Situatie Sociale Dienst: rustig m LERAREN DEMONSTREREN TEGEN ONTSLAG COLLEGA 'Economisch beleid ontbreekt in Leiden' prénatal profiteer prijzen!! mizu Paul moet blijven prénatal 0 Trouwen op zaterdag 750gulden keukens VRIJDAG 23 MEI 1975 LEIDEN Het ontslag van leraar Nederlands Marijnis op de Rembrandit Scholengemeenschap blüifit de gemoederen bezighou den. Gistermiddag had het vijf le den tellende lerarencomité, dat naar aanleiding van dit ontslag is opgericht, zich met spandoe ken op de Burggravenlaan genes teld, om te protesteren tegen de handelwijze van de schoolleiding. Voorbijgangers kregen pamfletten in de handen gedrukt, waarop o. a. te lezen staat: "Onze collega Paul Marijnis heeft hier vijf jaar lang les gegeven. Iedereen was enthousiast over hem. Toch wil de schoolleiding hem niet hand haven op deze school. In het Leidsch Dagblad heeft TJ kun nen lezen, dat leraren, leerlingen en ouders hiertegen geprotesteerd hebben. Maar er wordt niet naar ons geluisterd. Leraren en leer lingen hebben op deze school niets te vertellen". De spandoeken zijn beschilderd met kreten als "Paul moet blijven", "Leraren moeten meebeslissen", "Betere bescher ming tijdelijke leraren!", "Rem brandt Sohildersbuurt?", „Geen wegwerplerarenl", "De School is ook van ons!". Het comit is vain plan om deze actie de komende dagen 's middags tussen twee en vijf uur, voort te zetten. ren ojm. als volgt beantwoord: "Herhaalde malen is in leraren vergaderingen de term collegia liteit gevallen. Als het woord col legialiteit enige betekenis heeft, kan het alleen maar inhouden, dat leraren zich solidair verkla ren met die collega's, die de zwak ste rechtspositie hebben. Het kan niemand ontgaan, dat de grote groep van tijdelijke leraren in dere leerkrachten heeft het comi té namelijk inmiddels verzocht zijn activiteiten te staken, om dat het ontslag (gesanctioneerd door B. en W.) toch een voldon gen feit is en verdere acties de school schade aandoen. Het co mité is niet van plan aan dit ver zoek te voldoen en heeft de lera- het A.V.O. deze zwakke positie inneemt. De zaak Paul Marijnis is hiervan een zeer duidelijk voor beeld. In dit geval stelt het lera rencomité de vraag of juist het gebrek aan solidariteit met colle ga's, die zich in een zwakke rechts positie bevinden, niet een grotere schade zou toebrengen aan de be langen van de school. Het 'leraren- comnité wil alilé collega's in over weging geven, dat er nooit in de geschiedenis rechtvaardigheid is geschonken, maar dat altijd een bepaalde groep mensen zich hier voor moest inzetten." Inmiddels hebben enkele le den van het lerarencomité een ge sprek gevoerd met de rectrix van de Rembrandt Scholengemeen schap, mevrouw De Boer-Pino. Zij zou eveneens op beëindiging van de acties hebben aangedron gen en hebben gedreigd met "maatregelen". Het comité heeft hierop gereageerd met de uit spraak, dat alle tot nu toe gevoer de acties (zoals het schrijven van brieven naar B. en W. en de gemeenteraad) legaa} zijn ge weest. Het staat buiten de acties, die leerlingen voeren en die over igens ook voor vandaag weer te verwachten zijn. Op de foto rechts: enkele demon strerende leraren met spandoek voor het schoolgebouw. Het wachten is op personeelsuitbreiding ADVERENTIE De -park-in werd gistermiddag afgesloten met een barbecue-party, georganiseerd door de SSR. Het ivas jammer dat er een gure wind door het park waaide, want de op houtskool geroosterde lekkernijen o.a. kippepootjes konden niet liggend in het gras worden opgepeuzeld, je moest er echt wel even mee aan de lange houten tafels gaan zitten. Maar dat zal voor de bezoeker die luid verkondigde "Ik hoop dat ik veel kan eten, want anders is de lol er voor mij af", geen punt zijn geweest. Voor de barbecue was er eerst 's middags in het kader van het drie-generatie-project een liedjesprogramma geweest met o.a. Jan van Rhenen. Op de foto geboeid luisteren naar de liedjes. LEIDEN „We draaien. De stem ming is relatief goed. De cliënten houden zich rustig en het personeel houdt zich ook rustig. Zo karakteriseert waarnemend directeur F. van Overmeire de hui dige situatie bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. Dit ruim een maand, nadat de dient enkele dagen geslo ten moest worden, omdat de werk situatie voor het personeel onhoud baar was geworden. Er was sprake van toenemende agressie bij cliën ten, er werden ten onrechte uitke ringen gedaan en er was een grote administratieve achterstand. Moeilijkheden, die niet van vandaag of gisteren waren. Maar pas toen er sprake was van een escalatie, kon den er wel snel maatregelen wor den genomen door het gemeentebe- staat, zo constateerde Demonstratie miniatuur- zeilen in Galgewater LEIDEN In het Galgewater gaf de LeMsche Studenten Zeil vereniging NOTOS gisteren een demonstratie met miniatuur-zeil boten in het kader van de eeuw feestviering. Tal van zg. Mar- blehead klasse Jachten laveer den, radio-grafisch bestuurd, te gen de wind op of voeren met gro te snelheid voor de wind om de toeschouwers een prachtig schouwspel voor te schotelen. De schepen, die een lengte hebben, van 1.27 meter en een zeilopper- vlak van 5160 vierkante centime ter, waren beschikbaar gesteld door de Haagsche Model boot Club. De demonstratie werd gegeven ter hoogte van de Blauwpoprtsbrug, Kramp (CDA) gisteravond in een vergadering van de raadscommissie voor sociale zorg. „Maar zo gaat het altijd", repliceerde wethouder Oos terman. "Als u de honderd meter in tien seconden wilt lopen, lukt u dat niet. Maar wel als er een leeuw achter u aan zit". De maatregelen die nu zijn getroffen, zijn de volgen de: de heer F. Overmeire werd be noemd tot waarnemend-directeur (hij is eigenlijk directeur van dienst Rei niging, Havens en Warenmarkten), er zijn twee gebouwen aangekocht (een school in de Apollolaan en de voormalige pastorie aan de Heren singel) om de dienst te spreiden en de huisverstingsmoeilijkheden bron van vele problemen) op te los sen, en er is een aantal uitzendkrach ten aangenomen, om de administra tieve achterstand weg te werken. Daarmee zijn de moeilijkheden niet definitief verholpen, stelde Van Over meire gisteravond in de commissie vergadering herhaaldelijk vast: de volgende stap zal personeelsuitbrei ding moeten zijn. Uitgaande van het huidige takenpakket en de huidige omvang van de werkloosheid zijn er zo'n 17 ia 25 nieuwe krachten nodig, aldus Van Overmeire. "Hoe knapt zo'n dienst in elkaar", vroeg hij zich gisteravond af. "Mijn visie is als volgt. De Heer Kramer de voorganger van de huidige waarne mend-directeur) heeft al meer dan een jaar geleden de noden gesigna leerd. Maar de mensen van de soci ale dienst werden niet door een leeuw achtervolgd; er werd. hun een worst voorgehouden. Ze zouden het gebouw van het pedologisch instituut (geves tigd naast het gebouw van de GSD aan de Langebrug) erbij kunnen krij gen, misschien zou er in de tuin ge bouwd kunnen worden, de hal zou verbouwd kunnen worden. Maar er gebeurde niets en er werd wel roof bouw gepleegd op de mensen. Tot ze zich tenslotte dood liepen. Toen hebben we hun een hapje van de worst laten proeven: de school aan de Apollolaan en het pand aan de Herensingel werden gekocht. De zieke personeelsleden kwamen terug; de schouders werden er weer ondergezet. Maar voor de kwalifica tie „honderd procent" wil ik mijn hand niet in het vuur steken. We wachten nog op de andere maatre gel: personeelsuitbreiding. We han gen de mensen nog steeds een worst voor. Maar zolang ze de zekerheid hebben, dat ze kunnen toehappen, betekent dat we nog een keer een wissel op de mensen kunnen trekken. We klampen ons vast aan de toe komstverwachtingen". In het schoolgebouw aan de Apollo laan (de Stichting Vorming Werken de Jongeren was er vroeger geves tigd) komen twee afdelingen. In het gebouw zijn vier spreekkamers, de PTT is begonnen met het aanleggen van telefoonlijnen. In Zuid-West kan dus met de deconcentratie van de dienst worden begonnen. Nog niet zo ver is het met de pastorie aan de He rensingel, waarvan de verbouwing weliswaar over twee of drie weken af gerond kan zijn, maar die dan nog niet bezet zal worden, eenvoudig om dat de GSD nog niet over genoeg mensen beschikt. "De deconcentra tie heeft zonder personeelsuitbrei ding geen zin", aldus Van Overmei re. De administratieve achterstand is enigszins weggewerkt: van de zeven honderd in te lopen dossiers zijn er 'inmiddels tweehonderd bijgewerkt. Op 6 juni wordt de kas van de so ciale dienst gesloten; dan gaat men zoveel mogelijk over op uitbetaling per giro. Het is nog niet zeker of er nog een derde pand in de binnen stad wordt aangekocht. "Misschien blijkt dat in de praktijk niet nodig te zijn", zei Van Overmeire. Het is wel de bedoeling dat het nieuwe per soneel nog dit jaar zijn intrede zal doen (de waarnemend-directeur drong op een spoedige beslissing van de raad aan), waardoor het pand aan de Herensingel bezet kan worden. Met de personeelsuitbreiding is een bedrag van tussen de zes ton en een miljoen gulden gemoeid. In het najaar zullen B. en W. een rap port uitbrengen over de naast per soneelsuitbreiding gewenste her structurering van de sociale dienst. Prénatal biedt alweer zo'n profiteer- j prijsje in blijde-tijds-mode. A.s. moeders, Kunnen dankzij de inspanning van de inkopers van Prénatal modieus voor de dag komen. 10.0% katoenen japon. Dessin: „Ot 6 Hopfdkleuren a of groen. Maten 36-38-40--42. Profiteer meteen bij: Deze maand o.a.: De bloedhete zomer van ...1975! Voorspel van een nieuwe ijstijd? Tweedekker schoot zichzelf neer Wonderkind laat bedden dansen Revolutie in openbaar vervoer: trein op magneten Hond gaf zichzelf de doodstraf Kijk k< s verkrijgbaar bij elk* Je\TOQlt£M(wjZërvan LEIDEN "Op het ogenblik holt Leiden op economisch gebied achter de ontwikkelingen aan. De VERLOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265, Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der Verlovingsringen UW JUWELIER v. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 gemeente zou veel beter in staat moeten zijn om in te spelen op toe komstige situaties. Bijvoorbeeld de plannen voor de bouw van 10.000 huizen in Zoeterwoude en 4.000 in Voorhout. Wanneer die doorgaan zal Leiden rekening moeten houden met het ontstaan van nieuwe verzor gingscentra buiten de stad. De nood zakelijke bezinning op de gevolgen van deze ontwikkelingen ontbreekt. Als dat zo blijft, voorzie ik dat het winkelapparaat in de Leidse binnen stad als een kaartenhuis in elkaar zal zakken". Aan het woord is Henk Woelders, lid van de PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad. Woelders is tevens lid van de raadscommissie voor Econo mische Aangelegenheden, die tij dens een vorige week dinsdag gehou den vergadering discussieerde over de regionaal-economische planning. Dit naar aanleiding van het be kende rapport van de Kamer van Koophandel. Tijdens die commissievergadering merkte Woelders op, dat de gemeen te Leiden eerst zelf met een nota over het te voeren economisch beleid moet komen. Pas daarna zou er een zinvolle discussie gevoerd kunnen worden met de Kamer van Koop handel. Wat verstaat Henk Woel ders onder een dergelijke gemeente lijke nota en waarom moet die er eerst komen? „Ik ben geen econoom", zegt Woelders. "Daarom kan ik voorlopig niets anders doen dan aannemen dat de conclusies in het Regionaal Economisch Plan van de Kamer Juist geformuleerd zijn. Maar dan gaat het erom de uitkomsten van da onderzoek om te buigen naar het gemeentelijk beleid". Als voorbeeld noemt Woelders de conclusies uit het rapport van de Kamer van Koophandel over het investeringsniveau van het winkel apparaat in de binnenstad. "Het rap port constateert een te laag inves teringsniveau", aldus Woelders, "de gemeente zou dan ook een verhoging van het investeringsniveau als één van haar doelstellingen moeten for muleren". Zo zijn er volgens hem nog een groot aantal conclusies uit het rapport van de Kamer die ge bruikt kunnen worden in het ge meentelijk economisch beleid, zoals die ten aanzien van Rijksweg 11 en het bouwen van nieuwe kantoren. Al deze zaken moeten volgens Woelders behandeld worden in een nota over het economisch beleid tot ongeveer 1980. De inhoud van die nota moet onderwerp van discussie zijn in de raadscommissie voor Eco nomische Aangelegenheden. „Ik ge loof dat je dan pas zinvol bezig kunt zijn als raadslid", aldus Woelders, nu is het zo dat we zo'n nota van de Kamer alleen maar op ons af kun nen laten komen, zonder er op in te kunnen spelen". De moeilijkheid hierbij ls volgens hem dat Leidse gemeenteambtenar ren (of zoals dat heet: het gemeen telijk apparaat) de doelstellingen van de gemeente zouden moet for muleren en uitwerken. Woelders be twijfelt, of de Afdeling Economische Zaken, Sociografie en Statistiek (ESS) wel voor die taak berekend is Dat bureau is volgens hem nog te veel gericht op het verzamelen van statistische gegevens. Toch zou het volgens Woelders niet al te veela moeite kosten om een nota over het economisch beleid op te stellen. "Belangrijk is dat we als gemeente Leiden nu maar eens ophouden met kankeren over de slech- LEIDEN B. en W. willen het zaterdagse trouwtarief aanzienlijk gaan optrekken. Van f375 naar 750. Burgemeester Vis deelde gisteravond in de vergadering voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden mee dat veel extra-kosten, zoals het be schikbaar stellen van een ambte naar, iemand van de huishoudelijke dienst van de gemeente, het gebruik van electriciteit en de verwarming argumenten daarvoor waren. Gemid deld wordt er momenteel eens in de twee weken op zaterdag een huwe lijk op het stadhuis voltrokken. Peeters (PvdA) stelde dat dan al leen de beter gesitueerde mensen de mogelijkheid wordt gegeven om op zaterdag in het huwelijk te treden en was duidelijk tegen een forse ver hoging. Zijn partijgenoot Van der Horst was de mening toegedaan dat er op zaterdag helemaal niet meer getrouwd zou moeten worden. Voor zitter Vis liet weten dat het college van B. en W. (met uitzondering van wethouder Van Dam) geen moeite had met het trouwen op zaterdag. Wanneer de regeling in werking treedt, is nog niet zeker. Er moet eerst een departementale goedkeuring ko- De regeling ziet er verder als volgt uit: gratis kan worden getrouwd op maandag- dinsdag en donderdagoch tend van half negen tot tien. 55 gul den betaalt men op maandagochtend van tien tot half een, dinsdagochtend van tien tot half een, woensdagoch tend van half negen tot elf, donder dagochtend van tien tot half een. f 110 gaat men betalen op maandag van twee tot vijf, woensdag van elf tot half een, donderdag van twee tot vijf. f 375 wordt verlangd op dins dagmiddag van twee tot vijf en de gehele vrijdag. Wederom behoudens goedkeuring. ADVERTENTIE _vanAsseodeftsrraa(2 Oegstgeest tel.50392 LAAT U NIKS WIJSMAKEN: UW KEUKEN STAAT BIJ ONS! te economische situatie waar we in verkeren. We moeten er nu maar eens wat aan gaan doen", aldus Woelders. Hij haalt ter illustratie de "Nota industrialisatie Leiden en omstreken" van oktober 1967 te voorshijn. Het raadsbesluit over deze nota luidt als volgt: de raad besluit de nota voor kennisgeving aan te nemen en B en W te verzoeken inzake de be vordering van de industriële werk gelegenheid diligent te blijven i Volgens Woelders moet dat "dili gente" nu eens uitgewerkt worden. Er liggen naar hij zegt voldoende onderzoeksresultaten op basis waar van een aanzet tot een economisch beleid geformuleerd kan worden. Maar of dat gebeurt hangt voor een groot deel af van de kwaliteit van het ambtelijk apparaat. "En als je als commissie besluit dat er een nota gemaakt moet worden, en het gebeurt gewoon niet, dan wordt je gefrustreerd", aldus Woel ders. Toch. is het volgens hem hard nodig dat er wat creatief denkwerk komt uit het ambteljik apparaat, want als raadslid kun je zelf de tijd niet vrijmaken om zo'n nota op te stellen. Woelders zit overigens te popelen om hette gaan doen.wantermoet stellen. Woelders zit overigens te popelen om het te gaan doen, want er moet volgens hem juist nu een discussie gevoerd worden over de wijze waar op straks op nieuwe ontwikkelingen moet worden ingespeeld. Hij heeft zelfs al een naam bedacht voor de nota: "Leiden op weg". De inhoud ervan zou moeten bestaan uit een economisch actie program op korte termijn, maar bovendien uit een aan zet tot een beleid op de wat lange re termijn. Het grote voordeel van het bestaan van zo'n nota zou volgens Woelders zijn, dat het iedereen duidelijk zou zijn wat de gemeente Leiden met het economisch beleid voor heeft. Vooral ook voor de discussie met de omringende plaatsen, volgens hem een veel menwerking zou moeten komen, kan een dergelijke beleidsnota een goede ADVERENTIE

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3