LEIDSCH DAGBLAD "Kabinet laat de werkloze bouwvakkers links liggen Libanon weer stuurloos Motorkruiser ontploft in Leiden A. BUYS (BOUWBOND NVY): r>r> CHRIST VAN DER SMISSEN VERRASSEND KAMPIOEN BANDSTOTEN Stier op stap vandaag Moord op expediteur Gerrit Bouw opgelost LEIDSCH mDAGBLAD Ex-verpleger maakte goede sier na overval Slavenburg's Bank MAANDAG 26 MEI 1975 OPGERICHT I MAART I860 34635 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMERSFOORT (SP) „De wijze waarop het kabinet-Den Uyl de werkloze bouwvakkers aan hun lot overlaat is ver beneden de maat. Het is uiterst pijnlijk dat de krachtsinspanning, die de bouwvakkers hebben geleverd bij het bestrijden van de woningnood zo wordt gehonoreerd. Zelfs een verhoging van de uitkering voor langdurig werklozen is nog steeds niet toegezegd". 40.000 Deze scherpe kritiek op het rege ringsbeleid kwam vanmorgen van voorzitter A. Buys van de Bouw- bond-NVV tijdens de vergadering van de bondsraad. Volgens hem blijkt uit de gegevens over de werk loosheid in de eerste vier maanden van dit jaar dat met een gemiddelde werkloosheid van 40.000 bouwvakar beiders in 1975 rekening moet wor den gehouden. AFTREKBAAR De vakbondsvoorzitter pleitte ook voor het opnieuw invoeren van »de aftrekbaarheid van bepaalde onder houdskosten aan woningen voor de belastingen. Hij zag daarin meer mogelijkheden dan in de "opknap- subsidie" van staatssecretaris Schae- fer. "De uiterst gebrekkige wijze waarop deze subsidiëring is voorbe reid, is een voorbeeld van de wijze waarop werkloosheidsbestrijding plaatsvindt". LEIDEN Een losgebroken stier heeft vanochtend de Leidse binnenstad eens aan een nader onderzoek onderworpen. Het beest dat eigenlijk in de Groenoordhal had moeten verblijven, wandelde door de Breestraat en op de Bo termarkt en liep zich tenslotte klem op het parkeerterrein ach ter het museum voor Volkenkun de aan de Eerste Binnenvest gracht. Antwoord: breng terstond een jonge koe en laat haar de stier verleiden. Resultaat: stier (en koe) waren binnen de kortste keren weer in de veehal. De schade was nihil. Overwegend zonnig Droos en overwegend zonnig. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. Minimumtemperaturen ongeveer 7 graden, maxima morgen van 15 gra- Hoogwater te Katwjjk te 4.22 en 16.51 uur. laagwater te 0.19 en 12.41 uur. Meisje (18) zwaar en vijf personen licht gewond- fikse schade LEIDEN Bij een explosie op een - itorkruiser in de Haarlem mertrekvaart ter hoogte van het regionaal woonwagencentrum is de achttienjarige Lenie Heruer uit Leiden gisterochtend levens gevaarlijk gewond geraakt. Zij werd met derdegraads brand wonden overgebracht naar het ziekenhuis in Beverwijk, dat ge specialiseerd is in de behande ling van brandwonden. Haar toe stand is nog steeds kritiek. Hoe de ontploffing is ontstaan is niet precies bekend. Vermoede lijk hingen er in het schip ben zinedampen en zijn daar op een of andere manier vonken bij ge komen. Het jacht, dat van de Kagerplassen kwam en in de richting van het centrum voer, had even tevoren benzine ge tankt. Vijf overige passagiers aan boord van het schip raakten licht gewond. Zij konden na medische behandeling het ziekenhuis ver laten. Een hondje, dat zich even eens aan boord van het schip be vond, kwam om het leven. Het plezierjacht brandde vrij wel geheel uit. Door de ontplof fing werd ook enige schade aan gericht aan het interieur van één van de woonboten die in de Haarlemmertrekvaart liggen. De eigenaar van die boot, de heer Thijssen, is nog onthutst. "Dat er niet meer mensen iets hebben gekregen, snap ik niet. Overal lag glas. Mijn dochtertje van een jaar lag in haar bedje. Vlak naast haar hoofd lag een groot stuk glas. Ikzelf mankeer de niets, maar mijn hond. die naast me lag werd zwaar ver wond. De toestand hier is onhoudbaar. De gemeente doet niets, maar dan ook helemaal niets om de vaargeul uit te baggeren. Als er wat gebeurt, dan weet de burge meester niet hoe snel hij hier moet zijn. Maar wat heb je daar nou aan? En hoe krijg ik alles terug? Er is geen een maatschappij die me wil verzekeren. De premie is te hoog. Ik heb zeker een schade van f. 15.000.- Ik heb geen stui ver meer; niet eens meer schoe- Thijssen, die Lenie Heruer meteen naar het Academisch Ziekenhuis heeft gebracht, is zeer slecht te spreken over het gedrag van de andere plezierjachtvaar- diens. „Wat deden die? terugvaren en kijken wat er gebeurd was. Verder niets. Zijn dat nou men den?" Woonboot-eigenaar Thijs sen: „Waar verhaal ik de schade?" i Christ van der Smissen is verras send Europees kampioen band stoten geworden. Niet meer dan twee millimeter bedroeg het al- lesbeslissendc verschil dat Van der Smissen en niet Ludo Dielis in Granada aan de titel hielp. Bij 189-189 maakte Van der Smissen de elf benodigde punten. Evenzo- vele caramboles scheidden Dielis van de remise, die tevens prolon gatie van de titel zou hebben be tekend door een beter algemeen gemiddelde. Toen bleek dat ook de Belg kwetsbaar is. Vanaf ac quit haalde hij tien punten. Voor het elfde nam hij veel tijd. Hij zette de keu iets naar links. Te veel, want op de nauwelijks zicht bare afstand draaide speelbal via de band voorlangs. Van der Smis sen was zo verrast dat hij nauwe lijks iets kon zeggen. „Ik ben ge lukkig heel gelukkig" was het enige wat hij kon. uitbrengen. Gelukkig kon ook Jan Ruckert zijn. Hij werd de grote winnaar tijdens het weekeinde in Olym piads ronde van Nederland. Wel iswaar moest Ruckert evenals vrijdag genoegen nemen met een tweede plaats, maar die was vol doende om de oranjetrui van de Belg Gijsemans over te nemen. Güsemans moest tijdens de „berg rit" van gisteren niet minder dan 7% minuut prijsgeven. De win naar van zaterdag Toine van den Bunder, gaf gisteren op. Op de voetbalmarkt is het een drukte van belang. Er ltfkt een driehoeksruil van Europese top- trainers in de lucht te zitten: Ri- nus Michels van Barcelona naar Bayern München, Dettmar Cra- 18 PAGINA'S mer van Bayern München naar Mönchengladbach en Hennes Weisweiler van Mönchenglad bach naar Barcelona. Feyenoord en FC Den Haag schjjnen Schoenmaker en Ling te gaan ruilen, Johhny Rep gaat waar schijnlijk Ajax verlaten (naar Valencia), evenals Gerrie Müh- ren, die naar Brugge gaat. Blan kenburg besloot al eerder naar Hamburg te gaan. Feyenoord ver liest Ressel aan Anderlecht, maar de kans is groot, dat Martin Vreijsen (van NAC) hem komt vervangen. Dat Zuidema naar de Kuip gaat lijkt steeds minder ze ker. Op regionaal voetbalnivcau was er succes weggelegd voor DOCOS. De Leidenaars keerden terug in de derde klasse door een 40 ze ge op Rijpwetering. Noordwijk verloor in Spakenburg het eerste duel tegen IJsselmeervo- gels om een plaats in de beker competitie met de profs met 1—0 PAGINA'S 9-15 Senaatsvoorzitter Van der Hulst (CHU) meent, dat de CDA snel naar een eenheid moei groeien PAGINA 5 „Per ongeluk" is er zware strijd ontbrand tussen Israël en Libanon PAGINA 4 EDE (SP) De moord op Gerrit was de Dordtenaar C.J.B. Hij gaf de Bouw is opgelost. De 29-jarige Piet opdrachten tot de diefstallen en nam B. uit Dordrecht heeft gisteren be- de buit af. Hij werd vorige week kend dat hij de 40-jarige Nijkerkse dinsdag aangehouden, evenals expediteur op 10 april langs de oude andere heler, G. P. uit Zierikzee. rijksweg Ede—Arnhem heeft dood geschoten. Piet B vroeg op t derede (Goeree Overflakkee) gear resteerd, samen met zijn plaatsge- Op 13 mei was dè heler Jan op zijn boerderij in Duiven, hij werd donderdagmorgen Arnhem, aangehouden, waar een kampeerterrein in Goe- PartiJ, verrekijkers, koffie en drank was verstopt. Van B. is een neef van opdrachtgever C.J.B. Voorlopig noot en mede-autohandelaar Willem schrijft de politie tien forse vracht- De duidelijke leider daarvan NIEUWE GEVECHTEN IN BEIROET EN AAN ZUIDGRENS gehouden. Zij zijn inmiddels vrijge- tij Gerrit Bouw, expeditiebedrijf in laten. Piet B. en Willem van K. Nijkerk. maakten deel uit van een professio- Toen Gerrit Bouw in de nacht van neel geleide bende vrachtwagendie- s op 10 april om een uur of drie door één van zijn chauffeurs werd ge beld met de mededeling dat voor diens deur een vrachtwagen met ne gen ton Jenever was gestolen, stapte hij onmiddellijk in zijn auto en ging op zoek naar de dieven. Op de oud* rijksweg Ede—Arnhem ontdekte hij zijn gestolen wagen, en probeerde deze klem te rijden. Chauffeur Piet B. sprong uit de nog rijdende vracht auto mi trachtte in de auto te ko men van de voor hem rijdende Wil lem van K. Toen dat dreigde te mis lukken schoot hij zijn pistool leeg op Gerrit Bouw Het reoherchebijstandsteam Ged- Libanon binnen te dringen in het derland ging er bij het onderzoek Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. n 'k word abonnee per 10 juni 1975 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Q Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor. half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, nauwelijks 48 uur nadat zij mengesteld. Hierdoor is wederom een politieke crisis ontstaan met als in- HEIMA V: VERLOVING METAAGE IS UIT DEN HAAG (SP) De Rijswijkse gisteren gevechten ten. De uit burger bestaande regering was he den ochtend in spoedvergadering bij een gekomen om zich te beraden kregen het over de van nagenoeg alle politieke van de militie die het bestand ne- door Libanese strijdkrachten zijden gestelde eisen om af te tre- geren. De Palestijnse leider Yasir Palestijnse commando's, den. Tijdens een beraad dat slechts Arafat heeft zijn luitenants gezegd Om 08.55 uur onze tijd werd de een uur in beslag nam kwamen de zich niet in de protesten tegen de aanval ingeluid met een zware artil- bewïndslieden tot de conclusie dat militaire regering van Rifai te men- leriebarrage in het gebied van Aita het "in het belang van het land en gen. Asj-Sjaab, Al- Nakoura de Arabische zaak" het beste was Israëlische grondstrijdkrachten met Yahoun waar ook gisteren hevig is hun regering te ontbinden. steun van vliegtuigenem artdülerie gevochten. Tegelilkert^d zette de Tot veler verrassing benoemde pre- Proberen sedert vanochtend opnieuw Israëlische infanterie de aanval in. sident Franjieh vrijdag de 76-jari- ge brigadier-generaal Noerreddein Rifai tot premier met de opdracht recht en orde te herstellen. Sinds april, toen Palestijnse guer rillastrijders en nationalistische fa- langisten slaags raakten en daarbij 150 doden en 350 gewonden vielen, het in Libanon onrustig geble- Vorige week eisten nieuwe ge nieteen vanuit dat men met een ben de vrachtautodieven had te maken. Een reeks van veertig van dergelijke nacht zijn begonnen met gezamen- den geleverd, zo heeft een Palestijn- lijke partouilles in de stad en het se guerrillawoordvoerder verklaard. o ontmantelen van barricades. Volgens de woordvoerder, geciteerd diefstallen werd geanalyseerd! tien De patrouilles hebben opdracht ge- door het Palestijnse persbureau Wa- daarvan bleken nagenoeg op dezelf- te openen op leden fa, worden de Israëliërs ondeirschept de manier te zijn gepleegd. Toen n een gedeelte van de buit daar- i vond in de boerderij van Van was de zaak nog slechts een kwes- van afwikkelen. Vooral Van K. Piet B. worden door de politie be- Beit schouwd als harde criminelen Van K. was nog geen Jaar op vrije voeten. De bende heeft krap een Jaar geope reerd. x-politie-agente Helma V. heeft vechten zeker 100 doden vanmorgen voor het Haagse ge- wanden. Een door de bezoekende rechtshof verklaard dat stf alle Syrische minister van^uitenjandae leiben De Leidse politie heeft delen door het seven i 22-jarige ex-verpleger aange- relaties met meesterkraker Aage M. zaken Abdel Hallm Khaddam be- heeft verbroken. De verloving is de baan. "Wij gaan verder ieder eigen weg." zei Helma. Toen hij i span- fooien. nen aanhouden, die hand- terug was had h« diensten aan de overvaller had te.- middeld bestand maakte in het houdeni die heeft bekend de ge- geen cent meer op zak. De samen- leend. Deze man was niet direct be- weekeind een einde aan de gevechten wapende overval op Slavenbnrg's stelling van de nepbom, die de man trokken bij de overval. Voor zijn hulp op grote schaal, Zij stond weer terecht voor het maakt«h Bisteren in Beiroet toch Hij dwon? toen de taaier „„der be- verbergen houden van Aage M. in n0g slachtoffers. dreiging ran een kapmes hem on- Juli vorig Jaar, omdat de officier van Terwijl vandaag IX*! hier en gereer f. 26.000.-af te geven, justitie hoger beroep had aange- daar werd geschoten hielden de De verdachte was een bekende tekend tegen het vrijsprekende von- meeste winkels in Beiroet hun deu- de politie, m nis van de Haagse rechtbank. De ren gesloten. Sommige gedeelten van neel te boek. procureur-generaal bij het hof eiste de stad waren door gewapende bur- dat zij alsnog zal worden veroordeeld gers afgesloten. In de straten Harsen gereisd en heeft een dag of tien tot vier maanden gevangenisstrafDe grote hopen afval. De vutnlsdienst prima leventje geleid in Turkije, officier van Justitie had deoelfde eis functioneert niet. Thailand en de Philippijnen en gesteld, Het Libanese - Palestijnse comité ook anderen in zijn buit laten sluipschutters Bank op t mei te hebben gepleegd, in het kantoor had geplaatst, heeft ontving hij een bedrag van f. 3500.- •oor de recherche een belangrijk deel Aan het onderzoek hebben in het van het totale onderzoek uitge- begin zes en later twee rechercheurs maakt. Door het intact houden van constant gewerkt, de "bom" kon namelijk makkelijk De overvaller maakte bij zijn aan stond niet als crimi- worden nagegaan waar de ingrediën- houding een lakonieke indruk. ten vandaan kwamen. De man werd Hoofdinspecteur Verzijden: "Hij heeft is meteen (op 2 mei) af- in de nacht van donderdag op vrij- de grote Piet uitgehangen en diein- dag aangehouden. Men heeft dat nog druk maakt hij nu nog." even geheim gehouden omdat afge- Zeer binnenkort zullen beide lopen zaterdag de recherche een 20- mannen voor de Officier van Justi- jarige horecamedewcrker heeft kun- tie worden geleid.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1