GESPREK OVER ZAAK MARIJNIS Weer praten over flat Rijnsburgersingel Wie in moeilijkheden zit, kan er altijd in m Over Eendracht College kraakt rapport J.A.B. LEZERS SCHRIJVEN Tussen commissie en leraren Een Ding van Parade: het muzikale leven binnen universiteit MAARTENSHUIS AAN JACOBSGRACHT: DINSDAG 27 MEI 1975 Raad niet enthousiast over nieuwbouwplan voor werkende jongeren LEIDEN Met uitzondering van de VVD-fractie blijkt er maar wei nig enthousiasme in de Leidse raad te bestaan voor de bouw van een blok flats aan de Rijnsburgersingel ten behoeve van de Stichting Huis vesting Werkende Jongeren. Het col lege en de raad gingen uiteindelijk akkoord met een motie, die werd in gediend door Beijen (PPR/PSP/ D'66), waarin B. en W. worden uit genodigd om met he stichtingsbe stuur te gaan praten over een moge lijk andere beter geschikte plaats voor de flats. Wethouder Waal pleitte ervoor eerst het bouwrapport af te wachten waaraan op dit ogenblik de laatste hand wordt gelegd. Dan zullen pre cies de consequenties van de bouw aan de Rijnsburgersingel op een rij tje zijn gezet. Zo vroeg hij zich on der meer af. wie er zou moeten op draaien voor de voorbereidingskos- ten wanneer een nieuwe plaats ge vonden zou worden. Het raadslid Beijen was begonnen met een uitvoerige opsomming van de bezwaren, die tegen de bouw van de flats zijn gerezen. Hij noemde daarbij de bewoners van het Pavil joenhof die geheel ingesloen drei gen te raken door hoge gebouwen. Bovendien is gewezen op het gevaar voor een gestoorde tv-ontvangst. De Bond Heemschut heeft bezwaar tegen het slopen van de foyer van Luxor, terwijl de Adviesraad voor de Binnenstad het bouwwerk vindt de toneren in de bestaande bebouwing langs de Rijnsburgersingel. Er is, zo zei Beijen, een enquete gehouden on der de omwonenden waarbij 85 for mulieren zijn uitgereikt. Er kwamen 75 reacties binnen, waarvan er slechts twee waren die geen bezwaar hadden tegen de bouw van het flat- blok. Een ander bezwaar vond Beijen, dat het bestemmingsplan dat voor dit gebied geldt, en op basis waar van de bouwvergunning moet wor den uitgegeven, dateert uit 1960—'61. Aan de hand van een enkel voor beeld maakte hij duidelijk hoe de inzichten op het punt van de stads ontwikkeling inmiddels zijn gewij zigd. Bovendien wees hij erop, dat de bouwplannen niet helemaal volgens het bestemmingsplan zijn, omdat 't gebouw twee meter op grond staat, die als bestemming "openbare weg" heeft gekregen. Beijen vond in elk geval, dat voorkomen zou moeten worden dat gebouwd wordt in strijd met het bestemmingsplan, al zei hij sterk de voorkeur te geven aan een andere plaats. Wethouder Waal stelde vast, dat het aannemen van de motie de pro blemen niet oplost, omdat dan nog niet de 'vraag is beantwoord wie de schade betaalt. Beijen bracht daar tegenin, dat dan eerst maar eens bekeken moet-worden wie de schuld daarvan is: de gemeente of de stich ting. "Het schadebedrag mag toch geen argument zijn om te zeggen, dat de flat dan maar gebouwd moet worden", aldus Beijen. WD'er Van Duijn vond dat er met het oog op de grote werkloosheid maar eens spijkers met koopen geslagen moe ten worden en dat er door de raad een "redelijke vorm van zakelijk heid" in acht genomen zou moeten worden. ADVERTENTIE xV_ Haarlemmerstraat 181 Gouden ringen voor dame of heer. Juwelier v. d. WATER heeft een uitgebreide collectie. Ook in briljant. Altijd voordelig. Eigen ateliers. LEIDEN Het Leidse college van B. en W. heeft op niet mis te verstane wijze kritiek gele verd op het rapport dat onlangs door het Juridisch Adviesbu reau (Leidse rechtswinkel) is uitgebracht over de vaststelling van de huren door de woning bouwvereniging „De Een dracht". In het rapport Werd diverse malen met de beschul digende vinger naar de gemeen te Leiden gewezen. Het college schrijft: „Allereerst moet ons van het hart dat de opzet van het rapport bij ons eerder het begrip 'warwinkel* dan het begrip 'reohtwinkel' op roept. Een duidelijke vraagstel ling van heit onderzoek ont breekt. Met geen wotfrd wordt gerept over de opzet van het onderzoek, de onderzoekmetho den, de bronnen en de wijze* waarop het onderzoek is uitge voerd. Het ontbreken hiervan maakt de inhoud van het rap port en de daarin vervatte beschuldigingen in hoge ma te oncontroleerbaar. Rest een complex van beweringen, feite lijke beschrijvingen, veronder stelde feiten, juridische argu menten, politiek-gevoelsmatige uitspraken en inêiniuerende uitroepen welke naar wij ver moeden verondersteld worden het rapport een maatschappij kritisch karakter te geven". Verder .is volgens het college een aanzienlijk gemis in het rapport dat er van enig logisch opgebouwde overgang van ver melde feiten en beweringen naar geponeerde conclusies geen sprake. „Dit is te spy tiger daar deze conclusies een breed scala van beschuldigingen bevatten". De bewering in het rapport, dat bü De Eendracht slechts een onderzoek van 10 procent van de woningen zou hebben plaatsgevonden noemt het col lege onjuist. „Ten aanzien van de vooroorlogse woningen kan van een bijna volledig onder zoek worden gesproken, aange zien 80% (426 van de 548 wo ningen) onderzocht is". Ook on juist noemen B en W de ver melding in het rapport, dat er begin december 1974 een ge sprek zou z«n geweest tussen het bestuur van De Eendracht en wethouder Verboom (Volks huisvesting). „Dit gesprek heeft nimmer plaatsgevonden" zo schrijven B en W aan de Leid- se rechtswinkel. Opnemen van brieven ln De redactie behoudt zich deze rubriek behoeft niet te daarenboven het recht voor betekenen dat de redactie om bijdragen te weigeren dan het met de Inhoud eens Is. wel ln te korten. Teleurstelling in Maredorp Voor de bewoners van de binnen- stadlwyk Maredorp breken beslissen de weken aan. Nadat de buurtvere niging via het ministerie van C.R.M. te horen had gekregen dat het plan, om in nauw overleg met de gemeen te voorbereidend werk te gaan doen om tot een rehabilitatie-plan te komen in Haagse kringen positief ontvangen was, is contact gezocht met de gemeente. Ook hier klonken instemmende geluiden, zij het dat men wat onwennig aankeek tegen de tot nu toe vrij ongebruikelijke gang van zaken dat bewoners van een wijk hur^eigen bonen willen hel pen doppen. Voor een goed begrip is het wellicht nuttig met een paar woorden weer te geven op welke wijze tot nu toe ac tie is gevoerd. Het beginpunt ligt in de periode dat een groep wijkbewoners zich begon bezig te houden met het toenemend verval, verkeersoverlast en onveilig heid speciaal voor het jonge kind en de bejaarde wijkbewoner. De on leefbaarheid nam sterk toe. Er is met veel pijn en moeite een kinder speelplaats bevochten in de Van der Werfstraat. Ook zijn er hier en daar wat boompjes en bloembakken by- gekomen. Maar het bleef "rommelen in de marge". Langzamerhand werd het accent in het denken over verbetering van de leefbaarheid in de wijk verlegd naar de aanpak van de wijkvernieu- wing/rehabilitaie zelf, vooruitlopend op, maar toch als onderdeel van een voorbereiding op een nog steeds ont brekend gameemteiyik bestemmings plan. Helaas moest het bij denken blij ven, omdat de tijd en capaciteit voor een goede overlegsituatie met de gemeente ontbrak. In overleg met het Landelijk Om- budsteam voor de Stadsvernieuwing zijn toen de mogelijkheden onder zocht om die tijd en capaciteit via C.R.M. gesubsidieerd te krijgen. Dat dit mogelijk was, moge blijken uit de aanhef van dit schrijven. Wie schetst echter onze verbazing toen wij in deze krant van 16 mei j.l. uit een klem artikeltje moesten vernemen dat de wethouder voor stadsontwikkeling, de heer C. D. J. Waal, heeft meegedeeld dat Mare dorp nog meer geduld moet uitoefe nen voordat met het vormgeven van de plannen kan worden begonnen. Motief: gebrek aan mankracht bij de gemeentelijke diensten. Weer zo'n argument waarbij prak tische problemen preveleren boven het nadeel dat' veroorzaakt wordt door het uitstellen van ons plan. Die mankracht is in de wijk wel dege lijk aanwezig en C.R.M. wil betalen. Waar blijft de gemeente? In eerste instantie werkt zo'n amb telijke uitspraak weer enorm depri merend. Immers; al deze activiteiteh kosten de medewerkers uit de wijk ontzettend veel tijd en energie, dat alleen uit idealisme en liefde voor de eigen omgeving, de binnenstad, ge voed wórdt. Als dit idealisme, dat bij vele groeperingen leeft, steeds weer door gebrek aan overleg, achterdocht, prestatiedrang of god weet wat voor oorzaken een deuk krijgt, kan het wel eens omslaan in gevoelens van ongeloof, laat maar waaien, mach teloosheid. Een stad met zo'n men taliteit is gedoemd ten onder te gaan. De werkelijke machteloosheid wordt in stand gehouden door een uit de aard van het werk in de verschil lende wijken voortkomend onderling langs elkaar heen werken, blindva ren op eigen gedachten en het ont breken van gericht overleg. De gemeentelijke overheid kijkt arg wanend toe, terwijl het de motor zou moeten zijn om deze aktiviteiten op gang te houden en te coördineren. Alleen al de motivatie van waaruit men besluit zich in te zetten voor de verbetering van de eigen woonomge ving moet toch de moeite van het geven van alle aandacht al recht vaardigen. Ook al lijken bepaalde ideeën soms wat weinig realiteits- belust, men moet er van uitgaan dat de gebruikers van de binnenstad, de bewoner, de winkelier en de markt koopman'de mensen bij uitstek zijn die kunnen weten wat er moet gebeu ren in de stad. Want dat er wat moet gebeuren staat nu wel vast. Ook -bij de Kamer van Koophandel is men zich dat bewust aan het wor den. De stichting die de K. van K. wil oprichten krijgt als doelstelling mee "de economische functie van het cenrtum van Leiden te bevorderen, in evenwichtige samenhang met de sociaal culturele en ruómteiyke as pecten". Een mooie zin. Jammer al leen dat men voor de oprichting al heeft besloten geen plaats in te rui men voor vertegenwoordigers uit de sociale- en culturele sfeer. Met het bij voorbaat uitsluiten van deze groe peringen wordt meteen al de voos heid van de toch mooi bedachte doel stelling aangetoond. De nadruk ligt op de economische belangen van een beperkte groep. Hoe over de binnen stad gedacht wordt blijkt al uit de arrogante uitspraak "De deelnemers in de stichting zullen zich om te beginnen de vraag moeten stellen, wat zij met de binnenstad willen". Alsof de binnenstad een stuk vlees is dat slechts door de brutaalste hon den zal worden uiteen gereten. Op alle fronten ontbreekt de dialoog. Het eenzijdig bezig zijn van de ge meente lijdt tot verwoestingen in de binnenstad als b.v. de "city ring". Eenzijdigheid leidt tot een Bijlmer meer. een Merenwyk etc. Het eenzijdig bezig zijn van een uitsluitend op economische belangen uitzijnde stichting Leidse binnenstad zal leiden tot Hoog-Catharyne-ach- tige ontwikkelingen. Het eenzijdig bezig zijn van wijk- comité's zal eveneens tot verstarring en frustaties bij de betrokkenen aan leiding geven. De dialoog tussen de groepen onder ling, in de ruimste zin, zou een meer verfijnd begrip verbreiden, zou mis schien de grove verkeerde beslissin gen in de vormgeving aan de stad kunnen vermijden, omdat verbanden in de denken en waarnemen ont huld worden die tot nu toe onopge merkt hun invloed uitoefenen. Op deze wijze kan de hiervoor geciteer de zin van de K. van K-functiona ris gewyzigd worden in; "De ge bruikers van de Leidse binnenstad zullen zich om te beginnen de vraag moeten stellen, hoe zij met geza menlijke inspanning en in overleg kunnen komen tot herstel van de binnenstad in culturele, sociale en economische zin". Aan Maredorp zal het niet liggen deze stelling waar te maken. Buurtvereniging Maj-edorp Janvossensteeg 5 Leiden LEIDEN CDA-fractieleider Driessen heeft als enig raadslid gisteravond gestemd tegen het inmiddels uitgevoerde besluit om een schilderij uit het Lakenhal-bezit te schenken aan de Leidse univer siteit in het kader van het 400-jarig bestaan. Hij vond het onjuist, dat bezit van het museum wordt afgestoten en vroeg ach af waarom in plaats daarvan geen opdracht was verstrekt aan een Leids kunste naar. Wethouder Oosterman was het in principe eens met Driessen, dat geen museumbezit moet worden weggeschonken, maar vond dat het ditmaal ging om een bijzonder geval. Driessen vond van niet en bleef tegen. LEIDEN Net op tyd nog hebben de Leidse musicoloog Jan Doove en de student in de rechten Luc Knöd- ler een bydrage weten te leveren aan het eeuwfeest van de universiteit. Van hun hand is namelijk „Een Ding van Parade" verschenen. Het is een boek, waarin een globale beschrij ving wordt gegeven van het muzi kale leven binnen de vierhonderd- jarige Leidse Universiteit. Het rijk geïllustreerde boek, waarvan de eer ste oplaag vyftienhonderd: exempla- deel uit composities van Leidse mees ters uit het verleden en het heden. Dit derde deel is zoals de auteurs het gistermiddag tydens de presen tatie van het boek stelden bedoeld om de muziekmininende lezers zelf aan het spelen te krijgen. In het hieraan voorafgaande deel worden de namen vermeld van allen, die in de lidmaatregisters van de universiteit als musicus worden ge noemd. Ook worden in dit tweede deel de bewaarplaatsen genoemd van i bedraagt, wordt uitgegeven door die composities, die in de loop de eeuwen bewaard zyn gebleven. De titel van het boek is ontleend aan een brief van de Leidse kapelmeester Christian Rüppe, waarin gewag het feit dat een lector in de toonkunde het naar zyn mening ver keerd afgestemde orgel in het Groot- Auditorium .slechts een ding van pa rade' noemde. Op de foto bladeren de auteurs in New Rhine Publishers. De prijs be draagt tot en met 20 juni f 22,50 en na deze datum zeven gulden meer. „Een Ding van Parade", dat binnen vyf weken is geschreven en gedrukt, wordt gemaakt bestaat in feite uit drie delen. Het negentiende-i eerste deel, dat drie hoofdstukken bevat, geeft een historische beschry- ving van het muziekleven binnen de universitaire gemeenschap, het twee de deel bestaat uit biografische en bibliografische byiagen en het derde het pas verschenen boek. LEIDEN De gemeentelijke commissie voor onderwijszaken zal donderdag in allé openbaar heid met de leraren van de Rembrandt scholengemeenschap praten over de ontslagprocedure van de leraar Paul Marijnis. Wethouder Tesselaar deelde gisteravond in de gemeenteraad mee, dat de bijeenkomst ook toegankelijk zal zijn voor de leerlingen, zij het dat er enige ruimtelijke beperking zal bestaan. ven van Marijnis als leraar een strui kelblok voor de ontwikkeling van een beter onderwijsklimaat, terwijl de schoolleiding onder meer spreekt o- ver oncollegialiteit. In de brief vraagt 't actiecomité zich af of de wethouder zich nu achter de schoolleiding heeft geplaatst of dat hij de eigen argu mentatie handhaaft. De hele proce dure is volgens het actiecomité om geven door een waas van geheimzin nigheid. Tenslotte deelde wethouder Tesselaar de raadsleden gisteravönd nog mee, dat aan de ouders van leerlingen van de Rembrandt scholengemeen schap inmiddels een brief is gestuürd. Daarin staat onder meer dat iedereen op eigen wijze uiting mag geven aan zijn gevoelens, maar dat niet zal worden toegestaan, dat het onderwijs op de school daardoor schade lijdt. In. de brief wordt verder een kort overzicht gegeven van de gebeurte nissen rond de kwestie-Marijnis en worden de overwegingen genoemd die hebben geleid tot het besluit van B en |W om Marijnis niet te continue ren: ''Het recht doen aan het be lang van de betrokken docent," het erkennen van de deskundigheid van de schoolleidingen het handhaven van een optimaal onderwijsklimaat". In de brief wordt ten slotte opge merkt dat "de betrokken partijen zulk een verschil van inzicht demon streerden dat een vergelijk niet mo gelijk bleek". LEIDEN Het Maartenshuis aan de Jacobsgracht is een in Leiden nog niet zo bekende instelling. Toch werd al in 1736 in de voormalige kazerne gestart met wat toen was "de opvang van wezen en bejaar den". Nu is het een huis voor min derjarigen met huislelijke of privé- moeilijkheden, en toen in 1973 de laatste bejaarde stierf werd de vrij gekomen ruimte benut voor de op vang van vrouwen, eventueel met hun kinderen, die thuis in een cri sissituatie zijn geraakt. Er werken op het ogenblik nog vijf Dominicanessen uit Voorschoten, maar het grootste deel van de lei ding bestaat uit geschoolde léken. Voor de in totaal 50 minderjarigen zijn er vijftien pedagogisch geschool de leiders en leidsters, een maat schappelijk werkster, een part-time psycholoog en enkele stagiaires. Ver der is er het nodige administratieve en huishoudelijke personeel, onder wie ook een kok. De kinderen tot veertien jaar, die meestal thuis in een moeilijke situatie zaten leven in Huize St.-Maarten in drie groepen; er wordt naar gestreefd het leven in de groepen zo te laten verlopen als in de meeste huisgezinnen: de kinderen moeten er zich thuis voe len. Voor de oudere meisjes, van veertien tot eenentwintig jaar, is de situatie anders: naast- de gemeen schappelijke ruimte heeft ieder een eigen zit-slaapkamer. De bedoeling is dat het huis een thuis is voor de minderjarigen, maar dat ze verder gewoon aan het "open bare leven" deelnemen: ieder gaat naar z'n school - of z'n werk en wie wil kan lid worden van alle moge- ïyke clubs die hier in Leiden voor handen zijn. Zoals in elk gezin krij gen de kinderen hun zakggeld en de ouderen kledinggeld. De Stichting St.-Maartenshuis is christelijk, maar iedereen is welkom en vrij in z'n keuze. Van de tijd dat er nog veel Dominicanessen werkten is er nog een kapel, waar af en toe nog wel bijvoorbeeld een jongerenmis plaats vindt, maar men wil niemand dwin gen. De oudere meisjes leven niet zo in groepen als de jongeren. In nor maal overleg zijn zij vrij om te gaan en te staan waar ze willen. De voorzitter van het Stichtingsbe stuur prof. Lemairet formuleert het aldus: "Geprobeerd wordt hen te begeleiden tot persoonlijke en maat- schappeiyke zelfstandigheid". Toen het bejaardenwerk ophield, werd gekozen voor de opvang van vrouwen die thuis in een crisissitua tie waren geraakt. Deze vrouwen worden soms letteriyk gedwongen het huis te verlaten en staan dan al of niet met kinderen op straat. De contacten met de gemeentelijke instellingen worden erg goed ge noemd, en vaak via deze instellin gen komen de vrouwen in het huis aan de Jacobsgrachtl. Verleden jaar werden 25 vrouwen, sommigen met kinderen, geholpen. Soms voor korte tijd, soms voor enkele maanden. Zowel bij de opvang van vrouwen die in een noodsituatie verkeren als bij die minderjarigen die thuis of in hun omgeving in de knel raakten, wordt ernaar gestreefd iedereen te rug te laten keren naar z'n oude om geving zodra dat mogelijk is. In die tussentijd wil directrice mevr. Steenland iedereen een zo goed mo gelijk "thuis" geven. Tijdens een rondwandeling door het huis, met véél zinnige binnen plaatsjes, valt inderdaad de onge dwongen, huiselijke sfeer op waarin iedereen met elkaar omgaat. Het is een goed geschikt gebouw, vier jaar geleden nog pas gerestaureerd, hier en daar voorzien van oude gevelste nen; maar ondanks de antiquiteit is het overal licht en ruim. "Op dit moment", vertelt mevr. Steenland, "zijn er vijftig mindejarigen, er is plaats voor zo'n negenenzestig; en er zijn vier vrouwen die in moeilijk heden waren geraakt. Voor hen is eigenlijk onbeperkt ruimte: wie in moeilijkheden zit en bij ons aan de deur klopt kan er altijd in." Tijdens die besprekingen zullen onder meer aan de orde komen de brief die 310 leerlingen van het Rem brandt hebben geschreven aan de wethouder van Onderwijs en de brief van het lerarencomité van diezelfde scholengemeenschap, waarin infor matie wordt gegeven over het ont slag van Paul Marijnis. Ongeacht wat er donderdag uit de besprekin gen zal komen wilde de communist Hoeven, dat het ontslag van Marij nis op de agenda van de volgende raadsvergadering zou worden ge plaatst. Volgens Hoeven zou dat de mogelijkheid openen om in de vol tallige raad te spreken over de re sultaten van de hoorzitting. PvdA-raadlid Duivesteyn wees erop, dat de bevoegdheden tot het niet continueren van een leerkracht liggen bij het college van B. en w. ongeacht wat de raad daarover zegt. CDA'er Bosch vond dat het beleid van de wethouder in deze kwestie best in de raad ter discussie gesteld zou kunnen worden, maar dat hij 't aan de commissie wilde overlaten om te besluiten tot eventuele plaat sing op de raadsagenda. Fractieleider van de PvdA, Meijer, vond dat er by de kwestie Marymis meerdere zaken aan de orde zijn. In de eerste plaats is dat de met-conti nuering van een leerkracht. Dat is een zaak van B. en W.. En in de tweede plaats is er de zaak van de democratisering van het Leidse on derwijs. Naar het oordeel van Hout man (SGP/GPV) mag dat laatste niet aan één geval worden opgehan gen. Geen discussie over het beleid van wethouder Tesselaar in deze zaak wilde de WD'er Wessels. "De wet houder heeft zijn beleid in de com missie uiteengezet en dat is toen door de commissie geaccepteerd". CDA'er Bosch was het met die laatste con- stering niet eens. "De heer Wessel was op de bewuste vergadering niet aanwezig, maar ik heb toen wel de gelijk enig voorbehoud gemaakt, om dat we op dat ogenblik nog niet ter zake kundig waren" Het ordevoorstel van Hoeven (CPN) om de kwestie-Marijnis toch maar aan de raad yóor .te leggen werd tenslotte door wethouder Tes selaar ontraden en vervolgens dooi de raad verworpen. Da leden van de Leidse raad kre- gen gisteravond ook nog een briéf voorgeschoteld van het leerlingen actiecomité. Daarin wordt vastge steld, dat Tesselaar voor het niet continueren van Marijnis aanvanke lijk niet de argumentatie van de schoolleiding heeft overgenomen. De wethouder noemt het handha- LEIDEN De postduivenvereniging ,Het Oosten" hield een vlucht vanaf Compiegne. In concours waren 175 duiven. De uitslag was: 1,4,6 W. Fok ker, 2,10 H. v. Klaveren, 3. H. de Haas, 5. T. van As, 7. C. Vesseur, 8. W. Gijsman, 9. W. v. Klink. De Vriendenclub hield een wedvlucht vanaf Compiegne. In concours 331 duiven. Uitslag: 1,2,4,5 W. Vijlbrief; 3. Jac. Siera; 6. W. Siera sr.; 7. J. M. Turk, 8. J. Knijnenburg; 9. H. Blouw 10. Gebr. v. d. Voorn. LEIDEN Het Nederlands Ka tholiek Ondernemers Verbond houdt maandag 2 juni de jaarvergadering in het Sint Antonius Clubhuis aan de Lange Mare.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3