Den Uyl zeer bezorgd over interne situatie van Suriname kardomel Ik had niet alleen het recht maar ook de 99 Vandaag valt over opvolger beslissing Starfighter Flessen benzine aangetroffen in centrum oppositie Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. PRIJSVRAAG STADSVERSIERiNG Van Thijn zet zich in voor Glastra van Loon VAMEEÜWIIK .VRIJDAG 23 MEI 1975 SCHIPHOL (SP/ANP) Premier Den Uyl heeft na zijn terugkomst uit Suriname gister avond verklaard dat de interne situaties in dat land hem grote zorgen baren. Den Uyl is opti- Jnistischer over het volgend overleg dat op 25 en 26 juni in Den Haag zal plaatsvinden. De knelpunten die over zijn gebleven, zijn de hoogte van de ontwikkelingshulp van Nederlandse zijde en de toelating van Surinamers in Neder land na de onafhankelijkheidsverklaring. Uitspraak van tuchtcollege verontrust Hendriks DEN HAAG (SP) Staats secretaris Hendriks (Volksge zondheid) is verontrust over een recente uitspraak van het cen traal medisch tuchtcollege. De uitspraak betrof een arts die en kele jaren lang een kind het middel enterovioform voor schreef. ook nadat in het Tijd schrift voor Geneeskunde ge waarschuwd was voor de gevaar lijke nevenwerking van dit mid del. Het medisch tuchtcollege meende dat de arts niet kon worden verweten dat de waar schuwende publikaties aan zijn aandacht waren ontsnapt. Staatssecretaris Hendriks zei eisteren bij de behandeling van de wijziging van de wet op de ge neesmiddelenvoorziening in de Tweede Kamer dat hij overleg zal plegen met de medische in stanties over de gevolgen van de uitspraak. PvdA-woordvoerder Drenth drong er bij de staatssecretaris op aan een .wetje te maken waarin artsen worden verplicht de waarschuwingen in het tijd- 'scfririft te lezen. Maar Hendriks voelde daar niets voor. "Een der gelijke verplichting lijkt me nau welijks uit te voeren, omdat er geen controle mogelijk is", zei hij. Nederland wil 3 miljard in Suri name steken binnen een periode van 10 tot 15 jaar. Suriname wil meer. Op Schiphol verklaarde Den Uyl dat dit bedrag was gebaseerd op een plan van Surinaamse en Nederland se deskundigen. "Het is geen bedrag voor koehandel", zei hij. Over het uitstellen van de onafhankelijkheid van Suriname vanwege de onlusten deelde de premier mee dat de Suri naamse regering zelf op het stand punt staat dat het op de vastgestel de datum in moet gaan. Bij een inval in het hoofdkwartier van de Surinaamse oppositiepartij VHP, heeft de politie gisteren der tien flessen met benzine gevonden. Op de flessen, die verpakt waren in een kartonnen doos, zaten geen kur- EïïJÏ werden ook twee flessenpe- ™t=e„^oTdë"S X terterp van Nederland en Voges van de Nederlandse Antillen. De officiële ondertekening geschiedt pas als Su riname een onafhankelijke republiek is in november. De overeenkomst zou al eerder in werking kunnen treden, maar Su riname wil het licht pas op groen zetten als ook overeenstemming is bereikt over andere punten op het 5de topgesprek in juni in Den Haag tussen Nederland en Suriname over de ontwikkelingshulp en het verkeer van personen tussen de twee landen. De KLM verzorgt nu per week vier vluchten Amsterdam—Paramaribo vice versa. Het aantal is in de over eenkomst teruggebracht tot twee. De andere twee vluchten zullen worden uitgevoerd door de Surinaamse Luchtvaart Maatschappij (SLM), troleum aangetroffen. De inval werd sehlkking gesteW Volgens minister Westerterp gaat net om een samenwerking tussen twee zelfstandige luchtvaartmaat- schappijen op de lijn Paramaribo— Jagger- Amsterdam. Hij zei erg te hechten aan deze samenwerking. Ook de An tilliaanse minister Voges zei, dat hij Na de inval van de Surinaamse po litie in het hoofdkwartier van de (op positionele) VHP-partiJ nath Lachmon werden een aantal mensen aangehouden. Het waren propagandisten van de VHP. Onder m toekomst de aangehouden personen bevinden werking tussen de Surinaamse Lucht- Minister-president Den Uyl wordt op de luchthaven Schiphol door zijn vrouw begroet na zijn terugkomst uit Suriname. De Amerikaan Andre Previn, hoofddirigent van het Londens Sym fonie-orkest, gaat in het seizoen 1976 —1977 het symfonie-orkest van Pitts burgh in Pennsylvania dirigeren. In het eerste Jaar blijft Previn die zijn sporen ook in de lichte mu ziek heeft verdiend beide orkesten leiden. De KLM verliest de helft van zijn klandizie op de luchtlijn Schiphol— Paramaribo. Dat is een gevolg van de luchtvaartovereenkomst waar van de tekst deze week is opgesteld in een tweedaags overleg tussen de mi nisters Bruma van Suriname Wes- RISKANT Lang niet alle elek trische tandenborstels zijn veilig. Het gebruik van borstels die op het stop contact zijn aangesloten is riskant. Borstels die op een accu werken zijn in principe veilig, maar de opladers zijn onbetrouwbaar. Alleen borstels die op batterijen werken zijn veilig. Tot deze conclusies komt de Consu mentenbond. De bond vindt het on zin om een elektrische tandenborstel te kopen als men met e overweg kan. BRUSSEL (SP) Vandaag zal het Nederlandse kabinet e nemen over de vervanging Stafighter. Dat deelde de woord voerder van het ministerie van De fensie gisteren mee in Brussel, waar de ministers van Defensie van 13 NAVO-landen hun voorjaarsverga dering houden. Evenals de reeds eer der door de Noren genomen beslis sing (ten gunste van het Amerikaan se toestel F16) zal het Nederlandse besluit voorwaardelijk zijn: ons land koopt de F-16 als Belgen, De nen en Noren dat ook doen. In De nemarken wordt vandaag een soort gelijk besluit verwacht. Het grote vraagteken zijn de Belgen, omdat al thans een deel van het Belgische ka- heeft voor de Franse Mirage. Ge vraagd wat er gebeurt als de Belgen uit de boot vallen, zei de woordvoer der van Vredeling: „Dan ontstaat er een nieuwe situatie en is nieuw over leg nodig". Zoals bekend wordt in Nederland gespeeld met de gedachte slechts een deel van de in totaal benodigde ge- ADVERTENTIE sliterpak tijdelijk van 1-21 voor JP9 haalhpak 'n DOMO produkt ADVERTENTIE Aan de stadsversierlngen die ter gelegenheid van de eeuwfeesten Leidse Universiteit, in de Breestraat en in de Haarlemmerstraat hangen, is een ,,zoek"-prijsvraag gekoppeld. U moet de vijf versieringen die afwijken van de andere opzoeken. In vijf etalages, verbonden met de draden van de versiering, treft u dan een LEIDSCH DAG BLAD aan. Schrijft u nu de vijf data van die kranten op en stuur deze naar het Leids City Centrum, Post bus 550, Leiden of naar het LEIDSCH DAGBLAD Postbus 54, Leiden. Prijzen: tA- 4-daagse reis voor 2 personen naar Londen •fc 3-daagse reis voor 2 personen naar Parijs Sponsors Stadsversiering: LEIDSCH DAGBLAD LEIDS CITY CENTRUM DEN HAAG (SP) PvdA-frac- tieleider Van Thijn heeft gisteren tij dens een gesprek met Van Agt van Justitie getracht te bemiddelen in het conflict tussen Van Agt en zijn staassecretaris. HU hoopt dat Van Agt de ontslagbrief aan zijn onder bewindsman intrekt. Van Thijn wil dat staatssecreta ris Glastra van Loon van Justitie op zijn post blijft. Hij heeft dit gister avond tijdens een spreekbeurt in ADVERTENTIE vechtsvliegtuigen in de VS te be stellen en op het resterende aantal een optie te nemen. De vervanging van de Starfighter begint in 1979 en strekt zich uit over een periode van 5 jaar. Als tijdig zou blijken dat de slotfase van het F-16 programma kan worden vervangen door de be ginfase van een Europees project, zou men volgens goedingelichte kringen twee vliegen in één klap slaan: de vervanging van de Starfighter be gint op tijd en er komt een Europees programma van de grond. Wat de Europese samenwerking op defensiegebied in het algemeen be treft, is afgesproken dat de zoge naamde Eurogroep in de NAVO in het najaar een speciale vergadering in Den Haag zal houden (of mis schien in Brussel) over samenwer king tussen de Europese landen bij de wapenproduktie. Minister Vrede ling drong erop aan dat voor die bijeenkomst Frankrijk (dat geen deel uitmaakt van de militaire structuur van de NAVO) uitdrukke lijk zal worden uitgenodigd. De Euro- groep is van meaning dat inhoud moet worden gegeven aan de gedachte van een tweerichtingverkeer tussen Europa en de VS ten aanzien van de standaardisatie op het gebied van de bewapening. Met andere woorden: standaardisatie moet niet uitslui tend betekenen dat men steeds meer overgaat op Amerikaanse uitrusting. Uw beste wonen begint bij Rotterdam. Binnenwegplein, 010-141800 Amsterdam. Stadhouderskade 3. 020-160491 Hilversum, Leeuwenstraat 45/47, 02150- 14565 Tilburg, Spoorlaan 340, Venlo. Koninginneplein 013-422326 077- 16618 De Tijdgeest Nederlands grootste wonlng- Inrlchters-kombinatie. Keus uit meer dan 3000 meubel- en woningtextlelkomblnaties. ECHT LEDER Gorkum dan ook niet onder stoelen of banken gestoken. Hoewel hij het staatsrechterlijke gelijk in het con flict rond het interview van Glastra aan Van Agt toekent, stelt hij dat "politiek meer is dan staatsrecht". Van Thijn is van mening dat Glas tra met zijn aanval in Vrij Neder land op secretaris-generaal Mulder „een ongebruikelijke weg heeft bewandeld om een fundamenteel probleem te signaleren". Hij stelt er echter tegenover dat in een parle mentaire democratie niet de ambte lijke top, maar de bewindslieden het beleid behoren te bepalen. Van Thijn heeft weten te bereiken dat thans zowel de drie progressieve par tijen als de interne D'66-regerings- club een eenheid zullen vormen. Dat zou inhouden dat een vertrek van Glastra van Loon ook het opstappen van minister Gruyters van Volks huisvesting en van de staatssecreta rissen De Goede (Financiën) en Brinkhorst van Buitenlandse Zaken zou betekenen. Allen zijn afkomstig uit D'66. D'66-fractieleider Jan Terlouw heeft Van Agt schriftelijk meegedeeld dat ook zijn partij zich achter Van Loon schaart. Van Agt zou hebben toegezegd dat hij de zaak niet op de spits zal drijven. Premier Den Uyl heeft gisteravond kort na zijn terugkomst uitvoerig telefonisch kontakt gehad met de minister van Justitie. De zaak zou vanmiddag in het kabinet worden behandeld. GRUYTERS OP HET MATJE DEN HAAG (SP) Minis ter Gruyters zal voor het reces een overzicht moeten geven van de si tuatie op de bouwmarkt. Dit wil het PvdA-tweedekamerlid Kombrink Hij vraagt er de bewindsman schrif telijk naar. Kombrink wil een uitvoerig over zicht over de toestand van de bouw in het eerste kwartaal van dit jaar. Verder wil hij weten of de werkloos heid in de bouw dit jaar niet nog groter zal worden dan die in het vo rig jaar al was. Als de ontwikkeling ongunstig is wil het PvdA-kamerlid weten welke maatregelen het kabinet op korte termijn zal nemen om uitbreiding van de werkloosheid te voorkomen. Jef Helmer sloeg politie ter verdediging van Perzische studenten 99- Officier van justitie mr. R. A. Schimmel noemt het een simpele zaak. Een demonstrant heeft met een stok geslagen op het hoofd van een Haagse politieman, die in de functie bezig was een politie-auto te ontzetten uit een kring van opdrin gende demonstranten. "Waarom deze demonstranten zo optraden is misschien best interes sant, maar het doet hier niet terza ke", meent de officier. Hij eist we- Door Sybe Stamiii gens openlijke geweldpleging met vereende krachten tien dagen ge vangenisstraf tegen Jef Helmer. De 30-jarige docent uit Utrecht er kent wat hem wordt verweten maar hij acht zichzelf niet strafbaar om dat hij meent te hebben gehandeld als een rechtschapen en weldenkend mens. De hele demonstratie en ook zijn actie waren bedoeld om levens te redden. Perzië Het ging volgens hem om de le vens van twintig Perzische studenten zeventien jongens en drie meisjes, die op vrijdag 8 maart vorig jaar de Perzische ambassade in Wassenaar waren binnengedrongen om middels een petitie aan hun ambassadeur aan te dringen op toelating van een in ternationale onderzoekscommissie in de gevangenissen in Perzië. De twintig studenten, allen leden van de in Perzië verboden studenten organisatie "Cisnu", waren door de Haagse politie gearresteerd en vast gezet in het huis van bewaring aan de Van Alkemadelaan. Nederlandse studenten en docenten, onder meer van verscheidene socia le academies, hadden in allerijl een demonstratie georganiseerd, waar van de deelnemers de volgende za terdag alle uitgangen van het gevan geniscomplex bewaakten om te voor komen dat de Perzen in het geheim zonder voorafgaand proces naar Perzië zouden worden uitgewe- Telkens geïnterumpeerd door de officier van justitie probeert Jef Helmer ter zitting uit te leggen, en aan de hand van publicaties van Amnesty International te bewijzen, wat de studenten te wachten zou hebben gestaan in Perzië: gevan genschap, martelingen en het vuur peloton. De officier vindt dit alles niet ter zake doen en strafkamerpresident mr. J. A. J. M. van Goethem lacht alleen wat als advocaat mr. P. Bak ker Schut boos tegen de voortduren de interrupties van mr. Schimmel protesteert. Op aandrang van de officier wei gert de president aanvankelijk zelfs de verklaring voor te lezen die een getuige-deskundige van de verdedi ging in het vooronderzoek heeft af gelegd over de toestanden in Perzië onder het Sjah-regime. Als advocaat mr. Bakker Schut zich nadrukkelijk op zijn wettelijke recht op voorlezing beroept, voldoet mr. Van Goethem tenslotte aan de ze plicht, op wijze zoals in een Ne derlandse strafzaal waarschijnlijk nog niet eerder is voorgekomen. De president raffelt de verklaring razendsnel binnenmonds mompelend volkomen onverstaanbaar af. Zelfs de meest oplettende en welwillende toe hoorder kan er geen woord van op vangen. Aan het einde van deze ver toning vraagt mr. Bakker Schut ac te van het feit dat de president dus niet aan zijn wettelijke verplichting heeft voldaan. "Verder nog wat?", vraagt de pre sident. "Neen", zegt de advocaat. Het in cident is gesloten, maar de pleiter - zal er in een eventueel hoger beroep ongetwijfeld op terugkomen. Ervaringen In deze sfeer voert Jef Helmer on verdroten zijn verdediging. Hij legt uit dat de vrees voor een snelle uit wijzing van de studenten zonder vorm van voorafgaand proces was gegrond op eerder opgedane ervarin- Portugese dienstweigeraars zijn uit geleverd aan het fascistische regime van Caetano; een Duitse jongen die verdacht werd lid te zijn van het "socialistisch patiëntencollectief" is over de grens gezet en heeft in Duitsland negen maanden in de cel gezeten; twee Duitsers die werden verdacht van connecties met de Baa- der Meinhoff-groep, zijn uitgewezen en prompt in „Isolationshaft" te rechtgekomen. En de uitwijzing van de Amerikaanse dienstweigeraar Ralph Weaver kon nog maar net op het nippertje door ijlings genomen actie worden voorkomen. Helmer betoogt dat buitendien staatssecretaris Glasstra van Loon te kennen had gegeven "dat Perzië on ze voornaamste olieleverancier is en dat daarom diplomatieke betrekkinge belangrijker kunnen zijn dan ethi sche overwegingen...." Misverstand Snelle actie om de Perzen van uit- wijziging en van een bijna wisse dood te redden was dus geboden, zegt Helmer. De demonstratie op de Van Alkemadelaan verliep overigens keu rig en ordelijk en ook de politie wijt het volgende incident dan ook aan een betreurenswaardig misverstand. Maar dit misverstand was wel door de politie zelf in het leven geroepen, zegt Jef Helmer. Want toen gevraagd werd ruim baan te maken voor een politie-auto, die de gevangenis moest verlaten, werd de demonstranten de verzekering gegeven dat er alleen politiemensen in deze auto zouden zitten. Niettemin ontdekten de betogers twee zuidelijk uitziende arrestanten in de auto. Zij concludeerden dat zij waren bedrogen en versperden de auto verdere doorgang. Waarop de politie begon te ranselen. Jef Hel mer sloeg terug, met de stok van een spandoek, want hij wilde de auto met de vermeende Perzen onder geen voorwaarde doorlaten. Noodweer Later zou alles een misverstand blijken. De twee zuiderlingen waren geen Perzen, maar Marokkanen, die met de affaire niets te maken hadden. "Maar dit misverstand was aan de politie zelf te wijten. Wij moes ten wel denken dat wij waren be drogen en ik had volgens mijn ge weten op dat moment niet alleen het recht maar zelfs de plicht om te doen wat ik heb gedaan", zegt Jef Helmer. Zijn advocaat mr. Bakker Schut (ook verdediger van Ronald Augus- tin) vertaalt zijn verweer in Juridi sche termen en bepleit dat Helmer zal worden ontslagen van rechtsver volging omdat hij te goeder trouw in noodweer dacht te handelen ter be scherming van de Perzen tegen drei gend levensgevaar. Vonnis 5 juni.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7