioen formule 5000 op het circuit van Zandvoort de wagen, die voor Roelof Wunderink beschikbaar was testen. "We hebben goede hoop", aldus team-manager Rody Hoogenboom, "dat we met Gijs tot overeenstemming komen. Ik geloof dat hij er echt wel zin in heeft". Momenteel worden voorts bespre kingen gevoerd met Johan Beere- poot, directeur van het circuit en secretaris van de organiserende Cenav over de voorwaarde voor deelneming van de HB-renwagen. Het starten van een Nederland se coureur op het Zandvoortse cir cuit in de race tellend voor het wereldkampioenschap formule I- renwagens is uiteraard een extra trekpleister voor het publiek. Mocht er geen overeenstemming worcen bereikt met Van Lennep dan zal de wagen vrijwel zeker ter beschikking worden gesteld van ëen buitenlander. Voornaam ste gegadigden zijn de Australiër Schuppen, de Brit Brian Redman en de Fransman Jean Pierre Bel- toise. "Ik geef de voorkeur - als Gijs niet zou rijden, want om hem gaat 't in feite- aan 'n Fransman Jean Pierre Beltoise dus", aldus Rody Hoogenboom. "Onze voor naamste zorg is overigens dat we de wagen op tijd in orde krijgen". Gisteren hebben een aantal van de rijders, die over drie weken zullen deelnemen aan de Neder landse Grand Prix voor het eerst officieus getraind. De Good Year- bandenfabrieken hadden het cir cuit afgehuurd om de coureurs er op proeven met banden te laten nemen. Ook vandaag zullen de rij ders op Zandvoort in actie komen. Roelof Wunderink, gewond bij de training voor de Pinksterraces, gaat goed vooruit. Toch zal het op zyn minst nog zeven weken duren voordat de HB-coureur weer In de auto mag stappen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9