AUTOKEURING 'Frauderende artsen uitsluiten' AKKOORD OVER Eerste kamerlid verdacht van poging tot doodslag BEZOEK AAN ZWEMBADEN LOOPT TERUG Aantal verkeersongevallen gedaald Actie van bewaarders voor Glastra van Loon De Gaay Fortman: Niet breken met kabinet 'VRIJSPRAAK VAN HF,LM A V. WAS DOODDOENER' DINSDAG 27 MEI 1975 DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft gistermiddag, aan de vooravond van dè behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer, gesproken met vertegenwoordigers van de ANWB en Bovag over de voorgestelde periodieke keuring van auto's. Het overleg heeft tot het volgende gemeenschappelijke standpunt geleid: Voor een ieder die het nog niet weet, Philips batterijen gaan heel lang mee. ALKMAAR (ANP) Binnen het gevangeniswezen begint izch een omvangrijke actie van het gevange nispersoneel af te tekenen ten gun ste van Glastra van Loon. Bewaar ders van de gevangenis en huizen van bewaring in Dén Haag, de ge vangenis Oostereiland te Hoorn, de huizen van bewaring 1 en 2 te Am sterdam, het huis van bewaring in Arnhem, het huis van bewaring 2 in Haarlem, de gevangenissen Esser- heem en Norgerhaven te Veenhui zen, alsmede de helft van het per soneel van het huis van bewaring 1 te Haarlem, en de ABVA-leden van het huis van bewaring te Rotterdam, betuigen hun adhaesie met de staats secretaris. Deze inrichtingen verte genwoordigen ongeveer 70 pet. van het gevangenispersoneel. Inmiddels is ook door de bewaar ders een actiecomité gevormd om de heer Glastra van Loon voor het gevangeniswezen te behouden. Eis van 20 jaar tegen Chinees AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam, heeft gistermiddag tegen de 33-jarige Chinees Ch. H. L. uit Sin gapore voor het medepleger van moord, poging tot moord en verkoop van heroine een gevangenisstraf ge- eist van twintig jaar met aftrek van voorlopige hechtenis. De officier, mr. Wolfs, achtte bewe zen, dat de Chinees die als heroïne handelaar bekend staat in de nacht van 26 op 27 augustus, vorig Jaar, samen met een landgenoot de 26-jarige Maleisische timmerman Fatt Yong Tang doodschoot en ook enkele schoten loste op de 25-jarige handelsvertegenwoordiger T.S.H. uit Singapore. Hy zou tot deze acties zyn overge gaan omdat Tang en H. hem een week eerder in zyn woning in de Concertgebouwbuurt hadden gechan teerd, mishandeld en met de dood bedreigd. H. is hiervoor inmiddels tot tweeëntwintig maanden gevan genisstraf veroordeeld. De verplichte periodieke keuring zal niet gelden voor auto's die nog geen 2 jaar oud zyn. Vrywillige keu ring zal echter ook voor deze cate gorie zoveel mogelyk worden bevor derd. Bezitters van auto's van 2 tot 4 jaar oud zullen de keus hebben tus sen een keuring in een onafhankelyk keuringsstation en het doen verrich ten van een gekwalificeerde onder houdsbeurt in een erkend autobe- dryf. (De Bovag geeft er de voor keur aan, dat deze periode van 2 tot 5 Jaar wordt gesteld). Het voorgaande veronderstelt de totstandkoming en verdere uitwer king van een erkenningsbeleid, waar voor de minister van Verkeer en Wa terstaat verantwoordelykheid kan dragen. Auto's ouder dan 4 of 5 Jaar zullen een keuring moeten ondergaan in een onafhankelyk keuringsstation. Tenslotte werd vastgesteld, dat in een onafhankelyk keuringsstation geen enkele reparatie mag worden verricht en dat in autobedryvem geen keuringen 'sec' mogen worden verricht. Het gemeenschappelyk standpunt van minister Westerterp, de ANWB en de Bovag wordt door de EVO met nadruk van de hand gewezen. In sociale vlak heeft schaal vergroting vaak grote nadelige consequenties AMSTERDAM (ANP) Alleen al de maatschappeiyke kosten, verbon den aan het ziekteverzuim, dat lan delijk thans reeds boven de 10 pet. ligt, maken waarschynlyk alle voor delen va de schaalvergroting on gedaan, om maar niet te spreken van de onweegbare sociale en persoon- lyke ellende, die achter de cyfers schuil gaat. Dit heeft vandaag in Amsterdam prof. dr. C. J. Zwart, buitengewoon hoogleraar in de sociale .pedagogiek te Rotterdam, opgemerkt in een toe spraak op het 24e congres van de NOB-wegtransport. Eerder had hij opgemerkt dat aller minst vaststaat, dat schaalvergroting uitsluitend voordelen heeft, met an dere woorden altyd leidit tot kosten besparing en rendementsverhoging. Cyfers over fusies in Amerika zyn voldoende duidelyk om enigermate aarzelend te zyn. Het is al evenmin toevallig, dat sinds kort door som migen de noodzaak van kleinscha ligheid wordt benadrukt. Blykbaar begint men schoorvoetend in te zien dat de voordelen van schaalvergro ting in het verleden vrywel uitslui tend zyn gezien in bet technische en financiële vlak, zonder echter de na delige gevolgen in het sociale vlak te voorzien. De werkelykheid is volgens prof. Zwart, dat schaalvergroting vrywel onafwendbaar leidt tot ver groting van de anonimiteit, tot ver vreemding. Anders gezegd: de men sen zien het niet meer zitten, ze ha ken af, hun motieven om te werken dalen en ongeïnteresseerdheid is het Met het opdelen in leeftydsklassen van auto's voor het. al dan niet in schakelen van de bestaande parti culiere onderhoudssector zoals in het compromis is aangegeven woridib tiaar de mening van de EVO het bereiken van de hoofddoelstelling van de keu ring niet gediend. Deze is en biyft immers: het stimu leren van geregeld onderhoud ten be hoeve van de verkeersveiligheid. In- plaats daarvan dient het compromis veeleer de mogelykheid de bouw van keuringsstations te realiseren. Het tot stand gekomen compromis acht de EVO ronduit inconsequent. Enerzyds wordt in het bereikte ge- meenschappeiyke standpunt de vrye keus van de autobezitter tussen de gang naar een officieel keurings station en de gekwalificeerde onder houdsbeurt als juist uitgangspunt er kend. Maar anderzyds wordt het zelfde uitgangspunt weer volledig uitgehold door deze mogelykheid uit sluitend te bieden aan slechts één leeftydsperiode van auto's namelyk van 2 tot 4 of 5 jaar. Leden van de actiegroep 'De Pijp hébben gisteravond opnieuw de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam volkomen geblokkeerd met autowrakken. Flinke opstoppingen waren het gevolg. De actievoerders willen dat deze drukke straat autovrij wordt. AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse politie heeft zon dagavond tegen tien uur het PPR- eerste-kamerlid van Th. A. M. van Kleef na een achtervolging door Amsterdam gearresteerd op verdenking van poging tot dood slag op een politie-agent en rij den onder invloed van sterke drank. Het kamerlid vestigde in de Vijzelstraat ter hoogte van de Re- guliersbreestraat de aandacht van twee surveillerende agenten op zich toen hij met -zijn auto ioor het rode licht reed en daar door andere weggebruikers in ge vaar bracht. Bovendien zou Van Kleef slingerend hebben gereden. De agenten, die de achtervolging Inzetten, wisten de wagen van de senator nog in de Vijzelstraat aan te houden. Toen de agenten uit hun wa- ?en waren gestapt, reed van Kleef volgens een politiewoordvoerder achteruit op één van de agenten in, deze kon door een sprong zij waarts voorkomen dat hij werd overreden. Het eerste-kamerlid reed ver volgens vol gas weg. De daarop volgende achtervolging waaraan enkele politiewagens en taxi's deelnamen eindigde op de Apollo- laan, waar de wagen van de sena tor werd klemgereden. Volgens de politie verzette van Kleef zich te gen zijn arrestatie. Een blaas- proef wees uit, dat hij meer dan 0.5 promille alcohol in zijn bloed had. De uitslag van de bloedproef is nog niet bekend. Vorige week werd het PPR-ka- merlid Hoefnagels in Amsterdam aangehouden, nadat hij op de Lijnbaansgracht de lak van drie geparkeerde wagens had bescha digd. Het kamerlid zou dit heb ben gedaan, omdat hij zich erger de dat de wagens op de stoep ge parkeerd stonden. AMSTERDAM (ANP) Dr. B. de Gaay Fortman, fractie-leider van de PPR in de Tweede Kamer, is van mening dat de PPR niet mag breken met het kabinet Den Uyl. 'Ik hoop', zo verklaart hij in het weekblad „De Nieuwe Linie" van deze week 'dat het congres de me deverantwoordelijkheid voor het kabi net-Den Uyl blijft aanvaarden. Men moet de medeverantwoordeiykheid voor dit kabinet zien als een moge lijkheid om straks tot duidelijke po litieke verhoudingen te komen en daardoor tot een duidelijke progres sieve politiek'. De Gaay Fortman reageert met deze uitspraken op een stroming binnen de PPR, die wil, dat het partijcongres zich zaterdag a.s. te gen het kabinet Den Uyi zal uitspre ken, omdat 'het kabinet onvoldoen de toe zou komen aan maatschap pelijke hervormingen en met name te kort zou schieten op het gebied van de medezeggenschap De Gaay Fortman zegt verder dat hij uit de christendemocratie geen visie ziet komen die een duidelijk progressief beleid mogelijk maakt. Op aanwijzing van enkele bewoners uit het dorp Put- tershoek, heeft de Mijnoprui- mingsdienst de meest com plete V 1 opgegraven sedert de Tweede Wereldoorlog. De V 1 was het Duitse 'Vergel- tungswaffe'. Op de foto is men bezig met het onschade lijk maken van de raket. DEN HAAG (ANP) De procu reur-generaal bij het hof in Den Haag, mr. G. Bos, heeft gisteren vier maanden cel met aftrek ge- eist tegen Helma V. uit Rijswijk, wegens het ontvangen in haar woning van de beruchte in- en uitbreker Aage M. Helma was door de rechtbank in Den Haag vrijgesproken, nadat de officier van justitie eveneens vier maan den had geëist. Helma V. heeft in juli 1974 en kele malen in haar flat in Rijs wijk ontvangen de Haagse kluis- kraker Aage M., die toen was on dergedoken na zijn ontsnapping uit de gevangenis in Leeuwar den. Helma was toen hoofdagen te bij de Rijswijkse politie. Zij had daar, wegens onvrede met haar werksituatie, opgezegd en zou per 1 september vertrekken. Aage M. had haar enkele malen opgebeld, maar Helma dacht dat het een grap was. Waarom Aage juist haar opbelde, wist Helma gisteren niet meer. Tot hij na enkele langdurige) nachtelijke telefoongesprekken op' een avond voor haar deur stond. Na die eerste ontmoeting volgden er nog enkele. Aage bjeef enkele nachten over, tot hij werd ge grepen op z'n onderduikadres aan de Schenkkade in Den Haag. Door het afluisteren vaii tele foongesprekken was de politie van de relatie met Hëlma op de hoogte. Mr. Bos noemde het vonnis van de rechtbank, dat ongemotiveerd was, een dooddoener. Hij vond dat er sprake was van een ernstig feit: Helma had als politie-agen- te onderdak geboden aan een voortvluchtige misdadiger. Helma had na de eerste ontmoeting moe ten kappen vond hij. Dan was zij nooit voor het dilemma geko men of de liefdesrelatie beëindi gen, of een strafbaar feit plegen. De raadsvrouw van Helma, mr. A. G. Later, was het niet met mr. Bos eens. zy wees erop dat de relatie buiten Helma's dienst tijd tot stand is gekomen, dat Helma nooit de politie heeft te gengewerkt bij het onderzoeken dat zij Aage slechts ontvangen heeft in haar woning. Dat is heel iets anders dan onderdak bieden. Aage M. had al een dak boven zijn hoofd, aldus de raadsvrouw. Een politie-ambtenaar is niet Verplicht een goede kennis aan to geven als die kennis helemaal buiten de relatie om. ook noe een* iets strafbaars heeft begaan. Zij concludeerde tot vrijspraak. Hel ma heeft de verloving met Aage inmiddels verbroken. Wij gaan ieder onze eigen weg, zei zij gis teren. Uitspraak: 9 juni. I DEN HAAG (ANP) Nu het dra gen van de autogordel met ingang van 1 juni verplicht wordt, verwacht Veilig Verkeer Nederland, dat zich in het komende jaar wederom een daling in het aantal verkeersdoden zal voordoen. De organisatie heeft de indruk dat een hoog percentage weggebruikers nu al het belang heeft ingezien van het gebruik van de gordel. Het dra gen ervan is volgens Veilig Verkeer Nederland toegenomen. Er is natuurlyk altyd een categorie, die alleen gevoelig blykt te zyn voor het optreden van de politie, aldus Veilig Verkeer Nederland. Een moei- lyke factor in het geheel is de moei- lyk uit te voeren controle. VVN re kent echter op zoveel gezond ver stand, dat het gebruik van gordels niet zal afhangen van het optreden van de politie. Een aan het begin van de campagne gehouden onder zoek heeft uitgewezen dat 65 pet. van het publiek achter de regerings maatregel staat. Ook de ANWB juicht de maatregel toe. Overweging daarby is het groter worden van het risico in het verkeer en de grote gevolgen, die het ver keersongeval ook voor de gehele maatschappy heeft. Sinds 1 januari 1971 moeten alle nieuwe personenauto's, goedgekeurde autogordels op de voorste twee plaat sen hebben. De ANWB is ervan overtuigd dat het gebruik ervan zeer veel mensenle vens zal sparen, de bond propageert de gordel dan ook al sinds novem ber 1960. Door vele niet-gordelgebruikers is vaak verkondigd, dat ongelukken kunnen gebeuren, waarby een gordel in plaats van veiligheid juist gevaar oplevert.. Dit is volgens de ANWB juist. Maar vast staat, dat de kans op een gunstig effect veel groter is dan de kans op een ongunstig effect. Dat geldt ook voor ongevallen waar by de auto te water of in brand raakt. Het aantal verkeersongevallen op de Nederlandse wegen, waarby mensen werden gedood of gewond, is in de eerste drie maanden van dit jaar ge daald in vergelyking met de eerste drie maanden van 1974. De daling van dit soort ongevallen bedroeg ongeveer zes procent. Dit jaar waren er 11.550 tegen verleden jaar 12.257. Het aantal slachtoffers vertoont eveneens een daling van ongeveer zes procent, namelyk van 14.554 naar 13.625. Het aantal doden door verkeerson gevallen bedroeg in de eerste twee maanden van dit jaar volgens de meest recente gegevens van het CBS in totaal 350 tegen verleden jaar 357. UTRECHT (ANP) De zieken- fondse moeten zich afvragen of zij medewerkers, die niet in de pas wil len lopen, nog wel kunnen handha ven. Het aanbod van artsen wordt langzamerhand ruim genoeg om de vraag onder ogen te zien of frau derende medewerkers niet moeten worden uitgesloten. Niets verplicht de ziekenfondsen artsen, die zich niet aan de regels houden, nog lan ger als medewerker te handhaven. De voorzitter van de federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen (VMZ), de arts H.A.J.J.M. Speleers. zei dit van daag 'in Utrecht op de algemene ver gadering van ie federatie. Deze arts is er van overtuigd, dat de 'verschrijvingen' een zaak van enkelingen waren en zijn. Maar on danks de negatieve publicities is de positie van de medicus nog altijd sterk, omdat het specifieke karak ter van zijn beroep hem een mono poliepositie verschaft. De artsenstand is bovendien goed georganiseerd. De enige instantie die tegenspel kan bieden is het ziekenfonds. De zier kenfondsen - als verdedigers van consumentenbelangen - proberen dat volgens de heer Speleers ook, maar ze moeten daarbij rekening houden met de werkelijkheid. 'Zij hebben te maken met de machtspositie van de artsen en him mentaliteit, en zij weten dat het goed functioneren van de genees kundige zorg voor het grootste deel berust op min of meer vrijwillige samenwerking met de artsen, een samenwerking, die niet of moeilijk kan worden afgedwongen'. Het beleid van de fondsen moet erop zijn gericht, alles te vermijden wat het wederzijds vertrouwen en de vrijwilligheid zou kunnen scha den. Maar, aldus de VMZ-voorzitter, 'niet tot elke prijs'. Hij voegde hier aan toe, dat afdoende controle in de praktijk onmogelijk is. Controleurs kunnen niet bij alle medewerkers over de schouders kyken om te zien wat ze doen. Er kunnen wel sluiten de regelingen worden gemaakt die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zyn, en de organisaties van de artsen werken daar nu aan mee, maar de naleving daarvan houdt toch weer een belangrijk vertrou wenselement in. De bestrijding van fraude zal vol gens de heer Speleers dan ook haar basis moeten vinden in "de mentali teit van de medewerkers zelf: "Wie maatschappelyk zo'n hoge positie in neemt, behoort er ook hoge ethische normen op na te houden". Philips batterijen, een van die kleine dingen COMPROMIS MET ANWB EN BOVAG ROTTERDAM (ANP) Het Cen traal Bureau voor de Statistiek is thans bezig met een landelijk onder zoek naar het bezoek aan de zwem baden. Begin 1976 hoopt het bureau hierover een rapport uit te brengen, Navraag bij de zwembaden in de grote steden geeft de indruk, dat de Nederlander minder zwemlusbig is dan enkele jaren geleden. Vast staat echter, dat het bezoek aan de instrue- tiebaden de laatste jaren sterk is teruggelopen. Het onderzoek kan van belang zijn voor de gemeenten, die plannen hebben voor de bouw van nieuwe zwembaden. In het recente verleden zyn in velei plaatsen zwemba den aangelegd. Vooral in de grote steden gold het principe: 'voor elke wijk een zwembad'. Ondanks de uit breiding van deze recreatieve voor zieningen is het aantal bezoekers niet evenredig toegenomen. Vorig jaar kreeg het zwembadbezoek een behoorlijke deuk. In het eerste kwartaal van dit jaar is sprake van een herstel, maar dat zegt ech ter nog niets over de algemene si tuatie. Het herstel van het zwembadbezoek in de eerste paar maanden van dit jaar kan op de hoofden van zwem baden weinig indruk maken. Men is van mening, dat de recreanten een ander .bestedingspatroon hebben gekozen. "De mensen beschikken te genwoordig over een tweede huis, caravan of 'n bungalowtent, zy heb ben meer vrije tijd ter beschikking dan voorheen om daar te verblijven. Dit komt in de plaats van een be zoek aan een zwembad in hun eigen woonplaats". Een andere belangrijke oorzaak van de geringere belangstelling voor het zwembad is het sterk teruglopende instructiezwemmen. Alsgevolg v n hét dalende geboortecijfer zijn er minder kinderen, die komen leszwem- Bij een peiling van de bezoekers aantallen van de zwembaden in Lei den en omgeving viel over het alge meen een achteruitgang te constate ren. Maar wat de openluchtbaden betreft is het moeilijk te spreken van een trendmatige achteruitgang aangezien het weer bij deze baden een grote invloed heeft op de bezof- kersaantallen. Zo was er bij het zwembad Poelmeer in Oegstgeest 'n groot verschil tussen 1973 en 1974 (80.000) maar de afname bij het in structiezwemmen was gering en werd toegeschreven aan "verzadi ging" en de aantrekkingskracht van overdekte baden. Over het bezoek dit jaar valt nog weinig te zeggen aan gezien er nog geen topdagen geweest zijn. De indruk is over het algemeen dat de toeloop stabiel is. Bij het overdekte bad in Wasse naar was er een afname van de be zoekersaantallen. Waren er in 1970 330.000 bezoekers, via 233.000 in 1972 is het aantal teruggelopen tot 208.000 verleden jaar. De ontwikkeling bij het instructiezwemmen is moeilijk te peilen omdat er een verschuiving ten gunste van het schoolzwemmen heeft p' atsgevonden. Dat de bezoekers aantallen achteruitgaan wordt toe geschreven aan het wegvallen van de regionale functie terwijl elders nieuwe baden gebouwd worden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7