DOCOS geeft extra glans aan promotie SLEUTELS IS WEER TERUG IN DE KNVB Omstreden goal velt Noord wijk RIJPWETERING WEGGESPEELD 4-0; HATTRICK JAN SMITS Lisser Boys na 5-2 zege op SVOW veüig VNL handhaaft zich MAANDAG 26 MEI 1975 NOORD WIJK Als er ooit een recordlij st komt, waarop wordt bijgehouden welke voetballer in het kortste tijdsbestek een hattrick voltooide, dan maakt DOCOS-speler Jan Smits een knappe kans op een hoge notering. In het promotie-duel tegen Rijpwetering zette de nog maar pas uit de junioren over gekomen spits gistermiddag in ieder geval een uiterst scherpe tijd neer. Binnen vijf minuten scoorde Smits driemaal op het Noord wij kse SJC-terrein. De produktieve bevlieging, inge klemd tussen de dertigste en vijfendertigste minuut van de beslissende partij in de nacompetitie van vierdeklassers, maakte het toch al zo gelaten spelende Rijpwetering tot een kansloze formatie. Het team van de afscheid nemende trainer Freek Filippo mocht blij zijn dat de nederlaag tenslotte beperkt bleef tot 40 (doelpunt Stan v. d. Meel) omdat DOCOS zelf kenne lijk vond dat de behaalde promotie naar de derde klasse daar mee al voldoende glans was meegegeven. DOCOS derdeklasser. Staand v.l.n.r. naast trainer Linkerhof (derde van links): Koos Hoogen- boom; Gerard Dubbeldeman (geblesseerd)Cees Vrisekoop; Dick van de Bosch; Ton van Dinten; Hans en Peter Burgthouiot en voorzitter Reizevoort. Voorste rij v.l.n.r. Theo van der Veer; Rob AnibaJan Smits; Ruud en Stan van de Meel; Peter van der Kooij; Jan van Polanen en Frans Smits. Door Paul de Tombe De hattrick nadert zijn voltooiing. Jan Smits van DOCOS (links) is hier Gerard Schrijvers van Rijpwetering te snel af en scoort zijn derde doelpunt binnen vijf minuten. Hoewel de Leidse ploeg voor 6 a 700 toeschouwers als geheel aai de eerste helft een sterke indruk maakte, straailde veel van die glans toch af op Jan Smits persoonlijk. De 19-jarige was pas in de laatste wedstrijd van de gewone competitie doorgedrongen tot DOCOS' eerste team. „Eigenlijk voornamelijk om zijn felheid, hij kan zo lekker werken", vertelde zijn trai ner Linkerhof naderhand. Jan Smits is dan ook het type van de doorbijter. Zijn techniek mocht zich dan be paald niet al te best laten aanzien. („Daaraan zal ik hard moeten wer ken", beselft hij zelf), maar gisteren had hij in ieder geval een uiterst pre cies gevoel voor 't kiean van die juiste positie op het juiste moment. Drie maal leverde hem dat op aangeven van vleugelspeler Stan v. d. Meel per soonlijk succes op. Nadat het toen al veel beter voetballende DOCOS via Stan v. d. Meel en Rob Aniba wat ongelukkig aan twee reële mogelijk heden was voorbijgegaan, luidde Smits zelf de dolle vijf minuten in. Eerst raakte hij op een pass van V. d. Meel de bal in vrije positie nog kwijt, maar toen dezelfde speler hem even later opnieuw knap bereikte, scoorde hij in de dertigste minuut wèl 1—0. Een treffer overigens, waar aan hands van Smits vooraf was ge gaan, wat hij later ook zelf toegaf. De terechte protesten van Rijpwete ring haalden bij het te laat gearri veerde arbitrale trio (de wedstrijd begon rond 20 minuten later dan was gepland) echter niets uit. Smits: De scheidsrechter kon ook moeilijk iets zien, want ik stond met mijn rug naar hem. toe. Maar inderdaad, ik maakte hands." Lang hoefde Rijp wetering niet boos te blijven op arbi ter V. d. Togt de ploeg had veel meer reden om woedend te worden op zichzelf toen de defensie-fouten elkaar opvolgden. Smits kon .vrijge laten diagonaal uithalen naar 2—0, toen de bal voor zijn voeten was ge kopt door Stan v. d. Meel en hij mocht een minuut later zijn super snelle hattrick voltooien. Hans Wit- teman, normaal fungerend als vleu gelspits, leverde als laatste man van Rijpwetering een foutieve terugspeel bal af en de versnellende Stan v. d. Meel stelde Smits in staat 3—0 te produceren. Het gehandicapte Rijp wetering bleek volledig dolgedraaid. Het team dat vorig jaar maar net promotie miste, moest het juist in de na-competitie stellen zonder de ge schorstten Jan van Haastrecht, laatste man Jan Brugman en de geblesseer- Na twintig jaar' LEIDEN Sleutels is - na twintig jaar - terug in de KNVB. De Leidenaars versloegen het bezoekende Valken '68 zaterdag met 30 en werden door dit resultaat onbereikbaar voor de grootste concurrent, Hazerswoudse Boys. De Boys, die op een punt achterstand van Sleutels op de tweede plaats zijn geëin digd, namen zaterdag overigens geen risico en klopten Leiden met 21. Woubrugge zette de stijgende lijn van de laatste maanden door en bleef op eigen veld GWS de baas: 31. Door Will Dijkmam Sleutels heeft het kampioenschap van de eerste klasse zaterdag, dit weekeinde van het bezoekende Val ken '68 niet cadeau gekregen. De gasten bleven het gehele duel, ook na een snelle achterstand, hun spor tieve plicht uitstekend vervullen en het duurde dan ook tot vlak voor tijd dat de Leidenaars hun titel via een derde doelpunt konden veilig stellen. Fred van Huis bezorgde zijn ploeg al in de vierde minuut een prettig ruggesteuntje, Valken-doelman An ton van Delft was kansloos op zijn Inzet: 1—0. De thuisclub bleef na dit vroege doelpunt de betere ploeg, maar de aanvallen van Valken '68 waren in die periode ook zeker niet van gevaar ontbloot. Zo scoorde Sam de Mooy ëen schitterende treffer, die echter door arbiter Braggaar we gens buitenspel werd afgekeurd. Kort na rust zou Sleutels de voor sprong vergroten. Na een ongeluk kige botsing tussen Valkenspelers Dirk van Duyn en Johan Verloop (de laatste zou per ambulance het speelveld verlaten, maar keerde la ter weer terug op het terrein) ging Bert Montagne er, ondanks protes ten van zijn teamgenoten vandoor en hij kon ongehinderd inschieten: 2—0. Cor Boekwijt maakte, kort voor tijd, een eind aan alle eventueel nog heersende onzekerheid: 3—0. Jan Rietveld bracht het op dat mo ment eveneens nog in de kampi oensrace zijnde Hazerswoudse Boys, in de eerste helft een 1—0 sprong op Leiden. De roodwitte thuisclub slaagde er echter in na de hervatting sterk terug te komen en werkte zich via een treffer van Ren- zo Candido weer op gelijke hoogte: 1—1. De tweede goal van Rietveld leverde Hazerswoudse Boys, vijf minuten voor tijd tenslotte nog wel de over winning, maar niet de^ titel op GWS kwam bij Woubrugge als eer ste tot - scoren. Jan Tilma tekende voor dit openingsdoelpunt. De thuis club liet het daar echter niet bij zit ten en kon nog voor rust via Frank Treuren de gelijkmaker begroeten. In de tweede helft drong Woubrugge GWS duidelijk in de verdediging en doelpunten konden dan ook niet uit blijven. Cor Brunt (in buitenspel- de Hans Rijswijk (die doorgaat voor een van de beste voetballers van de vierde klasse. Het was te merken aan de-organisatie, waarvan niets klopte. Rijpwetering ging dan nog wel kort stondig dn het offensief, maar dat ge beurde zo onoordeelkundig en zo simplistisch dat het slimme maar trage Leidse centrumduo Van Pola- nen-Hoogenboom niet eenmaal echt op de proef werd gesteld. Trainer Fi lippo mocht vervangen wie hij wilde (hij wisselde in de pauze de lang zaam reagerende doelman Tom Borst in voor Dik Hoogeboom, vleugelspe ler Chris Zoetemelk moest plaatsma ken voor de junior Wardy Emmerik), zijn ploeg bleek tot niets in staat. Verdedigers vlogen volledig voorbijlo pend aan de realiteit naar voren, als of DOCOS geen snelle voorhoede had; de mannen die achterbleven stonden herhaaldelijk tegen een over macht. Rijpwetering werd dan ook volledig overspeeld. Was DOCOS na de pauze even attent blijven voet ballen als voor de rust, dan zou de score tot ijle hoogte opgelopen zijn. De Leidenaars, die met een combina tie van routine en jeugd boven het vierde klasse niveau zijn uitgegroeid, léken het creëren van kansen voor lopig voldoende te vinden. Hadden pech dan Jan van Polanen voor de rust achterwaarts op de lat kopte, en „hoefden niet meer zo nodig" na de pauze. Het bleek aan de noncha- velder Theo v. d. Veer en invaller Ruud v. d. Meel (gekomen voor de licht geblesseerde Aniba) aan ideale mogelijkheden voorbijliepen. Alleen Stan v. d. Meel slaagde er nog een maal in te scoren. Zijn knappe doel punt in dé 82ste minuut betekende 40. Filippo viel dat hard mee: „Want als DOCOS in de tweede helft gewoon was blijven voetballen, had het wel 10—0 kunnen worden. Er klopte niets bij ons. Dit was de slechtste wedstrijd van het seizoen". Het bescheiden feestvierende DOCOS, dat voor hoge kosten staat in ver band met de verhuizing, kon terug zien op een sterke eerste helft waarin de hattrick van Smits het meest ludieke gebeuren was. Hij: „Ik kan niet uitdrukken hoe fijn het is, als je in zo'n wedstrijd driemaal scoort." Een DOCOS -supporter kon. dat wel. Die ging in het veld op zijn handen staan. Als er ooit een recordlijst komt waarop wordt bijgehouden wie dat het korste kan, dan maakt die man een knappe kans op een hoge note ring. LISSE Door een 5—2 aege op SVOW heeft Lisser Boys zich weten te handhaven in de vierde klasse van het zaterdagvoetbal, ten koste van SVOW, dat mede door de winst van Monster bij TOGR met Oegstgeest moet degraderen. Aan de top van de vierde klasse viel ook pas op de laat ste dag de beslissing. Lyra uit De Lier pakte de titel en promoveert naar de derde klasse. Lisser Boys kende met name in de eerste helft geen enkele moeite met de ploeg uit Oude Wetering. De ze nuwachtige achterhoede van SVOW gaf de Lisser aanval veel ruimte en al na tien minuten spelen nam de thuisclub de leiding. Hermie van der Weerd schoot een door Boot tegen de lat, geschoten bal in het doel: 1—0. Gesterkt door het vroege succes zette Lisser Boys energiek door. Doelpunten van Isaac de Kooiker en van Piet Boot. brachten de stand op 3—0. Vlak voor rust werd het zelfs nog 4—0 via Hans Aanhold. In de tweede helft nam Lisser Boys gas terug. Niettemin voerde het de stand op tot 5—0 door een goal van Hannie van dér Weerd. Daarna pas kon SVOW wat terugdoen. De goed spelende Ed LangereiS scoorde tweemaal (uit eeri strafschop en uit een vrije trap) en bepaalde daarmee de eindstand van de sportieve wed strijd op 5—2. De selectiegroep van Sleutels. Staande vl.n.r. trainer Mattie Keereweer, Piet de Boer, Bram Le pelaar, Arie Herreiir, Bert Montagne, Wout Teske, Ben Luikx, Koos Valk en begeleider Eli Voge lenzang. Zittend: grensrechter Wim, Neuteboom, Aad Schouten, Fred Huis, Pim Iterson, Jaap Hor reur, Cor Boekwijt, Dik Barnhoorn en Niek Preen. Tweede klasse Het zonder al teveel interesse spe lende LSW '70 de titel van de tweede klasse was toch al binnen werd door Meerburg met 1—2 ver slagen. Wouter Bos halveerde de 2—0 achterstand. Abbenes stuurde het bezoekende VNL met 2—0 terug en Kickers '69 en Alphia deelden met 1—1.Stompwijkse Boys klopte SJZ met 6—4. EERSTE KLASSE ZATERDAG Sleutels Haz. Boys SC Lisse Kagia Leiden GWS 20-23 KRV 18-19 VVSB 18-18 MVKV 19-17 TWEEDE KLASSE: LSW "70 20-32 Alphia Abbenes Stw. Boys SVLV Unitas L. Bernardus 17-17 19-29 SJZ 19-26 Meerburg 19-19 Kickers '61 18-18 VNL 20-17 17-14 20-14 18-11 19- 9 Vrij spel STOMPWIJK Door op het ter rein van Stompwijkse Boys de be slissingswedstrijd tegen Alphia met 21 te winnen is VNL er in geslaagd het eerste klasseschap in de Leidse zondagafdelïng te prolongeren. Al phia degradeert met Stompwijkse Boys naar de tweede klasse. Vrijwel de gehele eerste helft had de Alphense ploeg een velidoverwicht, maar de oranjehemden beschikten in dit duel niet over een koele afmaker. VNL kon zich de verdedigende speel wijze veroorloven, want reedis in de tweede minuut hadden de Leidenaars een voorsprong genomen. Leendert Struyk zette zyn ploeg door het be nutten van 'n strafschop (toegekend wegens „hands") op 1—0. Gesteund door die opsteker" hield VNL zijn hoofd in het eerste bedrijf boven water terwijl de tegenstander hoe langer hoe nerveuzer ging spelen. Na rust kwam VNL snel op 2—0. De op links doorgebreken Aad Le lieveld tikte het leer terug op de meegekomen Jan Ubinik die 'en tweede male het Alphense net liet bollen. De Alphenaren lieten hierna duidelijk het hoofd hangen, waar door VNL wat aanvallender kan gaan spelen. Zonder verder resultaat ove rigens, hoewel zich nog wei enige goede mogelijkheden voordeden. Vlak voor tijd kon Alphia door Jaap Dom burg zelfs nog wait terug dioen: 2—1. Het team van LSVV'70, dat verleden week het kampioenschap van de tweede klasse zaterdag veroverde: staand v.l.n.r. Ra- wyana LersSchouten; De Jonge; Van Asten; trainer Van Rooyen: ScheekVan der Velden: Boo: Vos. Voorste rij: Senoferij: De Roode; Prins; Van 't Sant en Hassanxhan. SPAKENBURG Een omstreden goal heeft het uitzicht voor Noord- wijk op een plaats in de bekercompe titie met de profs vrij mistig ge maakt. In de vijftiende minuut na rust leek Jan Zwaan van IJssel- meervogels de bal in buitenspelposi tie te ontvangen. Hij mocht echter doorgaan, waarna doelman Constant Smit ten einde raad de benen van Zwaan maar van de grond lichtte Uit de penalty, die daarop volgde, zorgde Arthur v. d. Berg voor 1—0. Aangezien dat doelpunt geen gezel schap meer kreeg moet Noordwijk as. zaterdag (om 16.15 uur)op eigen terrein winnen om een derde wedstrijd af te dwingen. De doel- oijfers gaan pas een rol spelen als zich na drie ontmoetingen nog geen winaar heeft aangediend. Trainer John Eelman van Noordwijk was hot er bepaald niet mee eens diat IJssel- meervogels dank zij deze dubieuze treffer aan nieuwe bekertriamfen mag gaan dénken: „Het was geheid buitenspel. De spelers stonden min stens gelijk". Noordwijk had het ook voor een groot deel aan zichzelf te wijten dat het een negatief saldo overhield aan de eerste confrontatie. De ploeg mocht dan ruimschoots verwijderd blijven van de topvorm, uitstekende mogelijkheden waren er wel degelijk. Jan Willem Bogers miste echter de kracht om. alleen voor doelman Jos de Feyter, doel treffend uit te halen, en Sjoerd Boot presteeerde het zelfs om na een knappe voorzet van Bogers de bal over het verlaten doel te schieten. Het waren kansen, die zich al vóór rust voordeden, toen Noordwijk in ongebruikelijke opstelling aantrad. Opvallendste mutatie was de ver huizing van Hans Westgeest van verdediging naar aanval. Zijn plaats in de defensie werd overgenomen door Frans van Veen, die de op dracht had gekregen Jan Vedder uit te schakelen. Van Veen volgde de beweeglijke Spaken burger over het gehele veld, week geen moment van zijn zijde,' maar mengde wel te veel overtredingen door zijn spel, al merkte Eelman na afloop op dat Van Veen „fadr had gespeeld''. Voelde Van Veen zich in ieder geval op zijn plaats thuis, minder op zijn gemak voelde Westgeesc zich. „Hij „zwom" in de voor hem minder vertrouwde omgeving tus sen middenveld en aanivaL In die voorhoede kon Car Vreugdenhil (Bröring was weer naar de re servebank verwezen) daardoor al leen op assistentie rekenen van Bo gers. Omdat veel passes vanaf het mi'ddenpelid onzuiver waren (vaak omdat ze te gehaast werden verzan den) was van een goede spelopbouw maar zelden sprake en raakten de voorhoed'espelers meestal geïsoleerd. In die gevallen, waarin Noordwijk wel lijn in het spel wist te brengen werd de ploeg bijzonder gevaarlijk. Bogers en Boot verzuimden echter om in ideale posities Noordwijk op voorsprang te zetten. IJsselmeCrvo- gels, dat tegen het tamelijk defen sief ingestelde Noordwijk vaak het initiatief had, wist er niets meer tegenover te stellen dan wat vuur werk van afstand (Jan de Graaf) en 'n inzet-van-dichtbij van Jan Zwaan, die het doel maar net miste. In de tweed» helft werd IJssel- meervogels aanmerkelijk, „lastiger" De Spakenburgers gooiden veel meer wilskracht in de strijd, drongen ver op (Noordwijk wist daar via een counter niet van te profiteren) en wist zich in die fase gesteund door vijftienhonderd toeschouwers, die voor een ouderwetse sfeer zorgden. Al in de derde minuut van dat twee de bedrijf schoot Vedder de bal ra kelings naast en zeven minuten la ter moest Constant Smit Jongbloed imiteren om Henk de Graaf af te stoppen. Kan toen nog getwijfeld worden of er al dan niet sprake was van buitenspel, in de 15de minuut leek er geen twijfel mogelijk. Toch mocht Jan Zwaan zijn weg vervol gen-, totdat Smit hem het contact met'het gras deed verliezen. Voor Arthur v. d. Berg was het toen een kleinigheid om vanaf de penaltystip voor 1—0 te .zorgen. Noordwijk wis selde prompt twee spelers. Ton van Kesteren (liesblessure) en Bogers maakten plaats voor Ben Barten en Ruud Bröring. Bovendien keerde Westgeest berug in de laatste linie. Gevolgen had het voor IJsselmeer- vogels niet. Noordwijk drang welis waar in het laatste half uur fel aan maar kwam niet verder dan eeri Weetal kopballen van Jaap van Kesteren. Bij de eerste actie van de Noordwij ker kon keeper De Feyter de bal met de grootste moeite over dé lat tippen; in tweede instantie kopte Van Kesteren de bal voorlangs, zodat de Vogels de 1—0 voorsprong intact konden houden. Reden voor Pierre Stevenaart om op te merken: „Het ls een tijd geleden dat we zo hebben gespeeld. Een leuke opste ker".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11