VVD-professor en oud KVP-minister vinden elkaar op rechtensymposium KW 81 wint haringrace Voorhout sit niet op de Bollenstad te wachten Geen wereldvoedsel- crisis maar wereld- inkomenscrisis PAGINA 4 (van een onzer verslaggevers) LEDIEN De liberale professor mr. N. E. H. van Esveld en oud-KVP-minister G. M J Veld kamp vonden elkaar gisteren op een om met de professor te spreken "brede middenbasis" over hoe het verder met de vrijheid en dwang in het sociale recht zou moeten gaan. Dit is op merkelijk tegen de achtergrond van de reeds jaren in beslagnemende activiteiten van dr Veldkamp om de sociale wetgeving te codificeren en te stroomlijnen. „Vrijheid en dwang in het arbeidsrecht" was een van de vier onderdelen van het symposium dat de juridische facul teit van de jarige universiteit wijdde aan "de vrijheid van het individu en het recht" VRIJDAG 23 MEI 1975 VOORHOUT De grootste vraag bleef onbeantwoord. Ook na de eer ste voorlichtings- en discussieavond naar aanleiding van het concept- studierapport van de provinciale planologische dienst 'Eventuele nieuwe bouwlokaties in Zuid-Hol land" (daterend van februari '75), die gisteravond in Voorhout de ge meente die met Zoetermeer, Wate ringen, Pijnacker en Zoeterwoude/ Rijndijk als mogelijke bouwlokatie wordt aangewezen werd gehou den, was het niet duidelijk waarom nu juist de Bollenstreek (en ook Zoe terwoude» door de PPD als dé loka- tias worden gezien om de zogenaam de Bollenstad 60.000 woningen voor 1900 waarvan 20.000 voor '80 te laten verrijzen. Diezelfde provinciale planologi sche dienst, die amper twee jaar ge leden in de nota "Mogelijke bouw plaatsen voor de centrale Haagse ag glomeratie" alle lokaties in de Bol lenstreek en Zoeterwoude onmiddel lijk als mogelijkheden liet afvallen. Karakter Wat Voorhout dan wel zou willen had de burgervader eerder op de avond al verteld. "Trachten het rus tige karakter van ons dorp te behou den, de samenleving niet onpersoon lijker laten worden en alleen blijven voorzien in de woonbehoefte van de inwoners'. De streekcommissie voor de Bol lenstreek, de organisator van deze avond, had gisteren voor een op alle gebied deskundig forum gezorgd. Naast burgemeester Stolwijk had den hierin plaatsgenomen de heren P. A. van Saasse (voorzitter van de streekcommissie en het forum),Zaal berg (provinciale raad ruimte lijke ordening Zuid-Holland), Van den Bosch (secretaris Gewestelijke Raad van het Landbouwschap) en Algera, lid van de streekcommissie voor de Bollenstreek. De heer Zaalberg sprak tijdens zijn toelichting over 'de verrassend grote behoefte aan woningen in Zuid-Holland West", die uit het rap port van de provinciale planologische dienst naar voren was gekomen en vervolgde met te zeggen dat, hoewel het hier een voorlopig rapport van de PPD betreft, de hoofdlijnen in de ze nota hoogstwaarschijnlijk ook in het eindrapport zullen terugkomen. "Daarom is het goed nu al over da noodzakelijkheid, de wenselijkheid en de mogelijkheid van deze plan nen te praten". Professor van Esveld meende dat bij verdergaande nivellering in de samenleving de individuele vrij heid onaanvaardbaar in het gedrang zou komen. Dr. Veldkamp schetste een ontwikkeling in de sociale wetge ving van geïsoleerde vrijheid (de 19- de eeuwse bescherming tegen duide lijke misstanden) naar maatschap pelijke vrijheid van nu (vrijheid in gebondenheid), maar uitte ernstige bedenkingen tegen een nieuw orde- model van gebonden vrijheid met gesocialieerd arbeidsrecht en geso cialiseerde democratie. Zijn huiver illustreerde hij ondermeer door te waarschuwen voor prestatienivelle- ling bij te vergaande afbraak van inkomensverschillen. Ook zag hij risicos bij verdere vermaatschappe lijking binnen de onderneming. Hij wees die niet af, maar maande tot voorzichtigheid om niet in de val van vroeger dagen te lopen, toen familie- ventegenwoorddgiing binnen menig be drijf tegelijk onbekwaamheid binnen haalde. Het symposium kwam eigenlijk niet toe tot een ernstige poging om het begrip 'vrijheid" te omlijnen en dat gaf de discussies soms iets wazigs, omdat menigeen er iets heel anders onder verstond dan zijn voorganger in het debat. Êén van de deelnemers een anarchistisch adVokaat uit Dor drecht, gaf zelfs college door uitge breid uit de bijbel van Bakoenin „Staat en Anarchie" te citeren. De sessie, gewijd aan het strafrecht behandelde de individuele vrijheid van verdachten, en bracht de Meeuwfeest op Rapenburg en Kaiserstraat LEIDEN Vanavond zal de eeuwfeestweek van de Leidse universiteit worden afgesloten met een daverend feest in de omgeving van het Rapenburg en de Kaiserstraat. In de zalen van het Academiegebouw, de universitaire mensa 'De Bak", Gatena en de tussenliggende ca fé's kan men dansen, naar trou badours luisteren of gewoon een pilsje pakken. Een gedeelte van het Rapenburg en de Kaiser straat zal voor dit doel worden afgesloten. In het kader van dit "Meeuw- feest" zulle# o.m. optreden Nico Haak en de Paniekzaaiers.-Dolf del Prado en zijn band, The Reunion Jazz Band, Jarawi. Dizzy Man's Band, Catapult, en kele disc-jockey's en Billy and the Bulldozers. Het feest begint om acht uur en is pas diep in de nacht afgelopen. Iedereen - dus ook de Leidse bevolking - kian er terecht tegen betaling van f-6,- aan de kassa. Utrechtse professor A. A. G. Peters op het podium. Hij hekelde de pater nalistische opzet van het wetboek van strafvordering. Samen met de bureaucratische rationaliteit van het strafproces leidt zulk paternalisme v eliswaar tot mildheid, maar niet tot "vrijheid" van verdachte in het pro ces. Peters vond dat de gedachte van "vrijheid-gelijkheid en broeder schap" die wij na de Franse revo lutie in onze wetboeken overschre ven, niet echt in het Nederlandse rechtsdenken verankerd ligt. "Wij missen een revolutionaire ju ridische traditie", aldus Peters, „dat is mede reden waarom het straf procesrecht hier niet die symbool waarde heeft van elders". Hij schet ste de burgelijke afkomst en status van de gemiddelde jurist en die op merking was voor een niet geheel weg te cijferen minderheid van het gehoor dat zich in spijkerpakken had gestoken, een kleine teleurstel ling. Peters pleitte ook nog voor ge lijke rechtsbescherming, met name tegen de politie, van maatschappe lijk gedeprivilegeerrden. Daaronder verstond hij categorieën als 'lang harig tuig', Surinamers en woonwa genbewoners. De aanpa kvan het Baader-Meinhof-proces in de Bonds- repubbliek vond hij een "rituele vorm van eigenrichting". Peters trof op zijn weg zijn Leidse collega mr. A. L. Melai die op zich het wetboek van strafvordering een voortreffelijk boek vond, maar dat velen er niet naar handelden. Zoals altijd ging het bij de sessie van de 'civilisten' (de beoefenaren van het privaatrecht) het kalmst toe. Inleider professor mr. A.R. Bloembergen bereed zijn oude stock car dat men zichzelf tegen schade aan eigen persoon of zaken zou moe ten verzekeren, inplaats van de ver plichte W.A.-vsrzekering jegens der den (waar het motorvoeertuigen be treft) van nu. De huidige regeling vond Bloembergen een te sterke be knotting van de vrijheid. Zijn oppo nenten vonden het systeem van zelf-verzekeren ook het beste, maar om de andere, aardser redenen: je komt waarschijnlijk sneller aan je geld, wanneer je 'first party' bent. Waar vuurwerk tenslotte bij de jeugdige rechtsgeleerden die 'vrij heid van meningsuiting en de grond- NIET NAAR LIBANON ALPHEN AAN DEN RIJN De waterpoloërs van AZC gaan niet naar Libanon. De politieke situatie in het Midden Oosten is zo -pannen, dat men van de trip, die was gepland van 7—18 juni, afziet. Voor het Alphense zevental bete kent de annulering een fikse teleur stelling. De spelers hadden zich al op hun reis voorbereid en zich onder andere laten inenten tegen pokken. wet' in de sessie staatsrecht. Th. Ben- nekom bepleitte vrij baan voor de communicator" (iemand die iets te zeggen, te schilderen enz. heeft) in de media, zelfs met voorbijzien van de vraag of er een "recipiënt" voor zyn boodschap is. Wanneer de over heid dan toch moet optreden, is niet wezenlijk welke criteria ze daarbij hanteert, maar waarop die criteria gebaseerd zijn. Bennekom had moei te met de medianota, omdat de o- verheid, als ze inderdaad verschei denheid van de pers wil bevorderen, de plicht zou hebben die pers inhou delijk- te „controleren", waardoor de inleider de term 'positieve' censuur introduceerde. Zijn opponent mr. J. A. Peters (broer van de prof) kreeg het met de zaal aan de stok, toen hij de grenzen in de vrijheid van berichtgeving door de media zeer ro yaal tekende. In de publieke sfeer opererende mensen, zoals politici, zouden voor de bewijslast van het tegendeel moeten opdraaien, wan neer een Journalist hun van het één of ander betichtte. Hij signa leerde een ongunstige trend, waarbij KATWIJK/IJMUIDEN Hy bleef er nogal nuchter onder. Arend van Rossum, schipper op de KW 81 van de Katwijkse rederij Kennemerland en enige uren terug na een felle strijd met de Scheveningse concur renten (54 en 108) winnaar gewor- denvan de haringrace, stelde "ge woon als altijd te hebben gevaren". "Je gaat de zee op om vis te van gen en dat hebben we gedaan. Zijn eerste plaats verraste de nuch tere Van Rossum wel enigszins: "We vertrokken tegelijkertijd met de Sche- veningen 108 en 54 van de visgron den. En als je nu weet dat de 108 een vermogen heeft van 2700 pk en onze boot een van 1600, dan begrijp je wel dat we ons helemaal geen il lusie maakten. We hebben wat dat betreft ook veel geluk gehad. De 108 kreeg door pech aan de automati sche piloot zeker een uur vertra ging". Mede daardoor was het gistermid dag om twaalf uur dus de KW 81 die, in IJmuiden, als eerste aanleg de. Met aan boord 600 emmers van vijf kilo en 250 pakken van 25 kilo diepvries haring. Een hoeveelheid overigens die de mannen van Van Rossum in drie trekken bij elkaar hadden gekregen. Ruim een uur later arriveerde de haring van de KW 81 in Katwijk op het industrieterrein 't Heen, waar de rederij Kennemerland zijn nieuwe on derdak heeft gevonden. De toe komstige kopers konden zich daar van de kwaliteit van de vis persoon- Professor Esveld de rechter de laatste tyd menig medium in het ongelijk had gesteld, wanneer dfit 'in het algemeen be lang' iets had gepubliceerd. De be kende Amsterdamse advokaat mr. Max Rood was dit te dol. Volgens hem zouden alle beschermingsrege lingen rondom een verdachte in een strafproces (op wie nimmer de be wijslast rust) dan kennelijk privaat rechtelijk niet gelden, wanneer een journalist bijvoorbeeld premier Den Uyl beschuldigt van het aannemen van steekpenningen. "Wat is, dan wel het „algemeen belang" van En omdat de rederij dit jaar met een 5de hektrawles hoopt te komen is zo'n primeur natuurlyk helemaal nooit weg". Om vijf over half drie was het dan zover. Op de Haringafslag werd de "eerste eerste nieuwe" onder de ha mer door de klok genomen. Het eerste emmertje van vijf kilo le verde traditioneel direct een aar dig bedrag op. Honderdinegenendertig gulden had een "meneer van het Hil ton" er voor over. De prijzen zak ten daarna erg snel, maar het eerste van de vierentachtig kantjes bracht toch nog altijd een bedrag op van zo'n zestienhonderd gulden. Twee gewonden bij botsing LEIDEN Bij een verkeersonge luk op de Höge Rijndijk nabij de Wilhelminabrug zijn gistermiddag twee personen gewond geraakt. Het ongeluk ontstond volgens de politie doordat een 34-jarige Turk uit Al phen, die met zijn brommer uit de richting van Zoeterwoude kwam en links af de Roomburgerlaan in wilde slaan, geen voorrang verleende aan een in tegenovergestelde richting fietsend meisje. Het meisje, de 13- jarige Wendela v.d. Horst uit Hazers- woude, kreeg een hersenschudding en de Turk een hoofdwond. Beiden moesten door de EHD naar het Aca demisch Ziekenhuis worden overge bracht. onjuiste berichtgeving?", zo vroeg hij zich af. Mr. Peters kwam daar niet helemaal uit, maar hij scoorde wel een punt, toen hij rethorisch terug kaatste, of de zaal meende dat alles wat politici zeiden op waarheid be rustte en checkbaar was. En uiteindelijk was het een jour nalist-jurist op het balkon dan ook te dol: "Ik voel mij in mijn be roepseer aangetast door de wijze, waarop hier over journalisten en hun gedragingen wordt gesproken". Het werd echt tijd voor de borrel. LEIDEN „Er is op het ogenblik geen sprake van een wereldvoedsel- crisis, maar eerder van een wereld- inkomenscrisis". Dat zei gisteren Bas de Gaay Fortman van de PPR op een symposium ,dat de faculteit der sociale wetenschappen van de Leidse Universiteit ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest organi seerde. Het thema luidde „Afhan kelijkheid, onafhankelijkheid, vrij heid in verband met kolonisatie en dekolonisatie". „Als we op dezelfde voet doorgaan met produceren houden we op den duur voedsel over, want de arme lan den kunnen de hoge pryzen toch niet betalen", aldus De Gaay Fortman, die geen heil ziet in het overbrengen van de westerse technologie naar de ontwikkelingslanden omdat deze slechts vervreemding van de arbei- De vraagstelling welke gisteravond in de bijzonder druk bezette verga derzaal van café Boerhaave (offi cieel) aan de orde kwam "Hoe denkt de Voorhoutse bevolking en 't gemeentebestuur over de uitbreiding van dit dorp met tenminste 4000 en maximaal 10.000 woningen"0 werd overigens met een ondubbelzinnig "neen" beantwoord. Of, zoals burge meester Stolwijk van Voorhout dat aan het einde van de avond nog even ten overvloede verduidelijkt: "Voor hout wenst geen uitbreiding op gro te sohaal. Wy zitten niet te wachten op grote steenmassa's en autopar ken. Maar, als deze nu nog voorlo pige plannen, ook na ernstige stu dies en kritisch bestuderen nog be staan, dan zullen wij ons bij die der voor zijn produkt inhoudt. "Wat is het geheim van de technologie in de Chinese communes, dat degene die mechaniseert, tegelijkertijd de plicht heeft om de opbrengst daarvan te verdelen". De Gaay Fortman is een voorstander van "self-reliance", dat wil zeggen, dat beslissingen binnen de natie moeten worden genomen en manipulaties van buitenaf moeten worden uitgesloten. Aan het symposium namen verder onder meer deel, prof.dr. J. Tinber gen, prof. dr. W. Brand, prof. dr. H Daalder, allen van de Leidse uni versiteit, prof. dr. W.F. Wertheim e- meritus hoogleraar van de VU in Amsterdam en prof dr. J. van Baal, hoogleraar in Utrecht en destijds gouverneur van Nederlands Nieuw- Guinea. Sprekend over oorzaken en gevolgen Ook de heer Van den Bosch, die de agrarische sector van deze zaak behandelde, was blij met de moge lijkheid nu al te kunnen reageren. Maar dat was dan ook 't enige waar de secretaris van het Gewestelijke Raad van het Landbouwschap blij mee kon zijn. Evenals vele sprekers na hem had hit zo zijn twijfels over de cijfers die de PPD voor de. studie had gebruikt, terwijl hij ook de ver sterkte migratie uit Zuid-Holland aanstipte. Tevens stelde hij zich fel op tegen het steeds maar "gebrui ken" van landbouwgronden voor de woningbouw. "Waarom niet eerst de gaten in de steden gevuld? Met de land- en tuinbouwigronden moet men voorzichtig zijn. In Zuid-Hol land hebben we nu nog zo'n 170.000 hectare, daar gaat per jaar twee duizend hectare af. Ook zonder toe komstige Bollenstad zal de bollen- cultuur het al moeilijk genoeg krij gen om zich staande te houden". Na de pauze kregen de belangstel lenden gelegenheid hun zegje te doen. Loco-burgemeester Westerbeek van Sassenheim stelde dat het pro jecteren van een Bollenstad grote gevolgen zou kunnen hebben en vroeg zich tevens af waarom de ge meente Sassenheim geen exemplaar had ontvangen van de PPD-nota. Waarop door de heer Zaalberg werd gereageerd met de opmerking dat een gemeentebestuur de wegen die naar een dergelijk rapport leiden toch wel moet kennen Ook de heer Henstra, echtgenoot van het Sassenheimse raadslid Tru dy Henstra, kwam aan het woord. Hij vroeg zich af of het niet de gro te druk was van de bouwwereld, die deze Bollenstad in verband met de huidige werkloosheid in de bouw graag zou zien verschijnen. "De eer ste regel van het rapport", aldus Henstra, "waarin staat dat de aan leiding tot het samenstellen van de ze nota de steeds meer voelbaar wor dende spanningen zijn op de bouw markt, met name in Zuid-Holland, doet mij het ergste vermoeden. Moet Zuid-Holland daarom verder wor den volgebouwd?" Ook deze vraag bleef onbeantwoord GERT-JAN ONVLEE. van dekolonisatie, zei prof. Van Baal, dat de rijke landen dichter bij de armoede van de ontwikkelingslanden moeten komen, 'eerder dan de arme landen aanpassen aan onze rijkdom". Prof. Tinbergen zei van mening te zijn, dat de schaarste aan kapitaal en kennis in de ontwikkelingslanden moet worden verminderd. "Dit is op het ogenblik wel de intentie van de ontwikkelingspolitiek, maar de inten siteit waarmee die bedreven zou moe ten worden, is er nog niet" aldus Tinbergen. Hoewel de partijen - ontwikkelings landen en rijke landen - zich dit nog nauwelijks bewust zijn, lopen hun be langen volgens prof. Tinbergen vril- wel parallel. In de ontwikkelingslan den is een tekort, in de rijke landen een overcapaciteit. „Laten wy onze "bergen" (boterberg, eierberg, vlees- berg), die wij enkele jaren geleden zonder succes aan de Sowjet-Unie hebben aangeboden, goedkoop of zelfs gratis aan de ontwikkelingslanden ge ven", was de suggestie van prof. Tin bergen, die daaraan toevoegde dat het wellicht ook mogelijk is dat de metaal- en de petrochemische indus trieën tegen voordelige voorwaarden aan de ontwikkelingslanden gaan le- LEIDERDORP Leerlingen van de Leidse school voor de Detailhandel hebben vanmorgen een imitatievuurtoren aangeboden aan de Leiderdorpse rijwielhandelaar J. van Duyvenbode aan de Hoofdstraat 22 in Leiderdorp. De plaatsing van de toren houdt verband met het feit dat de Oude Rijn ter hoogte van cie rijwielhandel zeer smal is, en de walmuur al diverse malen geramd is door passerende lyk op de hoogte stellen. Kwaliteit, De seizoensopening van de Katwijk- Schipper Arend van Rossum in se afslag kende overigens een triest gesprek met dambaas Buis de begin. In zijn openingswoord me- Jong. (Foto Jaap van Duijn) moreerde Nic. Parlevliet het tragi- ongeluk dat dinsdagavon d de Er werden enige ogenblikken stilte Ook Noordenbos, de directeur __c> de Katwijkse rederij Kennemerland, 28-jarige Arie Schaap van de KW in acht gen 135 op volle zee het leven kostte. GERT-JAN ONVLEE kwam. de KW 74. De Gaay Fortman (PPR) op symposium in Leiden Mee eens Een zienswijze waar de heer Alge- ra het volledig mee eens was. Als je in de omgeving van Voorhout een slaapstad van tienduizend wonin gen schept, gaat de bollencultuur, waar deze streek economisch op draait, volledig kapot. Dat kan de bedoeling toch niet zijn"?

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4